27 No 215 Dinsdag 16 Juni 1625 SDe Jaargang Bar. en Buitenland. Binnenland. H. CO LIJN. Dus No. 1 van lijst 27. WIJNHANDEL zij1 in gevechten i hadden opge- ste plaatsen in Maas en Waal ren het. middel- welke gehou- tot 25 ct. per iet algemeen ge- vroeg fruit is, oudreinetten en we en Maas en De Daily Mail kisten zyn aan- t hout, bekleede en aangebracht ischip' Luitenant ter waarde van jet,-regeering bij gedeponeerd. Terwijl te Parijs ht, hebben Za len van Frank- ige stormen ge- i k a a 1. Eén klas te Appingedam, l catechisatie-lor at thans echter au onderwijs in bioskoop. cfteerders. ord Beaverbrook ondere afdeeling zijn, om de eren die er in oleeren. Het be- heeft besloten ïg in te winnen eren en onvoor- lelen. De Daily veroorloven een meer adverten- ij op kan nemen. om te zorgen, onder de oogen gsten koop aan e r d e r ij. De bijgestaan door i een paar per- jen bekend zich en van sterken naakt. Het hier- is in beslag ■t sanatorium t.e ■heide afgebrand, tstaan door hel; gaar of sigaret. ;n groote duin- op Texel. Onge le brand is ge- die per auto ak is onbekend. d gestoken, jongen uit bal- n veenachtigen, te dagen uiterst een korenveld, dbouwer 11. te l het korenveld en 'hulp wist te iversloeg op de onderzoekt de e n. Vrijdagmid- che strand een tusschen eenige iten bijenzwerm, ld ruimen, Om- t het Zuidwesten die zich in vier j nam bezit van t besloten deze i. Wat men ook sten bleven maar zij een uitval icn daarna weer stak een oude toelen naar zee, bleven in de rijd besloot men Met natte zak- lijf en moordde eft geen betoog, isternatie teweeg adgasten volgde op eerbiedigen (Volk.) k k e 1 a a r s. Za- loopend gevecht e en een troep een gröote snel- rer een afstand schoten gewis- to te _pletter in izittenden bleven in gedood en een laars is er één Dodelijk gewond. Voor de JRecht- sld de zaak van v. V. te Apel- itphen, aan wien hij op 19 Mei tpeldoorn, toebe- W. Beckeringli ht, van welken chten was voor chen. Beklaagde het bosch had Ld gestoken. Hij ïad met de be ur hulp te ver verdienen Da ■nisstraf met af- ,is. Uitspraak 19 Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DMUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels ft.20, elke regel meer 30 ot.» Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt- Nog eens „de leugen achterhaald". Het bestuur der afd. Goes S. D. A. P. schreef in zijn pamflet aan ons adres ook nog: In „Hoe men de kiezers voorlicht III" maakt de kerel 't nog erger. Daar heet het: „Onze christelijke regeering bracht de oorlogsbegrooting van 1920 op 1921 terug van 87,2 op 74,1. millioen". Dit is juist. Dat schreef de kerel. En wat hij schreef was juist. En wat liet bestuur der S. D. A. P.-afdeeling er op aanmerkt was onjuist. Het bestuur schrijft: „Het eerste cijfer van 87,2 miljoen klopt aardig goed. In 1920 werd uit gegeven voor oorlog 51-577.238, voor marine 44.986.248. Totaal 96.563.486- Trek hier af ongeveer 9 miljoen voor loodswezen en betonning; dan blijft er voor 1920 aan oorle'gsuitgaven over on geveer 87 miljoen." Deze redeneering is fout. Dat eerste cijfer van 87.2 miljoen is het juiste cij fer, alleen voor „oorlog"; en niet dat bestuursgetal van 51.577.238. En voor marine (militaire uitgaven) is het bedrag niet 44.986.248 zooals Jjet bestuur schrijft, maar 41.1; totaal dus 128.3 miljoen. Het bestuur laat nu volgen: Maar nu voor 1921. Uitgegeven m dat jaar is 74.798.355 voor oorlog en 54.578.102 voor marine. Totaal 129.376.457. Weer de 9 miljoen voor loodswezen, enz. er af. Dan rest aan oorlogsuitgaven in 1921 ruim 120 mil joen. Onze christelijke vrind van „de Zeeuw" beweert, dat het in 1921 was 74,1 millioen I Wat 'deed de leeperd? Zie bovenstaande cijfers. Hij moffelde de uitgaven voor marine weg! En zoo kwam hij tot een vermindering der oor logsuitgaven van 13 millioen. Terwijl er een vermeerdering was van een 30 millioen!! Neen, de leeperd moffelde de uitgaven voor marine niet weg, maar de heeren gaven gansch foutieve cijfers. Voor oor log is uitgegeven 74,1 miljoen; voor (mi litaire deel) marine 42.2 miljoen. Samen 116.3 miljoen, zoodat de militaire uit gaven voor oorlog en marine saam ver minderd zijn met 128.3 min 116,3 is 12 miljoen. En dus geen vermeerdering van 30. miljoen, zooals het Bestuur van Goes S. D. A. P. beweerde. Hiermede meenen wij aan het verzoek der heeren te hebben voldaan. Voor het overige verwijzen wij naar de driestar in ons Bijblad van gisteren (van den heer R. A. den Ouden). Wij hebben hunne cijfers weersproken, wij meenen ze ook te hebben weerlegd en dat wel zonder „goocheltoeren". Voor wat in ons nommer van 10 Juni staat in betrekking tot de blunders van de Soc.- dem. leiders Schaper en Kleerekoper, zie men de driestar in ons vorig nommer- In de familie. „De Standaard", met citaten van libe rale voormannen het genetisch verband tusschen liberalen en sociaal-democraten willende aantoonen, herinnert aan het ge vleugeld woord van „Het Vaderland"„in elk geval in de familie". Heeft „De Standaard" hier niet de (li berale) „Groninger Courant" bedoeld? De ze toch schreef in 1905 naar wij meenen, naar aanleiding van de vervanging van eenige liberalen door socialisten, in het vuur harer vreugde dit gevleugeld woord aan haar pers toevertrouwd. Wij voegen er nog één gevleugeld woord aan toe van den toenmaligen, nu vv ijlen, -liberalen minister Pierson in de tweede Kamer: „Het verschil tusschen de liberalen en de sociaal-democraten be staat alleen hierin dat de liberalen den berg willen afgraven en zij hem willen slechten". Alleen een verschil van tempo dus, gelijk er verschil van aanpakken en voort varen is tusschen den tachtigjarige en den jongeling. De strijd in Marokko. Painlevé is por vliegtuig naar Frank rijk teruggekeerd. Hij verklaarde aan de journalisten, dat allen een snellen vrede wenschen. Abd cl Krim de meening bij brengen, dat de Franschen er aan den ken om heen te gaan, is echter geenszins een voorbereiding van den vrede. Painlevé zal in do kamer zeggen, het geen hij noodzakelijk acht. Indien zijn woorden de kamer niet behagen, moet deze zelf de verantwoordelijkheid aan vaarden. De samenwerking met de Spanjaarden is noodzakelijk om een duurzamen vrede te verkrijgen. De Franschen zouden de roovers in do Riff kunnen achtervolgen, maar het achtervolgingsrecht moet in samenwerking met de Spanjaarden uit geoefend worden. Er is geen vrede mo gelijk vóór Frankrijk alle gebieden, waar over het te waken heeft, bevrijd ziet. Communistenrelleljes in Londen. Volgens de bladen hebben er Zaterdag nacht in Hyde Park to Londen hevige tooneelen plaats gehad, die door een con flict tusschen communisten, fascisten en politie veroorzaakt werden. De opstootjes begonnen, toen de politie een man ar resteerde, van wien de communisten, die juist een groote meeting hadden gehou den, dachten, dat hij een der hunnen was. Zij verzamelden zich op de plaats dei- arrestatie en scholden de politie uit. De fascisten, die eveneens juist eeil verga dering hadden gehouden, kwamen de po litie te hulp. Toen deden de communisten ,een poging om den arrestant te ontzet ten en hun houding werd dicht bij het bureau van politie in Hyde Park zoo vij andig, dat de politie een charge met den gummistok uitvoerde. Na een korte wor steling werd de arrestant in het bureau opgesloten. Dfe communis!en ondernamen toen een tweeden aanval, doch werden opnieuw uiteengeslagen; hun aanvoerder werd 'gevangen genomen evenals de lei der van een derden aanval, die kort daar na plaats had. Meer dan 3000 personen hebben aan de gevechten deelgenomen en zijn door de politie uiteengejaagd. Van alle kanten kwamen ambulances om de gewonden weg te voeren. Ontevredenheid der arbeiders in Rusland. Volgens berichten uit Moskou zou daar een revolutie dreigen van de zijde der vereenigde arbeiders en boeren, die drei gen de roode republiek omver te werpen ontevreden als zij zijn omdat de sovjet- regeering, terwijl de Russische arbeiders en boeren honger en gebrek lijden, groote bedragen besteedt om Chineesche, Deen- sche en andere buitenlandsche stakers te helpen. Deze voorspelling wordt gedaan in de kolommen van het weekblad „People", hetwelk een ongecensureerd bericht be vat van zijn correspondent te Moskou. Volgens het blad zou thans de sovjet- regeering voor de eerste maal in de ge schiedenis bedreigd worden door een samengaan van arbeiders en boeren. Het blad deelt voorts als bijzonderheid mede, dat, terwijl de regeeringsambtena- ren vrije woning, automobielen, dienst boden, enz. hebben er 1.369.000 werk- looze industrieele arbeiders zijn, waar van slechts 15 pCt. staatssteun geniet. Met het oog op dezen toestand moeten de locale comité's van het sovjetbureau ter bestrijding der werkloosheid openlijk tegen Moskou in opstand zijn gekomen. De laatste dagen hebben in de Moskou- sche fabrieken arbeidersbijeenkomsten plaats gehad, waar scherpe aanvallen op de leiders werden gedaan, wegens het verleenen van steun aan de buitenlan ders, die naar verhouding heel wat be ter gesitueerd zijn. De toestand in China. De berichten uit China zijn ongunstiger geworden. Na de verdrijving van het le ger van Jaenan,is Kanton met behulp van Rusland zuiver communistisch ge worden, waarbij generaal Feng zijn dien sten aan de regeering te Peking aanbiedt voor een anti-Britschen oorlog, zoodat men een nieuwen boxer-opstand ver wacht. Deze Feng is de Christengeneraal Feng Sinjoetsjang, omtrent wiens toezegging wij in de Telegrammen in ons nommer van gisteren bericht deden. Hij schijnt een Christen met bolsjewieksche neigin gen te zijn(?) Britsche, Amcrikaansche en Japansche kanonneer-booten zijn naar Kitikjang ge gaan, een zomerverblijf waar 600 vreem delingen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, verblijf houden. Te Peking wordt een staking van één dag voorbereid en een algeineene boycot van de Britsche en Japansche firma's- Er zijn oproeren in de haven van Kai- fenz aan de Jangtsekjang, waar aanvallen op het Britsche en het Japansche con sulaat zijn gedaan en Japansche troepen geland. De Chineesche matrozenbond begint op verscheidene scheepvaartlijnen een sta king en dreigt met een algemeene sta king, ingaande ,20 dezer, die echter van bevelen van het communistische Kan ton zal afhangen. De katholieke kerk te lvaifeng is in brand gestoken en vernield; een Italiaansche priester is gedood. Onparlementair parlementariër. Uit Boekarest wordt gemeld: De afge vaardigde van dc nationale partij Filipescu heeft aan den minister van justitie het volgende schrijven .gezonden „Ik heb u in de kamer driemaal „ca naille" genoemd. U hebt mijn woorden niet 'gehoord. Daarom herhaal ik deze schriftelijk en ik doe ze vergezeld gaan van mijn gansche minachting, die ik u bij deze in het gezicht slinger. Ik hoop, dat u thans zult weten, wat u te doen staat." compliment voor onzen Goeschen mid denstand. Terecht merkt het Comité op, cfcit de vermakelijkheden bijzaak moeten blijven. Spr. hoopt, dat de tentoonstelling mo ge slagen, dat de exposanten goede zaken zullen maken en dat alle bezoekers ge- ndeglijke dagen zullen hebben. -Hiermede verklaarde Spr. de 2e tentoonstelling van nijVerheid en handel geopend en werden aan mevrouw ilajenius bloemen aangebo den. We geven nu nog enkele beschrijvingen, van stands. We noemen in do tooneel'zaal eerst stand 38, die van de SINGER-MAAT- SCHAPPIJ te Goes. Hier wordt niet zoo zeer voor de reeds bekende typen Singer-naaimachines reclame gemaakt, maar de Maatschappij (vertegenwoor diger de heer J. J. Koene) wil met haar tijd meegaan en exposeert naaima chines, welke door electriciteit in bewe ging kunnen worden gebracht. Een el'cc- tro-motortje kan aan do machine wor- Korte berichten. De nota inzake de veiligheidskwes tie wordt heden te Berlijn overhandigd en, naar verluidt, Donderdag gepubli ceerd. v In de noordelijke scheepvaartroute tusschen de Ver. Staten en Europa heb ben eenige schepen een vervaarlijken ijs berg geconstateerd- Het zuidelijk gedeelte van den staat Minnesota is Donderdag 1.1. door een ge weldigen storm geteisterd. Er zijn twee dooden, eenige tientallen gewonden en aanzienlijke materieele schade. In de buurt van de plaats Brecking- ridge, in den staat Texas, is de bliksem in een school geslagen, waar vele leer lingen bijeen waren. Er zijn drie dooden en vele gekwetsten, van wie er vijf of zes levensgevaarlijk getroffen zijn. Pa v. d. Steur. Er heeft zich nu een comité gevormd voor 't zenden van gelden naar Pa v. d. Steur. Wie nog wat wil afzonderen, zende aan F- H. A. v. d. Brugh, secretaris penningmeester van Oost en West te 's-Gravenhage, of aan ds H. C. de Groot te Angerlo. Wij hebben de bijdragen on zer lezers naar Van der Steurs adres te Magelang gezonden. Prettige boodschap! Ged- Staten van Drente hebben de be grooting 1925 der gemeente Emmen niet goedgekeurd, o.m. omdat daarop de kos ten van werkverschaffing buiten de ge meente, t ot een bedrag van f 107.000, op den kapitaaldienst waren gebracht. Vol gens de zienswijze van Ged. Staten moet deze uitgave ten laste van den gewonen dienst komen, waardoor de belastingen in de gemeente met 20 a 25 pCt. zullen moeten worden verhoogd- Nijtengo te Goes. (Vervolg.) Voor we nog iets over de stands zeg gen, willen we eerst melding maken van de rede van den Burgemeester, uitge sproken na die van den voorzitter, den lieer Geij'son. De burgemeester wilde gaar ne voldoen aan het verzoek deze tentoon stelling te openen, maar vooraf bracht hij hulde aan den voorzitter en het geheele comité, voor de energieke wijize, waarop de tentoonstelling is georganiseerd. Me nigeen zal zich afgevraagd hebben: nu wèer al een tentoonstelling? Maar het antwoord hebben de exposanten gegeven. Hun aantal bedraagt meer dan het dub bele van het aantal van 't vorig jaar. Spr. heeft vorige week toevallig! een paar standhouders ontmoet, die het, ge heel onafhankelijk van elkander, verklaar den, dat de handeldrijvende middenstand te Goes in handelskringen zeer goed staat aangeschreven. Goes heeft een koop krachtig afzetgebied. Spr. acht dat een den aangebracht, ja in machine nr 101 is zulk een motortje zelfs ingebouwd, terwijl een electrisch lampje het licht juist op de naald en het werk laat vallen. Ook wordt een draagbare naai machine (eveneens met ingebouwden mo tor) geëxposeerd. Onze huismoeders ho pen nu zeker maar dat de electrische stroom spoedig op Zuid-Bevel'and komt? In den stand van N.V. PHILIPS GLOEI LAMPENFABRIEK EN, EINDHOVEN is heel veel te zien en te leeren. Alles wat in deze reusachtige fabrieken wordt geproduceerd, is hier in kort bestek bij eengebracht. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de radio- en autolampen, terwijl' daarnaast ook te zien zijn de diverse lampen voor verlichting van wo ning en winkel, voor zaklantaarns en feestverlichting en kerstboom, ja zelfs vuurtorenlampen. Bijzonder interessant is de voorstelling van de fabricage van de electrische lamp en de radio-lampen van de grondstoffen waaruit de lamp is opge bouwd. De stand is omlijst door de bekende Argenta-lampen, die een helder en toch zacht licht geven, terwijl aan de binnenkant van de stand etalage-lampen zijn aangebracht. We kunnen onmogelijk alle lampen, door Philips in den handel gebracht, noemen, maar willen alleen nog wijzen op de radio-lampen, vooral B 406, de duplo-autolamp, die het ver blindende autolicht op den weg wegneemt voor passeerende personen en voertuigen, op de lampen van versterkte constructie voor fabrieken en trams, die tegen schok ken en trillen bestand zijn, zooals aan schouwelijk wordt voorgesteld. Voor auto mobilisten zijn de sets, ter opberging van allé benoodigde lampen, aan te be velen. Vergeten we ook niet te noemen de Philips' gelijkricliters voor het zelf laden van accu's op wisselstroom. Midden in deze zaal is een stand ge plaatst, die vanwege zijn respectabele hoogte al direct in 'toog loopt. Het is do Dcrdtsche toren in 't klein, die hier is neergezet door ALBERS CREAMERIES LTD' UIT AMSTERDAM. In het gezellige benedenvertrek met zijn gothische ramen ontvangt de standhouder het belang stellend publiek en wordt reclame ge maakt voor de door de firma in den handel gebrachte margarine, en wel Standaai'dmerk A C. L. en wapen-marga rine, met schitterende cadeaux. Een ca- deaUx-lijst is voorhanden. Dn cocos- nqten (een der grondstoffen bij de marga- rine-fabricage) ontbreken niet. Op het tooneel in deze zaal is ook on dergebracht de stand van WOIILMUTH, Amsterdam (hoofdvertegenwoordiger W. J. Bartel'se, Kloetinge). Indertijd hebben we een uitvoerige 'beschrijving gegeven van de Wohlmuth-methode, waarbij gal vanische zwakstroom wordt gebruikt als geneeskracht bij zenuw- en spierziekten, hoofdpijn, storingen bij bloedsomloop, enz. Ook voor massage bewijst ze goede diensten. In den stand worden aan ieder belangstellinde gaarne inlichtingen gege ven, terwijl' tal van elementen, instrumen ten en boekwerken geëxposeerd staan. We gaan nu weer naar de tuinzaal'. Al direct ziet men bij' het binnentreden, den stand van de firma v. NELLE te Rot tendam, waar het publiek een kopje thee of koffie kan drinken en al'zoo kennis kan maken met de voortreffelijke kwaliteit der reeds algemeen bekende v. Nelle's kof fie en thee. In deze zaal is ook de ruime stand van de firma WED. G. OUD Pz. Co. te Purmerend. Smaakvol is deze .stand ingericht en aan ruimte is geen gebrek, zoodat tal van belangstellenden hier wel kom zijn. Bijzonder wordt de aandacht gevestigd op Oud's Kinawijn, Spaansche wijn (Marovilla), limonades, o.a. aard beien-limonade. Achter in deze zaal is weer een hekend fabrikaat, dat zich aan 't publiek presen teert, n.l. de BLUE BAND (N.V. v. d. Bergh's fabrieken, Rotterdam). Door de intensieve propaganda hiervoor gevoerd, is dit fabrikaat vrijwel overal ingevoerd. In den stand krijgt men een kiekje in de fabriek, terwijl het artikel zelf ruim schoots wordt geëtallcerd. Het blijkt wel, dat iedere tentoonstel ling enkele winkeliers etc. er toe nood zaakt, zich van een Nationaal Kasregister te voorzien, want op iedere Middelburg- sche en Goesche tentoonstelling verschijnt geregeld dhr II. O. v. d. WAARDEN uit Breda met dit artikel'. Dé toelichting, die hij geeft, .moet dan ook ieder, die een winkel of zaak heeft, wel doen besluiten tot aanschaffing over te gaan. Dé prijs (we zagen o.a. vermeld staan f218.50 of f 230) behoeft niet zoo'n bezwaar te zijn, want men haalt dit er spoedig genoeg uit, doordat fouten in de rekening tot het verleden behooren. Achter de tuinzaal', in een rustig tuin- hoekje, heeft dhr M. DE DREU Co. Je Goes velé Ford-auto's (gesloten en open), vrachtauto en Fordson tractor met ploeg opgesteld, terwijl ook een voorraad onderdeelen, banden, olie, en toniolite (voor accu's) aanwezig is. Waar velen in onzen tijd tot aanschaffing van een auto overgaan, zullen hier zeker wel druk zaken gedaan worden. In de galerij is nog een stand, die nog niet is vermeld, n.l. die van H. v. TOOR Jz„ Vlaardingen. Diens zaak be staat reeds 42 jaar en wil' nu ook meer dan tot dusver afzetgebied zoeken in Zeeland. In den mooien stand zien we in de fraaie vitrine advocaat, vruchten op. brandewijn, schillenbrandewijn en limo nades. Dlhr v. T00R heeft op de Mid- delburgsche tentoonstelling een eersten prijs gehaald, wat zijn stand zeker ook wel verdient. De bekende zeepfabriek DE HAAS VAN BREE-RO te Apeldoorn heeft hier ook een stand, waarin zijl haar gerenom meerde Edel'weiss-zeep en -zeeppoeder, Condorzeep en Sneeuw wit-chloor expo seert, altemaal artikelen, die onze huis moeders wel kennen. Maar ook zijn geëta leerd enkele cadeaux, die men kan krijgen door genoemde artikelen geregeld te ge bruiken. We zagen o.a. aardige lepels', een naaimachine, enz. We gaan nu weer naai- de groote zaal'. In het middenvak treffen we aan een stand van den heer H. VERWER, waarin is geëtaleerd een collectie fijne lingeries, terwijl van de Zebra-garens een reuzen schemerlamp is vervaardigd. Een J.euko reclame! In de vestibule heeft dhr Verwer als agent van de stoomververii „de Regenboog" nog een stand doen in richten, waar de resultaten van het ver ren aan het publiek worden getoond. De stands 4 en 19 zijn ingenomen' door de fa. P. A. DE LIGNY. In de laatste wordt geëxposeerd een groote collectie Fransche P.D|.-corsetten en lingeries, van af de goedkoopste tot de fijnere soorten. De P.D.-corsettonfabriek is de grootste fabriek van dien aard op het vasteland en en heeft voor haar fabrikaat in verschil lende landen, zelfs Amerika, eerste prij zen behaald. In stand 4 zagen we de bekende Holka- en Bon Ami regenjassen en -mantels met 1 jaar garantie voor niet- doorregenen en verkrijgbaar zoowel in effen als in phantasie-stoffen. Dhr W' SCHIPPER uit Goes maakt in stand 6 reclame voor de Melotte-melk- ontroomers en tuimelkarns, een merk, dat eigenlijk geen aanbeveling meer be hoeft. Een nieuw model wordt geëxpo seerd n.l'. met een lagen bak, waardoor er gemakkelijker een volle emmer in gele digd kan worden. Djeze nieuwe ontroomer behoeft bovendien slechts 1 maal per jaar (de oude modellen 1 maal per dagj gesmeerd te worden, terwijl een bel Waar schuwt als er te hard of te zacht gedraaid1 wordt. Een keurigen stand (nr. 10) heeft ook dhr A. M. SIMONS Cz. met zijn Gero- artikel'en. Wiat blinkt en schittert het daar! We zagen er allerlei artikelen in Gero-alpacca, -zilver, -tin en -plate. Daar de Gero-fabriek 12i/2 jaar bestaat, stelt ze gratis een jubileum-cassette verkrijgbaar voor hen, die den inhoud (lepels, vor ken, etc.) koopen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1