Doorzitten* Mo 197 Maandag Mei 11125 3He Jaargang EERSTE BLADT SmtenlawJ. Xertïienws. Binnenland. lilt de ProvlBClg. Dit nummer bestaat uit twee bladen A A bij Wielrijders. school gillen n daar alles de eerwaarde en verzocht esloten schoei :isje aan. Het school ingedut acht op sloeg hooi verlaten, het. slapende heeft van het ebt. (Volk.) nsdag op Dion- n van Berlijn ct zijn motor- i 90 K.M. te- euer en een do motorfiets i.at geslingerd d zij kort na ds overleden. n b e d w o n- le venen van ls bedwongen, scht en er is duchten. Ver- kken dan ook en van het iet veel meer gevlogen. 1. uit Sittard )eek in brand. met moeite ndwonden aan eeding ernstig irandde geheel v a n II u y - iepen, e buurt, u, lurd baren eren varen, op zij; weerga, ar zij neerga, :preit; iuw hiel want, viel tnd; kropen, eslopen, tot schaap; pen, och, 1 al sliepen, nog je legt er, eveld, bevechter, veld. ouwen, schut rouw, en toen, „dutten" e min: ik schutten, bin: ord en Zuien estaan, van buien gaan". klaren touw, s varen, rouw, mien ik, vicht jou dien ik, licht". "itrozen, per kwam, kozen: ire Bram", an 't stuur, en grond, zee-sop schuren stond. (Rijnl. C'rt.) Zee held Jan van Galen, i lekker alsjc kunt halen. in de 17de in verdachte snuffelgra.ge itelijk rijmpje iriften. kunnen ckers" ook tot meest bekende, ruchte geweest etsteeg, die ne- boeren van de 3ns een niet door Teng- hieter, ronse- s. Hij schijnt omgekomen, al- t ïengnagel's dood godaen gebraen. (Handelsblad.) ]b Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: I4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Niet voldoende. Met geringe meerderheid (35 tegen 32 stemmen) sprak de Tweede Kamer als haar oordeel uit, dat Fransch op de la gere school moet kunnen worden on derwezen. Anders dus dan enkele jaren geleden Toen werd een amendement-Wester man van dezelfde ^trekking met slechts één stem meerderheid (37 tegen 36) af gewezen. Gezien vanuit het standpunt van de vrijheid der school, achten we zonder twijfel de laatste beslissing een schrede voorwaarts. Men versta dit voorbehoud. Of inderdaad het Fransch op de lagere school dient te worden ingevoerd, is een vraag van practischen, technischen aard. Antwoord te geven op deze vraag is dan ook taak van de ouders, die te beoordeelen hebben welk .onderwijs voor hun kinderen nuttig en noodig is. Voor een gebiedend optreden van den staat is hier geen plaats. Vandaar dan ook de voldoening over het feit, dat weer een klein stukje vrij heid, paedagogische vrijheid ditmaal, voor het lager onderwijs veroverd is. Alleen maar: het feit dat hier veroverd moest worden toont u, dat de zeggen schap in andere handen, in die der Over heid, is- Daarom kunnen de voorstanders der vrije school bij het verkrijgen van een brokje vrijheid zich niet neerleggen. Z ij streven naar verwezenlijking van vgpouds werd begeerd- Zij vragen: een ander systeem. Stille dankbaarheid. De deugd der dankbaarheid kan zon der twijfel op ruimer schaal worden be- lefend dan in den regel pleegt te ge schieden. Deze waarheid geldt ook voor het po litieke terrein. Tegen die stelling zou echter mogelijk kunnen worden aangevoerd dat zich de gelegenheid daartoe te weinig voordoet in de sfeer van het staatkundige- Maar als dan de mogelijkheid zich opent, is er reden voor erkentelijkheid temeer Welnu, men sla acht op het subsidie- voorstel ten behoeve van de Olympiade- Het is niet te boud gesproken wanneer wordt beweerd, dat de sterkste voorstan ders dezer staatssubsidie werden gevon den in de gelederen van den Vrijheids bond- Als één man stemden de Vrijheids- bonders vóór. "Merkwaardig Want het Program dezer partij vraagt heel duidelijk „vermindering van Staatsbemoeiing". Terwijl aanneming van het regeerings- voorstel juist het tegendeel zou hebben beduid. Juist de Anti-Revolutionaire Kamer fractie is het geweest, die zich eenparig tegen dezen Regeeringssteun verzette. Niet de Vrijheidsbonders, maar de Anti- Revolutionairen droegen dus zorg, dat dit liberale programpunt niet tot een ijdele leuze werd. En we kunnen ons voorstellen, hoe daar in het hart van vele Dresselhuijsia- nen dankbaarheid was jegens hen, die door hun stem den tegenstander be schaamden. ,fg nu niet te gauw: deze erkente lijkheid openbaarde zich toch nog niet- Daar is immers ook een stille dank baarheid Korte berichten. Volgens bericht uit Stockholm is het debat over het rijksverdedigingsvraag- stuk in den 'Zweedschen rijksdag begon nen. Het zou gisteren (Zondag) en van daag worden voortgezet. Er hebben zich ongeveer honderd sprekers aangemeld. Het zal waarschijnlijk het uitvoerigste de bat zijn, dat ooit in den Zweedschen rijks dag is gevoerd. Volgens bericht uit Washington is mevrouw Wilson, de weduwe van wijlen president Wilson, naar Europa vertrok ken. Van Nov. 1924 tot April 1925 is 0.7 percent van den geheelen Zweedschen veestapel afgemaakt om de verspreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan. Omtrent de oogstvooruitzichten wordt gemeld, dat men dit jaar in Duitschland een recordoogst verwacht, daar tengevolge van het warme weer het wintergraan zich bijzonder gunstig heeft ontwikkeld. Men verwacht een nog bete ren oogst dan in 1913. Te Amsterdam is bericht ontvan gen, .dat Julius Barmat uit het zieken huis te Berlijn ontslagen is. De waarborg som is verminderd van 200.000 tot 50.000 mark. Volgens bericht uit Sofia heeft de Bulgaarsche regeering verlenging gevraagd van den termijn voor uitbreiding van het troepencontingent met 10.000 man, welke uitbreiding in verband met het communis tisch gevaar door de geallieerden werd toegestaan tot einde Mei a.s. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Boedapest hebben de Christelijke par tijen de nederlaag geleden en zal het Christelijk gemeentebestuur moeten plaats maken voor een, dat uitgaat van hei democratisch-socialistisch bloc, dat. de overwinning heeft behaald- Het liberale Kamerlid Max, burge meester van Brussel, is door den Koning ontvangen en heeft de opdracht een ka binet te formeeren aanvaard. Hij zal eerst trachten een extra-parlementair kabinet te vormen en zoo dat niet lukt een ka binet uit leden der drie groote politieke partijen. Uit Teheran wordt gemeld, dat de Perzische regeering begonnen is op te treden tegen de bolschewistische agen ten. aldaar. De Perzische politie heeft in het sovjet-gezantschap een groot aantal documenten in beslag genomen, waar tegen van Russische zijde scherp is ge protesteerd. Volgens de „Daily Tel." zijn uit Tehe ran verontrustende berichten omtrent een opstand gekomen. Naar uit Madrid wordt gemeld heeft Primo de Rivera in een teestrede ver klaard, dat de dictatuur in Spanje zich in alle opzichten van haar taak heeft gekweten. Er moeten weliswaar nog eeni- ge vraagstukken van minder belang wor den opgelost, maar men mag toch een al- geheele opheffing der dictatuur binnen afzienbaren tijd tegemoet zien. Het zekerste en eenvoudigste genees middel tegen galzucht, slechte spijsver tering en verstopging vindt gij in Foster's1 Maagpillen. Zij zijn het zacht werkende laxeermiddel waaraan iedereen nu en dan behoefte heeft. Zij staan de natuur bij, en het gebruik er van wordt geen gewoonte. Prijs per flacon van vijftig ver- suikerde pillen f0.65; in apotheken en' drogistzaken. 1 (10) Allerlei. Overleden dhr L. B. Franken, lid van den Gemeenteraad van Bergen op Zoom en bestuurslid van de Coöp. Suikerfabriek Zeeland. A.an de gemeente Kloetinge is een voorschot, van f5200 verleend uit 's Rijks schatkist, ten einde de gemeente in staat te stellen onder waarborg van Re hypo theek dit bedrag ter beschikking te stel len van P. L. Bujtendijk en J. M. van Riet, voor den bouw van 10 arbeiders woningen. A -D1 o r p s p o 1 i t i e k. Aan een Raads- verslag van Ond-Vossemeer in de Thool- scbe $qurant, ontleenen wijl, bij wijze van curiositeit, het volgende. Ingekomen zijln reclames op den aanslag van het schoolgeld door J. de Koning en Van Driel. Burg .en Weth. stellen voor deze ver zoeken ter zijtde te leggen, omdat ze veel te laat zijn ingekomen. De heer Ooms vindt dat een meten met twee maten. Laatst is de reclame van Wed. Kambcut voor haar hond nog ber handeld, hoewel ze een jaar te laat was. Die voorzitter zegt, dat dit een restitutie betrof. Deze verzoekers zijn in de rijks inkomstenbelasting aangeslagen en be- ho'oren dus schoolgeld te betalen. De heer Ooms merkt op, dat de reclame is gedagteekend 24 Februari' en ze wordt behandeld 19 Mei, waarom dan niet eer der aan de orde gesteld. De voorzitter zegt,*at in dien tasschen- tijd is geïnformeerd. B. en W. wijzigen hun voorstel in eene ontheffing. De heer Ooms gaf in overweging elk geval op zichzelf te beschouwen, want met de eene ook de andere te ontheffen, zou een storm van verontwaardiging in de gemeente deen opgaan. In 'temming gebracht worden beide adressanten ontheven van den aanslag met 4 tegen 3 stemmen, die der hoeren Pollie, 0'om-s en de Rijke- .Door de Vrijz.-Dem. Statenfractie is geprotesteerd tegen de gewijzigde dienstregeling bij de Prov. booten en een interpellatie daarover in de eerstvolgende zitting aangekondigd- Door den Commissaris der Koningin Js aan Joh. Wagenaar, veldwachter in de gemeente Axel, mei ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. Middelburg. Door de politie alhier is aangehouden een 18-jarige loopjongen, die zich sehuld:g had gemaakt aan ver duistering van gelden ten nadeele van zijn patroon en die naar België was ver trokken, waarvan hij' verleden week weer hier terugkeerde., De jongen is heden (Maandag) aan de justitie voorgeleid. -Het weer, dat Zaterdagavond ge paard ging met flinke regenbuien, zal zeker wel ooizaak zijn geweest, dat de tentoonstelling des middags maar matig was bezocht. Toen tegen den avond het weer opklaarde is het echter des te druk ker geworden en evenals Donderdag moest tusschen 8 en 9 uur een tweede kaartenbureau in het Schuttershof straat je worden gevestigd om de honderden be zoekers spoedig te kunnen afhelpen. Het was dan ook weer zeer gezellig en toch in alle opzichten rustig en netjes in den tuin, welke goede stemming nog ver hoogd werd door den fantastischen aan blik van de feestverlichting, die bestond uit het nu gekleurd zijn van al de bijna duizend lichtjes en het daarboven op hangen van snoeren gele lampjes. Goes. Daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der Vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland, zal op Dinsdag 26 dezer een aantal Belgische Journalisten een be zoek brengen aan Zuid-Beveland. Deze Journalisten zijn verbonden aan in Ant werpen en omgeving verschijnende Dag bladen en is het de bedoeling van V. V. V., dat in deze bladen een beschrijving zal voorkomen van ons schoone Zuid-Beve land, waardoor de bewoners van Ant werpen en omgeving worden opgewekt liet Goessche land te bezoeken. O.a. zul len bezocht worden de Oester- en Kreef tencultuur te Ierseke, de sluisbouw te Wemeldinge, een boomkweekerij te Ka- pelle, de marktdag te Goes, enz. enz.- Rede mr de Wilde. Nog een laatste herinnering aan de rede van mr J. A. de Wilde, morgen (Dinsdag) avond in het Schuttershof alhier uit te spreken. De Goessenaren en belangstellenden uit den omtrek zullen zeker wel zorgen, 'dat de zaal vol is, niet waar? De spreker is het ten -volle waard. Rede o u d-m inister de Geer. Gaarne schrijven wij ook een opwekkend woord van de rede door den oud-minister de Geer, a.s. Vrijdagavond op uitnoodi- ging der C.-H. Kiesvereeniging uit te spre ken. (Men zie de advertentie in dit nr.) Ook voor deze lezing zal, naar wij ver trouwen, veel belangstelling zijn. Terwijl ook deze spreker recht heeft op een tal rijk auditorium. Tentzending. Gisteravond werd te Goes de laatste bijeenkomst in deze campagne in de tent der Tentzending gehouden, waarvoor zeer veel belangstel ling was. Het woord werd gevoerd door de predikanten Kamsteeg, Steinz en v. d. Vis. De laatste sprak als leider der campagne het slotwoord. De opkomst is dit jaar niet zoo overstelpend groot ge weest als den vorigen zomer, maar toch mag over het' bezoek niet geklaagd wor den. Door tal van sprekers van onder scheiden gezindten is het woord ge voerd. Moge deze prediking van het Evangelie rijke vrucht dragen! De financieele resultaten zijn bevre digend, waarvoor het Comité zeer dank baar is, daar de inkomsten minder en de uitgaven meer zijn, als de tent een stand plaats krijgt in Noord-Brabant en Lim burg, waar weinig Protestanten wonen en meer sprekers van elders moeten ont boden worden. De tent wordt nu verplaatst naar Mid delburg, hetgeen bereids in ons blad is geannonceerd. Gaarne wekken wij ook daar op tot druk bezoek! Dan is de beurt aan Zeeuwsch-Vlaanderen! Wolfaartsdijk. Tijdens een kort, doch hevig onweer sloeg de bliksem Zater dag in een klamp met stroo op de hof stede van den landbouwer P. Blok. Ruim 55000 K.G. stroo ging door den brand verloren. Diank zij den gunstigen wind en het zeer spoedig optreden van de brandweer bleef de schade bij de stroo- ldamp bepaald. De motorspuit verrichtte bij het blussclien uitstekenden dienst. Ruim 100 M. slang moest vanaf de spuit naar de strooklamp worden aangelegd en niettegenstaande dezen verren afstand werden met 2 stralen duizenden liters water in korte oogenblikken in den brand geworpen. Er was veel publiek op de been, zelfs van buiten de gemeente. Zondagmorgen om 3 uur was het gevaar geweken en kon de brandweer inrukken, Kapelle. In alg. vergadering kwam de Neilingsvereeniging K. B. en O. bijeen onder voorzitterschap van den heer P. Scheele. Naar aanleiding van de motulen merkt dhr. 11. Eversdijk op, dat het be- bestuursvoorstel omtrent de salarisrege ling met terugwerkende kracht tot 1 Mei niet het voorstel was van het bestuur. „Met terugwerkende kracht" was er dooi den voorz. aangehaakt. Dhr Eversdijk kwalificeert dit als onreglementair. De voorzitter zegt, dat het hier alleen gaat om de al of niet goedkeuring1 der notulen. Bovendien heb ik evengoed als ieder lid recht om voorstellen te doen. Dhr II. P. Ganseman noemt de notulen geheel conform, doch bemerkt een kleine afwijL king omtrent hetgeen door hem gezegd was inzake de gratificatie v. d. Rroecke. Tenslotte merkt de voorz, op dat den oud- aecretaris door hem dank is gebracht voor de vele diensten de vereen, bewe zen. Goedkeuring volgt. Mededeeling geschiedt, dat het bestuur benoemde als secr. dhr A. J. van Liere en als boekhouder dhr A. D. Snoep, dat het bestuur eenparig besloot dhr. v. d. Broecke, gewezen hulp op1 het kantoor» in 1924 geen gratificatie te verstrekken. Door de heeren II. A. Nijssen en H. P. Ganseman, die de boeken hebben na gezien, werd bij monde van den heer H. P Ganseman geadviseerd tot goedkeuring van de rekening 1924. Wel is een verschil gevonden van f 14.48, waarover met de accountanten is gecorrespondeerd. Diit was over 1922 en dus ten laste van den vorigen boekhouder dhr v. Liere. Den voorz. doet het genoegen dit voor stel tot algeheele goedkeuring te mo gen hooren. Spr. mag nu concludeeren, dat dhr Schrier van alle blaam is bevrijd en dankt dezen nogmaals voor zijn accu raat beheer. Met alg. instemming jverd tot goedkeuring van de rekening 1924 be sloten. Tot nazien van de rekening 1925 wer den benoemd de heeren P. Mol en Joh. Schipper. Ee contributie der leden werd bepaald op 1 Alsnu kwam in behandeling heffing veilingspercentage. Het bestuur stelt voor groote veiling 2 pet., boomgaarden 3 pet. en kleine veiling 4 pet. Dihr. P. Groen- leer kan met het bestuursvoorstel niet accoord gaan en stelt voor om alles op 3 pfct. te zetten. D{e voorz. zegt, dat het bestuur met geen beter voorstel kon komen, en kwalificeert het voorstel- Groenleer als onaannemelijk. Dhr Zegers stelt voor om alles wat aangevoerd! wordt, te rangschikken onder kleine vei ling, ook dit van over water. De voorz. dat begrijp ik wel, des te gemakkelijker 'kunt u koopen. De heer Zegers: ik kan hier best mijn kost verdienen, behoef niet over water te gaan. Spr .wil billijk optreden en geen con currentie: wij! 2 pet. en Goes b.v. 4 pet. Dhr Karelse .zegt indien het voor stel Groenleer wordt ingewilligd, gaat de veiling te gronde. Die heeren de Schip per en de Jonge willen een zeker kwan tum voor .gpoote veiling. Die voorz. wijst er op dat het bestuur deze regeling wel overwogen heeft .maar bij! verande ring de financieele gevolgen niet kan overzien. Met 50 st. voor, 7 tegen en 2 blanco werd het bestuursvoorstel aan genomen. De emballage werd als volgt gere geld: dubbele bushel fl, enkele £0.80, kisten f0.80, deksel f0.20, ships f0.10. Voor huurkoopers per maand dubbele bushel f0.07, enkele £0.04, kisten f0.05, deksel f 0.05, ships f 0.02. Voor huurtelers dubbele bushels f0.04, enkele £0.02, kis ten'f 0.04, deksel £0.03, voor ships 2 ct. Alsnu stelt de voorz. voor de Statuten te wijzigen en de rekening en verant woording in de Mei-vergadering inplaats van Febr. en het boekjaar te laten loopen van April tot April. Aldus met algem. st. besloten. Bij de rondvraag stelt dhr D>. Ganseman voor dhr v. d. Broecke alsnog een gra tificatie te verstrekken. Die voorzitter antwoordt hierop, dat dit niet meer kan. Het boekjaar 1924 is thans afgesleten. Dhr Zegers steunt het voor stel Ganseman; stelt voor dit dan maar op 1925 te brengen. Spr. noemt de ver diensten tegenover de anderen een hon gerloon. De voorz. zegt: het schijnt, dat de leden beter weten dan het bestuur wat het kantoorpersoneel toekomt. De heer A- SlabWkoorn zegt: de aanbieding was toch vrijwillig; de betrokkene is ge- aar een H 5ch L een door de zon Verschroeide Huid. Schrijnen en Smetten.verzacht en geneest men met PUROL Bij flpoth.en Drogisten kozen uit de circa 14 sollicitanten voor het bedrag, door het bestuur bepaald. Bo vendien deze bedienden is toch betaald. (Dhr Zegers interrumpeert: niet betaald). SI- vervolgt: daarom is het onbillijk de kas van de veiling hiervoor nog aan- te spreken. Die voorz.: een voorstel is toch niet gedaan? Zoo is dit thans van d© baan. Daarna trad als spreker op de heer v. d. Pla'ssche, Rijjkstuinbouwconsulent v. Zeeland, met het onderwerp in welke richting moet de fruitteelt zich uitbreiden en hoe kan de veilingsvereeniging daaraan meewerken. Gekozen werd dit onder werp om medewerking te verkrijgen van de Veilingsorganisaties die zich meer dan ooit bewust worden te zijn een organisatie van telers, die den verkoop van producten tot stand hebben te brengen tegen zoo hoog mogelijken prijs. Zich daarom or ganiseerden tot centrale organisatie om te zoeken naar alzetgebied in andere lan den, omdat aanvankelijk werd gedacht aan onbekendheid, maai' vooral bleek, dat er aanwezig moet zijln het kwantum en sor timent Daarom is gestreefd naar goede verpakking en sortiment en het standpunt moiet veld winnen, dat ook de Veilings- vereen. meewerken dat de cultuur goed wordt uitgeoefend. Bij de fruitteelt is dit noig. meier noodzakelijk dan bij de groen ten teelt. De fruitteelt is zeer oiud, reeds eeuwen geleden bestonden de z.g.n. gras boomgaarden. Omstreeks 1880 begon de fruitteelt tot bedrijf zich te ontwikkelen. Men ging meer vroege soorten telen, des ondergrond benutten en zoo is in Zeeland ontstaan de intensieve onder- en tusschen beplante boomgaard. Gebrek aan grond en te veel aan ar beidskracht zijn oorzaak geworden om alhier intensief te gaan werken. Soorten moeten geteeld in de beste variëteiten. 'Ook in Zeeland gaat men in de richting van het fijpste fruit; plantenziekten moe ten bestreden. Men moet meer doen aan bemesting en meer zorg besteden aan de soortenkeuze. De aardbeiencultuur nam groote vlucht iu dei laatste jaren, omdat ze aanpast aan dei bestaande brnstandig- heden en het mogelijk maakt van een klein hoekje veel te halen. Ook bij de verwerking van het fruit zien wijl veran dering komen, meer werk wordt hier aan besteed om de waarde van het product te verhc ogen Een veiling als deze moet trachten de kwaliteit der vruchten tot haar recht te doen komen, en hierop wil spr. vooral den nadruk leggeii. Geen producten als in Limburg, die in de wagon worden ver handeld. Maar probeert leveranciers te worden van fijin tafelfruit. Daarom ge zorgd voor goede sorteering en verpak king, de veilingskist zou spr. willen zien veranderen in een kleine nette verpak king, zooals onze concurrenten dit doen. Vereniging van kleine partijen tot een groot kwantum, waar dei haudel groote partijen vraagt, dient tot aanbeveling. Bij aardbeien, frambozen en bessen zijn groote kwantumssteeds een succes ge- weest. Die Veilingen mogen niet onver schillig staan tegenover de verbetering op dit gebied, wel wordt bet gesteund, doch er moet leiding gegeven worden. Slechte telers parasiteeren vaak op de goede. De veiling heeft tot taak te zorgen dat ook de toekomst blijft aan intensieve fruitteelt, zij moet zich niet tevreden stel len met goede administratie, doch ook werken in het belang van den prij!s. De teelt intensief, dus ook uw veiling, aldus Spr., intensief, dan wordt de toekomst goed. Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Den Bommel A. "Meijers te 's Grevelduin Capelle. Bedankt voor Leksmond (toez.) door D. van Luttervelt te Dussen. Geref- Kerken. Beroepen te Mijdrecht W. H. Gispen, cand. te Scheveningen; te St. Laurens J. H. Kroeze te Leidschendam. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Aalsmeer P. de Smit te Nieuwe Pekela; te Boskoop N. Bijde- mast te Rotterdam. Geref- Gemeenten. Beroepen te JHeriringen H. Kieviet te V eenendaal.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1