BIGGELAAR'S TABAK. No 303 Dinsdag 3 Juni 1035 39e Jaargang B»alanl Bnitenland. HOE 9S DIE? Uit de Provincie. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn ga Drukkers-Exploitanten 009TERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor tc Middelburg: Firma F. P. DHUIJ,. L. Burg. Tel. ne. 259 Hoe goed zij waren ingelichl. I» ems blad werd het rapport van de Delegatie der Britsche Trade Unions, die- een studiereis naar Rusland heeft onder nemer) en er niets dan goeds heeft gezien reeds besproken en op vete onjuistheden er in geewezen. Niu willen wij eenige van de ontelbare curiosa, waarvan het. boek wemelt, naar voren brengen. Zjj toch zijn het beste bewijs, dac de dele gatie uit lieeden bestond, die niet het geringste begrip hadden van het land dat. zij „bestudeerden". Bijna alles wat in het rapport over do zeden en gewoonten van het Russische volk, oiver de sociale en economische verhoudingen in Rusland over deen godsdienst én de beschaving verteeid wordt, getuigt van de volkomen onwetendheid van de menschen, die des ondanks zich een meening over alles aan matigen. Die delegatie heeft eenige boerenhuizen bezocht en het is daarbijf den Britten opgevallen dat er tamelijk veel wandluizen in die huizen waren. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want wie veel gereisd hoeft, weet, dat dit ongedierte overal te vinden is, waar slechte economische, so ciale en cultureel© toestanden heorschen. Op het Russische platteland, waar de huizen van hoiut zijn opgetrokken en ze van binnen geen kalklaag of andere be- kletding hebben, is bet een dorado voor de wandelingenzij vinden een veilig heen komen in alle reten in bet hout in de naden en gaten tusschen de balken. Wan neer men dan nog bedenkt dat zeep in bolsjewistisch Rusland een zeer kostbaar en moeilijk te bemachtigen artikel is, dat de hoeren bijna geen onderkleeren meer bc-bben, dat er rjus onbeschrijfelijke on hygiënische t owes tanden heerschen, dan wordt het duidelijk, waarom er zooveel wandluizen (en ander ongedierte) in de woningen van de hoeren en werklieden zijn. De Britten geven, echter een andere verklaring van dit betreurenswaardig ver schijnsel: zij schrijven in het officiëele verslag, dat de Russische boeren de wandluizen alsde zielen van de gestorven voorvaderen beschouwen en ze daarom ook ontzien! Nadat bet rapport vele onjuistheden ever de Russische kerk debiteert (de Rjus- (sische kerk vertoont in naar dogma's (veel overeenkomst met de Anglicaansche kerk, zoodat er nu zelfs over de mogelijk heid van ©en unie tusschen deze twee kerken wordt gesproken, maar natuurlijk wisten de leden der delegatie hiervan niets) vertelt de delegatie dat de z.g.n. „Levende Kerk" (een strooming in de Russische Kerk) van plan zou zijn Lenin tecanoniseeren, en moet volkomen geen begrip hebben van de voorstellingen die in Rusland over heiligen bestaan om een dcrgelijken onzin te verkondigen. Men vergtte daarbij ook niet dat Lenin een overtuigd atheïst w,as! Het rapport vertelt, dat ae Russische vrouwen zeer eigenaardige wezens zijn, die sterk van de vrouwen uit andere landen verschillen. In tegenstelling ^met de West-Europeesche vrouwen zouden de Russinnen er prijs op stellen dat de man nen tegenover haar geen égards zouden too nonde Russinnen houden er van dat do mannen onhebbelijk zijn, de vrouwen laten staan en zelf gaan zitten, enz. Wie de Russinnen kent, wie den smaak dezer vrouwen en haar geest heeft leeren ap- pieciëeien, weet natuurlijk dat deze be wering der Britten volkomen uit de lucht gegrepen is. De bolsjewistische gidsten, die de Brit ten hebben rondgeleid, waren zelf zeer onbeschaafde menschen want zij hebben den leden der delegatie de alleronwaar schijnlijkste dingen verteld. Zooals bekend berokkenen de boeren den laatsten tijd den tcgenwoordigen heerschers veel zorg en angst, zoodat de haat en de minach ting van de stedelingen nog sterker is geworden. De gidsen hebben dan ook geen zwart gespaard bij bet beschrijven van de boeien. De Britten vertellen dan ook veel onzin over de boeren, die volgens hun mevning wat hun zedelijke en geestelijke ontwikkeling betreft op een lagere trap staan dan de koelies uit Indië- Wel is waar hebben de groote Russische schrijj- vers Tolstoj en Dostojewsky een ge* heel andere beschrijving van de Russische boeren gegeven en zij toch zijn hun leven lang met deze boeren dagelijks omgegaan, maar de Britten konden natuurlijk in eenige weken de psychologie van den Rus- sischen boer beter doorgronden dan een Dostojewsky en Tolstoj, vooral met be hulp van dergelijke betrouwbare gidsen als die de bolsjewiki hun hebben ver schaft! Ook op het gebied van vakver- oenigingswetgeving, enz. vertelt het rap port dwaze dingen. Zooals bekend is de -delegatie naar Rusland gegaan om een onderzoek in te stellen naar de bolsjewis- (Vervolg.) De eigenschappen der ontelbare soorten ruwe tabak zijn zoo veelzijdig en zoo verschillend dat slechts een langjarige ondervinding en nauwkeurige studie het mogelijk maakt deze te com bineeren tot een goed geheel. Doordat de kennis van tabak gedu rende meer dan een eeuw van gene ratie op generatie is overgegaan, vindt U de juiste samenstelling in Zie volgende annonce. tische vakvereenigingen en de vraag van het eenheidsfront te onderzoeken. Merk waardig genoeg vertelt het rapport hier over juist zeer weinig. Van de 250 pa gina's, die het rapport telt, zijn er aan deze voor de trade-unions belangrijkste quaes tie sl echts 11 gewijld, terwijl aan de coöperaties7 pagina's gewijd zijn. Het rapport geeft geen een concrete be schrijving van het leven van de arbei ders in het sovjet-paradijs. Alles wat het rapport geeft is. slechts ■een herhaling van hetgeen de bolsjewis tisch© propaganda-lectuur verkondigt en daarbij neg slecht vertaald. Het rapport vertelt, dat het aantal stakingen dank zij de voortreffelijkheid der bolsjewistische orde steeds vermindert,'" maar de offici ëele statistieken bewijzen integendeel, dat het aantal stakingen toeneemt, dat de toe neming onrustbarend is- Het rapport ver telt, dat de arbeiders "vrij zijn wel of niet lid te worden van de vakvereenigin gen, dat de© ebtaling van wekelijkscho stortingen in de kassen der vakvereeni gingen zeer gemoedelijk geschiedt. Dit as onjuist. D© vakpers in Rusland klaagt er juist over,- dat de arbeiders niet vriji- willig lid van de vakvereenigingen wor den, maar door de staatsautoriteiten er tce gedwongen worden, dat de bijdragen voor de vakvereenigingen van de loonen worden afgetrokken, dat de werklieden 't lidmaatschap van do vakveereenigingen als een last beschouwen, waar je je niet aan onttrekken kunt. Indien de regeering den arbeiders het recht zou toestaan vol komen vrij te beslissen over het wel of niet lid van" de vakvereenigingen te worden, dan zouden die vereenigingen drievierde van haar leden ia teen week hebben verloren. (Handelsblad.) Korte berichten. De koning en de koningin van Enge land hebben den grooten Westelijken weg geopend, die een millioen pond heeft go- kost en dient om de verkeersopstopping naar en van Londen te ontlasten. Er is vqf jaar over dezen weg gewerkt. Volgens een bericht uit Belgrado heeft de kroonraad, waarbij behalve de koning, de ministers, de voorzitters van de kamer en van den staatsraad be nevens de patriarch aanwezig waren, be sloten, dat prins George niet meer als lid van da koninklijke familie zal woor den beschouwd. De Britsche havenarbeiders hebben van bun vakbond opdracht gekregen te weigeren Deensche schepen met levens middelen te lossen, die met vrijwilligers bemand zijn in verband met de transport staking in Denemarken. Verwacht wordt, dat dit optreden invloed zal hebben op de voorziening met, en de prijzen van bacon en eieren. Van Fransche zijde wordt bevestigd, dat er "volkomen overeenstemming bestaat tusschen Parijs en Londen ten aanzien van de voornaamste punten der Fransche nota aan Duitschland. Naar verluidt, zou Briand voornemens zijn, in verband met deze uitbreiding der Fransch-Britsche sa menwerking, uitgebreide onderhandelin gen met Engeland te openen over alle tus schen Frankrijk en Engeland nog bestaan de geschillen. Te Cairo en Alexandrië hebben ar restaties plaats gehad in verband met een geheime communisten-actie in Egyp te. Bijna alle gearresteerden zijn Palestijn- sche Joden. Te Shanghai hebben ernstig© artli- Japanscho relletjes plaats gehad, waar bij de politie op het gepeupel schoot en velen verwondde. Meer dan dertig on ruststokers werden in hechtenis genomen. De onregelmatigheden te Bergen o>p Zoom. De heer II. P. M. Vertinden, wethouder van Bergen op Zoom, heeft legen 't raads lid J. van As een civiele actie ingesteld op grond van de in de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad door dezen geuite beschuldigingen, als zou de wethouder zich in het financiëel be leid van de gemeente hebben misdragen. Allerlei. In verband met het aanstaande bezoek van de Koninklijke familie aan Zwitser land verneemt de Maasbode, dat het hoofd ve-ib!jjf ditmaal Kehrsiten zal zijn, oen aardig, mooi plaatsje aan het Vierwoud- stedenmeer, niet ver van Luzern en aan den voet van den Bürgenstock ge legen. Do voormalige Duitse he Keizer en zijne gemalin, vergezeld van haar jongste kin- d.e-ren, brachten een familiebezoek aan H. M. de Koningin-Moeder ten paleize Soes td ijk. "Benoemd tot ridder in de Ode van den Nederlandschen Leeuw mr J. Donner, raad-adviseur bij het departement wan Justitie t© Den Haag (Mr J. Donner is een kleinzoon van wijlen het Kamerlid J. 11. Donner en een zoon van den emeritus predikant A- M. Donner te. Den 'Haag en een neef en naamgenoot van den heer J. Donnci', oud-lid van don gemeenteraad te Goes.) Maandag 8 Juni a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Sint philipsland, Oud-Vossemeer, Tholen en Sint Annaland. Door den Commissaris der Koningin is in tie Gezondheidscommissie, zetel Tho len, benoemd tot lid dhr A- F. Hanssens burgemeester van Stavonisse. De kommies 2e kl..J. v. d. Plassche is verplaatst van Nispen naar 'sHeeren- hook. Ontuchtige handelingen. Zaterdag is aan de justitie te Middel burg voorgeleid de 62-jarige J. S., boofd der openbare school te Ellemeet, verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met minderjarige meisjes. Hij zou zulks reeds verscheidene jaren gedaan hebben. Na het door den rechter-commis- saris afgenomen verhoor is de verdachte naar het huis van bewaring overgebracht. „Polder Walcheren." Nu Don derdag a.s. de reeds eerder door ons be sproken verkiezing voor 6 commissarissen van den polder Walcheren voor het ge bouwd plaats heeft en dit wel voor de eerste keer, willen wij: er de stemgerech tigden, die een stembiljet thuis ontvingen, er aan herinneren, dat zij thuis op hun gemak het biljet kunnen invullen met 6 namen, die moeten aanwijzen 6 der voor drie weken opgegeven candidaten, minder mag ook, meer niet dan 6, terwijl andere namen dan die der vermelde candidaten ongeldig zijn. De candidaten zijn de heeren W. Bos man, mr. J. F. van Deinse, H. Bronkers, allen te Middelburg; J. Loois Az. te Vlis- singen, W„ Cevaal Pz. te Ritthem', J. J. de Keijzer te Grijpskerke, gesteld door de Kiezersvereen. Walcheren en de heeren A. Barentsen, A. F. Groosman, A. Jeroni- mus, W. A. de Rijcke Sr., allen Middel burg J. L. van der Harst en W. L. Huson, beiden te Vlissingen, candidaten van de vereeniging van Huiseigenaren. Middelburg. De politie alhier heeft den laatsten tijd tot twee maal toe procesver baal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet, in casu het doen werk ver richten door een kind beneden 14 jaar. Goes. In openb. vergadering uitge schreven door de Chr. Hist. Kiesvereen. alhier sprak Vrijdagavond in „de Prins- van Oranje" jhr mr B J- de Geer, oud-minister van financiën. De vergade ring, die slechts matig bezocht was, werd geopend door den voorzitter, ds P. J. Steinz i De spreker, het woord verkrijgende, begon met een herinnering aan den groo ten leider, wijlen Jhr mr A. F. de Savornin Lohman, waar deze spreekbeurt luist sa menvalt met diens geboortedatum. Gaarne zou spr. dezen avond alleen willen spre ken over dezen eminenten staatsman, maar dit zou niet zijn in diens geest. Spr. wil liever aanmoedigen om onder de oude banier, ten zegen van het geheele volk, straks weer ten strijde te trekken. Spr. onderwierp eerst de 'Nationale Unie aan critiek, een stichting van enkele jongeren, die zeggen, met iets nieuws te komen. Spr. verwijst echter weer naar 't leven van Lohman, die in practijk bracht, wat de heeren van de Nationale Unie zeggen te bedoelen. Lohman heeft nooit de politiek beschouwd als een sport, maar uitsluitend als middel om het algemeen welzijn te dienen. Het. landsbelang besliste altijd. Steeds on der alle kabinelten was hij gouverne menteel. Liever wilde hij zijn tegenstan ders overtuigen dan overstemmen. Maar ook heel't hij niet de waarde mis kend van partijvorming en electoralen strijd. Naast de troffel ook het zwaard I De strijkl was echter middel, geen doel. Het ging biji hem nooit om de vreugd, maar om de vrucht van den strijd. Die Chr. Hist. Unie moge hem volgen in zijn hooge opvatting van den politieken strijd De Herv. Geref. Staatspartij heeft ge zegd, dat de C. H. willen een regeering van Christenen en de H.G.S. een Chris telijke regeering. Spr. bestrijdt dit krach tig. Lohman heeft de partij wel anders geleerd. Christelijk regceren is geen gees telijke dwang, is niet een verbreiding van het Evangelie met den sterken arm. Een Christelijke regeering is geen theo cratie, maar streeft naar handhaving en versterking van instellingen en normen, die onder Chiistelijken„invloed gegroeid zijn, zo is zegenend voor allen, en doet het gezag ankeren in de rots van een Goddelijke opdracht. Ze noudt het huwe lijksrecht ongeschonden en waakt ertegen dal ons strafrecht niet ontaardt maar wordt gehanteerd als wrekende gerechtig heid, zoodat het zout der samenleving' niet smakeloos wordt. Christelijk regee- ron heeft niets te maken met soctarisme en clericalism©. Lohman wees dan ook ook steeds andersdenkende ministers op hun plicht, cm Christelijk te regteeren, om dat ons land een Christenland is. Lohman noemde het land gelukkig', waar men, zooals in Engeland, verzekerd is van hot Christelijk karakter van den staat en waar dit karakter geëerbiedigd wordt, ook door hen ,dia zelf den zegen van het Christendom missen. Lohman streefde er nooit naar, om ministers-portefeuilles voor vrienden bin nen te halen. Voor zichzelf begeerde hij nimmer zulk een portefeuille. Slechts één keer, toen er geen. andere uitweg scheen, toen het ging, om het kabinet-MJackay te redden, nam Lohman een ministerszetel in. Spr. kwain er daarna tegen op, dat men straks zijn stem zal laten bepalen door zijn meening oiver het kabinet-Ruys de Beerenbreuck. De kiezers hebben een ge tuigenis af te leggen over de politieke toekomst. Belangen partijtjes bedoelen ontadeling van de politiek. Ze zijn verwerpelijk. Maar ook die groote partijen ,die alleen strijden voor klasscbelang. De O.-H. Unie ziet de natie als eeneenheid. Ook behandelde spr. het sociale pro bleem. Spr. waarschuwde tegen een één zijdig groepsbelang. Voor de sociale wel vaart zijn twee pijlers 'noodig: de eerste pijler is een goede sociale wetgeving en een sterke vakorganisatie, de tweede pij ler is een bloeiende industrie. Daarom moet- ieder, die aan sociale wetgeving of voorlichting doet, aan beide pijlers bouwen. Men moet nimmer een belangen strijd fingeeren. Dit heeft men wel gedaan bij de bezuiniging. In de uiterst linksche pers heeft men de „veiligstelling van den gulden" steeds als mammonistisch voorgesteld. Alsof de in flatie juist niet de minst kapitaalkrach tigen treft. De groot-industriëelen. in Duitschland hebben er weinig anders dan voordeel bij geliad! Zoo haalt men de politiek naar beneden en demoraliseert men bet volk. Hetzelfde spel wordt nu weer gespeeld met de belastingverlaging, die in het ware belang van ons volk noodig is. Ook met de defensie. Vroeger heette het, dat een leger kapitalistisch en imperialistisch was. Maar op 2 Aug. 1914 liet Troelstra reeds een gaasch ander geluid in de Kamer h noren. Resume©rend zegt Spr., dat het Chris telijk beginsel niet negatief, maar posi tief is. Het richt' zich tegen niemand. Onder het schild van dit beginsel zullen wij een stil en gerust leven leiden. Bij de bespreking had de heer de Geer gelegenheid to wijzen op het dwaze en onwaarachtige van de ontwapeningsactie van prof- van Embden e.a. Wel achtte spr. het noodig en moge!ijle, dat er nu iets gedaan wordt in het belang van een inter nationale rechtsorde. Ook behandelde spr. de bezuinigingskwestie. Tot meerdere be zuiniging zal he;t nog moeten komen, daar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Por 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf9.04 Pr ij» der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 10 et. Bij abonnement belangrijke korting. Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. 19 het budget ook voor een doel sluitend i« gemaakt door hoogere belastingen'. Do verg'adering werd door dea spr. met dankgebed beëindigd- Zaterdag nam de T. B. O.-commissi» afscheid van zuster Moiison, die naar Zetten vertrekt. Waardcerende woorden werden gesproken door den voorz. dhr D. D. van den Bout, door den heer Simons> speciaal namens de Katholieke bevolking van Goes, terwijl ds Steinz als voorzitter der Goessche wijkverpleging zuster Meri- son een pastelteekening aanbood, van den kunstschilder A- van der Zee te Zoute- lande. De pastel stelt voor het kerkpoortje der Groote Kerk. toegang gevend tot d« consistoriekamer. Zuster M«r'son dankte voor de vriendelijkheid, waarbij ook haar moeder zich aansloot. Tevens werd zuster G. ten Hoeve welkom geheeten en haar toegewenscht dezelfde toewijding en jjrer als de vertrekkende zuster steeds heeft betoond- De uitslag van het gisteren gehou den concours van muziekgezelschappen ia; 4de afd. Fanfare: 1. Oefening en Uitspanning, Kaltendijke, 144 punten le prijs; 2- Excelsior, Kloetinge 128 p. 2» pr.; 3. Vrooljjk Voorwaarts, Bath 110 p. 3e pr. 3de afd. Fanfare; 1. Mozart, Ier* seke 126 p. 2e pr.; 2- Concordia, Krab- bendijke 149 p-, lo pr.; 3- St- Caecilia, Stoppeldijk, 162 p. met lof le pr.; 4. Oefening na den Arbeid, N. on St. Joes- land 165 p. met lof en wisselbeker, le pr.;- 5- Oefening Kweekt Kunst, Borssele, 128- p. 2e pr.; 6- Nooit Gedacht, Graauw 117 p. 3e pr.; 7. Con Affeszione, Kwadendam- m© 129 p. 2e pr.; 2de afd. Fanfare: 1. Voorwaarts, Koudekerke 108 p. 3e pr.; 2- Bendracht maakt Macht, Sercoskerke 128 p. 2e pr.; 3- Excelsior, Tea- Hole 149 p. le pr. le afd. Fanfare: 1. Euterpe, Heia- kenszand, 126 p. 2e pr.; 2- Ons Genoe gen, Kapelle 130 p. 2e pr.; 3. Oefenimg na den Arbeid, Ritthem 135 p. 2o pr.; 4, Vooruit, Waarde 145 p. le pr.; 5. Oef. Kweekt Kunst, Westkapelle 160 p. le pr. Uitmuntendheid Fanfare: 1. Excelsior, Arendskerke 115 p. 3© pr.; 2. Excelsior, Middelburg 132 p. 2e pr. Eere-afdeeling Harmonie: 1. Apollo, Wissenkerke 145 p. le prijs. Ovezand. In de. Zaterdag' gehouden ver gadering van het waterschap Ovezand, waren 17 ingelanden vertegenwoordigd. 1)© rekening over 1924/25 werd goedge keurd in ontvang op f 11527.19 en ia uitgaaf op f 10816.88 alzoo met f 710.31 goed slot. De begrooting voor 1925/20 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f11527 05 met 115.60 per H.A. waterpenningen voor schotbare gronde» en f 13 vcor vroonen. Tot gezworene, rac.- P. Verdonk, werd benoemd J. J. Mol met 9 stemmen tegen 8 op A- van 't West einde. Een verzoek tot begrinting van het wegje van J. van 't Leven tot J. F. Moer man werd afgewezen, daar men het alleea wil onderhouden, als belanghebbenden het zelf begrinten. Over de waterafvoer Zak- sche Gat werd met 12 tegen 4 stemmen beek ten geen windmotor aan te schaffen daar de kosten te hoog werden geacht Krujningen. Vrijldag vergaderde de Raad. Afwezig' dhrn v. d. Straaten en Markusse. Na voorlezing der notulen komt in be spreking de machtiging aan B. en W. om te voorzien in de vacature van concierge van het gemeentehuis tegen het genot va* Vrije woning en f 100 per jaar. Dhr Kol» meent, dat de Raad weinig heeft te zegge» en vroeger meer werd gekend in ge meentezaken. De vootz. protesteert hier tegen, daar alles waartoe de Ra,ad, of B- en W., of B- volgens de wet toe gerech tigd zijn, stipt wordt nageleefd, doch ook niet meer. Met algem. stemmen wordt d« machtiging aan B. en W. verleend. De vier sollicitanten zijn: Wed. M. v. d. Boom gaard, L. Duindam, Jud. Kakebeeke en P. Quist. Ook wordt met alg. stemmen, be sloten om het vorige plan tot bouwe» van een bergplaats bij de conciërgewoning te wijzigen. Aan de orde is de vaststelling van het bedrag per leerling der vergoeding ra» de kosten van instandhouding der bijt. scholen over 1923. Het onderhoud L.O. bedroeg f2823 27 over 453 leerlingen of gemiddeld f6.23 per leerling, waardooC de Bijz. School te Kr. die f585.62 ont vangen heeft nog f OAOVa terug te betale»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1