I I Onderwijs. Laad- en Tuinlioiiw. Laatste Berichten. Telegrammen. Allerlei. Gemengd Nieuws. en het beste nhardt). Per an Drogisten. p tot hulp- neritus-pred. at bljjft met ig goed loo- eên extra- begonnen te e, enkele an- k komt daar erdam kwam irraagd f 100. n circulaires m ook daar al mee. n best doen» Is Hagen te ,an z'n ver- ad e ring. stemmingen,, rgadering - meerderd aangenomen le orde. Dte< bespreking, alken aanvul- n vun som- of dingen aard. De rdeeld goed- t godsdienst- keunis van ■1de ze vee! ontwikkeling rk. Daarom, ia, de groote een U. L. O. teld zien. der kerk in de instelling I vo»*ral uit- kortgeleden gewijd door g onzer Cla.s-' ubeid, die ai le dat iu dit e vergadering, huiverde .ze, ren en kosten,, werd in een ;r vastgelegd, erderheid der teling' van in- ri de classis, heit Glassicaal vergadering den bestaan- geacht. Voor ui voorlezing pidering niets. bespreking ui de missive liging betref lende meeste Synode zal e Vries bracht od van do stad drang er op les het minï- ,ve predikants- n te brengen. uur de ver ommide leden t dankzegging Ligd. ca.te vergade- W oensdag 21 jen tegen woor irimus-lid van J. Weylaiul, borhoeve. Tol Bestuur pre en ds H. J. is en ds P:. N. ec.-lid ouder- II ou ting Ver- regens bedan s zoodat F- E- de heer rioopig aaager gen werden ring van de ijziaingen alle e inzake exa- (cs (overgang?; temmen, ït te Enschedé .d der ouder- i Remonstrant se haffing van iet. Behandeld, e-voor stel der erk] aarden 28 rning Tan een rgadering. ,n Dis geopend van 2 Ckw\ 5- .lig 17 predi- Herkozen voor II. Akersloot rail Gent, sec >t lki ouderling zen. Herkozen- ot v. H. Roos. werd gekozen adzand en tot ot als lid van ozon Dje J. W- eCundi van do ir De Raamts, li is O uw werden ardenburg, dlir en dhr p. van le dooi' de Sy- en Roglements- imendementen ergroote moei'- met eea voor- stel rn motie van as de Puy: de Classipafe Vergadering te IJzendijke, instemmende met de bedoeling der Sy". je werkwgze der diaconie beter te rege len en mot waardeering voor veel whl door de voorgestelde wetswijziging wordt aangeboden, verzoekt aan de Synode ton deze oen moer eenvoudige regeling' te ontworpen. 5b: tegen. 5c: 18 stemmen voor verandering van het woord armen" in „behoef tigen". 6--8: vóór. 9: .Vóór, met amendement: „dat eerst de 'kindergelden worden uitbetaald, en dat de verdere verdeeling geschiedt onder goedkeuring van de Synode". 10: vóór. Ten half vijf ure werd. de vergadering gesloten Geslaagd te Delft voor het prop.- examen voor scheikundig ingenieur mej- N. lilackstone te Djocja. Te Etten voor de acte onderwijzer G. F. D. Schipper te 's-Heer'Hendrikskinderen, leerling der bijz. kweekschool te Etten. Te Arnhem de dames A. v. Puffelen en P. C. Rijsten- bil, leerlingen van de Kweekschool al daar." Te Rotterdam mej. K. van Iloute te 's-Heer Arendskerke. Te 's-Gravenhage voor het. machinistenexamen de heer J. Lolkema te Vlissingen. Bevorderd aan do veeartsenijkundige hoogeschool tot veearts de heer H. L. Kloppeit Vergaderingen en tentoonstelling der Z. L. M. Algemeene vergadering. In de vorgadering werd door den heer heer air Dieleman in zijn jaaroverzicht o-a. nog gewezen op de wenscbelijkheid van een goede afwatering, bemaling van Walcheren, in het bijzonder in het belang van den tuinbouw. De wijziging der Coöperatiewet. Vervolgens was liet, woord aan don heer Mr O. Gezelle Meerburg, directeur dor Coöp. Centrale Raiffeiseilbaiik lo Utrecht, die zou spreken over bovenstaand onderwerp. Do landbouw moot goed op de hoogte zijn der Coöperatiewet, omdat op het gebied van den landbouw de coöperatie zulk een enorme vlucht heoft genomen. Er waren. 1 Jan. j.l. 3120 coöperaties, waaronder 800 crcdiet-coö- peraties en 1453 in-, verkoop en productie coöperaties, waarvan resp. 773 en 1211 in den landbouw. Door de coöperatie werden voor de 'kleine landbouwbedrijven de voordee- lon van het grootbedrijf ontsloten en daardoor de positie der kleinen versterkt. En op het. gebied van het credietwezen is hot niet anders. De Coöperatie is een kind van den nood en hoeft Öen opzet, Ixare leden te beschermen tegen de al te groote macht van groote ondernemingen, vooral wanneer deze zich in bonden of trusts hebben ver- eenigd en zich min of meer monopolie's schep pen .Bij de coöperatie gaat de winst niet naar de aandeelhouders, maar naar de leden als zoodanig. Onder de oude wet van 1876 zijn 31.20 coöperaties opgericht, natuurlijk kle ven or gebreken aan die wet. De nieuwe wet heeft vele puzzles weggenomen en jiet spreekt wel vanzelf weer nieuwe in liet loven geroe pen. Na er op gewezen te hebben, dat deze belangrijke wet behandeld werd in tegenwoor digheid van slechts 53 Tweede Kamerleden, zeide spr., dat bij deze nieuwe wet niet alleen gelet is op het coöperatief, vereenigings- aontract in zyn working tegenover der den, maar dat. ook de rechtsband tusschen de leden onderling min of meer is gerégeld. Spr. acht dit goed gezien. Naast het woord „Coöperatief" mocL bij den naam van de vereeniging worden aangegeven de wijze van aansprakelijkheid, en wel W. A., wettelijke aansprakelijkheid; G. A„ ge wijzigde of beter afwijkende aansprakelijkheid en II. A., ,uilgeslot,en aansprakelijkheid. Las tig is de bepaling dat alom, behalve in tele grammen de coöperatie haar naam volledig moet voeren. Bepaald is verder, dat men bh .afwijzing als lid beroctp heeft op de algemeene ver- gadering, tenzij do statuten anders bepalen, wat spr. gijwenseht acht, omdat men niet steeds alle redenen van weigering hardop kan zeggen, wat ook geldt voor ontzetting. De op zegging kan alleen geschieden tegen het einde van het boekjaar, ontvangt men binnen 14 dagen geen schriftelijke erkentenis, dan kan men de opzegging bij exploit doen, op kosten der vereeniging, maar spr. vraagt hoe men dat dan verhalen moet Betreffende de algemeene vergadering maakt de wet verschil tusschen vereenigingen boven en beoeden de 200 leden, do eerste kunnen een ledenraad hebben van ten minste 20 leden, - eigenlijk „de Raad der Ouden", 'die dan de algemeene vergadering vormen, be stuurskeuze doen enz. De' band met de leden wordt bier enorm .verzwakt,, wat vooral bij vereenigingen, die eene aansprakelijkheid ken- nen, bezwaar heeft. Bestuurders en commissarissen zijn hoofde lijk aansprakelijk bij tekortkomingen van het bestuur of raad van commissarissen, behou dens als zij hun onschuld kunnen bewijzen. Verschillende boeten zijn in de wet vastge legd, terwijl tot verbazing van spr. bepaald wordt, dat, ingeval van faillissement, niet zooals bij liquidatie het bestuur doch de coö peratie als curator optreedt, alsof dit lo gisch is, daar men anders zou optreden als curator in ,zijn eigen faillissement. Spr. beziet dan nog nader de kwestie der aansprakelijkheid en meent dat men beter had kunnen spreken van O. A. (onbeperkte), B. A. (beperkte) en Z. A. ^zonder) aansprake lijkheid. De wet bepaalt, dat .de aanspra kelijkheid nog een jaar voortduurt na de beëindiging van het lidmaatschap Tegen in België 5 en in Duitsehland 2 jaar. De balans en de winst- en verliesrekening moeten niet meer bij do griffie van het kan tongerecht, doch bij het Handels-register wor den nedcrgelegd. Daar moeten de vereenigin gen mot. aansprakelijkheid eene ledenlijst ne- dciieggen, wat voor eene verc-eniging met 50.000 leden nog al bezwaarlijk zal zijn, en als dit niet alfabetisch geschiedt, heeft men or ook niet veel aan. De Commissaris (Ier Koningin bracht clank voor cle uitnoodiging en wees op het groot belang van electrificatie en al wil hij niet vooruitloopen op de Sta- tenbeslissing, tocli wijst hij op de on bekendheid bij vele landbouwers met kos ten en inrichting der elect.ricitoiti Spr.. vraagt of de Z. L. M. niet door cursussen en voordrachten kennis kan verspreiden- Dhr Van der We ij de bracht dank voor de uitnoodiging aan Gedeputeerden en hnldo aan liet secretariaat voor den steun bij 't onderzoek inzake de mcekrapcul- tuur, wijzende tevens op de noodzaak van goede keuring van gewassen. Dhr Molhuijzen getuigde van groote belang stelling in liét werk der Z. L. M. Ten slotte zegde nir Dieleman inwilliging van de vraag van den Commissaris toe en bracht dank aan alle sprekers en sloot de vergadering. (Reeds in een gedeelte onzer oplaag van gisteren geplaatst.) De Rijtoer. De bij feesten als deze behoorende rij toer is, laten wij dirocc maar constatee- ren, eengroot succes geworden- Op het, .terrein der tentoonstelling stonden tegen 2 uur ruim 60 wagens, waaronder enkele enkele groote bussen, gereed en waren die spoedig bezet. Dc tocht ging eerst over Schore, Biezelinge en Kapelle naar Wcmeldinge, waar even werd halt ge houden en aan ieder der auto's door een vriendelijke, schoone Zeeuwsche in het toch altijd zoo pakkende costuum een groote mand kersen werd afgegeven, die zicli op den verderen tocht, uitstekend deden smaken. Van Wemoldinge ging het over Ierseke en Krabbendijke naar de Balhpoklers, waar bij de woning van den directeur, den heer Koning, werd ge stopt, die zich hier tegenover allen men had hier de auto's verlaten als een royaal gastheer deed kennen, terwijl hij vpor een welkome bediening door het schoone geslacht had zorg gedra gen. Bovendien gaf de heer Koning voor de landbouwers nog een leerzaam lesje in practische bedrijfsinrichting door de de monstratie van een door paarden getrok ken katrolle-inrichting voor het. in slechts twee tempo's lossen van een voer hooi of stroo- Hierna werd gereden dooi' den Bath- polder en over den overweg bij den Scheldedam, waarover verschil beslaat met do spoorwegen, die het maken van dezen overweg tot oen openbare tegen werken, niettegenstaande het hier do meingronden betreft. Het ging nu den nieuw bedijkten Kreekrakpolder in naar het deel van Zee land dat aan de overzijde der Schelde ligt, om nog even op Brabantsch grond gebied te komen en bij Woensdrecht weer in de richting van Zuid-Beveland terug te keeren over den officieelen ver bindingsweg tusschen beide provincies- Het ging nu weer over Krabbendijke en Waarde naar Kruiningen terug, welke thans geheel in feestdosch gestoken plaats te ruim kwart over 6 werd bereikt- Tij dens den geheelen tocht was de volle medéwerking der bevolking en haar mede leven gebleken door het gejuich bij het passeeren en het op vele plaatsen ont plooid zijn der vaderlandsche driekleur, terwijl de rit aan de deelnemers een goe den kijk gaf op de met goed staande veldvruchten begroeide velden. Het was voor allen een heerlijke tocht Nadat velen gedurende een uur de gas ten waren geweest van het gemeente bestuur, dat in de raadzaal een verfris- sching aanbood, had te half acht in het hotel de Korenbeurs het officieele diner plaats, terwijl van half negen tot half elf (voor de inwoners wil dit zeggen van half acht tot half tien) hot plaatselijk muziekgezelschap zich weer op de tent op de Markt deed hooren. Zooals gebruikelijk gingen aan tafel de sluizen der welsprekendheid weer open. De heer Dieleman, die bij den aanvang van het diner reeds een dronk had ge wijd aan H. M. de Koningin, wat met oen luid mede gezongen Wilhelmus werd be zegeld, dronk later met keurige woorden op wat hij noemde den gouverneur, den Commissaris der Koningin. Dit werd be zegeld met het Zeeuwsch Volkslied. De Commissaris der Koningin bracht eerst in welgekozen woorden een dronk uit op den heer Dieleman, om daarna een krachtige propaganda uit te spreken op het behoud der Zeeuwsche kleederdrach ten. Hierna Isong mej. Marie Poleij uit Ier seke het Zeeuwsch Volkslied in zuiver Zeeuwsch dialect. De heer Welleman dronk op de leden van Ged- Staten, wat werd beantwoord door den heer Van Rompu, die er o.a, op wees, dat het nog niet is voorgeko men, dat 5 leden van het college aan wezig waren. De heer Welleman dronk vervolgens op de aanwezige vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel en roemde de samenwerking tusschen dit college en de Z. L. M. De heer Slofkopei' beantwoordde dit en uitte zijn beste wenschen voor de Z. L. M. De heer Van Oeveren dronk op het ge meentebestuur in den persoon van den heer jïlenbaas, den burgemeester. Deze bracht zijnerzijds een dronk uit op den heer Van Hotegem, die de weiden voor de tentoonstelling afstond; wat des middags reeds aan een intieme lunch door den lieer Dieleman was geschied- De heer Welleman dronk nog op den heer P. Linilenbergh, eerelid van den kring. Deze dronk op den jongen secre taris, den heer Dekker. De heer Dieleman nog op den heer Kielstra, enz. Mej. Poleij zong later nog op zeer ver dienstelijke wijze het Friesche Volkslied en andere liederen- Een goed strijkje ver hoogde de gezelligheid- De Tentoonstelling. Een eerste bezoek aan het terrein, waarop de kring O. Z.-B. de tentoonstel ling heeft georganiseerd zal zeker aan ieder, evenals aan ons, den uitroep ont lokken: Wat een schitterende gelegen- :heid is dat. Maar bij nadere beschou wing komt men bovendien spoedig tot de overtuiging, dat niet alleen het ter rein prima is, maar dat de zorg aiyi de verdere inrichting van de tentoon stelling in uitstekende handen is gi woest, (let kringbes tuur, onder leiding van de hoeren Weiteraati en Dekker, gesteund door tal van andere harde werkers heeft hier een grootsch geheel tol standge bracht. Wellicht zullen onze lezers nu verwachten, diat wij een uitvoerige be schrijving geven van elke tent, van elke stand. Deze moeten wij echter teleur stellen, want de ons opgelegde plaats- bezuiniging maakt zulks niet doenlijk, wij zuilen ons dan oolc bepalen tot enkele algemeene opmerkingen, ons het recht voorbehoudende af en toe enkele bij zonderheden te vermelden. Bij' een landbouwtentoonstelling is ze ker het lovend doel der inzendingen een zeer voornaam deel en wijl willen dan ook eerst wijzen op het groote werk dat is verricht om paarden, rund- en kleinvee gum tie Kunnen onderbrengen. En dit was geen kleinigheid, daar alleen een 280 paarden zijn aangebracht, verder 80 stuks rundvee enz. Om nog even te blijven bij de levende Inzendingen mag niet wor den vergeten dat er ook oen tent is met een 50t.al nummers in pluimvee oh ko nijnen. die cr ook mag zijn. Komende tot de talrijke andere inzendingen, noemen wij eerst de vele on dit jaar zeer groote landbouwwerktuig,eninzendingen. van de moest bekende firma's op dit gebied. De afdeeliug landbouwwetenschap en land- bouwhnishoujdkimdei. Dö inzendingen van de R. L. W- S. te Goes, den planten- •zickteinkundigen dienst, de landbouwcur sussen, het proefstation voor zaadcon- trol'O on den keuringsdienst van waren to Goes zijn evenveel krachtige propa gandamiddelen voor een goede theore tische ontwikkeliilg, om het gieleerde in ile praktijk te kunnen toepassen. In deze zelfde tent bevindt zich ook de groote-, voor het verkoerswezen zoo belangrijke inzending van don A. N. W. Bi- Wilden wij dit alles in bijzonderheden beschrijl- ven, dan zou dit kolommen vragen, daar om alleen de opmerking, dat zij die dit alles niet zagen, zich zelf veel te kort deden. Hen tweede tent bergt narist keu rige inzendingen van oud-leoiiingten van velschillende cursussen in landbauw-huis- hoüdkunde een zeer goed gedachte piv> paganda voor goede woninginrichting, door ouderwotsch en modern ingerichte woon- en slaapkamers. Tevens wordt hier propaganda gemaakt voor bestrijding der t.b.c., en in een net ingerichte keuken wordt gedemonstreerd het gebruik van elektriciteit in het huishouden. Die ge plaatste electromotor maakt het mogelijk ook de toepassing van etectriscben stroom voor het lundbouwgebruik te doen zien en doet hot, betreuren, dat de electrificatie van de Middengroep zulk een uiterst moeilijk probleem blijft. Niet vergeten mogen wiji ook van dit eerste overzicht der tentoonstelling de flinke inzendingen op liet gebied van den. tuinbouw en den bijenteelt. Dat tal van vereenigingen inzendingen deden, is oorzaak, dat ook hier een groote beperking noodzakelijk is, toch veroorloven wij ons een kleine uitzonde ring ten opzichte' van de Coöperatieve suikerfabriek „Zeeland", en wel vóórhaar plaquette, dit maal ook een in volle werking zijnde fabriek in miniatuur, al thans dat deel, waar de biet verwerkt wordt tot défusiesap en pulpt Diit de fabriek vervaardigde miniatuur is een bewjjB van groot geduld en energie, en naar verluidt, hoopt men ook de andere cteelen van do fabriek in miniatuur te brengen. Voor djtmaal over de tentoon stelling „basta". i Helaas hebben de hevige regens van hedennacht vele plaatsen van het ter rein in een modderpoel herschapen, wat door het leggen van planken ©enigszins wordt verholpen. Ondanks het weer Was de toeloop hedenmoz'gen reeds groot. Hedenmorgen te tien uur had dc ope ning der tentoonstelling plaats. Dö Kringvoorzitter, de heer Welleman, richtte zich hot, eerst tot den minister van Landbouw, en zeide het op hoogen prijs te stellen, dat deze uit zijn werk is gebroken om de tentoonstelling te ope- 'iien. Waar do minister de laatste jaren verschillende tentoonstellingen beeft ge opend, is hij in staat vergelijkingen te treffen en weet hij ook, dat eene tentoon stelling, niet steeds precies een juist beeld geeft van de streek, soms overtreft de copy wel eens het origineel, wat af hangt van de meer of minder algemeene deelname. Thans is men er in geslaagd, een vrij juist beeld 'te geven van hetgeen de streek op verschillend terrein pres teert, wat de minister nog; beter zal zien als hij na de bezichtiging der tentoon stelling langs de velden rijdt. Hij1 zal dan de overtuiging krijgen, dat men hier met zijn tijld weet mede te gaan, al heeft men ook wenschen voor de toekomst, waarvan spr. noemt de wegienverbetering. Hierna, verzocht spr. don minister de ti ntoonstelling te openen. Minister Buys nam hierna liet woord en verklaarde steeds gaarne naar Zee land te komen, waar de landbouw op hoog peil staal, omdat men gezorgd heeft, zicli te ontwikkelen en daarbij het eerst gedacht heeft aan de jeugd. In 1893'94 werd te Rilland de eerste landbouweursus gehouden en de eerste cursus voor meis jes had te Krabbendijke plaats; terwijl de landbouwwihterschool te (locs steeds vele leerlingen trekt. Ontwikkeling, is noo- dig om sterk te staan in den strijd des levens. Dö strijd tegen de elementen legt hier zware lasten op en daarom is het noodig zeoveel mogelijk uit den rijken Zeeiiwsclien bodem to halen- Dit is ook oorzaak dat tarwetcolt werd vervan gen door teelt van suikerbieten, aardappe len, uien enz., in één woord dat men de cultuur intensiever maakt. Spreker brengt ook hulde aan de Zeeuwsche paar denfokkers. Spreker zag uit den trein de toenemende fruitteelt bij Krabbendijke en waar hij verleden week gelegenheid had de Noord-IIollandsche veilingen in oogenseliouw te nemen, vraagt hij nu of men in Zeeland op dit gebied al even ver is. Spreker wil' drie namen in her innering brengen, die van A. Ruteijn te Rilland, P. Lindenbergh te Wemeldingc en last not least die van .Tac. Welleman te Krabbendijke, die zulk een grooton stoot gaven aan do vooruitbrengiiïg van den landbouw in deze streek. Spreker hoopt dat men onder Gods omnisbaren zegen en met noeste vlijt, daarmee zal voort gaan als een bewijs hoe eendracht van verschillend denkenden tot goed resultaat kan leiden. Hiermede verklaarde spr. de tentoon stelling geopend met de beste wenschen. voor het succes in "de eerste plaats aan de inzenders. Middelburg, 25 Juni. Boter f 1.121/2, part. f 1.22i/o, kipeiet- ren f5.50, part. £6.50, eendcieren f5.50, part. 6.50. Ontruiming van de Roer. De militaire ontruiming vaar het Roergebied zal spoedig beginnen en. vóór 15 Augustus voltooid ziitn. Vol gens de „Oeuvre" worden gelijktijdig eveneens ontruimd Dusseldorp;, Ruhi- ort en Duisburg. Men hoopt, dat de verzekeringen, welke Briand eergisteren hieromtrent aan den Duitschen gezant von Iloesch gegeven heeft, de loopende onderhan delingen over het garantiepact en ook die over het handelsverdrag gunstig zullen bcinvloeden en het heden in het Lagerhuis te houden debat zul len vergemakkelijken. Wat de economische onderhainde- lingen betreft zullen de Duitschers Donderdag a.s. schriftelijk en aan de hand van cijfers him vorderingen "dui delijk maken. (Tel.) OLDENZAAL. V. D. Hedenmorgen zijn nabij het station alhier twee rijkstelegraaf- beambten, die bezig waren met herstel lingswerken, gegrepen door een van Duitsehland komenden sneltrein. Zekere M. uit Zutphen werd vermorzeld, IJ. uit Hasselt werd zwaar, doch niet levensge vaarlijk gewond- Do stoker van' den snel trein trachtte nog te remmen, doch 'twas reeds te laat. LEEUWARDEN. V. D. J. v. Capelle te Peperga, beklaagd van doodslag van' zijn moeder, gevolgd door berooving, was door de Rechtbank veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. In hooger beroep werd voor het gerechtshof tegen hem' eveneens 20 jaar geëischt. Het Hof, uit spraak doende, veroordeelde hem tot le venslange gevangenisstraf. AMSTERDAM. V. D. Er liepen gerech ten, dat de diamanthandelaar V. voort vluchtig was en een ongedekte schuld achterliet van verscheidene miljoenen. In de kringen van diamanthandelaren is ech ter van een ontvluchting niets bekend. BELGRADO. V.D. De ministerraad be sloot tot represailles tegen Bulgarij'e. Ver schillende Joego-Slaviërs zijn na den aanslag 'in de kathedraal te Sofia gear resteerd, maar noch vrijgelaten, noch ver oordeeld. Men vreest, dat ze in de ge vangenis zijn omgebracht. Verschil van standpunt. Dok ter „Moed houdenToen ik zoo ond was als u, had ik dezelfde kwaal". Patiënt: „Dat kan wel zijn, maai: u had een anderen dokter". Ongelukken. Gisteravond is een 23-jarige ongehuwde handelsreiziger te Tilburg in het Wilhelm inakanaal verdron ken. Aldaar is een zesjarig jongetje in een put nabij de ouderlijke woning verdronken. Te Rotterdam waren in de van Brakelstraat gisterenavond eenige jongens aan het spelen. Ze zouden ook hardloopen. Daarbiji zakte een 13-jarig© jongen plotseling in elkaar en verloor het bewustzijn. Te hulp geroepen genees- heeren konden slechts den dood tenge volge van hartverlamming constateoren. Aldaar is in een pand aan do Nieuwe Haven een 15-jarige jongen van een hooi zolder gevallen. De jongen werd met een lichte hersenschudding naar hot zieken huis overgebracht. Dlo0d onder verdachte om- standigheden. Een uit Veenendaal' afkomstige 18-jarige dienstbode, te Heer len in betrekking, verliet Zondagmiddag haar dienst. Met haar verloofde bracht zij 'later op den dag een bezoek bij fa milie van haar verloofde te Weiten. Om streeks 10 uur keerden beiden huis waarts, maar daar het meisje zich niet lekker voelde, keerde men bij do fami lie terug. Men gaf haar een glas water; haar toestand verergerde echter plotse ling en hot meisje overleed' 11a korten tijd. Daar zij op haar kamer 'bij de fa milie. waai' zij in dienst was, een brief had achtergelaten, waarin zij afscheid nam van haar familie, werd aan zelf moord door vergift gedacht, In het zieken huis, waarheen liet lijk was overgebracht, had een onderzoek naar de doodsoorzaak plaats. Daar geen uitwendig letsel gecon stateerd werd en de doodsoorzaak niet kon vastgesteld worden, is sectie verricht. De oude truc. Zondagmiddag, even voor het uur van winkelsluiting, kwamen twee Zigeunervrouwen in een winkel in Wijk bij Maastricht, kochten voor een kleinigheid, gaven een rijks daalder in betaling en vroegen een paar guldens terug met de beeltenis van de Koningin met afhangend haar, 'twas om broches van te maken. De vrouw in den winkel kende echter de trucs van de zigeunerdames en duwde de handen terug, toen zij de begeerde geldstukken in de lade wildon aanwijizen. De andere vrouw, wijzende op een recla meplaat aan den muur, vroeg of dat een Spaansche ridder was, kennelijk met het doel om de aandacht af te leiden. Hoewel' de vrouw in den winkel geen oog van de gel'dlado afsloeg en ze zoo spoedig mogelijk dichtduwdc en ook op de vrouwen en vooral op haar handen lette, werden na, het bezoek der vrouwen toch vier guldens vermist uit het bakje waarin de geldstukken apart worden ge legd. D e b er 0 0 vi ng e n. Gisterenavond heeft te Rotterdam weder een berooving plaats gehad. E]ön Engelschman bemerkte «lat zijn portefeuille met f655 was ver dwenen. In verband daarmede zijn twee vrouwen in bewaring gjesteld. Voor 'hel; huis is, zooails te dc.cin gebruikelijk een vaste post geplaatst. Die voortdurende strijd van de politie met de. landhaaien in de binnenstad heeft blijkbaar tot re sultaat gehad, dat men do z.g'. „klappers" heeft doen verplaatsen. Die vorige week maakten wij melding van een berooving op de Reohterrottekado. Thans is er een in de Djirk Smitsslraai, en gisteren maakte de politie een roofhol in de Van der Duynstraat onschadelijk. In al deze straten was tot d'usvcr nog geen beroo ving voorgekomen. Nog steeds is dc po litie door de betreffende wetsregeling, waaraan zij gebonden is, niet bij machte om met succes tegen deze parasieten op te Ireden. Het totaal bedrag, dat sedert 23 Maart, dus in juist drie maanden, is buil; gemaakt, is thans 1pt boven de f 45000 gestegen. (Tel.) Gevlucht. Eenige dagen geleden werd te Veenendaa.l waar hij zich op de bruiloft van zijn breeder waagde, ge arresteerd iemand uit Opheusden, die naast andere misdrijven ook verdacht werd van diefstal van een rijtwiel. Ter onderzoek in deze zaak werd hij naar Opheusden overgebracht en in het arres tantenlokaal opgesloten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is hij daaruit ge vlucht, door ©en gat in den muur te breken. Het' wordt niet onmogelijk geacht, dat hem daarbij hulp van buiten af ver kend werd. Nasporingen hadden tot. hu toe geen resultaat. Gevangenisstri*if voor echt breuk. De „Daily Express" meldt uit New York, dat op grond van de wel; in den staat New York volgens welke schuldigen aan echtbreuk strafrechtelijk kunnen vervolgd worden, een koienhan- delaar heeft terechtgestaan. Op gfond dezer wet kan twee jaar gevangenisstraf worden opgelegd. Noodlottige brand. In het dorp Aboehamr in Eoven-Egypto zijn 350 woningen van inboorlingen door brand vernield. Achttien personen kwamen in do vlammen om. Sedert het begin van dit jaar zijn er een reeks ernstige branden voorgekomen, vermoedelijk toe te schrij ven aan het toenemend gebruik van ben zine. Tijlgerplaag in Ratoe Bah ra. Naar wij vernemen heerscht in verschil lende streken van Btatoe Bahra (O.-Indië) een ware tijgerplaag. Kort geleden zat in kampong Modang bij Indrapoera een 7- jarig kindje dicht bij de woning, in gezel schap van een ouderen broer, een vuurtje aan te maken, toen plotseling een enorme tijger rond de woning kwam aangesneld' en het kind een slag toebracht en in zijin. bek wegsleepte. Natuurlijk maakte het broertje, doodelijk verschrikt, een gewel dig kabaal', zoodat de bevolking met lan sen en stokken te hoop liep en de tijger zijn prooi liet vallen. Helaas was het reeds door de geweldige klauwen zoodanig toegetakeld, dat het voordat cle dokter arriveerde overleed. Er werd wraak genomen en twee da gen later gelukte het den tijger te schie ten. li Ook aan den kant van Lima Poel'oe ter- roriseeren eenige, volgens de bevolking ten minste drie, volwassen tijgers de streek. Op één avond werden in kampong Goetoeng* niet minder dan 9 geiten door tijgers aangeslagen. Dö bevolking ver zocht hulp en een politiepatrouille trok

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3