27 No 216 Woensdag II' Juni IIIS5 39e Jaargang H. CO LIJ fa. Buitenland. Binnenland. Dus No. 1 van lijst 27. Staaf-Tabletten .90- Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten ,75«. Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten «k* Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68 70, Goes Tel.: Retlaeiie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. houden wg van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt- EEN BERISPELIJK STROOIBILJET. Zaterdag verspreidde het Bestuur der aid. Goes S. D. A. P. een strooi-, biljet, waarin aan onze redactie lo gen en laster werd verweten, en mi nister Colijn als de oppercijfergo oche- ïaar werd weggezet. Wij! hebben Maandag in een voorloo- pig verweer ons tegen de onjuiste be schuldiging verzet en gisteren op de voornaamste punten het roode mani fest weerlegd. Om 't belang der zaak willen wij' nu nog eens 't geheele biljet aan een onderzoek onderwerpen. De heeren schrijven Beginnen we met het stukje in het no. van 8 Juni. Daar gaat het over het Deensche voorbeeld inzake ont wapening. Daarin wordt betoogd, dat het Deensche voorstel niets an ders inhoudt, dan vermindering d'er oorlogsbegrooting met 7 millioen kronen, wat later tot 700.000 kronen is teruggebracht.' Dit is onwaar. De schrijver van dit stukje dienlde te weten, dat het ontwapeningsvoorstel der socialistische regeering nog steeds in behandeling is en dat dit voorstel inhoudt een verlaging der begrooting met 35 millioen kronen. Hierop zij geantwoord, dat inder daad mets meer effectief is bereikt dan die vermindering met 700 dui zend kronen. En wat dat ontwape ningsvoorstel aangaat, dit zegt niets. Het is nog slechts een voorstel, waar van geldtafwachten wat er Vam komt. De heeren schrijven verder: Deze verdraaier der waarheid: weet toch ook (en als hij' dat niet weel, laat hij dan trachten eerst wat wijzer te worden voor hij gaat „voorlichten") dat naa,st dit ontwa peningsvoorstel hen voorstel tot voorloopige verlaging der oorlogs begrooting was ingediend, welk voorstel weer is teruggenomen om niet vooruit te Ioopen op, de beslis sing van het. aanhangige ontwape- ningsontwerp. Mis mijne heeren! 't Is niet terug genomen; 't is door de le Kamer ver worpen. f Verder Het geschrijf in „De Zeeuw" ves tigde den indruk dat de plannen der socialistische regeering slechts een bezuiniging meebrachten van 700.000 kronen. Dat is verdraaien der feiten. Wie verdraait hier Zie boven. Hij weet, evengoed als wij, dat toen in Denemarken de socialisti sche regeering optrad, de kroon reeds op 46 cent stond. De daling der kroon vond plaats onder bur gerlijke regeeringen. Dit nu juist .wisten wij' niet. Wij missen 0p 't oogenblik de bewijzen, doch nemen gaarne aan, dat de hee ren dit althans beter weten. Edoch - en dit valt niet tegen te spreken trots het soc.-dem. bewind is de gedaalde kroon 46 cent gebleven. Wij' gaan verder In „Hoe men de kiezers voor licht IJl" maakt de kerel 't nog er ger. Daar heet het: v„Onze christe lijke regeering bracht de oorlogs begrooting van 1920 op 1921 terug van 87.2 op 74.1 millioen". „Het eerste cijifer van 7,2 miljoen klopt aardig goed. In 1920 werd uitgegeven voor oorlog 51.577.238, voor maarine 44.986.248. Totaal 96.563.486. Trek hier af ongeveer 9 miljoen voor loodswezen en be tonning; dan blijft er voor 1920 aan oorlogsuitgaven over ongeveer 87 miljoen."" Wr merkten gisteren reeds op, dat wat de kerel schreef, juist is. Geen enkel cijfer in de redeneering der hee ren is waar. Die cijfers zijn voor oorlog 87.159.000, voor marine 41.149.000 (militair), totaal 128.308.000. Zooals de heeren het voorstellen klopt het dus niet. Wij hadden het alleen over het cijfer van „Oorlog", dat wais niet 5J, maar 87. De cijfers zijn dusOorlog 1920 87.2, Marine (mil.) 41.1; oorlog 1921: 74.1, Ma rine (mil) 42.2. Het is dus, gelijk wij gisteren reeds aantoonden, geen 87 maar 128.3 mil joen. De heeren laten nu volgen: Maar nu voor 1921. Uitgegeven in dal jaar is 74.798.355 voor oor log en 54.578.102 voor marine. To taal 129.376.457. Weer de 9 miljoen voor loodswezen, enz. er af. Dan rest aan oorlogsuitgaven in 1921 ruim 120 miljoen. Onze christelijke vrind van „De Zeeuw" beweert, dat het in 1921 was 74.1 millioen! Wat deed de leeperd? Zie bovenstaande cijfers. Hij moffelde de uitgaven voor marine weg! En zoo kwam hij tot een vermindering der oor- logsuitgaven van 13 millioen. Ter wijl er een vermeerdering was van een 30 millioen!! Dit is heelemaal onjuist. De cijfers zijn 74.136.000 voor oor log en 42.285.000 voor marine (mi litair). Totaal 116.421.000. Zoodat in 1920 een totaal uitg. wa,s van 128.3 en in 1921 van 116.4 miljoen. Dus minder 12 miljoen (11.9). De heeren schrijVen verder: ln het nummer van 9 Juni vin den we meegedeeld in„Hoe men de kiezers voorlicht (III)", dat de oor logsbegrooting in ons land in 19 2 0 een eindcijfer had 87.2 millioen. In het nummer van 10 Juni wordt ons in het stukje „Ver gissingen" meegedeeld, dat Scha per in de Kamer had beweerd, dat de oorlogsbegrooting 150 mil joen was, maa,r "dat Schaper zich 50 miljoen vergiste. Zoodat dus die begrooting 100 miljoen is volgens „De Zeeuw" zelf. Let op lezer. In 1920 was 't 87.2 miljoen, nu 100 miljoen. Dat is, zegt „De Zeeuw", een vermindering sinds 1920 van 30 pCt. Zoo> is 't ook. In 1920, Iet wel, was het eindcijfer voor oorlog 87.2 mil joen. In 1925 waren de militaire uit gaven volgens Schaper 150 miljoen, doch het was maar 100 miljoen, nog niet. Willen de heeren de juiste cij fers Hier zijn ze: Oorlog (in 1925) 59 miljoen; Marine 34 miljoen. To taal 93 miljoen. (De niet-militaire uit gaven bijna, 7 miljoen, dus bijna, 100). Oorlog (in 1920) 87.1 miljoen; marine 41.1 miljoen: totaal 128.2 miljoen. Trek nu die beide getallen van elkan der af 128.2 93 en ge houdt over 35.2 miljoen; dat is dus een vermin dering van 30 pCt. op> Oorlog en Mas rine; maar ook op de begrooting van oorlog alleen is het 30 procent. Im mers 87 miljoen min 58 miljoen wijl merkten dit Maandag reeds op. is een vermindering van 30 pCt. De heeren schreven ook o.a. nog in de circulaire Wij verzoeken „de Zeeuw" vrien delijk onze cijfers te weerspreken of haar „vergissing" te erkennen. Indien ze het eerste wil trachten, zijn we bij voorbaat benieuwd naar de goocheltoeren, die dan vertoond zullen worden. Ofschoon wij in dit verzoek en de daaraan toegevoegde opmerking niet veel vriendelijks vonden (doch dat is een quaestie van stijf!) meenden wij aan Hun verzoek te moeten voldoen, 't werpt allicht een ander licht op' de ons toegedichte „voorlieging". Hole men de kiezers voorlicht. VI. We komen nog even terug op de mili taire cijfers, welke de S. D. A. P. in haar „Stemt Rood!" gaf. Zij zegt: „Verbijsterend en ontstellend is het, hoeveel geld wij desondanks aan het leger hebben ten koste gelegd. In de oorlogs jaren werd niets gespaard- Alleen voor het leger werd uitgegeven: in 1914 f 110.000.000 in 1915 - 220.000.000 in 1916 - 259.000.000 in 1917 - 282.000.000 in 1918 - 373.000.000 in 1919 - 171.0Q0.000 Samen f 1.415.000.000 in de oorlogsjaren, dus bijna anderhalf milliard gulden, waarvan het volk nu nog elk jaar de hooge belastingen moet opbrengen." Wij zeggen: In deze bedragen zaten voor in 1914 in 1915 inl916 inl917 in 1918 inl919 personeel der landmacht f 57.186:000 - 123.565.000 -134.153.000 -136.294.000 1-173.897.999 - 75.155.000 pensioenen, wachtgelden en kostwinners- vergoodingen f 13.500.000 - 34.580.000 - 33.104.000 - 36.165.000 - 52.374.000 - 23.612.000 Samen f700.250.000 fl97.335.CO0 Van de 1415 millioen aan de dagelijk- schë verzorging onzer gemobiliseerde mi litairen en hun achtergelaten betrekkin gen alléén bijna 900 millioen. Wij vragen: Is dit eerlijke voorlichting der kiezers in „Stemt Rood!"? Of aanvaardt de S- D. A. P.«ook niet meer de verantwoordelijkheid voor deze 900 millioen? De soc.-dem. fractie stemde toch al die jaren voor de mobilisatiecredieten? R. A. d. O. „Past op voor Zakkenrollers". Zoo waarschuwt de S. D. A. P. En dan zegt ze: Stemt Rood! Dat is nu zoo'n echt staaltje van volks verlakkerij. Die „Zakkenrollers" staan Rèchls. Altijd volgens de S. D. A. P. 't Zijn de mannen, die hebben durven stemmen voor de kleine verhooging van het Tarief. Want die vraagt van allen evenveel, zonder te rekenen met het in komen. En dkt is nu „zakkenrollerij"! 't Woord is op zichzelf al brutaal. Maar wordt het nog meer, als men bedenkt, hoe de socialisten, gelijk dezer dagen gedurig is aangetoond, lang niet vies zijn van winst uit de b o d r ij- v e n. Dan kóst een tramrit de gemeente maai' 8 cent en zij laat 10 cent betalen, rijk en arm. Dan gaat de waterleiding voor den arbeider „over den meter", en hoe groo- ter zijn gezin, hoe meer „duiten" hij in 't busje moet doen. Dan kost de electriciteit de stad b.v. 26 cent en zij laat'30 betalen: rijk en arm! Zélf mag men dit alles doen: En bij een ander, die lasten oplegt, óók voor rijk en arm gelijk, noemt men het „zakkenrollerij". Het is me een fijne boel! Maar nóg erger maakte het mr Mar- chant, de leider der vrijzinnig-democra ten, die al es naar z'n voeten kijkt, hoe hem een minister-pantalon zou staan. Die vond het woord zóó mooi: Die nam 'tover: Zakkenrollerij. En nu moet men iveten: Sinds jaar en dag, sinds overouden tijd hébben we de v ij f procent invoer rechten gehad. Wie hebben die destijds ingevoerd? De vrijzinnigen. Wie hebben ze steeds helpen handha ven? Idem, idem. Wie wilden 't indertijd wel van vijf op zes brengen? De vrijzinnigen! Wie riepen hard mee: Neen, neen! toen min. Colijn voor enkele zaken de vijf op nul wilde brengen? De vrijzin nigen. En dan durft mr Marchant nog pra ten van zakkenrollerij! Sommige men- schen durven alles. (Friesch Dagblad.) De onlusten in China. De „Times" meldt uit Shanghai: De zeeliedenstaking blijft zich uitbreiden. Alle kustschepen zijn opgelegd. Naar uit Peking wordt gemeld, is maar schalk Feng voornemens, een anti-buiten- landsche actie te voeren. De algemeene staking is te Swatow be gonnen. Er is een Britsch oorlogsschip uitgezonden. Men begint te Londen zeer ongerust te worden over den toestand in China. Ook in regeeringskringen beschouwt men deze kwestie' thans als uiterst ernstig. Naar het schijnt, beschikt men voor de be scherming van vreemdelingen in ver schillende centra slechts over beperkte krachten. De berichten uit Sjanghai zijn niet bij zonder hoopgevend- Volgens een telegram aan de Times, begint men daar in te zien dat een bevredigende regeling on mogelijk is, die een oplossing brengt voor de groote geschilpunten tusschen de Chineezen en de vreemdelingen. Een telegram aan de Telegraph meldt dat de onderhandelingen te Sjanghai maar lang zaam opschieten. Intusschen worden de stakers zonder twijfel door heel China gesteund- Zij hebben geen gebrek aan geld en steun. De beweging groeit dage lijks. Stopzetting van fabrieken. Volgens bericht uit Essen gaan aldaar geruchten over een spoedig stopzetten van een groot aantal fabrieken. Zelfs zou den er op een vergadering van werkge versbonden plannen besproken zijn, om allo groote fabrieken in het Roergebied en in het Rijnland begin Juli te sluiten- De meeste bladen te Essen gelooven ech ter niet, dat een zoo drastisch plan tot uitvoering zal komen, wel verwacht men, dat tot inkrimping van het aantal arbei ders zal worden overgegaan. Een schrijven van Hindenburg aan Stresemann. De Duitsche rijkspresident heeft aan den minister van buitenlandsche zaken een brief geschreven, waarin hij er aan herinnert, dat hij op grond van art. 46 van de grondwet het recht heeft, de rijks ambtenaren te benoemen. Hij wil dat recht in het bijzonder handhaven, waar het de benoeming van de ambtenaren voor de buitenlandsche diensten betreft, derhalve mag dezen ambtenaren ook geen promotie of verplaatsing voorgespiegeld worden, zoolang hij, de rijkspresident, zich daar over niet uitgelaten heeft Kort® S*erieht«». Uit Praag wordt gemeld, dat de Tsj echo-Slowaksche regeering een wet. in zake de scheiding van Kerk en Staat voorbereidt. Daar de veldtocht in Marokko nieu we credieten eischt, verwacht men bin nen enkele dagen .levendige debatten in de Fransche kamer over Marokko. Gisteren hebben 15.000 arbeiders in de metaalbedrijven in het land van Char leroi den arbeid neergelegd om een loon- geschil. Een aantal groote fabrieken zijn tot uitsluiting overgegaan. De vuren zijn gedoofd. Men vreest dat de staking zich ov.er de metaal-industrie in het geheele land zal uitbreiden. De liberale partij in België besloot geen deel te nemen aan de ontworpen driepartijige regeering en verklaarde de extra-parlementaire liberaliseerende ele menten, die in de eventueel samen te stellen regeering zouden treden, te be schouwen als niet tot de partij behoo- rend- De feesten, op touw gezet door een comité van Belgische vrouwen, ter gele genheid van de zilveren bruiloft van ko ning Albert en koningin Elisabeth, zul len van 4 tot 12 Juli a.s. plaats hebben. Een propagandaweek, bestaande uit bios coopvoorstellingen, draadlooze omroepen, historische lessen en voordrachten in de scholen, zal er aan voorafgaan. Uit Berlijn wordt gemeld: Door de buitengewone droogte en de liitte van de laatste weken zijn de oogstvooruitzich- ten, die aanvankelijk zoo goed waren, veel slechter geworden. De vergeten schoolkinderen. Op de schriftelijke vragen van den heer Ter Hall betreffende afschaffing van de straf van het schoolblijven van kinderen heeft de heer De Visser, minister van Onderwijs, het vólgende geantwoord: De wet geeft den ondergeteekende geen bevoegdheid can maatregelen te nemen, waardoor gelijk wordt gevraagd een radicaal einde gemaakt zou worden aan toestanden, zooals in October 1924 te Delft en in begin Mei 1925 te Dordrecht voorkwamen, waarbij schoolgaande kin deren, die voor straf moesten nablijven in de school, door vergeetachtigheid van het onderwijzend personeel in het verlaten schoolgebouw achterbleven. De straf van het schoolblijven behoort tot het tuchtrecht van het hoofd der school, en onder zijn verantwoordelijk heid kan zij mede worden opgelegd door den) klasse-onderwijzer(es). Het nablij ven van leerlingen kan op zich zelf na tuurlijk niet als een gevaarlijke straf wor den aangemerkt, en zeker niet, indien deze, gelijk het behoort, onder toezicht wordt toegepast. Tot het doen afschaffen dier straf ontbreekt den ondergeteekende de bevoegdheid, maar hij kan er de nood zakelijkheid ook niet van inzien. Zelfs een wenk, dat de nablijvers steeds onder toezicht moeten zijn, acht hij overbodig, eenerzijds omdat deze beide betreurens waardige gevallen een zóó zeldzame uit zondering op het geheele aantal openbare en bijzondere lagere scholen zijn, en an derzijds, omdat juist die gebeurtenissen zelf de- beste waarschuwing zullen zijn, om het noodlge toezicht in het vervolg MIJNHARDT's BQ Apoth. «o Drogisftmu ook in andere scholen niet te doen ont breken. De Glindhorst. Ons volk wordt wakker over deze stich ting. Na het schitterend voorbeeld van Sassenheim is in Delft op één avond f1600 ingezameld, voor de Glindhorst. Welk bedrag wel zal groeien tot f2000. Bovendien werd bij ds Hagen in de bus een gift van duizend gulden gevon den van een onbekenden gever. God zelf maakt de beurzen los en open. Eveneens ongevraagd uit Amsterdam een gift in gekomen van f 100. Ook zeer veel klei nere giften en collecten. En velen zijn bezig om groote giften voor ons te ver zamelen. Het is of heel ons land nu wil gaan meewerken om onzen smaad weg te nemen en te veranderen in eere. Uw humeur wordt vergald, als gij last hebt van aambeien. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending verlichting en heelt uw* kwaal. Inderdaad een pro baat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (6) Nijtengo te Goes. (Vervolg.) Stand no. 21 van D. W. HAGENAARS- VAN SCHOOR te Bergen op Z,oom geeft te zien wat deze firma op het gebied van fruit- en groentekisten levert. Diverse formaten en modellen zijn geëxposeerd', o.a. een vervanging van ships in hout, waarin het te verzenden artikel' meer tegen beschadiging beveiligd is dan in de oude modellen ships. Ook wordt de aan dacht gevestigd op een houten vervanging van bushels, dié meer doelmatig is en eveneens grooter waarborg biedt voor gave aankomst der artikelen, terwijl er voor voldoende luchtverversching zorg gedragen is. Ook andere soorten embal lage en exportkisten, o.a. eierkisten, ap- pelkisten, enz., worden door deze firma geléverd. Ons werd medegedeeld, dat de ervaring van groote fruit- en groenteëxporteurs bewezen heeft, dat met verzending in de bovengenoemde kisten, de artikelen op de buitenlandsche markten 5 a 10 pet. meer opbrachten, dan bij het gebruik van ships en bushels. WOLDRING IDEMA, Groningen. „Bevordering van eigen industrie voor komt werkeloosheid" is één der opschrif ten van den stand der firma Woldring ldema te Groningen. Cultura-wijto. is een product van den Nederl'andschen wijn- bouw, welke in geen enkel opzicht be hoeft onder te doen voor die uit het buitenland. Integendeel. Cultura doorstaat elke proef van vergelijking en is bovendien zeer billijk in prijs. Teneinde het publiek, voor zoover nog noodig, hiervan te over tuigen wordt Cultura aan dezen stand gratis ter kennisname geschonken. Een tweede opschrift: „Z(iet wat het eigen land u biedt, en zoekt het in den vreemde niet", is voor het publiek mede een aansporing om met Cultura een proef te nemen, terwijl' men bij gebruik van dezen wijn de voldoening smaakt, welke is vastgesteld in een derde op schrift: „Wie Nederlandsche goederen koopt, dient het vaderland". Niet alleen met Cultura wordt hier geëxposeerd, doch de firma Woldring en ldema brengt te vens naar voren meerdere harer specia liteitsartikelen als „Abstinent", een na tuurwijn zonder alcohol, Limonadesiro pen en „Roelfsema's Dubbele Likeuren", welke door hunne prima kwaliteiten en bijzondere eigenschappen veel aftrek ge nieten. Als nieuw artikel biedt de firma het publiek een „Kallemooi", 'n Citroenschil letje (Fladderak) met alcohol, welke in korten tijd reeds veel opgang heeft ge maakt. Het artikel is luxieus verpakt in een fraaie karaf, terwijl de prijs zeer billijk is te noemen. De Stand zelve ziet er keurig uit en vormt met de etaleering een fraai be zienswaardig geheel'. Daar genoemde artikelen aan belang stellenden gratis worden geschonken en iedere kooper bovendien bij' wijze van attractie een 'tentoonstel'lingssurprise ont vangt, twijfelen wij niet of het zal de firma Woldring ldema niet aan be langstelling ontbreken. (Wordt vervolgd..)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1