JBil? Abonneert U op dit Blad. J.C. it de Pers. Leestafel. Rechtszaken Marktberichten. Burgerlijke Stand. Heeren Landbouwers! HUGO SMIT - Prinsengracht 282 - AMSTERDAM. JAN MURKEN Ie een bekwaam Ghanffeur, NV. „P HA RUS" - DEN HAAI Zwarte en Roode Bessen. DE REFORMATIE G. F. Gehuwd Paar. een bekwame TimmirmansM £cm de (dJ^neJó/Z€LLC maaien van graan GEBRs Hl. en J. PIEPER. DOKTER WILLEM ROLVINK'S De adel zit in 't merk, maar ook in 't werk. Ze hebben alle deugden, ook die van goedkoop. N. V. „PHARUS", te 's-Gravenhage, Archimedesstraat Groote Kade 26 - GOES. Tot nader aankondiging Spreekuur van 1—4, behalve Donderdags en Zaterdags. Zaterdag 11 Juli a.s., gehuwd paar, Te koop gevraagd: Een Dagmeisje Be dominee blaast 'n paar rookwolken uit, denkt even na en spreekt dan: „Wat kost denn 'n nieuwe Waschschöt- tel?" „Jao lierr Pastor, dat kost toch min stens vijftig PfennigI" zucht de groote kerel en kijkt dominee met z'n. groote, lichtgrijze oogen wanhopig aan. „Nó I" zei de goede herder„hier heb-je die vijftig Pfennig en na vier weken kom-je wêrre en vertelt mi hoe het is." Na vier weken kwam hij' weer, stond weer met z'n groote lichaam in de deur van de studeerkamer. „Noe, hoe gaat det noe mit de tweede Schottel?" vroeg dominee. „Noe herr Pastor," zei het 'n Schottel und ick hev 'n Schottel und noe is alles gut," was het bedaarde antwoord, dat zeer ernstig klonk Weer 'n jaar later kwamen zij de geboorte aanzeggen van den eersten jongen, en als er later menschen bij hem kwamen met dergelijke plannen, dan zei hij altijd „Och, kinderen koopt euch do tweede Waschschöttel 1" Nog zoo kwaad niet. Wie geregeld de socialistische lectuur leest, zou tot de conclusie komen, dat er hier in ons land zoo ongeveer niets deugt. Leerzaam is het daarom wel, kennis te nemen van wat „Patrimonium" schrijft. Daar zijn landen, waar de partijgroepeering niet onbelangrijk van de onze verschilt. Zelfs zijn er Staten, waar de invloed van de so ciaal-democraten heel wat grooter is dan ten onzent. Landen, mot een, naar verhouding, veel sterkere „moderne" Vakbeweging, met een grootere parlementaire fractie en zelfs met sociaal-democratische Ministers. Hoe is daar de toestand Wordt het Overheidspersoneel daar beter gesalarieerd Is de Pensioenwetgeving daar royaler? Men noeme ons het land, waar dat het geval is. België is het zeker niet. Daar zijn ambtenaren en onderwijzers in voel slech ter conditie, Frankrijk kan het ook niet zijn. En Denemarken evenmin. Van Duitschland, Oostenrijk en Rusland zullen wij natuurlp in dit verband ganscholp zwijgen. Waar, in welk land, is de Arbeidswet beter? Waar wordt zij in den crisistijd krach tiger gehandhaafd In Engeland wordt zeker over het algemeen nietlanger, in sommige bedrpen zelfs korter gewerkt dan hier! Maar in Engeland berust alles op collectieve con tracten entraditie. In de meeste an dere landen waar de wet nog moet inbur geren, komen meer afwijkingen voor dan ten onzent. En hoe staat 'het elders met de Sociale Verzekeringen? In verreweg de meeste landen is de toestand slechter dan ten onzent. In Zwitserland heeft het volksreferendum tot dus ver iedere poging verijdeld. In België is thans een regeeringsvoorstel aangekondigd, dat het ouderdomspensioen wil bepaald zien op frs. 720 per jaar, dat is op f 86.69 of op f 1.67 per week. In België regeeren thans de sociaal democraten mede. In Nederland is het ouder domspensioen f 3.per week, voor echt paren f 5.terwijl er bij onze regeling straks hoogere pensioenen bereikt kunnen worden. Ook wat de Ongevallenverzekering betreft, kunnen wij den toets der vergelijking mot an dere landen zeer wel doorstaan. En in welk land is zooveel tot stand ge bracht op het terrein der Volkshuisvesting? Er wordt in andere landen telkens weer op Nederland, als op een voorbeeld ter navolging gewezen. Iloe staat het elders met de bezuiniging op militaire uitgaven, met de ontwapening In Nederland heeft men een jaarlpsche lichting van 19.500 man. In België, dat slechts weinig in bevolkingsaantal met ons land verschilt, worden jaarlijks niet minder dan 82000 man opgeroepen. Hier bedraagt de oefentijd 5Va maand In Be.lgië stellen thans de socialisten 6 maanden voor. Zoo zouden wij voort kunnen gaan met het maken van vergelijkingen. Waren alle landen reeds zóóver gevorderd met de beperking der militaire uitgaven als Nederland, de wereld zou er stellig beter uit zien Wü maken onde.r do vrije Staten waar lijk geen kwaad figuur. En iedereen weet, dat de Nederlandsche regeering alles doet, wat mogelp is, om den vrede in Europa te bevorderen. Op sociaal gebied moet er ook ten onzent nog heel wat gebeuren. Maar onze sociale positie is, vergelpenderwp, zeer gunstig. Hoeveel is er ook hier niet gedaan voor do werkloosheidszorg! En in de laatste jaren heeft de Regeering, zij het ook door op zich zelf pijnlijke maatregelen ons volk bewaard voor de ellende der inflatie. En hoeveel goeds is er niet te danken, aan het Christelijke bewind op onderwijster rein I De belijders in andere landen zijn er jaloerscli op. Wij klagen er wel eens over, dat er nog niet meer bereikt werd ten aanzien van de Zondagswet. Maar toen onlangs Mgr. Seipel, de vroegere Oostenrpsche Bondskanselier, hier te lande vertoefde, sprak hij er zijn verbazing over uit, dat hier des Zondags minder treinen reden dan op andere dagen. In zijn land en in Oostenrijk niet alleen reden er des Zondags juist méér. Ook ten aanzien van deze aangelegenheid zijn wij in de laatste twintig, dertig jaar niet weinig gevorderd. Hoe spotte men des tijds met Groen van Prinsterer, toen deze in de Kamer op meer Zondagsrust voor het Postpersoneel aandrong. Stemmen des Tijjds, het bekende maandschrift onder redactie o.a. van de professoren Aalders, Anema, Diepenhorst, Van Schelven, Slotemaker de Bruine (uit gever G. J- A. Buys, Utrecht) beval iedere maand zeer belangrijke opstellen. Tiet no van deze maand geeft de „vervolgen" van. „Godsdienstig verlangen in de nieuwe k'unststroomingen", door Dir Petri; „Do hedendaagsche vakbeweging in Engeland" door dr Slotemaker de Bruine; „Die we deropbouw van Europa" door H. L. Baar- bé; en „Een vergeten proces" door (me,j.) L. E.femgelberts). Dlit laatste is een span nend verhaal, door de schrijfster naar de haar ten dienste staande bronnen be werkt; een studie,- waaraan velerlei moei zame arbeid moet zijn voorafgegaan. Het is ontleend aan de familiepapieren en andere stukken van de Van Harens en andere Friesch© papieren uit den patri ottentijd. Het proces betreft een vermeen de trouwbreuk: beschuldiger baron van Sytzsma, beschuldigde Jonkvrouw Cecile Van Heemstra. D'e knoeierijen bij bieten- levering. Van de behandeling voor de Arrondissementsrechtbank te Middel burg van de reeds vermeide gevallen van knoeierijen bij bietenlovering te Bier vliet, zij nog het volgende gemeld: Bek!. P .E, M- erkende met I>. - te hebben afgesproken om te knoeien. Hij had met verschillende fabrieken gecon tracteerd, n.l. met de suikerfabriek Moer- bcke, Selzaete en Sas van Gent, en kreeg i'20 per 1000 K.G. van de te veel ge noteerde bieten, en gaf daarvan nog 18 aan D Hij had ongeveer in het geheel aan D. uitbetaald f350. De Officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat beklaagde een van de hoofdpersonen is. Vóór dit geval bekend werd, was er ook al geknoeid, doch toen is bet niet uitgekomen. Mcenende, dat bier een strenge straf op zijn plaats was, eischte hij zes maanden gevangenisstraf. De- verdediger, mr J. Adriaans©, be weerde, dat er in de bietenwereld ge knoeid wordt vanaf het contracteeren (met de oppervlakte) tot en met de leve ring. Het is voor de menschen in de bietencampagne'n zeer verleidelijk zaakje. Er wordt, geklonken en gedronken en gefuifd met wijn en champagne. In een uitvoerig pleidooi betoogde verdediger, dat op deze dagvaarding geen straf vol gen kan. Mocht dc Rechtbank evenwel een andere mcening daaromtrent zijn toe gedaan, dan verzocht pleiter een voor waardelijke veroortteoling. Bekl. G. J. D|. was chef-weger en S- verzocht, hem mee te doen om te knoeien, waaraan hij dan ook hoeft meegedaan. In 't geheel had hij ongeveer f80 ont vangen, dat was op 17 en IS October 1924. Voor welke fabrieken geleverd werd, is hem evenwel niet bekend. Het O. M- eischte 4 maanden gevan genisstraf voorw. met 3 jaar proeftijd. Bekl. M. A. H. was weger voor de fabrieken en ook bij liem kwam S- met oo vraag, of hij me© wilde knoeien, waarop hij is ingegaan. Evenals Di. was bij ook werkzaam aan de Koninginne- haven te Biervliet. Welke fabrieken er door hunne handelingen zijn benadeeld, is bekl. echter niet bekend. Ei-sch; 4 maanden gev. straf, voorw., met 3 jaar proeflijld. De- verdediger van beklaagde M. A. H., mr van Hasselt, achtte het feit ab soluut niet bewezen; mocht de Rechtbank evenwel van andere meening zijn, dan riep hij de clementie in. Bekl. is nog jong én is gieen oplichter. Het is een ongelukkige samenloop van omstandig) heden. Bekl. beeft slechts f20 van de knoeierijen genoten. Zoo niet vrijspraak, dan vraagt spr. een voorwaardelijke ver oordeeling. Bekl. A. C. B- erkende het hem ten laste gelegde-, Hijl had ongeveer f 100 ontvangen. Die Officier van Justitie zegt, dat hij voor dezen jongeman een voorwaardelijke straf op zijln plaats vindt en vraagt een gevangenisstraf van 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. D'e verdediger beweerde, dat hier geen samenweefsel van verdichtselen on listige kunstgrepen aanwezig waren. Overigens verwijst hij naar zijn vorig pleidooi. Bekl. is een slachtoffer van de verleiding. J. A. van den II. -erkende eveneens het hem ten laste gelegde en was even eens als de anderen voor de verleiding bezweken. Bisc.h; 4 maanden voorw. ge vangenisstraf, proeftijd 3 jaar. In een andere zaak, waarbij M. ook betrokken was met knoeierijen, werd nog maals ee-n gevangenisstraf van 6 maan den geëischt. (Moest gisteren overstaan Red.) Kantengerecht te Middelburg. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens het fietsen zonder licht en het opgeven van een valschen naain; I. A., Middelburg, tot f2 en f 10 b. s. 1 w. t. etn 2 w. t.met een mofbr- i ij-tuig binnen bebouwde kommen van gemeenten te snel rijden: A. E- van 11., Vlissingen, G. S- gehore, G. de W-, te S-Hoeenho-ek, allen tot f 10 b. of 10 d.; J. M. S„ Amsterdam, J. van G-, Mid- burg, S. M. V., Ovezande, allen tot f5 of 5 d.; met c-en rijwiel rijden over voet paden: M. J. C. H., Vlissingen, tot f 2 c.f 2 d.; overtr. art. 461 Sivb.; 0- F., Koudekerk©, tot f 2 of 2 d.overtreding Spoorwegwet: A. V.. hui-svr. van W- A W. A., beiden te Koudekerke, ieder tot f2 of 2 d.; overtr. Leerplichtwet. L. D'„ Koudekerke, tot f3 b. of 3 d.; E- T-, Koudekerke, tot f0.50 of 1 d Ove-rtr. IJkwet; J. 0. B., Middelburg, J. W. de P., Koudekerke, ieder tot f 1- of 1 d.; gewichten verbeurd verklaard; L. S-, Am sterdam, tot f3 of 3 d.maat verbeurd verklaard; venten zonder vergunning; Th. F. B„ Amsterdam, to-t f3 of 3 d.; de wegen in verbod-en richting berijden: W. W„ Koudekerke, tot f2 of 2 d.; overtr. Motor- c-n Rijwi-elw-et of Reglement: 0. M., J'. M„ beiden 'slle-e-r Arendskerke J. L„ J. II., beid-en Middelburg, .J. M. A., Goes, A. W. van de V„ J. A. P., beiden Vlissingen, allen tot £5 of 5 d.; L. M. 11.. Niauwland, tot f2 of 2 d.; J. V„ Middelburg, tot f3 of 3 d.; J. M. M„ Oostkape-lI'c, tot f3 of 1 w. t.; met een rijwie-1 rijden over de nïet-ver- bi-eede gedeelten van de Boulevard's Ban ker! en Bve-rtsen of o-ver den rotonden rand van den z.g.n. Gevangen toren te Vlissingen: J. J., Middelburg, tot £0.50 of 1 w. t.; J. W- R., Middelburg, tof f2 o-f 2 ei.; R. F- -H„ H- M„ J. P-, allen te Vlissingen, J. W. M. B„ J. J. M. li- beiden Eindhoven, J. W- A. Tj-, Utrecht allen tot fl of 1 dag; Dronkenschap: 0. P. M„ Koudekerk©, tot f 3 of 3 dagen. Oplichting. Een boekdrukker te Arnhem, di»e in een advertentie een boek houder-correspondent vroeg en den ge gadigde een bedrag van f2400 afhan dig maakte, werd gisteren door de Arn- he-msche rechtbank tot een jaar gevan genisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis, veroordeeld, conform den eisch. Middelburg, 9 Juli 1925. Boter f 1.22,Va, part. f 1.321/2, kip eieren f 6.50, part. f 7.50, eeadei-eren f6.50, part. f7.50. Graanmarkt, weinig aanvoer, geen no teering. KRABBENDIJKE, 8 Juli. Zwarte bes sen f81.20—f82.60 per 100 K.G. VLISSINGEN, 8 Juli. Aardbeien 31- 38, aardappelen 5,56, poters 12. tuin- boonen 79, roode bessen 20—28, witte bessen 2024, kruisbessen 825, afval madaleine 1016, madaleine 26, 'fram bozen 2431, zwarte bessen 4247, pos- teleijn 814, suikerboonen 41, princes- sen 53—57, Wagenaars 4550, snijhoo- nen 4250, doppers 1618 cent, alles per K.G.; bloemkool 1025, sla 0,52.5, komkommers 710, meloenen I 77—83 cent, .alles per stuk; selderie 5,5— 11, uien 2,54, peeën 4,510, rhabarberü 5,5, kroten 57, ramanas 1,54,5 cl., alles per bos; kervel 1316, peterselie 1535, zuring 8—12, bloemkool 55198 cent, alles per mand; frambozen 11—20 cent per mandje. Groote veiling. Zwarte bessen f 77,83 tuinboonen f8.04, beide per 100 K.G. KAPELLE-BIEZELINGE, 8 Juli. Groole veiling. Zwarte bessen 76, natte id 56— 65, roode bessen 23 gld„ alles per 100 Kilogram. Kleine veiling. Zwarte bessen 6064, roode bessen 2027, witte bessen 21—27, aardbeien 3134, morellen 40—48, hol- landers 3545, rondo blance 29—40, roode blance 30—37, suikerkersen 30— 35, krieken 3040, vleeschkersen 38— 45, aardappels 68, poters 4, postelein 1214, doperwten 1620, gele boontjes 39 gld„ alles per 100 K.G.; komkommers 6, bloemkool 513, kipeieren 6.50, eend eieren 6 gld-, alles per 100 stuks. OOSTBURG, 8 Juli. Tarwe f 14—f 18, Rogge f 13.75, Haver f 13, Krooïierwten f 14f 16, Bruine boonen f 12f 17. GOES. Gehuwd: Jan Gunst, 24 j. fm. en Andrea Johanna de Buck, 28 j. jd. VLISSINGEN. Overleden: D. M. Gode- schalk 41 j. vrouw van G. v. d. Broecke; Getrouwd: I. Oudenaarde 28 j. en S. P. Loois 27 j. Bevallen: P. J. Stofkoper geb. Antheu- nissen d., A. M. Visser geb. Polderman, z. SOUBURG. Overleden: Janna Moerdijk 75 j. vrouw van Comelis Yisch. Over de maand Juni. POORTVLIET. Geboren: Maria Keel tje d.v. Frans Adriaan Bolier en Pie tcrnella Tichem. OverledenCorn,elia Bolier 73 jechtge- noote van Marinus Jan Geuze. TELEGRAPHISCH WEERBERICHT Naar waarnemingen in den ochtend van 9 Juli. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 770.6 te Va- lontia, laagste 751.6 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 10 Juli: Zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. De Heer en Mevrouw TEN KATE van Oosterzee geven met dank baarheid kennis van de geboorte van hun Zoon REINIER MAR!. Pastorie Koudekerke (Z.) 9 Juli 1925. Maandag 13 Juli a s. hopen onze geliefde Ouders, Be- jjjj huwd-, Groot- en Overgroot ouders JACOB ZANDEE en CORNELIA ROTTIER hun 65-jarig Huwelijksfeest te herdenken. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Achterkleinkinderen. Koudekerkscheweg, Koudekerke. opwekkend verfrisschenö Parfumerie J0YZELLE, Haarlem. Ondergeteekenden stellen zich wederom beschikbaar'voor het met de Graanmaaier zelfbinder. Liefhebbers gelieven zich spoedig op te geven daar reeds velen be steld zijn. Aanbevelend. Waarde. Tel. Ho. 6. Klierdruppels, beter dan levertraan. Zenuwtabletten, onschadelijk. Bloedarmoedetabletten. Aambeienzalf, een pracbtzalf. Hoest-, Rheumatiek-, Jichttabletten. Bfoedvatenverkalkingstabletten, vanaf zijn 50ste jaar gebruiken. Fa A. C. VAN DER REST, Apotheek, Goes. Fa SCHULTE THIEME, Het Huis met d« Roode Pilaren, Middelburg. Weekblad tot Ontwikkeling van het Gereformeerde Leven Onder redactie van Prof. Dr Y. Hepp, Ds K. Schildek, Drs C. Tazelaae en Dr J. Waterink. Onderscheidt zich van alle andere Geref. bladen, omdat zij door haar meerdere rubrieken een veel breeder veld bestrijkt. Bespreekt de kwesties, die U bezig houden, niet slechts in principieel-critiscben, maar ook in reformatorisch opbouwen- den zin. Zorgt, dat ge „bij" zjjt op elk gebied. Is HET blad voor calvinistische cultuur. Heeft voor 1925 een rjjk program. Prijs f 1.25 per kwartaal Uitgave van 00STER8AAN LE COINTRE - GOES. VRAAGT PRIJSCOURANT bij uwen leverancier of bij den fabrikant Als deel III van den 28en jaargang der Christelijke Bibliotheek verscheen door DIEORICH SPECKMANN. De prijs waarvooi dit werk afzonderlijk verkocht wordt is f2.50 ing., en f3.25 geb. Fier en forseh teekent de schrijverden hoofdpersoon van zijn verhaal, een rasechten boerenjongen. Telkens schiet men in den lach over zijn dikwijls komische ervaringen. Zij die zich thans op de Chr. Bibliotheek abonneeren, ontvangen, behalve dit werk, de reeds verschenen deelen KERSTBOEK 1924, royaal uit gevoerd prachtwerk in kwarto formaat, LIEFDE door Anna Katter feld, en later bij verschijning JAN KORDAAT doorL Penning. De abonnementsprijs voor een geheelen jaargang is slechts f 5.voor ingenaaide en f8.25 voor fraai gebonden boeken, franco per post f 0.75 hooger. Men kan zich te allen tijde abonneeren, ook door tus schenkomst van den Boek handel. De catalogus wordt op aan vrage omgaand gezonden door den Uitgever Biedt zich aan voor terstond, op luxe auto, bus of vrachtauto. Genegen bijwerk te verrichten, v. g. g. v. z. Te bevragen M. AUGUSTEIJN, A 49, Schore Bezorg U zelf een Eigen Woning. Bespaar Uw huurpenningen ten bate van U zelf of Uw kinde.'f.j door te sluiten een Eigenhuisverzekering bij de Bijkantoren te Zwolle en te 's-Hertogenbosch. Vraagt gratis inlichtingen. Actieve personen als vertegenwoordigers gezotll des morgens 9 uur, veiling van Partijen aanvoeren in bussels van 10 K.G. netto, op de veiling. Bussels vanaf heden verkrijgbaar. Opgaven vóór half negen aan 't kantoor. DE ADMINISTRATEUR. In het Burger Gasthuis te Aardenburg wordt gevraagd een zonder kinderen, geschikt om met oude lieden om te gaan. Voor den man is kennis van tuinarbeid ver- eischte, terwijl de vrouw behalve goed kunnende koken, ander huis werk moet kunnen verrichten. Salaris f 400 boven inwoning. Sollicitatiebrieven met opgaaf van minstens 2 adressen voor in formatie worden ingewacht bij den Voorzitter dhr. C M. VAN DEN BROECKE, vóór of op 20 Juli 1925. Indiensttreding 1 Sept. a s. TE KOOR: Een Vrachtwagen op Veert' draagvermogen 5000 K.G. Adres Steenkolenhandel A. BLIEK, Nieuwstr. Middelbuif Ongeveer 10.000 Koolraapplanter koop en Krielaardappels te koop f vraagd. W. SPRUIJT, Oostkapi. TE KOOP: Een aankomende Stier en n jaarling Paard. P. v. d. BOSSE, St. Lauren'M TE KOOR: ongeveer 2O00 oude HollanV sche Dakpannen, bij J. J. Nieuw en St. Joosland. Brieven onder motto „Bakkel Bureau van dit blad te Goes. gevraagd, door Mevr. SCHWA$ Krabbendijke. In christelijk landbouwersgfl wordt plaatsing gezocht F Gron. Boerenzoon (19 j.) Off huisgenoot te worden opgenoï' en alle voork. werkzaaml^' mede te verrichten. Brieven k' A Bureau van dit blad te Goe- Terstond gevraagd bekend met boeren en burger^ bij gebleken geschiktheid voor werk, bij P. KOEMAN, Timmer"' te Wolphaartsdijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 4