BIGGELAAR'S TABAK. Ho Zaterdag 30 Mei SÜ5 39e Jaargang DE HEMELIOODS. A. WILKING BANK-ASSOCIATIE B HONDIUS ZOON is Pinkster-®*^8 eD geopend tot 4 uur nam. EERSTE BLAD. WAAROM HET ADRES Dit nummer bestaat uit twee bladen FEUILLETPM. Niet een hoop tabaksbladeren fijn gesneden en in een zakje gestopt Er zijn bonderde soorten ruwe tabak, en geen twee soorten hebben dezelfde eigenschap. Slechts de juiste samenstelling der verschillende soorten geeft een smakelijke pijp. Deze samenstelling vindt U in GOES HULST KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS Vlasmarkt K 145 - Telef. 117 ftffiDDELBURG Uitvoering van Effectenorders. Verzilveren van coupons. Inlichtingen omtrent Effecten. Nazien van Uitlotingen, SAFE DEPOSIT. Lange Delft I 34, Middelburg, Modern Portretwerk. Billijke prijzen. 12 Briefkaarten vanaf f2.50. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. tl; Administratie no. 58 Postrekening: No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.0# Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Op Maandag a.s., Tweeden Pinksterdag, zal ons blad niet verschijnen. WEELDE. In de oorlogsjaren heeft Amerika aan Engeland, Frankrijk en België veel geld geleend, en deze landen leenden op hun beurt weer aan de bondgenoo- 'ten. En dat niettegenstaande de mil joenen zich in de miljarden begonnen te verhezen. Bij iedere geslaagde leening legden de volken hel hoofd vveer gerust neer, trotsch op hun credieren opi den goud rijkdom nunner banken. Daar was weelde in, meende men, doch het was de weelde van den ar men edelman. Het werd' openbaai' toen de vrede gesloten werd; en nu nog, zeven jaren daarna wordt 't overal gevoeld, dat het met de oeconomische huishouding spaak loopt en de depreciatie van het geld toeneemt. En. bij dit alles begint nu de groote geldschieter aan de overzijde van den Oceaan zijn hand open te houden; en met ongeduld te vragen naar de ge contracteerde aflossing. Vandaar algemeen de bede der re geeringen tot hunne onderdanen om toch soberder te ga,an leven, en de krachten 'te stalen in steeds meer en intensiever werk. Ook aan onze natie is de noodza kelijkheid van zuiniger beheer en meer en krachtig aanpakken der arbeidstaak in tijds voorgehouden. Een aanmaning, die met ieder jaar wordt herhaald in den vorm van hoo- ger belastingpapieren.. Wie zijn bil jet van de personeel© belasting thuis ontving zal wel geschrokken zijn van de groote verhooging van zijn aanslag. Betalen is en blijft dan ook de bood schap. Doch hiernaast wordt ook steeds dringender de eisch om op het huishoudelijk budget nog meer dan te voren te bezuinigen. Milhonairs telt onze bevolking zoo veel niet, maar wel middenstanders. En onder dezen zijn er nog verschei dene, die zich de weelde van een uit stapje naar het buitenland of een an der weeldegenot kunnen veroorloven. Doch velen zijn reeds zóó ver gedaald dat zij zich deze weelde reeds heb ben moeten ontzeggen. Inzonderheid geldt dit den ambtenaarsstand. Doch nog zijn er, die meenen, dat het nog wel met eenige royaliteit gaan kan. Het ,is nu eenmaal het zwak van den Nederlander, dat hij boven zijn stand leeft. Dit is de moreele zwakheid onzer samenleving. Vertoom is veler leuze geworden. Dit nu zal anders moeten worden. Vooral bij hen, die gewoon zijn aan Kerk en School, aan Zending en Phi- lantropie hun gave te offeren, en dit willen blijven doen. De fiscus wordt steeds brutaler. Hij grijpt er steeds dieper in. En wij nemen hem dit niet kwalijk. Want ons land wordt ieder jaar ar mer; en de toeneming der bevolking met ieder jaar, vraagt steeds grootere uitgaven. Minister Coliin wij meldden het reeds heeft in de zitting van 13.) Een verhaal uit het Verre Westen. (Nadruk verboden.) o HOOFDSTUK VII. De laat'ste vergunning-Zondag. De lente was weer in 'tland. Bruce scheen niets te doen te hebben, althans hij bracht het grootste gedeelte van den dag aan de Halte door, dronk er Latours whiskey en liep iedereen in den weg Tevergeefs trachtte de Loods hem té winnen door hem boeken te leenen en illustraties, en allerlei kleine beleefdhe den te bewijzen. Hij zou zich een dag goed houden, om dan weer ruw uit te vallen tegen den godsdienst en allen, die voor godsdienstig doorgingen. Hij miste den Prins, die zuidwaarts was ge trokken op een van zijn periodieke uit stapjes, waarvan niemand iets wist, of begeerde te weten. Het bijzijn van 'den 'rins had altijd een bedarenden invloed op Bruce en maakte zijn manieren minder ruw. Die godsdienstoefeningen werden om de veertien dagen gehouden en 't was Zie volgende annonce. Woensdag aaln de Eerste Kamer mee gedeeld, dat de begrooting van 1926, waarop gerekend is met een mogelijke meevaller van tien miljoen der Rijks middelen, toch nog, ten gevolge van tegenvallers met een tekort van 16 miljoen sluit.. De faillissementen nemen toe, ook de ongerechtigheid van hen, die met het beheer van gelden belast zijn, neemt steeds grooter afmetingen aan. Groote zaken moeten liquideeren of gaan over den kon. Dr Kuyper heeft dit zien aankomen, toen hij in een artikel ter waarschu wing tegen 't weelde-gevaar jaren ge leden hier reeds op wees. Hij eindigde zijn weelde-artikel met de opmerking: Het droeve is maar. dat de weelde maakt heeft, dat geheele magazijnen Het droeve is maar„dat de weelde gemaakt heeft, dat geheele magazijnen, zijn, voor wie thans armoede voor de deur staat." En ook dat zien wij nu gebeuren. Altegaar ernstige waarschuwingen. Arbitrage. Het socialistisch congres te Kopen hagen stelde niet alleen algeheele en al- gemeene ontwapening voor ofschoon niemand wist of, wanneer een mogend heid ontwapende, de andere zoo maar dadelijk zouden volgen maar ook in voering van scheidsgerechten en afschaf fing der geheime diplomatie. Nog altijd wordt de deugdelijkheid en de uitvoerbaarheid van een dezer beide in twijfel getrokken. Dr Kuyper schreef intertijd in no. 13151 van „De Standaard": „En juist zoo staat liet met verwijzen van alle internationale geschillen naar het Scheidsgerecht. Een ieder zonder onder scheid wil dit, en bidt het schier af. Maar dit is de vraag niet. De vraag is, of zonder onderscheid alle Mogendheden hierop Amen zeggen. En ten tweede, wie, als een mogendheid die haar Amen uitsprak, straks toch aanvalt, deze mogendheden tot Staan zal- brengen? eigenlijk een verlichting voor allen, dat hij bij de eerstvolgende gelegenheid weg bleef. Mo.ore voegde er echter dadelijk bij, dat hij zich schaamde over dat gevoel van rust. „Ik kan geen vat op hem krijgen, hij is veel te geleerd," zeide hij na af loop van den dienst tot mij, „maar", en zijn stem trilde van mededoogen, „ik zou er heel wat voor over hebben om hem te kunnen helpen." „Als hij zijn gedrag niet verandert," antwoordde ik, „zal hij weldra niet meer te helpen zijn. Hij ziet nooit meer naar zijn weiland omde enkele stuks vee, die hij heeft, loopen in 't wilde rondzijn huis is schandelijk verwaarloosd, en hij zelf is een gebroken man. Grooter gek dan hij ken ik niet. Is 'tgeen schande, dat iemand zich zoo weggooit voor niets „Gij zijt hard in uw oordeel", zei Moore, mij strak aanziende. „Hard? Is het dan niet de waarheid?" antwoordde ik heftig. „En dat hij, die zoo'n goede moeder heeft!" „Ja; maar kan hij het helpen? Is het wel alles zijn eigen schuld?" vroeg hij. 'Zijn eigen schuld? Natuurlijk. Van wien anders?" „Dat de Diplomatie minder geheim moest zijn, was steeds ook ons gevoelen- Maar ook hier staan we tegenover d« vraag: Als nu vorst of minister zich hier aan niet houdt, en stille afspraken maakt, en uit die afspraken komt een oorlog, een oorlog waarin ook alle partijen vol geestdrift meegaan, eilieve, hoe wilt ge dan stuiten wat in het geheim, zelfs bui ten uw voorkennis, omging." Wat dit laatste punt aangaat, sinds dr Kuyper dit schreef, is deze quaestie heel wat nader aan haar oplossing ge bracht. Doch wie de oprfierking van den geleerden schrijver nog eens overleest, zal verstaan dat. ook zelfs bij zoogenaam de opheffing van het geheime karakter der diplomatie het oorlogsgevaar nog niet absoluut als bezworen kan worden beschouwd. Natuurlijk houden wij in het oog dat hier vanuit menschelijk standpunt, het standpunt der Vrijzinnig- en Sociaal-demo craten wordt geredeneerd. Het standpunt van hen, die rekening houden met. de Openbaring, de Zonde, het Menschenhart, en de machten en krach ten, die ook zelfs tegen alle pacifistische predikaties in, en spijt Vredespaleis en Vredesconferenties de oorlogsgedachte kunnen levendig houden is een gansch ander. Doch hierover zwijgen natuurlijk de politieke oniwapenaars. voor Manufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is Massa-actie. Een van de afgoden, waarvoor de heer Stenhuis knielt, is de „massa-actie bui ten het parlement". Als hij goed op dreef is, dan komt met bijna wiskunstige zekerheid het betoog, dat de werkzaamheid in Kamer en Raden (niet te hoog mag worden geschat, dat boven deze in beteekenis uitblinkt de actie van de massa buiten het parlement. Overduidelijk is het begrip niet. Wanneer den heer Sitenhuis op den man af verweten wordt dat daarin toe nadering tot de bolsjewistische gewelds- actie begrepen ligt, dan komt ontkenning met heftig gebaar. Wat het dan wèl' is, wordt echter met die ontkenning niet geopenbaard. Ook dichter bij hem staanden, die die per zijn ingeleefd in de socialistische leer, lijden onder deze onzekerheid. Zijn collega in de Eerste Kamer, de heer Polak, gaat in het Weekblad van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbe- werkersbond op informatie uit en voegt zijn partijgenoot deze kostelijke woorden toe: „Wat bedoelt bijt nu toch precies met die „massa-actie van het proletariaat bui ten de parlementen en de gemeentera den?" Waarin moet die „massa-actie" toch wel bestaan? Aan vage rhetorica heeft men geen houvast. Dat heeft men alleen en uitsluitend aan eene nauwkeu rige omschrijving van de „actie", die „de massa" te voeren zal' hebben. Mis schien is het dengenen, die met „luid- „En de Edele Zeven? Zijn die er ge heel buiten?" Zijn stem klonk rustig en bedaard, maar er was iets in, dat tot nadenken dwong. „Och," antwoordde ik weifelend, „mij dunkt, ieder behoort op zichzelf te pas sen." „Zeker, en ook als het noodig is, op zijn broeder. Wat heeft een van ulieden gedaan om hem te helpen? De Prins had hem een jaar geleden nog weer op streek kunnen brengen, als hij zichzelf een wei nig had willen verloochenen; en datzelfde geldt van u allen. Gijlieden doet precies waar gij lust in hebt, zonder u om iemand te bekommeren, en zoodoende trekt de een den ander neer." Ik wist zoo gauw niet wat te ant woorden, ofschoon mij later genoeg te binnen schoot; want hoewel hij be daard sprak, flikkerden zijn oogen en gloeide zijn gelaat van inwendig vuur. Ik begreep wat een misdadiger voelen moet, wiens schuld bewezen is. Dit Was ongetwijfeld een nieuwe leer voor het Verre Westen, lang niet gemakkelijk in de praktijk, een groote belemmering voor onze persoonlijke vrijheid, maar een noodzakelijk gevolg van Moore's manier om de dingen te beschouwen. Wat een eindelooze verantwoordelijkheidIk had GROOTE MARKT 24. TELEFOON No 41. applaus Stenhuis' aangehaalde woorden toejuichen, op wonderbaarlijke wijze ge openbaard. Maar mij blijft het duister. Misschen wi! Stenhuis eens vertellen wat „de massa" nu toch wel' eigenlijk doen moet, om onze mannen in de open bare vertegenwoordigende lichamen „te steunen en te beschermen". Wat kan hij bedoelen? Vele en groote vergaderingen en betoogingen op kritieke tijdstippen? Maar dit is immers even weinig nieuws als de ontboezemingen Van Fimmen, die men reeds een kleine eeuw geleden, in Robert Owen's tijd, pre cies zóó hoordeiets ongekends, iets dat slechts met „dit tijdperk van den klassenstrijd" verband houdt, is het geenszins. Heeft Stenhuis deze dingen echter niet op het oog, wat dan wel'? Politieke werkstakingen misschien? Ook al niet nieuws. Wij hebben er ge kend en men zal bezwaarlijk kunnen beweren, dat de arbeidersbeweging er veel' genoegen van beleefd, er veel voor deel' van gehad heeft. Wij moeten en mogen bij de arbeiders dan ook geen illusies wekken van plot selinge en aanstaande neerslagerijen en. van dito dito socialistische maatschappij^ vormingen. Zoo zal Stenhuis er ook wel over denken. Dioch dan vraag ik hem, welk nut er in stoken kan, den indruk van het tegenovergestelde te wekken? Indien er iets noodig is, altijd doch zeker in deze tijden van verwarring en N.V. Koopman's Meelfabrieken, Leeuwarden Engrosverkoop bij Gebr. Duvekot, Goes. verwildering, dan is het wel, dat dn leiders van onze beweging alles vermijd den, dat zelfs maar in de verte gelijkt op de schallende frasenmakerij, de zin- looze woordenkraam van communisten, en dergelijken." Zoodra de heer Polak bescheid heeft op zijne informaties, deel'en wij ze onzen lezers mee. (Rotterdammer.) In massa op de knieën. Eene kleine informatie over hetgeen al zoo tot de „massa-actie" behoort, heeft de heer Stenhuis l'.l. Zondag ge geven, toen hij voor de Rotterdamsche socialisten optrad. Volgens het verslag ;'n de „Voorwaarts3 heeft hij toen onder meer deze gewijde zinsneden gesproken: „Niet wij jagen droombeelden na, maar zij, de Colijns, Drcsselhuizen en Wijn bergens, die het kapitalistisch regiem', dat zóóveel' op zijn geweten heeft, willen handhaven. Wiji zeggen het hun, deze heeren hebben niet zulk een hoogen' toon aan te slaap, %rj, die door hun beheer menschen vermoord, zielen ver trapt, volkeren verwoest hebben wij donderen het hun toe: op de knieën voor het arbei dende volk en vergiffenis gevraagd voor uwe wan daden I (Toejuiching.) Een kniel'-partij in massa voor het ar beidende volk, als welks hoogepriester de heer Stenhuis over het al' of niet ver- leenen Van vergiffenis zal beslissen 'dat is een belangrijk onderdeel van de massa-actie. (Rotterdammer.) geen lust om er mij verder in te ver diepen. Veertien dagen later waren wij genood zaakt om er ons ernstig mee bezig te houden. De Edele Zeven zouden een groote partij geven op de hoeve van de gebroeders Hill. Die Prins was van zijn. uitstapje teruggekeerd, nog wat lusteloo- zer en cynischer dan voorheen. De partij zou plaats hebben op den Vergunning- Zondag. Wij hadden namelijk beurtelings een Vergunning-Zondag en een Kerk- Zondag, een beleefdheid aan den Loods, die voornamelijk te danken was aan den invloed van Hi en zijn voetballers. Er was reeds iets gewonnen met deze wij ziging in den toestand. Hi drukte het nogal eigenaardig uit: „De duivel en, de Loods heeft nog niet veel gekregen, maar willen we er eens om wedden wie van de twee het op den duur zal winnen? Ik wed op hem, en jij?" Bill was voorzichtig en wotu liever eerst die kat uit den boom zien, waar toe hij spoedig genoeg in de gelegenheid kwam. De partij bij de Droeders Ilill slaagde uitnemend wat de gezelligheid aangaat. Er waren heel wat Vergunningkaarten aangevraagd, zoodat whisky en bier rij kelijk vloeiden. Wedrennen den seheelen dag en kaartspel tot diep in den nacht; allerlei soorten van brouwsel, zoowel bij dag als bij nacht; daarenboven luimige in vallen, die tot nieuwe vermakelijkhe den leidden, zooals bijvoorbeeld het weg schieten der horens van losloopende jon ge stieren dit waren de buitensporig heden, waaraan de Club zich overgaf. Maandagavond begaf ik mij op weg naar de hoeve, daartoe aangezocht door Moore, die bepaald wenschte, dat iemand van ons naar Bruoe zou omzien. „Ik hoor niet bij hen, gij wel", zei hij. „U zullen zij het niet kwalijk nemen, als gij eens komt kijken." Dat deden zij dan ook niet. Zij za ten aan de thee en verwelkomden mij luidruchtig genoeg. „Hola, schoolmeester 1" schreeuwde Eruce, „waar is je vrind, de zedepree- ker?" „Waar gij ook behoordet te wezen, als je tenminste nog in staat bent om er te komen thuis." „Als ,tjeblieft geen gezanik over den Loods I" viel Hi uit. „Poeh, poeh,' 'riep de ander, „maak maar zoo'n drukte niet. Schenk liever eens in." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1