Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Zeeuwsche Stemmen. 'Amerikaanschc laten weten, dat zij in principe al baar door de Vereen. Staten te vorderen oorlogsschuklen erkent. Zuiü-Afrikaansche Boeren in Engeland. Mei het stoomschip „Edinburgh" is te Southampton een gezelschap Zuid- Afrikaansche boeren, dat door den bur gemeester werd ontvangen, aangekomen. De leider, de welkomsttede beantwoor dend, zeide, dat zij in Engeland kwamen als Zuid-Afrikaansche boeien, niet als Engelschen of Hollanders. Hij deelde voorts mede, dat zij voornemens zijn de reis tot Nederland, Denemarken en Ier land uit te strekken. De Londensche brandweer. De Londensche brandweer, die sedert lang als de meest volledige organisatie van dezen aard in de wereld wordt er kend, is met twee belangrijke nieuwe aanwinsten verrijdt. De eerste is een gi'oote motortender voor het blusschen van olie- en petroleumbranden. De tender heeft grooto cylinders met een vloeistof, die zich automatisch met de olie ver mengt, en dan een dik wit schuim vormt, waanloor de brand verstikt wordt. Het schuim kan over een afstand van 150 voet worden gespoten. De tweede aan winst is een groote motorwagen met electrisch gedreven messen voor het door snijden van ijzer en staal. Feesten in Rijnland. Uit Saarbrücken wordt gemeld, dat de feestelijkheden in verband met het 1000- jarig bestaan van het Rijnland besloten zijn met een fakkeloptocht, waaraan naar schatting ongeveer 100.000 personen deel namen. De stad was geïllumineerd, waar bij vooral de verlichting van het stadhuis en de verschillende kerken zeer de aan dacht trokken. Ook alle particuliere wo ningen waren verlicht. Op zeer ordelijke wijze begaf de grooto menigte zich naai' Sta wen, waai- zij op de groote grasvlakten uitstekende gele genheid vond, om het prachtige schouw spel van den geïllumineerden Winter berg gade te slaan, waarop zich het ge- denkteeken ter herinnering aan den slag bij Spichern bevindt. t Kleinzielig was de houding der Fran- sche bezetting ten opzichte van deze feestelijkheden. Zaterdag zou een publie ke demonstratie gehouden worden, aan den z.g. Dieutschen Eek aan den Rijn, dus bij het kolossale standbeeld van een der Duitsche keizers op den linkeroever. Op het laatste moment is dit door de Fransche bezetting verboden, gelijk trouwens ook samenkomsten in do stra len, die het karakter eener militaire pa rade mochten hebben, rondtrekken van muziekcorpsen, enz. Niet alleen werd heel de publieke viering verboden, doch mede het zingen van patriottische liede ren als „Dieutschland über alles". De stad Coblenz was evenwel rijk versierd. Bjj het vertrek der autoriteiten per speciale Rijnbooten waren heel de stad en omge ving aan den Rijn verzameld en wuifden tienduizenden de vertegenwoordigers van het olïicieele Duitschland en van Pruisen geestdriftig toe. Een Chineezen-relletje te Parijs. Zondag zijm een honderdtal jonge Chi- neezen naar het Ghineesche gezantschap te Parijfe getrokken, waar zij den gezant verscheidene stukken wilden laten toe komen. De politie kwam weldra tusschen- beade en een Chinees, die zich in de lage van den concierge geïnstalleerd had, werd naar hot bureau van politie ge bracht. Heit blijkt, dat de betooging door communisten geleid werd. Verscheidene Franschem, die zich temidden der Ghi- neezen bevonden, worden opgespoord. Tot de stukken, die den Chineeschen gezant ter teekening werden aangeboden, be hoort een brief aan Painlevé, een reeks eischen der Chineezen inhoudende. Een 'armer stuk is tot het Fransche volk ge richt; {taarin wordt de ontruiming van China door de vreemdelingen geëischt. Voorts was er- onder de stukken een tele gram van sympathie aan de betoogende Chineezen in China. De prins van Wales in Transvaal. De prins van Wales heeft bij zijn be- zoek aan Pretoria een groot aantal plech tigheden bijgewoond. De stad was Zater dagavond schitterend geïllumineerd en er is een optocht gehouden van dozijnen ver sierde wagens in beeld brengend de ver schillende bedrijlven der stad. Latei- woonde de prins een feestmaal bij waarbij de administrateur Hofmeyr tegenwoordig was en in zijn rede verklaarde, dat hij de eigenschappen der voortrekkers, namelijk paardrijden, schieten en de waarheid spreken in den Prins had herkend. De Prins antwoordde met te gewagen van zijn gelukkige ervaringen in Transvaal. Hij zeide dat het geen beleefde gemeen plaats was, wanneer hij verklaarde zijn best te zullen doën, later naar Zuid- Afrika tertig te keeren. De Prins heeft een krans gelegd op Krager's graf. Korte berichten. De regeering te Hongkong (China) heeft een reeks noodmaatregelen genomen waartoe behooren censuur op telegram men en brieven, toezicht op gebouwen Toertuigen, brandstof, levensmiddelen. Rijst, meel, voedingsartikelen, goud, zilver, graan, bankpapier mogen slechts •nder vergunning uitgevoerd worden. De vrijwilligers van Hongkong zijn thans gemobiliseerd. Het derde regiment ■uit Moekdem is op do lijn PekingMoek- dem aan het muiten geslagen. Do com mandant van een naburige stad heeft een afdeeling gezonden om de muiters te omsingelen. De Belgische metaalbewerkers heb ben te Brussel vergaderd en met alge- meenr- stemmen besloten, dat in alle fabrieken, waarvan de arbeiders met loonsverlaging getroffen zullen worden, de arbeid zal wonden neergelegd De staking zal op 1 Juli ingaan. Et' waren 50.000 arbeiders ter vergadering ver tegenwoordigd. Groote overstroomingen in Nieuw- Z'uiü-Wales hebben ernstige schade aan gericht. Verscheidene steden staan blank. - Te Sint Petersburg is het geiwezen Doema-lid Pootjarrin gearresteerd, die be schuldigd wordt, zijn 10-jarig dochtertje vermoord te hebben, door haar den hals af te snijden. Poetjarrin zou dezen moord die gepleegd werd op een kerkhof, be gaan hebben op instigatie van zijln vrouw. In liet gouvernement Krasnojarok (.Rusland) is een pokken-epidemie uitge broken. Meet' dan 150.000 personen moe ten Joor de ziekte zijn aangetast. Naar' de Roel vernoemt, hebben den lo, 14 en 15 Juni te T if lis en andere steden van Geoygië massa-airesta lies on der de inbellectueelen plaats had, in ver bami met de ontdekking van een samen zwering, welke het verwekken van een nieuwen opstand beoogde. In de provincie Luik zijn nabij de samenvloeiing van de Ourth-e en de Am- blève in de- grot Le Ghantoir twee nieuwe tot heden onbekende zalen ontdekt, vol zeer mooie staiactieten eti stalagnieten. Do burgemeester van Keulen heelt bekend gemaakt, dat binnenkort in de Ka thedraal bijgezet, zal worden het stoffelijk overschot van een onbekenden soldaat al's een nationale Duitsche herinnering aan den grooten oorlog. De K o n i n k 1 ij k e Familie in Zwitserland. De Koninklijke familie heeft het voor nemen gehad Zondagmorgen per auto, volgens de „Crt.", van Clamonix naar Ge neve te komen om de godsdienstoefening in de Victoria-Hall, waar de gevierde predikant Frank Thomas sprak, bij te wo nen. In de Victoria-Hall waren dezelfde plaatsen gereserveerd als die waar de Koninklijke gasten zaten tijdens het laat ste verblijf van H. M. en den Prins te Genève en een in het oranje gekleed meisje zorgde er voor, dat de plaatsen niet door anderen bezet werden. Toen de godsdienstoefening reeds be gonnen was, ontving de predikant een mededeeling, dat de auto, waarin de Ko ningin en de Prins gezeten waren, een panne had gehad en waar zijl daardoor niet meer tijdig te Genève konden zijn, werd van de reis verder afgezien. Prinses Juliana, die reeds even acht uur te Ge nève was aangekomen, heeft waarschijn lijk de godsdienstoefening in de Victo- ria-IIall bijgewoond. Zij heeft echter niet op de voor de Koninklijke gasten gereser veerde plaatsen gezeten en is daardoor geheel onopgemerkt gebleven. In het slot gebed zinspeelde de predikant op de aan wezigheid van vertegenwoordigers van vreemde naties. De gezondheidstoestand van H. M. geeft geenerlei reden tot bezorgdheid. Hare Majesteit is geheel koortsvrij en de genezing der gekneusde vingers heeft eein normaal verloop. Do geneesheer heeft er geenerlei bezwaar tegen dat H. M. Don derdag naar Zermatt vertrekt. D|o schuld van het ongeval ligt bij den chauffeur, die van de auto afstapte, voor dat de Koningin uitgestegen was, daar door de auto onbestuurd latend met al leen Hare Majesteit er in. Gelukkig heb ben eerst een boom en daarna een droge sloot de auto spoedig tot stilstand ge bracht, daardoor grooter onheil voorko mend. Hare Majesteit was uitgereden met een hofdame en een dienaar om op een mooi plekje in de buurt van den „Glacier des Bossons", rustig te schilderen. Hare Majesteit draagt thans de rechterhand, met uitzondering van den duim, in een verband. Hel verdrag met België. De Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer nopens het verdrag met België zal nog niet kunnen uitkomen. Daargelaten, dat in de loopende zitting een behandeling van het wetsontwerp niet meer te wachten is, moet het overleg met de betrokken mor gendheden nog zijn beslag krijgen over den vorm, waarin de abrogatie der col lectieve verdragen van 1839 (zie de bij lagen der memorie v. T.) zal geschieden. Dit overleg kon gedurende de regeerings- crisis in België geen voortgang hebben. Die gewezen Duitsche keizer. De Montagmorgen publiceert een brief uit Den Haag, getiteldDe zomerreis van Wilhelm II, waarin wordt beweerd, dat de gewezen Duitsche keizer op het laatste oögenblik van een reis naar Noordwijk heeft afgezien. Die Neder- landsche regeering, die tot hiertoe op elk verzoek van den ex-keizer om Dloorn te mogen verlaten, op beleefde maar be sliste wijze afwijzend had ^beschikt, scheen thans rekening te willen houden met de ernstige zwaarmoedigheid, waar aan de gewezen keizer sinds geruimen tijd lijdt, en had hem toestemming ver leend, een paar maanden in een badplaats te gaan doorbrengen. Op het laatste oogenblik echter had Wilhelm II zelf besloten, niet naar Noordwijk te gaan. De echtgenoote van den gewezen keizer gaat naar Homburg. Blanco! Het bestuur van de Nationale Unie, waartoe o.a. behaoren dr Gerretson, tot voor enkele jaren propagandist der Chr. Hist. Unie, en ds v. d. Voort van Zijp, tot voor kort geloden jaren aaneen'voorzitter der A. R. Kamerclub, behooren, heeft aan haar leden den raad gegeven 1 Juli a.s. blanco te stemmen. Haat tegen den godsdienst. Zondagmorgen waren de Roomsch Ka tholieken van Wormerveer getuigen van een staaltje van godsdiensthaat, dat een fel licht werpt op de mentaliteit van sommige roodo broederen in de Zaan streek. Vóór de Katholieke kerk waren in den nacht van Zaterdag op Zondag de volgende woorden neergekalkt„Gods dienst (is opium voor het volk. Wordt klassestrijder", terwijl bovendien boven de hoofddeur der kerk van een tegel tableau, voorstellende de If. Maagd mot het Kindje Jezus in de armen, de aan gezichten met kalk besmeurd waren. Dui delijk is door dit vandalisme aangetoond, waarom het bij de a.s. verkiezingen gaat. de verontwaardiging bij de R. K. kerk gangers was groot. (Msb.) Vree m d ges c h r ij f. In nr 2 van „het Zuiden" (Chr. Hist, weekblad) meent een medewerker te moeten protesteeren tegen loslating van „liet reeds eeuwen bestaande Gasthuis te Goes". Dat is zijn goed recht, hoewel wij Chr. Hist, broe ders kennen, die krachtig werken voor de stichting van een Christelijk Zieken huis- Ook vinden wij het trucje minder waardig, waarmee hij tracht de leden van de Geref. Gemeenten van de actie van een Chr. Ziekenhuis los te maken. Maar dat de schrijver nog moet leeren lezen, blijlct uit het slot van zijn stukje. Hij schrijft daar, dat „de Zeeuw" het etiquette L. b. plakte achter het. opschrift, van het verslag eener ver gadering, die de regenten van het Gast huis met een aantal doktoren, hielden. Dat L.b. moet dan zeker liberaal be- teekenen Wij verzoeken den schrijver en onze lezers het nr van 13 Mei j.l., waarin bedoeld verslag voorkomt, eens door Ie loopen. Ze zullen dan zien, dat de schrij ver zich schuldig gemaakt heeft aan reine phantaèie. Er staat als opschrift: „Het nieuwe ziekenhuis. L.l. Zaterdag had enz.". Waarschijnlijk heeft do schrijver L.l. voor L.b. aangezien' Tableau! De Politieke belangstel ling in sommige kringen is nog niet groot. Die S. D. A. P. schijnt in s o m- m i g e plaatsen lang. niet in alle over de opkomst tevreden te zijn. Die A.-R. mogen ook niet klagen. Vandaag zal de belangstelling voor Minister Colijn zeker groot zijln. Ook ds v. Lummel had ver leden week te Goes een volle zaal. Maar verder is 't misère. Iemand als Jlir. de Geer had te Goes veel' grooter opkomst verdiend. Mr DlresselhuijS had te Middel burg een half gevulde zaal. Dr Kromsigt sprak te Goes voor 30.a 40 personen. En Zaterdagavond waren er twaalf, men- schen, die te Goes een vergadering van 't Vaderlandsch Verbond bijwoonden. Benoemd tot, ontvanger der registra tie en domeinen te Oostburg A. J. van Soest, thans surnumerair der registratie en domeinen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 Juli a.s. tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Neuzen II. A. Pabbruwe, thans te Diruten; en met 16 'Juli van dat te Ziei'ikzce A. G. Schram de Jong, thans in gelijke betrek king te Schagen. Failliet verklaardJ. J. Aerssens, machinist bij de Noderl. Spoorwegen te Vl'issingen, Boschjeslaan 28. In het algemeen comité van ver zet tegen protectie heeft o.a. zitting ge nomen de heer J. Smit Ariezoon te Vlis- singen. Middelburg. Voor de Woensdag te hou den vergadering van den gemeenteraad van Middelburg zijn o.a. de volgende stukken ingekomen; De reeds gepubliceerde adressen van de afdeeling Middelburg van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, Restauratours en Slijters met verzoek niet te voldoen aan het verzoek .van de sigarenwinkeliers om den verkoop van sigaren en sigaretteni in café's enz. na 8 uur des avonds te verbieden; en dat van de afdeeling] van het N.O.G., inzake de reorganisatie voorstellen betreffende het openbaar L.O. Een drietal adressen van fruithandela ren; het eerste dateerende van 29 Mei en geteekend door 8 personen, met ver zoek de vergunning aan A. Poppe, om op de Markt te staan met 'fruit in te trek ken; daar zij dit een onbillijke concurren tie achten; ten tweede een van 7 per sonen, w.o. twee der bovenbedoelde 8, en dateerende 4 Juni, waarin verzocht wordt aan allen toe te staan evenals aan A. Poppe, om iederen dag en ook des Donderdags, tusschen half 5 en 8 uur op de Markt'te mogen verkoopen; ten derde een verzoek van 3 der eerst bedoelde 8 onderteekenaars om hun na men van het adres te schrappen. Ten slotte een adres van de Nederl. Vereen, van Fabrikanten van Timmerwer ken met verzoek het daartoe te willen lei den, dat de productie-belemmerende bepa lingen, volgens welke werk aan inwoners der gemeente moet worden opgedragen, of althans aan dezen een voorkeur wordt gegeven, worden opgeheven of wel, dat als ze blijven bestaan, geen firma's van buiten de stad zullen worden aange vraagd, om de kosten en moeite aan in schrijven verbonden, te besparen. Kraitbendijke. Uitslag schietwedstrijd van de Vrijwillige Landstorm (Vooroef.) groep Krabbendijkc, gehouden Zaterdag j.l.: Lobbezoo 79 punten, le prijs le afdeeling; de Vrieze 78 p. 2e pr. le afd.; Cuzee 75 p. 3e pr. le afd.; Iloutekamei' 63 p., le py. 2e afd.; de Koning 59 p. 4e pr. le afd.; Traas 52 p. 2e pr. 2de afd.; Smits 49 p., 3e pr. 2e afd.; Kos ter 45 p., 4e pr. 2e afd. Westkapelle. Met ingang van 1 Augus tus a.s. is benoemd tot gemeente-vroed vrouw te Hoofddorp (Haarlemmermeer) mej. N. Minderhoud Kd., alhier, thans nog op de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam. Ons volk is dan toch ontwaakt uit oen diepen sluimer, welke het de urgentie van het verkiezingswerk deed vergeten. Tot voor kort was liet of men hardop droomde, als men het had over de „zekere Juni-gebeurtenis" welke nu op I Juli a.s. de gemoederen in de groot ste- beweging zal brengen. Nu is dat anders, als ik mij niet bedrieg. Tiet zal er nu op aankomen, voelt men. En naar mate de verhoudingen zich toespitsen n de taal der verkiezingsgeschriften per tinenter. in kwaden zoowel als in goe den zin, gaat men zich meer rekenschap geven van de belangen, welke in dezen strijdbetrokken zijn, waar het eigenlijk om gaat. Op de redactiobureaux hebben de hoe ren van de krant het volhandiger dan ooit. Hier moet de nadruk nog eens op gelegd worden, daar moet nog even wat recht gezet worden en dat ma.g toch noa wel oens opgefrischt worden. En de podiums, ze zijn schier avond aan avond bezet. D® hoogedelgestrenge hoeren want die weten 'ttoch maar het beste! verlaten cle warme Residentiestad en zak ken zelfs naar onze provincie af, om de kiezers van voorlichting te dienen, of welze op een dwaalspoor te brengen. En ik denk aan al die kleine partijtjes- met hun meer of minder vage benamin gen, die den doorsnee-kiezer zich met ontzetting doen afvragen: Wat nu? Laar moest ik mijln geschrijf even af breken. 'k Hoorde weer wat papier in de brievenbus glijden. Strooibiljetten voor de verkiezingen natuurlijk. Ook aan de papieren propaganda wordt -een lieele cent besteed- Een mooie gelegenheid voor fanatieke scribenten, die popelen om 't den burgers en burgeressen eens flink te zeggen. Klinkende opschriften als „De leugen achterhaald" doen opgeld. Gelukkig maar, dat niet al die kleine partijtjes, van welker bestaan ik slechts sedert de verschijning van de cundidaten- lijsten weet, in de verspreiding van pa piervolumes willen wedijveren met de grootere. Mijn brievenbusje zou dien bandjir niet doorstaan. Vroeger was 'tloch. 'n veel mooier tijid vóór de vc-rki-ezingen, hoor ik dik wijls zeggen. En ik moet beamen, ja, er zat vroeger toch nog wat anders in, dat we n'u missen. T Is nu alom „geteemd marchiren". Wat niet a.r. is, dat wordt voor 't oogenblik tot do vijandelijke partij gerekend. Nu ja, ik weet wel, er zijjn trouwe vrienden van ons onder andere partijen, maar in verkiezingstijd loopen wo nu toch maar 'tliefst langs elkaar heerl ik ga nu niet trachten een diepzinnig betoog op te zetten over de voordeelen van dit gescheiden optrekken. Wij laten nu het gevoel maar eens spreken. Eh dan zeggen we: er lag toch iets ver trouwelijks, iets bemoedigends in dat vex-- eemd optrekken van geestverwante par tijen. Denkt aan de dagen, waarin de a.r. en de c.h. samen één hoofdkwartier hadden, dat zijn sprekers naar alle richtingen uit zond. Het was toen zoo gemakkelijk om den volke de ware leuze: „De Kerk er buiten" in 'thart te prenten. Alles wat rechts was, bovenal alles wat protesr tantsch rechts was, had elkander' ge vonden en schouder aan schouder werd de stormloop ondernomen. Onwillekeurig denken wijl terug aan den tijid, toen een Jan Plazier, Groeniaan van den echten stempel, te Goes een stuwkracht was, die 'tmet groote warmte voor de zaak opnam en in trouwe sa menwerking zich door niemand liet over troeven. Ei' werd geen tijd verspild met uiteen- rafelen van kleine verschilpunten tus schen de partijen. Mensohen van allerlei slag en kerk kreeg' men in grooten getale bijeen en 'tging er maar om hen de groote lijnen voor te houden en hen te waarschuwen tegen een valsch libera lisme en een verderfelijk radicalisme. Inderdaad, dat waren goede dagen. Maar wij zijn altijd geneigd te spreken van den goeden, ouden tijd, met voor bijzien van wat ons in het lieden dank baar moet stemmen. Het blijft altijd een vervelend ding, te moeten kibbelen bijv. met de Staatkundig Gereformeerde hee- ren, die eigenlijk bij ons hooren, doch op waarlijk "al te gezochte gronden apart gingen staan en ons op allerminst broe derlijke wijze bestoken en belasteren. Dat is een betreurenswaardig verschijnsel, want óf wij. vinden elkaar nooit weer en dat zou mij vooral voor hen geducht spijten, óf zij sluiten zich straks weer- bij ons aan in den nood der tijden, doch dan blijft toch te betreuren die tijdelijke geldvermorsing en versnippering van krachten. Hoe het zij, nü kunnen wij duidelijker dan ooit, d.emonstreeren, dat in isole ment. in zuiverheid van beginsel wel to verstaan, een groote kracht ligt. Ja, Groen van Prinsterer wist het wel. En als hij zeide dat hij „ecu staatsman nic-t, een Evangeliobelijder" was, dan wilde hij daar volstrekt niet mee zeggen, dat hij afkeerig was van politiek en van 'I partijwezen. Immens, het is Groen ge weest. die rusteloos, gedurende heel zijjn leven, alle belijders van den Christus opriep om deel te nemen aan het poli tieke leven, hen herinnerde aan hun roe ping tegenover land en volk. Hij poogde op allerlei wijze hun duide lijk te maken, dat de geloovige Chris ten zich niet „met een boekje in een hoekje" mag terugtrekken, maai' dat hij verplicht is deel te nemen aan de be hartiging van de publieke zaak. Zeggen sommigen, 'zelfs nog in onze dagen; „Ik ben geen partijïïia:.", mr. Groen van Prinsterer zeide reeds in 1862 „Ik wèl. In den strijd der beginselen, die Europa en Nederland verdeelt, heb ik een keuze gedaan; aan beginselen heb ik mijn leven gewijd." Eln waimeer hij zeide, dat hij- een Evangeliebelijder was, dan bedoelde hij daarmede, dat hij stond op den grond slag van het Woord des Hoeren, dat hij dat Woord beleed te zijn. een regel en richtsnoer voor zijn gedrag op elk gebied van het leven. Niemand beter dan hij heeft ons op liet hart gedrukt, dat ons „doen aan politiek" maar niet moet zijln liet be oefenen van -een soort sport, een jagen en draven alleen om succes, om eer en aanzien bij do mensclien. Welnu, is liet niet gemakkelijk' en heer lijk om, denkende ook aan zijn lessen, tot ons volk te zeggen: Sluit u bij ons aan? Niet omdat het Colijn geldt of zijn geestverwanten, maar- omdat het gaat om de beginselen, die zij belijden en met de daad beleven! Het gaat om de eer van God, op elk terrein des levens. Hoe meer die eer bevorderd wordt, dos te boter zullen ook de aardsche verhoudingen worden. Zoolang hcL om diezelfde hoogste be ginselen gaat, kan de verkiezingsaclie toch eigenlijk niet aan bekoring inboeten. Wij zullen 'tweer eens luide verkon digen, dat wij wenschen: Geen socialistische of communistische omkeering van de grondslagen onzer samenleving, maar wettelijke verbetering van verkeerde toestanden. Geen onzinnige beloften of looze voor spiegelingen, maar hervormingen. <lie uit voerbaar zijn, in ernst ter hand genomen. Geen strijd voor één klasse alleen, maar- voor elke klasse, die verongelijkt wordt, Geen dooden van het persoonlijk ini tiatief, maar steUn van 'do Overheid vooi alles, wat het volk in al zijn rangen en standen ten goede komt- Geen scheiding tusschen man en vrouw, maar erkenning van de heiligheid van het huwelijk. Geen smaad voor onzen regeeringsvorm maar aankweeking van liefde voor ons Vorstenhuis. Geen verwerping van ons eigen volks bestaan, maar behoud van onze nationale ze] fstand i'gheid. Doet ge mede? KEES VAN DER MEER. Juni 1925. MUMmiMIIWIHTOWO Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam J. C. C. Karree te Oosthem. Aangenomen naar Klaaswaal door H. Bogers te Zoelen; naar Enk- huizen door C- de Jongh tc Broek in Waterland; naar Nes op Ameland door J. L. Adriani te Wervershoef. Geref. Kerken. Beroepen te Burum W. Doorenbos te Midwolda; te Middelburg A. M. Boeijenga te Sassenheimtc Thoien A. Scheele te Kapelle-Biezelinge. Aangenomen naar Uithoorn door H. Boswijk te Gaast; naar Vreeswijk door A. M. v. d. Berg te Nieuwerkerk aaiï den IJsel. Bedankt voor De Lier door II. Boswijk te Gaast. Chr. Gei'. Kerk. Beroepen te Franeker M. Holtrop tri Ulrum. Bedankt voor Aalsmeer door P. de- Smit te Nieuwe Pekela. In het hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogdijen heeft o. a. zitting ge nomen de heer J. A. Dominicus, kerk voogd te Wemeldinge. Vrijdagavond heeft de Vereeniging „Neerbosch" haar algemeene jaarlijksche vergadering gehouden. Tot bestuurslid de zer vereeniging werd o. a. benoemd ds J. F. Ossewaarde te Grijpskerke. Cham's kinderen en het Christendom. Prof. ASchweitzer,die langen tijd onder de negers in Afrika heeft vertoefd, deelt in zijn werk „Aan den zoom van het oerwoud" iets mede over de kansen van de Zending onder Cham's kinderen. In Europa, aldus Prof. Schw., werd mij altijd tegengeworpen, dat het Chris- ontkennen. hoog gaat. Nu durf ik uit ervaring dit tendom voor de primitieve volkeren te Vooreerst merk ik op, dat het natuur kind meer denkvermogen heeft dan men gewoonlijk aanneemt. Gesprekken, die ik met oude inboorlingen in mijn hospitaal over de voornaamste levensvragen voerde, hebben mij diep getroffen. Het onder scheid tusschen blank en gekleurd, ont wikkeld en onontwikkeld, vervalt, als men met den oerwoud-mensch komt te spre ken over de vragen', die onze verhouding tot onszelf, kot de mensehen, tot de we-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2