Zaterdag S3 Mei 1113 chgroen 30e Jaargang KEES HELDER Aanbesteding Blad iiddelbtirg AARBANK, ïfo 196 S&THIEME* EERSTE BLAD.~ ET A ES I L it ile tovmde. Fotografische Opnamen voor Handel en industrie De Hitte D 51, Middelburg. 12 Juni 1925, van een Zink- steenbestorting, jen van het dijks- het maken van ng tusschen de 2 en 14 van ge- lolder. riit nummer bestaat uit twee bladen FOTOGRAAF Langedelft t 34 - Middelburg >pend van 101 uur. van 1012 uur en en Zaterdagavond wan één tof 10900 I berekend. tot betaling van tusschenkomst der hieromtrent en om- jes worden gaarne HET BESTUUR. ntroleerd Smelten 9 in de Drogisterij 9 jg| de Roode Pilaren, Q 1 de Nieuwstraat, a ft te Middelburg. 5 ;s 11 uur (Zomertijd), uize van Colijnsplaat. van den Nieuw. ndpolder zal alsdan besteden: geschiedt op Dinsdag 3 uur en op Vrijdag 1.10 uur (Zomertijd), iet teekening zijn te en inzending van Ontvanger-Griffier tuur voornoemd, NSON, Dijkgraaf. VAN DER WEELE, Ont v.-Griffier.# Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf#.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Een communistische samenzwering? Naar Belga meldt, maken enkele Stock- holmschc bladen gewag van een besluit der Zweedsche communistische partij, om in opdracht van de derde internationale een bolsjewistisch oproer in het. leger te "ontketenen- Het plan dateert reeds van Mei 1924, toen het communistische mili taire comité werd gesticht, dat zich voor- loopig wijdde aan mondelinge en schrif telijke propaganda in hot leger en op dé vloot voor het raden-stelsel. Er werden in het geheim soldaten- on matrozen- raden gevormd en op ruime schaal spion- nage bedreven. O.m. werd uitgevischt hos men zich meester zou kunnen maken van spoorwegen, bruggen en tuighuizen en hoe men oorlogstuig zou kunnen binnen smokkelen. Verder waren .overal in den lande roode honderdschappen opgericht. Het plan 'strekte om in het noorden van Zweden den burgeroorlog te doen uitbar sten; slaagde de opzet, dan zou Zweden als Karelische republiek doel uitmaken van de Russische Sowjet-republiek. Te Stockholm alleen zouden de revolutio naire samenzweerders over een duizend manschappen en veel wapens hebben be schikt en buiten de hoofdstad over vele soldatenraden en honderdschappen. De derde internationale zou een half millioen kronen voor de onderneming hebben be steed- Korte berichten. De rijksspoorwegmaatschappij in Duitschland, die eenige maanden geleden van het rijk een crediet van 80 millioen' mark heeft gekregen, heeft zich thans tot de regeering gewend met. het verzoek dit bedrag tot 120 millioen te verhoogen. Zij verklaart het surplus van 40 millioen noo- dig te hebben omdat de onderhandelin gen over een buitenlandsche leening nog niet .geslaagd zijn en de tariefsverhoo- ging, met 1 Mei begonnen, tot dusver aan de verwachting niet heeft beantwoord. Het departement van volksgezond heid in Engeland maakt bekend dat in 1924 in Engeland en Wales 1407 men- schen aan inheemsche slaapziekte bezwe ken zijn. De weduwe van den in het huis van bewaring te Berlijn overleden ex-minister Hoefle is voornemens liet rijk een proces wegens schadevergoeding aan te doen, in geval mocht blijken dat verantwoordelijke ambtenaren schuld hebben aan hét over lijden van haar man. Gisterochtend is een auto met 50 arbeiders bij Berlijn in volle vaart tegen een boom gereden. Van de inzittenden zijn 17 zwaar gekwetst. In de mijn Pluto bij Gelsenkirchen zijn twee arbeiders door een ketelontplof fing gedood en andere gewond. Het Belgische ministerie Vandevij- vere werd gistermiddag om half vier om vergeworpen door de socialisten, de libe ralen en de communisten, die met 98 tegen 73 (katholieke) stemmen de motie van wantrouwen der liberalen tegen de regeering aannamen. De frontpartij ont hield zich van stemming. Minister v. d. Vijvere. heeft reeds het ontslag van het kabinet ingediend. Een auto, waarin leden van de ma lariacommissie van den Volkenbond geze ten waren, is in een afgrond gestort. Drie personen zijn gedood en twee gewond. Een der gewonden is de Nederlandsche dokter Swellengrebel. Volgens een bericht uit 'Sofia heeft de ter dood veroordeélde koster van de Kathedraal verklaard, dat de lont van den bom, waardoor de ontploffing veroorzaakt was, aangestoken was door een zekeren Ruben Levy, 22 jaar oud. Men zoekt thans dezen man. Uit Williamson in den Amerikaan- schen staat Virginië wordt gemeld, dat bij een verkiezingsrelletje in de nabijgelegen plaats Kermit twee menschen zijn gedood en drie gekwetst. Die Britsche veldmaarschalk French bekend uit den Boerenoorlog,, den oorlog' van 1914, en de opstand-periode in Ier land, is in den ouderdom van 72 jaar overleden. De zittingen der Prov. Staten. Volgens de provinciale wet houden de 1 rov. Staten slechts twee gewone zittin gen; de^eene wordt geopend op den eersten Dinsdag in. October, November of December. Ged. Staten van Zeeland heb- voor fSamdaciuren Dames-en Kir.iSerconfcctie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES i m q HULST ben nu aan dc regeering gevraagd voor de zomerzitting keuze ie laten uit een eenigszins ruim tijdvak, omdat thans meermalen niet tot Juli gewacht kan wor den en dan steeds een buitengewone zitting aan de Koningin moet worden aangevraagd. De Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw heeft nu, naar de „Tel." meldt, aan de colleges van Ged. Staten te kennen gegeven een dergelijke wetswijziging te willen bevor deren. De bloemententoonstelling te H eemste d e. Gisteren was liet de sluitingsdag van de Intern.. Bloemententoonstelling te Heemstede. Het totaal aantal bezoekers heeft 39345-1 bedragen. Hiervan waren ruim 330.000 betalende bezoekers. De opvolger van den heer Gerretson. Wij lezen in velschillende bladen het bericht, dat opvolger van den heer B. J. Gerretson, die als lid der Tweede Kamer bedankt heeft, zo uzijn jhr mr D. E. van Lennep, lid der Gedep. Staten van Noord-Holland en zoo deze mocht bedanken, de heer H. van Boeyen te Voorburg. Diit bericht is onjuist. Opvolger van den heer Gerretson is de oud-mi- nister van Financiën, jhr mr Dl. J. de Geer en wel volgens liet eerste lid van art. 130 der Kieswet, hetwelk inhoudt, dat iemand, die opgehouden heeft licl der Kamer te zijn doordat hij zijn ver langen daartoe schriftelijk aan het Cen traal Stembureau heeft medegedeeld, ge acht wordt opi de Lijst te blijven voor komen op de plaats, welke hem oorspron kelijk was aangewezen. (Ned.) De gemeentesecretaris van Bergen op Zoom. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen het vol- gende voorstel van B. en W. aangenomen: De raad enz., overwegende, dat Chr. J. A. van L., secretaris van deze gemeente, aanzienlijke bedragen aan leges, die ter secretarie der gemeente worden geheven, welke bedragen ter secretarie waren ont vangen en onder zijn berusting waren, niet aan den gemeenteontvanger heeft af gedragen, noch op eenige andere wijze aan de .gemeentekas heeft verantwoord en wel over het jaar f1921 f793,30, over liet jaar 1922 f2193,85, over het jaar 1923 f3672,80; dat het feit dat de secretaris die gelden niet aan den gemeenteontvanger heeft af gedragen, noch op êenige andere wijze aan cle gemeentekas heeft verantwoord, "maar kennelijk ten eigen bate heeft aan gewend, een strafbare handeling en in elk geval een zeer ernstige ambtelijke misdraging oplevert; dat voorts de secretaris den gemeente ontvanger behulpzaam ;s geweest bij het opvoeren van 'gefingeerde posten op den' kasstaat, dien de ontvanger bij het op maken van het procesverbaal van kas- opneming in Januari 1925 aan het ge meentebestuur zou plaats hebben, over te leggen; besluit: Ghr. J. A. van L. voornoemd te ontslaan uit zijn betrekking van secre taris dezer gemeente en in afwachting van de goedkeuring van Ged- Staten van! dit besluit voor zoover het dit ontslag be treft hem-in zijn betrekking te schorsen. Allerlei. Die Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren met 28 tegen 6 stemmen beslo ten tot het aangaan van een Olympiade- premieleening groot 15.000.000 met de bedoeling een bijdrage a fonds perdu van f 500.000 aan het N.O.C. te kunnen verleenen. A.-R. Partijdag. De liberale „Midd. Crt." meldt blijkbaar uit be trouwbare bron dat op Dinsdag: 23 Juni a,s. te Goes een A n t i - R e v. Partij dag- zal worden gehouden, waarbij als spreker zal optreden de heer H. Colijn. Hr. Ms. „Java", die thans te Vlis singen in de buitenhaven ligt, zal 23 en 24 Mei te Rotterdam zijn, van 28 Mei tot 2 Juni te Willemsoord, van 4 tot 11 Juni iu het Wiltondok té Rotterdam; 13 en 14 Juni te Amsterdam, van 18 tot 22 Juni te Willemsoord, van 23 tot 29 Juni te Vlissingen, van 30 Juni tot 2 Juli to Rotterdam, vanwaar ze de reis naar Schotland en. Noorwegen zal aan vaarden. Staking 1 a ndarb e i dcrs te gen Dinsdag a. s. Door de besturen van den Ned. Chr. Landarbeidersbond en den R.-K. Landarbeidersbond is aan do landbouwers te Wolfaartsdijk, Noorcl- Kraaijert, 's Heerenhoek, Kwaden dammc en Oudelande bericht gezonden, dat op Dinsdag 26 Mei a.s. de staking zal wor den afgekondigd. Middelburg. Voor de a.s. vergadering van den raad zijn o.a. de volgende stuk ken ingekomen. Een voorstel van B. en W. om niet te voldoen aan het verzoek van de be sturen der verschillende tennisclubs om vermindering van de huur der banen op het gemeentelijk sportterrein. Naar aanleiding van een vraag in den raad verzochten B. en W. aan 'het be stuur der Godshuizen te melden waarom geen gehuwde paren in het oudemannen- cn vrouwenhuis kunnen samen worden ondergebracht. Het bestuur deelt mede, dat in 25 jaar in totaal 5 keer een ge huwd „paar is opgenomen. De huidige inrichting van het gebouw laat niet toe anders te bandelen, doch wel was bij een algemeen verbouwingsplan in 1915 opge maakt gerekend met de mogelijkheid ook paren samen onder te brengen. Het blijft de wensch van het bestuur om dit of een dergelijk plan eens te kunnen uitvoeren. Verder zijn ingekomen de jaarverslagen van de Districtsarbeidsbeurs, de Godshui zen en den keuringsdienst. Nog is ontvangen het reeds vroeger vermelde adres van de Middelburgsche Vereeniging van sigarenwinkeliers inzake het verkoopen van sigaren enz. in café's na 8 uur. Het bestuur van de Vereeniging voor Geref. Onderwijs, vraagt f 265 uit de ge meentekas voor aanleg van electrische verlichting in de Mulo-school aa.n de Hee rengracht en verzoekt een spoedige be slissing, opdat, dit werk in de zomer- vacantie kan worden uitgevoerd. Ten slotte zijn er twee adressen van den heer ,T. H. v. d. Bel, het eerste waarin hij tegen 15 October ontslag -vraagt^als leeraar in de lichamelijke oefeningen aan het Gymnasium en liet tweede tegen 1 September als onderwijzer aan de ge meentelijke gymnastiekschool. Gisterenmiddag is een 'deel van de stad voor eenige uren zonder leiding water komen te zitten wegens een breuk in de leiding aan de Kade biji het Bad huis. Tot in den nacht is aan het her stellingswerk voortgearbeid, te midder nacht had ieder weer water. Zooals te wachten was, is het gis- jterenmiddag niet 'druk op de tentoon stelling geweest en ook des avonds was het eerst vrij stil, doch later werd het nog wat drukker. Tegen 9 uur vereenigde het bestuur zich met den voorzitter der jury in de muziektent en daarvoor kwamen de standhouders, om de mededeeling van de bekroningen aan te liooren. Do voorzitter van het Comité, dhr v. d. Hooft zeide clafc men wel I1/2 uur heeft zitten praten over de vraag of men bekroningen zo:u uitgeven aan de standhouders. Ten slotte is besloten me dailles met diploma's toe te kennen. In een vergadering van comité en jury is besloten alleen prijzen >oe te kennen voor de fraaiste standen. Aan de heeren fleijmans, Jacobs-en Lensvelt brengt spr. dank voor hun moeizaam werk. Toegekend zijn eerste prijzen, bestaan de uit gouden medaille met 'diploma aan stand no .46 firma Wed. G. Oud, Pur- merend met 56 punten; no. 30 H. van Toor Jr., Vlaardingen met 50 en 110. 43 firma Burkhard Ypma, te Zevenaar met 50 punten. Tweede prijizen, verguld zilveren me dailles met diploma werden behaald door 1 den heer H. M. J. Hoogesteger, Middel burg met 48 punten, no. 45 den heer F. A. Kraat, Middelburg met 47 p.; no. 54 Radio-gebouw 'der firma J, de Zeeuw te Oostburg mét 43 punten, no. 16, Kon. Zeepfabrieken „D|e Duif" te Den Dolder met 41 punten. Derde prijzen, zilveren medailles met «diploma verkregen no. 33 den heer J. van Graafeiland, Middelburg met 34, no. 31 N.V. Biscuitfabriek „Liga" te Bergen op Zoom met 33 p. en no. 2 Gebr. Julianus, Middelburg met 32 punten. Bij de huisvlijtafdeeltng werden de vol- volgende prijzen toegekend voor de da- meshandwerken aan: Gez. Vissers te Fijïiaart voor een sprei, zooals zij er ook een voor H. M. de Koningin vervaardig den, een groote medaille, geschonken door de afdeeling Middelburg van den olksbond vereeniging tegen drankmis bruik; mevr. Brouwer, Kortgene een klei ne medaille; mejuffr. GoudswaardRad der, Middelburg een zeer eervolle vermel ding en verder een eervolle vermelding, door mevr. E. F. de Paauw, Middelburg, Tanny de Graaf, Middelburg; mevr. Brandsma, Middelburg; Mevr. do Kam, 'Rotterdam; den heer J. v. d. Vijver, ,01- denzaal, mej. E. Voet, Vlissingen en Kinderzorg, Middelburg. Voor de andere afdeel ingen Huisvlijt waren alleen eer volle vermeldingen beschikbaar, die wer den behaald door: den heer A. G. Kruit hof, Souburg voor cle staande klok; den heer J. ^Lamaih, Middelburg voor zijn opgezette vogels; den heer S. P. Willems, Middelburg voor zijn trouwkoetsje; „Kin derzorg" en den heer Roth, Middelburg voor snijwerk; A. de Bourgraaf, Bergen op Zoom voor boetseerwerk, den heer Bruggeling, Rotterdam voor machines en den heer J. J. Hoekstra, Middelburg voor zijn cano. Nadat al deze mededeelingen door applaus en fanfares waren bezegeld, nam de heer v. d. Waarde uit Bergen op Zoom het woord om als geregeld stand houder op de Middelburgsche tentoon stellingen namens alle exposanten te ver klaren, dat deze tentoonstelling nu reeds als geslaagd kan worden beschouwd. Er zijn reeds goede zaken gedaan en veel nieuwe connecties aangeknoopt. Dat suc ces is te danken aan het goed opzetten der tentoonstelling. Spr. hood een groote mand bloemen namens de standhouders aan en gaf den voorzitter een enveloppe met. het over schot va.11 het voor dit doel ingezamelde geld. zijnde f7.30, dat 'bestemd is voor de Ver. tot bestrijding der t.b.c. Goes. Naar wij vernemen belooft de actie der A.-R. kiesvereeniging heel wat. Reeds a.s. Dinsdag is de eerste groote meeting. Niemand minder dan mr J. A. de Wilde zal een politieke rede houden. En dan weten wij dat wij wat schoons te hooren krijgen. Onze vice-voorzittei van het Centraal Comité verstaat de kunst en bezit cle gave om in zeer populairen vorm de problemen, die aan de orde zijn, te belichten en ze voor iéder begrijpelijk te behandelen. De inzet van de actie onzer partij is goed. Wie kan ga ter ver gadering, niemand onzer blijve thuis. Men leze de advertentie in dit nummer. Kloetinge. D© wijkzuster ontving met dank voor verleende hulp uit deze ge meente een gift van f-5- lerseke. Gisteren sprak voor de anti- rev. kiesvereeniging mr D'e Wilde uit Den Haag. Het was een genotvolle ure. Dui delijk en helder werden cle beginselen die heerschen moeten bij de a.s. verkiezin gen uiteengezet. En boven alle dingen werd gewaarschuwd tegen de splijtzwam die verdeelt wat één moest zijn. Niet in broedertwist, maar in het opkomen voor cle eere Gods op alle terrein des levens en dus ook op staatkundig terrein, moe ten wij onze kracht zoeken. Na dank van den voorzitter sloot mr De Wilde de vergadering met gebed- Wissenkerke. In cle Gemeenteraadsver gadering van gisteren is met 6 tegen 5 besloten de 'Openbare School te Geersdijk op to heffen» Vóór stemden dhrn Joh. v. d. Maas en J. J. Buize, J. O. Kramer S. Breure, T. de Ridder en P. M. den Roer, tegen dhrn Abra.hamse, v. Hee, v. Nieuwenhuizen, deRegten Schippers- De kinderen, vcor wie nog' Openbaar onder wijl wordt verlangd, zullen dit kunnen genieten-te Wissenkerke of Kamperland. Domburg. Woensdagavond had onder leiding van Dr Vaandrager de jaarlijksche alg. vergadering plaats van cle Vereeni ging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg. In zijn openings woord wees de voorzitter op de gunstige voorteekenen van 't a.s. seizoen, daar de meeste huizen reeds voor den zomer ver huurd zijn èn in de hotels en verschil lende pensions al goed plaats is bespro ken. Door den secretaris werd het jaar verslag: uitgebracht waaruit we het vol gende ontleenen: Gememoreerd werd het voor Domburg gunstige seizoen 1924, waarin een record weird behaald wat het aantal gasten betreft. Reclame werd ge maakt met onze nieuwe folders in Enge land, in 't binnenland %verd geregeld voort gegaan met de verspreiding van den Gids op reisbureaus en bureaux V.V., terwijl een advertentie geplaatst werd in den Gids der Nederlandsche Noordzeebad- plaatsen en in den Zeeuwschen Toeris tengids. De secretaris verzond op aan vrage 274 pensions- en hotellijstjes aan particulieren met inlichtingen over pen sions. Be Vereeniging plaatste 3 rustban ken, in de Voor-Manteling en op het Duinpad. Zij zorgde, dat deze na de Zon en Woensdagen, de uitgaansdagen van het publiek, van papieren gezuiverd wer- den. Het ledental der Vereeniging werd met een 30-tal vermeerderd, dank zij cle persoonlijke propaganda van haar be stuurslid Minderhoud, waardoor nu on geveer alle belanghebbenden bij) den bloei der badplaats en wie is dat al niet? lid zijn. Vervolgens deed de penningmeester re kening. Be jaarontvangsten bedroegen f394,84; de uitgaven f313,73. Het goed slot was met clat van vorige jaren f 639,80. De heeren Van cle Putte en Westenbur ger werden als bestuursleden herkozen. Een voorstel van het bestuur om het jaarlijksch subsidie aan het fanfarekorps „Apollo" dit jaar te verhoogen tot f75 wegens een dezen zomer hier te houden festival werd, na amendement van den heer A. de Kam, om dit op f 100 te brengen, m. a. 'st. aangenomen. Op een ingekomen verzoek der A.N.V.V. om een bijdrage voor het Ned. Olympisch Comité werd f25 toegestaan. Bij de rondvraag kwamen verschillende zaken ter sprake. Verbetering werd ge- wensclit van den toegangsweg naar het Badstrand en van het Duinpad naar den Hoogen Hil. Dhr. Frank zou een comité willen om in den zomer een feest te organiseeren voor de Domburgsche kinde ren, waar zij; zoo vaak toeschouwers zijn bij de feestjes voor de kinderen der bad gasten. Dit idee vond bijval. Dhr De, Kam zou 't gebedel met lijsten in den zomer willen tegengaan, waarmee ook de vreem delingen zeer wordt lastig gevallen. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een' paar Mijnhardt's Hoofdpijnfabletten doen' deze spoedig bedaren. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth- en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen J. van Andel te Oosterwolde- Bedankt voor Vaassen door H. J. vaa Schuppen te Grool-Ammers. Geref. Kerken. Beroepen te Geesteren J. van Raalte, cand. te Hattem. Bedankt voor Tholen door F. A. den Boeft te Kruiningen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Franeker A. H. Hilbers te Enschede. Ev. Luth. Gem. Drietal te Schiedam J. P. van Heest te Deventer, Th. Scharten te Nijmegeni "ën J. C. Schroder te Amsterdam. Op Dinsdag 2 Juni 1925 wordt in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een kerk dag gehouden onder voorzitterschap van ds F- van Gheel Gildemeester, Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenhage. In de mor genvergadering (half elf) zal ds Gouver neur spreken over Ethischen en Kerk besef en Ir van Voorst'van Beest over de Beteekenis van het Regl- op de Pred. trac- tementen voor de gansche gemeente. Des middags spreekt Prof- 'Slotemaker de Bruine over het Parochiestelsel. De in leidingen zullen kort zijn; het is de be doeling, dat de discussie hoofdzaak wordt. Ter bestrijding van de kosten zal eert entrée van ten hoogste f0.50 gevraagd worden. Alle hervormden zijn op deze samenkomst hartelijk welkom. Geslaagd voor de Vereeniging voor mode vakscholen te 's-Gravenhage voor costumières de dames C. Grootheest en E. van Dijk, voor coupeuse de dames A. Balleur en M. Willems, voor leerares mej. C. v. d. Pefil, alle leer lingen van de Modevakschool, in de Bogard- straat te Middelburg. GOES. Naar wij vernemen is tot Roofd e. Chr. school v. L. en y.L.O. te 's-Gravenzande benoemd dhr A. J. Wz. van Oosten, thans hoofd der Chr. U. L. O.schoo-1, Westwal, alhier.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1