Zaterdag 6 Juni 1915 9e Jaargang Bank voor Zeeland Aardige Kinderfoto's KEES HELDER Tweede Kamerverkiezingen. Merk A B. A B. - tie tabak voor kenners. Buitenland. MIJTEN GO 1!" Firma J. A. L. G. WITTE HET ADRES A. WILKING Binnenland. Qit nummer bestaat uit twee bladen Woensdag i Juli 1925. Onze Candidates GOES. Effecten - Coupons Prolongatiën Alle Bankzaken Moderne opvatting. FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg Bezoekt onzen Stand op Wijnhandel - Goes. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ^ L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnemenlsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. 1. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 2. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 4. J. J. C. V.AN DIJK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. 6. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht. 8. H. VISSCHER te Huis ter Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. 11. A. ZIJLSTRA te Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL te Nieuw-Vennep (geur. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. 16. T. HEUKELS te Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amstet. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht. 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. NIET KIEZEN? Er zijn nog altijd menschen, die niet meedoen aan wat zij! eenigszins kl'einee- rend noemen de kiezerij. Wij zijn tegenstanders van den stem- dwang op principieele gronden; doch den stemplicht aanvaarden wijl evenals den dienstplicht en den belastingplicht op mo- roele gronden. iDlit zijn plichten, ons van wege de Overheid opgelegd, en de Over heid hebben wij om Gods wil te eeren, en haar te gehoorzamen, tenzij ze ons dwin gen zou door haar te gehoorzamen onge hoorzaamheid te plegen jegens God den Heere. Aangezien nu de kiesplicht ons niet in conflict brengt met een van Gods gebo den, aanvaarden wij ook dien plicht met gehoorzaamheid. Nu mag 'twaar zijn dat de Overheid ons wel opkomstplicht kan opleggen, maar dat zij ons niet verplichten kan om te gaan kiezen. Dat is zoo. Doch i waarom zouden wiil niet kiezen. Kiezen, dat is keuze doen. Dat hebben wij op ander terrein gl Zoo vaak gedaan, en van menige keuze hebben wij nimmer berouw gehad. Heel het menschelijk leven is een altijd weer herhaald kiezen. Wij moeten kiezen, wien wij dienen zul len, en velen deden dit ook,-gelijk Israël in Jozua's dagen: Kiest u heden Wien gij dienen zult. WTjj kiezen en moeten kiezen tusschen een leven naar het Woord Gods, of naar de wetten der wereld. Wij1 mannen kozen of wenschen met tertijd een levensgezellin te zoeken en te kiezen. Wij kiezen een school' voor onze kin deren, een vak om uit te oefenen, een plaats voor onze woning; wiji kiezen ons een huisdokter, ambachtslieden voor het onderhoud van ons huis, den kruide nier die ons zijn waren thuis brengt, den slager en den bakker, die onze spij zen bezorgen, onzen melkboer, den kleer maker, die ons pak aanmeet. Onder allerlei omstandigheid en op ve- leilei wijze worden wij tot kiezen geroe pen. En bij de stemming voor de volksver tegenwoordiging zouden wij afzijdig blij ven en dat juist bij de vervulling eener aak, ons door niemand minder dan de Korungm op de hand gezet. ij een zoodanige gelegenheid zouden j zeggenik verkies niet te kiezen Een onhoudbaar standpunt 'tolk" W16 Z6gt "'k verkies"> die doet Wie zegt „ik verkies: niet te kiezen" verkiest, die verkiest: niet te kiezen, en daardoor (rer)kiest hij nu juist den politieken tegenstander. v;Ü!r\W w ltook weer in 1897 in het kiesdistnckt Amsterdam VI? Daar kregen onze tegenwoordige mi- sè™ neTookrer\en de liberaal Goert- bema elk 1225 stemmen, en toen werd laatstgenoemde als oudste in jaren ver kozen verklaard. Had er toen een kiezer die niet kie zen wilde op mr Heemskerk gestemd, dan ware hrjl met die eene stem meer verko zen geweest. .En hoe ging het in datzelfde verkie zingsjaar in het kiesdistrict Sneek? Daar kregen deze zelfde mr Th. Heems- o!ko 611 de ühcrale Van Gilse resp. 452- en 2453 stemmen. Die eene stem meer bracht v„ Gilse in de Kamer en meld onzen minister er buiten. (Vervolg.) Dit is de melange welke onveranderd van geslacht op geslacht is overgegaan, zoowel in de fabriek als bij de ver bruikers. Ondanks dikwijls hooge prijzen mocht het ons tot op heden steeds gelukken dezelfde soorten tabak hiervoor te re serveeren als voor 100 jaar gebruikt werden. Zie volgende annonce. En die eene stem door mr Heems kerk verloren, bezorgde ons de Leerplicht wet, welke met slechts één stem meerder heid in 1900 werd aangenomen. Want v. Gilse was voor die wet, en ware niet hij maar Heemskerk verkozen ge weest, dan was dat een voorstemmer minder en een tegenstemmer meer ge weest, want Heemskerk was tegen die wet. Maar is dat nu bij de Evenredige Vertegenwoordiging ook nog zoo? Nog net zoo.' Daar is het niet sléchts één stem die beslist, maar een halve stem, of nog minder dan een halve stem. Eemige jaren geleden werd te 'sHeer Arendskerke een gemeenteraadslid geko zen, die naar evenredigheid een zestiende van een stem meer had dan de Roomsche aftredende, welke daardoor uitviel. O, het kan zoo nauw luisteren. Laat men toch niet te lichtvaardig zeg gen: ik doe niet moe. Hiervan kan zooveel afhangen. OirietiiMr. ANT. VAN BEHCKEL, JOS VELTHUIJSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon T4 (2 lijnen). lersekeG. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat, Tel 28. Kapelle: J. A. MOL Pzn., Nieuwe weg, Tel. 13. Het succes van Wembley. Er waren Dinsdag 72000 bezoekers op de Wembleytentoonstelling, tegen 81000 op denzelfden dag in het vorig jaar. Het was prachtig warm weer, zoodat deze nuchtere cijfers bewijzen, dat de zaken niet geheel naar wensch gaan, meent de Tel. Maar de Wembley-optimisten zien dit over het hoofd. Liever praten zij over het succes van den Tweeden Pinksterdag, toen er niet minder dan 243000 menschen op de tentoonstelling kwamen, in hoofd zaak provincialen. Tienduizenden maak ten het 's avonds zóó laat, dat de tal- looze treinen en bussen tekort schoten in hun vervoerstank, ofschoon de Metropo litan Railway alleen op het laatste mo ment nog een vijftigtal extra-treinen in legde. Er waren heele menschenmassa's, die naar Londen terugkuierden. In den heerlijken lentenacht getroostten zij zich blijmoedig een wandeling van een kleine drie uur! Wembley is ongeveer vijftien K.M. verwijderd van het Londensche sta tion Raker Street, en de non stop-treinen van de Metropolitan rijden er maar elf minuten over. Die vijftig late extra's, die tusschen 11 uur en 12.37 van Wembley vertrokken, vervoerden intussclien nog vijftigduizend late bezoekers! Ook liepeiï er tweehonderd extra-motorbusdiensten. Het tentoonstellingsbéstuur ondervond overigens, dat zelfs een dergelijk succes zijn schaduwzijden heeft- De 243000 be zoekers hadden zóóveel rommel op de tentoonstelling achtergelaten „de schil len en de doozen" dat er elfduizend vuilnisbakken of wel tweehonderd motor- vrachlwagens mee gevuld hadden kun nen worden. Tweehonderd man werkten den anderen dag gedurende 3i/2 uur om de tentoonstelling te reinigen, en het werkje moet een slordigen duit aan ar beidsloon gekost hebben. De onlusten in China Alle bestellers en practisch alle Chi- neesche seiners van de Noorder- en Oos- ter-telegraafmaatschappijen hebben het werk gestaakt. De politie heeft een inval gedaan in een school, waar een groote hoeveelheid communistische geschriften aangetroffen werd. Eenige lieden zijn in hechtenis genomen en de school is ge sloten. De Japansche kruiser „Tatsoeta" is naar Shanghai vertrokken met 200 mari niers aan boord. De sovjetbladcn als de „Prawda" en de „Iswestia" houden zich op de voorpagina bezig met de staking te Shanghai. Zij verklaren, dat het Russische proletariaat zich moet voorbereiden op steunverle ning aan de gele broeders in China, die de uitdrijving der blanken voorbereiden. In de te Petersburg verschijnende „Prawda" schrijft Zinovieff, dat de ge beurtenissen in China van het oogenblik slechts een aanwijzing zijn voor de ko mende gebeurtenissen, welke zullen cul- Imineeren in de revolutie in het Verre Oosten en de vorming van .de Chineescha sovjetrepubliek, welke zich met Moskou zal vereenigen, ter bestrijding van de exploitatie door het buitenland. De staking te Shanghai wordt door de autoriteiten aldaar gesteund. De diplo maten te Peking hebben strenge instruc ties gegeven aan de consulaire ambte naren te Shanghai, dat het schieten daar moet ophouden. In Shanghai bleef het gisteren rustiger, maar de staking wordt zoö streng gehand haafd door de studenten die de leiding hebben, dat de aanzienlijke kooplieden liet niet wagen met de vertegenwoordigers van den gemeenteraad te onderhandelen. De verkeerstoren in Berlijn. Berlijn gaat, evenals Parijs, zijn verkeer meer en meer met verkeerstorens rege len. Binnenkort zal 'er midden in de Friedrichstrasse een toren opgesteld wor den, zóó, dat de waarnemer daarin het overzicht zal hebben zoowel over de Friedrichstrasse als de Leipziger Strasse- De toren zal tot het punt waar de waar nemer staat, 5 M. hoog zijn. In den to ren zijn geen lampen; die zijn in de straat hoeken aangebracht en zullen vanuit den toren bediend worden. In den toren zal voorts een telefoon worden geïnstalleerd met directe lijnen, naar politie, brandweer en reddingsbriga de. Ook zullen de waarnemers in de to rens zich met hun collega's in de straten' in verbinding kunnen stellen langs spreek buizen. Het aanroepen van elkaar gebeurt door groote ratelwekkers. In den toren is een spiegel opgesteld, waarin de waarnemer ook het verkeer achter zich zal kunnen zien. Niet de kleinste moeilijkheid voor de bouwers van dezen toren was zijn fun dament. Want de straatoppervlakte, waar op de toren komt te staan, is heel dun en daaronder is de ondergrondsche spoorr weg. De toren is uit massief ijzer gecon strueerd. Nog steeds een gedrukt bedrijfsleven in Duitschland. Het Acht Uhr Ab- vestigt er de aan dacht op, dat er van de verbetering van het Duitsche bedrijfsleven, die na den afltfop van de verschillende verkiezingen werd verwacht, tot dusver niets te be speuren valt. Met Pinksteren was de om zet in den handel zeer klein. Gelukkig is de laatste maanden het aantal faillisse menten niet gestegen, maar men vreest, dat dit toch wel spoedig zal geschieden. De koopkracht van de bevolking is name lijk nog steeds zeer gering. Nooit, beweert men in deskundige kringen, heeft bet, pu bliek een dergelijke dringende behoefte aan voorwerpen van dagelijksch gebruik gehad als thans, maar ook nooit werden minder van deze voorwerpen gekocht dan tegenwoordig, hoewel de prijzen van tal van artikelen aanmerkelijk gedaald zijn. Deze prijsdalingen leverden echter geen resultaat op, omdat de prijzen der levens middelen, vooral die van vleesch en groenten, stegen. Bovendien heerscht er nog steeds groot gebrek aan crediet. Alleen de pandhuishouders hebben het druk. Zij hebben in het reisseizoen wel iswaar altijd meer dan gewoonlijk te doen, maar de aandrang was in de vorige jaren nooit zoo groot als thans. Zij zien zich zelfs bij gebrek aan geld nog verplicht bepaalde voorwerpen te her-beleenen, zooals bijv. jjuweelen en goud. Zij geven tevens buitengewoon lage prijzen, daar zij anders niet in staat zouden zijn iedereen te helpen. 99 De ontwapeningsnota der geallieerden. De tekst der ontwapeningsnota der ge allieerden aan Duitschland is gepubli ceerd. De nota met haar uitvoerige op somming der Duitsche tekortkomingen is gisteren door de Duitsche rijksregeering, onder presidium van Hindenburg, lang durig besproken. De indruk in regeerings- kringen te Berlijn is zeer pessimistisch. Men vreest, dat de Duitsche gemoede ren door de publicatie in beroering zullen komen en Stresemann denkt, dat de at mosfeer voor het garantiepact geheel en al bedorven wordt. Regeeringskringcn deelen de eischen der nota voorloopig in drfe groepen in, eerst in een deel, dat nadere verklaring behoeft, ten tweede in een deel dat dade lijk toegegeven kan' worden en ten derde in een deel, dat niet met de paragrafen van Versailles overeenstemt. Wat dit laatste betreft, is Duitschland vast besloten geen enkele van zijn schaarsche rechten prijs te geven. Voor zoover .de nota over de politie handelt, oordeelt men, dat bij de opstelling van dit onderdeel het verstand een woordje meegesproken heeft, maar het militaire deel valt de regeering tegen en bevat veel, dat aan opzettelijke chicanes doet den ken. De totaal-indruk is overigens, dat de entente er op uit is, na de offensieve kracht van Duitschland ook de defen sieve te vernietigen. De vernietiging of z.g. verstrooiing van tallooze fabrieken en groote machinerieën zal op zichzelf beschouwd al 100 mil- lioen aan schadevergoeding kosten. Bo vendien zou Duitschland's export er ten ernstigste door benadeeld worden. Bij de uitvoering van die eischen zou men in direct conflict komen met de schuld- eischers. Deze paragraaf doet dan pok meer denken aan economische maatrege len, met het doel de industrie te belem meren, dan aan militaire voorzorgsmaat regelen. Geheel ontoelaatbaar wordt ook de in menging in de Duitsche legerwet geacht. Deze wgt is destijds door do entente goed gekeurd en het gaat niet aan, deze nu weer te wijzigen. Evenmin kan men in menging toestaan in de wijze, waarop de rijksweer afgericht wordt. De hierop be trekking hebbende eischen zijn geheel nieuw en op geen enkel recht gebaseerd, kunnen derhalve ook niet overwogen worden. Van- zuiver chicaneuzen aard worden sommige bemerkingen geacht, die op ma teriaal betrekking hebben. De entente be klaagt zich er over, 36 kanonnen gevon den te hebben. Hiertegenover staat, dat er 33.544 vernietigd zijn. Ook zijn er f4) mijnwerpers gevonden, maar er zijn er 11.615 vernietigd. Hetzelfde geldt over de hoefijzers, alsook over een geconsta teerd teveel aan ingemaakte levensmidde len. De geallieerden hebben dus de laat ste jaren niets geleerd. Korte berichten. De oogstvooruitzichten in Rusland waren op 15 Mei j.l. vrij ongunstig, nog iets ongunstiger zelfs dan het vorig jaar qp dien datum. Na 15 Mei zijn evenwel eenige regenbuien gevallen, waardoor de vooruitzichten "weer iets verbeterd zijn, behalve in West-Siberië, waar een abnor male koude heerscht en vrij strenge nacht vorsten voorkomen, die ernstige schade voor Manufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST aan het koren veroorzaken. In deze streek zal de oogst waarschijnlijk ver beneden het gemiddelde blijken. De Oekraiensche regeering heeft van de centrale autoritei ten machtiging ontvangen alsnog 5mil- lioen poed graan in te voeren om in den dringenden nood der bevolking te voor zien. Volgens berichten uit Boekarest heb ben er in het parlement heftige wanorde lijkheden plaats gehad, toen de regeering een beperking van de redevoeringen va* de leden der oppositie voorstelde. De op positie ondernam een stormloop tegen de» zetel van den voorzitter. De balustrade werd verbroken, banken omver geworpen en er ontstond een hevig vuistgevecht. Verscheidene personen zijn gewond- Uit Barcelona komen' de reizigers melden, dat de „politie bij Barcelona een bom ontdekt zou hebben, die den trein, waarin koning Alfons zou voorbij komen, in de lucht moest laten vliegen. Er zpn veertien studenten en leden van extremis tische Kataloonsche vereenigingen in hechtenis genomen. Zij ontkennen iets van het geval af te weten. Bij het uitgaan van een vergadering te Parijs heeft de politie 30 personen' ge arresteerd, die in het bezit waren va» wapenen. De politie vond in de zaal knup pels qn revolvers, die daar achtergelaten waren. 'De Katholieke parlementspartij in België heeft gisteren haar vertrouwen in Poullet uitgesproken, hetgeen een goed keuring is van een eventueel samengaan der katholieken en socialisten biji de ka binetsformatie. Wel opmerkelijk! Het gemeentebestuur van Berlij* heeft, ondanks het verzet van de sociar listen, besloten het huwelijksgeschenk van do Duitsche steden aan den ex-kroonprins, bestaande uit 1500 zilveren voorwerpen, alsnog aan hem te overhandigen. De uit Eupen afkomstige socialist Weiss, die derde plaatsvervanger is op de socialistische lijst van het arrondissement Verviers, heeft uit naa.m van 50,000 Bel gen uit de aan België toegekende streek van Eupen en Malmedy tot het Belgische parlement het verzoek gericht, dat de of- ficieele en parlementaire documenten te hunner dienste in het Duitsch gepubli ceerd zullen worden. Weiss zegt, dat de Belgische regeering dat beloofd had. Hij voegt er aan toe, dat hiji. zelf maar één taal kent, de Duitsche. De Koninklijke Familie in Kehrsiten. Uit Zurich wordt aan de N. R. Ct. geschreven Kehrsiten een verbastering van den ouden volksnaam Kirschette, dat kersen- land beteekent is een eigenaardig- vriendelijk gehucht aan den oever van den Vierwaldstattersee, in de buurt van Luzern. Behalve om zijn fraaie ligging is het bekend als uitgangspunt voor het bezoek van den Bürgenstock, waarheen een tandrad-spoorweg aangelegd is. Een bijzondere eigenaardigheid van het dorp is, dat het een geestelijken herder heeft, een R oom sch-Kathol'iek pastoor, die, om te voorzien in het onderhoud van zichzelf en in de nooden van zijn klei ne gemeente, het heele gehucht be staat uit weinige huizen, een paar kleine boerderijen en enkele hooischuren door kerk en staat gerechtigd is tot het houden van een eenvoudige herberg. D|e Kapelanei is tevens pension en herberg, waar het naar den aard van den rroo- lijken kloosterkelder-meester heel gemoe delijk kan zijn. En men mag veilig aan nemen, dat het gezellige bedrijf van de Kapelanei aanleiding geweest is tot de» bouw van het hotel' Schiller, waar de Koninklijke Familie haar intrek heeft ge nomen. Dit hotel is een bescheiden, gemoedelijk huis van ongeveer twintig kamers, va» binnen en van buiten zeer vriendelijk ingericht. Het ligt ongeveer vijftig meter boven den meer-sspiegel, op een langzaam stijgenden heuvelrug, met een prachtig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1