27 No 226 Maandag 26 Juni 1625 39e Jaargang Tweede Kamerverkiezingen. Binnenland. EERSTE BLAD. H. GO LIJN. Bij examens Dit de Provincie. ast nummer bestaat uit twee bladen Dus No. 1 van lijst 27. Woensdag 1 Juli 1925. Onze Candidaten. Provinciale Staten van Zeeland. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L- Burg. Tel. 110. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0-05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels T1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt. 1. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 2. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 4. J. J. C. VAN DIJK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. 6. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht. 8. H. VISSCHER te Huis ter Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. 11. A. ZIJLSTRA te Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL te Nieuw-Vennep (gem. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. t6. T. HEUKELS te Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amstel. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht. 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. Voor Pa v. d. Steur. Wij ontvingen nog van N N f 3 en ver zonden dit. Men wordt verzocht nu ver der te zenden aan het Secretariaat, van de Vereemging Oost en West, ITeulstraat, Den Haag. EEN BROEDERLIJK PROTEST. Wij geven ditmaal aan een ingezonden stuk de plaats van het hoofdartikel- Geachte Redactie, Heden werd te Ierseke en zeker wel op meerdere plaatsen huis aan huis bezorgd tien serie, brochures van de hand van De Kersten, getiteld „Is er geen oor zaak waarin de schrijver poogt te weer leggen de brochure „Is er oorzaak?" door J. Hollander. Nu wil ik me in dezen strijd met mengen. Dhr Hollander is zelf ge noegzaam in staat van repliek te dienen. Wel wil ik mijn bevreemding uitspreken, Jat ook uit deze serie brochures weer b'ij'kt, hoe er voor Da Kersten eigenlijk slechts één grocte vijand in den lande be staat: de anti-revolutionaire partij'. Par tijen des ongeloofs schijnen er niet meer te zijn en van de zijde der sociaal-demo craten en communisten schijnt geen ge vaar meer te dreigen. Alleen tegen de anti-revolutionaire partij moeten de wa pens gekeerd, terwijl Ds Kersten bliik- iraar zou wenscheu, dat deze nart» op al zrjn beschuldigingen hot zwijgen be waarde en hem alleen aan het woord liet. Debat wordt op de vergaderingen der Staatkundig Gereformeerde partij niet toe gelaten en indien in blad of brochure de felle beschuldigingen van den leider dezer partij .worden weerlegd, wordt dit aanstonds met smaad en laster gelijk gesteld. Zoo wordt men op een goedkooue wijze martelaar. Doch ter zake. In no. 4 van de boven genoemde brochuren-reeks waarin Eb K. weer hoog van den toren blaast, komt ook een artikel voor over Vrouwenkiesrecht, waarin hij letterlijk liet volgende schrijft: „De S- G. P. heeft onvermoeid tegen vrouwen-kiesrecht geprotesteerd. In „Die Banier" verscheen een opstel (le jaargang o 11 en 12) waarin enkele gronden wer den blootgelegd. Hen advies beeft van mi het hart van het hoofdbestuur ge- Klcmken; „Vrouwen blijft thuis." En tin komt men gedurig van A.-R. zPe aandragen met het afgezaagde liedje: htihben ook vrouwen St. Geref. gc- •s«nd." (|e jieer Quden v°orrekenen, dat zonder vrouwen- K,"1® de S. P. G. geen Tweede Kamer- boreken^16! geworden! Wat een b Eioch laat de A.-R. leiders de vrouwen eens aanmanen niet te st,emmert! Dat durven ze niet. 't Vrouwenkiesrecht beweren zij prin cipieel te veroordcelen. Maar gebruiken willen zij het. Bijbalscbe vrouwen moeten ten voor beeld dienen. Dikt is niet recht. Voor wie stemt of niet stemt, kan leider noch ©enig bestuur verantwoordelijk ge steld, maar wel voor het gegeven advies. En Jat advies luidde: Bij! de A.-R.: Vrouwen stemt! Bij de S. P. G-: „Vrouwen lil ij ff. thu i s I's er geen verschil? Kunnen wij Le zanten w-ainlelen?" Toen ik dit las, heb ik me verwonderd over de groote vrijmoedigheid van Dis Kersten en onwillekeurig kwam mij voor de aandacht het woord dor Schrift: „Ge neesmeester, genees uzelven". Waar haalt Dis Kersten den mood vandaan oin te schrijven; „laat de A.-R- leiders de vrou wen eens aanmanen ïiiot te stom men. Diat durven ze niet"? "Wat toch is liet geval? Volgens liet; verslag in „De Rotterdammer" van de vergadering, door D|s Kersten in het Ver- kooplokaal te Rotterdam gehouden, heeft hij daar gezegd: het is best mogelijk, dat ook de Staatkundig Gereformeerde partij stemmen van vrouwen heeft gekregen. Best mogelijk? liet is toch zeker Dis K. wel met zekerheid bekend, dat, uit zijn eigen gemeente, de Geref. Gemeente te .Ierseke, de vrouwen in zooi grooten ge tale naar- de stemb'us van het jaar 1922 zijtn getrokken, dat de buitenstaanders er verbaasd van stonden. We konden toen beter noemen de namen van de vrouwen, die waren thuisgebleven, dan die der- genen, welke haar stem hadden uitge bracht, want de thuisblijvers waren wei nige. Zelfs werden door een vrouwelijke propagandiste de vrouwen der Geref. ge meente opgewekt en aangemoedigd om te gaan stemmen, 'tls ons in die dagen een raadsel geweest, dat de vrouwen van Dis Keirsten's gemeente, wiens, woord in zijn kring zooveel invloed heeft en wiens gezag daar zoo groot is, toen zoo uit den band sprongen, en tot oip lieden is dit psychologisch raadsel ons nog niet verklaard. Wellicht zegt Dis Kersten: daar ben ik niet verantwoordelijk voor. „Voor wie stemt of niet stemt, kan leider noch ©enig bestuur verantwoordelijk gesteld, maar wel voor het gegeven advies." Elti in 1922 heeft van uit hst hart van hot hoofd bestuur het advies geklonken: „Vrouwen, blijft thuis". Zeker, dat advies heeft ge klonken. In de Banier van 1922 schreef Dis Kersten herhaaldelijk: „Vrouwenkies recht is revolutionair, de vrouw die stem men gaat, bezondigt zich en handelt tegen de Schrift". Zoo stond liet te lezen in meer dan één verkiezingsnummer van de Staalkundig Gereformeerde partij. Zoo luidde het advies door den lejder dier partij, Db Kersten, zelf gegeven. En wat is geschied Op den verkiezings dag van den jarei 1922 heeft de zelfde hand van Dis Kersten, die bovengenoemde woorden schreief en dit advies gaf, aan aan der stembureaux van de gemeente Ierseke, een zuster van zijn eigen ge meente den weg gewezen naar da lijst van de Staatkundig Gereformeerde partij!, waar zijn eigen naam bovenaan stond. Dat is een feit, waaiVoor dei getuigen zijn bij te brengen. En nu vraag ifc in allen ernst met dit feit voor oogen: hoe1 durft Dis Kersten in zijln brochure te schrijven: laat de A.-R. leiders de vrouwen eens aanmanen nie t te stemmen. Dlat dur ven ze niet. 't Vrouwenkiesrecht beweren zij principieel te veroorieelen. Maar- ge bruiken willen zijl het? Hoe durft Dis K. op de Rotterdamsche vergadering uit roepen (ik citeer weer het verslaguit de Rotterdammer): „Sikkel's woord: A.-R- vfoiuwen, gij hebt ook bij de stembus een goddelijke roeping', wordt ook nü wéér gehoond. Is dat niet morsen met beginselen en maakt men zicli dan niet bespottelijk met te zeggen, dat men prin cipieel tegen het vrouwenkiesrecht is 'ge kant?'' Geachte Redactie: ik zOu Dis Kersten willen vragen: is het geen morsen met beginselen een advies te doen uitgaan voor .het oor der geheele Staatk. Geref. partij en dit advies zelf niet te volgen? Ware het niet uw roeping geweest in dien het werkelijk door u ernstig gemeend werd, dat de- vrouw, die stemde, handelde tegen de Schrift tegen bovenbedoelde zuster uwer gemeente te zeggen: „Gij bevinidlt 'u op ©en zondigei weg', keer weder naar Ulw huls", in plaats van haar .te helpen in een verkeerde zaak? En eischt de bescheidenheid niet, dat ge in een ander niet veroordeelt een zonde, waar aan ge uzelf hebt schuldig gemaakt? Waarlijk, ik zou u den collegialen raad willen geven althans op het stuk van het Vrouwenkiesrecht een toontje lager te zingen. Geachte Redactwik heb iets in. me zelf moeten overwinnen, cm de pen op te nemen tegen een plaatselijk collega. Maar het kan te ver gaan. Ben schrijven over hot Vrouwenkiesrecht als ip de bro chure van Drs Korsten acht ik in verband met diens eigen handel wij :e iu strijd met bet liegende gebod van Gods heilige wet. Mén mag niet don balk in liet oog des naasten zien en den splinter in eigen oog Vergieten en het giaat niet aan op den ■meest beogen toon in een ander te ver- oordeclen datgene, waaraan men zich zalf heelt schuldig gemaakt. Nóg eens: 'kHad liever gezwegen. 'kHeb den vrede lief. Maar de waarheid bpvenal. Met vriendc-lijken dank voor rle opname, Uw trouwe lezer, B. MEIJER, Gerot, predikant. Ierseke, 26 Juni 1925. Een nieuw boek van den ex-kroonprins. Binnenkort zal van de hand van den Durtschen ex-kroonprins eeti nieuw hoek verschijnen onder den titel„Ik zoek d© waarheid". De „Lokal'anzeiger" publi ceert uit dit nieuwe werk reeds eenige uittreksels. In dit 'boek poogt de ex-kroonprins te bewijzen, dat Duitscliland niet ver antwoordelijk is voor den oorlog en dat Oostenrijks actie tegen Servië gerecht vaardigd was. Oostenrijks handelwijze tegenover Ser vië moet mild beschouwd woi'den in ver gelijking bijv. met de houding van En geland ton aanzien van Transvaal en ten aanzien van de voldoening, welke Enge land eischt, wanneer een Engel sch gene raal wordt vermoord (sir Lee Stark in Egypte). Ex-kroonprins Wilhelm maakt in zijn publicatie gebruik van tot nog toe niet uitgegeven documenten. Zoo deelt hij o.a. mede, dat de ex-keizer op een co- pie van het 'Servische antwoord op het Oostenrijksche ultimatum had bijgeschre ven Een schitterend feit en dat binnen 48 uur. Een groot moreel' succes voor Oostenrijk. De redenen voor een oorlog vervallen. 'Ik zou nooit mobilisatie heb ben bevolen in deze Omstandigheden. Terzelfder 'tijd zond de ex-keizer een eigenhandig schrijven aan het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken het welk aldus aanving: „Die Serviërs heb ben op de meeit vernederende wijze geca pituleerd. Alle motieven voor oorlog zijn vervallen." 'De laatste woorden waren door keizer Wilhelm onderstreept.. Een groot smokkel-complot. Het inbesl'agnemen ter hoogte van de kust van Maine van den Franschen, schoener „Cherie" heeft de politie te New-York op de hoogte gebracht met het bestaan eenèr Britsch-Fransche finan- cieel'o combinatie, welke met behulp van rijk© Amerikanen een groote smokkelbe- weging organiseerde. De wUardê der dran ken aan boord van de „Cherie" wordt geschat .op 100.000 pond sterling. D|e namen van de Amerikanen, voor wie de dranken bestemd waren, zijin in han den der politie. Die kapitein en de be manning konden geen borg storten en bevinden zich in arrest. Korte berichten. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche revolutie toch slachtoffers ge- eischt heeft. Die verliezen, bedragen te Athene twee dooden en twintig gewon den. Daar de kamer de financieelë maat regelen der regeering niet heeft goedge keurd, is het Portugeesche kabinet afge treden. Volgens de eerste resultaten der volkstelling van Berlijn zijn in 1.210.932 huisgezinnen 1.796.532 mannelijke en 2.106.206 vrouwelijke personen geteld, te zamen dus 3.902.738. De Fransche Kamer heeft met 330 tegen 34 stemmen de gezamenlijke finan- cieel'o voorstellen van Gaillaux aangeno men. Uit Madrid wordt gemeld: D;e krijgs verrichting in den sector der Benisajara, die ten doel had, den vijand terug te werpen, is volkomen geslaagd. Die viji and is teruggeworpen en leed groote verliezen. Aan Spaansche zijde zijn vier blanken en vijftig inboorlingen gedood of gewond. Een bericht uit Quebec meldt dat een sleepboot geramd is door een stoom boot van de Canadian Pacific Railway, De ketel van de sleepboot ontplofte en zij zonk met haar geheele bemanning. Negen personen verdronken. Een slecht humeur, slapeloosheid en' schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpil- len zullen het kwaad spoedig overwin nen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (9) M. i s li r nik van sterken d r a n k door rentetrekkers. De minister van binnenlandscbe zaken en landbouw heeft de volgende circulaire gericht, tot, de gemeentebesturen: „De minister van arbeid vestigt mijn aandacht op de wonschelijkheid, dat in verband met de toepassing van artikel 170 der Invaliditeitswet, gevallen van mis bruik van sterken drank door rentetrek kers zooveel mogelijk ter kennis komen van den betrokken Raad van Arbeid. Be doeld worden rentetrekkers, die, ofschoon niet wegens openbare dronkenschap ver oordeeld, aan het misbruik schuldig zijn. Wijkmeesters, armbezoekers, wijkverpleeg sters, woninginspectrices en dergelijke functionarissen zullen in de gelegenheid zijn liet misbruik te constateeren. Uw be stuur zal hunne inlichtingen kunnen be nutten om den betrokken Raad van Ar beid. de noodige gegevens te verstrekken- Het zou mij aangenaam zijn indien uw college in deze richting werkzaam zoude zijn." Uitsluiting in de bouw- b e d r ij ven. Het staat thans onherroepelijk vast, dat de uitsluiting in de Haagsche bouwvakken vandaag ingaat. De uitsluiting zal alle bij liet collectief arbeidscontract betrok ken bouwarbeiders omvatten en wel de timmerlieden, metselaars, betonwerkers, opperlieden, voegers, handwerkers en slechters. Buiten de uitsluiting vallen de schilders, die trouwens allen in staking zijn, de stukadoors en de loodgieters. In totaal zullen naar schatting circa 4000 arbeiders hierbij heirokken zijn. Het ge volg zal zijn, dat de groote bouwwerken, en de geheele Woningbouw komen stil te liggen. Ook 'de z.g. burgerzaken zijn bij de uitsluiting betrokken. De patroonsver- eeniging heeft aan alle patroonsorganisa ties in den .lande lijsten met de namen' der uitgestotenen doen toekomen, om te verhinderen, dat zij buiten Den Haag aan het werk komen. (Tel.) A11 e r 1© r. De Burgemeester van Amsterdam maakt békend, dat, de Kieswet, ten aanzien van den stemplicht, streng zal worden ge handhaafd- Bij niet opkomen tpr stembus zal vervolging worden ingesteld- Gisteren is te Rotterdam en Den Haag door de Roomsch-Katholieken een poli tieke landdag gehouden, die bezocht werd door resp. pl. m. 60.000 en pl. m- 30.000 personen. Bij de Provinciale Staten is thans van Ged. Staten nog ingekomen een afdruk van den brief van den directeur der P'ZEM, dd. 22 Sept. 1924 aan commissarissen inzake het in zijn handen gestelde rapport van den heer Van Ittersum betreffende de eleetrificatie van Schouwen-Duiveland, waarvan het resultaat is, dat de directeur blijft meencn, dat liet plan voor exploitatie van de noordgroep door stroom te betrekken vanuit Noordbrabant en dezen en détail te verkoopen het voordeeligst en het meest aanbevelingswaardige is. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van den Zeeuwsclien Bond van Af- deelingen der Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding om subsidie, stellen Ged. Staten voor daarop afwijzend te beschikken, op dezelfde gronden als zij dit deden voor liet verzoek van de Nat. R.-K. Ver. van ge heelonthouders onder spoor-, tram- en van Gend en Loos-personeel, namelijk dat deze organisaties zich kunnen aansluiten bij de gewestelijke organisaties, die reeds f500 per jaar aan subsidie genieten. Ten slotte wordt nog eene wijziging voor gesteld in de begrooting 1924, noodig door dat de post onderhoud steiger te Walzoor- den werd verhoogd met f2429.21 en gebracht op f 2750.21, omdat in den loop van het jaar bleek, dat beschadiging der Prov. Boo ten alleen kon worden voorkomen door het trekken van paalstompen vóór den steiger. Verder door dat de post „Prov. Bibliotheek" werd verhoogd met f 2735.22 en gebracht op f 6485.22, omdat het dak van het gebouw en het torentje in den loop van het jaar onverwacht afdoende voorziening eischten. De totale verhooging is dus f 5164.43. Daar tegenover staat, dat de kosten van den stoom- bootdienst op de Oosterschelde met f 2000 konden worden verminderd en gebracht op f 28.000 «n de subsidie ad f 3000 voor het samenstellen van eene beschrijving van den waterstaatkundigen toestand van Zeeland niet is uitgekeerd, terwijl de post onvoorzien wordt verminderd met f 164.43 en gebracht op f 10.070.67, zoodat ten slotte obk de verlaging f 5164.43 bedraagt. blijft men kalm en helder door gebruik van Mijnhardfs Zenuwtabletton Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE STEMBUS EN DE ZOMERTIJD. De stembus is Woensdag geopend van 8 uur vm. tot 5 uur mm., zomertijd. Dat wil dus zeggen, dat op de dorpen, waar men zich aan den ouden tijd houdt, men kan stemmen van 7 uur vm. Oude Tijd lot 4 uur nm. Oude Tijd. Verbetering. Men schrijft ons aangaande de bekroningen op de ten toonstelling te Kruiningen De eerste prij's der vierspannen meniën is niet, zooals in het verslag staat, toe gekend aan dhr Groenewege, doch aan het vierspan van dhr J. Sinke. Kloe- linge, met de merries Perronne, Flor ine, Hermine en Nora. Benoemd voor een jaar tot direc teur der nijverheidsschool te Kampen de heer A. J. Rcijters, hoofdopzichter der ge meentewerken aldaar. Dinsdag 14 Juli a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Noordgouwe, Duivendijke, Eikerzee en' Ellemeet. Ter beschikking van den Gouver neur van Curasao zijn gesteld om be noemd te wordentot loods aldaar de heer I. J. P. Geldof te Rotterdam, vroe ger te Oostkapelle; en tot leerares bij het Mulo te Willemstad op Curasao: mevr. M. F. GeïdofDees te Rotterdam, vroeger onderwijzeres te Aagtekerke. (M. C.) W iji 1 en Thr Mr v d Brande- l'er. „Het Weekblad van het Recht" herdenkt Jhr. Mr. L. P. A. van den Brandeler, ambtenaar van het O. M. bij de Kantongerechten (behalve Zierikzee) in het Arrondissement Middelburg, die bij het vliegongeval op de Fransch-Belgi- sche grens het leven verloor. Jhr van den Brandeler werd geboren in 1884 en promoveerde in Mei 1919 te Leiden in de rechten. Een jaar later werd hij 'benoemd in de functie, aan welker waarneming hiji thans zoo plotseling werd ontrukt. De artikelen, die wij' meer dan eens van zijn hand mochten plaatsen, zegt het Weekblad, getuigden van zijti belangstel ling in de zaak van het recht en in de strafzaak van het „opengesneden hondje" - men .deele al dan niet het daarin door hem ingenomen standpunt deed hiji zich kennen als een ambtenaar van humane denkwijze cn onafhankelijk oor deel. Middelburg. Toen gisterenmiddag de tram van kwart voor zes van Vlissingen te Middelburg aankwam met o.a. een groot cleel der Middelburgers, die de meeting der S.D.A.P. te Vlissingen had den bijgewoond en de tram juist de Zandstraat door was, kon hif niet verder, vermoedelijk doordat de vier wagens te vol waren geladen. Die meeste passagiers stapten uit en wandelden naar de Markt, Na èenigen tijd volgde ook de tram weer. Goes. Zaterdagavond werd een leden vergadering gehouden van de afd. van het Groene Kruis. Ze werd geopend door den wnd. voorzitter, den heer L. Dluve- kot met een woord ter nagedachtenis aan den heer G. v. d. Hoek, welke van 1908 bestuurslid was en de 3 laatste jaren voorzitter. Uit het verslag 1924 bleek, dat het ledental met 10 is vermeerderd,' en thans 538 bedraagt, waarvan ontyan- gen is f507.25. Dé jaarrekening werd na gezien en accoord bevonden door de heeren de Looff en Bommeljé. Dje in komsten bedroegen f 670.20i/2, de uit gaven f 501.39, zoodat er een batig saldo is groot f 168.81i/2. Dhr L. Duvekot werd bijl acclamatie als bestuurslid herkozen en gekozen in de vac. G. v. d. Hoek met alg. st. dhr S. A. Leopold. Er vallen weer enkele staaltjes van misselijke socialistische verkiezings- praetijken te constateeren. Die S.D.A.P. plakt weer op vele plaatsen haar bil jetten, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Van A.R. en C.H. zijde wordt alleen ge plakt aan perceelen, waarvan de eige naar daartoe toestemming heelt gegeven. Maar de S. D. A. P'. plakt maar raak. Telefoonpalen schijnen ook al haar eigen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1