Mo 198 Dinsdag «O Mei 1985 S9e Jaargang Buitenland. Slapeloosheid Binneniaado Gemeenteraad van Middelburg. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COI.MTRE GOES Bureaux: Lange VorstsSraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0<»05 Prijs der Advertentie*: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Aan bet werk! Nu de lijsten zijn ingediend, dient men allerwegen aan het werk te zijn. De rechte stemming moet nu aanwezig zijn. De leider heeft zijn woord gesproken tot de deputatcn. Zijn rede, in druk ver schenen. is gelezen door de overigen. Hij zeil sprak nog enkele malen in verga deringen van Kiesvereen igingenMoge'ijk komt hij ook nog een enkele maal tot ons. En dan wacht den bezitters van radio-toestellen met hunne vrienden en bloedverwanten, daar de heer Colijn van plan schijnt, vanuit Hilversum nog een laatste woord tot allen te richten, nog verrassing. Met hoeweel geestdrift hebben de depu- taten zijn rede over het „Pand" begroet. Wij waren in den goeden zin afgunstig op de Friesche broederen, in wie het strijdvuur zoo krachtig oplaaide. Moch ten do Zeeuwen in den komenden stem busstrijd hen in ijver nabijs traven. In de eerste worsteling onzer vaderen voor huis en hof, voor recht eu vrijheid in de zestiende eeuw waren het voor namelijk de Friezen en de Zeeuwen, die daarbij vooraan stonden. Doch uit eerst- genoemden de meeste. Naast Jan Abels, van Dckkum, en Jan B.onga| oud-griet man van lTongeradeel, stonden de ver tegenwoordigers van den Frieschen adel als helden in volle wapenrusting: de Ilet- terna's en Galama's met Hornrne Hettinga en Duco Martema en Sippe Scheltemu. Maar ook Zeeland leverde zijn aandeel in de Boisots en Die Moor en Worst. Laat er nu een niet minder edele wed ijver zijn tusschen de mannen uit de Noordelijke en Zuidelijke kieskringen. Eu laten de mannon van den kieskring Mid delburg zoodanig hun best doen, dat het ware of alleen van Kieskring XII de zeg© afhing. 9 De eerste candidaat. No. 1 op de candidatenlijst der Anti- Revolutionaire partij is de heer H. Colijn, de leider. Op het oogenblik ook nog die naar der Kroon in het kabinet-Ruys. Leider der A.-R. partij en minister van financiën- Een dubbele taak, waarvan het gewicht drukt op zijn zwakken schouder. Doch die hij gemeend heeft op zich te moeten nemen. Niemand kon 'hem hier toe verplichten. Daarbij kwam nog dat hij, wat zijn particulier leven aangaat, werk genoeg had. Doch er komen in het leven van een Christen, vooral wanneer hij meer talen ten van God verkreeg dan een ander, oogenblikken voor van „een heilig moe ten". En die oogenblikken braken voor den heer Colijn aan, toen dr Kuvper ons ging ontvallen, en toen dr de Geer uit de regeering trad. Toen de A.-R. partij gedoemd scheen het voortaan zonder centrale leiding te moeten stellen, en later toen het bleek dat het met 'de Rijks-geldmiddelen er hoogst ongunstig voor stond. Twee oogenblikken, waarop hij voelde, dat er moest ingegrepen worden. En toen heeft de heer Colijn, eerst een eervolle, na jarenlange vlijt verkregen winstgevende betrekking prijs gegeven, om de onbe zoldigde betrekking van leider onzer partij op zich te nemen. En daarna de betrek kelijke rust van het ambteloos-burger- schap laten varen om zich te werpen in de beslommeringen van het ministerschap en zich op den hals te halen ontstem ming in het eigen kamp en smaad in dat van den tegenstander. Hij wist, dat hij zichzelf, en ook zijn partij, daarmede plaatste in den hoek, waar de zwaarste slagen vallen. Hij' wist dat hij een ondankbare taak op zich nam. Doch liij heeft haar onverschrokken aanvaard en, wat niemand, ondanks her haalde uitnoodiging, bleek te kunnen, aanvankelijk tot stand gebracht: het her stel van het budgetair évenwicht en de gaafheid van den gulden als standaard- munt. Onverschrokken; dit woord herhalen wij. Immers toen hij nu eenige maan den geleden in zijn rede in het Bilthoven- sche bosch de opmerking maakte dat ten gevolge daarvan bij de aanstaande ver kiezingen, het steenen zou regenen, heeft de redactie van „Het Volk" dit aange zien voor een uiting van vrees. Zie, zoo schreef zij, hii vergaat van angst, omdat het zwaard der wrake van. de democratie hem boven het hoofd hangt. Hoe zijl zich vergiste! Was de heer Colijn bang geweest, dan zou hij op 't kritieke oogenblik met Troel stra naar bed zijn. gegaan, of met Wijn koop om een glaasje water gevraagd héb ben, en er feestelijk voor bedankt hebben zich met 's Lands berooide geldmiddelen te gaan bemoeien. Maar hij zag dat zulks moest, dat het ware belang van land en volk hem riep. En toen heeft hij aangepakt, waar het moest, en hard aangepakt omdat het moest. Bekend is het Duitsche rijmpje Greif niemals in ein Wespennest, doch wenn du 's thust so halte fest. Hetwelk vertaald luidt: Grijp nimmer in een wespennest, Doch als ge 't. doet, houd dan vast. En dit heeft ook de heer Colijn be dacht, Hij liebbe er clan dank voor van al onze geestverwanten; hij' behoorde ze ook te hebben van alle oprechte va derlanders, onverschillig van welke kleur. Karaktersterkte. Wij wezen reeds op liet harde van 't geval dat de lciider(s) der communisten Wijnkoop (en v. Ravesteijn) door Mos kou uit (hun) bediening zijn gestooten. Beter gezegd: dat zij zijn heengegaan, omdat zij niet aan Moskou's eisch kon den voldoen óm de vertegenwoordigers der oppositie in leiding en kamerfractie op te nemen. Zeer juist is dan'o ok hetgeen„De Rot terdammer" in verband met de hun aan gedane bejegening schrijft: Voiorzo'ovcr buitenstaanders uit liet ge publiceerde een oordeel kunnen vellen, lijkt het optraden der heer en Wijnkoop en Er van Ravesteijn volkomen correct en dat zij zoo'n zwaar offer brengen is on getwijfeld ©en gunstige aanwijzing voor de vastheid hunner overtuiging. Karaktersterkte is in onzen tijd te schaarsch, dan dat haar aanwezigheid in politicis niet dankbaar zou worden erkend. De aardbeving in Japan. De berichten over de noodlottige ge volgen van de aardbeving in Japan leeren dat de ramp er een is geweest van zeer groeten omvang. De stad Toyooka, die iOOOO inwoners telde, is totaal vernie tigd. Niet minder verschrikkelijk was de verwoesting van de gemeenten Kinosaki en Tsoegama, met onderscheidenlijk 5000 en 3000 inwoners van wie zeker de helft cl meer dakloos zijn. Gelukkig is het aantal do oden betrekkelijk gering. Tot nu toe zijn zoowat 200 omgekomenen gemeld. Het schijnt, dat Toyooka kan worden beschouwd als de haard der beving. Een der ergste incidenten biji de ramp in To yooka was de instorting van een school toen juist les werd gegeven. Ook werd het ernstige karakter van de ramp nog zeer verergerd door het uitbreken van branden te Toyooka en Kinosaki. In Kinosaki dat eenplaats is waar vele zieken genezing zoeken in heete ba den werd de ramp verscherpt door het feit, dat ettelijke personen, die juist in het warme bad lagen daar ijlings uit moes ten vluchten, wilden zij niet levend wor den geroosterd. De ellende te Kinosaki werd nog vermeerderd door de instorting van hc-t spoorwegstation aldaar, waarbij reizigers .omkwamen, o.w. een paartje op de huwelijksreis. •Tapansche torpedojagers zijn naar het geteisterd gebied gezonden en daar aan gekomen. De bestrijding van ziekten en honger in bet met smeulende puinen bedekte gebied is reeds begonnen. De brand in Toyooka en Kinosaki is bedwongen. Beide steden bieden echter het troostelooze schouwspel van een ge heel vernietigde stad. Te Kinosaki werden bijna 400 badgas ten door een vloedgolf gedood. Anderen, die zich ongekleed in de brandende ho tels begaven om nog iets van hun bezit tingen te redden, kwamen in de vlammen om of stikten in den rook. De eerste schok duurde 14,8 seconden en werd door een aantal lichtere schok ken gevolgd. In verschillende plaatsen ontstonden ook overstroomingen ten ge volge van de aardbeving. De aardbeving was van verschillende zijden reeds voorspeld, daar aan de kust bij Osaka een groote menigte doode vis- schen boven kwamen drijven. Korte berichten. Volgens de Bkon. Sjisnj is de werk loosheid in Rusland dalend©, Op het oogenblik bedraagt bet totaal aantal werk- 1 cozen ongeveer 900 000, waarbij' 260.000 industrie-arbeiders. Op 1 Jan. j.l. was dit getal ongeveer 1.000000, waarbij! 300-000 industrie-arbeiders. D© Koning en 'Koningin hebben Zon dagmiddag in het stadion van Wembley een rijksdankstond bijgewoond, waarbij 'n koor van drie duizend stemmen en ver schillende militaire muziekcorpsen mee werkten. De aartsbisschoppen van Can terbury en York en de bisschop va,n Lon den leidden den dienst. Gisteren is ook Henri Barmat tegen een cautie van slechts 10.000 mark uit' de preventieve hechtenis ontslagen, zoo dat thans alle vier de gebroeders Barmat weer op vrije voeten zijn. Te Berlijn dreigt tegen Pinksteren een algemeene verkeersstaking. Het per soneel van tram, ondergrondbaan en auto bussen zal waarschijnlijk staken. Om hun doiodein van Boare en Adiïa tc wreken, hebben do fascisten te Rovigo en de naburige streken vergeldingsmaat regelen ^genomen, die den heelen nacht duurden. Bureaux van socialistische1 ad vocaten, winkels, café'sr clubgebouwen en vergaderlokalen werden vernield. Tn do militaire commissie van de wapenhandelconferentie heeft de Duitsche afgevaardigde, von Erkardt, in den naam van zijn regeering, verklaard, dat Duitsch- land bereid is, een conventie te tee kenen veor de afschaffing van den che misch en oorlog. Het Hof van Cassatie van Brussel heeft het door het hof van beroep dezer stad uitgebracht vrijsprekend vonnis van den Vlaamschen reserve-officier De Man die den fascist Macquet doodde, ver broken en do zaak naar het beroepshof van Gent verwezen. -D© financiëelo commissie in Rus land beeft besloten alle bezittingen van den vi'oegcren tsaar te verkoopen. Een commissie zal spoedig naar de Verenigde Staten gaan cm de kroon, en de scepter te verkoopen. De laatste is versierd met de beroemde Orloff-diamant, en wordt ge schat op 300 mill: oen goudroebel. Te Angora heeft een zeer hevige wervelstorm, gewoed, welke groote schade aanrichtte'. Drie minarets werden tegen den grond geworpen. De telegrafische ver bindingen zijn verbroken. Er zijn twee dooden en 17 gewonden. als gevolg van de warmte of van over spanning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwfabletten. Buisje 75 cent. D© Zuid ei r zeewerken. Naar aanleiding van de onrustbarende publicaties in de pers aangaande ver zakkingen van den afsluitdijk door het Amsteldiep tusschen Wieringen en Etvijek- 8 luis verneemt de „Tel." te bevoegder plaats©, dat de bedoelde verzakkingen uit sluitend in het W- gedeelte van den dijlk op het wad aan de N. H. zijde, welk dijk- gedeelte ongeveer 1000 M. bedraagt, zijn geconstateerd. In den bodem aldaar bevinden zich z.g. slappe klei- en veenlagen, in tegenstelling tot het Oostelijk deel, dat ongeveer 1300 M. bedraagt, waar kleileem met daarboven zand- en vaste kleilagen in den bodem voorkemen, zoodat daar ter plaatse dan ook geen verzakkingen hebben plaats ge had. De verzakkingen en verschuivingen, die naar men verzekerde, niet van ver ontrustenden aard waren, doch natuur lijk eenige vertraging hebben veroorzaakt zijn langzamerhand tot staan gekomen en nagenoeg geheel en al verholpen door bet storten van nieuw zand en door het opbrengen van keileem. Verwacht, wordt dan ook, dat binnenkort, tegen Augustus of September, a.s. de dijk gereed zal zijn. Voor*verzakkingen in den aan te leg gen 27 K.M. langen afsluitdijk van Wie- ringen naar de Friesche kust. behoeft geen vrees te worden gekoesterd. Ned. Chr. Reis ver eeniging. De heer J. Westerhoudt te 'sGraven- hage, /voorzitter der Ned. Chr. Reisver- eeniging, is benoemd tot administrateur van het bureau van genoemde vereen i- ging. Hij is in verband daaimede: als voorzitter afgetreden. In zijn plaats is nu als voorzitter opgetreden de heer A- v. Deursen te Groningen. De Communisten. Deze menschen, de leiders althans, gaan voort elkander uit te schelden- Nu gaat Wijnkoop de Kamer uit- Zijn tegenstander Lou de Visser komt in zijn plaats, maar dit is nu de Kadt, den' leider ©ener zekere groep in de partij, weer niet naar den zin. Hij schrijft in „De Communist": „Terwijl bij Wijnkoop c.s. de zooge naamde onderwerping aan de discipline ging tol; aan de politieke karakterloos heid, is het bij de Visser gegaan tot aan het volledig verdwijnen van iedere poli tiek, waarbij danalleen overbleef het pet'sconlijik verraad aan zijn medestan ders. Het wachtwoord, dat toegang geeft tot de leiding der C- P. H. is op het oogenblik: Judas. En men moet niet den ken dat een parlij met zoo'n leider nog tol de politiek behoort. Die behoort tot de zwijnderij." Dit laatste zal wel Russisch Neder- landsch zijn. Maar de bedoeling schijnt wel duidelijk: hoe rooier, hoe mooier. •J h r Mr D. J. d e G erar. Het Centraal Stembureau heeft tot lid dér Tweede Kamer verkozen verklaard in de vacature-Gerretson Jhr Mr D. J. de Geer. Intrekking wijziging Bakkers- w e t. Naar de Msb. verneemt, zal binnenkort liet bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de bepalin gen dor Arbeidswet betreffende den ar beid in broodbakkerijen door de regee ring worden teruggenomen. In de gisterenmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Mid delburg was de heer Van der Beke Cal- lenfels afwezig. Bij de notulen werd door den heer Bosman opgemerkt, dat hetgeen gezegd is over het hek op de Nieuwe Haven niet juist is weergegeven, noch in de couranten, noch in de notulen. Hij vraagt of de verslaggevers geen betere plaats kunnen krijgen. Naar aanleiding daarvan krijgen deze een andere, en naar gedurende de vergadering bleek, betere plaats. Bij het verzoek van den heer Van der Bel om ontslag als onderwijzer aan de gemeentelijke gymnastiekschool, zegt de voorzitter, dat B. en W. ernstig zullen overwegen, of in die betrekicing nog moet worden voorzien. Ingekomen waren nog een adres van G. .1. Lambertz om schadevergoeding van f 865.65, welk adres wederom voor ken nisgeving werd aangenomen en van den Middelburgschen bestuurdersbond een ad res, waarin adhaesie wordt betuigd met het bekende adres van de oudercoinjnis- sies inzake de reorganisatie van het la ger onderwijs. De voorzitter zeide dat bin- neij enkele dagen liet voorstel zal gereed zijn. Van het werkloozen Agitatiecomité een schrijven, waarin er op wordt gewezen, dat vele werkloozen naar het Burg. Arm bestuur zijn verwezen en daar maar f5 krijgen, wat juist voldoende is voor de huur. Adressant verzoekt direct de stop gezette werkverschaffing weer in werking te stellen. Mevr. Weijl acht f5 ook wel wat weinig en vraagt hoe dat zit. Dhr Onderdijk zegt, dat het niet mogelijk is aan dit laatste verzoek te voldoen, omdat er geen werk is, maar toch is er een perspectief. Binnenkort zal er een verga dering worden gehouden met de werk loozen om overleg te plegen vooral met jon geren om naar de Staatsmijnen in Lim burg of naar grondwerk in België te gaan. Er is trouwens eenige verbetering, op 2 Mei waren er 250 werkloozen, nu 218. Er is Overleg gepleegd met het Armbe stuur om in sommige gevallen iets meer te geven dan f 5. Aangenomen wordt ter conversie van tijdelijke geldleening aan te gaan eene definitieve van f350.000 rentende 5 pet., tegen een koers van 973,4 franco, en een aflossing van 4 pet. van het kapitaal per jaar, dus in 25 jaar, wat neer komt voor de gemeente op 5,2 pet. per jaar. Voorzitters, leden en plv. leden van de stembureaux werden aangewezen. Tot curator van het gymnasium werd benoemd de heer mr H. F. Lantsheer met' 15 dimmen tegen 1 op den heer mr. A. Meerkamp van Embden. D|e tijdelijke concierge-amanuensis van het gymnasium de heer F. G. Hendriks werd definitief benoemd. Bij het voorstel inzake de reorganisa ties aan school G. zeide mevr. de Graaf, het eens te zijn met B. en W. inzake het benoemen van vakonderwijzers, maar niet met de wijze van sstlarieering. Het komt neer op verlaging; van sala rissen doordat niet meer berekend wordt naar lesuren, maar volgens minuten, die men les geeft. Voor lesuren van 45 of 50 minuten blijft de voorbereiding even zwaar en correctie ook. De voorzitter zegt dat R. en W;. er re kening mede hielden, dat school G toch reeds zooveel kost. De heer Hondius heett reeds in 1923 zijn bezwaren tegen school G uiteengezet. En daarbij komt dat iedere leerling veel geld aan de gemeente kost. Spr. meent nog steeds dat er geen behoefte aan deze school is. De Chr. Scholen zullen ook wel degelijk om vak onderwijzers vragen. Men heeft niets te gen het onderwijs op die school gegeven, maar wel tegen den neutralen geest, die er van uit gaat, Als men er een verkapte Middelbare meisjesschool op na wil hou den, moet men er ook de gevolgen maar van dragen, Spr. heeft reeds in Aug. 1923 een kopschool aan school J bepleit. Spr. wil de zaak uitstellen 1ot de behandeling van het voorstel inzake de algemeene reorganisatie van het L. O. De voorz. zegt dat daarbij school G niet aan de orde komt. Dhr Streefkerk vraagt naar de school- geldregeling. De voorz. zegt, dat gratis on derwijs mogelijk zal blijven, het doel is alleen beter gesitueerden iets meer te laten betalen. De heer Vertregt gaat mede met het voorstel van B. en Wi., gezien de vroegere besprekingen over deze school. Dhr Boasson zegt, dat het hier alleen een financieele kwestie betreft. Do school is zeer noodzakelijk voor meisjes van alle maatschappelijke klassen. 't Voorstel-Hondius (uitstel) wordt ver worpen met 12 tegen 4 stemmen, die der hoeren Hondius, Mes, Streefkerk en den Hollander. Het voorstel-Dte Graaf wordt verwor pen met 13 tegen 3 stemmen, die der dames Weijl en de Graaf en den heer Boasson, en eenzelfde lot onderging een voorstel de Graaf om dan althans de oude onderwijskrachten niet te vermin deren. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte z.h.s. aangenomen. Aan de orde was de wijziging van de gemeentebegrooting 1924 met het daarbij behoorende rapport der comm. v. fin., waaruit blijkt, dat een der leden bezwaar had tegen goedkeuring, omdat het crediet voor de komst Van de Koningin met 56 pet, is overschreden. De voorz. zegt, dat het zijn schuld is, hij heeft niet geloofd dat te weinig was aangevraagd al wees dhr de Veer daar destijds reeds op. Als het voorstel verworpen wordt, dan zal spr. het meerdere moeten betalen. De heer Van der Weel vraagt, of men dan de meerdere uitgave niet heeft zien aan komen. De voorzitter zegt van neen. De heer Boasson ziet met genoegen, dat de voorzitter het boetekleed aantrekt. Of schoon het doel, waar voor meerdere uitgaven dan gevoteerd gedaan zijn spr. sympathiek is, is het toch noodig een woord vqp protest te doen 'hooren, want het budgetrecht mag de raad zich in geen geval laten ontnemen. Ten slotte werd de begrootingswijziging aangenomen met 11 tegen 5 stemmen, die der Soc. Dem. Aan de orde zijn de rekeningen 1924 van den Reinigingsdienst, de duinwater leiding, de gasfabriek en het electrisch bedrijf. Over deze rekeningen ontspon zich een langdurige discussie. Op desbetreffende vragen antwoordde de heer de Veer aan den heer Paul dat do meerdere opbrengst van het water over den meter haar oorzaak vindt in liet feit, dat een tijdlang verzuimd is, om hen, die over den meter water krij'gen, en daarvoor minder betalen als dat zij naar de huurwaarde van hun huis zouden betalen, dit te doen bijbetalen. Naar aan leiding van vragen van den heer Streef kerk, zegt spr. dat de bedrijven elkaar wel geld leenen, maar dat daarvoor rente wordt berekend. Toen. de heer Boasson opmerkte, dat volgens de verordening het geld door ieder bedrijf boven een zeker bedrag in de kas van den ontvanger moet worden gestort en de gemeente dan aan een bedrijf weer kan leenen, zeide de heer De Veer, dat de nu ge; volgde weg voordeeliger is voor de ge meente. Een uitgebreide discussie ontwikkelde zich verder of het juist gezien is de f 5669.08 die» over zijn nadat de reserve van liet Elec. bedrijf overeenkomstig de verordening vol is, tot een reservefonds te maken en niet zooals de verordening voorschrijft in de gemeentekas te stor ten. De heer Boasson achtte zooiets goed voor groote N.V.'s, de heer Streefkerk bepleitte meer afschrijving, de heer Hon dius uitbreiding van het kabelnet, de heer v. d. Weel verlaging van het tarief. Do heer de Veer zeide, dat als men zulk een bedragje in de gemeentekas stort. ,het zonder megr wordt opgemaakt Het is goed een reserve te maken ook met het oog op de plannen om het net tot buiten de gemeente uit te breiden. Nog werd besproken de kwestie van de uitbreiding naar buiten en kon de voor zitter daarbij den heer Mes gerust stellen, dat B. en W. hog evenals in December jl. op het standpunt staan, dat de ge meente ten dezen opzichte geen philan- tropische instelling is. De rekeningen werden een voor een zonder hoofdelijke stemming goedge keurd en toen werd afzonderlijk gestemd1 over een voorstel-Portheine om het geld in de gemeentekas te storten. Hierover staakten de stemmen. Voor waren de hee- ren Paul, Portheine, Streefkerk, Boasson, Bosman, Van der Weel en de dames Weijl en De Graaf. Tegen mevrouw Corné' en de heeren Cornelisse, Onderdijk, Mes, Hondius, Den Hollander, De Veer en V ertregt. Bij het voorstel om' ©ene rekening-cour. overeenkomst aan te gaan 'met de Bank van Nederlandsche Gemeenten, zei dhr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1