Mo 195 Vrijdag SS Mei 1915 39e Jaargang EERSTE BLAD. Doorzitten «lit nummer bestaat uit twee bladen W. F. DEN HERDER, Groole Kade 44, G0E8. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Adminisfraiie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor le Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Lijsten. In 't geheel zijn Dinsdag 36 candidaten- hjsten ingeleverd. In 1922 waren het er 35. Vele menschen zijn derhalve wijzer geworden. Toch is 't getal lijsten nog te groot. Er zijn nog te veel knabbel partijtjes,. groepen die zich van hun par tijen hebben afgescheiden en nu weer eenige honderden stemmen van deze zul len trachten af te knabbelen. Trachten en het ook doen. Hieronder volgen de namen dezer knab belpartijtjes: 1. Protestantsche Volkspartij: v. d. Laar. 2. Vrije Chr. Partij. 3. Vaderlandsch Verbond. 4. Nederl. Middenstandspartij. 5. Revolutionair Arbeiderscomité. 6. Groep Wijnkoop. 7. Herv. Ger. Staatspartij. 8. Nieuwe Nationale partij. 9. Verbond van Actualisten. 10. Verbond Premievrij Staatspensioen. 11. R.-K. Volkspartij: Arts. 12. Chr. Dem. Federatie: Staalman. 13. Nat. Bond voor Bezuiniging. 14. Vrijdenkers naar 't Parlement. 15. Sportpartij. 16. Grondpartij. 17. Pensioenactie Partij. 18. Havenarbeidersgroep: Wijnkoop. 19. Rapaille Partij. 20. Wilde (Weelde?) Partij. 21. Rentetrekkers Partij. 22. Landbouwers Partij. 23. Socialistische Partij: Kolthek. Van deze zullen de nommers 4, 12, 13 en 20(?) schade kunnen toebrengen aan de A-R. partij; no. 7 aan de C-H. Unie; de nommers 4, 11, 13 en 22 aan de R.-K. partij. De overige zullen meer kwaad doen aan de linksche partijen. Cadaver. De naakt-aan-den-dijk-zetting o.a. van; het Kamerlid dr v. Ravesteijn door het bolsjewisme heeft de gedachte opgewekt aan cadaver-discipline en cadaver-gehoor- zaamheid- Dit herinnert ons aan een rede door dr v. Ravesteijn in de zitting van 22 Mei 1919 in de Tweede Kamer gehouden bij de behandeling der Schoolwet, tot onder steuning van het amendement-Ketelaar op art. 26bis, om geen verhooging van jaar wedde toe te kennen aan kloosterbroe ders. Dr v. Ravesteijn bezigde toen (vol gens de Handelingen blz. 2375) de uit drukking: „Zij zijn volgens de bepalingen der Katholieke kerk gehoorzaam gewor den aan de kerk als een cadaver". Volgens het Kort Verslag blz. 1145 is hiertegen, blijkbaar van Roomsche zijde, geprotesteerd, en opgemerkt dat 't juist het bolsjewisme is dat zijn menschen tot cadavers maakt. Waarop dr v. R. antwoordde: „U hebt geen begrip van het bolsjewisme"; en tot den heer Bulten dat hij „zich een carica- tuur (voorstelde) van het bolsjewisme". Blijkens de droeve ervaring thans door dr v. Ravesteijn opgedaan, blijkt de voor stelling van den heer Bullen wel degelijk juist te zijn geweest. Naast de cadaver-gehoorzaamheid der kloosterbroeders een voorstelling van dr v. Ravesteijn, over welker juistheid wij overigens niet oordeelen kunnen de cadaverbehandeling der uit de Kamer ge- stooten communisten. Er waren voor den spreker van 22 Mei geen zes volle jaren noodig om aan den lijve te ondervinden niet de caricatuur maar de ijzige werkelijkheid van het bolsjewisme. Volkshuisvesting. Van socialistische zijde' is den minis ter van Arbeid verweten, dat hij niet genoeg gedaan heeft voor den woning bouw. Deze beschuldiging wordt weerlegd door de cijfers.- Wat de Regeering heeft uitgegeven in het belang der volkshuisvesting loopt toch in de honderd miljoenen. Natuurlijk is zij thans van lieverlee begonnen zich terug te trekken, om den woningbouw verder over te laten aan de gemeenten en het particulier initiatief. Bovendien is in den laatsten tijd door buitenlanders, die zich hier omtrent den woningbouw ten onzent kwamen verge wissen, eenparig vastgesteld dat op dit punt alle lof toekomt aan de Nederland sche Regeering. Dit is vastgesteld geworden door tech nische ambtenaren der gemeente Liver pool, die te Amsterdam de betonnen hui zen m oogenschouw hadden genomen. Zij maakten terstond plannen voor een der- gelijken bouw in bun eigen vaderstad- Dit is ook vastgesteld door ambtena ren van den Londenschen graafschaps- raad- Vastgesteld ook door Schotsche afge vaardigden, die in het te Edinburg ver schijnend dagblad verslag uitbrachten van hun Ilollandsche reis en als hun mee ning te kennen gaven dat dank zij de woningpoliliek der Nederlandsche regee ring en den ijver van- het Nederlandsche volk het woningvraagstuk in Nederland is opgelost. Niet minder afdoend vastgesteld ook door den Franschen Minister van Arbeid en Gezondheid Mr Godard, die opgeto gen was over hetgeen hij op het gebied van den woningbouw in ons Land had mogen aanschouwen. Hij droeg Neder land aan zijn eigen land voor als een „schitterend voorbeeld". Het is ook vastgesteld .door een ge zantschap van Duitsche architecten, on der leiding van den Keulschen wethou der van het woningwezen dr Greven, die in lof al zijne zoo straks genoemde voor gangers overtrof, toen hij verklaarde, dat Nederland, wat den woningbouw betreft, niet alleen aan de spits staat van den woningbouw in Europa, doch van de ge- lieele wereld. Men moge vrij van al dezen lof van Fransche, Engelsche en JDuitsche vak- menschen over onzen woningbouw een groot gedeelte afdoen; maar dan blijft er nog genoeg stof over om ons land en volk geluk te wenschen dat zij op zoo voortreffelijke wijze voor woningbouw en volkshuisvesting heeft gezorgd, en daar in den buitenlanders de loef afsteekt- Wij zullen na de Juli-verkiezingen mi nister Aalberse wel niet meer achter de groene tafel terugzien, maar deze lof althans kan hem niet ontgaan. Hij heeft dien dan ook dubbel en dwars verdiend. Waar ge op letten moet! liet Bureau van het Centraal Comité zegt het u hierbij Op de bepaling in de Kieswet, die het mogelijk maakt, dat een kiezer, die om een of andere reden niet in staat is op den stemmingsdag zijn stem uit te brengen in de gemeente, op welker kiezerslijst zijn naam voorkomt, in eene andere ge meente aan de stemming kan deelnemen. Deze bevoegdheid wordt in de Kieswet hoofdzakelijk in de volgende bewoordin gen omschreven Art. 57a: Met inachtneming van het bepaalde in de art. 57b tot en met 57j kan de kiezer bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in eene an dere gemeente aan de stemming deel nemen. Art. 57b: De kiezer, die gebruik ma ken wil van de in art. 57a toegekende bevoegdheid, deelt uiterlijk 14 dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van eene gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar, mede, in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorde, de gemeente in welke, hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo moge lijk met aanduiding van straat en num mer. Van de mededeeling wordt een schrif telijke verklaring; opgemaakt. De verklaring wordt door den kiezer en door den burgemeester of den' door dezen aangewezen ambtenaar ondortee- kend. Een afschrift van die verklaring wordt den kiezer uitgereikt. Deze gunstige bepaling geldt dus niet alleen voor kiezers, die sinds het vast stellen der - kiezerslijst zich metterwoon in een andere gemeente hebben gevestigd, maar voor eiken kiezer, ook voor hen, die op den stemmingsdag, om welke reden dan ook, buiten hun woonplaats ver toeven. Zij hebben slechts t<9 zorgen, dat ze uiterlijk 14 dagen vóór den stemdag ter bevoegder plaatse hebben kennis gegeven van hun voornemen om elders hun stem uit te brengen. „Uiterlijk 14 dagen." De stemming zal dit jaar plaats hebben op 1 Juli. De uiter ste datum voor het inleveren der ver klaring moet dus geacht worden te zijn 16 Juni. Deze mededeeling moet worden gedaan „in persoon". Men kan er dus niet een ander op af sturen; het ook niet schrifte lijk doen, als men het geschrift althans niet zelf ter secretarie brengt. Ze mag worden gedaan „ter secreta rie van een gemeente". Dat wil dus zeg gen van elke willekeurige gemeente in liet gansche rijk; het behoeft dus niet te zijn in de gemeente, waar men op de kiezers lijst staat, evenmin in de gemeente waar men aan de stemming zal deelnemen. Om een voorbeeld te noemeneen Aan- sterdamsch kiezer kan in Maastricht gaan mededeelen, dat hij in Delfzijl wil stem men. Men lette echter op wat biji de mede deeling moet worden opgegeven: 1. naam en voornamen; 2. dagteekening en plaats van ge boorte 3. de gemeente, op welker kiezerslijst men voorkomt; 4. een adres in de gemeente, waarin men stemmen wil, zoo mogelijk met aan duiding van straat en nummer. Dit laatste is noodig om het gemeente bestuur in staat te stellen tijdig de stern- kaart aan dit adres af te geven. Den besturen der Kiesvereonigingen wordt met nadruk verzocht in de weken van voorbereiding voor de verkiezing hun aandacht ook bij deze zaak te bepalen en zoo goed mogelijk uit te zoeken, welke onzer A.-R. kiezers langs dezen weg tot het deelnemen aan de. stemming moeten Worden aangespoord. Voor het geval er bemiddeling tusschen» de eene en de an dere plaats noodig is, is het Bureau Cen traal Comité alle dagen geopend en ge reed elke correspondentie te voeren, die het richtig verloop van zaken bevorderen kan. Plet zal ook gaarne opgaaf ontvan gen van de kiezers, die van deze bepa lingen gebruikwillen maken, teneinde de besturen der Kiesvereenigingen ter plaat se, ,waar zij denken te stemmen, daarvan mededeeling te doen en uit te noodigen ook hunnerzijds de mogelijkheid te be vorderen. Wanneer zoodanige kiezer in de plaats, waar hij stemmen wil, geen enkel adres kent, dat hij bij zijn verklaring zou kun nen opgeven, zal natuurlijk de secretaris der plaatselijke Kiesvereeniging zijn eigen adres of dat van een ander daarvoor wil len beschikbaar stellen. Men vrage ook daarvoor de bemiddeling van het Bu reau C- C. Wacht met deze tlingen niet tot den laatsten dag' bij Wielrijders en een door de Zon ver schroeide Huid, Schrijnen en Smetten, ver zacht en geneest men met Purol. Doos 30 ct. Allerlei. Uitgebracht is een ongunstig jaarver slag der Lijm- en Gelatinefabriek „Delft". Het saldo' verlies bedraagt f364.594. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. In behandeling in de a..s. Maandag te houden vergadering van den gemeente raad komen de volgende voorstellen: In verband met het adres van het be stuur van de Federatie Zeeland van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, en nader op hun verzoek verkregen inlichtingen, zeg^ gen B- en W., dat ook al vinden zij de jongste Rijksregeling der salariëering; van de leeraren bij het avondnij Verheids onder wijs niet bevredigend, zij er anderzijds toch' niet. voor voelen, dat de gemeente te dezen in eenig opzicht het gelag zou betalen, en in den vervolge voor zeer liCO'ge uitgaven ten behoeve van het N. O. zou komen te. staan. Ziji zouden, wel er bijl de regeering op willen aandringen, dat nog een garantie bepaling, als voor de Burgerlijke. Rijksambtenaren, ook voor deze leeraren wordt van toepassing ver klaard en tevens er op willen wijzen, dat de nieuwe regeling beslist te laag moet. worden geacht. En ten slotte stellen zij voor op te merken, dat het geven van terugwerkende kracht aan de verlaging hen tegenover de betrokkenen een zeer groote onbillijkheid toeschijnt. Naar aan leiding van de verschillende adressen voor of tegen beperking van het aantal open bare verkoopplaatsen van drank, zeggen R. en W., dat hun inziens het drankge bruik of drankmisbruik te Middelburg niet van zoodanigen aard is, dat tot het nemen van een zóó verstrekkender) maatregel als verlaging van 't maximum aantal vergun ningen behoeft te worden geadviseerd. Niets hebben zij er echter op tegen, om evenals voor de tapvergunningen reeds van toepassing is ook voor de slijtvergun- ningen te bepalen, diat geen nieuwe meer door B. en W, zullen worden verleend, en zijl stellen daarom voor, een verzoek aan de Koningin te zenden, om dit voor Middelburg te bepalen. Ter vaststelling worden aangeboden de rekeningen van den Reinigmgs- en oot- smetlingsdienst, waaruit blijkt, dat het door de gemeente bij te passen tekort bedraagt over 1924 f 55209-35 tegen een raming van f'59222.44Va- De rekening van de Duinwaterleiding geeft, 'n bedrijfsoverschot van. f!090.77'/2, dat burg. en wei tb. voorstellen op de reserverekening over te brengen, terwijl zij voorstellen met dat 'van de gasfabriek ad f 28 50V2 hetzelfde te doen. Nog stellen zij voor zulks tc verrichten met het goed slot van het el. bedrijf ad f27713.77 en dus ook met dat deel zijnde f 5669-08, dat volgens de verordening aan de ge meentekas ten goede zou moeten komen, wat zij niet in strijd met die beheers- veroruening achten. Ten opzichte van de 14e wijziging van de gemeentebegroioting 1924. welke de vorige maal werd aangehouden, deelt thans' de minderheid der commissie van financiën mede, dat zij' zich niet met die wijziging kan vereenigen, omdat het toe gestane crediet voor de feestelijkheden bij' het bezoek van II. M- de Koningin, met ruim 56 pCt is overschreden. 'Naar aan leiding van het verzoek van den Markt- koopliodenbond om vermindering der marktgelden, zeggen B- en W. dat zijl niet de waarde van de mededeeling, dat de marktkooplieden door den achteruit- gaanden tijd hun kosten niet meer goed kunnen maken, kunnen beoordeelen, daar die mededeeling in geen enkel opzicht wordt toegelicht. Evenmin is het te zeg gen, of bij inwilliging; van het verzoek de totaal opbrengst zal dalen en. zooja met hoeveel. De eerste 12 marktdagen gaven in 1924 f 1207.10 en in 1925 de som van 1975.95, maar R. en W- wijzen op het slechte weer van dit voorjaar. Deze toevallige en abnormale omstan digheden kunnen voor B. en W. zeker geen reden zijn om een voorstel tot ver laging der marktgelden te doen. Biji het verleenen van het. ontslag aan m^j. van Konijnenburg als onderwijzeres aan school G- werd een reorganisatie voorstel aan gekondigd. Het gewoon voorzien in de vacature en daarmede de kans op aan stelling van een overcomplete leerkracht aan de U- L. O- scholen voor bijzonder onderwijs, zou de gemeente f 10000 ongev. kunnen kosten. Door het aanstellen van ten vakonderwijzer in de wiskunde en oen voor de Natuurkunde zal de jaar- lijksche uitgaaf voor de school slechts met f 1750 worden verhoogd en daarom stellen B. en W. voor daartoe te hesluiten, en ingaande 1 Mei j l. -den heer Ir R. Di. de Roos te benoemen tot vakonderwijzer in. de wiskunde en den heer A- de Smidt in Natuurkunde heide tegen f 125 per wekelijksch lesuur, en tevens de sala- rkering van de vakonderwijzeres mej. v. d. Ft-en ook op dat bedrag, te bepalen. Ter benoeming van een curator van het gymnasium in de vacature ontstaan dcor het ontslagnemon van den heer J. C. van der Hanst, H.Jz. dienen B. en W- de volgende niet-alphabetische aanbeve ling in: mr II. F. Lantsheer, voorzitter van den polder Walcheren en mr A. Mieer kamp van Embden, rijksarchivaris in Zee land. Verder wordt voorgesteld de .tijde lijke concierge-amanuensis van het Gym nasium, F- G. Hendriks definitief als zoo danig te,' benoemen. - Ten slotte stellen B„> en W. nogwvoor met de Bank vo;or Nederlandsche gemeen ten een rekening-courant-overeenkomst te sluiten, daar het Rijk wensoht, dat ver rekeningen tusschen Rijk en gemeenten via die bank pLaats hebben. HET LIGT NIET AAN HET WEER! Gij behoeft bij vochtig weer niet rheu- matisch te zijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder nor male omstandigheden stroomt door uw gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden is de taak der nieren. Te veel werk, zorgen en weersverande ringen verzwaren deze taak, en dan kun nen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden behoorlijk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kris tallen vormen zich in de spieren, ge wrichten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen be kend als spit, ischias of rheumatiek, naarmate de rug, beenen of andere déelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urmestoornissen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere ver schijnselen van een nieraandoening op merkt, gebruike men Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Zij hadden succes, zélfs in gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs fl.75 per flacon. (32) HO^OEOPATHEN! Vergeet niet, als gij geneesmiddelen koopt dat het van zeer groot belang is, deze te betrekken uit een goede homoeopathische apotheek. De eenige zuiver homoeopathische apotheek in Nederland is die van I C TH. VOORHOEVE Co Apothekers - 's-Gravenhage. Verkrijgbaar in oorspronkelijke ver pakking bij Derde Tentoonstelling van Handel en Nijverheid te Middelburg. Nog enkele exposanten hebben recht op :een beschrijving van hun stand. Daar is eerst dhr G. WiOLDERS, die die in stand 44 een keurige verzameling van electrische huishoudartikelen, Heem- af-motoren, ornamenten en lampen, en niet te vergeten Western-stofzuigers expo seert. Ook zorgt dhr W.olders voor de verlichting van de stands en den tuin» In den tuin is ook de stand (no. 431 van BURKHARD' YPMA uit Ze- Ven aar, die,- evenals vorig jaar, uit komt met houtbewerkingsmachines en. wel met heel zware vorig jaar met lichte machines. Voor ambachtslieden een kijkje waard. In de veranda bevinden zich, be halve de reeds genoemde, nog enkele interessante stands. In den hoek tegen de kleine zaal, die van den KEURINGS DIENST VAN WAREN. Daar is ten aan zien van volksvoeding veel te leeren. We zagen er o.a. schadelijke versier selen van gebak, loodhoudende, dus ver- giitige, artikelen, gevaarlijk snoepgoeu. het vuil (vnl. stalmest) dat in 2 L. ongezeefde en slecht gezeefde melk zit, enz. De NED.. MIRAX-MIJ. laat in stands 38 en 39 zien haar in den wand inge bouwde 'brandkasten in 5 verschil lende maten voorzien van een spe ciale vulling met hard gebrande, vuur vaste klinkers met stalen hoeldijh en pen nen, zoodat die brandkast niet alleen; brand- en inbraakvrij, maar ook smeltvrij is. Die Mirax-brandblusschers zijln in ver schillende kleuren geëtaleerd. Het is een. mechanische, geen chemische blusscher, zoodat verschillende vloeistoffen kunnen gebruikt worden. D|e fabriek houdt de ge leverde toestellen ook geregeld onder con trole. Nu nog enkele stands in de groote zaal. De bekende Mij, VAN BERKEL's PA TENT uit Rotterdam exposeert in stand 19 haar vleeschsnijmachines (waarin als verbetering een slijpapparaat en een back- plate om de eindjes op te snijden) en slnehvegers. D;e Mij. is er in geslaagd door een verbeterd procédé het lak van snijmachines en schalen te vrijwaren voor beschadiging door bijtende stoffen. De HOBART BERKELFABRI EK MIJ, eveneens uit R o11 er dam, komt uit in stand 20 met haar vleesch- en koffie molens, en mengmachines, alles voorzien van bronzen lagers, zoodat slijtage is llifcrp^lnfpn Die KÓN. ZEEPFABRIEKEN „DE DUIF" uit Dien Dolder .hebben een rui men stand opgeslagen en maken vooral reclame voor de Triomf- en Fonteinzeep, alsmede voor haar zeeppoeder. In stand 24 bij het tooneel zagen we verscheidene gaskachels (eigen merk, gering gasverbruik en veel warmte ontwikkeling), gasfornuis (Fransch fabri kaat), gasslangen, messenslijpers, enz., alles geëxposeerd doofr den heer A. SCHETS uit R ij s w ij k. In den aangrenzenden stand no. 25 is weer gélegenheid om de kwaliteit van bier, speciaal van stout te beoordeelen en wel van de ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ. De SUIKERWiE RKF AB RIE K „De VLIJT" (L. J. Steenland, Middelburg) verkoopt haar suikerwerken in 't groot aan H.H. winkeliers en stalt in stand 26 haar waren ter kennismaking uit. Wie Willen ook nog noemen stand 29 van de NED;. MIJ. VOOR WEEGWERK- TUIGEN uit Amsterdam. Een uitge breide collectie dezer werktuigen wordt hier den belangstellenden toeschouwers getoond. Stand no. 8 van de firma WOL- DRING 1DEMA te Groningen geeft te zien een keurcollectie Inlandsche wijnen met en zonder alcohol. Speciaal- merken van deze firma zijn „Cultura" en „Abstinent". Voorts diverse limonadesi ropen en Roelfesema's dubbele likeuren. Als geheel nieuw artikel in haar branche brengt deze firma naar voren „Kalle- mooi", citroenschil (Fladderak) met al cohol. Als Nederlandsche Fabrikante dringt de firma Woldring en Idema er op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1