Mo SOI Vrijdag 29 Mei 1925 39e Jaargang Staten-Seneraal. EERSTE BLAD. Buitenland Kit So PreviRrti ^it nummer bestaat uit twee bladen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE 60ES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0 05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f f.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Tweede Kamer. Er was eerst wat geharrewar over het voorstel van den voorzitter om ook nog aan do agenda toe te voegen de bewuste subsidiecring van de R- K. Vroedvrouwen school te Heerlen. Vooral dhr Snoeck Henkemans was daartegen. Ten slotte kreeg de voorzitter met 37 tegen 23 st. zijn zin. Er werd gistermiddag veel klein goed afgedaan. O.a. werd z.h.st. aange nomen do pensioenwet voor de vrijwil ligers bij den landstorm. Verder kwam in behandeling de wijziging der Kieswet, die beoogt, om tegemoet te komen aan de gewetensbezwaren tegen den stemplicht. De heer Vliegen lachte wat om gemoeds bezwaren tegen stemplicht, die hij huis-, tuin- of keukengemoedsbezwaren noemde. Over 't algemeen veelt men ondanks allerlei mooie theorieën, die men ook straks weer tegen de verkiezingen zal verkondigen aan de linkerzijde weinig voor gemoedsbezwaren. Dat bleek ook weer uit de stemming', want met 40 tegen 23 st. werd het wetje aangenomen. Tegen stemde de gehcele linkerzijde', behalve de vrijzinnig-democraten. Vooraf was art- 3 van het wetje met 37 tegen 25 st. verworpen. Dat artikel hield in de bepaling, dat iemand, die niet ter stembus is geweest, zich achteraf nog op gewetensbezwaren zou kunnen beroepen. i i D'e wijziging der honger onderwijswet en der wet tot regeling van het hooger landbouw- en hooger veeartsenijkundig onderwijs is niet afgehandeld kunnen werden. Dit kwam doordat dhr Remmer „zeer gewichtige" bedenkingen had tegen de voorgestelde verandering van de be namingen „veearts" en „veeartsenijkun de" in „dierenarts" en „diergeneeskunde" Op geestige wijze en niet geheel ten onrechte stak de heer Reumer den draak met de officiëele afschaffing van den na,am van „veearts". Ofschoon de heer Deckers een beroep deed op de Kamer o:n aan den wetnsch van de veeartsen, die zich liever dieren- aitsen genoemd zien, tegemoet te komen schaarde de Kamer, die met 38 tegen 25 stemmen de naamsverandering ver wierp, zich .aan de zijde van dhr Reumer. Tengevolge van dit votum moesten in het wetsontwerp alle nieuwe benamingen weer in de oude veranderd worden. Dit bleek niet zoomaar in eens mogelijk te zijn en daarom werd de verdere behan deling tot vandaag uitgesteld. Bij de Pensioenregeling voor het Spoor wegpersoneel klaagden de heeren van Rraambeek en Wijnkoop er over, dat de minister zoo lang met deze pensioenrege ling gewacht had en vroeg de heer Her mans een betere wachtgeldregeling voor het spoorwegpersoneel. Minister van Swaay betreurde ook de Vertraging in do behandeling van dit wets ontwerp, maar de schuld lag niet bij! hem; hij was tijdig gereed geweest. De minister van Financiën had bij deze rege ling ook een woordje mee te spreken en clie moest de financiëele zijde eerst eens ernstig bezien. Vandaar de vertraging. De heer Hermans kreeg van den minister de toezegging, dat de wachtgeldregeling nader onder de oogen zal worden gezien, want, ook Zijn Bxc. vond een goede wacht geldregeling zeer noodig. Op artikel 5 haddhr van Braambeek cen^amendement ingediend, dat tot strek king had om het beheer over het Pen sioenfonds voor het spoorwegpersoneel niet te leggen in handen van de directie, maar in die van ©en commissie van Rijt stand onder toezicht van de minister's van Waterstaat en van Financiën. Min. van Swaay wilde daar niets van weten. Bij de stemming hierover waren niet vol doende leden tegenwoordig. Vandaag dus voortzetting. De Ministercrisis in België. Een officieel communiqué meldt, dat de liberale kabinetsformateur Max den ko ning heeft verzocht, hem van de opdracht tot het vormen van een kabinet te willen ontslaan, daar de besluiten van de katho lieke en socialistische partijen het samen stellen van een extra parlementaire re geering onmogelijk maken. De koning heeft het ontslag van den kabinetsforma teur aanvaard. Amundsen's expediiie. Aan een Brusselsch blad verklaarde de Belgische marinecommandant, baron De Gerlachc de Gomery, die 25 jaar geleden aan boord van de „Belgica" samen met Amundsen een Poolreis maakte, dat hij niet de minste vrees koestert voor het lot van Amundsen, die, zeide hij, een ener giek man is en meer van Poolaangelegen- heden afweet dan wie ook ter wereld- Amundsen, zeide hij, kan het meer Colum bia bereiken, waar hij voor een achttal dagen levensmiddelen zal vinden, die er in 1910 door Peary werden achtergelaten- Vandaar kan hij te Fort Conger gaan overwinteren en in de Discoverv-baai in het land van Grant eveneens een belang rijk levensmiddelendepot, benevens een ton steenkolen vinden. Van de Pool tot kaap Columbiais de afstand 750 K.M. Dien afstand kan hij als goed skilooper in een maand afleggen. Verder zal hij niet geraken, omdat liet ijs dan los zal liggen. Eind van toekomenden winter, dus in 1926, kan hij zich opnieuw op weg be geven en in Groenland de Robertson-baai bereiken, waar hij pen bevolking van De nen en Eskimo's zal aantreffen en zich verder naar Toule begeven, waar Deen- sche schepen hem kunnen oppikken- Dit is de reiseventualiteit, in geval Amundsen niet per vliegtuig zal kunnen terugkeeren. Baron de Gerlache is voor alsnog de meening toegedaan, dat de ont dekkingsreiziger nog steeds observaties doet op de Pool en dat het goed mogelijk is, dat hij binnen afzienbaren tijd per vliegtuig naar Spitsbergen zal terugkeeren. Korts berichten. Bij Sombor zijn schoten gewisseld tusschen een Hongaai'sche en een Servi sche grenswacht. De oorzaak van deze schietpartij is tot dusver onbekend. -Volgens een bericht uit Moskou heb ben de Perzische autoriteiten, om tot dusver onbekende reden, een huiszoeking gedaan in het gebouw van het sowjet- gezantschap te Teheran. In verband hier mede zijn de onderhandelingen, die tus schen de sowjet-unie en Perzië gaande waren, afgebroken. Gisteren is nabij Sofia een pas- sagierstrein uit Sofia ontspoord. Daarbij vonden 10 menschen den dood en zijn er 20 zwaar gewond. Alle hoop is opgegeven om de 50 mijnwerkers, die, gelijk gemeld, door een ontploffing in een kolenmijn te Samford waren ingesloten, te redden. Bij den aanbouw van een (liree.to spoorwegverbinding Bologne-Florence, is bij Piano-re een groot gedeelte van den 2500 Meter lange tunnel ingestort. De 40 ingesloten arbeiders werden gered. De sneltrein ParijsQuimper is ont spoord bij Arpagnon. Twee personen wer den gewond. Wijziging Belastingwetten. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreffende deze wetsontwerpen- Is na het herstel van het evenwicht in de begrooting de financieele toestand nog van dien aard, dat bijzondere voorzienin gen noodig zijn? Voorshands zou het niet verantwoord zijn het accres van alle middelen tezamen voor 1926 op een hooger bedrag dan f 10 millioen te ramen. Daartegenover staat dat voor zoover thans reeds bekend is voor 1926 op een bedrag aan nieuwe uit gaven van f25 millioen moet worden ge rekend- Er zal dus nog te voorzien zijn in een dekking van f 15 millioen. Daling van den schuldenlast- Uitgaven. Ofschoon op dit gebied reeds meer of minder belangrijke maatregelen zijn tot stand gebracht en met den reor ganisatie-arbeid regelmatig wordt voort gegaan, pioet toch in deze richting nog meer worden bereikt en wel in tweeërlei opzicht: a. door af te schaffen datgene, wat zonder al te groote bezwaren kan worden gemist; b- door het overblijvende zoodanig te organiseeren, dat met de kleinste kosten het grootst nuttige effect wordt verkregen. Met alle krachten zal er naar gestreefd moeten worden om den schuldenlast te doen dalen. Niet alleen door zoo mogelijk versterkte aflossing toe te passen, maar ook vooral door het aangaan van nieuwe leeningen tot het uiterste te beperken. In dit opzicht is sedert het uitbreken van den oorlog zij het noodgedwongen een geheel verkeerde politiek gevolgd- Verbetering van 'het belas tingstelsel. Als derde maatregel meent de minister ten slotte te moeten wijzen op de noodzakelijkheid om de be lastingheffing zoodanig te verbeteren, dat eensdeels de noodzakelijke kapitaalvor ming daardoor zoo min mogelijk wordt be lemmerd en anderdeels de druk der be lastingen naar betere grondslagen over de geheele bevolking wordt verdeeld. De aangeboden wetsontwerpen tot aanvulling van de Zegelwet 1917, tot wijziging van de Successiewet, tot wijziging van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 en tot herziening der Verdedigingsbelasting "II, zijn van dit inzicht 't rechtstreeksch ge volg. Er zullen nog eenige veranderingen, speciaal in het ontwerp tot aanvulling der Zegelwet 1917 moeten worden aan gebracht, teneinde te voorkomen, dat en kele groepen dor bevolking, tot de minst draagkrachtigen behoorende, door de ver teringsbelasting te zwaar zouden worden gedrukt en ook overigens deze belasting beter aan het beoogde doel beantwoordt- Deze nadere wijziging zal tengevolge li ebben, dat de opbrengst dezer belasting met een bedrag zal verminderen, dat vol gens een globale raming op f3 k 4 mil lioen 's jaars kan worden geschat. Voorts zal de wijziging van de wet op de personeele belasting de opbrengst dier belasting met pl.m. f 1.5 millioen doen da len. Dientengevolge zal de voorgestelde verlaging van een der overige belastingen noodzakelijkerwijze voor een ongeveer ge lijk bedrag moeten worden teruggenomen. Deze compensatie zal moeten gevonden worden, door het ontwerp tot wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 in dien zin nader te wijzigen, dat de op brengstvermindering van f 12 millioen op f 7.5 a 8 millioen wordt teruggebracht. Daartoe moet de verhooging van den kin deraftrek, die in liet aanvankelijke ont werp op f 300 was gesteld, teruggebracht, worden op f200. „De laatste der Mohican en". Dat een zoo kundig historicus als de politieke hoofdredacteur van „Het Va derland" zich nog vergissen kan, blijkt uit het onderstaande, hetwelk wij in het hoofdartikel van heden lazen: „Mr Wintgens, van 1849 tot 1885 lid van de Tweede Kamer, was de laatste der Mohicanen" bedoeld zijin de conservatieven- „en, z o o a 1 s be kend is, zat hij1 onder het derde ministerie-Heemskerk tusschen de 42 linkschen en de 42 rechtschen [de Kamer telde 85 leden) op de wip." De gespatieerde woorden „zooals be kend is" zijn onjuist; en wel omdat lo. de heer Wintgens bij diens heengaan in 1885 niet de laatste der Mohicanen was: immers daar waren nog Schimmelpen- ninck en Corver Hooft; 2o. de Kamer niet 42 linkschen en 42 rechtschen telde met Wintgens op de wip, maar 43 link schen en 43 rechtschen, Wintgens hierbij inbegrepen; en 3o. de Kamer niet 85 leden telde, maar 86. Wel zat mr. Wintgens op do wip bij de behandeling der onderwijs-voorstellen van rechts, omdat hij' in tegenstellingi met zijn politieke geestverwanten, die er voor waren, verklaard had alleen te zullen voor stemmen wanneer de mi nister er niet tegen was. -Dit is eenmaal geschied toen het gold het subsidie aan lagere meisjesscholen, als o.a. die te Goes en Leiden, welke eigenlijk verkapte middelbare scholen waren. De overige voorstellen hielp hij met 44 tegen 42 stemmen verwerpen. Inderdaad zoo kon men destijds ook in „Het Vaderland" lezen behoefde men bij de stemming slechts naar mr Win'gens te luisteren en men wist vooruit of 't voorstel al dan niet aangenomen was. De inwerkingtreding der Tariefwet. Door den heer van den Bergh zijn aan den Minister van 'Financiën de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid den juisten da tum op te geven, waarop de nieuwe Tariefwet in haar geheel zal in werking treden? Indien de Minister die mededeeling nog niet kan doen, zou hij dan bereid zijn, nu de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal binnen zoo kor ten tijd zullen plaats vinden, met die invoering te wachten tot het Nederland- sche volk zich zal hebben uitgesproken? Schadevergoeding aan reederjjen. Naar wij! vernemen heeft de Neder- landsche regeering eenigen tijd geleden f3.15O.0CO betaald als schadevergoeding! aan 13 Rotterdamsche en Amsterdamsche reederijen voor de requireering van 31 schepen in 1917. Dte verdeeling van dit bedrag heeft geen enkele moeilijkheid' opgeleverd. De Holland-Amerika-lijn heeft er f700.000 van ontvangen. (N. R. C.) R a d i o r e de H. C o 1 ij n. Naar wij uit vertrouwbare bron ver nemen ,zal de heer Colijn op Dinsdag 30 Juni e.k. den vooravond van den stemdag des avonds om acht uur een rede uitspreken voor den radiozender van het station te Hilversum. Wij raden al onzen kiesvereenigingen aan om daar waar een ontvangtoestel te gebruiken is, samenkomsten te organiseeren en dc rede te beluisteren en daarbij zooveel mogelijk •toehoorders uit te noodigen. Het zal dan wenschelijk zijn dien avond van andere vergaderingen vrij te houden, of deze eerst te openen na afloop van de radio rede ,die ongeveer een half uur zal duren. Allerlei. Het Nederl. weekblad voor den handel in kruidenierswaren' 'bericht, dat de Re geering voornemens is liet algemeen kleurvcrbod van vermicelli op te heffen en alleen te verbieden het gebruik van voor de gezondheid schadelijke kleur stoffen. De Kon. Familie is gisteravond van Het Loo vertrokken, teneinde eerst eenige dagen door te brengen bij den Hertog en de .Hertogin Adolf Friedrich van Meck lenburg, te Willigrad en zich van daar naar Zwitserland te begeven voor het jaarlijksch verblijf in het buitenland. Bij de Tweede Kamer is een brief inge komen van den Minister van Arbeid, hou dende intrekking van 't wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeids wet 1919 betreffende den arbeid in brood bakkerijen. HOEDT U VOOR NIERZWAKTE! Al wordt onnoemelijk veel last veroor zaakt door zwakke of zieke nieren, toch worden de eerste verschijnselen vaak ver waarloosd- De zorgen en eischen van het hedendaagsclie leven leiden tot nier zwakte, tengevolge waarvan het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt. Zoodoende blijven vergiften in het lichaam achter, die de zenuwen aantasten, de gewrichten en spieren döen ontsteken en tot pijnlijke en zelfs ongeneeslijke nierkwalen aan leiding geven. Rheumatische pijnen, hoofdpijn, rugpijn en kwellende blaas- kwalen zijn er het gevolg van, gij wordt zenuwachtig, prikkelbaar en moedeloos, vermoeid, afgemat en zwak, de eenvou digste taak schijnt u een zware last- Het is gevaarlijk deze waarschuwingen te veronachtzamen het verstandigst is de nieren zonder uitstel bij te staan en te versterken. Fosters' Rugpijn Nieren Pillen verster ken de nieren, zij maken u gezond en hou den u gezond. Laat een flacon halen en overtuigt uzelf: tal van menschen in uw omgeving kwamen tot dezelfde onder vinding. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt, geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (34) Goes. Met hartelijken dank ontving Zr Visser na verleende hulp voor het Wijk- wc-rk de volgende giften. Een van f10, vier van f2 50, twee van f2', een van f 1.50 en fl. Gisteravond huldigde het muziek korps „Hosanna" zijn directeur zulks naar aanleiding van de mooie overwinning te Oosterhout behaald door hem ten huize van den voorzitter, den heer H- Janse, af te halen en hem onder het spelen van enkele marschen, te verge zellen op weg naar het repetitie-lokaal. Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de Raad voltallig. Besloten wordt aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedde van den secretaris vast to stellen na af trek van een bedrag' voor woninghuur. Door den voorzitter wordt verslag uit gebracht van het verhandelde ter alg. vergadering der Waterleidingmaatschappij Enkele vragen, gesteld door de Heeren BruTjhzeei en Van Boven, worden beant woord. De vergoeding art. 101 der L. O- wet ten behoeve der bijzondere schol en wordt over 1923 vastgesteld op f 10.29V2. per leerling, waaronder is opgenomen een bedrag van fO-60 per leerling, voor ad ministratiekosten. Voor de ,R. K- school bedraagt de vergoeding f314, voor de school in den Völckerpolder f 402-37. Bi. en W- stellen voor aan. den Ambtenaar ter Secretarie ten behoeve van do ver nieuwing der bevolkingsregisters een ver goeding toe te kennen van 1 cent per inwoner. Dhr Butijn vraagt, of dit bil lijk is. want we moeten niet onnoodig geld uitgeven. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze uitg'ave wel billijk acht ten en voorheen de Raad in ©enzelfdei geval ook van dit gevoelen was. Z.h.s. aangenomen. Door de verdeeling der ge meente in twee' stem districten moet een tweede stembureau worden benoemd, ter wijl in enkele vacatures in Stembureau I moet worden voorzien. Tot lid in de vacature A- Blok Jzn wordt gekozen de heer J. Deurloo, tot plaatsvervangend lid in de vacature J. Reijnhout de heer J. van Gorsel. Stembureau R wordt aldus samengesteld: A- Blok Jz., voorzitter, p. A- van Boven en O. A. Kalle, leden; J. van de Sande, plaatsvervangend vöorz., II. Boonman en Jac. Krijger, plaatsver vangende leden. Het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke inkomstenbe lasting 1925'26, wordt vastgesteld op 0-9 als ten vorige jare. Een supletoire aanvrage van M- Walraven Cz. om grond op het nieuwe bouwterrein wordt inge willigd. Een aanvrage der Kolenvereeni- ging „Ons Belang", een vorig maal aan gehouden, komt opnieuw in behandeling De meerderheid van B'. en W. sluit zich aan bij het bezwaar van den heer Van de Sande, die liever voor dit doel grond bij de begraafplaats zou beschikbaar stel len. Zij oordeelen, dat een pakhuis deze woonwijk zal ontsieren. Ook andere aan vragen van dezelfde strekking zal de Raad niet meer kunnen afwijzen, wanneer dit verzoek wordt ingewilligd. De minderheid, weth. Deurloo, geeft als bestuurslid der kolenvereeniging aan het gevraagde de voorkeur. Dc heer v. Boven acht het geen bezwaar, om een kleine strook grond voor dit doel af te staan, er blijft nog genoeg over. Geen enkele groote stad verzet zich ertegen dat in woonwijken pakhuizen worden ge sticht. Als lid der Kolenvereeniging ont wierp hij een schetsje voor een gevel', die geen aanstoot geeft. De heer Bruijnzeel' acht het evenmin bezwaarlijk om den grond af te staan. De heer v. d. Sande sluit zich aan bij de meerderheid van B. en W;. en is er voor om dan anderen grond beschikbaar te stellen. De voorz. merkt nog op, dat men hier enkel met het gemeentebelang te rade mag gaan en dan zijn de aesthetische bezwaren niet weg te nemen. In stemming gebracht, wordt het meerderheidsvoorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen (voor weth. Blok, v. d. Sande en Kalle, tegen de overigen) en met dezelfde stemverhou ding het verzoek ingewilligd. De heer A. A. Mol' vraagt grond aan op den uitersten hoek van liet bouwter rein voor het bouwen eener woning. B. en W|. herinneren eraan, hoe in een zelfde geval van de Oud-Geref. School- vereen. door den raad aansluiting aan de bestaande woningen werd geëischt, inwil liging van de aanvrage zou voorts de gemeente in groote verlegenheid kunnen brengen, daar een ontwikkeling van het uitbreidingsplan nog moet worden vastge steld en dit ter plaatse bij h'et oude moet aansluiten. De heer Butijn zou de aanvrage willen toestaan. Np zouden sommige perceelen 50 M. diep moeten worden, dat is veel te diep: Desnoods ware er aan het eind van het bouwterrein geen weg meer te maken. Hij zou dan de perceelen aan den Achterweg 60 A '65 M. diep willen doen zijh. De heer Van de Sande acht het zeer juist, dat B. en W. rekening houden met ,de toekomst en deelt hun standpunt. Wet houder Blok wijst eveneens op het be zwaar van voorbarige gronduitgifte; ook weth. Deurloo ondersteunt nog eens het voorstel van het College- Als de voorzitter wijst op de groote bezwaren van grond- verkoop op dit uiterste punt alvorens de verdere uitbreiding definitief is geregeld, keert zich de heer Butijn tegen weth. Blok, die ten vorigen jare een stuk grond kocht wat hij een knoeiboel noemt. De voorz. merkt op, dat dit niet aan de orde is; de heer Butijn heeft zich toenmaals niet ver zet tegen dit raadsbesluit, dat met alg. stemmen werd genomen. Als de heer Bu tijn zegt dat hij zal zeggen wat hij wil, wordt hem op zijn minder juiste zienswijze gewezen en als hij voortgaat, wordt afgeha merd. De heer Kalle acht het voorstel van B. en W. een uitnemende oplossing, waarna dit wordt aanvaard met 5 tegen 1 stem (Bruijnzeel). De heer Butijn zeide het niet gehoord te hebben en wil trou wens toch buiten stemming blijven. Daar na gaat de vergadering over in besloten zitting. Na heropening der openbare ver gadering wordt de heer E. Moors te Woensdrecht niet ontvankelijk verklaard in zijn bezwaarschrift tegen zijn aanslag in de forensenbelasting, aan A. Nieuwen- huijse voor een half jaar ontheffing ver leend van zijn aanslag in de hondenbelas ting voor twee honden, en het suppl. ko hier hondenbelasting vastgesteld met een totaal van 6 aanslagen tot een bedrag van f30. Daarna sluiting. Door eenige arbeiders der Ned. Spoorwegen werd gisteren in de berg plaats staande aan den spoorlijn tusschen W.P. 20 en 19 een gedeelte der gestolen, goederen welke uit de goederenloods op 29 April j.l. door middel van inbraak wa ren ontvreemd, teruggevonden en ter be schikking van de politie gesteld. Gistermiddag viel een jongen van K. S., alhier, uit een boom op den har den weg. Dit kwam zoodanig aan, dat hij bewusteloos bij Dt Morree werd binnen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1