Telegrammen. Laatste Berichten. Allerlei. In delhilte van den verkie zingsstrijdIn den nacht van Zaterdag op Zondag is het te Bussum tot een treffen gekomen tussehen actu- alisten en socialisten. E.erstgenoemden, toch ontwikkelden sinds een vergadering welke verleden week gehouden was, een sterke activiteit, welke o.m. leidde tot veelvuldig huisbezoek en het op groote schaal verspreiden van propagandage schriften. En in den bewusten nacht trachtten actualistische jongelieden, allen min of meer „angeheitert" hun argumen ten bi} de voorbijgangers ingang te doen vinden, terwijl bovendien verschillende verkiezingsaanplakbiljetten der S.D.A.P. door hen, met behulp van de .aardkluiten van een ontwortelden heester, onleesbaar werden gemaakt. Toen zij! daarop de aan plakbiljetten ook nog van de schuttingen trachtten ite verwijderen, ontstond een woordenwisseling met eenige nachtelijke plakkers der S.D.A.P., onder aanvoering van het Raadslid R., die naar aanleiding van deze kwestie slaags raakte met den aclualisten-hoofdman, den gewezen.caval- terie-luitenant K. Gelukkig nam de scher mutseling geen ernstige afmetingen aan, zoodat spoedigibeide partijen huns weegs gingen. Bols ing tusscheu Katho lieken e?n Socia li stem. „Het Volk" bevat een uitvoerig relaas hoe in Brunssum een socialistische .pr.opaganda- fietsclnb door een menigte van .een paar honderd peisonen is aangevallen en mis handeld. De politie wan Brunssum gM echter bij navraag de volgende lezing van het gebeurde: „Maandagavond hield de Katholieke kiesvereeniging van Brunssum een groote betooging door het plaatsje. Hierbij ont stond een botsing tusschen eenige honder den betoogers en verscheidene leden van de S.D.A.P. Wie deze botsing heeft uit gelokt weet men nog niet. Verscheidene leden van de S.B'.A.P. werden min of meer ernstig gewond, terwijl ook ver scheidene Katholieke betoogers schram men opliepen. De politie stelt een nauw keurig onderzoek 'in. Tegen een aantal personen is proces-verba al opgemaakt. Te vens zijn verschillende getuigen opgeroe pen." In het „Limb. Dagblad" lezen we nog het volgende: Wij zullen het onderzoek niet vooruit- loopen, maar wel kunnen wij mededeelen, dat het volgende reeds is komen vast te staan: Er is geen sprake van, dat de Burgerwacht er bij is geweest:; veel min der, dat de geestelijkheid met 'het geval iets te maken heeft. Waarschijnlijk wordt de Burgerwacht verward met de Schut terij. Beweerd werd, dat deze gebruik gemaakt heeft van de sabels. Vast is komen te staan, dat dit niet gebeurd is. Het zwaar en minder zwaar gewond zijn is erg overdreven. (Msb.) Een gouilmijn in Nederland, 'Dè „Winschoter Cut." schrijft: De heer J. Zoutman, wonende aan Garts-Zandpadje te Winschoten, heeft achter zijn woning een zandgraverij. Reeds herhaaldelijk viel het op, dat er in de steenen die uit de groeve kwamen, goudglinsterende plaatjes en brokjes zaten. Maar men dacht aan koperdeeltjes. Dezer dagen echter werden steenen ge vonden, die zoo opvallend veel van die glinsterende stof bevatten, dat de heer Zoutman toch besloot ze eens te laten onderzoeken. Hij vervoegde zich bij een goudsmid daar ter stede, die constateerde, dat do glinsterende deelen wel degelijk goudstof waren. Gisterenmorgen hebben we enkele gevonden steenen gezien. Deze wemelen van goud-glanzende deelen; is hot inderdaad goud en daaraan schijnt geen twijfel te bestaan dan zit er heel wat goud. De heer Zoutman is er van overtuigd, dat er nog heel wet meer steenen in den grond zitten die dezelfde stof bevat ten. En waarschijnlijk zal er dan in den omtrek nog wel meer te vinden zijn. Mooie broedplaats. Op een boerderij te Glanerbrug heeft een meezen paar zijn nest gebouwd in een met stee nen gevulde oude emmer, die voor tegen wicht dient bij het ophalen van water uit een diepen welput. Verscheidene malen per dag, gaat deze emmer op en neer, maar de meezen broeden er gerust om door. Zoo liggen de jonge meesjes reeds - vroeg in de wieg. p f Zomert ij d. De gemeente Dreumel heeft zich steeds aan den offi- cieelen tijd gehouden, terwijl de ingezete nen hun klokken niet hebben verzet De politieverordening wijst als sluitings uur der herbergen 11 uur aan. Wanneer de herbergen nu ontruimd moeten wor den, is het op do klok der bezoekers nog maar 10 uur. Om hieraan tegemoet te komen had de burgemeester het sluitings uur met een half uur verlengd. De ge meenteraad oordeelde evenwel, dat de cafébezoekers tot 10 uur ouden tijd ge noeg konden consumeeren en bij raadsbe sluit is liet politieuur weer op 11 uur officieele tijd gesteld. Auto-ongeval. Bij het grens station Empel is een auto, waarin zeven personen zaten, door een sneltrein, van Emmerik gekomen, overreden. D|rie per sonen werden gedood, onder wie mej. Iking uit Dinxperlo. Van scheepsjongen tot on derkoning. In Amerika zijn alle mil- honairs, naar hun biografiën te oordee-" Iep, in hun jonge jaren krantenjongen of schoenpoetser geweest. En zij achten bet in dén regel een eer om er ach- teraf, gelukkig mee te geuren. Bat de tegenwoordige onder-koning van Britsch-Indië, Lord Reading, als knaap scheepsjongen is geweest, zal ook ve len niet bekend zijn. Hij heeft het de zer dagen zélf verteld, toen hij', met ver lof in Engeland, een bezoek bracht aan Reading, waar hij zijn bezittingen heeft. In een .redevoering verklaarde hij open hartig dat hij destijds, toen hij tot onder koning werd benoemd, geen bijzondere 'bekwaamheden voor deze post kon doen gelden en evenmin in eenig verband met Indië stond. I Lij was er eens geweest als jongen van 17 j. Hij diende toen als sclieepsmaatje op een zeilschip; dat van Rio de Janeiro naar Calcutta voer. Ziju voornaamste werk was het dek te schrob ben, touwen inhalen en zeilen striji- kenIn zijin stoutste droomeu had 'hij nooit Lgedacht dat bijl eens in Indië zou terugkeeren als hoofd der regeering en vertegenwoordiger van den koning. -Typhoon op cle P h i 1 i p p iji- n e n. Volgens te Manilla ontvangen berich ten heeft, de jongste typhoon in cenlraal' Luzon den dood van twintig personen en zware schade veroorzaakt. In Nueva- Yicaya is in 21 uur tijd 100 c.M. regen gevallen. Ernstig treinongeluk. Vol gens een Reuter-telegram uit Moskou is 'Ie express TschitaMoskou nabij No- vonikolawSk gederailleerd. Omtrent het aantal slachtoffers meldt het bericht, dat 9 personen zijn gedood en 32 gewond. Politiek langs n on weg. Een lezer van „Het Handelsblad" te Amster dam heeft vorige weck op een laat avond uur een avontuur bijgewoond en rappor teert hiervan het volgende: Plaats van handeling: Frederiksplein te Amsterdam. Een volksmassa. Ie debater; „Meneer, zegt U mij nou uw naam, dan kan ik 't. onderzoeken." 2e debater; „Vent. je bont gek. Je lijkt wel van de politie." Ie debater; „As u hier iemand staat tci belasteren en te beliegen, dan hebt U bewijzen over te leggen." 2e debater: „Hoor hem nou; ik zeg je toch, dat 'tin de Gemeenteraad gezegd is; kijk de raadsverstagen dan na, maar sta mij hier niet voor leugenaar' uit te maken." Ie debater: (de zeer elastische lippen vochtig en heftig bewegend): „U staat hier meneer Duys te beleedigen, nou die d'r niet 'bij is. „Das gemeen; nou kan die zich niet verdedigen. Echtgenoot© van no. 2 (giftig): „Haal hem dan hier". (Volksmassa juicht). 2e debater: „Tegen stommelingen rede neer Ik niet. Kom moeder, ga mee naar huis" (a£; keert na IV2 pasi terug). lo debater: „Zeg mijin nou uw naam, dan kan ik 't onderzoeken." 2e debater: (wijst naar het voorhoofd); „Daar begint-ie waarempel weer. Meneer, lees dan de Kamerverhandelingen en de raau.sveislagen." Ie debater; „Je staat hier nou zoo veel te beweren, maar bewijzen doe je niks." 2e debater; „Ja, ik zal alle Kamer verslagen op m'n rug meedragen. Vent, sta niet te kletsen. Moeder, ga nop mee." Echtgenoote (geniet in stilte): „Ik vin 'thier juist veels, te aardig''.. 2le debater: ,/tRinne veels te serieuze dingen om d'r met zoo'n aap van een jongen over te debatteeren. „Wist u, me neer, dat 15 of 20 jaar geleden, daar wil ik van af wezen, de sodalis ten de anti-militaristen in Leeuwarden uit de S. D'. A. P, hebben gezet." Ie debater; „Man, je staat te liegen. Dias nooit gebeurd." 2e debater (slim): „Hoe weet u dat'?" Ie debater (scherpzinnig); „Omdat ik 't weet." 2e debater (tot Ie): „Hoe weet 11 't?" „Was je d'r al voor twintig jaar." Ie debater: „Zeg mijn nou uw naam; ik wil weten, wie meneer Dluys helee- digd heeft." 2e debater: „Meneer, weet u eigenlijk wel wat een socialist is?" Ie debater: „De S. D. A. R... 2e debater; „Meneer, de S. D|. A. P. zijn geen socialisten. Socialisme staat lijn recht tegenover parlementairisme." Stem uit het publiek: „Leve Coilijn; honderd gulden voor een cent." Ie debater; „Zeg u mij' dan es, wat socialisme is." 2e debater: „Hebt 'u 't Kapitaal van Marx gelezen? Dian. kunnen wo praten. Met stommelingen is 'tgeen redeneeren." (Gejuich). Ben je eigenlijk al twintig?" Stem uit het publiek: „Kan hij 't hel pen, dat u een snor hebt, en hij: niet?" 2e debater: ,,Bukanukski(??) en Kabo- linski zeggen; de arbeiders moeten zich vereenigen om het juk van het kapi talisme af te schudden. Kapitalisme staat lijnrecht tegenover socialisme. Lees eerst eens Marx en de geschiedenis van het socialisme, dan sta ja niet zoo stom te da zeil." Één toeschouwer: „Meneer, laat mij nou es even wat zeggen. U hebt hier nou vragen gesteld, maar vertel u ons nou, wat socialisme is. Dian vatten de menschel), wat u bedoelt." '2e debater; „BUkanukski zegt, dat de arbeiders 't juk van 't kapitaal moeten af werpen." Een toeschouwer; „Wat is nou kapi taal? We kunnen ook een socialistische gemeenschap krijgen door monopolisee ring van de bedrijven onder leiding van de gemeente. Gemeente-g3s, gemeente- water, gemeente-melk, gemeente-brood, gemeente-tram 2e debater: „Meneer, laat mij nota is wat zeggen. Wat n daar beweert van monopoliseering van de bedrijven over gezag van de gemeente, weet u wat dat is? Meneer, dat is ka-pi-ta-hs-me; ver staat u mij, meneer, dat is ka-pi-ta-Us-me Tie hemel beware me voor zoo'n socia lisme Een toeschouwer: „Man. je weet geen verschil tusschen kapitaal en kapitalisme; hebt u Marx gelezen?" 2e debater: „Je laat me niet uitspreken, 'tls hetzelfde als wanneer de katholie ken hier cfe baas worden. Dan krijgen we weer de requisitie, net ais in 1572 en dan is 'thier niet meer te houwen. Eu met de monopoliseering van de be drijven wordt 't nel. zoo." (Stikt van woede). Stem uit het publiek: „Wibaut is een moordenaar. Kiest Golijn." Agent: „Stap op, asjeblieft, 'tls nota nacht." Men verdwijnt onder''t zingen va.11 Wil helmus en Internationale. Het plaveisel wordt verder getooid met: Kiest Oolijin. Kiest Levisson. Kiest Walrave Boissevain. Aan nog een tweede staaltje van „poli- lick op straat" to Amsterdam ontleeiien wij: 1> Anti-Revolutionairen hadden tegen beurstijld beslag gelegd op het Beurs plein. De geheel© effectenbeurs was on vindbaar, door een reeks van groote bor den, welke Coljjn verheerlijken als de redder van den gulden. Die Vrijheidsbond gaf den minister van financiën echter geen rust. Ben Britsche hansom-cab met groote borden vermel dende den naam „Boissevain", reed voort durend langs de gave guldens. Do katholieken kwamen er bij met fel gekleurde wagens, waarop te lezen viel: „Rood gebrul, maar geen daden!" Eu door al de betarsdrukte been kruis ten ever het plein, dat nu geheel wit- hekalkt is, voortdurend auto's, welke re clame maakten voor dr Vos of den beer Weiss. Een vrachtauto wekte op te stem men op de Protestentsche Volkspartij, nu dr A. R. van der Baar zat in hoogst eigen persoon op den bok. Een geheimzinnig .sterf ge- v a I. Het „L. N."' meldt: Op oen 15en Mei j.l. overleed te KootstertiJle (Friesl.) de 47-j. molenaarsknecht Tjerk R. Onge veer een week va.11 te voren was hij ziek geworden. Hij klaagde over maagpijn en af en toe deden zich hij) den patiënt lira- kin gen voor. Dr Bonman, van T.wijizel, constateerde een maagaandoening entoen de man overleed en hij den doodsschouw verrichtte; werd ook als oorzaak van het overlijden opgegeven maaglijden. Twen dagen na het overlijden was het lijk zoo; geweldig opgezet, dat het niet meer aan te zien was, waarom de familie ei' op stond, dat de begrafenis zoo spoe dig mogelijk plaats vond. Hetgeen ook gebetarde. Dlr Bonman beeft intussehon in' .lien toestand het Jijik niet meer gezien. Drie weken later trok de weduwe; de plm. 47-jarige Sietsk-e J., met haar negen kinderen naar Holland, naar het plaatsje Krabbendam, waar zijl werk vond. Nu werd dezer dagen door iemand uit de naaste omgeving, van den over ledene, naar men zegt een familielid, de justitie gewaarschuwd, dat er iets niet in orde zou zijn in verband met het overlijden van R. Het gevolg hiervan was, dat de Justitie uit Leeuwarden bij| den doodgraver verscheen en hem opdracht gaf, op de begraafplaats de lijkkist van R. op te graven. Onderwijl dit gebeurde ging de Justitie de woning, waar de familie R. vroeger woonde bezoeken, en hadden de hoeren ec-n onderhoud met de buren. Later is toen door een dokter de kist geopend en ■de sectie op het lijk-verricht. I11 het dorp gaan geruchten, volgens welke de vrouw van den overledene, die in tegenstelling met haar man, niet heel gunstig bekend staat, haar man zou ver giftigd hebben. Vel© dorpsgonooten ach ten de vrouw niet tot dit misdrijf in staat- Wel was de harmonie in het gezin van R. heel vaak zoek. Man en vroluw hadden dikwijls hoogloopende ruzie, zoo zelfs, dat soms de politie er in werd gemengd. De voornaamste grief van den ma,11 was, dat de vrotaw niet zuinig was, met haar huishoudgeld; ook met ©en van zijn zoons kon R. niet goed overweg. Zooials gezegd, stond R. zelf in het dorp goed bekend. Hij] was echter dikwijls wer keloos. Volgens de door het dorp toe pende geruchten zou de man vergiftigd zijin door centen in het theewater mee te koken; er wordt bij verteld, dat de vergiftigde drank te voren zölu zijn ge probeerd op een hond van d© familie R., cli© tengevolge van 't drinken van dat vocht ook gestorven zou zijin. Moordaanslag. In een café te Rotterdam is gisteren een 34-jarige vrouw door een vroegeren minnaar met een mes gestoken. De vrouw bekwam verwondin gen aan hals en rechterhand- Zij is ter plaatse verbonden en daarna door den geneeskundigen dienst naar het zieken huis vervoerd, ter verdere behandeling. De dader is gearresteerd. Inbraak. Gisterenochtend is, ter wijl de geheele familie op het land bezig was, te Castricum ingebroken bij den heer J. Zonneveld. Een bedrag van f200 met al het goud en zilver in huis werd buit gemaakt. Brandstichting. Te Hilversum had zekere M. uit Utrecht een leegstaande villa als onderdak gekozen. Na een paar dagen zag 'hij uit naar logies met kost. Hij stichtte daartoe brand in de villa '/en ging zich bij de politie aangeven* waardoor het doel werd bereikt. Door spoedig ingrijpen bleef het echter bij een begin van brand. Electriciteit in Ja pan. In Japan neemt het gebruik van electrische stroom in de huishouding langzamerhand toe. Ten einde de bevolking te wijzen op de vele voordeelen, verbonden aan het gebruik van electrische apparaten heeft men onlangs in Tsofoe, een voor stad van Tokio, een geheel-electrisch in gericht huis ter bezichtiging gesteld. Het huis was gedeeltelijk Westersch en ge deeltelijk Japansch gemeubileerd. De keu ken was geheel electrisch ingericht; het geheele huis werd o.a. electrisch ver warmd. Men stelt zich voor dat het gebruik van electrische toestellen zeer zal toenemen. LEIDEN. V. D. Gistermiddag zijn ouder Noordwijk-Binnon twee meisjes onder een vrachtauto geraakt. To©n de wagen was opgevijzeld, bleek, dat de slachtoffers vrc-eselijk aan hoofd en beencn verwond waren. Ze zijn beide naar het Ziekenhuis vervoerd DELFTV. D. Geslaagd aan de Tech nische Hocgeschool voor cand. examen scheikundig ingenieur dhr A. Klinkenberg uit Middelburg, (met lof). LONDEN. V. D. Het Lagerhuis nam gisteren de nieuwe pensioenwet in be handeling. Nadat het eerste Labdur-amen- dement was verworpen, ging de Laboiur- parliji lot obstructie over, zoodat het Huis tot vanmorgen kwart over 7 moest bijeen- hlijven. KRAKAU. V. D|. Ben groote overstroom ming heeft West-Galicië geteisterd. Dui zenden personen zijn dakloos. De schade bedraagt miljoenen. Honderden dorpen staan onder water. In vele gedeelten van Polen is de oogst vernield. M———I GOES. I11 tegenspraak met allerlei loom pende geruchten zij hier verklaard, dat naar onze mecning niets te merken is •geweest van een pogen van andersdenken den om het beluisteren van de radioi-rede van minister Colijn onmogelijk te maken. DiC' rede. was vrij goed te volgen. VLISS1NGEN. Hedennacht meldde zich bij de politie alhier aan cle 47-jarige .1. C., opzichter bij de gemeentelijke wo ningstichting te Rotterdam, die f5000 verduisterd heeft en deswege in het Alg, Politieblad gesignaleerd staat. Die man, die eerst 111 België en Frankrijik het geld opmaakte, is naar Rotterdam over gebracht en aldaar ter beschikking der politie gesteld. E c o n o o m. „Kapitein, ik heb aanleg voor zeeziekte. Wat raadt u mij aan om te eten „Ik zou liet goedkoopste maar qp de spijs kaart uitzoeken." Tragisch vrouwenleven. Meer dan vijf en veertig jaar is het ge leden, dat ex-keizerin Charlotte van Mexico in het kasteel Bouchout bij Brus sel een toevlucht mocht vinden. Velen van haar tijdgenooten zijn sindsdien ge storven, van de huidige generatie ver namen slechts weinigen haar tragische geschiedenis. En wie zich wel nog iets herinneren van wat op 19 Juni 1867 te Querelaro gebeurde, zullen wellicht met verbazing vernemen, dat de gemalin van den vermoorden keizer Max, dat de ex- keizerin Charlotte van Mexico, nog altijd tot de levenden behoort. Den zevenden Juni j.l. heeft zij haar vijf-en-tachtigsten verjaardag kunnen herdenken. Of zij er besef van had? Wij gelooven het niet- Immers, reeds sinds jaar en dag is haar, geest omneveld. Van het oogenblik af, dat de ongelukkige Belgische prinses te Isa lis tevergeefs Napoleon III, den stich ter van het Mexicaanscho keizerschap kwam smeeken om zijn gelofte gestand to c'! oen en niet haten echtgenoot de Fran- sche ste'untroepen te ontnemen, sinds dat oogenblik heeft krankzinnigheid zich van haar meester gemaakt. In ©en onlangs verschonen biografie van Ge hand van gravin H. von Rcinach, een dame, die in naiuwe betrekking staat met het Belgische Hof, blijjrt, dat keizerin Charlotte over het algemeen genomen, kalm en rustig is. Van tiji tot tijd wordt do patiënte woest, met ongeloofelijike kracht vernielt zij aan alles wat in haar handen komt. Het behangselpapier rukt ze van de muren, vloerkleeden w orden op 7.ij geschopt, boeken verscheurd. Maar jioe erg die uitbarstingen ook mogen zijn, nooit zal de vorstin zich vergrijpen aan een portret van haren gemaal, nooit zal zij iets, dat hem toebehoorde, in heton gereed e doen geraken. E© patiënte di© bij' het spreken over zichzelf, altijd het woordje men gebruikt, schijnt zich heel vaag iets van haar vroegere positie en waardigheid to her inneren. Toen zij eens stond te razen en te tieren was de opmerking van haren me dicus; „Madame ,van alle keizerinnen die ik ken, zijt gij de- eenige, die zicli op een dergelijke manier gedraagtvoldoendeom haar tot bedaren te brengen. En toen zij zeer onlangs drie keer had gebeld vóór iemand van het personeel verscheen, zei ze méér bedroefd dan hoos: „Tooi ik regeerde was het opheffen van mijn vin ger voldoende om een kamenier te laten komen." 2 „Let er niet op. als me n onbehoor lijk is", pleegt ze tot de enkele bezoekers, die zij nu en dan ontmoet, te zeggen. „Ja, waarde vriend, men is oud, men is dom, m n is krankzinnig Over het verleden en wat er mee samenhangt, laat zij zich nooit uit. Maar wie de ongelukkige observeeren ais zij zich alleen waant, zeggen, dat zij woor den prevelt en zinnen spreekt waaruit blijkt, dat hare gedachten vaak zich bezig houden met de tragedie, waarvan haar gemaal, waarvan zij zelf ook het slacht offer word. Toen haar schoonzuster, de gravin van Vlaanderen, haar in 1912 op haar naam dag. in November, kwam bezoeken, zei keizerin Charlotte op zakelijken toon: Maximiliaan is er niet." En in den loop van het gesprek verklaarde zij: „Blücher komt vroeg genoeg om de situatie te redden, maar in Mexico is niets nieuws." Soms kan het gebeuren, dat ze op dramatischen toon uitroeptMen heeft het u gezegd, dat m e 11 een gemaal heeft, een gemaal die keizer én koning is Een schitterend huwelijk en daarna krank zinnig gevolg van de gebeurtenis sen uw schuldcanaille, ellen deling. Napoleon heeft het aangehoord. Van wat er om haar heen gebeurt, weet, deze eenzame niets af. Van al' de ge beurtenissen aan het Belgische Hof blijft ze onkundig. „Na mijn dood", moet ze- onlangs gezegd hebben tegen baron Au gust Goffinet, die haar vermogen beheert, „na mijn dood wil ik naar Laeken. Men klimt, men klimt, men klimt hooger en hooger en verdwijnt achter de torens." Toen in de verschrikkelijke jaren tus schen 1914 en 1918 de geheele wereld zich op een vulkaan wist, bleef in het kasteel' Bouchout alles bij het oude. Men sprak met de keizerin weinig 'of niet over het oorlogsgebeuren en zijl zelf liet de dingen langs zich heenglijden. Alleen het beschieten van het l'ort Wahlèm ir riteerde hg.ar zichtbaar. Overigens echter bepaalde zij! zich tot uitlatingen als: men ziet bloedmen denkt, dat er ergens iets gebeurt en men voelt zich niet vroolijk gestemddo grens is zwart, heel' zwartlaat men de gevan genen Toch niet wegsturen Acht en vijftig jaar is het geleden* dat keizer Max door de kogels van zijh eigen volk getroffen, den geest uitblies. Zijn weduwe Was toen zeven-en-twin- tigNu is zij vijf-en-tachtig en nog altij'd mag zij leven. Leven, maar hoe! Wisselkoersen. Amsterdam, 1 Juli, 2.15 u. Bcrliju 59.4159.44i Brussel 11.1111.13 Parijs 11.18—11.20 Londen 12.133,412.14 New-York 2.495/82.493,4 De Koning der Basoefoes le midden van zijn volk. Aan „De Burger" uit Kaapstad ontleenen wij de volgende aardige beschrijving van den pietso van den Basoetoestam ter eere van den prins van Wales gehouden. Een „pietso" is een soort van Meiveld „Die pietso wat vanmore alhier gehou is to ere van die Prins van Wallis was seker die grootste in die geskiedenis van die Ba- soeionasie. Die weer was teen sonsopgang nog niet opgeklaar niet maar die wolke het langsamerhand weggedryf en die verrigtinge het in skitterende sonskyn plaasgevind. Orals op die koppe rondom die dorp het rook- vuurtjics die plekke aangetoon waar opper- hoof Griffiths se onderdane vir die nag ge- kampeer het. Ilulle het in groepe van honderd of meer nu die terrein wat vir die^ pietso gekies is, aangekom onder die sing van die Makorotlo of oorlogslied van die Basoetos. Elke klompie was onder die bevel van 'n on- ter-kapitein terwyl die bestuur van die hele pietso onder kaptein Makhaola, 'n broer van die opperhoof Griffith, was. Tienuur was die tyd wat vir die aanvang van die verrigtinge bepaal is maar met die onverskillige traagheid, wat die Kaffernasie eie is, was dit elfuur voordat die laaste ruiters op hulle plekke was. Om met sekerheid te sè hoeveel daar teenwóordig was in onmoont- lik. Daar is voorsiening gemaak vir sewentig duisend en aangesien die hoofmanne 'n boete van 'n bees lê op alkeen wat sonder wettige rede afwesig is, is die getal seker nie vèr benede die genoemde gewees nie. Die ver- gaderplek was teen die langsaam afdalende helling van 'n bult sovvat 'n myl buitekant die dorp en twee vorhoë was aan die on- dorkant opgestel, een vir die Prins en ge- selskap en die ander vir die opperhoof en die verskillende kapteins. Van die verhoog •kon 'n mens die beroemde „Lancers' Gap" in die Bereaberge sien waar die Lansiers afdeling van die mag waarmee Goewerneur Gathcart in 1853 Basoetoland binnegeval het deur die Basoeto's in die pan gehak is. Efc kan miskien hier byvoeg, dat 'n pietso eenvoudig 'n volksvergadering is. Dit is owe- wel nie die begin van 'n demokratiese rege ringsstelsel nie want die volk kom niet byeen om hulle vors of hoofman van raad te dien maar enkel om sy bevele te verneem. Hoewel dio pietso 'n sekere mate van beweging ge mis het, was dit nogtans 'n baie indrukwek kende toneel en een wat 'n mens nie lig sal vergeet nie. Die ruiters het, soos reeds gesê, groepsgewyse aangekom en van die een kant af hul plekke ingeneem totdat hulle 'n groot halwe stekel van ongeveer halwo myl in deursnee gevorm het. Vir seker 'n halfuur het hulle bewegingsloos soos uit steen gehoue beelde op hul perde gesit en was vajn die prinslike verhoog af skerp gesilhouetteer teen die blou van die lug. Onmiddellijk om die Prins se verhoog was die blanke bewoners van Basoetoland versamei en die deursnee van die half-sirkel is verder opgevul deur die kleurlinge wat sonder perde opgekom het. Onmiddellik voor die verhoog was nog 'n twede waarop die verskillende opperhoofde plaasgeneem het. Hulle het ongeveer in die orde van hul belangrikheid verskyn. Die laaste om aan te kom was die opperhoof Griffith Lcrothodi, 'n kleinkind van Moshesj, in die vierde geslag, en Jonathan Molapo, ook 'n afstammeling van die stigter van die Basoeto- nasie, en op die oomhlik die twede belangrik-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3