27 No SIS Vrijdag A 2 Juni ÜI5 SHe Jaargang BIQGELAAR'S TABAK 35 cent 16 13 JÜAN AË No. 2 No. 0 AMERICAN BAY 9 H. COLIJN. Tweede Kamerverkiezingen. voor elke beurs. Alles per half ons pakje. Staten-Generaal. Buitenland. Binnenland. Woensdag 1 Juli 1925. Onze Gandldaten. Warmte 1 Kouvatten (Abdijsiroop Pijnlijke, Branderige Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Pa v. d. Steur. Nog ontvangen van N N f 1 en van N 0.6G Totaal mei 't vorige f 16.40, welk bedrag wij heden aan zijn adres te Ma- gelang (Java N. O. I.) verzonden. houden wij van nu af muurvast in onze gedachten. Dit is het nummer onzer anti revolutionaire lijst. Als nummer 1 staat op de lijst de naam Het blokje vóór dien naam make men Woensdag 1 Juli dicht met het roode potlood dat in het stemhokje hangt. Dus Mo 1 van lijst 27. 1. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 2. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 4. J. J. C. VAN DIJK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht. 8. H. VISSCHER te Huis Ier Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. 11. A. ZIJLSTRA te Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL te Nieuw-Vennep (gem. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. 16. T. HEUKELS te Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amstet. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht. 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. ONTROUW IN POLITIEK BELIJDEN? (Slot.) Ook „Do Rotlerda miner" behandelt dit onderwerp. Zij schrijft: Groepen Christenen, die dicht bij ons stenden, maar sinds korten tijd afscheid den verwijten -de antirevolutionairen, dat te fla:u wel ijk tegen den geest dezer eeuw belijdenis werd afgelegd van hetgeen voot tijd cm eeuwigheid beslissend is'. Ook in sommige kringen, die ons trouw bleven, beluistert men soms een stem van heim wee naar vroeger dagen, toen we nog klein in getal waren, maar het innerlijk gemoedsleven zoo heerlijk werd ver kwikt door de taai des geloofs, die den belager de rchristelijke erve tegenstond. Grif kan worden toegegeven, dat in vroegere perioden, toen wijl nog niet tot regeringsverantwoordelijkheid geroepen waren, moer dan thans viel te. beluisteren een toon van kloeken moed, die alle gees telijke tyranniie en ongel oo fs pro pa ga nda manmoedig tegenstond. Do schrijver herinnert aan G r O' e n v. Pr in ster er. Aan diens strijd tégen Thorbccke, voor de vrijheid der kerk en de uitbreiding der Clir. school. Nameloos fier heelt toen zijn stem geklonken. Zoo toen Thorbecke staande hield ,dat de openbare school niet gods dienstloos was, tenzij men godsdienst op vat in zoodanige bekrompen beteekenis, dat hetgeen in een of ander boek onder zekere formulieren 'begrepen is, alleen godsdienst zou zijn. Toén vatte hij vuur en trillend van emotie heet het: „Ja, zoo bekrompen zijn wij. Wij hechten nog aan zekere formulieren, wanneer men daarin het eenvoudig en evangelisch ge loof van den Christen terugvindt. In onzen Catechismus luidt de eerste vraag niet: hoe velerlei godsdiensten zijn er? maai1: „welke is 'uw ©enige troost, beide in het leven en in het sterven?" Wij hechten nog aan de Heilige Schrift. Vol gens haar heeft de tempel met handen gemaakt, waar men aanbidt in geest en in waarheid, tot opschrift niet slechts: „Komt allen tot Mij, gij die vermoeid on belast zijt en ik zal u rust geven", maar ook: „niemand komt tot den Vader dan door Mijl" Voor ons duister- lingen als we zijn, is er één gods dienst slechts, die niet „in een of ander bock" maar in de Heilige Schrift, in den Bijbel, in Het Boek, geopenbaard is." Kwam het beginsel in het gedrang, dan spaarde zijn hartstocht naar waarheid ook. wie dicht bijl hem stonden niet. Tot zijn vroegeren medestander Van der Brugghcn, die als „bondgenoot van Thor becke" een wet hielp doorvoeren, waar onder ons volk jaren heeft gezucht, richt te hij tot schreiens toe bewogen, het woord: „Uwe volksschool neemt met het Kruis, het Christendom weg. Uwe Chris telijke leuze is een onzedelijk woorden- .y->. - H spel, dat ontheiliging door heiligschennis verbloemt." Nog veel sterker prikkelt do harts tocht om zijln Heiland in. de Staten-Gene- raal te belijden Kouchenius. Geen gelegenheid liet hij voorbijgaan uit te komen voor hetgeen de eenige troost in leven en sterven behoort te wezen. In 1866 voor het eerst in de Tweede Kanjer zitting nemend interpelleert hij aanstonds het (conservatief-liberale) mi nisterie Mijér-Van Zuylen -Heemskerk naar zijn plannen inzake de schoolwets herziening en de hooge beteekenis van het Christendom leidt hem tot deze ver klaring: „Wat is het Christendom? Naar mijne en veler opvatting is het Christendom eene bovennatuurlijke openbaring van God, zich vastknoopende aan een lange, lange reeks van voorafgaande openbarin gen van gelijken aard en oorsprong. Het is de wonderbare en ons verstand te boven gaande vervulling van de gedachte van ontferming en herstellende genade, die de Heilige en Rechtvaardige gehad oA uitgesproken heeft toen de eerste mensch zich onderwonden had Hem on gehoorzaam te zijn. Is dat ook uw Chris tendom, duld dan dat Christendom op de school. Is het dit niet, verg dan niet, dat wij als Christendom aannemen wat uns verboden wordt als Christendom te erkennen." Toen hij in 1879 weer uit Indië terug keerde en voor Gorcum in de Tweede Kamer zitting nam, bevatten de eerste woorden, die hij in het parlement sprak wederom een credo, dat aan beslistheid niets te wenschen overlaat. Ziet hier de typische lange Ke'uchenius- zinsnede: „Door do liefde en het vertrouwen der anti-revolutionair© kiezers in het hoofdkiesdistrict Gorincbcm, ben ik na elfjarige afwezigheid, in 's lanSs ver gaderzaal teruggekeerd; en nu of later voor u optredende, roep ik mot nederige bescheiden beid uw toegevende en ver- schooncnde welwillendheid in, ook daar, waar ik naar de verwachting der kiezers, die mij afvaardigden en vasthoudende aan de op mij gelegde verplichtingen het anti revolutionaire beginsel in deze Kamer tracht to verdedigen, hetwelk ook in zijn politieken grond niets anders is, dan dat Jezus Christus zonder machtsver- deeling met, en zonder plaats- beklceding door anderen, de Ko ning is aller koningen, voor Wien een maal alle koningen en natiën, maar dan ook alle afgevaardigden, alle staatsdie naren, alle lioogere en lagere leeraren de knie zullen buigen; en dat de kleine Nederlandsche staat, nog altijd groot even wel door de hulpe van den God zijner vaderen ©n door de eendracht zijner zo nen, de hooge roeping: heeft om ook de waarheid to brengen tot de in het hciden- Graaf vann Zuylen was antirevolutio nair, medestander van Groen in diens strijd tegen Thorbecke, doch liet zich opnemen, in. dit conservatieve, de vrije school vijandige kabinet; evenals v. d. Brugghen ook een oud-medestander van Groen zulks deed in een liberaal kabinet, en Van Lynden ook een van Groens oude vrienden, een libe raal kabinet formeerde tot uitvoering der tirannieke schoolwet van Kappeyne. Tegen hem vooral ging Kouchenius' strijd. Red. Zeeuw. dom verzonken natiën der oude en der nieuwe wereld, tof haar behoudenis, en tot waarborg tevens van haven vrede cn voorspoed, hare vrijheid en hare orde." Zpo getuigde Kouchenius schier bij alle gelegenheid. Stelt zijn voorbeeld ons in gebreke Tot zoover „De Rotterdammer". Hel blad heeft de vraag gesteld, doch laat do beantwoording aan anderen over. Wij voer ons willen té dien aanzien! onze- meening wel zeggen. Wij merkten reeds op, dat wij dien goeden o'uden tijd niet terug mogen en ook niet w'llen vragen. De tijd waarin Groen en Kouchenius den zwaren stiij'd tegen het oppermachtig Liberalisme en tegen de dissontieerende vrienden voerden, was in zeker opzicht oen goede tijd. De Anti-Revolutionaire partij: was klein en won al meer en meer terrein. Daarbij: was zij ia do oppositie, én was zij in de gelegenheid veel critiek 'uit te brongen, haar beginselen uit te spreiden en in het debat met den tegen stander de krachten te meten en te slalen, te ordenen en te vereenigen. De banden der broederschap trokken. E|r was een dracht en solidariteit. Ben gezamenlijk optrekken van alle Christenen van welke gezindheid ook. Doch in andere opzichten was liet ook een kwade tijd. De vrije school bloeide wel, maar ten koste van zware gelde lijke offers. Er was vrijheid om Ohr. scholen op te richten, mits men alles zelf betaalde. Er was gelijkheid, doch dit was de ergste rechtsongelijkheid. Men ondervond dat getuigen geen overtuigen was. Daarom plaatste do heer De Savornin Lobman, de Goesche Afgevaardigde, van den beginne zich ook op een ander stand- print. Nimmer verloochende hij zijn Chr. beginselen. Altijd plaatste hij zich aan de zijde der verdrukten. Doch tegelijk zocht hij den tegenstander te treffen in diens rechtsgevoel. Hij zocht hem op diens eigen terrein op, en trachtte op dat terrein zeiven hem de oogen te openen voor het goed recht van onzen strijd. Zoo ifi de schoolquaestie, de quaes- tie van den Leerawang, den Vaccine- dwang, het Staats-socialisme en -mono- polisme. Toch heeft nooit iemand hem kunnen verwijten dat hij waar 't pas gaf, het getuigen naliet. Hij juist is 't geweest, wien in de Eerste Kamer door Kappeyne van de Clop-pell o in 1891 werd toegebeten: „Verknoei mot uwe Bijbel teksten ons Staatsrecht niet Tot aan het einde zijns levens heeft de heer Lobman zich op dat standpunt ge handhaafd. Nimmer zich het Evangelie schamen, doch waar - mogelijk trachten den tegenstander op diens eigen terrein en op grond van diens eigen beginselen te winnen voor zijn denkbeelden. Niemand heeft hem dan ook ooit van ontrouw in politiek belijden beschuldigd, of hem in gebreke gesteld. Dat kon trouwens ook niet, 001 de eenvoudige reden, dat Lohman geen Keu- chenius, en Keuohenius geen Lobman was, al waren zij tot aan Keuchenius' dood warme vrienden. Bovendien is de A.-R. partij: tot nog toe geen tweeden Keuchenius rijk geweest Deze staatsman is in menig opzicht een man des lijdens geweest; van der jeugd aan, op eiken leeftijd; en vooral op zijn laatste krankbed. Een man klein en on aanzienlijk van gestalte, doch die hoog uit stak boven zijn tijdgenooten in godzalig heid, in kloekheid van belijden, waarbij hem zijn buitengewone Schriftkennis en zijn ijzeren geheugen ongemeen te pas kwamen. Hij heeft gewoekerd met zijn vijf ta- talenten, gelijk onze vooraanstaande man nen in de Tweede Kamer dit nu nog doen met hun vier, of drie, of twee. Zonder de beteekenis van de anderen ook maar ©enigszins te willen verklei nen wijzen wij op dr Scheurer, mr Rut gers, prof. Visscher en J. Schouten. Zij en ook de anderen naarmate 'tnoo- dig is en profijtelijk geacht kon worden, grijpen de gelegenheid aan,om den eisch der A.-R. beginselen, die immers in Gods Woord gegrond zijn, voor te houden. Doch men vergete niet dat de A.-R. partij nu regeeringspartij is en er, veel meer dan in de zeventiger jaren, vraagstukken aan de orde komen die in de neutrale zóne ligg.en, waarbij 't een misbruiken van de Schrift: zou zijn, indien men haar hierbij te pas bracht. Ook van de regeer ings tafel zijn er her haaldelijk tonen beluisterd, die het Chris tenhart goed deden, omdat men hoorde en voelde dat men ook op deze hooge plaats zich den Eenigen Naam niet schaamt. Wij herinneren alleen maar aan min. Heemskerk in het Dageraad-debat en aan minister de Visser bij de be- behandeling van het ontwerp inzake ge huwde onderwijzeressen in 't debat met den heer Wibaut. Bovendien niet hij die af en Ion eens een vroom woord komt spreken 011 ove rigens weinig aan de voorbereiding en do openbare behandeling van wetsvoor stellen deelneemt, maar hij die getrouwe lijk aan die beide medewerkt, on waakt, vooral roods bij de behandeling in de af- deelingen, voor de handhaving der be ginselen, ai klinken zijn woorden bij de openbare behandeling minder subjectief en minder geijkt dan die des anderen, is beproefd. Eerste Kamer. ZooaJs wij gisteren reoJs meldden, kreeg minister do Graaf f nadat hij de ver schillende aangevoerde bezwaren had weerlegd het wetsontwerp to1" wijziging van het Indische regeeringsreglement er door met. 27 tegen 10 stemmen (tegen de soc. en vrijz.-democraten, die het den laatsten tiid vrijwel altijd eens zijn). Toen volgde do wijziging der kieswet, etc. Mr Mondeis toonde zich tegenstander van den stemplicht Hij moest er niets van hebben. Waarom is de stemplicht niet heele- niaal afgeschaft, vroeg hij. Men zegt wel, publiek recht is publieke plicht, maar waarom geldt dit alleen voor den kiezer cn niet voor de gekozenen, zooals do Kamer- en Gemeenteraadsleden, die zich straffeloos aan het bijwonen der ver gaderingen, wat toch o rk uitoefening van een publiek recht is, kunnen onttrekken? Ook had do heer Mondeis nog het be zwaar, dat door do nieuwe regeling .een zware taak op de schouders van de burgemeesters - wordt gelegd, welk be- zwaar door den burgemeester van Am sterdam en andere senatoren volkomen werd gedeeld. Dhr Die Vlugt wees op de om mogelijkheid om in do groote steden de wet na te komen. In een kleine plaats wordt de weggebleven kiezer gestraft, in een groote gemeente zal hij vrij uit gaan. Minister Ruys raadde aan, eens een proef met dit ontwerp te nemen. Valt deze niet goed uit, dan zal een wijzigings voorstel wel niet uitblijven. De bedoeling is, de wet spoedig af te kondigen en dus, in werking te doen treden vóór de e.k., verkiezingen. Het wetsontwerp, in stemming gebracht, werd daarna aangenomen met 27 tegen 8 stemmen, die van de heeren de Veer (A.R.). Arntz (R.K.), van Nagel van Amp- sen (V.B.), van Wasscnaer van Catwijick (C.H.), Mondeis (S.D.), Rink (V.B.), de Vlugt (A.R.) en Smeenge (V.B.)i of Stukgeloopen Voeten verzacht en geneest men met PUROL. De Minisfercrisis in België. Aan verschillende bladen werd giste ren het bericht geseind, dat de Katholiek- socialistische regeering Poullet definitief was samengesteld- Dit blijkt echter niet waar te zijn. Wel had hij van generaal Kersten offici eel toezegging gekregen, dat deze de por tefeuille van landsverdediging aanvaardde en was hij op den goeden weg om minis ter Carton te overreden de portefeuille van koloniën te behouden, tot plotseling na de druk bezochte vergadering van de federatie van Katholieke kringen en ver- eenigingen niet alleen de heer Carton, doch ook graaf de Liedekercke, die reeds de portefeuille van landbouw en openbare werken had aanvaard, hem kwamen mee- deelen, dat zij van hun kiesvereenigingen niet in een Katholiek-socialistische regee- ringscoaïitie mogen zetelen. De voorzitter der federatie, staatsminis ter mr Segers, verklaarde, dat voor de Katholieken het samengaan met de socia listen gelijk staat aan een zelfmoord- De heer Mr Wauwerman, kamerlid voor Brus sel, constateerde, dat de impopulairste ministeries door de Katholieken zouden beheerd worden. Bovendien zou de Katho lieke jeugd door het tot stand komen van bedoelde regeeringscoalitie ten zeerste in haar vertrouwen worden geschokt, jo.m. omdat zij uitsluitend den verkiezingsstrijd tegen de socialisten heeft gevoerd- Het resultaat was, dat met algemeene stemmen min twee een motie werd aan genomen, waarin wordt gezegd, dat de federatie vjm Katholieke kringen en ver- eenigingen van België hel tot stand ko men van een Katholiek-socialistische re geering verwerpt en dat zij een eventueel© Katholiek-socialislische coalitie met allo kracht zal bestrijden. Korte berichten. Het Brusselsche blad Le Soir heeft het initiatief genomen tot het openen van een inschrijving, waarvan de opbrengst dienen moet 0111 tabak, toiletartikel len en lekkernijen aan do tegen de Rii'fijnen in het veld staande Fransche troepen te zenden. Het blad teekent zelf in voor duizend franK. Verwacht wordt, dat dit initiatief in zekere kringen, vooral in socialistische, tot scherpe kritiek aan leiding zal geven. De politie van Marseille heeft eert dezer nachten huiszoeking gedaan in een aantal hotels der stad- Zij bezocht er 1261 kamers, waar 1345 personen hun identiteitsbewijzen hadden over te leg gen. De huiszoeking eindigde met de ar restatie van 62 gasten, die zich te ver antwoorden zullen hebben wegens deser tie, het niet opvolgen vau verbannings decreten, enz. Volgens een bericht uil Bagdad heeft de Mesopotamische knmeelruiterpolitie in de woestijn op een afstand van 300 mijl van Bagdad de rooverbende gesnapt, die zich schuldig had gemaakt aan een over val van een reisgezelschap, waarbij de vrouw van den Franschen consul werd gedood- Do daders zijn ter dood veroor deeld. Het gestolen goed is voor het groot ste gedeelte weer terecht gekomen. WAT DE NIEREN DOEN. De nieren vereischen steeds onze volle aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voor de zuiverheid van het bloed en verwijderen zij urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijn lijke en onaangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag 'werken en zich vergiften in hef bloed op- hoopen? Het urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die rheumatiek veroorzaken, of wel kan een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrok ken worden, waardoor waterzucht ont staat. Ook andere kwalen kunnen optre den, zooals urine-stoornissen, blaaszwak- te, nierzand en -steen, ischias, spit, hoofd pijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voor doen, gij kunt niet gezond worden, voor dat uw nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van nw kw-aal, reinigen de nieren en wek-i ken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of ingewanden. Vrouwen zoo- wel als mannen kunnen op Foster's Rug pijn Nieren Pillen vertrouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen' verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (37) Ministerieel bezoek aan de Waddeneilanden. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft oen bezoek gebracht aan de staatsbebosschingon en ontginnin gen op de eilanden Texel, Vlieland en Ter schelling. Maandagmorgen werd de tocht reeds vroegtijdig begonnen; allereerst zijn toen de uitgestrekte bosschen op de z.g. Westermient en de aangrenzende duinen bezocht. De lagere, meer vruchtbare plek ken in de duinen zijn in rentegevend gras land herschapen en maken deze ontgin ningen "bovendien mooi en afwisselend- Des middags werd het uitgestrekte staats- natuurmonument de Muy met omgeving bezocht, bekend niet alleen om zijn typi sche flora, maar -eveneens om zijn ver scheidenheid en rijkdom van vogels- Des namiddags werd de tocht naar Vlie land aanvaard. Het vlet van postschipper Buis en daarna een typische Vlielandsche kapwagen bracht het gezelschap naar Vlie land, waar de minister, evenals eerst op Texel en op Terschelling, groote belang stelling aan den dag legde voor het cul tuurwerk, inzonderheid voor de bebos- sching, maar ook voor de uitgestrekte ter reinen, die het staatsboschbedrijf daar ongerept bewaart. Dinsdagmorgen werd overgestoken naar Terschelling; de minister maakte een tocht over dit karakteristieke eiland en bezich tigde de bebosschingswerkzaamheden- Uit Braat's politieke keuken. Onder dit kopje lezen wij in „Het Va derland". Wij voegen er slechts deze op merking aan toeEr zal wel niemand van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1