EÜW" BIGGELAAR'S TABAK. Mo 204 Woensdag 3 Juni I9Ü5 39e Jaargang KEES HELDER JACHT Een goed portret Bezit blijvende waarde. Buitenland. Bbraland. HEEFT HET rS WA ARDE. ton No. 58. Hef. No. 259. ekerke. een Schoolkeep, voor dit seizoen' tienstbode Ie Dienstbode» WAAROM FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg ven deze week een u. LEIJNSE, M'burg, at. Hoek Markt. i a - •ér land is rezen. |p. Terug te bezorgen JZEREN, Aagtekerke KOOR: vare Koe. |SE, Ritthem no. 6S- KOOP: ionie Linnenkast. 3. VAN LOO, Korte 105, Middelburg. en omstreken, groot H.A., in 2 perc. o! chrijvingen in te zen* 4 Juni a. s. bg de,n r Jachtcommissie, die »en verstrekt;. een klein gezin, bij LR, Kerk weg, Waarde. ((Ginaeken) wordt ge" i koken en werkeflt ■l maand met opsla?' jreau van dit blad letter T. E KOOR: k lekaifde stamboe" vaars, keur uit dn t WISSE, Meliskerk^ Jet October aankomende g J. M. WIJKHUI® óstkapelle. geven deze week w" "au. LEIJNSE, M'burg, I traat. Hoek Markt. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES 1Zeeuw Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tet: Redactie no. 11; Administratie ne. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ,. L. Burg. Tel. ne. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. HET MOOIE ER AF! De verkiezingen begonnen zich de laat ste jaren te kenmerken door lusteloos heid. Wel waren er menschen die men met geen stok in een kiezersvergadering kon krijgen; aan die zijde was anti pathie; doch de meerderheid toonde sympathie; en -nu I geen antipa thie meer, maar ook geen sympathie, die zijn zoo goed als weg; wat men nu waarneemt is apathie. Die „a" be- teekent „zonder" en wordt in onze taal door „loos" vertolkt. En „loos" duidt op iets dal weg is. Er is apathie ge voelloosheid ten opzichte van de ver kiezingen. Maar _de oorzaak onderzoeken wij niet; het feit is daar, dat hetzoois. Niet dat de menschen niet zullen gaan stemmen. Dat komt wel terecht. Zij ko men over het geheel nog wel stem men, imaar zij komen niet meer luis teren. Er was een tijd, dat zij storm liepen, om toch maai- een goede plaats te krij gen wanneer een politiek spreker ran elders hen kwam voorlichten. Zelfs een derde- of vierde-rangsspreker wij nemen slechts onszelf tot voor beeld rond ten plattelande volle lo kalen. En nu?. De liberalen krijgen sedert jaren al geen hoorders meer. De vrijzinnig demo craten moeten hun populariteit nog ver overen. De sociaal democraten zijn er al niets beter meer aan toe. Aan dien kant heeft men het eerst in de straatbetoogingen gezocht, doch die maken al sinds lange geen indruk meer. Toen is men tot de meetings overgegaan; doch ook deze trekken geen volk meer. Geen Vliegen, geen Wibaut, geen Troel stra zelfs vermocht in de laatste jaren meer de menigte tot zich te trekken. En evenals nu een goed koopman op een andere verpakking voor een artikel zint, of desnoods een nieuwe frisscho pui voor zijn winkel zet, zoo meende de S.D.A.P. nieuwe attracties te moe ten uitvinden, om propaganda te maken voor hare beginselen. Zij begon de hoorders op concert en variété te onthalen, en gaf er den spre ker als iets bijkomstigs bij cadeau- Eenige jaren geleden trad te Rotterdam de heer Wibaut op, in plaats van den heer 'Troelstra, die verhinderd was. Ten einde nu te voorkomen dat deze inderdaad, groote in zijn partij niet voor stoelen en banken zou behoeven te praten, or ganiseerde men van dezen spreekavond een pretje. Men kreeg, zoo luidde het verslag.Men kreeg tableaux-vivants, mandolinespel van de Gebr. Gimmerveer, pianomuziek van Jan Heykoop, en last not least voordrachten vanden Heer en Mevrouw SPEENHOFF. De menschen amuseerden zich kostelijk voor hun dubbeltje. Het was „een mag nifieke propaganda" maar wie voelt het stuitende van de combinatie niet gekocht doorWibaut en Speenhoff! Of het nu beter is? Wjj laten de S.D.A.P. nu rusten. Wij nemen nu den Vrijheidsbond. Wij vonden verleden weck in onze bus een blaadje, waarboven in reuze letters Vrijheidsfilm! En dan volgen in dezelfde reclame letters Het levende beeld in dienst der poli tiek. Filmbiographie in zes afdeel in gen weer gevende de ontwikkeling der v r ij h e i d s - gedachte!! Wat wij Yrijheidsbonders wenschen willen. Ironie waarheden. Teksten op rijm bij ernstige motieven door Clinge Doorenbos. Parodieën en teekeningen door Ton van Tast. Filmcaricaturen door Rodi Roeters. Vrijdag a.s. 29 At ei, 's avonds 8 uur, Schuttershof, Goes. Entree vrij. Beleefde uitnoodigingl! Wetenschappelijk interessant!! Ver makelijk!! Geestig!! Hier is 't nu niet Speenhoff, maai' het trio Clinge-Van Tast-Roeters, die er de muziek in brachten. Zoo ver is 't dan met de eens zoo mach tige Liberale partij' gekomen, de partij van den grooten Thorbecke. lloe deze deftige persoonlijkheid en aristocratische geesten als de Van der Linden's en Van der Loeff's, de Roëll's en Fransen v. d. Putte's, leefden zij nog, bij het aanschouwen van zoo droeve in zinking toornen zouden. En dan nog daarbij te moeten ervaren, dat zelfs al die kermisachtige reclame niet helpt. Want er was weinig volk bij die Vrij- heidsbondfilm. Op Walcheren en Schouwen-Duiveland is 't al net zoo: weinig volk, ook bij de vrijzinnig-democraten. (Vervolg.) Eene goede pijp tabak moet voldoen aan de volgend i eischen zij moet geurig zijn, doch niet scherp; zij moet smakelijk zijn, doch niet flauw zij moet pittig zijn, 'Qoch mag niet branden op de tong zij moet vlot branden, doch rpag niet de pijp uitvliegen zij moet egaal van kleur zijn, doch niet geel, groen of onrijp. Al die goede hoedanigheden vindt U in Zie volgende annonce. Wij willen echter de waarheid getrouw blijven. Ook de meetings der rechtsche par tijen trekken niet meer zooveel belang stelling als nog kort te voren. De mindering is nog het geringst in de Anti-Revolutionaire partij. Daar hebben onze propagandisten, al thans elders, nog: volle zalen. Friesland, waar Colijn en Prof. Visscher en De Wilde optraden, staat hier bovenaan. Maar in onze omgeving had het stel lig beter gekimd. De Wilde had te Goes minder hoorders dan te voren. En ook het auditorium, waarvoor oud minister De Geer voor de Chr.-Histori- sche Unie te Goes optrad, was gering in getal. Gelukkig komt dit straks bij de stem bus weer wel terecht. Maar de feiten spieken en teekenen. Leider. Blijkens mededeeling van Prof. Ilepp in „De Reformatie" ergeren zich som mige A.-R. „broederen" aan het gebruik van het woord „leider", wanneer wij den naam van minister Colijn noemen. Men wordt zelfs volgens een hunner ziek van al het „geleider". Wij zouden dien zieken bloed wel eens willen zien, die er zoo naar (of moeten wij zeggen na? de taalkundigen zijn het hierover niet eens) aan toe is omdat onze partijleider in de A.-R. pers wel eens de leider wordt genoemd. „Kuyper" zoo leest men in den gevierdsten tijd van zijn leven is nooit zoo dikwijls „leider" genoemd als thans Colijn". Wat, is die zieke man slecht op de hoogte. Sinds Groen in 1876 in zijn „Parlemen taire, Schetsen" schreef; „Kuyper is de leider", heeft de gansche A.-R. partij, ook in haar pers, dit woord herhaaldelijk ge bezigd en haar partijleiders geëerd. Maar weet ge, wie van ouds tegen dat „geleider" hebben geprotesteerd? De Conservatieven In De Stanaaard van April 1916 schreef dr Kuyper: Met het hier en daar weer opborre lend Conservatisme komt vanzelf de aloude bitterheid tegen de partijleiders weer door de reten gluren. Nu staan wiji als Antirevolutionairen te dezer zake vrij veilig. Elk onzer toch heugt het nog, alsof het gisteren pas door 'tland ging, met wat stroom van verachting en vinnige vijandschap Groen van Prinsterer tien tallen van jaren van Conservatieve zijde beschimpt en gehoond is. En zulks juist om dit ééne onduldbaar gedoe van. dezen gemalen geest, dat hij het aan dorst om als partijleider zich aan te dienen. Of eigenlijk, Groen van Prinsterer deed nog erger. Verbeeld u. Groen van Prinsterer sprak niet eens van leider, maar van 'tals veldheer ten strijde roe ren, onder al 't verband, dat een saam optrekken tegen den vijand met zich brengt. En toen Green van Prinsterer nog verder ging, en niet zoo lang voor zijn dood, zelfs van een opvolger spre ken dorst, en zich niet ontzag om met naam en plaats ook dezen aan te wij zen, toen kende de toom tegen den veldheer ten slotte peen grenzen meer. Toen toch strekte Groen's aanwijzing tot niet anders, dan om al de fiolen van Conservatieven toorn op die slippe- Jragers van Groen uit te gieten. De jongeren weten hier niet meer van, maar onder do ouderen van dagen zijn er toch nog enkelen, die ze gelezen hebben die bonze artikelen, die dag in en dag uit in de Pers verschenen, om althans die nieuwe vordering van Groen van Prinsterer vaor altoos on mogelijk te maken. In geen land ter wereld heeft, men 'tzoo aangedurfd. In elk land elders is steeds die staat kundige, partij ei het beste aan toe, die terdege goede partijleiders vinden kan. Men benijdt ze er aan elkaar. Als 't kan, poogt men ze aan elkaar te ontstelen. Maar van een afgeven op partijleiders als hier te lande was nergens sprake. Destijds waren liet dus geen Anti-Revo lutionairen, die ziek werden van al dat „geleider", maar Conservatieven Staatszaak? Het Kamerlid dr Rutgers schrijft in onze „Rotterdammer": In de verdediging van den steun aan de Olympische Spelen doer Minister de Visser was opvallend, dat over de nood- zakclijhedd van dien steun bijna geheel werd gezwegen. B-aar was bijvoorbeeld de vraag: Kun nen de Spelen zonder den steun der Re geering niet plaats hebben? Een vraag van beteekenis, omdat, wan neer de zaak ook zonder Regeeringssteun mogelijk was, het aantal voorstanders van aien steun zeker nog aanzienlijk zou zijn afgenomen. Op die vraag kwam intusschen niet meer dan een ontwijkend antwoord. Achteraf bezien, geen wonder. Want het laat zich aanzien, dat nu de Regee ringssteun wegvalt, de financiëcring der spelen, toch wel mogelijk zal blijken. Een andere vraag: behoort bevordering van do Olympische spelen tot do taak van den Staat? Behoort zoodanige be vordering tot de taak van den Staat in een land waar de belangstelling voor de sport groot is en nog voortdurend toeneemt? Nog ten vraag: Is een zoo- geweldige sportmanifestatie als de Olympische spe len voor een gezonde ontwikkeling van het sportleven, in hot bij'zonder van het sportleven van Nederland, noodig of ge- wenscht? Al zulke vragen liet de Minister lig'gen. Hij begaf zich in uitvoerige beschouwin gen over bezwaren ,dia in een eenigszins theologisch kleed waren voorgedragen. Hij gaf uiting aan de grieven, die hij niet ten onrechte koesterde tegen uitingen, die buiten de Kamer waren vernomen. Doch do bovenvermelde vragen scheen de Minister van minder belang te achten. Ook in de persbeschouwingen over het gevallen votum wordt op die punten hoofdzaken toch niet of nauwelijks in gegaan. Wij voor óns beschouwen voorloopig deze zes woorden als het verstandigste wat over het wetsontwerp is geschreven; „De Olympische Spelen zijn niet staats zaak". In een helder oogenblik bracht de redactie van de- „Voorwaarts" deze uit spraak op het papier. En wat misschien het meest verwon dering moet wekken is, dat in de Kamer een groep, de Vrijheidsbond, eenparig haar stem aan het ontwerp gaf, wier verkiezingsprogram den eisch stelt: „Ver mindering van oveerheidsbemoeiing." Mc-n lette wel op dat dr Rutgers dit reeds schreef op 11 Mei .toen hij derhalve nog niet weten kon, welk een groot bedrag er heden, 3 Juni reeds aanwezig zou zijn. Een bedrag, dat het Comité deed heslui ten, dat de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam zullen kunnen doorgaan. Een bedrag dat een goede aanteekening bevat voor dat deel van het Nederland- sche volk hetwelk voor zijn beginsel beginsel aan in ruimen zin genomen tconde wat, ja veel over te hebben. E(en bedrag dat recht geeft om vast te stellen: dat zij geüjjk hadden die gezegd hebben, zooaIs het soc. dem. blad „Voorwaarts" dat de Olympische spelen geen staatszaak zijn; en niet minder gelijk hadden degenen die zeiden, gelijk O'.a. ook onze mannen, üat de Olympische spelen behooren te zijn: object van particulier initiatief. Van der Steur zestig. „Pa" van der Steur, directeur van het opvoedingsgesticht „Oranje Nassau" te Ma- gelang, waarin 800 kinderen verzorging vinden, wordt Di.V. 10 Juli e.k. 60 jaar. Ondanks dezen leeitijd, waarop, blijkens de bekepde vraag „Ben je zestig?" het met de mentaliteit van den .mensch, in Indië vooral', bedenkelijk gaat staan, is v. d. Steur nog pienter. Hij vraagt om een geschenk, namelijk van ieder clie dit leest een gift van zestig cent voor zijn snppietiefonds. En van de gezamenlijke rijken vraagt hij een vrachtauto, die heeft hij broodnoodig, zooals hij schrijft: lo. voor de menage-inkoop op de passer voor 800 kinderen; 2o. om goederen van het station te halen; 3o. om in vacantieda- gen een paar banken op te zetten voor bijvoorbeeld een twintigtal kinderen voor uitstapjes; 4o. om werkstukken te halen en thuis te brengen5o. „ik leid dan een jongen op om te chauffeeren en als deze jongen bekwaam is weer een ander, zoo leert een aantal smidsjongens een vrachtauto besturen." Wij brengen den wcnsch van v. d. Steur hierbij over. Wie ons zestig cent wil' ter hand stel len of meer die kan dit doen aan ons bureau te Goes, dan zenden wij alles tegelijk af. Maar dan zij men wat vlugger dan in zake Brussel, want hiervoor hebben wij (behalve dan 'die eene gift) niets ontvangen. En er is toch nog zoo veel geld op onze eilanden. De twe^e pinksterdag te Goes en elders heeft het weer bewezen. Toen is er met het geld gegooid. Een tweede herinnering! De mogelijkheid bestaal, dat. kiezers op 1 Juli a.s. niet in de gelegenheid zijn hun stemplicht uit te oefenen in de gemeente, waar zij op de kiezerslijst voorkomen. Dit kan het geval zijn met menschen die voor zaken afwezig moeten zijn, hun werkkring buiten hun woonplaats hebben, vacantie genieten, handelsreizigers, fo rensen, e.a. Voorts vallen hieronder zij, die sinds 1 Februari naar een andere ge meente verhuisd zijn. De Kieswet geeft hun de gelegenheid hun stem uit te brengen in die plaats, waai' ze op 1 Juli zullen vertoeven. Daar toe is noodig dat hij, die van deze be paling wil profiteeren, zich uiterlijk 14 dagen vóór den stemmingsdag in per soon vervoegt ter secretarie van onver schillig welke gemeente en daar aan den burgemeester of den plaatsvervangenden ambtenaar mededeelt in welke gemeente hij aan de stemming wil deelnemen. Hjtj geeft daarbij opzijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de kiezers lijst voorkomt en een adres in de ge meente in welke hij zijn stem wil uit brengen. De kiezer, die gebruik wil maken van' de bevoegdheid, welke de wet toekent, zorge dus, vóór half Juni zijn wenschen daartoe te bestemder plaatse kenbaar te maken, en verlieze tevens niet uit het oog, dat hij dan niet meer stemmen mag in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, ook niet zoo hij dit bij nader inzien nog zou wenschen. Complot tegen Rakowski. Naai' Engelsche bladen melden, zijn het ministerie van hinnenlandsche zaken en de hooge politieautoriteiten op de hoogte gebracht van een complot, dat in Neder land tegen het leven van Rakowski, den Russischen zaakgelastigde te Lo-nden zou beraamd zijn. Do toedracht dezer aangelegenheid wordt als volgt weergegeven: Een sovjet agent in een Nededandsche stad de naam wordt niet genoemd ving in een café een gedeelte van een gesprek op tusschen twee Russische emigre's, die in het witte leger gediend hadden en op wier hoofd de sovjet-regeering een prijs heeft gezet. De beide mannen besproken een aanslag op Rakowski. Toen zij het café verlieten werden zij door den sovjet agent nauwkeurig gevolgd, die onmiddel lijk Rakowski van het complot kennis gaf. Het Engelsche ministerie van hin nenlandsche zaken werd gewaarschuwd en .een speciale bewakingsdienst ingesteld. De Russische emigrant, van wien men veronderstelt, dat hij den aanslag moest volvoeren, zou enkele dagen geleden Ne derland hebben verlaten. Men vermoedt dat hij onder een valschen naam Enge land is binnengesmokkeld. Zijn portret en echte naam zouden echter aan Scot land Yard bekend zijn. Korte berichten. Volgens berichten uit Marokko gaat de gpaansche luchtmacht voort de vij andelijke nederzettingen te bombardeeren, de velden in brand steken ai panieken veroorzakend. Alle negen beklaagden in verband met den moord op den Sirdar van Egypte zijn schuldig bevonden. De vonnissen over hen zullen 7 Juni uitgesproken woelen. Naar de Ekon. Sjisnj meldt, is de opbrengst van den eersten oogst in de Okraine absoluut onvoldoeilde om in de voeding der bevolking tot atm den twee den oogst to voorzien. Br zal dus op nieuw graan moeten worden ingevoerd tenzij in andere streken de oogst erg mocht meevallen. Tweehonderd militairen en detec- tieven te New-York waren niet in staat relletjes te voorkomen bij het tuighuis van het 165ste regiment, toen de Iersche generaal O'Duffy gisteren dit regiment inspecteerde. Vrouwen wierpen eieren naar den generaal en schreeuwden hem „verrader" toe. ïfen slotte moesten twin tig vrouwen uit de hal geworpen worden. Naar uit Lissabon wordt gemeld, is aldaar de bekende Hongaarsche commu nist, Bela Kun, gearresteerd, in verband met samenzweringen, die in Portugal ont dekt zijn. Kun is met 17 kameraden gede porteerd. Betrekkingen in Indië. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat dit jaar. enkele jongelieden kunnen worden aangewezen om als can- didaat-Indisch landmeter in opleiding te worden genomen voor de betrekking van landmeter 3de klasse bij het kadaster in N.-I. Hiervoor komen uitsluitend in aan merking zij, die in het bezit zijn van dan wel dit jaar zullen verkrijgen het einddiploma eener H.B.S. 5-j. c„ of het getuigschrift van bekwaamheid tot do studie aan een universiteit. Sollicitan ten moeten op 1 Januari a.s. hun 18e jaar zijn ingetreden en den vollen ouderdom van 23 nog niet hebben bereikt. Verder kunnen dit jaar hier te lande 34 jongelieden worden aangenomen als candidaat-Indisch ambtenaar met bestem ming voor den Indischen administratieven dienst (bureau- en bestuursdienst). Gega digden mogen 1 September 1925 den leef tijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt en moeten voldaan hebben of dit jaar voldoen aan het eindexamen H.B.S. 5-j. c. of het z.g. Staatsexamen. Nadere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van voornoemd Comité, adresden heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 111, Den Haag. De Nieuwe Delftsche C o u ra nt. Dit Katholieke blad jubileerde deze week. Het werd- 1 Juni 1875 opgericht en geeft nu bij de herdenking, bij zijn gewone dagnommer een overdruk van zijn eerste nommer van een halve eeuw terug en een vijftal op kunstdrukpapier gedrukte bladen met photo's van de oprichters, het interieur der drukkerij enz. en tal van artikelen ter huldiging van allen die aan genoemd blad arbeiden en ter herden king van wie er in hun leven aan hebben gearbeid. De Zuiderzee. Verschenen zijn eenige wetsontwerpen betreffende droogmaking van de Zuider zee. Met deze wetsontwerpen wordt in hoofd zaak beoogd: a. Krachtig ter hand nemen de uit voering van de werken voor het maken van een afsluitdijk voor de droogmaking van den N.W.-polder; b. De kosten verbonden aan het ma ken van den afsluitdijk niet te doen druk ken op de rekening der droogmakingswer- ken, doch deze voor do helft te kwijten uit de gewone middelen en voor de we derhelft uit buitengewone middelen, te vinden uit leeningen. Aan de Memorie van Toelichting is oen nota omtrent de volledige kosten van de afsluiting en droogmaking der Zui derzee toegevoegd, waaruit blijkt, dat d© totale kosten van de afsluiting na heit ge reed komen van het beperkte werkplan 1922,125 90 millioen zullen beloopen; ge rekend wordt op een duur der uitvoering van 8 jaar. De kosten der te' maken werken voor de droogmaking zijn begroot op: 37 mil lioen voor den N.W .-polder, 101 millioen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1