BIGGELAAR'S TABAK. Mo 206 Vrijdag 5 Juni 1025 39e Jaargang Tweede Kamerverkiezingen. Buitenland. gVierk JUAI. Bimnlasd. Uit de Provincie. Woensdag i Juli 1925. Onzs eandldaten. IHOtöOEOPATHEN! 11 BEN HERDER, Groole Kade 44, GOES. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ,. L. Burg. Tel. no. 259 1. H. COLIJN te 's-Gravenhage. 2. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 3. TH. HEEMSKERK te 's-Gravenhage. 4. J. J. C. VAN DIJK te 's-Gravenhage. 5. L. F. DUYMAER VAN TWIST te 's-Gravenhage. 6. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 7. E. J. BEUMER te Utrecht. 8. H. VISSCHER te Huis ter Heide. 9. J. A. DE WILDE te 's-Gravenhage. 10. C. SMEENK te Arnhem. 11. A. ZIJLSTRA te Groningen. 12. J. G. SCHEURER te Ermelo. 13. H. BIJLEVELD te 's-Gravenhage. 14. C. v. d. HEUVEL te Nieuw-Vennep (gem. Haarlemmermeer). 15. H. A. LEENSTRA te Heerenveen. 16. T. HEUKELS te Rotterdam. 17. A. COLIJN te Nieuwer-Amstel. 18. G. HOFSTEDE te Blokzijl. 19. H. AMELINK te Utrecht. 20. H. A. DAMBRINK te Utrecht. Voor Van der Steur. In dank ontvangen van mej. M. L. te O. f 10- Wie volgt? De onrust in Bulgarije. Volgens berichten van reizigers, die aan de Bralgaarsche grens aankomen, is Sofia geheel van de buitenwereld afge sloten. Niemand mag de stad binnen komen of verlaten. Alle zaken zouden zijlu gesloten, terwijl in de straten ge patrouilleerd wordt. De buitenlandsche diplomaten zouden bijzondere passen heb ben ontvangen, om zich op straat te kun nen bewegen. Volgens andere berichten lijkt Sofia thans een doode stad. Er zon geen blad meer verschijnen. Dieze buiten gewone voorzorgmaatccjgelen zouden zijn genomen in verband met de afdanking op bevel van den raad van amhassa- deurs van de 10000 man troepen, die na den aanslag in de kathedraal onder de wapenen mochten worden geroepen. Vol gens andere berichten zouden de maat regelen genomen zijn in verband, met de ontdekking van een nieuw complot tegen koning Boris. Da autoriteiten vernamen, dat verscheidene samenzweerders naar de stad waren gekomen. Naar aanleiding1 hiervan werd huis aan huis huiszoeking gehouden, gedurende welke niemand zich op straat mocht bevinden. De hittegolf in Amerika. Do geweldige hittegolf, welke in het midden Westen heerscht, heeft zijln slacht offers reeds geëischt. Vier personen zijn door den bliksem gedood, negen andere zijn bij het baden en zwemmen ver dronken. In de Mississippistaten .woed den hevige onweders tengevolge waarvan reeds 15 personen zijn gedood en groote materieele schade is aangericht. Men schat dat de hittegolf en stormen alleen in Min nesota een schade hebben, aangericht van 2V2 millioen doljar. To New York zouden tot nu toe, ruim 20 personen tengevolge van de warmte overleden zijn en eveneens te Chicago. In den staat Ohio zijn tien personen door de stormen en de daarmee gepaard gaande onweders gedood. Alleen in Si oux City werd voor 100-000 dollars schade aan de veldgewassen aangericht. Hondenden kantoorbedienden te Was hington moesten gisterenmiddag wegens de warmte naar huis gezonden worden. Er wordt groote schade, aan de gewassen voorspeld, tenzij er spoedig regen komt Ook in Londen klaagt men over een hittegolf. De troebelen in Sjanghai. Uit alles blijkt overduidelijk, dat men zich te Londen over de onlusten te Sjanghai en elders in China zeer onge rust maakt. Naar van zelf spreekt, wijt men ze in de eerste plaats aan de bolsjewiki, met name aan den Sovjet- gezant te Peking. Er is onder Chineesche arbeiders en studenten een sterk bolsjewieksch ele ment. Op het rijksdepartement van buiten landsche zaken te Berlijn heeft men een uitvoerig telegram ontvangen van dr Boye, den Duitsche gezant te Peking, waarin deze verzekert dat men zich over de veiligheid van de in China wonende Duitsche onderdanen niet bezorgd be hoeft te maken. Eveneens zijn de Duit sche belangen in China niet bedreigd. Korte berichten. De laatste weken worden groote groepen Hongaavsche arbeiders voor Bel gië aangeworven om daar in den land bouw werkzaam te zijn. (Vervolg.) In deze melange vindt U alle eigen schappen vereenigd velke noodig zijn, om een hoogfijne lichte tabak te ver krijgen, die aangenaam is, zoowel voor den meest verwenden rooker, zoowel als voor den beginneling; welke vóór alles een lichte pijp tabak zoekt. In bovenstaande melange zijn van alle tabakken slechts de uitgezocht fijnste blaadjes verwerkt. Zie volgende annonce. D'e Vlaming Edmood Duyster, de voormalige burgemeester vAn Berchem, die in Januari 1922, wegens „activisme" tijdens den oorlog tot tien jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, zal voor waardelijk in vrijheid worden gesteld. Te Rome is een majoor der nationale militie vermoord. Naar 'uit Moskou wordt gemeld, zul len de ambtenaren van Rusland en Oe- kraine in verband met den financieelen toestand slechts 60 procent van hun sa laris over de maand Mei ontvangen. Al leen de officieren en de ambtenaren van leger en vloot zijln van deze drastische korting vrijgesteld. Belasting personeel. De Ambtenaar deelt de volgende cir culaire van den minister van financiën aan de rijksontvangers mee: Door de commissie tot onderzoek naar bezuiniging bij de administratie der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen is onder mijn aandacht gebracht, dat er op véél bureaux meer personeel in dienst is dan waaraan bij heter gehalte behoefte zou bestaan, terwijl herhaaldelijk blijkt, dat juist bij de talrijkste bezetting slecht wordt gewerkt en het aantal ge maakte fouten ontstellend groot is. Uit het feit, dat de commissie, thans onder mijn aandacht moet brengen, dat er kwalitatief veel ontbreekt aan het per soneel, meen ik de conclusie te moeten trekken, dat de aangehaalde voorschriften niet voldoende worden nageleefd, en be paal ik daarom bij deze nadrukkelijk: 1. dat particuliere klerken, die niet geschikt en bekwaam zijn, uit den dienst moeten verwijderd worden en dat het ver boden is zulke krachten aan te bevelen voor een benoeming tot rijksklerk; 2. dat onder geen voorwaarde rijksklerken mo gen worden aanbevolen voor een bevor dering tot adjunctcommies, indien zij niet de eigenschappen bezitten, noodig om naar behooren het werk te verrichten, dat van hen in dit ambt wordt verlangd; 3. dat de rijksklerken zich zullen moeten toeleggen op de wettelijke bepalingen en voorschriften, die zij voor het verrichten van hun werk dienen te kennen en dat zoolang zij die kennis niet bezitten, dit op den signalementsstaat moet blijken uit de beantwoording van de vraag, of zij ten volle geschikt zijn voor hun betrekking- Radio-redevoeringen. Op Dinsdag 30 Juni e.k., den voor avond van den stemdag zal Jhr Mv D|. J. de Geer een rede uitspreken voor den ra dio-zender van het Station te Hilversum. Jhr de Geer zal deze rede voor de Chr.-Iiist. Unie uitspreken van 8.40 tot 9.10. Zooals reeds is medegedeeld, zal minis ter Colijn vooraf (van 8 u. tot 8.30) een radio-rede uitspreken. We hoorden reeds van Besturen van A. R. Kiesvereenigin- gen, die maatregelen treffen, dat zoo- velen, als maar mogelijk is, deze radio rede zullen kunnen booren. De spoorweg op Z'uid-Bleve- land. In een gisteren gehouden confe- ren tie, van ingelanden van het waterschap Hocdokenskerke met de aannemers van den aanleg van den spoorweg door Zuid- Bcveland, verklaarden deze laatsten, dat de werkzaamheden wat betreft het weg gedeelte W emeldinge-Hoiedekenskerke-Ellé- woiutsdijk dit najaar reeds zoover ge vorderd zo'uden zijn, dar reeds clan het vervoer van suikerbieten, pulp en andere landbouwproducten., daarover re gelmatig zou kunnen plaats vinden. Fruit enz. van Wemelding© naar Goes zouden zij reeds in Augustus.a.s. kunnen doen vervoeren. Middelburg. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 6 commissarissen voor den Polder Walcheren, werden door 613 van de ruim 5009 kiesbevoegden geldige biljetten ingeleverd, zoodat de volstrekte meerderheid was 307. Gekozen zijn de candidaten van de Vcreeniging van Huiseigenaren en wel de volgende heeren: A. Barentsen Sz. te Mid delburg met 338; L. F. Groosman, Mid delburg met 321; J. L. van der Harst, Vlissingen met 377; W. L. Huson, Vlis- singen met 350; A. Jeronimus, Middel burg met 367; AV- A. de Rijcke Sr., Mid delburg met 344 stemmen. Op de candi daten van de Kiezersvereeniging Walche ren waren uitgebracht: AV. Bosman, Mid delburg 250; AV. Cevaal Pzn., Rittlieml242; mr J. F. van Deinse, Middelburg 255; II. Dronkers, Middelburg 252; J. J. de Keij- zer, Grijpskerko 235 en J. Loois Az., Vlis singen 262 stemmen. De tweede uitvoering van het Mid- delburgsch Muziekkorps op het Molen water is bepaald op Vrijdag 12 Juni des avonds te 8 uur en de eerste uilvoering in de Abdij op Zondag 14 Juni des mor gens te 8 uur. De verkoop van het Blauwe Bloem pje ten bate van de drankbestrijding te Middelburg bracht bruto f109 op. Door Drankwecrcomité's tc Vlissingen en Mid delburg werden over Walcheren 12000 bladen gratis verspreid- Verschenen is het voorstel van B- en W. inzake de reorganisatie van het lager onderwijs mede in verband met het bekende adres van de oudercommissies en de schoolbesturen der bijzondere-scho len en het bestuur der afd- Middelburg van „Volksonderwijs", waarin wordt ver zocht de scholen A, B, C en K niet meer dan 216 leerlingen te doen tellen en school J, als zijnde een opleidingsschool, niet meer dan 193. Overleg is gepleegd met den inspec teur. Diens eerste plan bood wel veel aanlokkelijks, maar B. en W. schrokken er voor terug een geheel nieuwe proef neming namelijk drie mansscholen in te voeren. B. en AV. meenden dat de inspec teur wel wat heel zuinig voor de gemeente was geweest. Een tweede plan van den inspecteur kon de goedkeuring van B. en W. weg dragen en leidde tot het voorstel afwij zend te beschikken op het bovenbedoelde verzoek, B. en W. uit te noodigen zoo danige maatregelen te willen nemen, dat met ingang van het schooljaar 1925/1926 het aantal leerlingen der O. L. scholen wordt gebracht op de volgende getallen: school A 216, school B 79, school J 215, school K 216; met ingang van het school jaar 1925/1926 de O. L. school C bij wijze van proef, te splitsen in 2 driemans- scholen, tellende elk 100 leerlingen; de centrale 7e klasse-school voorloopig i»- tact te laten, met ingang van 1 Juli a.s. den onderwijzer C. de Nood van de ze vende klasse-school over te plaatsen naar school K en den onderwijzer N. F. Dik- kenberg van school K naar de 7de klasse- school als tijdelijk hoofd, en ten slotte den onderwijzer J. C. Vitike op wachtgeld te stellen. Vlissingen. De Zeeuwsche dag (26 Juni 1925) zal zeer zeker voor de deelnemers moeten slagen, als we zien welke prach tige cadeaux daarvoor worden beschik baar gesteld. Voor de deelnemende kin deren zijn ongeveer 800 verschillende be kers beschikbaar gesteld, terwijl alle kin deren worden getracteerd op limonade, enz. Door de directie van de IJsco-fabriek „Walcheria" te Vlissingen is eveneens voor alle deelnemende kinderen gratis een IJsco-wafel ter beschikking gesteld. Voor de ringrijderij is door de firma Wijnand Fockink te Amsterdam een in zilver gevat likeurstel geschonken, waarin gegraveerd: „Wisselprijs, aangeboden door Wijnand Fockink te Amsterdam aan den winnaar in de ringrijderij, gehouden op den Zeeuw- schen dag 1925 en 1926". Voor de gaai- schieting is een wisselbeker ter beschik king gesteld en voor den mooisten ver sierden boerenwagen diverse prijzen. De firma Van Dalsum te Vlissingen gaf een prachtige koperen pendule met coupes en een gever die onbekend wenscht te blijven een mooi inktstel. De firma Hen- ning te Middelburg en Vlissingen geeft bovendien aan de twee eerste prijswinners een foto 40 bij 60 in lijst cadeau. Nog vele andere cadeaux zijn ter be schikking gesteld. Melden we nog dat de deelname zeer bevredigend is en dat we nog geen mede- deeling kunnen doen over het juist aan tal wagens en kinderen, aangezien het Comité voor bedoelden dag nog met en kele dorpen in onderhandeling is. Goes. „D; e Frieze n." Gisteravond trad ook hier het gezelschap Friezen op. De belangstelling was groot: de schouw burgzaal van het Schuttershof was geheel bezet. De vereen, tot bevordering van. het Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland trad blijkbaar als gast vrouw op, althans de voorz. dier ver- eeniging, dhr dr Folmer uit Driewegen, stelde het gezelschap aan liet publiek voor. De club noemt zich: „de straat zangers". Niet dat de leden de rol van ordinaire liedjeszangers spelen. Maar hun oorspronkelijk doel is: verbetering van den straat- en volkszang. D;e club zingt dan ook vaak op de straten of in een zaal te Leeuwarden allerlei eenvoudige volksliedjes, ten einde die als het ware aan 't publiek door te geven. 'Waar het gezelschap nu een tournee door Zeeland maakt, is het doel' momenteel eenigszins anders en wel om propaganda te ma ken voor de Friesche taal en het Friesche lied en zeker ook wel, om de aardige Friesche kleederdracht eens te laten zien. Het was werkelijk een mooi gezicht op het tooneelde dames met hun kleurige japonnen, fijne kant en frissche kapjes, waaronder de bekende gouden hoofd plaat en de heeren met hun kleurige vesten, onder zwarte jas, korte broek en lichte kousen, lage schoenen met gesp. Jammer, echt jammer, dat het „museum- kleeding" is en dat alleen nog maar de kap met gouden plaat in gebruik is. Het koor mag zich verhengen in een hoogst bekwamen directeur, den heer J. Paardekoper, een bekend musicus te Leeuwarden. Het zong gisteravond menig lied, door hem gecomponeerd. Vóór de pauze werd uitsluitend zang, Friesche, zoowel als Hollandschc, gege ven. Het leek wel, of het programma wat overladen was, maar toch gelooven wij niet, dat iemand zich verveeld zal heb ben. Daarvoor was ér te veel afwisseling. Begonnen werd met het Zeeuwsche en Friesche volkslied, beide staande door het publiek aangehoord. Toen volgden een vijftal Friesche liederen en daarna verscheidene Hollandsche. Maar deze werden niet in strakke eentonigheid ten gehoore gebracht. O neen, dhr Paarde- koper heeft de gave, om er een ge- zelligen avond van te maken, waarop zoo nu en dan ook eens hartelijk gela chen wordt. Het karakter van de liederen is al sterk variëerend en in het stemmingsvolle zoowel als in het leutige viel de zang zeer te prijzen. Maar de directeur kan evenals een Arnold Spoel, met het pu bliek omgaan. Hel mocht refreintjes mee zingen, maar ook de dames en heeren om beurt een nummertje als „het Jachtavontuur" zelf uitvoeren. Volgens den directeur was het voortreffelijk!! Als belooning gaf hiji een aardig solo-nummer tje. Dat er zoowel om het „vers" als om de mimiek der zangers hartelijk gela chen werd bij een nummer als „de Apotheker" spreekt wel vanzelf. Na de pauze werd keurig uitgevoerd het zangspel' „Fryske Trou", geschreven door Y. C. Schuitmaker. Achtereenvol gens werd gezongen van de melkers en melksters, de maaiers, de boerenmeiden; de schippers en de hardrijders en hard- rijdsters. Het publiek was ten Hoogste voldaan over dezen avond en het was dan ook gul met het applaus. Dhr. Houtekamer bracht de club har telijk dank voor haar prestaties. Spr. her innert aan de gulle ontvangst der Zuid- Bevelanders in Friesland en mede door het bezoek der Friezen aan ons ge west kan gezegd worden, dat beide pro vincies aan elkaar verbonden zijn. Spr. huldigde in 't bijzonder de heeren Paar dekoper en 'Schuitmaker, alsmede dhr Waringa, voorzitter der club. Aan alle dames en heeren van het gezelschap bood hij aan een photo van Prinses Juliana in Zuid-Bevelandsch costuum. Nadat nog dhr AVaringa had bedankt voor de gastvrije ontvangst en dhr Schuit maker er op gewezen had dat .Friezen en Zeeuwen gehecht zijn aan éigen land en taal', werd ten besluite nog staande het Friesch Yolkslied gezongen. 's-Heerenhoek. In de Donderdag gehou den vergadering van ingelanden van den Noord-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1924'25 vastgesteld in ontvang op f3858,64 en in uitgaaf op f 2872,831/2- De begrooting voor het dienst jaar 1925'26 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 3920,161/2 met een post onvoorzien ad f 225,011/2, terwijl het dijk- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf005 P r ij s der A d v e r t e n t i n 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Vergeet niet, als gij geneesmiddelen koopt, dat het van zeer groot bplang is, deze te betrekken uit een goede g homoeopalhische apotheek. IDe e enige zuiver homoeopathische apotheek in Nederland is die van C TH. VOORHOEVE Co Apothekers - 's-Gravenhage. Verkrijgbaar in oorspronkelijke ver pakking bij geschot bepaald werd op fll per II.A. schotbaar land en op f7,20 per H.A. vroonland (in 1924'25 bedroeg dit f 10 per II.A. schotbaar land en f6.30 per H.A. vroonland. In de daarna gehouden vergadering van ingelanden van den Zuid-Kraaiertpolder werd de rekening over het dienstjaar 1924'25 vastgesteld in ontvang op f 7204,431/2 en in uitgaaf op f 5161,31- De begrooting voor het dienstjaar 1925'26 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 7352,761/2 met een .post onvoorzien ad- f 1228,811/2, terwijl het dijkgeschot, even als in 1924'25, bepaald werd op f 18 per H.A. schotbaar land en op f7,40 per H.A. vroonland. In de ten slotte gehouden vergadering van ingelanden van den AVest-Kraaiert- polder werd de rekening over het dienst jaar 1924'25 vastgesteld in ontvang op f8836,99 en in uitgaaf op f7293,81- De begrooting voor het dienstjaar 1925'26 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 9366,56, met een post onvoorzien ad f 1360,57' terwijl het dijkgeschot, even als in 1924'25, bepaald werd op f 16. per H.A. schotbaar land en fll per H.A. vroonland- lerseke. Oesters. Gedurende de maftnd Mei werden verzonden naar: Ne derland 8006, België 10.000, Duitschland 1050, Engeland 268-220, totaal 287.276. Totaal vorig jaar Mei 193.152. Bij den heer Glerum werden gisteren, nacht door baldadige handen een 5000-tal koolplanten uitgerukt. Voor den 'betrok kene een schadepostje. Daders onbekend. De rogvisscherij is dit jaar buiten gewoon vroeg afgeloopen- Do prijzen zijn in 't begin goed geweest, maar de laatste weken door het warme weer zeer min. Ook de vangst liet in 't laatst te wen- schen over. Met de kreeften ging dit be ter en de prijs is stabiel gebleven, wat vooral te danken is aan de warmte, waar door Noorsche export was buitengeslo ten. Met de feestdagen is zeer veel ver zonden en de voorraden zijn zeer geslon ken. De maand Juni is voor de visscherg' gesloten en nu mag weder gevischt wor den van 1 Juli15 Aug. Domburg. De plannen voor den bouw van een nieuw orgel in de Ned- Herv. kerk alhier hebben in zooverre een vasten vorm aangenomen, dat thans het werk is gegund. .Het geheel zal tien sprekende stemfmen omvatten en een totaal van meer dan 700 pijpen. De bedoeting is den^wind- aanvoer te doen geschieden door electri- sche kracht. Een volledige installatie zal daartoe worden aangebracht, doch het plaatsen en in werking stellen van een Meidinger-motor zal worden uitgesteld tot de electriciteits-voorziening in Domburg ook tot overdag is uitgestrekt. De bedoe ling is dat het orgel tegen den len Octo ber zal gereed zijn. Een bazar zal, vermoedelijk in de week van 10 Augustus, worden gehouden, ten einde wat tekort komt aan de kosten va* dit orgel te dekken. Aagtekerke. AVoensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Het gemeenteverslag over 1924 werd overgelegd- De ontwerp verordening op autobussen werd bespro ken, een beslissing werd nog aangehou den. Medegedeeld werd dat het indertijd genomen besluit om aan de bijz. school op Geref. ^grondslag, omdat het gebouw niet verzekerd was, geen vergoeding als bedoeld in art. 101 der L. O.-wet te ge ven, door Ged- St. niet was goedgekeurd. Een voorschot op die vergoeding voor 1925 aan die school te verstrekken, werd vastgesteld. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd met alg. st., dhr. Chr. Louws. Door J- Francke werd een bijdrage verzocht voor verharding van een gedeelte van het klei ne Zand wegje van f 25 en verder jaarlijks f 5 voor onderhoud- B. en W. stelden voor deze bijdrage te verleenen- Dhr. P. de Vis ser is tegen het verleenen van de gevraag de subsidie, omdat daardoor slechts ee* gedeelte van den weg zal worden verbe terd en het te vreezen is dat van geheele verbetering van den weg niets meer zal komen. Ook de heeren Kodde, Corré en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1