Ko 339 Maandag 6 Juli 1935 39e Jaargang DE HEMELLOODS. Binnenland. Buitenland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAM LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 63—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te .Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 FEUIl LETON. -Een verhaal uit het Verre Westen. (Nadruk verboden.) 35) -o- vraagde de Loods, groots oogen opzettende. „Hoe dan?" „Wacht anaar. Ik zal wel een mid deltje vinden." En zij vond het; want toen nogmaals een vergadering was belegd, om over het •al of niet bouwen van een kerk te be iraadslagen, gebeurde iets, dat de aan wezigen, voornamelijk landbouwers met hun vrouwen, benevens Willemsen, den tokohouder, grootelijks verbaasde. Op een gegeven oogenblik tochverschenen Bill Brondo en Hi Kendal, en wat later, tel kens met korte tusschenpoozen, eenige ■veeboeren en drijvers, die allen deftig plaats namen. Robbie zag dat met, ver bazing en een weinig achterdochtig aan- kerkelijke aangelegenbeden hadden* de aniaritanen van de heuvels geen stem, e Ihj, want al kon men, in hun keerden staat, een heerlijk arbeids- u vinden voor den zendeling dat -41 eenig aandeel zouden hebben in iets wat met bestuur of toezicht te maken had, was een ongerijmdheid volgens Rob bie, trouw als hij vasthield aan het be vel van geen paarlen te werpen voor de zwijnen. De Loods, schoon verwonderd over het opdagen van Bil] en diens makkers, verblijdde zich niettemin van harte, en opende de vergadering met meer vertrou wen in den uitslag. Nogmaals legde hij hun de vraag voor: Zal dezen zomer een kerk gebouwd worden in Zwaankreek, ja of neen? Hij hield een welsprekejid pleidooi. Eerst stelde hij duidelijk in t l'icht, dat een kerkgebouw hoog was voor den bloei der gemeente, voor de heinde en ver verspreide veefokkers en drijvers, voor de opgroeiende kinderen, voor de inkomende landbouwers, ja voor het geheele district en zijta toekomst, t \V as een beroep op verstand en hart beide, vol gloed en leven, en al de vrouwen, benevens een paar mannen, wa ren terstond pp zijn hand. i Daarop volgde een doodelijfe, plechtig] zwijgen. Robbie wachtte met opzet, totdat Eet effect van de pleitrede verloopen zou zijin in beuzelpraatjes. Toen zeide hij gewichtig: „Een kerk zou een mooi ding zijn, zeker, zeker, en wij zouden ons stellig allemaal verblijden over haar ver rijzing" hier wierp de spreker een tingen voor do filmindustrie ongeveer de helft lager dan in Oostenrijk. Korte berichten. Hét stedelijk bestuur van de stad Gelsenkirchen heeft officieel bericht ont vangen, dat de stad op 15 ,Tu!i a.s. ont ruimd zat worden. - Karei Radck, de bekende bolsjewist, vertoeft momenteel in Berlijn, waar hij de Duitsc.be regeering tracht te bewegen, een verbond te sluiten met Rusland te gen do geallieerden. Het verluidt dat hij reeds verscheidene conferenties heeft ge had met Stresemann. Vrijdagmorgen werden in California opnieuw 'aardbevingen waargenomen, vooral te Santa Barbara was de schok weer "hevig. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le ve/, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door hét gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apotheken en drogistzaken. 10) Ontslagaanvraag van hei ministerie vóór de verkiezingen. De Koningin heeft in overweging geno men de onder dagteekening van 29 Juni ingediende aanvrage om eervol ontslag van de ministers en hun verzocht, zich inmiddels te willen blijven belasten met behandeling en afdoening z®o mogelijk van loopende zaken. De Kabinetscrisis. Enkele bladen weten reeds te vertellen, wie kabinetsformateur worden zal. Zoo kan „Het Volk" vertellen, dat „het stre ven van een*deel der r.-k. Kamerfractie om den heer Kooien minister-president te maken" op verzet stuit bij den heeg Ruys de Beerenbrouck, die zelf minister president zou willen blijven. „Ruys wordt daarbij gesteund door Co- lijn, die zegt zich wel met een aanblijven van den huidigen minister-president te kunnen vereenigen, maar bezwaar heeft, dat een ander katholiek die plaats in neemt. j,G.aat Ruys liecn of wordt hij tot heen gaan gedwongen, dan maakt Colijn zelf aanspraak op het minister-president schap". De „Voorwaarts" heeft een dergelijk be richt, en, volgens „De Tel." verluidt „in (parlementaire kringen", dat de heer Ruys niet ongenegen zou zijn, een nieuwe por tefeuille te aanvaarden. De heeren De Visser, Van Swaay, Aalberse en De Graaft zouden zich in geen geval meer beschik baar stellen. Volgens „Het Vaderland" zou de heer Colijn prdshier worden „met de porte feuille van Oorlog, op welk hoofdstuk hij vele miljoenen wil bezuinigen", de heer Kooien minister van Financiën en de heer Rutgers minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen- Wij gelooven van al deze berichten niets- Volgens ons constitutioneel recht doet niet de heer Colijn of Ruys of Koo ien of wie ook, doch de Koningin de keuze van den formateur. Voor Zij haar keuze bepaalt, begint zij gewoonlijk, met aan eenige leidende personen van ver schillende partijen hunne inzichten le vragen. Mr H. Rij level d. In verband met zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer zal, naar de „Tel." verneemt, Mr H. Bijleveld aftreden als voorzitter van den oclrooiraad en als directeur van het bureau voor den in- dustrieelen Eigendom. De Socialistische Partij- In „Recht voor Allen", weekblad van de Socialistische Partij, bespreekt de re dacteur H. Kolthek deri uitslag der jong ste Kamerverkiezingen. Hij is van oor deel, dat zijn partij vernietigend is gesla gen en schrijft dan: „Dit feit „is van zooveel beteeken: s, dat wij nu geen oogenblik aarzelen om te verklaren, dat. het verder voortbestaan der S. ,P. als politieke partij geen zin heeft. En wij kennen genoegzaam den geest van onze menschen, om te durven voorspellen, dat de partij als zoodanig ook spoedig verdwijnt." Da's eerlijke taal- Mogen al die kleine partijtjes, die nu weer geen zetel kregen, er zoo over denken. De Haagsche uitsluiting in het li o u w b e d r ij f. Men. meldt van patroonszij de: De uitsluiting is vrijwel algemeen- Een enkele kleine ongeorganiseerde patroon werkt door, doch de ongeorganiseerde patroons, die belangrijke werken uitvoe ren,. sloten mede uit. Ook de patroons uit de omliggende plaatsen als: Wasse naar, Voorburg, enz-, ontsloegen hun Haagsch personeel tegen beden. Totaal bedraagt het aantal bouwarbeiders, dat door dit conflict werkloos kwam, ruim 2000. Het aantal uitgeslotenen bedraagt thans ruim 1200 man; het aantal der in staking zijnde metselaars, opperlieden en voegers bedraagt volgens de ingeko men mededeelingen van onze leden ruim 500 man. De door de 10 weken bestaande staking, overbodig geworden andere vak lieden, zijn door de leden niet aan ons gemeld,- doch zullen naar schatting wel on geveer 500 man zijn. De nieuwe Tarief wet- In verband met de talrijke kwade din gen, die van vele zijden de nieuwe ta- riefwet, worden aangewreven, komt het ons wel interessant voor ook eèns op een der gunstige gevolgen te kunnen wijzen- De wereldbekende Standaard Rrunzefar- benwerke Carl Echart Furth hebben imet het. oog op het nieuwe tarief be sloten ook in" ons land een fabriek te bouwen. Te 's-Heerenberg zijn de benoo- digde gronden reeds aangekocht. Nog dit jaar wordt met den bouw begonnen. (Msb.) De Tweed e-K amerver kiezingen. In de Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden zitting van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn alle leden, die reeds Vrijdag in ons blad genoemd zijn, gekozen verklaard- j S t a a 1 m a nT er Hall. Velen zullen zich verbaasd hebben, dat de heer Abr. Staalman, voorkomende op de lijst Staalman-Ter Hall van den Vrij heidsbond, gekozen is verklaard, hoewel de heer Ter Hall méér stemmen ver kreeg- De heer Ter Hall immers verkreeg ruim 25000 stemmen,'dus ruim 3,4 van den stemmendeeler. De heer Staalman kreeg ruim 14000 stemmen, wat lang geen 3/r VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n': 14 regels f t.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. van den kiesdeeler is en toch kreeg de jteer Staalman overeenkomstig de hui dige kieswet den zetel toegewezen, ter wijl de heer Ter Hall niet gekozen werd verklaard. De oplossing van dit raadsel moge hier volgen De heer Staalman stond nummer 1 op de lijst in 12 kiesdistricten, de heer Tèr Hall stond nummer 1 in 6 kiesdistricten. In de 12 kiesdistricten, waarin de heer Staalman nummer 1 stond, kreeg de heer Ter Hall zeer veel s temrffen, in 2 distric ten zelfs meer dan de heer Staalman, hoewel hij nummer 2 stond. Doch-'t to taal aantal stemmen op deze 12 lijsten, op den lieer Ter Hall uitgebracht, was niet 34 van don kiesdeeler, zoodat deze stemmen alle op den heer Staalman over gingen. Daardoor kreeg de heer Staalman dus in tolaal meer stemmen dan de heer Ter Hall, zoodat de eerste gekozen werd verklaard. Is het dus reeds een eigenaardig geval, dat, hoewel 25000 kiezers den heer Ter Hall wenschten, deze niet gekozen is ver klaard, nóg eigenaardiger is, dat indien de heer Ter Hall in de 12 districten',, waarin de heer Staalman nummer 1 stond, minder stemmen had gehad, het totaal aantal stemmen van den heer Staalman overeenkomstig ware gedaald, zooflat dan' de heer Ter Hall gekozen was geweest- Laatstgenoemde is dus niet gekozen, om dat ertc veef stemmen op hem wer den uitgebracht op'de lijsten, waarop hij- als nummer 2 voorkwam. Eigenaardig is ook het feit, dat in 1918 op den heer Ter Hall ruim 4000 stemmen werden uit gebracht. Toen werd hij als nummer 1 op de lijst der Neutrale Partij gekozen. Thans met 25000 stemmen niet. (Tel.) Onwettige drank ver koop in het Vredespaleis. Er is destijds heel wat te doen geweest toen voor het Vredespaleis een buiten gewone vergunning werd aangevraagd voor de/i verkoop van sterken drank in het klein. Het schijnt, dat deze vergun ning den exploitant niet veèl winst op levert, ten minste de man is, zonder daartoe de vereischte vergunning te heb ben, het beroep van slijter er bij gaart uitoefenen en verkocht de jenever en de oude klare ook per maat en per flesch aan allerlei bezoekers, die dagelijks het Vredespaleis in- en uitgaan. Droogge legde Amerikanen moeten het als een bij zondere attractie hebben beschouwd, „je never Vredespaleis" in Amerika binnen te smokkelen. De politie is er echter ach ter gekomen en heeft de slijterij stop gezet. Tegen den exploitant is proces verbaal opgemaakt. (Tel.). C o 1 ij;n, I denburg en Heems- kerk op de feestv ergade- r i n g te Zwolle. Voor de Anti-Rev. Kiesvereen. „Neder land en Oranje" te Zwolle, heeft Vrijdag avond in de Buitensociëteit aldaar in oen feestvergadering Min. H. Colijn over den stembusuitslag gesproken. Te half 7 begon de zaal reeds vol t© stroomen •en om even 7 uur was de groot© zaal met een compacte massa tot in den nok gevuld. Het muziekcorps „D'avid" bracht aldra de gewenschte stemming. De schare kortte zich den tijd met het zingen van nationale liederen. Ds H. de Bruijne, Chr. Geref. predikant te Zwolle,'opende de samenkomstmet te doen zingeii Ps. 89:8 en het lezen van Ps. 75, naar aanleiding waarvan hij een toepasselijk woord sprak. Als Min. Colijn de zaal binnenkomt rijst de schare over- „Üiie ouwe windbuil begrijpt, dat er geen aardigheid aan is een collecte te houden, als de Schot er bijl is, om hem op de vingers te kijken", zei "Hi, waarop zijin makkers begonnen te grinniken, want Willemsens reputatie was niet van de allerbeste. Robbie voelde zich blijkbaar allesbe halve op z'n gemak, ja zoo ontdaan was hij, dat hij voor hef eerst van zijn leven een voorstel deed. „Ik stel voor de vergadering, te ver dagen, meneer de voorzitter," zei hijl met een van ontroering bevende stem. „Wij -niet, hè, jongens?" riep Bill. „Willen we wedden, dat de vergade ring doorgaat?" riep Hi, schuddende van 't lachen. „Jelui kunt voor mijn part tot mor gen hier blijven", antwoordde Robbie hoos. „Ik ga naar huis," en hijl begon zijn jas aan te trekken. „Vinden jullie niet, dat wij hem vra gen moesten nog een oogenblikje te blijjven?" vroeg Bill. „Natuurlijk, kameraad," riep Hi, en. was met één sprong bijl de deur, waar hij in vroolijke spanning afwachtte yrat zijn vriend verder zou doen. (Wordt vervolgd.).. De overstroomingen in Polen. Uit Krakau wordt aan het Berliner Ta- seblatt gemeld, dat een groot deel van den oogst in Polen ten gevolge van de <rroote overstroomingen ernstig bedreigd wordt. In Galicië en in Poolsch Sileziê regent het sinds weken onafgebroken. De aardappels beginnen ..reeds te rotten. In de drie eerste dagen van de afgeloopen week heeft het zoo sterk geregend, dat het water in de rivieren met 15 a 20 c.M. per uur stijgt De schade is veel groo- ster clan die welke door de overstroomin gen van 1903 werd berokkend on op 21 miJlioen. kronen werd geschat- Meer dan 100 dorpen cn verschillende steden staan gedeeltelijk onder water. Zelfs Krakau is bedreigd- Het spoorwegverkeer is 'ge deeltelijk onderbroken. Talrijke personen en xeel vee zijn reeds omgekomen. Troe pen zijn naar de plaatsen van de ramp vertrokken, Inbraak in de St. Pieterschatkamer. Vrijdagnacht hebben dieven, door een in het gewelf dor tweede zaal van de St- Pieter-scbatkamev te Rome aangebrachte opening, zicli lot deze schatkamer toe gang verschaft en er een groot aantal kostbaarste voorwerpen ontvreemd- Naar uit het eerste onderzoek gebleken is, zijn o.a. meegenomen een zware met een groeten saffier en briljanten bezette ring; een kostbare vergulde, met bril janten en robijnen versierde ciborie: ge schenk van den aartsbisschop van Orle ans aan Z. II. Paus Pius IX; voorta een compleet gouden, rijk met briljanten, paarlen en edelgesteente versierd altaar- stel en een groot aantal andere waarde volle voorwerpen. Uit de wijze, waarop de dieven zich tot de schatkamer toegang hebben ver schaft, alsook uit de door hen gedane keuze der schatten leidt men af, dat zij op de hoogte moeten zijn geweest van de plaatselijke toestanden en van den in houd der schatkamers. De dieven heb ben een 'ladder, een touw, electrische lampen en andere instrumenten, waar van ze zich bediend hebben, ter plaatse achtergelaten. De misdaad moet dagen lang te voren zijn voorbereid) De autori teiten zijn van den diefstal in kennis ge steld en begonnen onmiddellijk een uit gebreid onderzoek* De Communisten-actie. Bij de huiszoekingen, welke in verband met de communistische actie en de ar restatie van den leider der uiterste so cialistenpartij, Vagi, en zijn partijgenooten te Boedapest hebben plaats gehad, is ge bleken, dat de revolutionnaire beweging dezer lieden geleid en gesteund wordt door een centraal bureau, dat te Berlijn gevestigd is. Aan dat bureau is ook het door de gearresteerden ontworpen plan van actie ter goedkeuring moeten wer den voorgelegd. De onlusten in China. Uit Hongkong wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat bij een schietpartij in de nabijheid van de nederzettingen der buitenlanders te Kanton ongeveer honderd Chineezen, onder wie tal vah studenten en meisjesstudenten gedood zijn. De Duitsche bevolking nam niet aan den strijd deel. Te Hongkong is de staat van beleg afgeroepen. De uitvoer van levensmiddelen en geld is verboden. Alle voor Kanton bestemde postzendingen zijn aan censuur onderworpen. 2 te Zeeuw 1 Chineesclio soldafen graven loopgraven rond Sjapei en leggen prikkeldraadver sperringen aan op den weg, op ongeveer honderdtachtig meter ten westen van de grens vap het internalionale gebied- Het vraagstuk van de veiligheid. President Coolidge,' die te Cambridge het woord voerde, zegde daarbij den mo- reelen steun der Ver. Staten toe aan het Veiligheidspact ter waarborging van den vrede in Europa. Aan deze belofte verbond hij de waar schuwing, dat van Amerika op geen an dere dan de daarin vervatte bepalingen kon worden verwacht, dat hot verder zon bijdragen tol. den financieelen wederop bouw der oude wereld. Indien de volken der oude wereld el kaar 'onderling wantrouwen, aldus Coo- •lidge, laat hen dan- wederkeerige ver dragen sluiten voor hun werlerzijdsche veiligheid- Terwijl ons land zich onthoudt van het maken van politieke beloften! daar, waar het geen politieke belangen heeft, zouden dergelijke overeenkomsten steeds den zedelijken .steun onzer regee ring hebben en stellig ook de instemming van de. openbare méeningen der heele wereld- De nachtzittingen in het Engelsche Lagerhuis. De Lagerhuisleden, die verleden week tweemaal 's nachts hebben vergaderd, toonen teekenen van vermoeidheid- Vrij dagochtend ging het Iiuis pas om tien minuten over half zes in den morgen uit een, Donderdagochtend werd het kwart voor zeven 1 De Labourfractie heeft zich in twee ploegen verdeeld: de eene is den eenen nacht, de andere den tweeden aanwezig; een systeem, dat de conserva tieven reeds geruknen tijd toepassen. De regeering is van oordeel dat deze nachtzittingen niet tot de waardigheid van het Huis bijdragen, daar de leden 's nach ts thuis behooren te zijn en te slapen. Maar de thans in behandeling zijnde pensioen wet eischt langdurige bespreking, en de arbeiderspartij dringt er op aan dat zij nog vóór het zomerreces zal worden aan genomen. Er is thans een compromis tol. stand gekomen, waarbij is vastgesteld, dat het Huis, wanneer het 's avonds bijeenkomt, niet later dan lot half één zal vergaderen- Wegens hooge belastingdruk gevlucht. De „N. Fr. Prcsse" maakt zich zeer bezorgd over het thans officieel beves tigde bericht, dat de filmmaatschappij Sascha te Weenen haar bedrijf, de ver vaardiging van fitens, overbrengt naar Berlijn wegens de ongunstige finantieele conjunctuur en de fiscale toestanden in Oostenrijk. Reeds is in verband met de verhuisplannen naar Berlijn bijna de helft van het personeel dc dienst opgezegd- Deze gebeurtenis, betoogt het blad, is van groote beteekenis- Zij beteekent niet tóinder dan het begin van het einde van de Oostenrijksche filmindustrie; zij be- .teekent. niet alleen werkloosheid voor honderden beambten, maar bovendien een niet te overziene schade voor alle fabrie ken en industrieën, die met de Sascha in relatie stonden. Wanneer de Sascha, zegt het blad, een der bestgeleide en stevigst gefundeerde firma's in de filna- produktie, naar Duitschland vlucht om zich voor ondergang te behoeden, dan is dit een alarmsein, dat ter bevoegde plaat se toch niet langer genegeerd kan wórden- Schuld alleen is het hooge belastingcijfer, nl. niet minder dan 60 pCl. van alle uit gaven in Duitschland- zijn de belas- stekeligen blik op Bill. „Maar wijl moe ten voorzichtig zijd, "en ik zou wel eens willen weten voor hoeveel geld een kerk kan gebouwd worden, en wlaar het geld vandaan moet komen." De Loods had zij'n antwoord reeds klaar. D'e kosten zouden ongeveer f3000 zijn. Het Kerkbouwfonds was bereid om f 500 Jjij te dragende bevolking kon zeker wel f 750 geven door zelf te werken, en zoodoende het arbeidsloon uit te win nen; en de overblijvende f1750 konden in twee jaar tijlds best bijeengebracht worden door het district. „Zoo, zoo", zei Robbie, maar z'n toon en zijn manier waren zoo ijskoud, dat zij een domper zetten op; alle geestdrift. Voorzitter Willemsen achtte zich dan ook volkomen gerechtigd om te zeggen: Ge bleken is, dat de vergadering er eenparig tegen is de gemeente met zulle een zware schuld te; belasten." Vervolgens weidde hij. in den breede uit over de vele en verschillende bezwa ren aan het bouwen van een kerk in dit loopende jaar verbonden. D|e bevolking was slechts dun gezaaid, en verspreid over een .groote oppervlakte; zijl hadden er niet genoeg 'belang bij; zij moesten allen geld verteren en verdienden naar evenredigheid weinig. Hij! meende dus in den geest der aanwezigen te handelen, zoo hij de vergadering voor gesloten verklaarde. Robbie bleef stil en onbewogen zit ten, hoe zijn vrouw hem ook met den elleboog aanstootte. Die Loods zag er uit als de verpersoonlijkte wanhoop en was op het punt los te barsten, toen Bill de vergadering deed opschrikken. „Zeg, jongens, wat geven die lui weinig om de heele santenkraam, hé?" Dte zware lijmerige stem sprak zeer duidelijk en deed iedereen opzien. „Ze weten zeker niet wat ze met een kerk zouden moeten doen", klonk een stem uit den versten hoek. „Boer 'Muizert vindt, dat hij; al ge noeg aan 'Aen godsdienst doet, als hij maar veel bidt," teemde Bill. De jongens lachten, maar Robbie schoof onrustig heen en weder. „Z,iji kunnen met hun allen niet eens een bnnoozele zeventienhonderd gulden opbrengen" Dit ft iep een vreemde stem, en we derom school Robbie onrustig heen en weder, want hij w'as er nogal trotsch op,' dat hij' in vrij goeden doen verkeerde. ,,'tls me een mooie troep!" riep een andere bas, „Psalmen zingen, dat kun nen ze; maar om meer moet je niet bij ze komen." „Stilte! Stilte!" riep de voorzitter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1