Onderwijs. gemengd Mms. Uit tie Provincie. O Portlieine, dat het blijkt, dat men bij deze bank niet beter uit is, dan bij ieder gewoon particulier bankier. Daarom moet men z.i. zoo weinig mogelijk gebruik ma ken van het debet bij die bank. De voor zitter is hot daar volkomen mede eens, het is ook alleen voorgesteld met het oog op den dwang van. het rijk. Bij het voorstel om niet te voldoen aan het verzoek tot verlaging van de Marktgelden, wijst de heer Mes er op, dat men ook niet blind mag zijn voor de belangen van den middenstand, die meermalen lijdt onder den verkoop op de Markt. Er is dan z.i. ,cok geen reden tot verlaging der marktgelden. De lieer v. d. Weel meent, dat er toch wel eenigo reden tot verlaging is, gezien de mindere koopkracht van het publiek. Het voorstel van B. en W. wordt z.li.s. aangenomen. Bij bet voorstel van B- en W. om geen nieuwe drankvergunningen meer te geven, vroeg mevr. de Graaf, welk verschil er eigenlijk is iusschen 't voorstel van B. en W'. om geen vergunningen meer te geven of wel 't maximum te verlagen. Die voor zitter zegt, dat in het eerste geval nim mer meer vergunningen worden gegeven, terwijl in het tweede geval als het aantal onder het maximum komt, toch vvcex nieuwe verstrekt moeten worden. 't Voorstel van B. en W1. wordt na dis cussie aangenomen met 12 tegen 4 st„ die van dhrn Mes, Portheine, Bosman en Boasson. Bij het voorstel om te beschikken op bezwaarschriften tegen aanslagen in de straatbelasling, verklaart do heer port heine zich tegen liiot voorstel, omdat hij meent, dat de bewoners van Koudekerke onwettig zijn aangeslagen- D'hr Mos meent ook da,t Middelburg niet met bewoners van Koudekerke te maken heeft, voor wat betreft, belastingheffing. Dhr Paul zegt, dat die menschen toch gebruik maken van den door M'burg, aangelegden weg. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van dhrn Portheine en Mes tegen. Rondvraag. DJrr Onderdijk komt terug op de kwestie der werfcloozen en zegt nader overleg te hebben gepleegd met den secretaris van het Armbestuur. Enkelen zijn te werk gesteld op de begraafplaats, aan sommige andere zal iets meer worden uitgekeerd. Dhr Hondius wijst op een door een de or de raadsleden ontvangen open brief van dhr Keulemans, waarin deze oi.a. verklaart, dat eir bij de aanbesteding van de brug niet is gekonkeld. Waar dhr K. een eerzaam burger is/ dient de raacl dankbaar nota te nemen van deze mede- deeling. De voorzitter zegt, dat het stuk niet officieel bij' den raad is ingekomen, dus niet behandeld kan worden. Dhr Mes zegt, dat men veel nuttig© instellingen rijk is in Miudd&mrg, doch geen kinderbcwaaiplaats. Zou het wees huis. als liet leegkomt, daarin niet kun nen voorzien. De voorzitter zegt, da.t de raad daarover niets te zeggen heeft en hij meent, dat er een fabriek i,n- Jiet weeshuis zou komen. Mevrouw Wdj! kont meerdere gevallen waarin een zieke moeder te vroeg weer in haar gezin moest gaan omdat er geen toezicht voor de kinderen was. Inzake een bewaarplaats zouden de Godshuizen zeker groote hulp kunnen bieden. Dhr Mes wijst nog eens op den onhoudbaren toestand in cle Langeviele, dagelijks val len er wel 60 personen over de rails. Dhr Onderdijk deelt mede, dat er wel degelijk aan de verbetering gewerkt wordt. Met de tramdirectie is overeengekomen, dat als zij de bestrating tusschen de rails en 75 c.M. aan beide zijden daarvan verbetert, tegelijkertijd de gemeente dé rest van do bestrating zal verbeteren. Dhr Mes vraagt of trottoirs in de Lange- delft niet zouden kunnen worden aan gelegd. De voorz. zegt dat rechte trottoirs het stadsschoen daar niet ten goede ko men. Dhr den Hollander wijist er nog op, dat de noodbrug bij de Koepoort zeer smal is en vooral als van beide zijden twee wielrijders komen met rijwielen aan de hand. Dhr Onderdijk zegt, dat men ae brug expres zoo smal maakte om het wielrijden er over te voorkomen. Op de drukke uren zal er politietoezicht wor den gehouden. Dhr Bosman wijst op de slechte be strating van den Kinderdijk. D'hr Onder dijk zegt, dat er verbetering zal worden gemaakt me>t de steenen, die komen uit het deel van de Noordstraat voor Stad huis en Kweekschool, daar komen dan de oude keien van den Kinderdijk bedekt met asphalt. Te kwart voor ,zes werd de vergade ring gesloten. Voor den Indiscben dienst is o.a. bestemd de heer J. J. H. van Rijin te Vlissingen als controleur 2e kl. bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst. Failliet verklaard: L. Th. Luijk, wo nende te Hansweert, Kerkstraat 328 c Zeeland en de Ziekenver- p le ging. In de te Middelburg gehou den alg .vergadering van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging, hield dhr IX N. v. Gelderen, arts te Middelburg, over bovengenoemd onderwerp een lezing. Hij wees op de eigenaardige geografi sche ligging van onze provincie, die in totaal nog geen 250 duizend inwoners telt, dus minder dan onze groote steden, en dan nog slechts twee steden met rond de 20.000 inwoners, namelijk Mid delburg en Vlissingen. Het geneeskundige vraagstuk wordt sterk beheerscht door de, de verschillende deelen scheidende waterwegen, zoowel wat betreft het in roepen van specialistische hulp als wat betreft de verpleging in ziekenhuizen. Dit was o.a. aanleiding dat de Zeeuwsch- Mamingen voor deze doeleinden naar België gingen, maar gedurende den oor log werden zij1 gedwongen over de Schel de te gaan, en dat is gelukkig zoo ge bleven, terwijl men nu ziekeninrichtingen vindt te Aardenburg, Oostburg, Sluiskil, Terneuzen, Hulst en llontenisse. Ook de Noordelijke groep, St. Philipsland en Tho- len en Schouwen cn Duiveland, zoeken bun hulp buiten de provincie, namelijk in Noord-Brabant en te Rotterdam, al is hierin voor Schouwen en Diuiveland do do laatste 10 jaar wel eenige verandering gekomen. De middengroep, Walcheren en de Develanden, blijven voor de geheele geneeskundige verzorging practisch wel geheel binnen de provincie. Naast de verkeersliindemissen, waren er nog andere hinderpalen, namelijk, dat tot voor korten lijd Zeeland slecht voor zien was van een specialistische hulp en er zeer spaarzame gelegenheid was voor goede ziekenverpleging. Eind 1924 kon men echter in Zeeland beschikken over 11 ziekeninrichtingen met 370 bed den, d.i. 1,5 bed op 1000 inwoners tegen 3 op de 1000 inwoners in bet geheele rijk. In liet aantal specialisten is ook groote verbetering gekomen cn hoewel nog niet allo specialismen binnen de provinciale grenzen vertegenwoordigd zijn, wat spr. toejuicht omdat hem de splitsing wel wat ver gaat, lean Zeeland nu tevreden zijn met de beschikbare specialistische hulp, waaronder meerdere personen, die men noemt „reizende specialisten", wat trouwens voor een provincie als do onze zeer gewenscht is. Spr. wijst nu op het operatief ingrij pen, dat veelal noodzakelijk is en waarbij opname in een ziekenhuis eisch is. Die patiënten zien daartegen op, en willen althans zoo dicht mogelijk bij hun familie blijven en komen dan in meer of minder gemoderniseerde oude plaatselijke inrich tingen, 'die, al komt de beste specialist nimmer kunnen geven wat de moderne diagnestiek en therapie eischen, en wat onze volledige uitgeruste moderne centra tegenwoordig dan ook bieden. D|e eischen aan een ziekenhuis gesteld, zijn thans zeer hoog. Een ziekenhuis, dat aanspraak wil maken op den titel „volledig", dient te beschikken over een staf samenwer kende specialisten en over liet bij deze lieeren behoorend kostbare en uitgebrei de instrumentarium, plus een volledig ingericht laboratorium en van zelfspre kend een Röiiclgeninrichting. Overal in Zeeland zulke ziekenhuizen te hebben zou dus te kostbaar zijn en de specia listen zouden geen voldoende routine en ervaring behouden. Men zal zich dan ook tevreden moeten stellen met enkele volledig uitgeruste centra, waar elk nauw keurig en uitgebreid onderzoek kan ge schieden, terwijl desnoods alsdan de ver pleging, eventueel de operatie kan plaats vinden in kleinere, beknoptere plaatselijke ziekenhuizei). Spr komt nu tot do belangrijke factor bij de behandeling der zieken, namelijk de hulp van het Verplegend personeel en zet uiteen hoe z.i. bij dit personeel liet aethisch element moet staan boven den materialistischen kant van het be roep. Het doel van dat personeel moet dan ook in de eerste plaats opoffering zijn en het lijkt spr. dan ook een gevaaiv lijke proef als de wetgever met dwingen de macht zou willen ingrijpen in hot inge wikkeld raderwerk der ziekenbehandeling. Waar spr .het woord wijkverpleging noemde, wijst bij er op, dat die in Zee land nog doordringt. Spr. acht dit geluk kig, al kunnen ook vele zieken niet thuis verpleegd worden. Aan de woning toestanden wordt veel verbeterd, maar spr. vraagt boe men tegenwoordig wo ningen kan bouwen, met zooveel mogelijk steen aan de gevels, maar zoo min mo gelijk glas, zulks in strijd met de leuze „laat lucht en licht toetreden in uw woon en slaapvertrek". Komende tot de bestrijding der t.b.c. wijst spr. er o.a. nog op, dat de kinder geneeskunde in Zeeland nog in haar kinderschoenen staat, liij kent geen en kele inrichting in het bezit van een mo derne kinderzaal (boxes), integendeel la ten de meeste voor kinderverpleging ge bruikte zalen nog veel te wensohen over. Atgezien van enkele lofwaardigecpresta- ties wordt ook nog veel te weinig ge- bi ui'k gemaakt van de heerlijke duinen en schitterende stranden voor de behan deling der zieken. Uitvoering Landarbeiders- wet. Bij Kon. besluit zijn aan de navol gende gemeenten de daarbij vermelde be dragen als voorschot verstrekt ter uit betaling voor de verkrijging van onroe rend goed door landarbeiders: 's-Heer- Arendskerke f 6262; Hoedekenskerke f3600. Hr. Ms. pantserboot Friso is onder bevel van den commandant, luitenant ter zee 1ste klasse J- A. Sonneberg, van Hel* levoetsluis te Vlissingen aangekomen. Hr. Ms- Gruno, uit Vlissingen te Hellevoetsluis aangekomen, is daar buiten dienst gesteld en in conservatie opgenomen. De bij het Oost-Indische leger nieuw benoemde officier van gezondheid 2e kl. W. F. Nelissen is per particuliere gelegen heid naar Indië vertrokken. Verplaatst de inspecteur der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen J. W. JRoskes van Vlissingen naar Rotter dam, met toevoeging aan het hoofd der inspectie der directe belastingen aldaar. Goes. In ons verslag over de Tent zending, verzuimden wij een waardee- rend woord te wijden aan den heer Spa- renberg uit Nieuw Loosdrecht voor diens belangeloozc overkomst en bet iederen avond begeleiden van 't gezang door or gelspel. Ovezand. Zaterdagnamiddag ontlastte zich alhier een hevig onweder; de blik sem sloeg in de woning van den land bouwer A. H. en vernielde een gedeelte dale en den schoorsteen, doch veroor zaakte geen brand. Ook het telefoontoe stel op het kantoor werd stuk geslagen en een boom in den R.K. pastorietuin werd getroffen. (G. Ct.) Souburg. Naar wij vernemen, heeft de heer P. Buteux, sinds 1893 burgemeester dezer gemeente, als zoodanig eervol ont slag tegen 22 Juni aangevraagd- Waarde. Maandag vergaderde bet wa terschap Waarde. Aanwezig 20 ingelan den, uitbrengende 21 stemmen. Machti ging wordt aan het bestuur verleend om in December o.a. de verpachting te houden van de onderlanden. Op de aanbeveling wegens periodiek© aftreding als gezworen van dhr P. Verbruggc wor den als no. 1 gesteld dhr P. Verbrugge, 2. L. v. Koeveringe, 3. H. C. Poleij. Die rekening voor den dienst 19241925 wordt vastgesteld in ontvang op f 14.393.53i,/2, uitgaaf op f 12.806.40, al- zoo met een batig saldo groot fl.587.13Vg. Die bogrooiing van den dienst 1925-1926 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 12.826.12t/a. Dp levering van de benoodigde 600 ton steenslag wordt gegund aan de N.V. ,,de Hoop" te Terneuzen, als laagstel! inschrij ver. Domburg. Voor de mededingers aan den Nationalen schietwedstrijd, welke al hier gehouden wordt van 16 Juni eu uitgeschreven is door de schietvereeni- ging, zijn op de verschillende banen een 20-tal medailles uitgeloofd w.o. een van H. M. de Koningin, den Minister van Oor log, den Commissaris der Koningin in Zeeland, de' burgemeeslers van Domburg en Vlissingen, enkele leden van Ged. Sta ten en eenige ingezetenen van Domburg. Ook zijn er nog 3 eerekruisen geschon ken. Bovendien is nog een keurige col lectie personeele prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen, beschikbaar gesteld. De wedstrijd zal Maandag (2en Pinksterdag) des morgens ten 9 uur door den burge meester worden geopend. Oostkapelle. Door het actief optreden van den boscbwachter T. zijn Zondag twee meisjes uit Domburg verbalisoerd voor het plukken (stelen) van bloemen- Een waarschuwing voor anderenI PT'lfSlfMETQ /i ïy.s.söU»% Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ee W. G. G. Beerekamp te Leeuwarden; te Putten N.Warmolts te Wezep; te Bakkeveen W. A. Noest te Metslawier. Aangenomen naar Steenwijk door IC. de Bel te St. Nicolaasga; naar Nieuwkoop W. J. Keiler te Scherpenisse; naar Kerkdriel door J. J. v. d. Grient te Maas sluis. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen dr J. C. de Moor te Utrecht; te Woubrugge J. C. Houtzagers, cand. te De Bildt; te Giessen Oud- en Nieuwkerk W. II. Gis pen cand .te Scheveningente Oud- Vossemeer J. Hoekstra te Dalfsen; te Schouwerzijl D. Feestra, candidaat te Woudsend. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Steenwijk J. de Bruin te Maassluis. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar Bovenknijpe door J. Wuite te Leiden. R. Kath Kerk. Benoemd tot pastoor te Oud-Vossemeer J. J. Wieman, kapelaan te Rotterdam. Bij de uitgevers Oosterbaan Le Gointr© te Goes verscheen indertijd een vlugschriftje „Herinneringswoord", van de hand van ds Berends te Veenendaal; dit boekske van slechts acht bladzijden is bestemd om meegegeven te worden aan leerlingen „bij het verlaten der Christelijke school", een woord van herinnering en van opwekking. Voorin is een bladzijde die gelegenheid biedt voor een „Ter Ge dachtenis", te onderteekenen door den Voorzitter van 't Bestuur en het Hoofd der School. Het boiekje beleefde reeds eén vierden druk; wel een bewijs van zijn goe de ontvangst. Het is op best papier ge drukt- Waar het al veel ingang vond, moge deze ontvangst algemeen worden, en zoo 'tkan, alle leerlingen bewaren voor af wijking van de beginselen, die hun op de Chr. school zijn geleerd. Ter benoeming van de leden van het curatorium voor het gemeentelijk lyceum voor meisjes te Amsterdam bevelen B- en W- dezer gemeente de dubbeltallen aan, waarvan na. 1 zijn en derhalve waarschijnlijk zullen benoemd worden; Prof. dr H. Brugmans; prof. dr W- E- J- Kuiper; mevr. dr N. L. Wibaut-Ise- bree Moens; mej. mr. C. Frida Katz; M- van Woudenberg Hamstra-Pouw; mevr. C J. Heybroek-d'Ancona. Te 's Gravenhage zijn geslaagd vo oi- het voorlooping machinistendiploma de beeren M- Bgmond, J. F. Hasz, G- van Dijk, G- H. Uitzinger en J. van Tassen, allen te Vlissingen. De minister van onderwijs heeft aan gewezen tot gecommitteerden bij de eindexamens in 1925 der kweekscholen voor ondeiwijzers(esstn), o.a. in de 3e hoofdinspectie: J. N. Paltist, insp. van het L. O. te 's Gravenhage, voorzitter, en ds P. J. Steiinz, inspecteur van het Christelijk Volksonderwijs to Goes; voer de bijzondere kweekschool te Rotterdam, Haringvliet; en S- Rrandsma, insp. van het L. O. te Middelburg (voorzitter) en ;lr J. van Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht; voor de gemeentelijke kweekschool te Dordrecht en de bijzondere kweekscholen te Dor drecht en Gorinchem; on dr M- P- Roosc- bcom, oud-schoolopziener te 's Graven hage (voorzitter); mevr. G. M- Kooiman van Middendorp, ond-leerares aan eeno Rijkshoogereburgerschool te Middelburg; imr W. F. E- baron van der Feltz, sub stituut-officier van justitie te Middelburg; b. als plaatsvervangende geconimilLeer den; ds J. do Visser, Ned. Hervormd predikant te Middelburg; Ir C- Stevens, Rijkslanidbcuwconsulcut voor Zeeland, te Goes; voor de Rijkskweekscholen te Mid delburg en Ocstburg en de bijzondere kweekschool te Middelburg. Ongelukken. ïe Havelte is een schipperszoon in het kanaal geraakt en ver dronken. Een 14-jarige jongen te Ede, viel uit een boom en kwam juist op zijn hoofd lerechl. De ijlings ontboden genees heer constateerde hersenschudding. De pa tiënt is daarna vervoerd naar het ziekenhuis te Arnhem. Een 53-jarige landbouwers knecht uit Bareudrecht zou te Rozenburg met den boer en andere knechts enkele jonge paarden opvangen. Een der paarden trapte achteruit en trof hem tegen het hart. Do ongelukkige was onmiddellijk dood. Te Gouda brak op een scheepswerf do mast van hel schip Fenix» uit Rotterdam terwijl men bezig was ijzeren platen te lossen. Do mast. kwam terecht op het hoofd van een sjouwerman, die onmiddellijk werd gedood. Zaterdagavond is een stalhouder - te Oudenbosch dood bij zijn paarden in den stal gevonden. Een heer te Heemso ge_; raakte hij de llaar onder de Dedemscho stoomtram. Met een ernstige hoofdwonde op genomen, is hij kort daarna overleden. In de Ieplaan te Den Haag is een zevenjarig knaapje door een auto overreden en aan de bekomen verwondingen overleden. Te Amsterdam is gistermorgen een wielrijder door de tram aangereden cn zoo ernstig ge kwetst, dat hij spoedig overleed. Op den spoorweg AmsterdamHaarlem is een lorrie, waarop twee spoorwegarbeiders waren geze ten, uit de rails goloopon. Een arbeider werd ernstig gekwetst en in zorgwekkenden toe stand naar het gasthuis vervoerd. De 57- jarige melkrijder Z. to Laren (G.), die door liet op hol slaan van zijn paard van (Jen wagen werd geslingerd, is in het ziekenhuis te Zulphen aan de bekomen verwondingen overleden. To Amsterdam is een twee jarig kind spelenderwijs achterover in een tobbe met kokend water gevallen. In zeer ernsügcn toestand werd het kind overge bracht naar het Gasthuis. Te Rotterdam is van boord van een schip een 3-jarig kind te water geraakt en verdronken. Te Am sterdam is een 5-jarig1 meisje uit het raam van een 3e verdieping gevallen. Ze is in zorgwekkenden toestand naar het gasthuis vervoerd. Te Den Haag is een 26-jarige man door do Loosduinsche tram gegrepen en ongeveer 70 M. meegesleurd. Hij werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Onweer. De arbeider H. te Vlagt- wedde is Zaterdag door den bliksem ge troffen en 's avonds overleden. Zaterdag avond is de bliksem geslagen in een boer derij te Etten. Alles werd een prooi van de vlammen. In een weide onder Drempt werden twee koeien door den bliksem ge dood. Zaterdagmiddag is de bliksem ge slagen m de vypning van qpn spoorwegwer ker bjji Zwolle. Juist dronk een ploeg spoor arbeiders daar een kop koffie. De ploegbaas viel door den slag bewusteloos neer, doch bleek niet getroffen te zijn. De woning ging geheel in vlammen op. Alles was laag ver zekerd. De landbouwer N. te Gasselter- boerveenschemond, die Zaterdagmiddag boven op een in aanbouw zijnde schuur zat, is door den bliksem getroffen, naar beneden gestort en dood opgenomen. Zaterdag namiddag is onder Spijkenisse de bliksem geslagen in een onbewoonbaar verklaarde wo ning met rieten dak, welke is afgebrand. Zes aldaar vertoevende personen bleven on gedeerd. Een schuur van den landbou wer B. bij' Elburg, is Zaterdag tengevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand. Enkele kalvers en varkens zijn in de vlammen om gekomen. Te Dinteloord is Zaterdagna middag door het inslaan van den bliksem de graanschuur van A. C. Coppens afgebrand. Twee hokkelingen gingen daarbij' verloren. Hot werkvolk, dat in de schuur schuilde, werd niet getroffen. Zaterdagmiddag werd te Bodegraven bij een kort maar hevig onwe der de jongste zoon van B. van D. door het hemelvuur getroffen en gedood. Za terdagmiddag is de vrouw van den land bouwer G. te Wildervank, terwijl ze zat te werken, door het hemelvuur getroffen en gedood. Tijdens een hevig onweer, dat boven Arnhem en omgeving woedde, is de bliksem geslagen in de steenfabriek van do firma Van Holst onder Elden. Hot vuur, dat groote afmetingen aannam, kon na een half uur worden bedwongen. Tijdens een zwaar ojiweder is te Huizen (N.-H.) een pas ge bouwde villa door den bliksem getroffen en afgebrand. In Zuid-Oost-Friesland heeft een hevig onweder gewoed. Bij Peperga wer den twee boerderijen door den bliksem ge troffen en in lichterlaaie gezet. Te Nu- mansdorp sloeg tijdens een hevig onweder de bliksem ia de woning van den gemeente veldwachter, zonder echter een der bewo ners te treffen of brand te veroorzaken. Even eens was zulks het geval in een arbeiders woning, bewoond door twee gezinnen. Alleen de spiegels werden vernield benevens nog eenige materiëele schade. Zaterdagavond werd te Hachelen -by Vilvoorde (België) oen man door den bliksem gedood en tweo per sonen kregen zware brandwonden. Zekere van Cursem en van Slamme bevonden zicli op hunne akkers, toen een hevig onweer zich daar ontlastte. Beiden trachtten vlug met hun rijwiel te vluchten en to schuilen ergens in een huis. Onderweg ontmoetten zij een neef, die eveneens een schuilplaats zocht, loeu zo plotseling door den bliksem werden getroffen. Van Cutsem was op slag dood, zijn kleeren waren geheel verkoold. Zijn vrouw en zijn neef kregen hevige brandwonden. Zij werden naar liet hospitaal overgebracht. Za terdagavond barstte oo-k boven Antwerpen een hevig onweer los en slachtofferde een schip per, Willem Rap ^genaamd, 35 jaar, toon hij zijn bezigheden deed aan boord van zijn schip. De ongelukkige was op sïag dood, terwijl een persoon, die bij hom stond, on gedeerd bleef. Te Gemonde ging een schuur met den inhoud van landbouwproducten en gereedschappen in de vlammen op. Het woon huis kon behouden worden. ln Wy'chen werd het telefoonnet vernield. Ook do clec- trische geleidingen moesten het ontgelden en vele lampen sprongen -stuk. Bij den arbeider J. worden gevel en plafonds in zijn woning verniold. fn Balgoy ging een woning in do vlammen op. Zondagavond woedde te Aalten een hevig onweer. Twee naast elkander gelegen woonhuizen op den Pol werden door het hemelvaar getroffen. Personen werden niet getroffen, Tijdens een kort, lievig onweder sloeg Zaterdagavond de bliksem in liet toren tje der Ned. Herv. Kerk te Hierdon. Aan vankelijk waren geen sporen van brand te zien, maar later lekten do vlammen langs do lijsten. Het mocht aan de ingezetenen ge lukken, den brand in zijn aanvang te stuiten. Te Etten werd een kind door den bliksem getroffen en gedood. Zekere B., die in de nabijheid stond werd tegen den grond ge slagen en was eenige oogenblikken de spraak kwijt, doch had verder geen letsel. De H a f f - zri e k t e. De geheimzinnige Haff-ziekte is opnieuw in het regeeringsdistrict Koningsbergen uitgebroken. Twintig nieuwe gevallen der ziekte zijn geconstateerd. Zij zijn over het algemeen van lichteren aard. Op le merken valt, dat ook personen, die niet op het Ilaff zelf gewerkt hebben, maar in de nabijheid daarvan veldarbeid verricht hebben, ziek geworden zijn. Aan de visschers worden gasmaskers bescliikbaar gesteld, die zy voorloopig lijdelijk onder hun werk, voor al in de morgenuren, zullen dragen. Doodclijke sprong uit een vliegtuig. De 31-jarige. vroegere oorlogs- vliegcr Arthur Gerst, die op hot vliegterrein Schleisshcim sprongen met een nieuw val scherm demonstreerde, is daarbij verongelukt. Toen hij van een hooglo van 450 meter zich met zyn parachute vallen liet, bleef het valscherm aan het vliegtoestel haken. De gordel waarmee Gerst aan hot scherm be vestigd was, brak en de ongelukkige stortte ter aarde, waar zijn lichaam verbrijzeld werd. De vlasindustrie. Een der vlas fabrieken te Appingedam is wegens de groo te buitenlandsche concurrentie, de vorige week stopgezet cn een aanzienlijk aantal arbeiders ontslagen. De andere fabriek zal hoogstwaar schijnlijk binnenkort ook worden gesloten. Groote partijen onbewerkt vlas worden in den laatsten ty'd door verschillende fabrikanten naar het buitenland verkocht. Krankzin nig geworden. De stoomtrawler Aneta is naar IJmuidcn terug gekeerd, omdat één der opvarenden plotse ling krankzinnig was geworden en over boord gesprongen was. Met veel moeite kon men hem evenwel weer redden, waarna men hem moest hinden. Onmiddellijk na aankomst is hij naa rhet Ziekenhuis te Santpoort over gebracht. Ontrouw brievenbesteller. Se dert eenige jaren werden ten postkantore te Almelo onregelmatigheden geconstateerd. Her haaldelijk bereikten geldwaardige stukkon niet de plaats hunner bestemming. Men kreeg ver moeden tegen den 46-jarigen besteller S. In deze vermoedens werd men versterkt, toen deze besteller van den binnendienst naar den buitendienst werd overgeplaatst en daarmee een gelijke verplaatsing van de onregelmatig heden gepaard ging. Zaterdag heeft de po litie den dader in de val laten loopen. Aan een gefingeerd adres werd een brief, in houdende twee papieren rijksdaalders verzon den, welke brief door genoemden S. zou be steld worden. Toen S. naar het postkantoor terugkeerde, legde de politie de hand op hem en constateerde, dat hij de geopende enveloppe verkreukeld in zyn zak en de twee rijksdaalders in z'n portemonnaie had. S. legde een volledige bekentenis af en bekende tevens 10 a 15 jaar dergelijke practijken .uit geoefend te hebben. S. is gehuwd en heeft 20 dienstjaren. Ontploffing. Zondagmorgen heeft zich in de villa van den heer van Cauwe- laert, burgemeester van Antwerpen, een ont ploffing voorgedaan. Rond 5 uur werd de gouvernante een ergen gasreuk gewaar. Zij stond dadelijk op om daar d© oorzaak van na te gaan, doch deze opsporingen hadden voor gevolg, dat," in de keuken der villa gekomen, zich eensklaps oen e®e ontploffing voordeed. Een gedeelte van dezen vleugel der villa stortte met groot gedruisch in, en de arme gouvernante werd onder de puinen bedolven. De slag was verre gehoord en wel dra snelden al de geburon toe, die samen met de rijkswacht de reddingswerken instel den. Eerst na 25 minuten werd de gouver nante ontdekt en verlost; over haren toe stand kan men vooralsnog geen uitspraak vellen. Het meisje, mej. Marie Maesschalck, 30 jaar, was deerljjk in het aangezicht ver brand en inwendig erg gekneusd. De schade in de villa is groot. Nieuwe arbeid. De arbeidsbeurs te Groningen heeft „twee juffrouwen met grijs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2