DE ZEEUW TWEEDE BLAD. KRAKELINGENVERF i KRAKELINGENVERF KRAKELINGENVERF KRAKELINGENVERF, DE HEMELLOODS. nog eens de electrificatie der FEUILLETON. VAN ZATERDAG 11 JULI 1925. No. 237. BEVELANDEN. Nadat liet op 18 November 1924 ge- dagteeken.de eerste verslag van do Elec- triciteitscomniissie voor de Middengroep van Zeeland (Commissie-WeHeman) was verscbenen, is mij gevraagd geworden om, in aansluiting op do artikelen, die ik over de electrificatie van Zuid- en Noord-Bevekind beb geschreven in „Die Zeeuw" van 23 Juni en 18 Aug. 1923 mijne meening te zeggen over betgeen in dit verslag staat. Ik bob destijds om verschillende redenen aan het gedaan verzoek geen gevolg gegeven. Een dier redenen was dat hot verslag, als zijindo slechts oen voorloopig, juist over de hoofdzaken vooralsnog weinig licht gaf, terwijl bet geen onkel scherp omlijnd voorstel bevatte, dat uitgangspunt kon zijn voor eene zakelijke gedachtenwisse- liiig, die eenig nut kon afwerpen. Daarna is een tweede, op 16 Maart ge- dagteekend, verslag dor Commissie ver schenen, dat als haar eindverslag be schouwd kon worden en Waarin wtol voor- stollen werden gedaan. Wederom is niii gevraagd geworden om in „üfo Zeeuw," io zeggen, wat ik van de, nu toch goed omschreven, voorstellen dacht en weder om bob ik geaarzeld. Want ik vind het zelf zoo onaangenaam dat ik nooit eens van harte mijne instemming kan betuigen met do voorstellen, die omtrent de elec- triticatie der Bevelanden voor en na wor den gedaan. Te meer nog doet mijl dat nu leed, omdat de ditmaal te bespreken verslagen zijn uitgebracht en do daarin voorkomende voorstellen uilgaan van eene commissie, in welke ook mannen zitting hebben gehad, die ik de eer mag hebben tol mijne vrienden te rekenen. Ten slotle beeft ovenwei de overweging dat bet gaat om een algemeen belang van de eerste grootte en dat daarvoor persoonlijke gevoelens wijken moeten, don doorslag gegeven en mijl doen be sluiten liet volgende te publicoeren. Van de vorste strekking, omdat de aan vaarding tot in lengte van dagen wellicht zal binden, is bet voorstel der commissie, waarbij zij in overweging geeft do Soeiété (Anonyme des Tramways a vnpeur Fles- sinqucfMicldelbourg et Extensions) als slroomloverancicr te kiezen en dus niet in te gaan op do aanbieding tot sfroom- lovering der P(rovinciale) N(oord-Bra- bantsclie) E(l'eetriciteits-) M(aatschappiji), noch ook te bevorderen oprichting eener centrale door de gemeente Goes, uit welke de beide eilanden voorzien zouden kunnen worden. Dit immers zijn de drie mogelijkheden uit welke zij heeft, gekozen. Aan dit voorstel wil ik dus in de eerste plaats eenige woorden wijden,. Destijds is een en ander maal gevraagd, of bet niet mogelijk en wenschelijk zou zfjln om de spoorwegen, welke thans op Ztrkl-Bcvcland in vollen aanleg zijn, van meet af voor electrische tractie in te richten. Ik beb behoord tot degenen, die deze mogelijkheid en meer nog deze wen- scbelijikbeid verwierpen. Zwaar w'oog voor mij dat dan de spoor wegaanleg* na al bet reeds door den oorlog veroor-i zaakte oponthoud, nog weder uitgesteld zou moeten worden totdat eerst bet el'ec- Iriciteitsvraagstuk opgelost zou zijn. Naar 'thans wel voor iedereen duidelijk zal zijn, zon dit nogmaals een, uitstel zijn geweest, gedurende een ook thans nog zelfs niet bij benadering vast te stellen tijd. Want dat ook deze Commissi© ten slotte nog niet, is gekomen met een. omlijind plan, dat voor dadelijke verwezenlijking vatbaar is, zal' ieder moeten toegeven. Nu de Com missie bovendien komt mot liet voorstel' om den stroom te betrekken van de So eiété, acht ik bet dubbel gelukkig dat met is gewacht. Het zou zuiver verloren tijd zijn geweest, want er zou ten slotte toch nog tot stoom- of motortracti© be sloten moeten zijn. Aanleg immers van een spoorweg op Zuid-Bovel'and, die voor zijn bedrijf afhankelijk is van het ge regeld werken en onder alle denkbare, omstandigheden geregeld blijven werken van de centrale der Soeiété te Vüs- singen, kan slechts een onverantwoorde lijke daad worden geheeten. Men kan de waarde der bijl de electrificatie van Zuid-Beveland betrokken algemeene be langen meer of minder hoog aanslaan, maar die algemeene belangen zijn er nu eenmaal. Allo spoorwegbelangen en allo alge meene belangen evenwel thans vérder buiten beschouwing latende, omdat bot niet mijne taak is en hol bier bovendien, niet de juiste plaats zou zijin om ze uit voeriger t e bespreken, ook dan kan ik mij mot bet voorstel der Commissie, om een slroomleveringsconlract met de So eiété aan te gaan, nog niet vereonigen. Ik begrij'p vooralsnog de motiveering niet, hetgeen misschien een gevolg daarvan is dat de Commissie in bare verslagen niet al de gegevens volledig openbaar maakt welke zij beeft verzameld en ook niet de rapporten der deskundigen, die haar heb ben voorgelicht. Onomwonden gezegd, vooral dit laatste ware wenschelijk ge weest, omdat bet dan mogelijk zou zijn, do waarde dier rapporten te booordoelen. Nu moet men zich vergenoegen met wat de Commissie mededeelt z&nder dat zij zelfs, zij bet op verzoek der betrokkenen, do namen van alle door baar geboorde deskundigen noemt. Volkomen juist handelende, is do Com missie begonnen met bel instellen van IAIwoer een nieuw toilet Wel neen, man, ik heb met m'n oude NIEUW gemaakt. In pakjes van 20 cent. Bij Uw drogist. B een onderzoek naar de hoeveelheid stroom, die vermoedelijk afgenomen zou worden en zij heeft, zooals staat op blad zijde 5 van baar eerste verslag, langs twee verschillende wegen vrijwel de zelfde uitkomst verkregen. Dit. wekt ver trouwen, maar juist daarom is de vraag dubbel gewettigd, waarom de Commissie niet zegt welke die uitkomst is geweest. Deze kan evenwel met ©enig zoeken uil andere mededeelingen, die de Commissie wel doet, worden berekend. Op bladzijde 6 immers van dit eerste verslag staat dat bij1 het geschat gebruik, inkoop van 1 K/Wzou kosten bijl de P.N.E.M. 15.89 cent en biji de Soeiété 16.3 cent en dat in dat geval inkoop bij- de P.N.E.M. f2.009 per jaar goedkooper zou zijn dan inkoop bij do Soeiété. Aangezien alzoo de in koopprijs per K.W.U. bij de P.N.E.M. 0.41 cent goedkooper is en liet geheele voor- doel 12.000 bedraagt, moet* dus de ge schade hoeveelheid 488.000 K.W.U. zijin. Ongeveer dezelfde boeveelheid kan wor den berekend uit wat de Commissie zegt omtrent de prijzen per K.W.U. bij afname van de helft van het verwacht gebruik cu omtrent het geheele verschil tussclien de bedragen, die alsdan, onderscheidenlijk aan de P.N.E.M. en aan de Soeiété per jaar betaald zouden moeten worden, jOiie prijzen zijn 25.3 ct. p. K.W.U. bij levering door de P.N.E.M. en 21.3 cent biji levering door de Soeiété, terwijl het geheele ver schil llO.OCO bedraagt. De Soeiété is dus in dit geval 4 cent per K.W.U. goed kooper, waaruit volgt dat do halve af name bedraagt 250.000 K.W.U. en do geheele afname 500.COJ K.W.U. Terloops zij opgemerkt, dat dus de be rekeningen., welke de Commissie nog wel langs twee verschillende wegen heeft gemaakt, een pluim op mijn hoed stoken. In mijn artikel in „De Z,eeuw" van Aug. 1923 beb ik, afgaande op mijne erva ringen in Voornc en Putten, het verbruik in de Bevelanden ook durven schatten op 500.003 K.W.U. D|e 'heer Streefkerk hoeft toen in bet nummer van genoemd blad van 8 September deze schatting betwist; bij meende dat men op niet meer dan 220.000 K.W.U. zou mogen re kenen. Nu komt de Commissie op grond van berekeningen aan de band van door do gemeentebesturen verstrekte gegevens over aantal inwoners in en buiten de kommen der gemeentenover groote en kleine bedrijven, winkels, berbergen, enz.; over aantal nu reeds aanwezige motoren; enz. echter ook tot 500.000 K.W.U. Maar nu komt wat voor mijl ten eenen male onbegrijpelijk is. Behalve de beide hier vermelde opgaven over stroom prij zen biji het verwacht gebruik en het verbruik slechts de helft zou bedra gen van hetgeen, verwacht mag worden, geelt de Commissie ook de prijzen, clio onderscheidenlijk aan de P.N.E.M. en aan do Soeiété betaald zouden moeten worden per K.W.U. wanneer liet verbruik het dubbele zcfu zijin van de verwachting, dus 1.000.000 K.W.U. D|an 'zouden die prijzen zijn 13.67 cent 'bij' de P.N.E.M. en 1.5.27 cent bij de Soeiété. Aangezien bet verschil' tusschcn beide vraagprijzen 1.6 cent per K.W.U. is, zou dus bij! een verbruik vati 1.000.000 K.W.U. per jaar, slroominkoop vg.n de Soeiété f 16.000 per jaar du i*l er uitkomen dan van de P.N.E.M. Wanneer zal echter een verbruik van 1.000.000 K.W.U. per jaar worden be reikt? Zal dit ooit geschieden? Is het wel do moeite waard bij1 deze mogelijkheid stil te staan? Het tweede verslag der Comm. geeft hierop een duidelijk ant woord voor wie lezen kan. Op de blz. 18 en 19 van dit tweede verslag staat een winstberekening. Niet gezegd wordt voor welk exploilatiejaar deze is opgemaakt, ■maar door vergelijking mot de mededeelin gen die op bladz. 10 worden gedaan over de vermoedelijke Uitkomsten ©ener cen trale voor Goes alleen, kan worden vast gesteld dat die winstberekening is ge maakt over bet achtste exploitatiejaar. Welnu voor dat achtste, exploitatiejaar neemt de Commissie zelve alreeds aan een stroominkoop van 982.000 K.W.U. Die mogelijkheid van een inkoop van 1.000.900 K.W.U. verdient dus wel'nadere beschouwing, en daarbij blijkt dan dat stellig van bet negende cyploitatiejaar af en tot bet einde van het voor 40 jaar gedachte contract met de Soeiété toe dus de stroominkoop biji baar ton minste f 16.000 per jaar duurder zal uit komen dan stroominkoop bij do P.N.E.M. Werp Uw oude kleeren niet weg, maar maak ze met als bij tooverslag spiksplinternieuw. In pakjes van 20 cent. Bij Uw drogist. Hoe onder deze omstandigheden een ad viseur stroomlevering door de Soeiété hoeft kunnen aanbevelen, is mijl een raad sel. Ik acht bet dan ook volstrekt nood zakelijk dat diens rapport onverkort be kend worde gemaakt. Dian alleen toch kan een oordeel worden gevold over diens deskundigheid en objectiviteit Het feit dat stroominkoop bij do P.N. E.M. duurder uitkomt, zoo lang slechts kleine hoeveelheden worden afgenomen, kan do schaal niet .aan de andere zijde doen doorslaan. Want bij inkoop van 500.000 K.W.U. por jaar is het voordeel reeds met f2000 aan do P.N.E.M. Even wicht is er dus, laat ons dit maar zonder lange berekeningen aannemen, op onge veer 400.000 K.Wi.U. inkoop en dat zal spoedig genoeg bet geval zijin. Wan neer ongeveer? Aangezien de Commissie zelve voor het achtste jaar reeds oen inkoop van nagenoeg één millioen K.W.U- aanneemt, zal die 400.000 K.W-U- stellig wel binnen bot jaar worden bereikt. Want de eerste aanloop is de snelste. Later gaat do voortgang geleidelijker. Het totale bedrag dat aan de P.N.E.M. in dat eerste jaar moer betaald zou moeten worden en dat wel niet moer clan f 10.000 in bet geheel zou bedragen, zinkt dan even wel in liet niet tegenover de steeds grooter wordende bedragen, die van liet tweede of hoogstens bet derde tot het veertigste jaar too, lede 1' j aar wed e r opnieu w, te veel aan de Soeiété be taald zouden worden en die, zooals ge zegd, in 'bet achtste jaar reeds f 16.000 en dus daarna telkenjare meer bedragen. Ook de nadere concessie der Soeiété namelijk dat de berekening van het te betalen bedrag voor de maximum-belas ting slechts zal geschieden, voor zoover deze maximum-belasting in de speruren des avonds voorkomt, brengt bet voordeel niet aan haar zijde. Daargelaten nog dat, als men afgaat op hetgeen in de verslagen wordt vermeld, de adviseur reeds aan ried van de Soeiété te koopen vóórdat dio concessie werd gedaan, deze kan nooit van zoo grooten invloed zijin dat daardoor verschillen van f 16.000 en meer per jaar weggewerkt zouden kunnen war den. Het is mijl weliswaar onmogelijk dit in cijfers volledig te bewijzen, omdat do Commisie de door haar verzamelde gegevens over dag verbruik en avond ver bruik niet geeft, maa,r en- zijn in bet tweede verslag toch w|el eenige opgaven 'I, Was juist iets voor Gwen, dat zrj geen afscheid wilde nomen van den mooien pony, op welks rug zij zoo vele heerlijke uien bad doorgebracht., genie tende van het vrije leven in do open lucht. Toon zij or afstand van bad ge daan, verbrak zij den band en stond baar hart niet toe zich nog langer aan het. dier te hechten. En zoo was bet ook juist iets voor Bill, dat hij don pony wegleidde, toon het donker was gewor den, opdat zijn jonge meesteres de pijn der scheiding mocht bewaard blijven. ,,'tls ©en karreweitje, dat ik nog nooit bij de hand beb gehad; maar wanneer mijn bondgenoot hier wees hij met zijn krullebol in de richting van Gwen's raam om troeven vraagt dan bate mc de koekkoek, als ik niet mijn hoogste uitspeel, het koste wat bet wil." HOOFDSTUK XVI. Di o s 1 i' m m e B i 11 D|ü wijze, waarop Bill don verkoop van deal pinto leidde, had do prachtigste financieel© gevolgen, maar er zijn lieden, in het district Zwaankreek, die tot op den hui'ftigen dag het geheim niet kun nen doorgronden, dat er achter stak. 't. Was bij de wimtorafrekaning, die dit te vinden, die eene .zeer sterke aanwijzing geven. Op bladzijde 13 wordt daar ver meld, dat dé maximum-dagbelasting in de Bevelanden, Goes 'inbegrepen, in het achtste jaar, dus als reeds ji a- genoeg een millioen K.W.U. i n- gekocht moet worden, nog maar 372 K.W. zal bedragen, tegen eene maxi male avondbelasting van ï>79 K.W. In dat achtste jaar en ook lang daarna beeft dus die schijnbaar zoo mooie concessie van de Soeiété nog geenerlei werkelijke beteekenis. Wat de Commissie op blad zijde 11 van het tweede verslag zegt over de zeer groote beteekenis dezer con cessie is slechts zich verblijden met ©en dood muschje. Er zijn meer punlen in hetgeen over de aanbieding der Soeiété wordt mede gedeeld, die vragen doen rijzen, welker nadere beantwoording wenschelijk moet worden geacht. Vrijwel in een ademtocht wordt op de bladzijden 5 en 6 van het eerste verslag gezegd, ©enerzijds dat de Commissie aan de P.N.E.M. 'en aan de Soeiété, ieder afzonderlijk, heeft gevraagd legen welken prijs de stroom geleverd' kon worden te Goes en anderzijds dat de Soeiété aanboodwat ook al als eene aanbeveling ten haren gunste wordt vo'orgcstekl meting der geleverde hoe veelheid clectriciteit niet aan de 3000 Volt-zijde, maar aan de 10.000 Volt-zijde der te Vlissingen te plaatsen trans formatoren, „zoodat de verliezen in die transformatoren voor rekening der So eiété komen". Dit klopt niet. Bij' levering in Goes moet in Goes en niet in Vlis- singen worden gemeten. Wie betaalt nu de verliezen in de transportleiding tus- schen Vlissingen en Goes en wie be taalt aanleg en onderhoud van die lei ding? Uit het tweede verslag blijkt dat de Commissie zoowel de verliezen als aan leg en onderhoud der transportleiding voor rekening der door haar voorgestelde combinatie van gemeenten op de Beve landen brengen wil. Van levering te Goes door de Soeiété blijft dus niets over. 01 Mevrouw! Wat prachtig verft die Met geen enkele andere verf bereikte ik dit resultaat. In pakjes van 20 cent. Bij Uw drogist. De prijzen der Soeiété zijn prijzen te Vlis singen. Maar hoe staat hot nu met de aanbie ding van do P.N.E.M. Heeft de Commissie aan deze nu ook nader gevraagd, hoeveel' zij vraagt voor clectriciteit. geleverd aan de 10.000 Volt-zijde van, bijvoorbeeld, op do grens tussclien Noord-Brabant en Zuid-Beveland geplaatste transformato ren? Het is te betreuren dat de Com missie niet uit zich zelve dadelijk en duidelijk in haar verslag er den nadruk op heeft gelegd, dat als eindresultaat der gevoerde onderhandelingen gelijkwaardige aanbiedingen van de P-.N.E.M. en van de Soeiété zijn ontvangen, zoodat ten slotte eene weloverwogen, objectieve keuzo voor haar mogelijk is geweest. Dioor der gelijke verklaring zou eens voor altijd de onderstelling ondervangen zijn dat voorliefde voor de Soeiété, om welke re den dan ook, van invloed is geweest op do lichting, waarin de Commissie is ge gaan of is geleid geworden en op de door de deskundigen gemaakte bereke ningen. Omtrent die berekeningen rijzen ook vragen. Van de Soeiété wordt in het eerste verslag gezegd, dat zij bij eene afname van 1.000.000 K.W.U. per jaar vroeg 15.27 cent per K.W.U. In het tweede verslag wordt in de rentabiliteits- rekening op bladzijde 14 en betzelfde geschiedt nogmaals op bladzijde 1819 aangenomen dat 982.000 K.W.U. aan inkoop kosten f90.460, wat beteekent 9,21 cent per K.W.U. Vanwaar het hoogst belangrijke verschil van 6 cent per K. W.U. D|e nadere concessie omtrent bet meten van de maximum-belasting alleen in de avonduren kan het niet verklaren. Is die rentabiliteitsrekening opgezet aan de band van eene geheel andere, veel lagere aanbieding der Soeiété, waarover in de verslagen dan echter met geen woord verder wlordt gerept? Of is een vergissing begaan bij de berekening van het bedrag dat aan stroominkoop betaald zou moeten worden? In het laatste geval zou, door zoo belangrijke vergissing in jaar gehouden werd op Ashtey-hoeve. Er waren vertegenwoordigers van alle moge lijke boerenhofsteden, benevens enkele' veedrijvers van over de grens. Men werd op Asbley-boeve altijd 'heel gastvrij ont vangen, en ook ditmaal was alles even ploi-zierig ingericht. Jonker Frits en z'n vrouw kweten zich van bun plichten met een hartelijkheid en vriendelijkheid, die boven allo lof verheven waren. Geen wonder dus, dat de mannen in een bijl- zonder vroolijke stemming verkeerden. Na liet avondeten verzamelden zij zich rondom het knappende houtvuur in de groote schuur, die aan de voorzijde ge heel open was. 'tWas oen fantastisch schilderachtig tooneel, zooals men dat alleen te zien kan krijgen in een veefok- kci'sdistiict van bet Verre Westen. Mjet de breedgerande hoeden op 't hoofd had den zij zich tot groepjes vereenigd, som migen gemakkelijk uitgestrekt op dieren huiden; anderen staande, zittende, roo- keinde, lachende, pratende, -allen op gewekt en vol grappen. Een ganscb jaar getijde van ingespannen, vermoeienden, en soms gevaarlijken arbeid la,g achter hen. Hun geest was vol van hun soms urenlang rijden; van bun afwisselende er varingen met woest geworden vee en de grootte van eene uitgaafpost, de ge heele rentabiliteitsberekening waardeloos of erger nog zijn. Als inderdaad de prijs van 15.27 cent de juiste ware, zou in dat achtste jaar aan stroominkoop be taald moeten worden pl.m. f 149.950, of pl.m. f59.490 meer dan door de Com missie berekend werd. Van bet bere kende overschot 'öp de exploitatie ad f 24.548.75 bleef dan echter heel wat min der nog dan niemendal over. In het tweede verslag wordt uitgegaan van de, zooals ik nu heb aangetoond, on juiste stelling tenzij er geheime aan biedingen zijn, wat ongepast ware dat bet voordeel iger is -stroom te betrekken van do Soeiété dan van de P.N.E.M. en wordt verder, ha eenige berekeningen, waaruit blijkt, dat een gemeentelijke cen trale te Goes niet zooveel voordeeligcr zou zijn, dat 'daarvoor de andere bezwa ren tegen de oprichting zouden moeten wijken, alleen nog beschouwd wat vast zit aan bet aangaan van eene overeen komst tot slroomlevering met de Soeiété. Voor zoover de gegeven beschouwingen op Walcheren betrekking bobben, laat ik ze rusten. Ik wcnsch mij te bepalen tot do Bevelanden. "Wat daarover wordt gezegd geelt reeds stof genoeg om opmerkingen te maken en vragen te stellen. Eenstemmig is de Commissie tot liet besluit gekomen dat voorziening van Walcheren (buiten Middelburg en Vlis singen) en de Bevelanden op den grond slag van stroomlevering door de Soeiété tegen do in het eerste verslag vermelde vraagprijs als eene onmogelijkheid moest worden beschouwd. Die Provincie zou f 90.000 per jaar moeten bijleggen en dat was voor haar niet te dragen. Aldus ik herhaal was do slotsom van hot eerste verslag, die nadrukkelijk nog eens op bladzijde 2 van bot tweede ver slag in herinnering wordt gebracht, Eenigszins vreemd doet het nu evenwel aan daarna vriji plotseling te lezen, dat eene vraag van Middelburg of zij niet bet platteland van Walcheren zou mogen voorzien en eene vraag van Goes of zij wellicht niet zichzelve en de Bevelanden zou kunnen helpen, de Commissie er toe bobben gebracht om na te gaan welke fac toren tot do zeer onbevredigende uitkom sten van baar voorloopig onderzoek had den geleid, en dat dit nader onderzoek' al' zeer spoedig tot merkwaardig© uitkom sten beeft geleid. IN VELE PRACHTIGE KLEUREN, is verkrijgbaar bij alle Drogisten. In pakjes van 20 cent. Merkwaardige uitkomsten, herzeg ik, want om eens Walcheren even te noe men, bet 'bleek immers dat Middelburg inderdaad, met uit de centrale der Soeiété gekochte stroom, de gemeenten op dat eiland zou kunnen voorzien, zonder dat er geld bij zou moeten. Voor een deel moge dit misschien te verklaren zijin. uit het feit, dat de Soeiété volgens vroeger gesloten contracten, aan Middelburg stroom moet leveren tegen belangrijk la- geren prijs dan de Soeiété aan de Com missie als haar vraagprijs noemde, maar overigens moet de verklaring deze zijin èf dat de deskundigen van Middelburg kans zien bet net over Walcheren veel goedkooper aan te leggen en te exploi- teeren dan de deskundigen der Commissie dit mogelijk hebben geacht, of dat Mid delburg zich een strop om den hals haalt. Maar nog veel merkwaardiger is de uit komst van het nader onderzoek der Com missie voor zoover het de Bevelanden beeft betroffen. Na de mogelijkheid van voorziening door eene gemeentelijke centrale te Goes te hebben nagegaan, acht de Commissie op eenmaal voorziening uit de centrale der Soeiété te Vlissingen "toch wel mo gelijk zonder dat de eerst berekende groote offers noodig zullen zijin. Als maar lo. de Soeiété iets meer tegemoet komend zou zijn; 2o. het net op do Bevelanden anders aangelegd zou worden dan eerst was ontworpen; en 3o. een sy steem zou worden toegepast, waarbij de gemeenten zelve belanghebbenden wor den bij het exploiteerende lichaam. Over de werkelijke beteekenis van elk dezer drie grondslagen voor eene beter© renta biliteit der electrificatie van de Beve- weerbarstige schoppend© pony's; van hun zorgvolle nachtwaken bij zwoel, broeierig weer, wanneer een enkel windvlaagje, of de schreeuw va,n een jakhals de geheele kudde op de vlucht kon doen slaan, een dolle onzinnige vl'ucht; van hun wol venjachten en dasisengevec'hten, en al de wonderlijke avonturen, die den zomer van een veehoeder vallen. Nu lag dit alles achter hen. Hedenavond waren zij vrije mannen en voelden zij zich onaf hankelijk, want zij hadden hun half- jaarsch salaris in den zak. Voeg daarbij de opwinding van den afrekeningsdag, en men zal begrijpen, dat zij voor alles te vinden waren. Bill, a,ls koning van de pony temmers, bewoog zich onder hen met de kalme, zorgelooze onverschillig- beid van een man, zeker van zijn positie, en die daarenboven de kunst verstaat van ze 'te behouden. Hij sprak weinig, ©n dan nog heel langzaam, was niet zoo bijdehand als zijn makker Hi Kendal, maar vaardig en zeker als het op han delen .aankwam, en was iemand in moei lijkheid, dan kon men op hem rekenen. Hij was wat men noemt een flinke kerel, en mocht van nabij gezien worden. (Wordt vervolgd.) Een verhaal uit hel Verre Westen. (Nadruk verboden.) 38) o- __,,AIs ik bet goed bedenk", zei Bill zijn woorden wikkende en wegende, zal bet een heele toer zijn dien pinto' te vork o open," Verontwaardigd viel Gwen hem in dc rede, en Bill haastte zich er bij' te voe gen; „Niet dat hot niet een opperbest beestje iswat dat betreft -een opper best beestje, maar om het vee". „Hoe bun je zoo iets zeggen, Bill. Er is geen beter paard om mee achter liet. vee te gaan, dan mijn pinto!" „Ja, dat is zoo", stemde Bill toe. „Dat is zoo als er iemand opzit, die bij: hem past; maar zet er ©en van de jongens op, en dan zou 'teen rare vertooning geven." Bill word er met de ni'innut zekerder van, dat de pinto zijn geld niet zou op brengen. Heel slim en behendig zette hij zijn ineening verder uiteen. „Zie je, 'tis niet een paard, dat je zoo ineens kunt omdraaien en tegen een hoop stieren injagen." Gwen huiverde bij do gedachte. „Ik zou hem ook niet aan do veenrijVers willen verkoopen,!" Bill sloeg zijn boenen over elkaar en schoof onrustig been en weder op tie bank. „Ik bedoel", vervolgde Gwen, „nietaan een van de lui, die zoo raw zijn en niet weten hoe met een paard om te gaan." Bill knikte en iceek alsof hem een pak van het hart viel. „Ik dacht zoo iemand als jij, Bill, dig weet, Wat een paard toekomt." Gwen zweeg ©ven en zei- toen; „Ik zal hét den Prins vragen." „Dut is niet noodig", haastte Bilt zich te zeggen. „Niet dat dc Prins geen ver stand van paarden beeft, maar 'tis niet in rijn lijn, niet Weer aarzelde hij en keek voor zich. „Neen. neen, als u .den pinto wérkelijk wilt verkoopen, dan weet ik er, nu ik et' mij op bedenk, misschien wel een kooper veer, hoewel ik alevel bang ben dal. die er geen boegen prijs voor geven zal." Alzoo werd bepaald, dat de pinto ver kocht zou worden en da,t. Bill zich mei den vérkoop zo'u belasten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5