(lit ft Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en KbbsI. voor den Z.O.-polder, 84 millioen voor den N.O.-polder, totaal voor de droogma kingen f 270 millioen. De totale kosten der werken (niet ge rekend de memorie-posten ter voorziening in de belangen der defensie en van do visscherij) beloopen dus een bedrag van f360 millioen. De kapitaalwaarde der droog te leggen gronden wordt geschat op: f43.916.000 voor den N.W.-polder, f 123.780.000 voor den Z.W.-polder, f 120.972.000 voor den N.O.-polder; totaal f510.738,000. Officier en l'orensenbelasting. Een luitenant van een garnizoen bui ten Amersfoort werd aldaar in de fo- rensenb listing aangeslagen. Hij maakte daartegen bezwaar, aanvoerende, dat hij gedetacheerd is bij de le school voor ver lofeofficieren te Amersfoort, teneinde on derricht te geven bij de opleiding tot re serve-officier aldaar, welke detacheering van tijdel ij-ken aard is, zoodat hij ver meende ingevolge art. 244b der Gemeente wet niet belastingplichtig te zijn. Thans is hij bij kon. besluit in het gelijk gesteld en de aanslag vernietigd op grond, dat hij slechts ter tijdelijke waarneming van een openbare betrekking buiten de ge meente van zijh. hoofdverblijf vertoefde en dus niet viel onder de bepaling van art. 244a sub 3, der Gemeentewet. De Arbeidsgeschillenwet- De Arbcidsgeschillenwet heeft thans 'n jaar praktijk achle-r den rug. D'e resul taten van dit eerste jaar zijn gunstig te noemen. Do R. K. Vakbeweging zegt er o.a. van: „Wien het niet om de conflicten te doen is, kan tevreden zijn, want op het aantal en op den duur der conflicten heeft het optreden der- Rijksbemiddelaars een gunstigen invloed gehad. Daarom kunnen ook de werkgevers niet anders dan tevreden zijn, want ook voor hen beteekent dat minder schade en minder winstderving. Om nog maar te zwijigen over do zedelijke en sociale winst, die door minder arbeidsconflicten wordt be haald. Allerlei. De vereeniging van don Ghr. handel- drijvenden en industriëelen middenstand in Nederland houdt haar jaarvergadering op 16, 17, 18 Juni 1925 to Arnhem. Over middenstand en kapitaalvorming zal mi nister Oolijn het woord voeren. In de afgeloopen week zijn een delegatie van de Nederlandsche Staten-Generaal en een hoog ambtenaar per s.s. „Walsoorden" via Vlissingen te Zeebrugge gearriveerd, om er de Ferry-bootinstallaties en de dokken te bestudeeren. De Zomert ij d. Vrijdag 5 Juni a.s. dos morgens om 2 uur treedt de Zomertijd in werking. Donderdagavond dient dus de klok een uur VOORUIT te worden gezet, vóór men naar bed gaat- Het waterschap Poortvliet zal geen subsidie verleenen voor de N.V. Spoorweg Mij. TholenWest-Brabant. Die ingelanden van het waterschap Scherpenisse hebben hun besluit ingetrokken otn aan de N.V. Spoorweg Mij. 'iholenWest Brabant sub sidie te geven. Bij de Ned. Spoorwegen benoemd tot stationsambtenaar te Vlissingen de assistent van den stationsdienst P. A. de Witte. Sociale Landdag. Gisterenmid dag had op de weide van den heer D'. de Buck, aan den Koudekerkschen weg nabij Vlissingen, de vijfde Christelijk Sociale Landdag plaats, uitgaande van de Ghr. Besturenbonden en Ghr. Sociale Bonden op Walcheren, welke landdag, begunstigd door prachtig weer, wederom druk was bezocht D'e landdag werd geopend door ds G. B. Würth, Geref. predikant te Sou burg die herinnerde aan den zegen van het Pinksterfeest. De vrucht van de uit storting des Geestes moet zich ook uit strekken tot het sociale leven. De nood en de schuld is groot en er moet zijin hei lige ontevredenheid. De misstanden zijn echter door menscheiijke inspanning nooit geheel weg te nemen. Maar laten allen in de kracht van Christus mede-arbeiden aan de hooge roeping ons opgelegd. Ds G- B. Westenburg, Ned. llerv. pred. te Beverwijk sprak over het onderwerp: „De strijd tot het Geloof", en nam als uitgangspunt het Schriftwoord: „Wij', wet tende den schrik des Hoeren, bewegen de menscben tot het geloof." Om ook op het sociale leven de Oor. beginselen uit te dragen, moet er gevon den worden vreeze des Heeren. Spr. schet ste Paulus als den onvermoeiden strijder voor het Evangelie van On rist us, zwak naar het lichaam en klein voor God, maar een held, wanneer hij o.a. staat op den Areopagus, bewegende de inenschen tot het geloof. Zoo is ook vaak de taak van den Christen, en niet het minst van den Christen-arbeider, moeilijk en zwaar, wan neer hij tegenover andersdenkenden, soci alist en communist, zijln geloof heeft te belijden. De Kerk heeft in dit opzicht een dure roeping. Spr. wees op de vele oorzaken, welke duizenden arbeiders van de Kerk heeft vervreemd. Meermalen heeft de Kerk haar hooge roeping ver zaakt. Den bezitters moet er op gewezen worden dat zij slechts zijn rentmeesters van hun goederen en den niet-bezitters, dat de aarde is des Heeren, mitsgaders bare volheid. De heer K- Kruithof, te Utrecht, voor zitter van het Christ. Nat. Vakverbond, sprak over „Onze Roeping", de dure roe ping, welke Diet alleen de Christen-ar- heiöors, doch allen die den naam van Christus belijden, in deze maatschappij hebben cm den bloei der Chr. vakorgani satie te bevorderen. Een feit is, dat de Christenen op politiek terrein in :1e meer derheid zijn, doch op het gebied van Chr. Sociale organisatie is er een groote minderheid; dit moet anders worden. Wanneer ieder zijn roeping verstond dan zou de Chr. vakorganisatie oen veel groo- tcr kracht kunnen ontwikkelen. Spreker- betreurde het, dat no*g zoovele patroons, middenstanders en hoeren zich organiseer en in ïieutrale bonden, terwijl er toch ook Christelijke werkgevers-organisaties zijn. In de Chr. vakbeweging gaat het niet aller eerst om de stoffelijke belangen,;, doch om het recht Geds op sociaal terrein. Ontegenzeggelijk is in de laatste halve eeuw de toestand der arbeiders veel ver beterd, doch onze roeping is dit te be houden, vooral in dezen tijd van achteruit gang in de vakorganisatie. Ook in Zee land kon het getal Chr. georganiseerden veel grooter zijn. Ds A. de Voogd, Ned .Herv. Pred- te Vlissingen, sprak daarna het slotwoord. Spr. bracht dank aan den heer de Buck vc or het afstaan van het terrein, en voorts aan allen, comité, sprekers en muziek gezelschap, die hadden medegewerkt om dezen landdag zoo uitnemend te doen slagen. Spr. sprak den wensch uit, dat wij niet alleen hoorders, maar bovenal daders des Woords zouden zijn. Hierna sloot ds de Voogd dezen uitnemend ge slaagden landdag met dankzegging. Met ingang van 1 Sept- is aan A. J- Zomievylle, ontvanger van het 5e kan toor der directe belastingen te Amster dam op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst. Een lage streek. Verschillende wielrijders, die Pinkster-Maandag over den Schoorschen Zandweg bij Schore reden, kwamen tot do minder aangename ont dekking ,dat hun fietsband leegliep. Een hunner merkte tevens op, dat een as- phalt-spijkertje in zijn band zat en ont dekte toevallig op den weg meerdere dezer spijkertjes. Men ging nu wat nauw keuriger den weg inspecteeren en het bleek, dat deze bezaaid was met dergelijke spijkertjes. Verschillende automobilisten en motorrijders bleken ook de dupe ge worden te zijn, want in verschillende auto- en motorbanden zaten de spijkertjes. We hoorden van een autoverhuurder die zeker voor f 10 schade had. Ook uit Ierseke en zelfs uit Terneuzen vernamen we van schade aan banden van auto's, die Maandag langs genoemden weg gere den waren. Door de ijverige nasporingen van den Rijksveldwachter uit ICapelle en den ge meente-veldwachter alhier is het gelukt den dader van deze lage streek op te sporen. Het bleek te- zijn de 17jarige D., welke dien Maandag een aardigen cent had verdiend met het repareeren van lekke banden 1 "Hij had 's morgens een kleinen jongen om een pak spijkertjes naar den timmerman gestuurd en heeft deze blijkbaar op den weg uitgestrooid. Moge een welverdiende straf niet uitblij ven! Goes. De politie heeft Maandag moeten ingrijpen bij een vechtpartijtje in „De Prins van Oranje" en een procesverbaal wegens dronkenschap moeten opmaken. De dag is helaas niet zonder een on geluk afgeloopen. Omstreeks 7 uur in den avond is midden in de Ossenhoofd- straat een 21-jarige jongen uit Oud-Sab- binge door een motorfietser aangereden; zoowel de jongen als de fietser hebben schuld door te weinig uitwijken. Voor den aangeredene liep het minder gunstig af, hij brak een been. Nadat dr Snoeck de eerste hulp had verleend, werd de patiënt naar Middelburg overgebracht. (N. Z. Ct.) Dinsdagmiddag is een dochtertje van den heer Leverman op de Kade overreden door een vrachtwagen van de expediteurs- nrma R. en K. De wagen ging ter hoogte van de heup over het rechterbeen van de kleine, waardoor dit been ter plaatse zeer ernstig gekneusd werd. Het kind werd bij den heer Van Luijk binnen gedragen, waar dr v. d. Berg de eerste heelkundige hulp verleende. De toestand was zoo danig dat het kind naar het Gasthuis te Middelburg moest worden overge bracht. Goes. Wij herinneren de leden van ^Vreemdelingenverkeer" en andere belang stellenden aan het optreden van het ge zelschap Friezen in het Schuttershof op morgenavond. De uitvoeringen te Vlis- -singen en Middelburg zijn schitterend ge slaagd, zoodat ook hier zeker do zaal geheel bezet zal z$n. Na de sluiting op Pinkstermaandag van het te Oosterhcut gehouden 3-daags Internationaal Concours, deelde de voor zitter dei jury mede, dat de le prijs voor de mooiste directie, d w.z. voor de juiste opvatting en weergave van de bedoeling der componisten, toegekend was aan den heer C- G. Govaarts, directeur van Hosan na, welke met dit corps op Hemelvaarts dag op vermeld concours een len prijs behaalde. Het programma van het concert van Euphonia op a.s. Vrijdagavond luidt: 1. Hoch Heidecksburg, marsch, R. Herzer. 2. Ouverture „Elisabeth", v. Turine. 3. „Rachel", grande valse, L. Langlois. 4. „La Grève des musiciens, fant- comique, L. Daunot. 5. „Musika", marsch, H. L. Blankenburg. 6. Ouverture „Fête Printanière", Jos- Kessels. 7. Potpourri populaire. 8. Finale. D-V. spreken Donderdagavond de Adjudants de Jong-Sijbes, de nieuwe Se cretarissen van het jeugdwerk der Zuider- divisie in het Leger des Heils, alhier. Tevens worden zij hier dien avond door woord en lied welkom geheeten. Schore. De motorrijder M„ die de bocht aan den Zanddijk wat te lang nam en deze in een vrij groote vaart passeerde, werd daardoor van zijn rijwiel eenige meters ver weggeslingerd en even daarna bewusteloos opgenomen. Later bij gekomen bleek het ongeval niet eenige verwondingen te zijn afgeloopen, doch het voorwiel van den motor was totaal ingedeukt. Kapeile. Reeds vroeg in den morgen wapperde de driekleur van het lokaal Obadja alhier en hij: het binnen treden deed do keurig versierde zaal weldadig aan. Met groote letters prijkte het,, Welkom lieve kleinen". De Chr. bewaarschool Samuël zou worden geopend met 53 leerlingen. Ds A- Scheele sprak als voorzitter der vereeniging een passend openingswoord wees op roeping en plicht der ouders, en op den grooten Kindervriend, die de kleinen tot zich riep en zegende. Spr. wees op de dringende behoefte aan he- waarschooionderwijs, schetste de moei lijkheden welke aan deze opening waren voorafgegaan; installeerde achtereenvol gens de onderwijzeres der school Mej- Jac. van Willogen Gd. en hare helpster Mej. A. Iloogstrate Md. en riep ten slotte aller medewerking in. Mej. van Willegen zegde toe, alles wat in haar vermogen is te zullen doen, om mede te werken tot den bloei dezer school. Burgem. Bierens sprak zijln waardeering uit voor deze zoo nuttige instelling in deze gemeente. Spr. hoopt, dat ook hier het particulier initiatief daadwerkelijk zal meewerken tot blooi der school, omdat vooral ook in dezen tijd niet alle finan- ciëele lasten kunnen geladen worden op do gemeente. Spr. eindigde met de beste wenschen vcor deze school. Dr Pfeiffer mede tegenwoordig, deed het genoegen, deze school te zien ge opend, sprak den wensch uit, dat ze mug bijdragen cm de jeugd te vormen en moreel op te voeden. Spr. legde vooral den nadruk op het opvoedend en be warend karakter dat van haar kan uil gaan, Jen kleinen ten goede. Namens mevrouw Scheele werden de kleinen ge- tracteerd. Voorloopig is hel lokaal Obad ja ingericht, maar binnenkort, aldus de voorzitter, hopen wij een nieuwe scnool officieel te kunnen openen. De belang stelling was groot. Vlissingen. Te Vlissingen is Maandag avond op straat een man in nachtgewaad gevonden. Toen men hem opnam, bleek hij te zijn overleden. Zuidzaitde. Alhier is Zondag op 59- jarigen leeftijd overleden de heer P. M. Dikkenberg, arts alhier en bevorens te Wemeldinge. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zegveld, J. C. Klomp te Westbroek. Aangenomen naar Dordrecht, door A. J. W. van Ingen te Ilattem; naar Coe- vorden, door R. Riphaagen te AVester- bork. Bedankt voor Aalsmeer, door P. II. Fortgens te Voorschoten; voor De Meem, door J. F. Roth te Almkerk; voor Enkhuizen, door H. N. IJsbrandy te Heerenveen; voor Oterdum, door T. W. Dijkstra te Westerbroek. n, Geref. Kerken. Beroepen te De Lier, II. Boswijk te Gaast; to Vreeswijk, A. M. v. d. Berg te Nieuwerkerk aan den IJsel; te Oudega (Sm.), H. Th. van Munster te Echten. Aangenomen naar Reeuwijk-Sluipwijk, door J- C. Houtzagers, cand. te De BildU Bedankt voor Tienhoven, Westmaas en Woubrugge, door J. C. Houtzagers, cand. te Be Bildt; voor Strijen, door C. A. van Nood te Vorden; voor Borger, door R. Brouwer te Herwijnen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam, N, Bijdemast te Rotterdam. Bedankt voor Harderwijk, door P. de Smit te N.-Pekela. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Stadskanaal, door Th. Scharten te Nijmegen. Goes. Koster AVessels vierde Maandag zijn 25-jarig ambtsjubilé bij de Herv. Ge meente alhier. Aan het einde der voor middaggodsdienstoefening werd de jubi laris door den prediker ds Steinz namens de gemeente in een hartelijke toespraak bedankt voor al hetgeen hij in de jaren van zijn kosterschap voor kerkeraad en gemeente; en voor het kerkelijk leven goeds had verricht. De gemeente zong hem vervolgens toe de zegenbede uit Ps. 121:4. Ook het overige van den dag werd door den jubilaris en echtgenoote in de echtelijke woning met familieleden en vrienden feestelijk doorgebracht. Bezoeken werden ontvangen van de leden van Kerk voogdij, kerkeraad en Commissie van Toe zicht, de drie predikanten en verdere be langstellenden. Dinsdag werd de heer Wessels door het classicaal bestuur van Goes in het kerkgebouw bij monde van ds Pont ge complimenteerd. Van sommige zijden vielen hem ge schenken ten deel en daarbij een belang stelling zoo uitgebreid, dat deze dag voor den geachten jubilaris een onvergetelijke blijft. Politie-opleiding. Wij ont vingen van het hoofdbestuur van den „Bond van Chr. Politieambtenaren in Ne derland" ter beoordeeling een prospec tus en proefles (eerste les) van een op do Christelijke beginselen gebaseerden Schrifbelijken Cursus tot opieiding van Ambtenaar van Politie (agent van politie, veldwachter enz.) Doel van den cursus is, jonge mannen, die de Christelijke le vensbeschouwing zijn toegedaan, op te leiden voor het ambt van agent van politie, veldwachter, enz. In onzen tijd van werkloosheid ver dient het streven van dezen Bond dub bele aanbeveling. Menige jonge man, die met den veldarbeid niet vooruit kwam, is aan 't leeren gegaan en kreeg een goede betrekking aan spoor of tram, bij de belastingen, ook wel bij de politie; doch dat zijn er veel te weinigen. Vooral aan Chr. jongelui is bij de politie groote behoefte. Wie omtrent dezen cursus meer wil weten, vrage inlichtingen aan de Adm. van het blad ,,De Chr. Politieambtenaar", Keizersgracht 3571, Amsterdam. Benoemd tot onderwijzer aan een Geref. School te Amsterdam (hoofd dhr J. v. Dijk) dhr P. v. Dijk, thans werkzaam aan de Herv. U.L.O.-school te Middelburg. Vereen, van Chr. 0 n d e r w ij - zers en onderwijzeressen in Ne- derl. en Overzeesche Bezittin gen. Dinsdagmiddag werd de 71ste jaar vergadering van bovenstaande vereeniging in het Schuttershof te Middelburg ge opend door den voorzitter, den lieer Oos- terlee, die liet zingen Psalm 433 en 4 en daarna voorging in gebed, waarna hij de talrijke aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den wethouder van Middel burg, mr A. A. de Veer, die gekomen was bij ontstentenis van den burgemees ter en den heer S. Brandsma, inspecteur van het L. 0. te Middelburg. Van den minister van Ond. was bericht ingeko men ,dat hij de vergadering niet kon bijwonen, maar dat Woensdag de admini strateur van het L. 0. aanwezig zal zijn namens den minister. Ook dhr. Rienks, hoofdinspecteur, was verhinderd wegens ziekte en ook waren verhinderd de in specteurs te Goes en te Terneuzen- De heer de Veer bracht dank voor de woorden van welkom, en wees er op hoe een groot deel van do taak van het ge meentebestuur is de behartiging van het onderwijs. Spr. is blijde geen wethouder van onderwijs te zijn, daar hij diens taak zeer zwaar acht, naar spr.'s meening is het noodigste voor het onderwijl op het oogenblib rust. De heer Bergmeijer, vertegenwoordiger van de Indische collega's bracht namens deze een groet over en dank voor den steun steeds uit Nederland ontvangen. Hierna was aan het woord de heer C- AVeeda, voorzitter van de regelingscommis sie voor de ontvangst, die er op wees, dat reeds 40 jaar geleden het eerst ge vraagd is om de jaarvergadering te Mid delburg te houden. Dlit is nu pas gebeurd. Spr. 'ging na hoe in dien tijd er in Zeeland nog maar enkele bijzondere scho len waren, nu zijn zij er alom, al komt er nu ook een splijtzwam voor. Spr. hoopt, dat het weer geen 40 jaar zal du ren voor de vergadering in Zeeland zal worden gehouden. Vervolgens nam de algemeene voorzit ter het woord, voor een rede, waarin hij er op wees, dat de bestrijders van het Chr. onderwijs blijk geven nog niets te hebben geleerd, en nog steeds met onware strijdmiddelen aankomen. Het is bijv. niet waar, dat de meeste bijzondere scholen ontstaan zijn door valsche hand- teekeningen; zij zijn ontstaan door liefde voor het kind, wier jeugd zonder God gelijk is aan een jeugd zonder zon. Spr. is dan ook niet hang voor de toekomst van de Chr. school. Voor dat de vergadering werd voort gezet, werd een stille hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer AVielëma- ker, den bekenden harden werker voor het Chr. onderwijs in Zeeland. Het H.-B. had Dinsdagmorgen eenige oogenblikken op zijn graf vertoefd. Het jaarverslag over 1924, opgenomen in het Correspondentieblad werd goed gekeurd, waarin o.a. gezegd wordt, dat het ledental ongeveer stationnair bleef, namelijk 4680, waaronder ongeveer 1300 damesleden. Aan den arbeid van den Schoolraad nam het hoofdbestuur geregeld deel. De samenwerking is uitnemend- Met de Unie van Christ, onderwijzers werd dit jaar in geen enkel opzicht samengewerkt. De ver houdingen werden zoodanig verscherpt en de polemiek zoo onverkwikkelijk persoon lijk, dat op de in Nov. j.l. gehouden al gemeene vergadering met algemeene stem men de wenschelijkheid uitgesproken werd, in het orgaan met de Unie niet ver der te polemiseeren. Vervolgens heette de voorzitter welkom de heeren ds Telkamp uit Middelburg en ds Steinz uit Goes, de laatste inspecteur van Chr. Volksonderwijs in Zeeland. Aangenomen werd het voorstel om de contributie te doen bedragen i/i P°'- van het salaris, na aftrek van den kindertoe slag en van de pensioenpremie. Ten slotte was in deze zitting aan de orde de inleiding van het onderwerp: Het Dalton-beginsel, door den heer AV. J. Visser uit den Haag. Vooral liet spr. er den nadruk op val len, dat men het Dalton-systeem moet j trachten «an te passen aan Nederlandsche toestanden. Dit is reeds op oen 50-tai plaatsen beproefd in het raam van de Nederlandsche wet. Het gaat niet over de vraag of Miss Pankhurst iets nieuws bracht, maar of het goed is, wat zij bracht. Spr. is in de gelegenheid ge weest het stelsel in de practijk toege past te zien. Hij komt daardoor tot de conclusie, dat liet milieu passend moet zijn voor dit soort van onderwijs, en de onderwijzer heeft een andere taak dan bij het klassikaal onderwijs, dat ook niet geheel kan worden gemist. Spr-. is van inecning, dat het nieuwe systeem in do lijn van het Chr. onderwijs ligt. Bij de lagere klassen dient men het klassen- stelsel te handhaven, maar bijv. bij de 5e klasse kan worden begonnen met toe passing van het nieuwe systeem. Eenige discussie volgde- De voorzitter deed daarna voorlezing van een schrijven van de collega's in' Oos tenrijk, die het beste toewenschen voor deze vergadering. Bij den uitgang werd de volgende mo tie uitgedeeld, die vanmorgen zal worden behandeld De vergadering enz,, lettende op de ontstemming die in vele kringen van on derwijzers heerscht, tengevolge van de wijziging van het Bezoldigingsbesluit re gelende de salarissen der Burg. Ambte naren, alsmede die der onderwijzers, be sluit bij do regeering et' op aan te drin gen: a. dat het peil der salarissen worde teruggebracht toL dat van het R.B. 1920;. b. dat wijzigingen in bovenbedoeld B.B. tot stand dienen te komen in overleg mot do organisaties en c. dat zoolang deze wijziging niet heeft plaats gehad, do per- soonlijke toelage van art. 27 van genoemd besluit 'blijve gehandhaafd. De jaarvergadering is voorafgegaan door een wijdingssamenkomst op Maan dagavond in de Koorkerk te Middelburg, waarin ds Tclkainp, Geref. pred. te Mid delburg en ds Ten Kate, Herv. pred. te Vlissingen het woord voerden en de- organist de heer A. van Os enkele or- geïnummers deed hooren. Dinsdagmorgen werden verschillende tochten georganiseerd voör de bezichti ging van de merkwaardigheden van Mid delburg en het sclioone AValchergn. Dinsdagavond had een gezellig samen zijn plaats, waar gemeenschappelijke zang van de Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" en verder een Folkloristische film en een AValchersche dito werden vertoond, terwijl do aanwezigen vergast werden op gymna stiek en Provinciale reien door hét ge zelschap van dhr. Houtekamer uit Kloe- tinge. Op de bovenzaal van de Sociëteit de Vergenoeging, wordt gedurende de con gresdagen een tentoonstelling gehouden van uitgaven en leermiddelen op onder wijsgebied, waarvoor een 15-tal firma's inzonden, terwijl ook de Zending een stand had "en wij o.a. een flinke inzending opmerkte* van de Christelijke school te Grijpskerke, van voorwerpen gemaakt door de schoolkinderen. Dinsdagmiddag heeft de heer S. Brandsma, inspecteur van het L.O. te Middelburg dezle tentoon stelling oflicieel met een toepasselijk woord geopend. Kapeile. Benoemd tot Hoofd van de U.L.O. kopischool te Koudum (Fr.) dhr J. Pottjewiid, hoofd der Chr. school al hier. Dhr Pottjewijd is 18 jaar aan de- Chr. school te Kapeile verbonden geweest. Examens Hoofdact e. Hel schriftelijk examen zal plaats hebben Dinsdag 7 Juli. De mondelinge zullen aanvangen 21 Juli. De voorzitters der com missiën zijn o.a. te Breda: J. J. Verboe ten, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Breda, te Breda; te Arnhem; dr A. H. J. V. M. Desertine, inspecteui van het lager onderwijs in de inspectie Arnhem, te Arnhem; te 's-Graveidiage J. Pas, inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Schiedam, te Schie dam; te Rotterdam: J. H. van AVestendorp J.Dzn., inspecteur van het lager onder-wijs in do inspectie Rotterdam, to 's-Graven- hage; te Haarlem: K. Brants, hoofdinspec teur van het lager onderwijs in de vierde hoofdinspectie te Haarlem. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar Stct. 104. Tot Rotterdam behooren o.a. de in spectiën Goes, Middelburg en Neuzen. De stand der restauratiewerken aan de Groote- of Maria-Magdalenakerk te Goes. Men schrijft ons De restauratiewerken aan de Groote Kerk te Goes zijn in hun laatste stadium gekomen. Men is thans bezig de laatst besoliikhare gelden te verwerken aan het Zuiderdwarssohip, meer in het bijzonder aan het enorme daarin aangebrachte raam; ter hoogte van het „kalf" is het bereids woder opgebouwd. Het werk zou reeds verder zijn gevorderd, wanneer niet in Januari j.l. een orkaan den voor hel raam opgetrokken steiger had vernield. Van dit groote raam, dat het geheele Zuider transept beheersCht wordt de zware midden stijl van „Ledesteen" een. soort Belgi sche bergsteen opgebouwd. Ter wille van de kleurschakeering worden beurtelings ouda en nieuwe stukken steen verwerkt. Het tra ceerwerk (het gebeeldhouwde figuurwerk in de spitsboogramen) wordt uit tufsteen een vulcanisch ^steente, uit Koblenz afkomstifl vervaardigd, welke donker getinte steen soort een fraai contrast zal vormen tegen den lichtergekleurden steen van den midden stijl. Ook de balustrade, welke het dwars pand siert, alsmede het topgevelraam zuilen grootendeels van tufsteen worden opgetrok ken. Enorme blokken van deze steensoort zijn daartoe in het kerkgebouw ter bewerking «an gevoerd. Ditzelfde materiaal zal ook voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2