27 Purol geneest en verfraait de Huid Bank voor Zeeland Zaterdag 80 Juni 1111-5 EERSTE BLAD? H. CO LIJN. Binnenland. HET ADRES A. WILK9NG it de Provisoie. No 819 S9e Jaargang öit nummer bestaat uit twee bladen Dus No. 1 van lijst 27. GOES. SPAARBANK DEPOSITO'S GOES HULST Bij Openbaar Optreden Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE - GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Rettoetie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten- Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat jj het stemhokje hangt. De terugkeer van Amundsen. Volgens een „Central-News"-bericht in de „Tol." meldt een telegram van Amund sen het volgende: Na een voorspoedigen start ontmoetten wij bij Sydgat den mist, waarboven wij stegen tot een hoogte van 3100 voet. Gedurende de eerstvolgende twee uren vlogen wij boven den mist, dien wij pas achter ons lieten om 8 uur 's avonds- 'Voor het overige van den tocht was de zichtbaarheid uitstekend. Waarnemingen om 10 uur 's avonds, toonden aan, dat wij te ver naar het Wes ten waren afgezakt, waarschijnlijk tenge volge van den mist, doch wij konden de afwijking niet definitief vaststellen. Wij vlogen daarna verder tot één uur in den morgen van den 22sten Mei, waarna de helft van onze benzine op was- Wij be sloten daarom te dalen. Wij bevonden ons boven op een open plek water tusschen het ijs. Gedurende den geheelen tocht hadden wij geen ge schikte landingsplaats gezien; wij beslo ten ten slotte op het water te dalen. Onze Vrees voor de daling was niet ongegrond; onmiddellijk na de daling raakten de vliegtuigen tusschen de ijsmassa beklemd. Terwijl wij trachtten de vliegtuigen vrij te maken, bemerkten wij, dat zij geheel vastgevroren waren, terwijl de machines ook aan elkaar waren vastgevroren. Uit observatie bleek, dat onze positie was ongeveer 250 K.M. van de Pooi af. In de 8 uren van onze vlucht hadden wij 1000 K.M. afgelegd. Als wij geen tegen wind hadden gehad, zouden wij 200 K.M. verder zijn geweest. Den volgenden dag bestudeerden wij de stroomingen verder Noordwaarts. Wij stootten op een open zee van ongeveer 100.000 vierk. K.M., reikende tot ongeveer 88.30 gr. zonder eonige aanwijzing van land. Met het oog op onze peilingen acht ten wij het waarschijnlijk, dat verder Noordwaarts aan deze zijde van de Noor delijke IJszee geen land gevonden wordt. Na heel wat moeilijkheden slaagden Amundsen en zijn metgezellen er dan in de twee vliegtuigen van elkaar los te ma ken. Een er van bleek nog tot vliegen geschikt en daarin begaven zich alle man nen der expeditie. Wijl het onmogelijk werd geacht bij de Noordpool te landen, werd besloten het risico van het voortzetten van den tocht) niet te wagen en naar de bewoonde we reld terug te keeren. Met een enkele tus- schenlanding verliep deze reis voor spoedig. Boodschap van Hindenburg aan het Rijnland. In den aanhef van de rede, welke door rijkskanselier dr Luther te Düsseldorf ge houden werd, bracht deze ook een bood schap van rijkspresident von Hindenburg Over, welke wij alsnog hier laten volgen: „Den broeders en zusters aan den Duit- schen Rijn" aldus de rijkspresident „bied ik den groet des rijks bij de dui- zendjaarfeesten! Bij al deze herinneringsfeesten voelt het tegenwoordige geslacht zich als verant woordelijk drager van een groot verleden. De gansche levende kracht, die thans het Rijnland in economie en cultuur ont plooit, berust op het werk der voorvade ren in een periode, die langer dan duizend jaren geduurd heeft. Zoo is het volk ontstaan, dat, ondanks al zijn toewijding voor de cultuur en het zich overgeven aan een gezonde vroolijk- heid, toch den echten vaderlandschen ernst en de politieke kracht in zich ont wikkeld heeft, die ook de zware nooden' van den tegenwoordigen tijd weet te bo ven te komen. Krachtig en trouw heeft het Rijnland in moeilijke dagen aan zijn historisch ge worden samenhang met Pruisen, aan zijn saamhoorigheid met het groote Duitsche vaderland vastgehouden. Het heele Duit sche volk dankt de Rijnlanders voor deze volharding en deze toewijding voor de groote zaak des vaderlands. Blijven al deze Duitschers aan deze deugden ge trouw, dau zal dat is mijn onwrikbaar vertrouwen het heilige uur der vrij heid spoedig voor het Rijnland slaan. Wij verzekeren allen, dat wij niet zul len rusten, vóór dit doel bereikt is- God, die in het verleden in de zwaarste be proevingen steeds weer geholpen heeft, zal ook ditmaal helpen. Kort» berichten. Het overlijden wordt gemeld van den Amerikaanschen senator Robert Marion La Follette in den ouderdom van 70 jaar. Senator La Follette was de bekende der de candidaat bij de vorige presidents verkiezingen. Hij was tevens gouverneur van Winconsin. DirectieMr. AST. VAN BERCKEL, JOS VELTHUIISE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Rentevergoeding i 4.G8 °/n Rentevergoeding tot 5 °/0 'sjaars lersekeG. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat, Tel 28. KapelleJ. A. MOL Pzn., Nieuwe weg, Tel. 13. jesteit op dc tree-plank stond en er af sprong toen de auto zich in beweging zette- Hierbij zou Zij echter met de hand tusschen hel portier zijn bekneld ge raakt. Mr D r J. Schokking. Hoewel in den laatsten tijd de gezond heidstoestand van mr dr J. Schokking, lid der Tweede Kamer en van de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, iets voor uit gaat, moet de patiënt nog voor 't groot ste gedeelte van den dag het bed hou den. Toen hij eenigen tijd geleden weder langzaam aan zijn gewone werkzaam heden wilde hervatten, deed de oude kwaal zich weder gevoelen. Allerlei. De Emigratie Centrale Holland te 's-Gra- venhage bericht, dat in Canada bij goede landbouwers nog verschillende plaatsen beschikbaar zijn voor landbouw-arbeiders. Inlichtingen worden door de Centrale gaarne verstrekt. De leden der Eerste Kamer zijn bijeen geroepen ter openbare vergadering op Dinsdag 23 Juni a.s. des namiddags te 2 uur. Uitsluiting van metselaars in D'en Ha ag. In verband met de thans bijna negen weken durende staking van de metse laars, opperlieden en voegers te Den Haag, besloten de samenwerkende patroonsorga nisaties in haar vergadering van gister avond, waar ook een groot aantal on georganiseerde patroons aanwezig was, op Maandag 29 Juni a.s. de uitsluiting te doen ingaan voor alle vakgroepen, in het per 28 Febr. j.l. afgeloopen lan delijk collectief contract genoemd. Bindendverklaring Coll. Arbeidscontract. De Minister van Arbeid heeft advies gevraagd van den Iloogen Raad van Ar beid omtrent een voorontwerp van wet inzake de bindendverklaring van col- leectieve arbeidscontracten. De voorzitter zal omtrent dit advies gaarne prae-advies ontvangen van de Commissie van Twaalf van den Raad, welke commissie niet vóór September zal bijeenkomen. Do herhalingsoefeningen 1925. De commandant der IVde divisie heeft in verband met de in 1924 gebeurde onregelmatigheden bij de opkomst en het verblijf onder de wapenen van de he-r- halingslichti.ngen er op gewezen, dat het noodzakelijk is te achten, dat er een goede samenwerking bestaat tusschen de troepencommandanten en do politietroe- 'pen en dat eerstgenoemden verantwoorde lijk zijn voor de handhaving van orde en tucht. De politietroepen belmoren eerst dan te worden gebruikt, wanneer de nor male middelen tot handhaving van het- gezag niet meer baten en een krachtig ingrijpen noodig wordt geacht. Alsdan zal echter een zacht en aarzelend optreden dikwijls ernstiger gevolgen hebben dan een kort en krachtig optreden. Voorts heeft genoemde commandant de aandacht gevestigd op de te nemen maat regelen ten opzichte van de voeding, de huisvesting en de kleeding, opdat ge gronde klachten achterwege blijven. (De Avp.) Het v e r b 1 ij f der Kon. Familie in Zwitserland- De Msb. ontving nog een telegram uit Bem, waarin gewag wordt gemaakt van het incident te Chamonix, waarbij H. M. de Koningin een verwonding aan de rech terhand bekwam. Ook dit bericht wijst er op dat de blessure niet van ernstigen aard is. De toedracht van het incident wordt echter eenigszins anders weergege ven. In het communiqué toch van Hare Majesteits particulieren secretaris werd meegedeeld dat de Koningin in de ach teruit loopende auto was gebleven en daarbij de vingers verwondde. In het be richt uit Bern wordt gezegd dat Hare Ma Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. (Vervolg van het Tweede Blad.) Bebouwingsplan. B. en W. stellen voor onder nadere voorwaarden te voldoen aan het ver zoek van den heer F. de Visser om vast stelling van rooilijnen voor de bebouwing van hem toebehoorende gronden, aan de Schipperswogeling, waarover zich het „Uitbreidingsplan 1924" uitstrekt. Prijsbepaling van gronden., B. en W. stellen voor, de prijzen van de gronden, gelegen in de beide bouw plannen te doen gelden tot 1 Juli 1926. Verkoop van grond. Bij den aanleg van Bouwplan .11 is aan de Scheldestraat overgebleven een driehoekig strookje tuingrond, groot on geveer 2 A. 96 c.A. B. en W. stellen voor dit te verkoopen aan het Burg. Armbe stuur tegen een prijs van f5009 p. H.A. en onder voorwaarden. Straatverbreeding. De Firma Wattez, Vos en Van Vijven wenscht de voetingsmuur te vernieuwen van het hek, hetwelk den tuin tegenover het perceel Wijngaardstraat 29, bewoond door den heer Wi. J. H. Harmsen, Hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, van den openbaren weg scheidt. Bi. en W. hebben met genoemde firma overleg ge pleegd, opdat dit hek, hetwelk in de straat uitsteekt, in de rooiing worde ge- plaat t. Zij is bereid het hek te verplaat sen en den overblijvenden .grond apji de gemeente af te staan voor de som van f50. Op dezen grond kan dan een trot toir worden aangelegd. Verhuring van grond. B. en W. stellen voor de huur te ver lengen met het Rijk van èen stukje ge meentegrond, aan Je naven, groot 1400 vierk. M„ Dienende voor het opslaan van straatklinkers, en wel tegen een huur- som van f 100 per jaar. Nieuwe verordening. De Commissaris der Koningin verzoekt om een verordening vast te stellen, re gelende het verkeer met motorrijtuigen, bestemd voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding. Ongetwijfeld ware het beter, wanneer deze aangelegenheid bij de wet werd geregeld. Daar evenwel aan bet verzoek een practische bedoeling ten grondslag ligt, stellen B. en W. voor, over te gaan tot vaststelling der verorde ning. Schadevergoeding Mej. Rooze Nagelkerke. In de vorige vergadering werd om advies in handen van B;. en W:.. gesteld een adres van mej. G. H. RoozeNagel kerke, houdende verzoek om, in ver band met een opgeloopen voetbrenk bij gelegenheid van bet bezoek van H. M. de Koningin op 7 Augustus 1924, haar een schadeloosstelling te doen toekomen groot f 1000 wegens levenslange inva liditeit, zoomede f 200 wegens kosten van een naar aanleiding daarvan plaats gehad hebbende verbouwing harer woning. B. en W. deelen o.a. mede, dat deze juf frouw onmiddellijk na het ongeluk is ver voerd naar het Gasthuis te Middelburg, aldaar is geopereerd en gedurende 6 weken verpleegd, alles op kosten van het Burg .Armbestuur (niet van de gemeente). In totaal heeft gemeld bestuur aan de be handeling van Mej. Rooze een bedrag van fpl9.15 ten koste gelegd. Het platform is niet vanwege de ge meente opgeslagen, maar door het feest comité, zoodat men de gemeente voor eventueel ondeugdelijke constructie ook niet aansprakelijk zou kunnen stellen. Gebleken is evenwel dat het platform geheel heeft voldaan aan de eischen, die daaraan zijn gesteld. Immers do circa 40 personen, die aan de opvoering der reiendansen, waarvoor het Was opgesla gen hebben medegewerkt hebben hun taak ongehinderd kunnen volbrengen. Eerst daarna is bet publiek in groote massa daarop geklommen en is men gaan opdringen. Het platform was daarvoor niet gebouwd en het opklimmen en op dringen is niet kunnen worden voorzien, noch voorkomen. De operatie en verpleging: van adres sante in .het Gasthuis te Middelburg zijn niet geschied voor rekening dor gemeente doch voor die van het Burg. Armbestuur. Deze en de overige verleende hulp dragen onkel het karakter van financieele onder steuning, verleend aan iemand die niet bijl machte is, de kosten 'zelf te dragen. Er is dus geen enkel feit aan te wij- zon op grond waarvan de gemeente wet telijk of zedelijk verplicht moot worden geacht, eonige schadeloosstelling toe te kennen. Onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stellen voor tèn behoeve van de openbare Lagere School A voor één jaar (tot en met 30 Juni 1926) vrijstelling te vragen van de verplichting tot het doen geven aan die school van onderwijs in het vak lichamelijke oefe ning. Vergunningsrecht. Dhr C. Th. M. Verhoeven maakt be zwaar tegen zijh aanslag in het vergun ningsrecht (f87.50). B'. on W. stellen voor dien aanslag te handhaven. Controle administratie Wo- ningbouwvereen'gingen. Tot heden geschiedde enkel de con trole over 3e vereeniging „De Midden- standswóning' 'van gemeentewege. Die van de vereen. „Nieuw Goes" en „Alge meen Belang" werd eonige jaren achter een cjoor ,een Rijksaccountant verricht, waardoor B en \V. in de meening ver keerden, dat zulks voortaan geregeld zou plaats vinden, ook wat betreft de ver- ecnigingen „St. Willebrordus" en „Ons Streven". Deze meening is gebleken ver keerd te zijn. Van Rijkswege worden jaarlijks slechts een beperkt getal ver- cenigingen gecontroleerd. Te zamen met „De Middenstandswoning" vallen er 7 woningcomplexen te controleeren. Een bureau van de vereen, van Ned. gemeen ten wil dezen arbeid verrichten tegen een jaarlijksche belooning van gemiddeld f35 per complex, zijnde in totaal plm. f240 per jaar. Voor de controle van „Die Middenstandswoning" Werd tot heden bet- taald "f40, zoodat een meerdere uitgaaf wordt gevorderd van f200. B. en W. wil len hierop ingaan. Stukken voor dén Gemeenteraad van Middelburg. B. en Wi. stellen voor aan den heer J. H. v. d. Bel Sr. op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als onder wijzer in de gymnastiek aan de gemeente lijke gymnastiekschool en verder om niet meer in die betrekking te voorzien, gei- zien de verminderde belangstelling in die school. Er zijn thans 6 leerlingen, en vele zijn lid van een der gymnastiekver- eenigingen. Voor lid der schattingscommissie ingeh volge art. 57 op de Inkomstenbelasting! worden aanbevolen de beeren J. P. Pi©- terse en J. A. Julianus. Voorgesteld wordt een 15de wijziging in de begrooting 1924 der gemeente en der bedrijven, op die der gasfabriek worden op het verzoek van de commissie van financien enkele toelichtingen gegeven. Gesteund door de commissie van finan ciën stellen B. en W. voor ter bestrijding der uitbreidingskosten 1924 voor het gas-, electriciteits- en waterleidingbedrijf resp. f 12005.09, f 32484.57i/2 en fll718.32V2 bedragende aan te gaan een tijdelijke geldleening, in totaal groot f 56207.99, in afwachting van het sluiten van een definitieve geldleening. Ingevolge opmerkingen van Ged. Sta ten, die weigeren anders de begrooting goed te keuren, stellen B'. en VVl, ge steund door de commissie van fin. en fa bricage voor de begrooting van de gas fabriek zoo te wijzigen, dat deze sluitend; wordt en het geraamde verlies van f 10427.117/2 uit de reserve wordt gedekt. Voorgesteld wordt 450 c.A. grond ach ter de meelfabriek voor 75 jaar in erf pacht to geven aan de Bataafsche Pefro- léuw-Mij. en in te trekken het besluit van 13 Augustus 1924 tot erfpachtsuitgifte van 200 c.A. aldaar aan de N.V. „Acety- lena" te Rotterdam. Waar de meerderheid van fabricage be- voor Manufacturen Barnes» en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is zwaar heeft tegen den langen duur van den termijn en tegen den lagen prijs van 30 cent per c,A., merken B. en W. op, dat dit ook het geval' was bij' het be sluit van 13 Augustus '24, maar dat toch z.h.s. werd aangenomen. B. en W. stellen, gesteund door de bei- do meer genoemde commissies voor, aan W'. M. Mak, wegens minder goed gaan van zijh bedrijf, scheepswerf, 7V2 cent p. c.A. kwijt te schelden van zijn erf pachtscanon ad f 0.20 zulks voor den termijln van 1 April' 1925 tot l April 1928. Voorgesteld wordt den termijn van uit gifte van grond in erfpacht aan den Diievengang aan mej. Messer te verlengen met 20 jaar, ingaande 1 Januari 1926. Nader voorstel wordt gedaan inzake de verbetering op de alg. begraafplaats,, plaats waardoor de totaalkosten komen, op f 8900, de hoornen brachten reeds f 4200 op en wordt daarvan nog f 700 vernacht, zoodat -Rog f 4000 te dekken valt, door een Tijdelijke geldleening. Dé nu gedachte verbeteringen omvatten o.a. de verandering van de leeg staande op zichterswoning in een behoorlijk wacht lokaal. Voor aanleg van electrische verlichting stellen B. en W. voor aan het bestuur der Geref. school op de Heerengracht f 265 beschikbaar te stellen. Diaar voor den recherchedienst beslist een hoofdagent cn een agent dienst moe ten doen en de toenemende straatschen derij: en het verkeer met autobussen enz. een goede surveillance noodig maken, stellen B. en 'W. voor overeenkomstig het advies van den commissaris van po litie boven hot aantal op de begrooting 1925 uitgetrokken, nog een agent van politie aan te stellen, waardoor met een gewijzigde dienstregeling doch met be houd van den 8-urigen werkdag, een goede dienstregeling kan worden verkre gen. Voorgesteld wordt als lid toe te treden van het tweede internationaal' congres voor Beiaardkunst, dat op 14, 15 en 16 Augustus te 's Hertogenbosch wordt gehouden, en dat voor f25. Gevraagd wordt het toestaan van een crediet van f 1500 voor het schoonmaken en schilderen van het reservoir van den Watertoren. Voorgesteld wordt in den Smoorsgang een riool te leggen dat aansluit aan dat in de Leliestraat, waarvoor Ï965 crediet wordt aangevraagd en bovendien om het hoofdriool, dat loopt onder perceel F 94 in de Molstraat te herstellen tijdens de afwezigheid van de bewoonster, mevrouw1 weduwe Japikse, waarvan de kosten voor- loopig worden geraamd op f 500. Naar aanleiding van opmerkingen van finan ciën zeggen Bi. en W., dat doortrekking van de riolen in de Molstraat en de Spui straat naar den Dam groote kosten zon medebrengen en dat het riool' in den den Smoorsgang afzonderlijk moet wor den beschouwd van de algeheele riolee- ring in de buitenwijken, welke nog Tn studie is. Ten slotte wordt een 5de wijziging der begrooting 1925 voorgesteld en goedkeu ring van een suppl'. begr. 1924 der Godshuizen. Gewichtige Besprekingen en Examens be hoeden Mijnhardt's Zenuwtablelteu roor Innerlijke Opwinding en Angstgevoel; ze maken Rustig en Kalm en houden uw Geest Helder. Prijs 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Bij de directe belastingen enz. is bevorderd met 1 Juli de kommies le kl. A. J. van Wuijckhuise te 's-Gravenhage tot kommies-verificateur te Dordrecht. Verplaatst de kommies 2e kl. M. van Liere van Maalbroek naar Dordrecht. In getrokken de verplaatsing van den kom mies 2e kl. P. van Kleunen van Hulst naar Zierikzee. Bij: koninklijk besluit is de heer H. Dronkers te Middelburg benoemd tot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1