BimieniaM. Uit de PrsTineft Kerknieuws. hoogte te stellen van den toestand en dat er geen bepaalde onrustbarende aanlei ding bestaat. Het bericht, dat BribaA door de Riff-bewoners genomen zou zijn, wordt officieel tegengesproken. Re Ma- rokko-affaire blijkt echter ernstig genoeg, dan dat bijzondere zorg aan de gebeurte nissen aldaar moet worden besteed. Het schijnt, dat op het gebied van uitrusting maarschalk Lyautev over onvoldoende middelen beschikt. Painlevé zou nu naar Marokko zijn gegaan 0111 persoonlijk met Lyautey te confereeren en ter plaatse na te gaan, in hoeverre de door den maarschalk gevraagde versterkingen, vooral op het gebied van wapenrusting enz,, noodig zijn. DE MENSCH MET 365 ZIEKTEN. Hoeveel menschen zijn er niet, die jaar in, jaar uit, ziekelijk zijn en iederen' dag een andere ziekte hebben. Vandaag heb ben zij hoofdpijn, morgen geen eetlust, overmorgen klagen zij over slapeloosheid, enz-, kortom een dergelijk mensch weet niet precies, wat hem scheelt. Deze toe stand is niets anders als een gevolg van zenuwachtigheid, die tegenwoordig nog veel te veel verwaarloosd wordt en die ernstige en ongeneeslijke zenuwziekten kan veroorzaken. Hoofdpijn, pijn in de ledematen, stuip trekkingen, pijn in den rug, aangezichts- pijn, pijnen in den hals, armen en ge wrichten, schemeren voor de oogen, con gestie, hartkloppen, slapeloosheid, zeer drukke of zware droomen, benauwdheid, duizeligheid, angstgevoel, overmatige ge voeligheid voor geruisch, prikkelbaarheid, onrustigheid, nukkigheid, zwakheid van geheugen, storing in den bloedsomloop, kramp (ook lach-, ween- en geeuwTkramp), een doof gevóel in de ledematen, beven der handen en knieën bij opwinding, blau we randen om de oogen, oorsuizen, im potentie, vreesachtigheid, neiging tot drankzucht, en «andere buitensporigheden komen alleen of tezamen voor en zijn zekere voorteekenen, dat de zenuwen aan getast zijn'. Zenuwziekten zijn hersens- en rugge- mergkwalen. En zeer ernstige zenuwziek ten veroorzaken, wanneer zij de hersenen aantasten, krankzinnigheid, ongeneeslijke waanzinnigheid of wanneer zij in 'trugge- merg voorkomen, ernstige verlammings verschijnselen en binnen niet al te langen tijd den dood. Het is nu gelukt, de edelste en zeer kostbare zenuw voedingsstof fen absoluut zuiver samen te stellen en Dr. med. Robert Hahn Co., Groningen Hn 56, brengt zoo'n zon u w v 0 e de nö- preparaat onder de naam „Nervo- s i n" in den handel. Dit preparaat is niet 'gelijk anderen, door grootsche reclame aangeprezene, die één of ander product van twijfelachtige samenstelling bevatten en buitendien meestal veel duurder zijn. Men verzoekt slechts om toezending van een kostelooze proef; deze ontvangt men direct en geheel gratis, tevens een zeer inte ressant boek over het zenuw stelsel en zijn ziekten, dat ook anders nog talrijke, voor elke zenuwzieke belang r ij ke ver klaringen bevat. Dit menschlievende systeem heeft reeds veel nut gedaan en er kwamen reeds on telbare attesten ongevraagd bij Dr. med. Robert Hahn Co-, Groningen, binnen. Schrijft beslist nog vandaag, voordat U het vergeet en de monsters niet meer in voorraad zijn! De geallieerden en Duilschland. Het „8 Uhr Abendbl." heeft eens in industrieele kringen rondgevraagd, welken indruk de ontwapeningsnota der entente daar gemaakt heeft. Dezen indruk heeft men in één zin sa mengevat: men is overtuigd, dat de en tente Keulen vasthoudt, met de bedoeling om aldus industrieele concessies af te dwingen. Trouwens de militaire onderzoe kingen der intergeallieerde controle-com missie hebben reeds lang den indruk van industrieele spionnage gemaakt. De directies der getroffen fabrieken zijn nog niet in staat de schade te overzien, welke zij zich zelf zouden moeten toe brengen, eensdeels wijl de eischen der entente onduidelijk geformuleerd zijn, an derzijds wijl nog niet uitgemaakt is, in hoeverre de Duitsche regeering beTeid is op de geallieerde eischen in te gaan. Krupp schat de aan te brengen ver woestingen in zijn fabriek op 200.000 pond. Zoo moet hij o.m. alle groote ma chines en 11 persen, welke in den oorlog ontploffingsstoffen produceerden, doch sindsdien geheel op de voortbrenging van vredesproducten ingericht zijn, vernieti gen. Mauser moet 1000 machines van zeer fijne constructie, Luthenau ,1500 van der gelijke machines vernietigen. Ernstig wordt ook geklaagd over den eisch om talrijke in aanbouw zijnde fa brieken te 'vernietigen. Door dezen eisch moeten drie fabrieken van de Deutsche Werke, en verder gebouwen van Mauser, de Saksische staalfabrieken en van Rein- metahl vernietigd worden. Korte berichten. Het aantal slachtoffers van de hitte golf die een dag of negen heeft geheerscht in de Ver. Staten, was Zondagavond reeds geklommen tot 475. Nog steeds komen nieuwe doodstijdingen binnen. De Grieksche regeeringstroepen zijn zonder ernstige moeilijkheden op Samos geland. Bij hun verschijnen hebben de opstandelingen de hoofdstad ontruimd en hebben zich in het binnenland verspreid- Er is geen bloed gestort. Te Voordt bij Zolder, in Belgisch- Limburg, zgn twee boortorens geheel door brand vernield- Verscheidene loodsen, op slagplaatsen alsook een hoeve gingen eveneens in de vlammen op- De schade wordt op acht a tien millioen francs ge raamd- Na 11 weken stilstand is het werk in geheel Denemarken hervat. In de ha ven wordt weer druk gewerkt. Berekend is, dat tijdens de staking 7.000.090 werk dagen verloren zijn gegaan tot een be drag van 200.000.000 kronen. Bo 1 angrijke wij ziging in den p a, k k e t p 0 s t d i e n s t Sinds «enigen tijld is bij de Pakketpost oen nieuwe bepaling ingevoerd, welke nog betrekkelijk onbekend is gebleven en och van belang is, speciaal voor vleesch- en fruithandelaren. Afeznders die aan be derf onderhevige goederen verzenden, kunnen n.l. toestemming verleenen om verzenden goederen te verkoopen, indien blijkt, dat de geadresseerde vertrokken of niet te bereiken is in een bepaalden tijd. Voor fruithandelaren, die manden fruit verzenden, vleeschh andelaren of banketbakkers en dergelijken is deze be paling wel van betoekenis. Als in de plaats van bestemming hun goed achter blijft, kan de directeur van het post kantoor of h'ulppostkantoor dit ter plaatse trachten te verkoopen bij' de handelaren. De opbrengst wordt dan na aftrek der kosten, per postwissel aan den afzender geretourneerd. Diens toestemming moet hierbij van te voren op een label zijn verleend. (Tel.) Ze zijn toch heelemaal niet tegen den godsdienst. Eén voorbeeld van sobere, treffende geloofsbelijdenis tijdens het bestaan van dit Kabinet brengt de „Rotterdammer" in herinnering. Bij de beraadslaging over de anti-revo- lutie-wet in Juni 1920 zeide dhr Duys van do Regeering, dat zij; erg in benau wenis had gezeten, gelijk bleek uit het feit, dat de Ministers, vóór zij naar de Kamer gingen, gebeden hadden. Op dat woord gaf Minister Heemskerk dit waardig bescheid: De Regeering is niet geweest kleinmoedig, vreesachtig. Van den beginne stond bij haar vast, dat zij niet zou wijken, maar wet had het Kabinet den ernst van don toestand beseft en hadden de Ministers, voor zij zich op 12 November naar de Kamer begaven, zich tot den Heero om uitkomst gewend. D'hr Elout liet daarop volgen in het „Handelsblad": „Deze laatste mededeeling werd door de socialisten met hoongehuil begroet. Gelijk zij het, tijdens het debat, telkens hadden gedaan, wanneer een van de rechtsche leden religieuze zaken .ter spra ke bracht!,, Kort, maar welsprekend getuigenis! Men mete er naar af de w 0 o r den. waarmede de Socialisten steeds tegenover de arbeiders beweren, dat ze heelemaal niet tegen den godsdienst zijin. De daden spreken anders. Allerlei. De melkoorlog te Amsterdam gaat niet door. De handelaren hebben toegegeven cri den eisch der melkboeren ingewilligd. Boottocht naar Antwerpen, liet mooie zomersclie weer der laatste dagen doet verlangen naar een vacantie- uitstapje. Welnu, er is gelegenheid men zie de advertentie om zich op te geven voor een boottocht naar Ant weipen op 8 Juli a.s. Zulk een reisje het vorig jaar zijn drie van deze boot tochten prachtig geslaagd valt bij de deelnemers altijd in den smaak. Voor prettige afwisseling is gezorgd, want het muziekgezelschap „Hosanna" uit Goes verleent medewerking. Een mooie gele genheid voor vereenigingen en particu lieren, om een gezelligen dag te heb ben. Mole n s. Wederom is een der oude korenmolens in Zeeuwsch-Vlaanderen verdwenen, namelijk de eenige molen te Waterlandkerkje. Hij is onder sloopers- handen gevallen. Voor de Tweede Kamerverkiezingen heeft de minister van binnenlandscho zaken de verdeeling in stemdistricten in den kieskring XII voor wat Rilland- Bath aangaat, nader geregeld. (Zie Staats courant no. 108.) Officier van marinestoomvaartdienst 2e kl. A. A. Bruins van de onderzee* dienstkazeme te Willemsoord is overge plaatst aan boord van de pantserboot Friso te Vlissingen. Bij ministerieele beschikking is luit. ter zee 2e kl. der Kon. Marine Reserve C. H. Vellenga met 15 Juni a.s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Vlis singen. Men schrijft ons uit Westkapelle dat daar in A.-R. kring niets bekend is van een verwarring of verwisseling van sprekers (a.r. met s.d.a.p.), bedoeld in een bericht door ons uit een ander blad overgenomen. Toegelaten is als stichting, uitslui tend ter bevoi'dering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, bij Koninklijk besluit van 17 April 1925 de Stichting „Ons Land" voor den kring, omvattende de gemeenten Oostburg, Waterlandkerkje, Sint Kruis, Ede, IJzendijke, Hoofdplaat, Biervliet, Breskens en Cadzand. Zij is gevestigd te Oostburg. Eenvreeselijke misdaad. Ty Oost- en West-Souburg lieefl gistermiddag een ernstige misdaad plaats gehad. Het bijna 8-jarig dochtertje van den werk man L., wonende op de Groote Abeele was ditmaal niet met haar medescholie ren langs den 'Ouden Vlissingschen weg naar huis gewandeld, doch had eerst bij den bakker Contant nabij den Molen een boodschap voor haar moeder ge daan. Het kind is toen langs het voetpad loopende van den Molen naar de Abeele, huiswaarts gegaan. Het kind werd op dat pad aangesproken door een haar onbeken den man, die zeide, dat er in een weide met hoog gras eiers lagen en die vroeg of het meisje er mede 0111 ging. Die kleine voldeed hieraan en achter in de weide viel de onverlaat liet kind aan en pleeg de onzedelijke handelingen met het kind, waarna hij het met een groot mes een breede wonde aan den hals toebracht. De man ging toen op de vlucht. Het kind wist, ofschoon hevig bloedend, de ouder lijke woning te bereiken, waar genees kundige hulp werd ingeroepen. Het kind moest hedenmorgen naar het Ziekenhuis te Vlissingen worden overgebracht. De intusschen gewaarschuwde politie stelde direct een onderzoek m en vond in de weide een groote plas bloed, en het, mes, waarmede de afschuwelijke misdaad moet gepleegd zijln. Het verder onderzoek verschafte de jiofitie een vrij' 'juist signa lement van een man, die in de buurt van de misdaad gezien was en die o.a. was waargenomen, toen hij aan liet Jaag pad bij het Atelier der spoorwagen zijn broek stond uit te wassehen. Het onder zoek werd daarop in de richting van Vlis singen geleid en werd aldaar aangehou den de ongehuwde werkman de L„ die als de vermoedelijke dader in arrest werd gesteld. Nissts. Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van dr M. v. Selms te Rot terdam, alhier ter aai'de besteld. Texx huize van den heer A. van der Poest Clement hield ds J. A. v. Selms een kox'Len rouwdienst naar aaxxleiding van Joh. 14:1'6. Na de begrafenis, waar bij een vriend het woord heeft gevoerd, heeft ds van Selms namens de weduwe, haar kinderen en de familie gedankt voor belangstelling en meegevoel. Wolfaartsdijk. Maandag vergaderde de raad. Afwezig zonder kennisgeving de bei de wethouders Valkier en Goetheer. On der ingekomen stukken was o.m. goed- keiu'ing van Ged. St. van het raadsbe sluit om het nog niet verkochte bouw terrein aan den Molenweg te verkoopen voor f 1.30 per vierk. M. Met algemeene stemmen werd besloten gunstig te be schikken op de verzoeken om de gemeen telijke bouwprenxie groot f 150 van A. den Herder, .1. Hannewijk, P. Houtekamer, G. Meouwse, I. Berrevoet en J. van Hek ken, welke laatste met de stem van het lid Overbeeke tegen. Ingekomen waren twee verzoeken om vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge artikel 13 der L.Ö.-wet 1920 voor het bezoekeix van scholen in andere gemeen ten vaxx J. Dxiedijk en W|. van de Guchte, (de eerste voor het bezoeken van zijn kind van de Katholieke school te Goes). 't Voorstel vanB. enW. was dezen f40 vergoeding te geven. Dhr Overbeeke vond f40 veel te hoog gezien de financieel^ toestand van aanvrager. Hij stelt voor f5 te geven, welk voorstel met alg. stemmen werd aangenomen. W. v. d. Guchte ver zoekt aan den raad daar er van uit den Schengepolder door geen middelen van ver voer, een diexxst op Nieuwdorp wordt onderhouden een fiets voor zijn zoon tje om de bijzondere school te Nieuw dorp te bezoeken. B. en \V|. stelden voor f 75 te geven voor aankoop van een nieuwe fiets, wélk voorstel na eenige bespreking met alg. stemmen werd aange- nomen. Een raadsbesluit betreffeixde de verhuring van de onderwijizerswonixxg te Oud-Sabbinge werd gewijzigd en op ver zoek van den bewoner de huurtijd vastge steld op 1 jaar. Van den Westerlandpolder is een ver zoek ingekomen om een bijdrage van f200 in de kosten van doorgraving enz. scheidingsdrjk tusschen de polders Wes- terland en Schenge. Het voorstel van B. en W. is het verzoek too te staan. Dhr Overbeeke kan, hoewel hij de ver betering toejuicht, zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. De voor zitter verdedigt het voorstel van B. en W. en acht de doorgraving ook van plaat selijk belang. Ook dhr Lindenbergh vindt het, nu de ingelanden van dien polder gevoeld hebben het groote verkeersbelang en zich tamelijk groote offers getroosten, billijk dat de gemeente iets bijdraagt en vindt f 200 niet te veel. daar er toch van de ingelanden dan nog f 1600 zal ge vraagd worden. In stemming gebracht werd het voorstel van B, en W, verwor pen. Vóór Linderxherg en Noteboom, togen Overbeek, v. Wel en v. Strien. Op Ixet verzoek van het hoofd der school te Oostkerk tot verplaatsing van z'n schuur tje, dat zijn uitzicht belemmert, werd gunstig beschikt, en zal de aanvrager zelf de helft van de kosten dragen, hetwelk door hem vrijwillig was aangeboden. Een Autobusverordening werd vastgesteld overeenkomstig een concept-verordening van den Commissaris der Koningin. Bij de rondvraag wijst dhr v. Strien er op dat autobestuurders de draai Pape- wegVeerweg of omgekeerd zeer kort nemen, wat gevaar oplevert voor het ver keer. Hij zou door het plaatsen van een paal op plm. 1.50 M. uit den slootkant dit gevaar willen wegnemen. Meerdere leden vinden juist door het plaatsen van een paal het gevaar aanmerkelijk grooter. Zoodat hierop niet verder werd inge gaan. Nog informeerde hetzelfde lid hoe het komt, «Jat nu de begraafplaats voor rekening der gemeente wordt gemaaid, terwijl liij meende dat dit vroeger bij inschrijving werd verkocht. Do voorzit ter deelt mede dat er reeds dikwijls oixaangenaanxheden plaats hadden als het gras op de begraafplaatsen onafgemaaid verkoclxt werd, soms duurde het weken eer een inschrijving binnen kwam, zoodat B. en W. besloten het gras af te doen maaien en alsdan te trachten het te verkoopen. Dhr. Overbeeke verzoekt tot plaatsing van een lantaarn op den hoek van het gebouw T.A.V.E.N.U daar er veel menschen deze plaats passeeren 011 in deix winter erg donker is. Daar er aan liet gebouw T.A.V.E.N.U een lantaarnhou der is, zal getracht worden hiervan ge bruik te maken, welke toestemming bij monde vaxx dhr Lindenbergh x'eeds dade lijk werd gegeven. Nog zegt dhr Overbeeke, dat hem was medegedeeld dat do stemhokjes bij voor- komende verkiezingen niet geheim zqu- den zijn, daar de leden van liet stem bureau kunnen zien hoe de stem wordt uitgebracht. De voorzitter zeide dat het toch vrijwel onmogelijk moet worden geacht, dat do stemming niet geheim zou zijnde kiezers staan met lxun rug naar de leden van liet stembureau. Bo vendien is alles volgens de Kieswet inge richt en schrijft de wet voor, dat het stombureau uitzicht .moet hebben op de handelingen van de kiezers. Dhr. Over beeke is het hiermede volkomen eens, doch hem was gevraagd dit in het midden te brengen. Kapelle, Met dank aan de ijverige ver koopstertjes bericht zuster Schelder dat de Emmabloem alhier heeft opgebracht de som van f 103.75. Tevens maakt zij bekend dat door haar in vriendelijken dank de laatste maanden f20.aan giften is ontvangen na verpleging en ook van belaiigstelleixden. Heinkenszand. Onder voorzitterschap van den dijkgraaf dhr 11. van Iwaarden werd Maandag j.l. alhier gehoudeix, de algemeene vergadering van ingelandeixi van het waterschap 's H. Arendskerke. Tegenwoordig waren 37 personen uitbren gende 58 stommen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedge keurd. De rekening 1924'25 wordt on veranderd vastgesteld in oulvang op f 53590.011/2 in uitgaaf op f49296.83 en een goed slot van f 4293.181/2. Die be grooting voor 1925'26 wordt goedge keurd in ontvang en uitgaaf op een be drag van I' 46.336.58i/2. liet dijkgesohot wordt evenals vorig jaar bepaald op f 16 en f 13 per H.A. Het plan voor verhar ding der wegen wordt voorwaardelijk: goedgekeurd. Met 54 van de 58 stemmen wordt de heer M. Rijk als gezworen herbenoemd. Westkapelle. I11 verband met zijn ver trek per 15 Juni a.s. op welken datum hij den dienst met pensioen verlaat, had dhr Dekker, hoofd-opzichter van den Polder [Walcheren zijn ondergeschikt per soneel uitgenoodigd tot een laatste be zoek op Zaterdagavond ten zijnen huize. Gedurende het gezellig samenzijn op ge noemden avond maakte een der adj.-op zichters van de gelegenheid gebruik om den heer Diekker namens allen hartelijk te danken voor de steeds welwillende be handeling van hem ondervonden, en vaxi hun waardeering blijk te geven, allereerst door den heer Dl. met zijn vrouw en doch ter een lang en gelukkig verblijf te Veere toe te wenschen. Spr. hoopte dat dhr D. niet al te onaangename herinneringen vaxx hen en Westkapelle mee zal nomen, doch integendeel dikwijls met genoegen zal kunnen terugdenken aan zijn verblijf te Westkapelle. Tenslotte wensclxte hij hun waardeering te bewijzen, door hem ten afscheid een gaslamp aan te bicden, daarbij de hoop uitsprekend, dat mede deze gaslamp telkens weer in herinnering mag verlevendigen de goede saamwer king tusschen chef en ondergeschikten aan den Westkapelschen Zeedijk. Na deze aanbieding nam Dhr. Dekker het woord. Hij dankte in de eerste plaats allen voor de waardeerende woorden en wenschen, wenschte de bevorderde adj. opzichters gelixk met hun promotie en wees op de tegenstelling van jongeren die klimnxen en ouderen die dalen, met den weemoed die dat bij scheiden wekt. Vervolgens dankte hij allen voor het fraaie en practische cadeau, dat bij hem, zoo dikwijls hij de lamp aansteekt, de herinnering zal wekken aan de gevers. Voorts dankte hij zijn ondergeschikten voor de steeds trouwe samenwerking en verklaarde, dat de waardeering die hij vooral in 't laatste van zijn diensttijd mocht ondervinden mede te danken was- aan de nauwgezette plichtsbetrach ting waarmede ze hem ter zijde stonden. Hij hoopte, dat ook wanneer hij vertrok ken was, ze ook nog eens hun oudeix baas zouden ixerinneren en wenschte ten slotte ieder der aanwezigen persoonlijk met hun eventueel© gezinnen het beste toe, hen ixogmaals dankend, mede namens zijn vrouw voor het practische cadeau. Aan het. eind van zijn "toespraak reikte dhr Dekker daarna aan ieder der aanwe zigen zijn portret uit, waarna de avond verder gezellig werd doorgebracht. Oostkapelle. Dinsdag vergaderde de ge meenteraad alhier. Opening met gebed. Afwezig met kennisgeving dhr H. Zwe- mer. Een verzoek van jb. Mesu om 8 maanden ontheffing van schoolgeld we gens vertrek uit de gemeente, werd in gewilligd. Een verzoek van J. Jobse om in aanmerking te komen voor de timmer en metselwerkzaamheden voor de ge meente werd eveneens ingewilligd. Het tijdvak liiervoor zal aanvangen 16 April 1926, zijnde de datum dat hij de zaak van G. van Schagen zal overnemen tqf 31 Dec. d.a.v. Een adres van de K- v. K. ixxzake verkoop van buiterxl. vlee&cix, en een circulaire van den Comm. der Ko ningin ter beteugeling van wilde autobus- diensten werden beide voor kennisgeving aangeixomen. Voorts had nog een over schrijving plaats der begrooting 1924 en deelde de voorz. mede, dat hij verlof had bekomen om vaxx 15 tot 30 Juni uitstedig te zijn. De secretaris van Serooskerke zal zijn werk als Secretaris gedurende dien tijd waarnemen. Rij de rondvraag klaagt de heer de Kam over den afvoer van water in het dorp. De voorzitter zegt ondei'zoek en verbetering toe. Hierna slui- tixxg met dankgebed. Rltthiem. Dinsdagavond sprak vu >r de anti-rev. Kiesvereeniging in een openbare samenkomst de heer A. Cnüjn. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter sprak dhr Oolijn eerst over betreen de rechtsche regeering tijdens haar bewind gedaan heeft. Daarbij werd v. oral ge wezen op de verkregen gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs, op het geen gedaan werd ook voor don arbeider en op 't sluitend maken der begrooting '25 waardoor de finaxxcieele toestand vau ons land is verbeterd. Ten laatste becrx'ti- seerde hij de program* van de voornaam ste linkscbe partijen (ontwapening enz.) en lichtte liet program der anti-revolutio nairen nader toe. Hij wekte ieder op om bij de stembus de bestaande coalitie te steunen en betreurde de versnippering der Ohr. Protest, partijteu, zoo-als Ds Kersten en Ds Lingbeek jxropag-eexvn. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd slechts door een pei'soon gebruik gemaakt. De opkomst was gering. Ned. Herv. Kerk. Drietal te' Utrecht' C- Ferguson te Dur- gerdam, J. A. van Selms te Nijmegen en G. J. Waardenburg te Zierikzee. Beroepen te Adoi'p H. de Groot te Ein- ïnen; te Ilijlaard F- J. Los te Wom- mels. Bedankt voor Den Bommel door H- Meijers te 's-Grevelduin Capelle; voor Gouderak door J. C. Wolthers te Sprang; voor Eierland en voor Wadenoyen door D. J. Vossers, cand. Te Utrecht, die aangenomen heeft naar Serooskerke (W.) (Rottei'dammer.) Geref- Kerken. Bedankt voor Doetinchenx door P. v. d. Sluis te Dirkshorn. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Baarn A. Zwiep 'te Hillo- gom- Baptisten Gom- Beroepen te Emmererfscheidenveen G- Visser, cand. te Antwerpen. De Jaarvergadering van de stichting „Vrederust" zal 15 Juli (Woensdag) op de stichting „Vrederust" gehouden wor den. De Evang- Luthersche Synode heeft tot opvolger van Prof. Völter als hoog leeraar aan het Ev. Luth. Seminarium te Amsterdam benoemd Mr J. Loosjes, Ev. Luth. predikant te Naarden-Bussum. Curatoren lxadden als no. 1 op de voor dracht geplaatst Dr D. Ploov. Ned. Herv. predikant te Leiden. No. 2 was Dr J. A. Rust, Evang. Luth. predikant te Utrecht. Bij de eerste stemming waren 9 stemmen uitgebracht op Mr Loosjes, 8 op Dr Plooy en 3 op Dr Rust. Bij tweede stemming waren de stemmen gelijk- Bij herstemming werd Mr Loosjes mot 12 stemmen be noemd- Voor het eerst sinds jaren was de Sy node in meerderheid rechtzinnig, 11 te gen 9. Toch benoemde zij geen rechtzin- nigen hoogleeraar. Blijkbaar gingen de 3 stemmen op dr Rust (rechtzinnig) op mr J- Loosjes over. Het was bekend dat er bij enkelen bezwaar bestond om de candidatuur van een nïet-Lutherseh pre dikant te steunen, ook al zou die later Lixthersch geworden zijn. De benoenxde werd 17 Jan. 1874 te Am sterdam geboren, deed candidaatsexamexi in de Ned- Letteren, promoveerde in 1991 in de Rechtsgeleerdheid en werd in 1998 proponent bij de Doopsgezinden, wier leeraar hij was te Hollum op Ameland, van 1999 tot 1914. Daarna was hij Lu- thersch predikant te Tiel en thans als zoodanig te Naarden-Russum. De benoemde lieefl vele bijdragen gele verd op kerkhistorisch gebied, o.m.: ,.De Geref. Kerk van Ameland 1611 tot 1816" en „Geschiedenis der Luthersche Kerk de Nederlanden". Met Dr J. P. de Bie be werkt hij thans het Biographisch Woor denboek van Protestaxitsche Godgeleerd heid in Nederland. Ook is met 11 tegen 9 stemmen ver- woi-pen een voorstel van orthodoxe zijde om voortaan ook Hersteld Ev. Luth. pre dikanten te kunnen beroepen zonder col loquium doctum, waarbij 2 van rechts zich bij links hadden gevoegd- Er blijkt der halve nog niet veel van een rechtzinnige meerderheid. Het Ouderlingenblad, maandschrift ten dienste van ambtsdragers in de geref- kerken, onder redactie van de hoogleera ren Aalders, Bouwman, Hoekstra en Kuy- per en met vaste medewerking o.a. van ds Telkamp, wordt uitgegeven bij J- B- v. d. Brink Co. te Zutphen. Het no van deze maand (Juni no 38) bevat opstellen over „Het ambt der doctoren"; „De col lecte in den eeredienst"; „Do ouderlingen en de kerkelijke examinatie". Voorts ver slagen van de Zeeuwsche ea de N--Bra- bantsche ouderlingenconferenties, waai o-a. door prof. Aalders is gerefereerd over „Het zieltundig deel der taak va» dee, Ouderling bjj het huisbezoek".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2