27 No 213 Zaterdag 13 Juni IHI5 9e Jaargang BANK-ASSOCIATIE EERSTE BLAD. H. CO LIJN. HET ADRES A. WILKING Hoofdpijn Binnenland. Dit de Provincie. Bit nummer bestaat uit twee bladen Dus No. 1 van lijst 27. KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS AKKER's Kloosterbalsem', bij doorlooperv, zor\aebrat\d z&delpiju, opefv Ku'ui en. msecterxbeterv. verzacht, zuivert eiv gerveest Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsfraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAd. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt. Stetnmen in een andere gemeente. Kiezers, die in een andere gemeente wenschen te stemmen, hebben gelegen heid daarvan verklaring te doen Maandag en Dinsdag a.s. ter secretarie hunner ge meente of van een gemeente waar zij Maandag of Dinsdag zullen vertoeven. Alleen Maandag en Dinsdag. Doch daar na niet meer. Als zij dan nog 1 Juli willen stemmen, moeten zij er voor overkomen. De commissie-Rink. Men maakt hier en daar in socialisti sche pamfletten de kiezers wijs dat de Regeering de bezuinigings-commissie 011- heuseh bejegend heeft en hare geadvi seerde bezuinigingsmaatregelen heeft af gewezen. De beschuldiging is onjuist. Nu deze onjuiste opmerking ons dezer dagen ook zelfs door een vooraanstaand man in onze actie gemaakt werd, haasten wij ons haar te weerspreken met de fei ten. Deze zijn dat de commissie-Rink alleen adviseerde omtrent bezuiniging bij de departementen, welke over een geza menlijk bedrag van een miljoen liep; en dat verschillende verbeteringen door de Regeering zijn overgenomen. Men leze er de Nieuwe Rotterd. Cou rant zeker een onwraakbaar getuige 1 maar eens op na. De heer Ter Borg. De heer ds Donner te Rreda maakt er ons attent op dat in onze driestar van 10 Juni „Nog niet" de heer Ter Borg te Apeldoorn, die hereeniging van A.-R. en C.-H. bepleitte, niet is G.-H., maar A.R. Genoemde Ter Borg is secretaris van het Geref. Tractaatgenootschap „Filip- pus". In diezelfde driestar komt nog een zetfout voor. Geschieden moet zijn Ge scheiden. voor Manufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Canada en het NoordpoolgebietL Naar de „New-York Herald" meldt, heeft de Canadeesche minister van bin- nenlandsche zaken in antwoord op een desbetreffende vraag, verklaard, dat Ca nada geen aanspraak maakt op de geheele Noordpool, doch wel op de eilanden ten Noorden van de Canadeesche kusten tusschen den 60sten en 142sten lengte graad. Te Washington wordt daarentegen be toogd, dat de Ver. Staten ten volle hun recht handhaven op alle door de expedi tie Macmillan nieuw te ontdekken landen, en dat de regeering besloten heeft, geen acht te slaan op aanspraken van Canada- Zou Canada echter diplomatieke bespre kingen wenschen te beginnen, dan zal expeditie misschien afgelast worden, totdat een beslissing in de onderhande lingen met Canada is gevallen. Uit de Duitsche gevangenissen. De commissie-Hoefle van den Pruisi- schen landdag heeft haar beraadslagingen hervat. Het bleek uit de verklaringen van een zekeren Zachler, die in het huis van bewaring opgesloten is geweest, dat aan de gevangenen op de meest lichtzinnige GR00TE MARKT 24. TELEFOON No. 41. wijze bedwelmende middelen werden ver strekt. Men kocht hoeveelheden, die vol gens den geneesheer, die lid van de com missie is, voldoende zouden zijn om een heel legercorps te doen inslapen. Hoefle heeft nu waarschijnlijk slaapmiddelen, die hem werden verstrekt, bewaard en zoo konden 33 tabletten luminal en pantophon in zijn bezit worden gevonden. Uit de verklaringen van verschillende verplegers bleek nog, dat men steeds hon derd dosissen morphine tegelijk kocht. Dit was slechts voor 6 dagen voldoende, hoewel nauwelijks 80 patiënten in het hospitaal van het huis van bewaring wa ren. Nu dr Thiele, de leidende arts, in zijn functie is geschorst, is de vereischte hoe veelheid narcotische middelen nog slechts zeer gering. Ministerialdirektor dr Kautz, die in ver band met, de zaak-Barmat eveneens in voorloopige hechtenis is geweest, ver telde dat hijzelf zooveel slaapmiddelen' kon krijgen en bewaren als hij wilde. Ook vertelt hij het geval van een man die 6 dagen lang in het hospitaal lag zonder dat een geneesheer zich om hem bekóm- merde. De verliezen op de scheepvaart worden grooter. Leigh Palmer, president van een groote scheepvaartmaatschappij, heeft dezer da gen in een vergadering te Washington betoogd, dat de regeering met de exploi tatie van de zes groote .stoomschepen Leviathan, Washington, Roosevelt, Har ding, Ameripa en Republic in eigen beheer de z.g. United States Line steeds grooter wordende verliezen lijdt, ten koste van de belastingbetalers. Vooral de Levia than de Duitsche Vatertand en het grootste schip ter wereld kan bij de tegenwoordige prijzen niet met eenig ren dement in de vaart blijven en in 1924' heeft dit. schip den staat ruim een millioen dollars gekost. Het gezamenlijk verlies op de zes groote schepen bedroeg 3 millioen. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. 60 ct. Korts berichten. Abd-el-Krim (de Marokkaansche re bel) organiseert een sterk front. Overal worden wegen, verbindingen en loopgra ven aangelegd. De magazijnen worden ge vuld met groote proviandvoorraden. De toestand in Shanghai (China) is zonder twijfel ernstig. Een enorme sta king dreigt over het geheele land uit te breken, tenzij een bevredigende oplossing wordt bereikt. Te Hankou (China) zijn gisteren ern stige relletjes tegen de buitenlanders voorgevallen. De muiters deden een aan val op de wapenbergplaats van de vrij-- willigerswacht. Eerst werd gepoogd om de menschen met de stralen van de wa terleiding weg te spuiten. Toen dit geen succes had, werd er met een machine geweer op de oproermakers geschoten. Er zijn acht dooden en vele gekwetsten. Na de bijeenkomst van de Katho lieke groepen van kamer en senaat heeft Poullet zijn pogingen om een nieuw Bel gisch kabinet te vormen opgegeven. Bergmeijer's Kamerzetel. De heer P. Bergmeijer, lid van de Chr. Ethische partij in Indië, schrijft in „De Banier" over de wijze' waarop hij door de A.-R. partij voor een Kamercandidatuur gepasseerd werd „Op de candidatenlijst der anti-revolu- tionnaire partij zooals die door het Cen traal Comité was opgesteld, en aan de partijen ter goedkeuring was voorge legd, kwam mijn naam voor als no. 19. Maar de afgevaardigden der kieskrin gen vonden het beter dat in mijn plaats kwam een vertegenwoordiger van' de vak beweging (de heer Amelink) en zoo ver dween mijn naam weer van de lijst. Ik ben dus geen candidaat voor de Tweede Kamer en zal nu maar kalm afwachten wat er verder met mij zal gebeuren. Verder onthoud ik mij natuurlijk van eenige bespreking of beoordeeling in het publiek van dezen gang van zaken. Alleen hoop ik er door geleerd te hebben, dat we ons vertrouwen van alle schepselen moe ten aftrekken en Qp God alleen stellen- Dat weten we als Christenen natuurlijk heel goed, maar er zijn wel eens harde ervaringen noodig om hët ons weer te doen beleven. Als het gebeurde deze uit werking mag hebben, dan is de les niet te duur gekocht." „De Houten Pomp" voegt hieraan toe: „Het lijkt óns dat er voor den heer Berg meijer nog meer te leeren is; n.l. dat een menscli nooit voor zich uit moot laten trompetten op de straten. Jozef en Mordechaï wachtten totdat een ander daar toe liet initiatief nam." De malversaties te Bergen op Zoom. Naar de „Tel." vernoemt wordt thans vanwege den officier van Justitie te Breda een onderzoek ingesteld naar de veel besproken malversaties alhier, in verband met welke de gemeente-ontvanger en ge meente secretaris reeds zijn ontslagen. De gewezen Duitsche Keizer naar Noordwijk? Het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken maakt bekend, dat de ge wezen Duitsche Keizer aan de Neder- landsche regeering vergunning gevraagd heeft, gedurende het badseizoen te Noord- wijk te mogen vertoeven. Het bezoek der Koningin aan Zwitserland. Zooals men weet, is Koningin Wilhel-' mina voor een tamelijk lang' verblijf naar Zwitserland gereisd en lxceft zich eerst naar de streek van het Vierwoudsteden- meer begeven. Het hotel Schiller, te KehrsitenBürgenstock waar H. M. do Koningin met gevolg haar intrek heeft genomen, ligt aan den linker meeroever en is van Luzern uit per boot in 25 a 30 minuten te bereiken. De hooge bezoekers hebben, om zooveel mogelijk onopgemerkt te blijven van de gewone stoomboot ge bruik gemaakt. De Koningin was verge zeld van Prins Hendrik en Prinses Ju liana, en verder van den ceremoniemees ter graaf du Monceau met gemalin, ba rones van Heeckeren van Keil en jonk vrouw e van Swinderen. Het bezoek van de Koningin aan Kehrsi ten werd, schrijft de „Tel.", door zeer fraai weder begunstigd. Warme dagen vol zonneschijn en heerlijk milde avonden. Hel hotel Schiller ligt aan den voet van den Bürgenstock, die zich onmiddellijk achter het gebouw majestueus in de lucht verheft. Van het terras van het hotel heeft men een prachtig uitzicht op het meer. Links ziet men den Pilatus en rechts den Rigi. De Koningin bewoont met haar gevolg de eerste verdieping van het hotel. Het is een eenvoudige inrichting, zonder luxe. De kamers zijn degelijk gemeubileerd. Het gebouw is op een rustige plek gelegen. Auto's komen er niet en stofwolken zijn er onbekend. In het park staan kastanje-, - linde- en vijgeboomen in volle pracht en tal van rozen verspreiden er haax heer lijke geuren. Zeer dikwijls is de Konin gin met haar schildergerei er op uitge trokken en aardige motieven aan het meer werden dan op het doek gebracht. Ook werden tochtjes ondernomen zooals naar Rigikulm, Brunnen, Axenstein en Altdorf en een rondvaart op het meer bi-ac.ht verdere afwisseling in het program. Steeds is H. M. zeer hartelijk met alle personen van hare omgeving omgegaan. De Koningin houdt van Zwitserland en van zijn bewoners. Als prinses heeft zij reeds te Muottathal verblijf gehouden, waar nog vele souvenirs te harer herin nering te vinden zijn. IJ. M. gaf uiting aan haar volle te vredenheid over haar verblijf in hotel Schiller. Zij deelde kleine waardevolle ge schenken uit en was vol hartelijkheid tegenover het driejarig zoontje van den hotelhouder. Prinses Juliana heeft ver schillende koeren met den kleinen knaap gespeeld. Allerlei. Als gevolg van het besluit oan den E. K. S. P. te laten voortbestaan, hebben mevroUw Roland Holst, benevens eenige N. A. S.-bestüurdeirs, o.al. Sneevliet, zich weer bij de O. P- H. als lid doen in schrijven. Bij koninklijik besluit is benoemd tot adjunct-commies bij het centraal bureau van voorbereiding van ambtenarenzaken de heeren P. Valkier en J. ïL M- Meijer, thans klerken bij gemeld bureau. Verplaatst met ingang van 16 Juni a.s. de besteller P, Dcurleyn van het post- en telegraafkantoor Middelburg naar het hulpkantoor, te Domburg. Een laag individu. Na. de arrestatie van I„ in verband met het misdrijf to Souburg kree? de politie te Koudekerke een steik vermoeden, dat eek hij de bedrijver kon geweest zijn van de onzedelijke handelingen gepleegd op den Nieuwen Vlissingschen weg op 4 en 5 Juni j.l. Zij onderwierp I. aan een streng onderzoek, wnrbiji de vrouw, tegenover wie de handelingen gepleegd zijn, hem als den dader aanwees, waar op een bekentenis volgde. (M- C.) Naar wij vernemen, is op de land bouwtentoonstelling te Kru.iningen eene zeer belangwekkende inzending van den A .N W.B. Toeristenbond voor Nederland te verwachten. Deze Bond bepaalt zich niet alleen tot het verrichten van al hetgeen den wielrijder, den autobestuur der, zoowel als den wandelaar en den watersportman tot gemak en voorlich ting dienen kan. maar werkt ook op velerlei ander gebied buitengewoon ver dienstelijk. Wij noemen de Wegencommissie van dezen Bcnd, welke zich zoo verdienstelijk maakte op het gebied van Wegenverbete ring. Men neme te Kminingen nota van dit alles. 50ct.p.pot Met ingang van 15 dezer treedt in werking de „Wet op de Coöperatieve Ver- lenigingen 1925 Stbl. no. 204. In art. 41 dier wet is eene overgangsbepaling op genomen voor de vereenigingen, opge richt vóór de inwerkingtreding dezer wet. In dit artikel wordt om. eene regeling gegeven, van de aan- het Handelsregister te doene opgaven. Wij! meenen goed te doen, hierop, voor zooveel noodig, de aandacht tei vestigen. In de eerste plaats moet binnen drie maanden, derhalve vcdr 15 September a.s. worden opgegeven, wat in de statuten ten aanzien der aansprakelijkheid der leden voor de verbintenissen der ver- eeniging is bepaald. In de tweede plaats moet door de vereenigingen, welker leden op eenige wijize aansprakelijk zijn voor de verbintenissen der vereeniging, binnen zes maanden, derhalve vóór 15 Decem ber a.s. worden overgelegd eene lij!st der leden, tevens ieders woonplaats vermel dende. Ben en ander moet geschieden op daarvoor bestemde formulieren, die op het Secretariaat der Kamer van Koop handel bunnen werden aangevraagd. Bij aanvraag van formulieren voor de ledenlijst, gelieve men het aantal leden op te geven, opdat kan worden beoor deeld, hoeveel lijteten moeten worden toe gezonden. De opgaven moeten in drievoud ge schieden. Middelburg. Een zestigjarige. Hiermede bedoelen wij de vereen. „Uit het VolkVoor het Volk". Het was wij len de heer mr G. N. de Stoppelaar, die den stoot gaf voor de oprichting der vereeniging. Een elftal andere heeren vereenigden zich met hem en besloten een vereeni ging op te richten met het devies bij te dragen tot de veredeling van het volk en op 13 Juni 1865 kwam de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" tot stand met aanvankelijk 450 leden. Van die 12 heeren, van wie wij nog noemen wijlen dé" heeren J. C. Milborn en jhr mr A. -A. van Reigersberg Versluijs, is thans nie mand meer in leven. Later, doch ook be trekkelijk in het begin van het bestaan, der vereeniging, heeft o.a. de heer J. Ap pel, veel voor de vereeniging gedaan. Aanvankelijk bepaalde men zich tot mu ziekuitvoeringen, letterkundige lezingen, enz., later kwamen daarbij sport en turn,- uitvoeringen en niet te vergeten de vie ring op waardige wijze van de jaardagen en andere heugelijke feiten van leden van ons vorstenhuis. Ruim 100 verschillende personen heb ben in de 60 jaren deel uitgemaakt of maken dit nog van het bestuur der ver eeniging gedurende korter of langeren N.V. Koopman's Meelfabrieken, Leeuwarden Engrosverkoop bij Gebr. Duvekot, Goes. tijd Zonder aan de verdiensten van an deren te kort te doen mogen wij enkele namen wel' noemen en dan denken wil voornamelijk aan wijlen den heer L. K. van der Harst J.Jz., den onlangs overle den oud-voorzitter, J. B. Verheij, J. J. H. Doorenbos, Wi. II. Hasselbach, M. van Boven, die allen een kwart eeuw of lan ger Heel' van het bestuur uitmaakten en den heer J. Worrell, den voor betrekke lijk korten tijd afgetreden ijverigen secre taris. Van de vroeger bloeiende, maar door de veranderde tijdsomstandigheden opge heven onderafdeelingen der vereeniging, noemen wij de Floral ia-tentoonstellingen, de St. Nicolaasvieringen en den Kinder speeltuin. Een onderdeel, dat zich reeds sedert 1883 staande wist te houden, is de Volkszang school, die sedert 1888 onder leiding van den heer W'. K. Kuil'er staat en nog kort geleden een goed geslaagde openbare les gaf. i Heeft dus zooals uit het bovenstaande blijkt, deze vereeniging in de afgeloo- pen 60 jaar veel goeds tot stand ge bracht, het huidige bestuur wil' niets liever, dan dit ook in de toekomst voort zetten. Het kan dit echter alleen doenl als het aantal leden, in plaats van gere geld te verminderen, zooals de laatste jaren het geval is, weer flink toeneemt. Een feestelijke herdenking van het ju bileum uitsluitend met de leden, en be" gunstigers zal plaats hebben op een na der te bepalen dag in Augustus of Sep tember. Onder voorzitterschap van den heer burgemeester van Middelburg werd Don derdagavond de eerste vergadering van den nieuwen Armenraad voor den vierden vierjarigen termijn gehouden in de Raadzaal van het stadhuis. Na opening der vergadering wees de voorzitter de nieuwe vertegenwoordigers der instellin gen van Weldadigheid op het doel en de beteekenis van hun onderlinge samenwer king en op de nuttige werkzaamheid| van den Armenraad in de laatst verloo- pen twaalf jaren. In den nieuwen Armen raad. zijn vertegenwoordigd 25 instellingen of drie meer dan in het voorgaande tijdvak. Het doel' der vergadering was de verkiezing van een voorzitter, de aan wijzing op verkiezing van 5 bestuursleden en van 5 plaatsvervangende bestuurs leden. Gekozen werd tot voorzitter: dhr P. Dumon Tak. tot bestuursleden werden aangewezen de heeren Mr J. Wi. Zijlstra, G. M. Mes en R. J. de Muynck terwijl tot hun plaatsvervangende bestuursleden Werden aangewezen resp.D|. N. van Gelderen, mevr. SchluterDe Nijs en Ds N. M. de Ligt. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren Ch. Boasson en Mr F. B. Evers en tot hun plaatsver- vervangende bestuursleden Mr Wi. F. E. Baron v. d. Feltz en' mejuff. A. W. Erme- rins. Na de rondvraag deed de voorzitter eenige mededeelingen en sloot de verga dering. Serooskerke. (W Gistermorgen verga derde de gemeenteraad. De voorzitter opent met geebd en dankt daarna de commissie voor de vcrdeeling der gras kanten voor hun vele werk daaraan ge daan. Van Ged'. Staten is goedgekeurd het aanvaarden vair het legaat van mevr. Tak van Vollenhove. Van B;. en W. van Vro'uwepolder, dat zij accoord gaan met den prijs vcor het zand uit de zandput van Serooskerke in de vorige vergadering vastgesteld op fl per k'ub. meter. Aan A. Jobse wordt op zijn verzoek entheff. verleend van een bedrag school geld, groot f9.07, wat hij moest betalen over 1924. Adressant zegt in zijn ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1