Smette No 237 Zaterdag II Juli 1ÜI5 39e Jaargang BANK-ASSOCIATIE A Buitenland. HET ADRES ILKING Binnenland. SAMOS PRIMA F*. J. A. L. G. WITTE, it de Provincie. KANTOOR GOES DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS Een „Kwaiiteitswijn"! Wijnhandel - Goes. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te .Middelburg: F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Oft nummer beslaat uit twee bladen Drie vragen. „De .Nederlander" vraagt: Is het volkomen correct cn in over eenstemming met onze constitutioneel© in stellingen, wanneer een minister partij leider blijft en als zoodanig een hoofd rol vervult in den stembusstrijd? Wordt het op die wijze a.an de oppo sitie ook niet noodeloos moeilijk ge maakt, gouvernementeelen zin te tonnen, en in 's lands belang zooveel doenlijk mede te werken? Ware hot ook nu niet, vooral met de nog steeds dreigende gevaren op velerlei gebied, beter' deze lijn te volgen en de ministrieele ingetogenheid, die tot dus ver een der kenmerken was van onze staatkundige beschaving in acht te ne men? De schrijver hoeft implicite bij 't stellen dezer vragen, ze reeds beantwoord. Zijn conclusie, tusschen de regels door, luidt dat minister Colijn het electorale oorlogspad, of wilt ge 't meer vredelie vend gezegd hebben, den boor is op gegaan, om de kiezers in te lichten om trent zijn ministrieele prestaties en voor nemens. ..Dat, was in strijd met de van hem geëischto ingetogenheid en met de staatkundige beschaving! Indien de vragen niet reeds beantwoord waren, zouden wij ze wel geschikt ach ten voor een bespreking bij de Algemeene Beschouwingen in het aanslaand najaar in de Tweede Kamer. Dat zal een belangrijke bespreking kun nen worden. En leerrijk. Immers velen onzerzijds, waartoe ook wij behooren, zullen met hun leeken- verstand bij het lezen dezer vragen ge dacht hebben: welke constitutioneel® in stellingen zouden verbieden dat een mi nister, natuurlijk binnen de grenzen van het behoorlijke partijleider blijft en bij de verkiezingen, niet als minister der Kroon, maar als candidaat voor de Twee de Kamer, evenals de partijleiders Wi- baut, Dresselhuijs en Marchant monde ling de kiezers gaat toespreken, om ope ning van 's Lands zaken te geven, en de valsche voorstellingen, door de ge noemde politieke tegenstanders gewekt, weg te vagen? Maar, zal „De Nederlander" zeggen: men doet zooiets bij ons niet; wij zijn er hier niet zoo aan gewend. Dit zij toegegeven. Het was onge hoord- Maar daarom niet ongeoor loofd, al was 's heeren Colijns optre den meer Britsch dan Nederlandsch. Doch wat nu in Engeland al zooveel jaren geschiedt en door niemand ge wraakt wordt, waarom, zou dat in ons land niet kunnen toegestaan worden? Reeds in de eerste helft der vorige eeuw waren hot aldaar de partijleiders, die tevens ministers of candidaat minis ters waren, die voor de kiezers optraden, de een om te vertellen wat hij als mi nister zooal gedaan had, de ander om in uitzicht te stellen hoe 'tverder moest: Disraeli-Gladstone; Salisbury-Gladstone; Rosebery-ChamberlainBalfour-A squith, enz. Ook in België: Orban-Malou en hunne opvolgers. En in Frankrijk onderschei dene ministers-Kamerleden, schier zon der tal. Nu willen wij niet naar dat van België en Frankrijk ons staatsrecht modellee- icn, maar naar Engeland mogen wij toch wel zien. Daar althans heeft men het genoemde partijleiders nooit kwalijk ge nomen dat zij voor de kiezers optraden. Misschien wel omdat men begreep dat het niet de (demissionaire) minister maar de canclidaat-Lagerhuislid was, die hier op trad. „De .Nederlander" herinnert aan een waarschuwing van wijlen den heer Loh- man, n.l. dat men ,„te dezer zake niet een stukje vreemd staatsrecht kan over nemen zonder de beginselen te aanvaar den. die daaraan ten grondslag liggen en die tevens waarborg bevatten tegen misbruik". Daar zijn wij 't eens mee. Laat dit straks de grondslag voor de besprekingen zijn. De dure studenten. De Belgische Sociaal-democraten heb ben, naar uit alles blijkt, hun succes ook al te danken aan de vele beloften., die zij waagden. Zoo bijv. de belofte, welke hun thans verweten wordt, dat zij den diensttijd in het leger tot zes maan den zouden verlagen. Nu vier van hen Minister zijn, gewor den in het nieuwe Kabinet, blijft alles zooals het is, maar er wordt een studiecommissie inzake het legervrang- stulc benoemd. Ziehier den gewonen gang van zaken. Men komt vóór de stembus met de stoutste beloften. Men belooft alles wat de lieden maar wenschen. Men verklaart ook het beloofde te kunnen geven. Een ander kan niets- Do revolutionairen kun nen alles. Zij zijn bekwaam en genegen. Anderen zijn onwillig en onbekwaam. Als nu het volk luistert naar dit be weren en de verantwoordelijkheid .moet worden gedragen, dan rijst natuurlijk in 't kamp der Socialisten de verlegenheid. Maar er is een goedkoop middel tot nieuwe -misleiding. Men benoemt een studiecommissie. Do heeren gaan stu- deeren. Zoo ging het in Duitschland, toen het volk tot de Sociaal-democraten zeide: zie daar de macht, toont, wat gij kunt. Een studiecommissie. ,Zoo ging het, nu weer in België. Een studiecommissie. De heeren willen studeeren. Er is niets op tegen. Maar zij doen het op kosten van en ten koste van het. arme volk- En dat is het kwaad. Het zijn zulke dure studenten. GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. De dood van dr Höfle. Aan het rapport van prof. Lewin ont- leenen we Voor dr Höfle is niets gedaan. Het ge beurde, dat dr Thiele, de gevangenisdok ter, heelemaal maar niet kwam kijken en en een gevangenisbeambte de „visite" maakte. Het scherpst l'aat prof. Lewin zich uit over de wijze, waarop ia de gevangenisi- sen met medicamenten omgegaan is. Men kan wel bijna zeggen, zoo luidt het rap port, dat in de apotheek een „Marketen- dertum rn.it narcotischen Mitteln" heersch- te. De verplegers konden niet weten, dat zij wat verkeerds deden, wanneer zij op eigen gelegenheid onrustige patiën ten slaapmiddelen gaven. Zonder onder- leekening van den dokter verstrekte de apotheek narcotica en zonder bedenken gaf do apotheker giften af. Er zijn bewij zen, dat morfine in overgroote hoeveel heden is verstrekt. In ingewijde kringen heet het, dat met. dr Thiel'e het tijdperk der narcotica begon. Een verpleger verklaarde, dat de dokter hem de vrije hand liet over het verbruik der slaapmiddelen. Het is bijlna. niet mo gelijk den geheelen omvang: van den Janboel te schilderen. Men kan zeggen, dat menige gevangene door de gevangenis tot morfinist is gemaakt. Prof. Lewin vertelt dan verder, hoe alles erop wijst, dat dr Höfle meer narco tische middelen heeft gekregen dan was voorgeschreven. Herhaaldelijk verloor hij het bewustzijn ten gevolge van het over matig gebruik van slaapmiddelen. Die apa thische toestand van den zieke was het uitvloeisel van de werking der giften. Eerst één dag voor zijn dood begon de medische behandeling, een „angstbêhan- deling", zooals prof. Lewin ze noemt. Bij het onderzoek van het hart werd een giftwerking geconstateerd, als prof. Lewin in zijn 40-jarige praktijk nog niet gezien had. Het rapport oefent vervolgens scherpe critiek op de rapporten van de doktoren Störmer en Strassmann, die de fictie trachtten te handhaven, dat Höfle zelf moord had gepleegd. De oorlog in Marokko. De. Fransche kamer heeft met 411 tegen 29 stemmen de credieten voor Marokko aangenomen. Uit Parijs wordt gemeld: Nadat zijn op- marsch op Taza gestuit is, heeft Abd el' Ivrim zijin operaties verplaatst naar den Aichnasector, ten Noordwesten van Taza en naar de lagere vallei van de Lebena, door welke hij direct op Fez hoopt aan te rukken. Ongeveer 170 Riffs zijn gedood en 600 gewond in een protselingen bom aanval van de Fransche luchtstrijdkrach ten tegen El Had, ten Noorden van Fez, welke plaats had, toen zich op de markt van El Had ongeveer 2000 Riffs verza meld hadden. Ongeveer li/2 ton ontplof bare stoffen werden naar beneden gewor- voor Manufacturen Barnes- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Beiitfen - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST pen, waardoor een paniek ontstond en 170 Riffs gedood werden en 600 gewond. Rumoerige zittingen. Donderdagavond is het in den Duit- schen Rijksdag erg rumoerig geweest. Op de agenda stond een wetsontwerp om den rjjfcspresident -het recht te veiieenen aan .gewezen militairen tóe te staan de militaire uniform te dragen. Die sociaal democraten verlangden uitstel van behan deling, maar de rechterzijde, die de meer derheid vormde, sprak zich voor onmid dellijke behandeling uit. Het ontwerp werd daarop bestreden door den sociaal democraat Kuhnt, die het over den geest van Potsdam had en de tegenwoordigheid van de gewezen keizerlijke prinsen bij alle mogelijke militaire feesten scherp hekelde. Minister Gessier zeide, dat reeds rijks- president Ebert het dragen van uniformen had willen regelen. Met het ontwerp heeft do tegenwoordige rijkspresident zelf niets te maken. Men kan de gewezen prinsen niet beletten feestelijkheden van militaire vereenigingen bij te wonen, aangezien liet recht van vereeniging ook voor hen bestaat. Op de (rede van den minister volgde een groot tumult. De socialisten verlang den verdaging van het debat. Socialisten en communisten maakten een geweldig kabaal. Eindelijk schorste Bell de zitting drie minuten. Bij de 'heropening begon het tumult opnieuw. "Er werd Weer ge stemd, maar in do algemeene verwarring wist niemand' precies waarover. Ten slotte sloot Bell do zitting met de mede- deeling dat het ontwerp als eerste punt op d« agenda van de volgende zitting zal staan. Ook in 't Joego-Slavische parlement is 't hommeles geweest. Die zaak-Loukinitch (waarbij, de minister van justitie door de oppositie beschuldigd werd, het beslag op de goederen van den prins van Thürn en Taxis ten onrechte te hebben opge heven), gaf aanleiding tot een heftig' ka merdebat, waarbij Janitch (Kroatische boerenpartij) en Valeriaan Pribitchevitch (onafh. dem.), broeder van den minister van onderwijs, handgemeen werden. De zitting werd opgeheven. Bij het uit eengaan van het parlement kwam het opnieuw tot herrie, waarbij de agrarische afgevaardigde Moskolievitch mishandeld werd. Korfe berichten. D|e nalatenschap van den zeepkoning wijlen Lord Leverhulme, den man van Lever Brothers, wordt thans op 12 mil- lioen 'gulden geschat. De schatkist zal hiervan ruim 31/2 millioen aan successie rechten krijgen. De Engel'sche bladen vernemen van het Russische gezantschap, dat Rakofsky opdracht heeft, "bij Britsche firma's be stellingen tot een bedrag van 15.000 pond sterling te plaatsen; een groot deel hiervan is bestemd voor landbouw- en andere werktuigen. Nu zal de sympathie voor Rusland wel weer grooter worden. Gistermiddag zijn 62 socialistische en communistische arbeidersvertegen woordigers in antwöord op een Rus- nische uitnoodiging van Berlijn naar sovjet-Rusland vertrokken om de Russi sche toestanden te gaan bestudeeren. D'ividend en tantième- belasting. In het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek komen betref fende deze, in 1918 ingevoerde belasting enkele gegevens voor, waaraan wij' de volgende cijfers ontleenen: Bedrag der kohieren Jaren Aantal in hoofds. met alle opc. aanslagen X f1000 X flOOÖ 1919 4642 16537 28129 1920 6908 27218 48032 1921 6950 31213 55702 1922 6954 19623 35189 1923 6523 14526 26047 1924: 6935 16498 29475 De hoog-e uitdeelingen over 1920 en 1921 en de daarop gevolgde malaise zijln duidelijk- merkbaar. P<e cijfers over 1924 zijn evenwel weer hooger aan over 1923. De aanlacht zij er op gevestigd, dat in het staatje de onzuivere bedragou vol gens de. kohieren zijn vernield. jÉte door het Rijk in hoofdsom ontvangen zuivere bedragen (na aftrek van de kwade posten) bedroegen achtereenvolgens in de jaren 19191924 (in duizendtallen guldens) 11.606. 25.597. 30.427, 13.427, 17.520, en 15.119 (over 1923 en 1924 voorloo- pige cijfers). Togen C O11 ij n. D'e Minister van Oorlog heeft een schrij ven gericht, aan den kommandant der Luch tvaartaf d eel in g te Soestcrbe-rg, waar in dien kommandant een ernstig onder zoek is opgedragen omtrent het navol gende: Bij den Minister van Oorlog moet de mededeeling zijn' binnengekomen van particuliere zijde, dat op een der kom- pagriiesbureaux der Luchtvaartafdeeling een biljet, is opgehangen tijdens de ver kiezingsdagen, waarop onder meer te lezen stond: Colijn moet weg. Boven dien zon op dat bureau propaganda tegen de candidatuur Colijn zijn gemaakt. Die Minister wcnscht hierover een ernstig onderzoek en verwacht met spoed rapport omtrent de voor die propaganda ver antwoordelijke personen. Als gevolg van dit schrijven is bij dcv Luchtvaartafdeeling een ernstig en uitgebreid onderzoek aan gevangen Allerlei. Gisteravond vergaderde do A.-R- Ka merfractie in verband met de politieke situatie. Luxe verpakking. Prijs fl.10 per flesch. Telefoon No. 264. -Bij koninklijk besluit is met ingang van 31 dezer aan de militie-eerste-lui- tenants J. de Hamer, L. G. Salomé en L. J. M. Maertens van het 14e regiment in fanterie op hun verzoek een eervol ont slag als zoodanig verleend uit den mili tairen dienst. ïe Nieuwdorp werd een afdeel ing van den Chr. Landarbeidersbond opge richt met 59 leden. Een w e ten s ch app el ij k kamp op Walcheren-, De Iloog:- leeraar in de vergelijkende physiologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, prof. dr H. J. Jordan, betrekt deze maand met zijn assistenten en leerlingen een kamp bij Vrouwepolder. Van daaruit zullen toch ten worden gemaakt op Rijksvaartuigen met hun deskundig personeel, hetgeen mogelijk is door de zeer welwillende medewerking van de autoriteiten van den Rijkswaterstaat en van den voorzitter van het bestuur der visscherijen op de Schel de en Zeeuwsche Stroomen. Ook een be zoek aan de oesterkweekerij „De Een dracht" te lerseke staat op het program ma. Het doel der excursies is de interes sante en afwisselende dierenwereld van de Zeeuwsche Stvoomen en zeegaten in de natuurlijke omgeving waar te nemen, eu ook met behulp van aqfuaria en instrumen ten in het kamp te bestudeeren. De zand platen en slikken, de paalhoofden en steenglooiingon, de oesterbanken en mos- selperoeelen, de diepere wateren met verschillenden bodem en zoutgehalte zijn elk door een karakteristieke gemeenschap van bij elkaar behoorende dieren en planten bevolkt; de voeding en ademha ling, geheel het samenleven van al deze organismen levert veel stof tot onder zoek op. Een soortgelijk© kampeerexcursie in 1921 heeft reeds bewezen, hoeveel suc ces zulk een Zeeuwsche expeditie hebben kan cu hoezeer de ervaring der aanko mende biologen er door verruimd wordt. Want in het laboratorium te Utrecht moet men zich om practische redenen in hoofdzaak tot land- en zoetwaterdie- ren beperken. In dezen tijd van bezuiniging mag er wel eens op gewezen worden, hoe hier doo¥ samenwerking van velen met zeer geringe kosten voor het rijk het hooger onderwijs gediend wordt. De deelnemers betalen zelf hun reis- en verblijfkosten en geven bovendien hun bijdrage in de algemeene'kosten. M.( C.) Schrijnen en Stukloopen der Huid, n Doorzitten bij Wielrijders,verzacht en I geneest men met Bij Apoth.en Drogisten Bepaald is, dat de vacature van kan tonrechter te Goes, ontstaan door het eervol ontslag van mr. C. Lucasse, niet zal worden verv uld en is aan mr M. P. Sipkes, kantonrechter te Middel burg, opgedragen de waarneming der werkzaamheden van kantonrechter te Goes. Bij koninklijk besluit zijn met ingang van 30 dezer- benoemd tot eerste lui tenant. bij het 14e reg. infanterie de tweede-luitenant J. M. C. v. d. Berge bij het le reg. veldartillerie, de tweede-lui tenant M. Goot©, beiden van het. corps. En is de termijn van benoeming als zoo danig o.a. van de reserve-officieren van gezondheid W. F. Gnirrep en dr F. J. .T. Buitendijk, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht,, voor den tijd va,n ten minst© vijf jaren verlengd. Door den Minister van Justitie zijn met ingang van 6 Juli a.s. bevorderd tot brigadier-titulair de rijksveldwachters J. Koole te Breskens en A. Bosman te St. Anna ter Muiden. Middelburg. Gisterenavond werd weder om een muziekuitvoering op het Molen water gegeven onder leiding van den heer A. Calatz. Het was zeker een sympathiek idee van hem om ditmaal zijn compositie „Vive le directeur" ten gehoore te bren gen; een opgewekte marsch, waarin het -Zeeuwsch Volkslied, dus een compositie van den directeur don heer .Tan Morks is verwerkt. We ontvingen enkele berichten om trent oploopjes in een straat, waar het volgens de praatjes spookte. We plaat sen ze echter niet, omdat we onze ruimte niet voor dergelijken nonsens willen ge bruiken. We hadden do bewoners onzer provinciale hoofdstad voor wijzer aan gezien 's-H. Arendskerke. Met ingang van 1. Sept.. a.s. is aan mej. L. Smalleigange te Goes eervol ontslag verleend als hoofd' der 6hr. Bewaarschool alhier, wegens haai- benoeming als hoofd der Openbare Bewaarschool to Kloe-ting© en is benoemd- tot hoofd der Chr. Bewaarschool a.lh ier- mcj. N. M. Valkier te Go-es. Ovjjzand. Toen Woensdagavond ©enige kinderen onder deze gemeente op een perceel weiland aan het spelen waren, kwam bjj hen de 12-jarig© B., die een houweel, dat in het bezit dier kinderen was, terleen vroeg om eieren, die in een nabijzijnde sloot lagen, naar zich toe te halen. Nadat hij daar ©enigen tijd ge weest was en zich daartoe aan de over zijde van een sloot had begeven, vroe gen de kind-eren het houweel tertig en wierp hij het hun na ze vooraf ge waarschuwd te hebben uit den weg te gaan, over de sloot toe. Bij het neerko men sloeg het houweel om en trof daar bij het 3-jarig zoontje- van den vcldarbei- der B. te 's-Heierenhoek, in 't voorhoofd, waardoor een zware bloeding ontstond. Nadat het kind 'in allerijl naar 's-Heeren- hoek was gebracht, en geneeskundige hulp was verleend, overleed het eenige minuten daarna. "(M, C.) Kortgene. De installatie van den bur gemeester, jhr v. Citters, zal op 15 dezer plaats hebben en zal vergezeld gaan van feestelijkheden. Domburg. In de Vrijdagmorgen gehou den vergadering van den Gemeenteraad, waarbij dhr J. van dor ITag© niet tegen woordig was, werd een verzoek van Gebr. Van Eijzeren om afwijking van de rooi lijn in de Wev-e-rijstraat voor hun nieuw te bouwen smederij toegestaan. Besloten werd tot verkoop van een perceel grond groot ongeveer. 1655 M3. aan het Rijk voor den prijs van f3.25 per M. Bij de herstemming ov-er het in de vorige ver gadering aangehouden voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor het sproeien der straten staakten ook thans weer de stemmen, zoodat het voorstel werd verworpen. Dhr Westen burger vroeg thans of de gemeente den sproeiwagen die door de Vereeniging tot bevordering van de belangen van de Bad plaats Domburg is aangeboden nu toch zou willen aannemen om dan de inge zetenen in de gelegenheid te stellen voor eigen kosten te sproeien. Voor het geval de vereeniging nog bij zijn aanbod blijft wordt besloten dit te aanvaarden. Naar aanleiding van een verzoek van A. Ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1