Ho 199 Woensdag 27 Mei 1925 39e Jaargang KEES HELDER EERSTE BLAD. KRAKELINGENVERF Staten-Ceneraal. Buitenland. KRAKELINGENVERF KRAKELINGENVERF iimniaiil KRAKELINGENVERF. Bit de ProïiBSie. KRAKELINGENVERF lertnlenws. öit nummer bestaat uit twee bladen Alweer een nieuw toilet Wel neen, man, ik heb met mij'n oude NIEUW gemaakt. IN DE SCHOONMAAKTIJD is alles als NIEUW te maken met Bekroningen op Vakwedstrijden en Vaktentoonstellingen. FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg Alle mogelijke Kleedingstukken PAUL VAN SLUIJS Co., Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie n*.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA6. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfft.OS Prijs der A d v e r t e n t i n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Tweede Kamer. 't Was gisteren een saaie zitting. De Kamer zette de behandeling van de wij ziging der militaire pensioenwetten voort. Van twee zijden worden er pogingen ge daan om het wetsontwerp te „verbete ren", d.w.z. voor de betrokkenen gun stiger te maken, de militaire specialisten der socialistische en der christelijk-histo- rische fractie, de hoeren K. ter Laan en Tilanus, hadden ieder een serie amen dementen ingediend om dit doel te be reiken. Verreweg do meeste dezer po gingen leden echter schipbreuk, doordat zij strandden op de klip, dat het niet billijk zou zijn om de pensioenregeling voor de militairen billijker te1 maken dan voor de burgerlijke ambtenaren. Op slechts één punt wist de Kamer een verbetering in de militaire pensioen wetten te bewerken. De militaire pen sioenregeling kent in sommige gevallen verlies van pensioen bij oneervol ontslag. Behalve bij de socialisten bestond hier tegen geen bezwaar. Doch de Kamer was met den heer Tilanus van oordeel, dat van de administratieve beslissing, waarbij iemand bij zijn ontslag van zijn pensioen rechten zou worden vervallen verklaard, een beroepsinstantie moest openstaan. De Regeering erkende de billijkheid daarvan en bracht een wijziging in haar voorstellen aan, waarbij: een beroep mogelijk werd op den minister, maar de Kamer nam met 45 tegen 14 stemmen ook nog een amendement-Ter Laan aan, waarbij voor den betrokkene bovendien nog 'n beroep geopend' wordt op den Centralen Raad van Beroep voor zoover betreft de juiste toepassing Tan de wet. Van een ander amendement van den heer Ter Laan, om den tijd, doorgebracht bij den vliegdienst evenals Indische jaren dubbel te doen tellen voor pensioen, wilde minister v. Dijk niets weten. Immers een vergoeding voor vroeger „slijtage" we gens meer inspannenden dienst vinden de vliegers reeds uitgedrukt in hun hoogeren pensioengrondslag, terwijl zij bovendien een belangrijke geldelijke tegemoetkoming genieten voor ieder vlieguur. Op dezelfde gronden bestreed de minister van marine het dubbel tellen van de dienstjaren voor het personeel van den Onderzeedienst. Ten slotte bleef de Kamer steken op een amendement van den heer Tilanus. Zooals men weet, wil de Regeering even als voor de burgerlijke ambtenaren is geschied, ook het pensioen van de oud- militairen, die nog andere inkomsten heb ben uit overheidsdienst, een korting doen ondergaan. De heer Tilanus nu kwam met een amendement dat tot strekking bad, verkregen rechten te handhaven door degenen, die vóór 1 Juli 1925 gepension- neerd zijn in het ongestoord genot va.n bun pensioen te laten, ook al zouden zij bovendien nog andere inkomsten uit over heidsdienst genieten. Vandaag za.l de Kamer zich over het amendement uitspreken. Politieke moord in Frankrijk. Parijs is andermaal het tooneel ge worden van een politieken moord- Toen gistermiddag de penningmeester van de „Action frangaise" het gebouw van de Action framjaise verliet en zich in den ondergrondspoorweg begaf, is hij onverhoeds neergeschoten. Hoewel deze aanslag plaats had op een der drukste gedeelten van Parijs en op een uur dat een dichte drom zich in den onder' grondspoorweg begeeft, is van den dader met het minste te bespeuren. Het slacht offer was 35 jaar oud en vader van. twee jeugdige kinderen, terwijl het derde binnenkort te wachten is. Deze nieuwe aanslag heeft te Parijs groote consternatie verwekt. Het blijkt mt alles, dat men te doen heeft met een welberaamd plan. Het schot werd ge lost op het oogenblik dat de heer Berger, bet slachtoffer, zich op jïe trappen van het station in een bocht bevond. Het schijnt dat de dader, en misschien ook zij, die hem vergezeld hebben, onmid dellijk den indruk hebben weten te wek ken, dat het hier een zelfmoord betrof en zich daardoor bij de verwarring uit de voeten hebben kunnen maken, zon der dat er getuigen zij:n, die het sig nalement hebben kunnen nemen. Het slachtoffer ontving een schotwond in het achterhoofd, waarbij de kogel door drong tot achter de oogkassen. Hij werd in hoogst bedenkelijken toestand naar een der hospitalen in de nabijheid over gebracht, waarbij de heer Berger nog Korte berichten. Een vliegtuig is gisteravond bij Gratham op duizend meter hoogte over den kop geduikeld. Een officier vlieger werd gedood, twee mecaniciens zijn zwaar gewond. Zondag werd de stad New-York ge teisterd door een hittegolf; maar Maan dag sloeg het weer plotseling om en viel koude in die gepaard ging met zwaren regen. Er was een daling in temperatuur van 46 graden F. In de staten van het Midden-Westen was de val in temperatuur nog grooter. De Zweedsche Rijksdag nam het wetsontwerp op de landsverdediging, dat de defensie-kosten van 138 tot 105 mil- lioen kronen per jaar vermindert, aan. Trotski is benoemd tot leider van de wetenschappelijke technische afdeeling van den Kussischen oppersten economi- schen raad. verklaren kon op cle vraag, wie geschoten had, dat niet hij het was geweest, doch dat hij ook niemand gezien hééft,, maar van achter was aangevallen. Daarop ver loor hij het bewustzijn, welke toestand voortduurde totdat om 5 uur de dood in trad. Laat in den avond heeft de daderes zich naar de prefectuur van politie be gaven om zicli in hechtenis te doen stellen. De daderes is een vrouw uit Nice geboortig, Bonnefoi genaamd, en die vol gens de politieverklaringen teekenen van waanzin geeft. Zij zeide de gelegenheid te hebben gezocht om met de heeren Mauras en Léon Daudet in correspondentie te treden en zich te hebben willen wreken over het feit, geen antwoord te hebben ont vangen en daarom de directeuren van de „Action francais©" te hebben willen dooden. Zij had den heer Mauras opge wacht en gemeend hem te zien vertrek ken uit de bureaux van de „Action fran- paise". Zij was hem gevolgd en had hem op de trappen van de Nord-Sud neerge schoten. Daarna was zij den heelen mid dag in het station gebleven en toen zijl uit de dagbladen had gezien, dat zij een ander dan Mauras had gedood, had zij besloten zich gevangen te geven. Uit het bezette gebied. In het Rijnland wordt er over ge klaagd, dat de Franschen weer tot hun oude taktiek van speldeprikken en plage rijen vervallen zijn. Zij verlangen in Trier, dat de stad hun een aantal woningen ter beschik king stelt. D:aar Trier echter reeds aan nijpenden woningnood lijdt, ziet het ge meentebestuur geen kans hun hierin tege moet te komen. De onderhandelingen, gaan nu daarheen, dat de Franschen, een aantal kantoren doen ontruimen en deze in barakken onderbrengen. Ook hier tegen verzet de stad zich natuurlijk. Die besprekingen duren nog voort, maar men hoopt in het Moezeldal, dat het depar tement van buitenlandsche zaken erin zal slagen .de Franschen tot algeheele terug trekking „wan hun vrijkomende troepen te bewegen. De moord op den Sirdar. Uit Kaïro wordt gemeld dat aldaar het proces is begonnen tegen de 9 Egyp- tenaren welke beschuldigd worden van medeplichtigheid aan den moord op1 den sirdar. Dlrie der beklaagden, een juri disch student, zijn broeder, eveneens stu dent en een advocaat hebben schuld bekend en deelden bijzonderheden mede omtrent den aanslag, die naar zij ver klaarden, beraamd werd in de woning van den Zagloelistischen afgevaardigde Chafik Mansoer. De anderen ontkenden alle medeplichtigheid aan den moord. De aardbeving in Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat nieuwe aardschokken zijn gevoeld, die echter geen schade van beteekenis hebben ver oorzaakt. Die bevolking is zeer veront rust ien durft bijna niet binnenshuis te blijlven, zoodat zij op de straten en plei nen kampeert. Uit nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving in de districten Osaka, Kobe en Kioto blijkt, dat zich dramatische tooneelen hebben afgespeeld te Kino- saki: 600 bezoekers waren aan het ba den, toen plotseling de paviljoens ineen stortten. Vele baders werden onder de puinhoopen gedood. Dé overlevenden vluchtten naar de heuvels in den omtrek, doch rollende rotsblokken doodden ve len hunner. Van de 4000 inwoners wer den 200 gedood en 600 gewond. Dé tweede ernstige schok vond plaats te Toyooka, waar 10 pet. der bevolking van i3.000 personen gedood werd en '60 pet. gewond, 3000 huizen stortten in en het vuur verwoestte de rest. Uit gezonderd te Tayooka zijn er ongeveer 500 tot '6C0 dooden, en 1000 gewonden. 0! Mevrouw! WAT PRACHTIG verft die Met geen enkele andere verf bereikte ik dit resultaat. Volgens een bericht van het Bulgaar- sche telegraaf-agentschap, heeft de ko ning de doodvonnissen van drie der hoofdschuldigen van den aanslag op de kathedraal bekrachtigd- President Coolidge is van oordeel dat de Ver. Staten niet behooren deel te nemen aan de huidige besprekingen tus- schen Europeesche staten over een vei ligheidsverdrag. Hij acht dat een vraag stuk, 't welk Europa zelf dient op te lossen. Te Keulen zijn 40 soldaten van het Engelsche bezettingsleger na het eten van geconserveerd voedsel ziek geworden. Twee zijn onder vergiftigingsverschijselen bezweken. Uit Belgrado wordt vernomen: lp Zuid-Albanië heerschen onlusten. De toe stand bij Valona is kritiek. Er is in Zuid- Albanië een nieuwe opstand tegen de re geering uitgebroken. Een telegram ge waagt van verbitterde gevechten. Naar uit Dublin wordt gemeld, heeft De Valera besloten weer leeraar in de wiskunde te worden. De bladen leiden daaruit af, dat D|e Valera ervan overtuigd is, dat er voor een lersche republiek geen vooruitzichten bestaan. Een nieuw station in Den Haag. Er bestaan in Den Haag reeds lang plannen om te komen tot den bouw van een groot nieuw centraal-station in Den Haag, dat dan de Hollandsche- en Staats spoorstations zal combineeren. Hoewel hieromtrent nog geen definitieve plannen bestaan, heeft men zich 'gedacht, dit te doen verrijzen in het Westen der stad tusschen de Schenkkade en de Spoorbaan naar - Amsterdam. De daar gelegen ter reinen dreigden echter in handen over te gaan van een bouwmaatschappij. Om dit te beletten, heeft de Haagsche Raad gisteravond besloten tot aankoop van 4 H.A. grond tegen f6.60 per vierkanten meter, voor een bedrag van f 277.500. Als de plannen om hier het nieuwe centraal station te vestigen, doorgaan, heeft de gemeente dus de genoemde terreinen ter beschikking. (Tel.) Wat v. d. Hoop beleefde tijdens z ij n vliegtocht- Van der Hoiop heeft voor „Onze Vloot" te Amsterdam een causerie gehouden over zijn vliegtocht en daar dingen verteld, die we, na alles wat er over de historische reis medegedeeld is, eigenlijk nog niet wisten. Wat wisten we eigenlijk niet? aldus o.m. het verslag in de „Tel." Wist men dat het eerste wat een aviateur doet als hij op den grond is gesmakt en hij leeft nog is een sigaret opsteken? Dat hij dan gaat kijken wat er van het toestel ovc-r is om vervolgeus te informeeren waar ergens een telefoon is? Maar in Bulgarije moet men persoon lijk met den directeur vau Posterijen en Telegrafie bevriend zijn, vertelt Van der Hoop, eens een kopje koffie mef hem gaan drinken en hem gemoedelijk toe spreken, voor men kans heeft op een in tercommunale verbinding. En zoover wa ren ze lang niet toen zo met een ge broken landingstoestcl op een terrein bij Philippopel „lagen". De onderschoolmees ter van het dorp was lang zoover nog niet met zijn Diuitsch, dat bij' iets begreep van wat tegen hem gezegd werd om van Fransch en Engelsch maar te zwijgen. Maar zijn vader had een opleiding ge noten aan een Weensche universiteit en zooveel had men hem daar bijgebracht, dat hij, zij liet na veel moeite, begreep dat men een tplefoon noodig had. Een half uur door liet zand marcheeren volgde. Ergens aan een spoorlijn was een verzegeld toestel. De bevtaker er van dacht er niet aan het zegel te verbreken. Maar Van der IIoop produceerde een gouden pond en dat bracht een ontzaglijk mes to voorschijn waarmee hiet touwtje werd doorgesneden. Er kwam ja. waarlijk er kwam tenslotte verbinding niet Phi lippopel. kan men thans gemakkelijk verven, door het gebruik van Verkrijgbaar bij alle Drogisten. De Nederlandsche regeering heeft weet twee torpedo-jagers besteld, die volgett teekening en onder toezicht van de Glas- gowsche firma Yarrow in Nederland ge bouwd zullen worden. Zij zullen voor zien worden van het nieuwste model ra* Yarrow-ketels. Op de 2 Juni a.s. te houden vergade ring van aandeelhouders der N. V. Ne derlandsche Kunstzijdefabriek te Amster dam zal worden voorgesteld 25 pet. di vidend uit te keeren. Voorgesteld wordt op de aandeelen' det Kon. Paketvaart-Mij. 10 pet. dividend uit te keeren (v. j. 8i/a pelt.). Het jaarverslag der N. V. Rubberfabriek „Vredestein" wijst aan een verlies va* f 106.617. Prijsverboogingen op de Amerikaanse!»* petroleummarkt worden gemeld- Het jaarverslag van het bedrijf dei Staatsmijnen in Limburg is verschene*. Bruto-overschot is f7.316.702, waarva* de staat f 2.340.000 ontvangt. Naar wij vernemen, zal door de di rectie en commissarissen van D|e Neder landsche Bank op de algemeene verga- ldering van aandeelhouders een 'dividenfl van f70 worden voorgesteld (v.j. f86). Aan het te 's-Gravenhage gehoude* vakexamen in den postdienst hebben met goed gevolg deelgenomen de kantoor bediende le klasse J. W. Wiltenburg e* de kantoorbediende P. Staal, beide* werkzaam ten post- en telegraafkantor* te Zierikzee. Angora ging wel. Overigens is het een weinig hoopvol plaatsje, deze nieuwe hoofdstad, die volkomen geïsoleerd ligt. Dan komt Syrië en de Fransche in- voedsfeer. De Franschen benutten, evenals de Bngelschen wat verder op, hiet vliegtuig ais bewakingsmiddel. Natuurlijk da afstanden zijh ontzaglijk. D'e troepen verplaatsen zich moeilijk, maai' aoor de lucht komt men overal en snel. Bagdad het voornaamste centrum van het Engelsche militaire vliegwezen in deze streek Perzië Delhi Be nares. Calcutta. Nu zijn er de oerwouden. Als hier hiet water weer plotseling weg zou loopen, zooals in Bulgarije, komen we nooit meer met de beschaafde wereld in aanraking. RangoonDe Die nieuwe sensatie. Het vliegveld is te klein om te dalen, zeker om weer op te stijgen. Benzine tot het volgende station, Bangkok, hebben we niet. We vliegen laag om nog eens goed te kijken, het gaat niet! Als een kip, die een ei moet leggen, zegt Van der Hoop, bloemrijk, dazen we rond, dan vinden we ergens een renbaan in aanleg „Zullen we het wagen - zullen wie bet niet wagen?" vraagt men. We wagen het en het loopt nog goed af ook! In Rangoon wordt de motor nog een goed nagezien. Van der Hoop is, zijln plaatjes bewijzen het, een brillant fotograaf. Hij kiekt de grGote pagode waarin bet gouden Boedha beeld moet zijn, dat nog nooit iemand gezien heeft, maar de priesters houden vol, dat het er is Sengora: De motor doet vreemd. Heeft een grondig nazien noodig. Be Siameesche zon brandt. De vlieger-officieren kieken de jongens die elkaar aflossen met de parasols, die zij boven Van den Broek e houden zoolang hij aan den motor werkt. „We moesten zien te voorkomen", zegt Van der Hoop, „dat het kostbaar hioofd van onzen kameraad den vorm vanmotor- vet ging aannemen. En dan eindelijk Eén rood-wi t-bla.u we' vlag gespannen over het zonnedek van de „Orion", die in de straat van Malakka het vliegtuig blijft volgen. Wij zijn weer nabij Hol- landsch gebied. We voelen ons weer thuis." De kwestie in de gemeente Bergen op Zoom. De beer Verlinden, wethouder te Ber gen op Zoom, die in de raadsvergadering van Vrijdag de tegen hem ingebrachte beschuldigingen onweersproken liet, heeft in het blad „De Zoom", waarvan hij di recteur is, een verweer geschreven. Hij looft een flinke belooning uit aan ieder, die hem gegevens verstrekt, waardoor een strafrechtelijke vervolging tegen zijn las teraars mogelijk wordt. Onder de beschuldigingen die in Ber gen op Zoom de rondte doen, was ook deze dat hij zijn belastingen niet op tijd betaald heeft. Hij heeft nu voor de ramen van zijn drukkerij betaalde belastingbil jetten opgehangen. Allerlei. De Koninklijke familie zal morgenoch tend per D-trein naar Dobbin vertrekken en na aldaar drie dagen te hebben ver toefd, naar Zwitserland reizen. verkrijgbaar bij Drogisterij, Vlasmarkt K157, Middelburg ENGR0S. EN DETAIL. Het conflict in den land bouw. Meldden wij Zaterdag, dat tege* gisteren de staking in' het landbouw bedrijf in enkele plaatsen' op Zuid-Beve land zou worden afgekondigd, thans ver nemen we, dat die staking eerst voor 2 dagen en later voor onbepaalden tijd is uitgesteld in afwachting van de resul taten .van de bemiddelingspogingen van den rijksbemiddelaar, den heer Fruijtier- Deze confereerde hedenmorgen 11 uus te Goes met de werkgevers,, in het con flict betrokken. Abusief waren' echter al leen de R.-K. werkgevers uitgenoodigd. Telegrafisch werden daarom tegen 3 uus vanmiddag ook de Protestantsche werk gevers ontboden. Te 12 uur confereerde dhr. Fruijtier met de vertegenwoordigers van den' R.-K. en Ned. Chr. Landarbeidersbond. Oimtrent de resultaten van' deze be middelingspoging konden wij nog niets te weten komen. Goes. Door het Leger des Heils alhier wordt D. V. op den tweeden Pinksterdag een boottocht gehouden naar Brumisse. Zie de advertentie in dit nummer. Nissc. In de oip heden gehouden ver gadering van ingelanden van den Nisse- StellepoJder werd de rekening over het dienstjaar 1924'25 vastgesteld in ont vang op f 2945.33V2, en in uitgaaf op f 2739.04V2. De begroeting voor het dienstjaar 1925'26 werd in ontvang e* uitgaai vastgesteld op f 2055-18 met een, post onvoorziene uitgaven ad f 56-45, ter wijl het dijkgeschot bepaald werd op f13 per H.A. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam W. C. Posthu mus Meyjes te Nijmegen en J. J. Stam te Amsterdam- Bedankt voor Klaaswaal door P. N. Gijsman te Oostkapelle. (N. R. C.) Geref. Kerken. Beroepen te. Domburg en Westkapelle D. Feenstra, cand. te Woudsend; te Stadskanaal (Pekelderweg) J- v. Raalte, cand. te Hattem; te Hazerswoude e* Brouwershaven W. H. Gispen, cand. te Scheveningen; te Kampen S. W. Bos te Dokkum. Aangenomen naar Schoonhoven c.a. e* bedankt voor Aarlanderveen door J- C. Aalders te Batavia, met verlof te De* Haag. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Zaandam door J. P. Mete ring te Nieuwpoort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1