ogde Scharren 27 voor Donderdag 18 Juni 1985 witte Suiker S9e Jaargang EERSTE BLAD. H. CO LIJN. Tweede Kamerverkiezingen. Buitenland. Binnenland. n deze week een nt per Kilo Gravenstraat, M'burj, No 817 23, te 's-Gravenhage Zwarte Bessen 19 Juni 1925, NIEUWE Orgsis f175.— H. DE HEER, re Watervaten, UTELANDE. iet Dagmeisje) ven deze week eelf, deau. öit nummer bestaat uit twee bladen Dus No. 1 van lijst 27. Woensdag 1 Juli 1925. Onze Candidaien. 4. J. J. c. VAN DIJK te 's-Gravenhage. LU. Gravenstraat, M'burg. ili 1925 vervallende paudbrieven zijn van betaalbaar. am bij de Heeren IN ZONEN ,m bij de Ileeren AN DER KQOY&Ce. ibage bij bet Bankiers- LISÖA KANN, ierskantoor van P. J, arg en te Oostburg bij SbON en ZONEN'S >ij DE KANTER e» Bank. en, Axel en Sas van heer Ls. VAN WAES- NSSENS. tore der Maatschappij. rre plaatsen bij de be- :en en Corresponded ;scbappij. 3e Directie AN HOUTEN. D. TEN BRUGGEN CATE. lij Inschrijving i contant r B. BURGER izn. te Kersen, K.G. naar verkiezing), den boomgaard te >n struiken aldaar, gen voor elk perc. af- iór of op 19 Juni 1926 (N. T.) in. te_ leveren van Notaris VAN Goes, die evenals de ichtingen verschaft. Bil INSCHRIJVING: erlijk Armbestuur te Goes, KERSEN, de boomgaarden onder De Vetzak, aan de brug (met uitzondering erkte boomen). mokkeihoek. oor eiken boomgaard in te leveren ten kan- ;aris PILAAR, Dinsdag vóór 's namiddags 1 uur (N. T.) zal wor st van pim. 20 H.A. Aardbeien. rilo. Levering dagelijk» elle. Inlichtingen aan aldaar. HET BESTUUR- »isters, w.o. FLUIT, ischt gemakkelijke coil- i/l Oostzeedijk 324 '32 vergoeding reiskosten, t gratis Catalogus. LANDBOUWERS tvangen, prachtzendiag ;oope prijzen. Beleefd d, J. DE NOOD, Veer- T 247a, Middelburg. i te huur gem. Land' ie Distel", aan Zee- orp. 2 Slaapk., Woonk farande, 6 Bedden. [SSE, Gortstr. M'burg- I om direct in dienst te PEUTEL, Kleermakerij, Goes. oek Gravenstraat, M'burS oek Gravenstraat, M'burü-1 Drukkers-Expioitanien: OOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkanloor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advcrtentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 ct Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op dc lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt. 1. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 2. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. 6. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht. 8. H. VISSCHER te Huis ter Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. 11. A. ZIJLSTRA te Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL te Nieuw-Vennep (gein. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. 16. T. HEUKELS te Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amstel. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht. 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. Pa v. d. Steur. Ontvangen van mej. R. ta G. f0.60. Aan ons adres bezorgde giften zullen wij, zoodra we een zeker totaal hebben, zen den aan ds H. C. de Groot te Angerlo. Wie den zwaren, moeizamen, gezegen- den arbeid van v. d. Steur kennen, zullen gaarne ons hun gift ter hand stellen. Ook kleinere giften zijn welkom. HUMOR. Zonder humor is een verkiezings strijd gelukkig niet. Men bewondert vooreerst de slag vaardigheid van hen, die den verkie zingskamp gewend zij'n. In Engeland en ook in Frankrijk bestaat de slech te gewoonte, dat. men de verkiezings- redenaars met allerlei interrupties las tig valt. De labourpartij onderrichte bij een vorige verkiezing zelfs haar man nen in de kunst om redenaars in de war te brengen. Een slechte methode, die men in ons land gelukkig niet kent. Zelfs 't politiek debat geraakte ten onzent in discrediet. Er wordt wei nig meer aan gedaan, sedert het even redig kiesrecht hier werd ingevoerd en men niet meer vecht om een district. Nu brengt men in Engeland sommi ge minder bedreven redenaars wel eens in de war. Maar de echte politici weten steeds geestig van zich af te slaan. Neem Churchill, de tegenwoordige minister van financiën in Engeland. Toen hii ergens sprak riep een uit het publiek hem toe: gij' hebt uw jasje gekeerd. Churchill antwoordde: dit is <x>k zoo goede vriend, ik zag dat ik het verkeerd aan had. Hij had de lachers aan zijn kant. Zoo wierp men in het debat onzen anti-revolutionaire sprekers onlangs dit verwijt voor den voet: wij gaven nu veertig jaar lang veertig millioen voor de vloot uit. Dat is zestienhon derd millioen. ,En wat hebben wij' er thans voor? Laat de spreker dit eens vertellen. De spr. zeide: ik wil dat wel doen, maar eerst moet de debater een vraag van mij: beantwoorden. Ik reken heel zuinig, dat hij 30 jaar lang f50 voor kleeren heeft uitgegeven. Dat is vijf tienhonderd gulden. Zou de debater mij even willen vertellen wat hij daar voor nu nog in zijln kleerkast heeft? Het publiek had veel schik. Dat valt te begrijpen. Aardiger haast nog is de onopzettelijke humor in den verkie zingsstrijd. Als hij om een hoekje komt kijken, zonder dat de sprekers dit be' doelen, zelfs als zij hun best aoen heel ernstig te zijn. De humor is een schalk en bij' heel veel beweringen komt hij plotseling te voorschijn. En die het begrijpt, lacht, eer de ergernis bij hem rijzen kan. Aan dit gebeuren is onze politieke strijd nu wel niet zoo rijk, maar het is ér toch. Zoo heeft de heer Marchajnt op, zijn jubileum gezegd tot zijd trouwe vrien den: als ik oud en minder mocht worden, zeg het mij dan. Een gewaagd experiment, merkte iemand op. En hij vertelt van Gil Bias, die bij een Boomsche geestelijke in Spanje in dienst, was. I)e geestelijke zeide: Gil Bias, als ik oud en minder word, zeg het mi; dan. Als gij het niet doet en ik hoor het van anderen, dan jaag ik u weg. Nu kwam de tijd, dat de geestelijke minder werd en Gil Bias zeide het den ouden heer. Deze werd woedend. Ik voer mij juist sterker dan ooit, bul derde hij. Gij kunt uw loon krijgen, want ik wil een verstandiger dienaar. Stel eens, dat iemand zulke bood schap later aan den heer Marchanl moet brengen en hem dan den vinger in den mond steekt Maar er is een ander geval, dat den sociaal-democraat betreft. Hij zegt tegenwoordigik houd zoo veel van bezuiniging enyüs men altijd naar mij geluisterd had, dan zou het tekort lang zoo groot niet zijln. Het is onbegrijpelijk, dat de sociaal democraat dit met een ernstig gezicht zeggen kan, maar ons schieten de tra nen in de oogen bij" dit vermakelijk vertoon. De humor is hier onweer staanbaar, als hij met zijn zotskap, op even over den schouder va,n den spreker loert. Er zijn echter vele lieden, die hem zelfs dan nog niet zien. Ik wil een gevat verhalen van den Vrijheidsbond. De heer Van Gijn heeft ontdekt hoe de onderwij'swet zoo duur werd. Hij' zeide een dezer dagen, dat als de éene boer op oen dorp met een anderen boer verschil kreeg over een komma in don bijbel, er dan twee Christelijke scholen moesten komen. Ik vermeed, dat deze wijsheid straks als de Vrijheidsbond zijn zin eens mocht krijgen en de onderwijswet zóó gewijzigd werd, dat, de gemeentebe sturen zullen hebben te beoordeelen of een Christelijke schooi al dan niet mag worden opgericht, deel zal uitmaken van de handleiding, die de heer Van Gijn dan zal opmaken. Zijn komma zal dan weldra, worden vervangen door een punt, door liberalen vrijheidszin gezet achter de uitbreiding der Chris telijke School. Een wonderlijke vrijheidszin, die al leen met vuur voor de vrijheid doet strijden als een communist bij de be noeming voor hoogleeraar wordt voor bijgegaan. Ot als beslag wordt gelegd op een vuil boek, of als een vies of goddeloos tooneelstuk door een bur gemeester wordt verboden. Vrijheid, vrijheidhoort men dan gillen van alien kant ter linkerzijde. De vrijheid is in gevaar Maar even daarna zit men ernstig te peinzen over de vraag, hoe men de vrijheid van onderwijs toch zal kun nen knotten, want de Christelijke school groeit te hard. Daar zit in deze uitingen van vrij heidsliefde toch ook wel eenige hu mor. Maai' ik kom nu met een staaltje, dat uit het Christelij'k-Historisch kamp ons tegemoet komt. Ik ben met onze Christelijk-Histo rische vrienden wel een beetje be gaan. De huidige leider, de heer Snoeck Henkemans, schijint een weinig behept met kiezersvrees. Dit is een lastige kwaal. Want nu krijgt hij het vooral te doen met menschen, die bij hem komen opspelen. En dan wringt hij1 zich in honderd bochten om den woedenden kiezer weer vriendelijk te stemmen, vriendelijk natuurlijk jegens de Christelijk-Historische partij. Want als de toon zich mocht verplaatsen, bijiv. in de richting van minister Colijn, dan zou hij zich daar niets van aan trekken. Ik zie dezen Christelijk-Historischen politicus nu het land doortrekken met een bliksemafleider op het hoofd en dubbele geleidingen aan weerszijden naar links en rechts. Daar wa,s nu weer een Christelijfc- Historisch onderwijzer, die schreef: wat moeten wij doen? Ik kan niet rechts .stemmen, want. die salaris- vermindering niet waar? Wat zegt nu de „Nederlander", die zulk schrijven in een hoofdartikel op neemt Zegt het blad, dat het toch niet van hoogen geestelijken zin getuigt, als een christen, om zulke reden, wan hopig gaat uitroepen: wal moet ik doen? Zet het dezen man terecht? Neen, het schrijft: ach ja, wij hebben er wei aan mee gedaan, lieve broeder, maar wij hebben gezegd, dal het ook anders icon enz. Daar zit heel weinig moois in, om dat alle moed er in ontbreekt. De anti revolutionair zegt in zoo'n geval: wij deden, wat wij geloofden onzen plicht te zijn, door God ons opgelegd. Wij volgden onze roeping. Zijt gij onte vreden? Welga, waarheen gijl wilt, wij! zullen u slechts dit zeggen: dat gij op uw beurt de verantwoordelijk heid draagt voor uw stem. Maak dat nu maar eens uit met uw eigen consciëntie. Het land is gered uit ontzettende ge varen, en gij meent stoffelijke schade geleden te hebben en wilt daarnaar uw houding bepalenga uw gang. Onze leider is heel kalm steeds on der deze dingen. Bedelen om stemmen doet hij niet. En de-anti-revolutionaire partij; heeft het nimmer gedaan. De socialistische pers geeft dat ons toe. „Het Volk" schreef eens: ons volk weet precies wat het aan Colijh. heeft. Hij' zegt altijd duidelijk wat hij wil. De heer Schaper schreef in „Het Volk"Colijh heeft hevige vijanden of hartstochtelijke vrienden en de kie zers weten, wat ze aan hem hebben. Veel dubbelzinnigs is er niet aan hem. Een ieder kan zich .voor hem hoe den. ls 't niet kostelijk? Zou het niet be ter wezen, dat men zich hoedde voor die lieden, die wel veel dubbelzin nigs aan zich hebben? B.v. voor de so ciaal-democraten? De heer Schaper is echter bang voor de Christelijk-His torischen. Pas op, zegt hij, zij wer ken in stilte. Zij' ga,an stilletjes „den boer op" en werken met een zekere tactiek onder de menigte. Zij! geven zich een schijn van onafhankelijkheid ook van Colijn. Het schijnt dus dat de heer Scha per wil zeggen: pas op voor die Chris telijk-Historischen, die zijn even slim haast als wij. Maar dan zeg ik toch: gijl vergist u, Waarde heer. Daar moge bij den heer Snoeck Henkemans soms eenige vrees wezen, die tot zonderlinge dingen leidt met uwe „tactiek", uw kiezersjacht, uw speculatie op: de domheid van som mige kiezers heeft dat niets te maken. Maar nu het. grappige geval met den heer Snoeck Henkemans. Hij' heeft in artikelen in „De Tele graaf" zijn meening uiteengezet over den gang van zaken, als er weer een rechtsch ministerie komen mocht. Kijk eens, zegt deze Christelijk-Historische politicus, de Koningin benoemt een kabinet, en wij mogen ons daiarmee niet bemoeien. Wij, willen niet zeg gen, hoe het moet gaan en ook geen namen noemen Nu zou men zeggen: dat is in orde. Maar er volgt: toch geloof ik, dat de minister-president een Christelij'k- Historisch man moet zijln en dat dan de aangewezen man isde heer De 'Geer. Dus noemt hij wel een naam en wijst hij Hare Majesteit toch een weg, onderwijl hij zegt, dat hij het niet doen zal. Dat is toch heel aardig. Om er veel schik in te hebben. Temeer omdat tot. aanbeveling van 'den heer De Geer dit wordt gezegd: volgen kan hij niet best, daarom zal hij een goed leider zijn. Ik heb wel eens gehoord, dat een vader dan alleen goed zij'n gezag zal doen gelden, als hij vroeger getoond heeft een gehoorzaam zoon te zijn geweest. Leiden en volgen staan niet als twee vijandige machten tegenover elkander. Als de heer Snoeck Henkemans ge lijk had, zou men tot hoofd eener school, directeur van een fabriek, hoofd van een handelsonderneming moeten aanstellen, een onderwijzer, die vroeger altijd met zijn patroon overhoop lag, een beambte, die zich altijd verzette tegen zijn directeur, een klerk, die op het kantoor steeds on handelbaar was. ik denk er niet aan, om den heer De Geer met. zulke figuren op, één lijn te stellen. Ik heb niet gezegd, dat liij een goed leider zou kunnen zijn, omdat hij nimmer goed wist te volgen. Dat zei zijn vriend en mede strijder. Wij doen maar het best ook hier de zaak van den meest blijden kant te beschouwen en dit voorval te rangschikken onder den humor in den verkiezingsstrijd. i Laat mij' nu nog een aardigheid ver tellen, die voor rekening komt van de „Maasbode". Het blad ziet het liefst een overwin ning dei' rechlsche partijen en een samenwerking .dezer groepen in een rechts kabinet. Maar, zoo is ongeveer zij'n betoog, het kan ook anders en het is niet de coalitie, die onze allereerste zorg moet zijn, maar de kracht der R.- Katb. partij'. Wij moeten zorgen zoo veel mogelijk stemmen voor onze lijsten te winnen. Nu zou ik wel eens willen weten, wat er anders voor den R. Kath. kie zer te doen is, dan te stemmen op zijn eigen lijst. Of men hoopt opi de coalitie, dan wel een 'andere richting zou opwillen de Boomsche kiezer zal zijn partij liefst zoo sterk moge lijk zien. Tot slot: een oproep voor de kleine partijtjes. Die kunnen, zegt een der „leiders", grooten invloed uitoefenen, want zi.i: kunnen verhinderen, dat er een rechtsche meerderheid komt. Nu, dat is niet heelemaal onjuist. Er komt dan heelemaal geen meer derheid. Maar stel nu eens liet geval, dat de antipapisten, als de Herv. Ger. Staatspartij, de Geref. Staatspartij, de partij vain den heer v. d. Laaf en mèer van die groepjes, de zaken flink in de war brachten, zooda! er geen goede meerderheid zou komen, en er kwam eens een bond van sociaal-de mocraten en R. Katholieken als in België, en de eersten zorgden er voor, dat de laalsten de vrijheid der proces sies verkregen, wat hun al den dag aangeboden wordt, met vele andere voordeelen Hoe lang zouden dan de gezichten van Ds Lingbeek, Ds Kersten, van de Laar enz. zijn? Daarom is het maar het best, voor de heeren zelf, zou ik zoo zeggen, dat zij niet. veel succes hebben. Hij, wien de toekomst van ons land ter harte gaat en die 't belang van ons volk wil dienen, doet het best aan alle speculatie op zijn stem weerstand te bieden en te overwegen, dat al leen een krachtig Christelijk bewind ook verder ons land en volk ten ze gen zal zij'n. Een antirevolutionair kent niet al leen zijn plicht, maar strijdt vol vreug de onder de leiding van een man, van wien ook de bitterste vijand moet getuigener is geen dubbelzinnigs aan hem. Het Nederlandsche volk weet Erecies wat het aan hem heeft. Het eeft: ook ervaren, dat dit niet dan goeds is. Omdat hij uit een goed be ginsel leeft. N. Prov. Grori. Een Communistisch relletje. Vertegenwoordigers van de verschillen de Fransche Kamercommissies waren gis termorgen bijeengeroepen, om een verkla ring van Painlevé in ontvangst te nemen. Bij het begin der bijeenkomst verlangde de minister-president de belofte, dat over zijn mededeelingen het diepste stilzwijgen zou worden bewaard. De aanwezige commu nisten weigerden een desbetreffende toe zegging te doen. Onder deze omstandig heden besloot de minister-president aan verschillende leden in een particulier ge sprek zijn voorgenomen verklaring be kend te maken. Men begaf zich daarom naar de bijzondere vertrekken, doch de communisten gingen niet weg en volgden de andere leden en trachtten zelfs zich met geweld toegang tot de vertrekken te verschaffen. De voorzitters der oommus- sie van buitenlandsche zaken en van de legercommissie boden den communisten tegenstand, waarop een handgemeen ont stond, zoodat ten slotte de liulp van en-, kele manschappen der republikeinsche garde moest worden ingeroepen, om de communisten te verwijderen. Het einde der Regeeringscrisis in België. Na 73 dagen crisis heeft België eindelijk een regeering gekregen. Heden zullen de nieuwe ministers in het paleis te Brussel den gebruikelijken eed in handen van den koning gaan afleggen. De regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister van eco nomische zaken: burggraaf prof- dr Poul- let, Katholiek. Justitie: mr Tschoffen, Katholiek. Koloniën: mr Carton, Katholiek. Landbouw: Van de jjijvere, Katholiek. Financiën: prof. dr Janssen, Katholiek. Buitenlandsche zaken: prof. dr Vander- velde, socialist. Kunsten en wetenschappen: dr Huys- mans, socialist. Spoorwegen en marine: Anseele, socia list. Nijverheid en arbeid Wauters, socialist. Openbare werken: Laboulle, socialist Binnenlandsche zaken: mr baron Rolin- Jacquemins, extra-parlementair, neutraal. Landsverdediging: generaal Kestens, extra-parlementair, neutraal. Een eigenlijke driepartijige regeering in de echte beteekenis des' woords, n.l. dat zij uil elementen der drie groote parle mentair partijen zou zijn samengesteld, is deze regeering door het afzijdig blijven der liberalen niet. De niet-socialistische ministers zullen een flinke meerderheid hebben (7 tegen 5). De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozeif in Engeland is volgens de laatste opgaaf opnieuw in een week tijds sterk toegenomen en wel met 43.000. De arbeiderspartij heeft besloten de kwestie van de toenemende werkloos heid spoedig in het Lagerhuis aan de orde te stellen. In vergelijking met een jaar geleden bedraagt de totale toeneming van werkloozen 263.000. Volgens de Ti mes zijn van dezen stellig alleen 150.000 buiten werk gekomen tengevolge van het sluiten van mijnen. Op 8 Juni bedroeg het geheele aantal werkloozen 1.291.000. Korte berichten. Het Engelsche Lagerhuis heeft met 241 tegen 135 stemmen een amendement van de arbeiderspartij op de financieele wet verworpen strekkende om den suiker accijns geheel af te schaffen, omdat sui ker een onmisbaar levensmiddel zou zijn en de allerarmsten het recht zouden op brengen. De Duitsche rijksregeering beraad slaagde gisteren over de Fransche nota inzake de veiligheidskwestie. De indruk zou niet ongunstig zijn. In Italië besloot de oppositie, de z.g. Aventijn-oppositie, zich ook verder, van de parlementaire werkzaamheden verre te houden. In een nieuwe nota, door de mogend heden aan China gezonden, wordt op de toenemende anti-vreemdelingenstemming en de oproerige strevingen gewezen, die zich in den lande openbaren, en aange drongen op het nemen van tegenmaat regelen. De nationale raad van Zwitserland heeft zich met 152 tegen 121 stemmen iff laatste lezing het wetsontwerp aangeno men betreffende de verzekering tegen ouderdom en invaliditeit. De heer P. Visser, cihef van K. en W. De Minister van Onderwijs heeft dhr P. Visser, waarnemend chef der al- deeling Kunsten en Wetenschappen van zijn Departement, benoemd tot chef dier afdeeling, als opvolger van wijlen Mr Duparc. De Zwijndrechtsche kwestie. B. en W. van Zwijndrecht stellen den gemeenteraad voor, te besluiten tot het aanbrengen van zoodanige wijziging in het reglement van orae voor de vergaderingen van den raad, dat dit in overeenstemming wordt ge bracht met de door dén Hoogen Raad genomen beslissing. De Hooge Raad heeft toch in zijn vergadering van 4 Mei j.l. beslist, dat de politie-ambtenaren, toen zij' een raadsliu poogden uit te zetten, niet handelden in de rechtmatige uitoefe ning van hun functie, en wel omdat het desbetreffend artikel van het reg lement van orde rechtsgeldigheid mist. Tot deze niet-rechtsgeldigheid van het desbetreffend artikel besloot de Hoo ge Raad echter op een zeer specialen grond, n.l., dat het artikel in één on- splitsbare wilsverklaring aan het feit, dat een raadslid door den sterken arm uit de vergadering is moeten verwij derd worden automatisch en ken nelijk als straf het gevolg heeft ver honden, dat het aldus verwijderde lid geen vergadering van den ra,ad meer mag bijwonen gedurende den tijd van drie maanden na den dag der ver wijdering. Een verkeersstatistiek. Naar de Msb. verneemt, zal bin nenkort een statistiek verschijhen be treffende 't verkeer op de voornaam ste wegen in Nederland. Deze statis tiek is gebaseerd op verkeerstellingen, welke vanwege het Departement van Waterstaat zij'n gehouden. Uit deze statistiek zou blijken, dat de Rijswijk- sche weg, wat druk verkeer betreft, boven aan de lijst, staat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1