I Gij zult 111 succes hebben DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Buitenland. Adverteert in bet DAGBLAD „DE ZEEUW" i DE HEMELLOODS. Binnenland. Uil de Provincie. in den tegenwoordigen tijd reclame voor uw zaak moeten maken om het hoofd boven water te houden. en ge zult FEUILLETON. VAN VRIJDAG 3 JULI 1925. No. 230. NOG EENS: EEN BROEDERLIJK PROTEST. Geachte Redactie, Tot dusver heeft Ds Kersten onweer sproken gelaten mijn schrijven, dat in uw blad van jl. Maandagavond opgeno men werd- Wel werd u toegezonden een artikel van zijn hand, waarin hij tegen de „onware beschuldiging" protesteerde. Ik meen echter uit den korten inhoud, dien gij onder „Briefwisseling" plaatstet, te mogen opmaken, dat dit hetzelfde ar tikel was, hetwelk door hem gezonden weid naar de „Middelburgsche Courant" en Dinsdagavond daarin een plaats vond- Dit artikel werd krachtens de dagteeke- ning al Zaterdag geschreven en kan dus moeilijk dienen als weerlegging van mijn aanklacht van inconsequentie in zake het Vrouwenkiesrecht, die eerst Maandag avond in uw blad verscheen. Zoodat ik meen te mogen constateeren, dat mijn artikel tot dusver onbestreden bleef. Nu echter Ds Kersten voortgaat met waar heid tot leugen te verklaren en daarbij zelfs zijn toevlucht neemt tot bladen van links, word ik gedwongen wat duidelijker te zijn. Tot dusver noemde ik geen na men en bepaalde me strikt tot het feit in het algemeen. Thans echter wil ik met nadruk vragen, of Ds Kersten durft loochenen, dat hij bij de Tweede Kamer verkiezing op 5 Juli 1922 mejuffr. Jan netje Vlaming, geb. Scheele, lid zijner gemeente en onder no. 1896 van de kie zerslijst 1922/'23 der gemeente Ierseke voorkomende, op zulk een in het oog loopende en ongeoorloofde wijze heeft bijgestaan bij het uitbrengen van haar stem, dat de voorzitter van stembureau II hem daarvoor met nadruk tot de orde heeft moeten roepen. Van harte hoop ik, dat Ds Kersten nu niet langer spreekt van „valsche beschuldiging". Anders zal ik me verplicht zien getuigen op te roe pen, die zijn ontoelaatbaar doen met eigen oogen aanschouwd hebben. En dan nog iets. 't Is gisteren weer opgevallen, evenals in het jaar 1922, dat de vrouwen van de Geref. Gemeente te Ierseke in zoo grooten getale ter stem bus zijn getogen. We hadden het nu an ders verwacht, en zietdaar, de geschie denis van 1922 herhaalde zich- Van uit het hart van het hoofdbestuur heeft ook nu ongetwijfeld het advies geklonken: „Vrouwen, blijft thuis". Maar h o e is dit gezegd? Met welke gronden werd dit ad vies gemotiveerd? Dat is van groote be- teekenis. Gefluisterd wordt, dat de duide lijkheid van het gegeven advies weer veel te wenschen heeft overgelaten,, en in on derling gesprek werd gister verzekerd, dat gezegd is: „de plaats der vrouw is niet bij de stembus, haar plaats is niet Op het terrein van het publieke leven", maar op de vraag: „is er ook gezegd, dat de vrouw, die stemmen ging, zich bezon digde?" bleef men het antwoord schuldig. Collega Kersten, ik heb de vrouwen van mijn gemeente met al wat in mij was toegeroepen: „gaat naar de stembus, dat is in de gegeven omstandigheden uw roe ping en plicht". Ieder heeft me volkomep begrepen. Mijn advies heeft aan duidelijk heid niets te wenschen overgelaten en van harte verblijd ik me, dat de vrouwen der Geref. Kerk in zoo grooten getale aan haar stemplicht hebben voldaan. En nu weet ik, dat mijn standpunt het uwe niet is. Volgens uw beschouwing heb ik de vrouwen mijner gemeente op gewekt en aangezet tot epn zondige daad- Maar juist daarom nu de vraag: is uw advies even duidelijk geweest en hebt gij het met woorden, die voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar waren, tot de vrouwen uwer gemeente gezegd: „blijft thuis en stemt niet, want als ge gaat stemmen, handelt ge tegen de Schrift", zoodat iede re vrouw der Geref. Gemeente het ge voelen moest: door te gaan stemmen be treed ik een zondigen weg? Gaarne ont ving ik op deze vraag eens een klaar en f duidelijk bescheid, 't Is me niet om broe dertwist te doen. Maar nogmaals de waarheid bovenal. Geachte Redactie, mijn vriendelijken dank ook voor de plaatsing van dit stuk. 'k Hoop, dat ik niet verder uw gastvrij heid behoef .in te roepen. Uw getrouwe lezer, B. MEIJER, Geref. Predt. Ierseke, 2 Juli '25. (Gisteren te laat ontvangen. Red.) 54 42 en 4. De uitslag der stembusworsteling is dat gekozen zijn 54 leden van Rechts, .42 van Links en 4 Dissidenten. Dank aan onze .Zeeuwsche Anti-Revo lutionairen, die zich zoo getrouw aan het parool gehouden hebben; en aan de leiders in de verschillende gemeenten, voor den daarbij gestadig verleenden bij stand- Onze partij heeft, gelijk wij voorspeld hadden, gestaan in den hoek waar de meeste klappen vielen. Onwaarheid en dierbaarheid eener-, leu gen en verdachtmaking anderzijds hebben haar in den lande een gevoelige afbrok keling bezorgd, waarvan de terugslag ook in onze provincie te zien is. Wij wenschen achteraf niet in een be oordeeling te treden van de voorlichting, welke tot dezen uitslag geleid heeft- Een voorlichting die hier en daar den indruk gaf uit onkunde geboren en op misleiding der onkunde gericht te zijn- Maar wij laten dit zoo. Immers het De aardbeving in Amerika. Naar uit jongste berichten omtrent de aardbeving in de Vereeni-gde Staten en vooral in Oalifornië blijkt is er van de stad Santa Barbara een zeer- groot ge deelte verwoest. Van de groote gebouwen staat vrijwel niets meer overeind. De zakenwijk ligt in puin. In de "hoofdstraat, 2 mijlen lang, is geen enkel gebouw ge heel ongedeerd gebleven. Bij de eerste schokken, die de stad teisterden, moet de paniek enorm zijn ge weest. Men zag honderden personen door dej straten ijlen, half gekleed en angstig roepend. Wat den toestand nog verer gerde was, dat binnen een half uur de stad in een mist was. gehuld. De aardschokken gingen vergezeld van springvloeden, aardverschuivingen en overstroomingen. AUe arbeid ligt stil, de stad is zonder electricitedt, gas en water leiding. Bij het opruimingswerk maakt men ge bruik van bioscooplampen, welke uit Hollywood zijn aangebracht. Deze werk zaamheden zijn zeer zwaar en men zal van dynamiet gebruik moeten maken, om de steenmassa te verwijderen. Men 'schat, Tot dusver wilden onze schuldeischers ons dwingen, de schulden te betalen op voorwaarden, die ons in slavernij zou den brengen. Wij zijn nimmer bereid dergelijke voorwaarden te aanvaarden. Die- huidige internationale toestand is niet zoo, dat Rusland gedwongen kan wor den onwaardige voorwaarden te aan vaarden, die gedicteerd worden door de groote mogendheden, zooals bij de con ferenties van Genüa en 's-Gravenhage. Rusland is bereid zich opofferingen te getroosten." Korte berichten. Zweden's grootste draadlooze sta tion. dat te Grimeton op de Westkust is gisteren ingewijd in tegenwoordigheid van den koning. Het is sedert 1 Die©. 1924 in gebruik en heeft in dat tijdperk 95 pet. van de draadlooze telegrammen naar Amerika verzonden. Te Weenen gaan geruchten, dat prinses Elisabeth, kleindochter van keizer Frans Joseph, dochter van prins Rudolf en gescheiden echtgenoot© van prins Win- dischgra-etz, in het huwelijk zal treden met Leopold Pezneck, sociaal-democra tisch lid van den Neder-Oostenrijksche landdag, die ook zijnerzijds van zijn vrouw gescheiden is. Een verhaal uit hel Verre Westen. (Nadruk verboden.) S3) ol- Tosn sprak de Meester tot de vogels, en zij brachten zaden van allerlei bloem soorten -en strooiden ze naar alle kanten en het duurde niet lang, of de prairie was bedekt met cromissen, wilde réizen klaver, ranonkels, ro-ode lelies, die den gehc-elen zomer groeiden en bloeiden. Toen de Meester terugkwam toonde hij zich zeer voldaan; maar hij miste de bloemen, die hij bovenal liefhad, en hij zeide tot de prairie; Waar zijn de klok- bloeman en clematis, de vriendelijke vi ooltjes en anemonen, de varens en bloei ende struiken? En weder sprak hij tot de vogels, die ook ditmaal allerlei zaden aandroegen en die ze naar alle kanten uitstrooiden. doen de Meester na verloop van tijd de prairie nogmaals bezocht, vond hij nergens de bloemen, die hij hoven alle liefhad en hij vraagde: W-aar zijn zij toch, gebeurd wel eens meer, dat onkunde zoo erg wordt, dat zij onschendbaar is. Laten wij dankbaar zijn, dat de A.-R. partij er alleen met kleerscheuren is af gekomen. Zij zelve staat daar nog onver zwakt. Zij kan haar wederpartijders fier in de oogen zien, omdat zij aan vriend en tegenstander eerlijk gezegd heeft, wat zij wilde, en haar leider is haar hierbij voorgegaan. Dat hebben zelfs Liberalen erkend, al heeft, gelijk te begrijpen is, de Antithese hen belet, hiervan bij de stembus blijk te geven. Voor de Kroon breken thans ernstige weken aan. Moge Zij langs den weg van eerlijke voorlichting tot een goede keuze komen van het nieuwe stel raadslieden dat straks bij de regeering Haar ten dienste zal staan. Stemplicht. Het groote aantal blanco's en van on- waarde's, en het nog grooter aanlal thuis blijvers, ongeacht de kranken en gemoeds bezwaarden, voor wie dispensatie werd gevraagd, wijst bij vernieuwing op de 1 noodzakelijkheid van afschaffing van dit instituut. mijn liefste bloemen? en de prairie ri-ep droevig: O Meester, ik kan die Bloe men niet bewaren, want die winden waaien zoo hard en de zon zendt haar stralen zoo verschroeiend op mij neder, dat de bloemen knakken of verdorren. Toen sprak de Meester tot het onweder en ee nfelle bliksemflits kloofde met één slag de prairie tot in het hart. En de prairie schommelde en kermde als in hevige pijn, ©n klaagde vele dagen lang bitteiiijk over haar zwarte, ingekorven gapende wond. Maar het Zwaantje deed zijn water door de engte stroomen en vo-erd© vruchtbare aarde aan, en weder om brachten de voigtes zaden en strooiden ze Uit in de Rotsvallei. En na geruimen rif werden de ruwe rotswanden over dekt met zacht mos en afhangende win gerdranken, ©n in alle denkbare hoekjes bloeiden klokbloemen en clemat's. Prach tige olmen hieven hun toppen hoog op naar het zonnelicht, terwij! aan hun voet lage ceders en terpantijnboomen in me nigte- opschoten. Waar maar een plekje vrij was, groeiden en bloeiden viooltjes ein windekelken en fijne varens, totdat d-e Rotsvallei een Bloementuin geworden was, een plaats van rust en vrede voor den Meester. dat voor een 10 millioen gulden waarde aan juweelen onder de ruïne begraven ligt. Tenslotte die-nt vermeld, dat ook de vuurtoren van Santa Barbara, een belangrijk punt voor de> scheepvaart in den Stillen Oceaan in elkaar is gestort. B-ij de -eerste drie schokken ontkwam do toren, ofschoon het gebouw op vele plaat sen -scheurde, aan de- vernieling, bij den vierden schok stortte de- toren ineen. De Russische schulden. Sokolnikoff, volkscommissaris van fi nanciën, heeft een belangrijke verklaring afgelegd met betrekking- tot de Russische voor-oorlo-gsche- schuld-en. In -een red© voor de financiëele- confe rentie over d-e mogelijkheid, van buiten- landsche crediet-en, zeide hij: „Hoewel wrij alle schulden geannuleerd hebben, gaan wij' voort te zo-eken naar -een mogelijke op lossing en regeling. Wij zijn bereid te on derhandelen. Wij1 zijn bereid, zekere defi nitieve verplichtingen op ons te nemen, welke wij tevens bereid zijn na te komen, doch d-e voorwaarden van een regeling moete-n in overeenstemming zijn met onze financiëele draagkracht, en ons zekere voordeel-en bi-eden. De verteller zweeg en Gwen lag een paar minuten heel stil; toen zeide zij zacht: „Ja, de bloemen i-n de .Rotsvallei zijn verreweg de mooiste van alle. Zeg, wat bedoelt u er mee?" De Loods sloeg haar moeders bijbel op en las: „D|e vrucht des Geestes maar, Gwen, we willen ons voorstellen, dat in plaats van vrucht bloemen staat die bloemen dan zijn: liefde, blijdschap, vrede, lankmoedigheid, goedertierenheid, goedheid, geloof, zachtmoedigheid, matig heid lees: z-elfbeheersching. Sommige van deze bloemen groeien alleen in de Rotsvallei." „Welke bloemen groeien in de Rots vallei?" vraagde Gwen zacht, en de Loods antwoordde: „Goedheid, zachtmoedigheid, zelfbeheerschingen nergens bloeien zij zoo rijk en verspreiden zulke zoete geu- xen, als juist daar." Het verhaal was ten einde. Gwen keek zwijgend voor zich. Eindelijk zeide zij droevig en met trillende lippen: „Bij mij is geen bloementuin; niet dan kale rotsen." „Te ©eniger tijd zullen er bloemen bloeien, Gwenlief. De Meester heeft ze geplant en zal ze er eenmaal vinden, en wij ook zullen er van genieten. Volgens de- op 16 Juni gehouden volkstelling telt Beieren 7.389-677 zielen en wel 3.556.446 van het mannelijke en 3.842.231 van het vrouwelijke geslacht. Sinds de volkstelling van 1919 is het zielental met 343.211 gestegen. -Het onderzoek in de zaak-Kutisker zal waarschijnlijk weldra worden gesloten. Daarentegen zal het onderzoek in de zaak- Barmat nog wel een paar maanden duren. Inzake Bartels is de akte van beschuldi ging gereed. Die gewezen leider van de Berlij-nscbe vreemdelingenpolitie wordt be schuldigd zich te, hebben laten omkoopen. De gewezen Duitsch-e Keizer. Nu, vooral in de buitenlandsche pers hardnekkig het gerucht verspreid blijft, dat de gewezen Duitsche Keizer van plan zou zijn geruimen tijd in de badplaats Noordwij-k door te brengen, zij ten over vloede nogmaals medegedeeld, dat over een dergelijk oponthoud zelfs nimmer ©enigerlei w-ensch ter kennis van de Ne- derlandsche Regeering is gebracht. Daarop nam hij afscheid en wenkte mij om met hem mee te gaan. Vo-or heden was zijn werk gedaan. Wij reden -door de groote poort, den heuvel af, langs het lichtbewogen meertje en w-eer naar beneden, uit den vollen zonneschijn in de schaduwen en het ge temperde licht van den hollen w-eg. Wij volgden het pad, dat tusschen de olmen en ceders liep, en hadden de-n indruk, alsof zelfs d-e atmosfeer rondom ons in dommelde. Onder het voortgaan schenen wij d-e aanraking te voelen van liefheb bende hand-en, en was het ons, alsof bloemen, b-oomen -en struiken, ranken, plukjes, mos en varens ons woorden toe fluisterden van liefde, vrede pn vreugde. De Prins was een en al verbazing, want naarmate de dagen kortten, werd het binnenshuis helderder. Meer en meer w-erd Gveris kamer het aantrekkingspunt voer iedereen, en toen hij op zekeren dag den Loods tegenkwam, hield hij hem staande met de vraag: „Hoo hebt ge het toch gedaan gekregen ons Prinsesje zoo in een ander vaarwater te brengen? -en wat beteekenen toch die zinspelingen op den bloementuin in d-e Rotsvalled?" Die Loods zag hem ernstig aan en antwoordde: „.Die vrucht des Geest-es is iDiistributienaweeën te Vuren. In de raadsvergadering te Vuren vroeg de heer Hooijkaas inlichtingen betreffen de het adres dat B. en W. was toege zonden door den directeur van het Le- vensmiddelenhedrijf tijdens de mobilisa tie, waarin deze mededeelde, dat er vol gens zijn boeken een winst van f323.97 moest zijn, welk bedrag echter niet aan wezig is. Bij vergelijking van het kas boek bleek, dat een aantal bladen uit dat boek gescheurd waren. De heer Hooi kaas, aldus het Volk, bracht een en ander in verband met het bezoek van de beide zusters van wijlen burgemeester De Bruijn aan het raadhuis, die in het be zit waren van den sleutel der gemeente- brandkast. Zij- hebben op het raadhuis, tijdens de afwezigheid van den loco burgemeester, de kast geopend en stuk ken et uit genomen. D|e verantwoording van het levensmiddelenbedrijf heeft in dertijd plaats gehad; dit en een gevoel van piëteit tegenover de familie De Bruijn was aanleiding voor den locóburgemees- ter om een voorstel in te dienen, de zaak met een sisser af te laten loopen. Het •voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Volgens loco-burgemeester v. d. Giessen, behoeft een bezoek aan het raadhuis van genoemde dames niet vreemd gevonden te worden, want haar broer was ook secretaris-penningmeester van den polder Vuren, en de stukken daarvan bevonden zich ook in de brand-; kast. De Glindhorst. In enkele weken tijds is nu voor de stichting aan extra collecten en giften ingekomen ruim f9000. Wanneer het zoo doorgaat, komen we wel tot de f 50.000, die er zij'n moeten, zullen we alle cre diteuren op tijd kupnen voldoen. Het is een genot voor onzen penningmeester (Dis Hagen te Delft, Girono. 35595) om te zien hoe men van alle kanten zich gereed maakt om de Glindhorst uit haren smaad te redden. Een paar broeders uit II.waar de kerkeraad geen extracollecte kon houden, maar een gift zond, vonden dit te weinig en zonden ongevraagd f 200. Uit Gouda kwam f 100, uit Leiden en omgeving f 600 bijna, uit Veenendaal' f 325 plus een kerkcollecte, door den heer B. f 1000, uit Middelburg f 25 en veel collecten en giften van kerken. Een prachttoezegging werd gedaan door een industrieel. Hijl vond, dat we zoo wel het hoofd boven watér zouden houden, maar dat we in de toekomst toch ook moesten uitbouwen. En we zijn het vol komen met hem eens. Bewaren en bou wen. Welnu hij zei toe, bij' elke nieuwe bestelling, die hij- kreeg, f 50 in een bouwfonds te zullen storten. Dat begin is er dus ook. Wanneer nu op elke plaats in ons land door enkele vrienden samen een paar honderd gulden bijeen gebracht wordt, is gauw de f 50.000 be reikt. Circulaires zijn bij Ds Hagen te ver krijgen, -en zonder circulaires mag het ook. Wie doet mee? Bij.Kon. Besluit is aan de gemeente 's-H. Are-ndske-rke -een voorschot ver leend Uit 's-Rijks kas tot -een maximum van f 3600, ter verstrekking aan de ver- eeniging, in die gemeente uitsluitend w-erkzaam ter bevordering van de- ver krijging van -onroerend goed door land arbeiders ter uitbetaling van het door een landarbeider b-enoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Een tr eind ef e-c t. De plezier- trein, die gistermorgen naar Rotterdam vertrok, brak te Middelburg in drie stuk ken, vermoedelijk door het te sterk aan zetten van de locomotief. Er moest ee-n rijtuig uit den trein worden gezet, waarna de reis kon worden vervolgd. Z (Uitetende. De Geitenfokvereeniging „Laat o-ns volharden" alhier hield Woens- dagmorgen op een terrein van den heer Bergsma, daartoe gratis afgestaan, een geitenkeuring. Een 24-tal melkgeiten en 11 jonge geiten, alle afstammelingen van den vere-ehigingsbok nummer 270 waren aangevoerd. Als keurmeesters tra den op de heeren Si-etema van Middelburg en J. V-ersluijs van Serooskerke. Dhr Ver- sluijs gaf allereerst een toelichting, waarin hij vooral deed uitkomen om vooral te let ten op de stamboekgeiten en dat tot aan moediging zou kunnen strekken om de maar eigenlijk liet ik Gwe-n bloemen lezen in plaats van vracht. Die bloemen dan zijn; liefde, vrede, lankmoedigheid, goe dertierenheid, goedheid, geloof zachtmoe digheid, matigheidzegge zelfbeheer sching; en enkele van deze zijin alleen in de Rotsvallei te vinden." Die- Prins haaLdo diep adem, keek den Loods diep in de oogen -en reikte hem de hand, zeggende: „Wilt gij het wel ge- lo-oven, ik ga waarlijk denken, dat gij bet aan 'trechte eind hebt." „Daar ben ik z-elf vast van overtuigd", antwoordde d-e Loods eenvoudig. En de hand van -den .Prins in de zijne houdende, zooals een vriend dat zijn vriend zou doen, voegde hij er bij: „Wanneer gij uw eigen tuin gaat bezien, denk er dan aan." „Mijn eigen tuin bezien?" herhaalde d-e ander en een schaduw gleed over zijn gelaat, „nu met Gods hulp zal dat niet zoo heel lang meer duren", en daar op, met zijn gewoon innemend lachje: „Ja, gij hebt gelijk; want van alle bloe men, die ik gezien h-eb, zijn die in Gwens tuintje de mooiste en liefelijkste." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5