No 2 Vrijdag 36 Juni 1635 39e Jaargang 27 Tweede Kamerverkiezingen. Buitenland. Staten-Ceneraal. it de Provincie. Lar.fi- en Tnlifcouw. EERSTE BLAD. H. CO LIJN. Oit nummer bestaat uit twee bladen Dus No. 1 van lijst 27. Woensdag t Juli 1925. Onze Candidate)!. Z V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. Provinciale Staten van Zeeland. Dfukkers-Exploiianten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met. het roode potlood dat in het stemhokje hangt- I. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 4. J. J. C. VAN DIJK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. 6. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht 8. H. VISSCHER te Huis ter Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. II. A. ZIJLSTRA fe Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL le Nieuw-Vennep (gem. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. 16. T. HEUKELS le Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amslel. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. Uit China. De politie te Shanghai heeft inlichtingen gekregen omtrent een wijdvertakt studen tencomplot, waarvan de bedoeling was auto's te huren, door de vreemdelingen wijken te stuiven, bommen te gooien en te schieten. Er zijn vrijwilligers en speur ders op de been en op bepaalde punten opgesteld. Zij zoeken naar wapens. De Chineesche verliezen bij de schiet partij te Hongkong van Dinsdag hebben niet meer bedragen dan 30 Jooden en 70 gekwetsten. De nog overgebleven vrouwen en kin deren uit het Europeesche kwartier te Kanton zijn aan boord van een Britsch oorlogsschip naar Hongkong vertrokken- Revolutie in Griekenland. Bit Athene wordt geseind, dat de Griek- sche regeering door leger en vloot om vergeworpen is. De bureaux van den ge- neralen staf te Saloniki, het stadhuis, de post- en telegrafiekantoren, de stations en alle militaire gebouwen zijn door de revolutionnaire officieren bezet. Er is cen suur voor de pers ingesteld. De vloot heeft zich bij de beweging aangesloten. Het volgende telegram is aan den pre sident der republiek gezonden: „Wij ver klaren de regeering voor afgezet. De mi nisterraad zal voor bloedvergieten verant woordelijk worden gesteld." Korte berichten. Den 18 dezer is te Dusseldorp, ter herdenking van het duizendjarig verband van het Rijnland met Pruisen een feest spel vertoond, aan 't slot waarvan het Duitsche volkslied werd gezongen. De be zettingsoverheid heeft thans een herhaling van de vertooning verboden. Wazza Sarajewo Tsjabrinowitsj, een dergenen, die in Juli 1914 aan het com plot tegen aartshertog Frans Ferdinand heeft deelgenomen en zich ook onder de bommen weipers bevond, heeft een poging tot zelfmoord gedaan. Hij ligt thans op sterven. De bandiet Garnef, die al lang de streek van Caskovo Kirkcalue (Buig.) on veilig maakte, is met negen van zijn hel pers gevangen genomen. Baron Coppée, de bekende figuur van het proces over levering van benzol en andere oorlogsproducten aan de Duit- schers, is overleden. Eenige vertegenwoordigers der Ford fabrieken maken op het oogenblik een reis door Oekraine, den Kaukasus en het n olga-gebied, teneinde een onderzoek in stellen naar do bruikbaarheid der „Fordson"-tractors voor den grond in die streken. 50 vliegtuigen hebben een demon stratievlucht boven Londen gehouden, als voorlooper voor de luchtmanoeuvres dio morgen zullen plaats hebben. Dit is de eerste maal, dat een zoo groote luchtvloot door de bewoners van Londen werd ge zien. Deze vloot is tweemaal zoo groot als die van het Duitsche vliegeskader, dat in Juli 1917 met 22 vliegtuigen boven Lon den verscheen. Bijl een huiszoeking te Dresden, heeft do politie in liet huis vair een commu nist een geheel wapendepot ontdekt, dat bestemd was om een communistische militaire organisatie van wapenen te voor zien. Tevens werden talrijke verboden communistische pamfletten gevonden. Herrie in den Rotterdamschen R aad. In Ge Rotte rdamsche Raadsvergadering van gisteren was van den heer Core- mans een interpellatie-aanvrage inge komen naar aanleiding van het ongeval hij de achtervolging van verdachten door Je politie. Het is den voorzitter een behoefte,, uiting to geven aan zijn groot leed gevoel met do gevolgen van het gebeurde en hij voegt daaraan toe zijn oprechte d Ineming voor de weduwe en de kin- u ren met hot door hen geleden verlies. Spr. zal den raad to zijner tijd gelegen heid geven, van alle stukken kennis te nomen Die heer Coremans kan dan op zijln vragen antwoord ontvangen. De beer Coremans wil liet onderzoek afwachten. Ilij wil van deze zaak geen verkiezingszaak maken. De heer van Burink: Dacht je dan, dat ik er 'n verkiezingszaak van wil maken? Do heer Coremans: Daar beslis ik niet over; dat doet Moskou. Spr. gaat dan spreken over een andere zaak. D|e voor zitter brengt hem onaex het oog, dat hij buiten de orde is. D'e heer van Burink wil over de politie doorgaan. Do voorzit ter hamert voortdurend en de heer van Burink tracht daar boven uit te schreeu wen. Die voorzitter ontneemt den heer- van Burink het woord en wil met de volgende nummers der ingekomen stuk ken voortgaan. De heer van Burink be gint echter opnieuw. Be voorzitter: U bent buiten de orde. Ik heb u het woord ontnomen. De hoer van Burink: Ik laat mij door u niet afhameren. Ik wensch over deze zaak te spreken. Die- voorzitter; IJ hebt het woord niet. De heer van Burink begint opnieuw, on danks het gehamer van den voorzitter. De heer Coremans: Och voorzitter, laat hem toch niet zoo lang praten. Heit is hem er alleen maar om te doen, dat do pers het opneemt. De voorz. hamert opr nieuw. Die heer van Burink begint steeds opnieuw. De voorzitter schorst do ver gadering. De voorzitter heropent de vergadering. Die heer van Burink gaat door met praten. De voorzitter U hebt het woord niet. De heer van Burink; Ik lieh het woord wel. De- voorzitter stelt den raad voor den heer van Burink voor den dag van heden den toegang tot do Raadszaal enz. te ontzeggen. D;it voorstel wordt onderwijl de heer van Burink met zijn vloeirol op de tafel beukt, aangenomen met de stemmen van C. P., en S.Di A-P. (behalve de heer' De Zeeuw) tegen. De voorzitter verzoekt den heer van BUrink de vergadering te verlaten. Dihr van Burink weigert dit. D|e voorzitter schorst ten tweeden male de vergadering. Tijdens deze schorsing is de heer van BUrink met behulp van eenige recher cheurs verwijderd. Hij verzette zich slechts met den mond en zag zeer bleek. ,D|e raadsleden schoolden noig «enigen tijd in geagiteerde gesprekken bijeen en gaven elkander h'un. opinie ta kennen over do reprisie van bet beroemde Zwijndrecht- sch© gebeuren temidden der vroede va deren der grootste havenstad van ons land. Buiten wachtte de publieke tribune op den uitgesmetene. De w ijz i g i n g der militaire pensioenwetten. Zooals bekend is, zullen de wijzigingen in de militaire pensioenregelingen op 1 Juli 1925 in werking treden. In verband met daaromtrent gedane vragen ver nemen wij, dat gewezen militairen, die op wachtgeld zijln gesteld en dio hun recht op dadelijk ingaand pensioen nog wcnscben te doen gelden, zullen moeten zorg dragon, dat hun tot H.M. de Ko ningin gericht verzoek om pensioen vóór genoemden datum bij het Departement van Oorlog is ingekomen. Daarbij moet te vens het verzoek worden gedaan om ge lijktijdige intrekking van hol; wachtgeld. i Allerlei'. Uit Chamonix wordt geseind, dat H. M. de Koningin mot Prins Hendrik en Prin ses Juliana vandaar naar Zermatt zijn vertrokken. Eerste Kamer. Aan de orde was gieter en het wets ontwerp tot regeling, van de tegemoet koming aan de Zuiderzee-visschersbovol- ki-ng, in verband mat de afstuiting van do Zuiderzee. Do heer Lindeyer (s.-d.) was zeer teleurgesteld door- de voorge stelde regeling. Die heer Haazevoet r(.-k.) zegt ook, dat bij do voorbereiding van hel ontwerp te weinig voeling is gehouden met belanghebbenden. Mm. van Swaay antwoordde, dat. do gevolgen niet te over zien zoüden zijn, als aan alle wenschen in deze werd voldaan. Hot doel der wet. is niet, aan ieder schadevergoeding te geven, doch tegemoet to komen aan hen, dio inderdaad schade lijden. Hot wets ontwerp werd daarna aangenomen z.h.s. Aan de orde was nu de pensioenrege ling voor het spoorwegpersoneel. Die heer Moltmaker (s.-d.) betoogde, dat deze re- geering geen open oog toonde voor de behoeften van het spoorwegpersoneel. Een grief is, dat liet personeel geen mede zeggenschap hoeft in het beheer van het pensioenfonds. Minister van Swaay ver klaarde zich niet verantwoordelijk voor overwegingen- van algcmeeen regeerings- beleid. liet wetsontwerp weid z. li. st. aangenomen, Voorts zijn zonder debat en z. li. st. aangenomen de wetsontwerpen tol wijziging van de Drankwet, tot aan vulling va,n hoofdstuk 10 der Staalsbe- grooting 1925 (onder meer betreffende de Uc-erlensch© vroedvrouwenschool), tot invoering van de nieuwe wet op do straf vordering en tot uitbreiding van dc. moge lijkheid van do toepassing van de straf van gc-klbocte. D|e Kamer ging- daarna op reces. Do elect rificatie. Gcd. Staten stellen aan de Prov. Staten voor Ade volgende beginselen vast te stellen lo. Voor de cleetrificalie van Walcheren is stroominkoop van de centrale te Vlissin- gen do meest economische voorzieningswijze. De onder lo. bedoelde electrificatie geschiedt door tusschenkomst van de gemeente Middel burg, indien het bestuur dier gemeente de voorwaarden aanvaardt, door Ged. Staten te verbinden aan een alsdan aan die gemeente te verleenen concessie. 3o. Wordt de onder 2o. bedoelde overeen stemming tussclien liet gemeentebestuur van Middelburg en Ged. Staten niet verkregen, dan geschiedt de electrificatie van Walcheren door de Prov. Zeeuwsche Electriciteits-Maat- schappij (P. Z. E. M.) met levering en détail. 4o. Voor de electrificatie in de Bevelanden is stroominkoop van de Prov. Noordbrabant- sehe Electriciteits-Maatsohappij (P. N. E. M.) do meest economische voorzieningswijze. 5o. De onder 4o bedoelde electrificatie ge schiedt door de P. Z. E. M. met levering en détail. 6o. Bevordering vaii de onder lo en 4o bedoelde electrificatie heeft niet. plaats zon der nader te bepalen garantie van de zijde der naastbelanghebbende. B. Aan Ged. Staten op te dragen, zoo spoe dig mogelijk, met inachtneming van de be ginselen, onder A geformuleerd, volledige voor stellen ter electrificatie van de Bevelanden en eventueel van Walcheren te doen. Wat de electrificatie van de Noordgroep betreft, stellen Ged. Staten voor de volgende beginselen vast te stellen: A. lo. Voor de electrificatie van Schouwen- en Duiveland, Tholen en St.-Philipsland is stroominkoop van de centrale van de Prov. Noordbrabantsehe Electriciteits-Maatsohappij (P. N. E. M.) de meest economische voorzie ningswijze. 2o. De onder lo. bedoelde electrificatie ge schiedt door de Prov. Zeeuwsche Electrici- teits-Maatschappij (P. Z. E. M.) met levering en détail. 3o. Bevordering van de onder lo. bedoelde electrificatieheeft niet plaats zonder nader te bepalen garantie van de zijde der naast belanghebbenden. B. Aan Ged. Staten op te dragen, zoo spoe dig mogelijk, met inachtneming van de be ginselen, onder A. geformuleerd, volledige voor stellen ter electrificatie van Schouwen en Duiveland, Tholen en St.-Philipsland te doen. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor lo. Ged. Staten tijdelijk te ontlasten van hun taak betreffende de verdere voorbereidin gen ter zake van de totstandkoming van een provinciaal wegennet; 2o. Ged. Staten uit te noodigen aan hun vergadering, voorzoover de provinciale geld middelen zulks toelaten, afzonderlijk voorstel len te doen lot geleidelijke verbetering van wcgon, hetzij door sleunvcrlcening, hetzij door overneming in beheer en onderhoud, hetzij op eenige andere, alsdan de meest aapgewezen wijze. Jf: sjc Ged. Staten stellen nog voor de adressen van B. en W. van Veore, Kerkvoogden der Ned. llerv. Gemeente te Kapelle, idem to Rittkcm, Kerkvoogden en notabelen der Ned. llerv. Gemeente te LTzcndjjke; C. J. Maas en A. Westbroek, veerdiensten lusschen Bruinisse en den Willempolder, houdende verzoek om sub sidie uit do provinciale kas, aan te houden en de stukkon in banden van Ged. Staten te stellen, teneinde daaromtrent .een nader voorstel te doen. Vlissingen. Een Zeeuwsche dag. Door de vereen. „Vlissingen Vooruit" en. „Vreemdelingenverkeer te Vlissingen werd lieden een Zeeuwsche Diag gehouden, meid© in verband met het Internationaal Industrieel Congres dal daar gehouden werd. Op liet programma kwamen voor vin glijden, gaaischieten, een optocht van boerenwagens en kinderen in Zeeuwsche kleed erdracht. Verder een défilé der ver sierde wagens langs het Grand Hotel Britannia. Een .uitvoering van den klep- pormarsch door kinderen uit Serooskerke met begeleiding, van het .muziekkorps al daar en uitvoering van het Zeeuwsche Volkslied, een zangwedstrijd der kinderen. Van 4 'uur af zeilwedstrijd door Arne- muidsche visschers voor het Grand Hotel Britannia- Tot slot wordt des avonds 9 uur de boerendans uitgevoerd en oip het strand een concert gegeven door het har- moniegezelschap „Ons Genoegen." Goes. De Nijtengo is bezocht door 6291 personen, die een dagkaart hebben ge kocht. Verder zijn er 230 doorloopendo kaarten gekocht, (vorig jaar 65). Boven dien is de tentoonstelling ook nog be zocht door plm. 1000 zangers on zange ressen, op den da,g van het zangicoa- eours. Die „schilderijen-tentoonstelling" bracht voor de tuberculcsc-bestrijding op f 310.61,Vs. Krabbendijke. Op een groen aanplak biljet was bekend gemaakt, dat dhr C. Woudenborg, lid van den gemeenteraad te Amsterdam in het belang der S.D'.A.P. zou spreken in de zaal van het hotel „Koophandel". Toegang vrij. Diebat vrijt Maar er kwam alleen dhr Woudenberg, waarom deze na een half uur wachtens maar vertrok. Kapelle. Door de Tuinbouwvereeniging alhier werd de opbrengst van circa 5 H.A. frambozen geghnd aan den hoogsten inschrijvei dhr Dl Ganseman voor do firma van de Vijver voor f41.50 per 100 K.G. lerseke. Gisterenavond hield do A.-R. Kiesvereeniging haar derde openbare ver gadering voor deze verkiezingen waarin voor haar. als spreker optrad Dis O. v. d. Zaal, Chr. Gerei. Predikant te Deventer met het onderwerp; Bouwen of breken". Er was voor deze vergadering veel be langstelling van het publiek. Die voorzitter dhr M. Willemsen opent de vergadering met laten zingen van Ps. 681, gebed en ©en inleidend woord, waarna de spreker het woord kreeg. Dieze begint met op zeer duidelijke en onderhoudende wijze in het eerste deel zijner red© het „bouwen" uiteente zetten. Gaat de wordingsge schiedenis onzer partijl na, onder leiding van Groen en Kuyper, doch toont ook aan hoeveel zij aan den heer Golij'n te danken heeft. Spr. liet zien onder hoe veel tegenwerking en verdachtmaking Groen den grondslag legde der A.-R. partijl en. welke beteekenis voor den verderen uitbouw daarvan gehad heeft, de tweede leider Dr Kuyper. Na dit alles helder en klaar uiteengezet te hebben komt spreker- tot het tweede deel zijner rede, waarna hij liet zien hoe nu in deze dagen onder leiding van onzen derden stuurman, de linksche groepen zich beijveren het breek ijzer te zetten in do voegen van het a.r. gebouw en dat op allerlei manieren trachten af te breken. Doch hoe dit alles slechts dienen moet öm over Colijn heen de A.-R. partij te treffen. Doch ook van zoogenaamd recht- sclie zijde dreigt gevaar alles te ver liezen wat ons land, dank zij; de stevige constituëering der A.R.-partij! in samen werking met de coalitie verkregen heeft. Spr. wijst nu op de nadeelen die liggen in de vorming van kleinere partijen onder de Christelijke groepen. Diat geen enkel voordeel daartegenover staat en hoe zij de eenheid van hel. belijdend protestan tisme in Nederland tegenover Rome en do revolutie verzwakken, en juist daar door tegenover gestelde uitwerking heb ben voor het doel waartoe ze worden opgericht. Op tactvolle wijze verduide lijkt nu spr. hoe in onze dagen vooral door het optreden dor „Staatkundig Gere formeerden" (groep Kersten) dit gevaar wordt naderbij gebracht Enkele grieven van deze groep tegen de a.-r. worden nu naar voren geschoven. Het gezantschap bij1 den Paus. Spreker be schouwt dit niet meer dan een handige manoeuvre van don leider der „St. Gercf.'-' daar deze even goed weet als de A.-R. zelf, dat slechts practisch© redenen onze regeering geleid hebben tot het bezetten van dezen post en dit niet de erkenning van den paus als opperhoofd der Christen heid in zich hoeft. Met de sociale wetgeving schijnt Dis Kersten ook op gespannen voet te staan. Doch ons A.-R. Christelijk beginsel ge biedt rechtvaardigheid te doen naar beide zijden. Het onhandig optreden van het kamerlid Kersten inzake de vaccinatie in de 2e Kamer, wordt nu aan critiek onderworpen. Nu komt de aap uit de mouw en blijkt ten duidelijkste zijn onwil niet met de coalitie saam te willen weiken in deze zaak Spreker sloot zijn interessant beloog met een opwekking om trouw te blijlvcn aan het a.-r. be ginsel tot heil van volk en land Bij de behandeling van enkele vragen, die uit de vergadering weiden gesteld, werd de raadselachtige handelwijze van Dis Kers ten betreffend het vrouwenkiesrecht aan breedvoerige bespreking onderworpen. Het bleek nu overtuigend, dat dezelfde schrij) vcr der artikelen in de „Banier" ©ener zijds het vrouwenkiesrecht veroordeelde als Uit den booze, en anderzijds als can- didaat der Tweede Kamer, er geen been in zag, zelfs vrouwen zijner eigen partij behulpzaam te zijn bij het uitbrengen barer stem. Die voorzitter dankte alle aanwezigen voor bet welslagen dezer ver gadering en wekte oen ieder op tot de trouwe plichtsvervulling' op 1 Juli dezer, waarin hij wees op de beteekenis van lijst no. 27, waarna ds v. d. Zaal eindigde met dankzegging. 's-Gravenpolder. Gisterenmorgen had een kind van dhr S. Joziasse tijdens het spelen vóór schooltijd het ongeluk aan gereden te worden door een auto van de Zeeuwsche Fruitmaatschappij. De kleine bloedde erg uit liaar neus, terwijl haar beenen ook erg bezeerd werden. Genees kundige hulp werd verleend door dr "den Boer. Hoewel de toestand niet gevaarlijk is, zal het waarschijnlijk nog al eenigen tijd duren eer de kleine weer hersteld is. Donderdagavond vergaderde de ge meenteraad voltallig. Onder de ingeko men stukken is een mededeeling van den pensioenraad dat voor J. Minnaar betaald moet worden f276 voor inkoop van pensioen. Van de burgeravondschool uit Goes f 18.72i/2 voor bezoeken van die cursus door J. Traas. Van dc R. H. B. S. f,693.99. Van de Ambachtsschool f260.15. Besloten wordt den pensioengrondslag van den gemeente-ontvanger te bepalen op f 850. Èen af- en overschrijving van de gemeentebegrooting 1924, tot een bedrag van f2850.93i/2 komt aan de orde. Dhr Joziasse merkt op, dat een post groot f 1130 overschreden is op de wegen. De begrooting van die post groot f2200, is alzoo met ruim 50 pet. overschreden en nu wordt gewhclit tot eén tijd dat het niet meer op tijd in orde kan komen. Zeer gewenscht was het gewleest den raad hieromtrent in te lichten. Beide wet houders stemden dit toe. Doch omdat het nu eenmaal' gebeurd is, wordt het met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna nog een af- en overschrijving van het B. A. tot een bedrag van ff340.05. En een opmerking van dhr Joziasse over het slechte bestraten bij het maken der waterleiding. Oostkapelle. D'e Anti Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" plaatst in het Gercf. Kerkgebouw een radio-ontvangtoe stel om a.s. Dinsdag 30 Juni dei radio-rede van Minister Galijn te beluisteren. Ieder die kan, k'ome de laatste opwekking hoe ren vóór de stembus opengaat op 1 .Juli'. Nadere bijzonderheden worden in een' vol gend nummer van dit blad bekend ge maakt Serooskerke. Zooals in dit nr wordt ge annonceerd, geeft de A.-R. Kiesvereeni ging alhier gelegenheid om Dinsdagavond de radio-redevoeringen van de heeren Co- lijn en de Geer te beluisteren. Daarvoor zal wel veel belangstelling zijn. Men leze de advertentie. 1 I De Z. L. M. fe Kruiningen. Ondanks den regen kan gezegd worden, dat de tentoonstelling in alle opzichten goed geslaagd is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1