Backin No 194 W oensdag 80 Mei 1915 S9e Jaargang KEES HELDER Staïi No. (Tooneel) Onderwijs. Bakpoeder EERSTE BLAD. VERGRQOTINGEK èiimiaiM. Stateu-Êefteraai. Kerknieuws. ^rerfiklieurten. Bit tie Provincie. Rgcbtszaku. Chocolade-Zandtaart rjit nummer bestaat uit twee bladen Doorzitten bij Wielrijders - Stukfoopèn - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - öoorgeloopeiT Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. ook naar oude en verbleekte foto's FOTOGRAAF Lartgedelft l 34 - Middelburg» TENTOONSTELLING MIDDELBURG van F., I A. L. G. WITTE, Goes WIJNEN - LIMONADES DrOel"ker's Drukkers-Exploitanlen: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorslslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie'n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Met bet oog op Hemelvaartsdag ver schijnt morgen geen nummer van onstrfad. Candidatenlijsten. De candidatenlijsten zijn in de h oofd - plaatsen der verschillende Kieskringen behoorlijk ingeleverd. Te Amsterdam be reikten zij het respectabele cijfer .28. Voor de aardigheid volge hieronder de opsomming: Vrijheidsbond 2, A. R., C.-H., EL-K., S.-D-, V.-'D., V. V. i), D. P.2), Mid denstanders, C- D.3), Rentetrekkers, Bond -voor Pensioenactie voor personeel der zeemacht beneden den rand van officier, IV. P. 4), B- P- S. 5), Sportpartij, II. G. S. 6), R. K. Vp.7), C- P. 8), S. P.9), Vrijdenkers, R. A. C.10), S.G.P.11), Bezuinigingspartij, .Protestantsche Volkspartij (partij v- d. Laar), en een lijst voot Wijnkoop en v. .Ravesteijn. Te Middelburg werden 21 lijsten inge leverd, ook een respectabel cijfer, onder welke drie die niet op de Amstendam- sche lijst voorkomen, t. w. de 'Bond van activisten en de Platteland erslijst de Boer en lijst Braaf. TeRotterdam zijn er ook nog bij ge komen de Rapaille Partij can(didaat Co- remans), en de Wilde Partij- In. totaal zijn in den lande'34 lijsten ingediend. i) Vaderlandse!» Verhond. 2) Democratische Partij. 3) Clicistcn-Democraten. 4) Nieuwe Na tionale Partij, 4ie zich noemt de Rechte?) Christelijke parlij-candidaten de Leeuw en Vis. 6) Bond Prem'ievrij Staats-Pensioen. 6) Hervormd Gerèf. Staatspartij. '7) It.-K. Volks partij. 8) Communisten. 9) Socialistische Par tij. 10) Revolutionair Arbeiderscomité. n) Staatkundig Gerefonneerde Partij. De Vrijzinnig-Democraten en de Onf- wapening. Twee jaar geleden zeide Prof. van E-mbden in de zitting der Eerste Kamer 22 Maart 1923: „Volmaakte weerloosheid is bijna de uitnoodfgingkom binnen." Thans wordt aan die zijde geleerd: „De grootste kans dat on« grond gebied van de rampen van den oor log versehoond blijft, is juist gelegen in volledige ontwapening." Precies andersom dus. „Een ommekeer, welke waard is be- i.tjteld te worden als een politieke bok- kesprong. Het is niet',te denken dat de nalie in meerderheid dezen sprong zal meemaken. Trouwens in den V. D. Bond zeiven gingen reeds stemmen er tegen op. i Verbetering. In onze driestal Rijksmiddelen (no. van gister) is sprake van 51/2 duizend. Moet zijn 5ty2 honderdduizend. Korte berichten. Een vbeslnit van de Russische re- peering heeft den dienstplichtigen leef tijd voor de roóde garde van 20 op 21 jaar gebracht. De zevende intern, arbeidseonfe- rentie heeft gisteren haar bureau ge- vormei De Nederlandsche regeering heelt het amendement ingetrokken -in zake nachtarbeid vau bakkers. De Belgische socialisten hebben een scherpe oppositie aangekondigd tegen de regeenng-Van.de Vijvere. Het ligt in de bedoeling der oppositie-par tijen hel nieuwe kabinet reeds heden tot attreden te dwingen. D® zitting van den gezanteoraad, die heden zou plaats hebben, is uit gesteld in verband met de nog be staande meeningsversdhillen tnssehen Engeland en Frankrijk ter zake van tde aan Duitsehland te richten nota. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Engelsche Bank, de Fransche Bank en de Reichsbank overeengekomen zijn geen credieten meer te verstrekken aan Rusland of subsidies aan con cerns. W D,e commissaris-generaal van den olkenbond Smith is uit Amerika we- aer te Boedapest aangekomen. In een interview over den toestand in Hon garije zei.de bij, dat de go-ede oogst- vooruitzichten van veel beteekenis voor de financiëele reconstructie van Hongarije zijn. Ook de lasten der be* lastingbetalers zullen daardoor wor den verminde rd. De Russische emigranten te Da rijs twijfelen er aan of Sawinkof wel zelfmoord heeft gepleegd. Zij vermoe den, dat Dij in de gevangenis te Mos kon vermoord is. De' liga voor de menschenrech ten heeft nu op verzoek van de weduwe va.11 Sawinkof aan Krassin geschreven en dezen e en nauwkeurig rapport over Sawinkofs overlijden verzocht. Volgens bericht uit Peking heeft maarschalk Tsjang Tso Lin aan gene raal Feng een ultimatum gezonden, waarin terugtrekking van Feng's troe pen uit Peking wordt gaëischt.. Er zullen eerstdaags te Kaboel 10 vliegtuigen arriveeren, door Rus land aan het Afghaan&che leger ge leverd. De sovjet-regeering stelt ook bestuurders vóór deze -vliegtuigen ter beschikking. - De betrekkingen tusschen Est land en Rusland zijn den laatsten tijd zoo gespannen, dat laatstgenoemd land paspoorten weigert aan de Est- landscbe zakenlieden. De Belgische Kamer heeft met algemeene stemmen den .socialist Mr Emiel Brunet tot voorzitter herkozen. De auto-bus. De minister van binnenland schei zaken en landbouw heeft aan Gedeputeerde Sta ten geschreven: Tal van onder mijn departement res- sorteeren.de ambtenaren moeten ,zich- vopr de uitoefening van hun dienst vrijwel -dagelijks op reis begeven, waarbij zeer .«dikwijls gemeenten of plaatsen moeten ■worden bezocht, welke per spoor .oftram met of moeilijk zijn te bereiken. Ik acht het gewenscht, dat. in dergelijke gevallen zooveel mqgelijk van de aanwezige anto- bu-sdiensten -gebruik zal worden gemaakt. Ten einde mij, een juist overzicht van de bestaande ondernemingen'te kunnen vor men, zal ik gaarne van Uw College een opgave ontvangen van de in uwe provin cie bestaande autobusdienst, onder ver melding van de nemen en adressen der diverse ondernemers. Voorts zal ik het op piijs stellen regelmatig (b.v. maan delijks) mededee'-Hng te ontvangen van eventueel© wijzigingen of opheffing dier diensten, zoomede «van eventueel© oprich ting van nieuwe diensten. Allerlei. De heer B. J. Gerretson heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamer. De indiening van een aparte lijst voor de heeren Wijnkoop en Van Ravesteyn, voor de a.s. verkiezingen, is geschied buiten medeweten van de betrokkenen, en die indiening zal hunnerzijds niét to-t eenig praktisch gevolg kunnen leiden. Het is nog niet beslist of de Olympiade door kan gaan. Het eerste miljoen is er. Olympische Spelen. Die heer Edward W'. Bok te Philadel phia, zond uit Amerika 'tYolgende tele gram aan „D-e Telegraaf" „Onder voorwaarde, dat het fonds voor de Olympische Spelen bijeengebracht wordt, ben ik bereid daarin f25.000 te storten. D-e Nederlanders mogen deze ge legenheid niet voorbij- laten gaan om zich voor het forum van de wereld te verton nen als een vooruitstrevende natie". De Kamer van Koophandel besloot f 10.000 bij te dragen en in het Waar borgfonds tot een bedrag, van f 15.000 deel te nemen. Ook de anti-revolutionaire leden stemden voor dit voorstel. De Ned- Spoorwegen hebben toegezegd voor f25.000 deel te nemen in het ga rantiefonds. Ploeg enstelsel. De vertegenwoordigers van de organi saties in het Industrieel Broodbakkers- bedrijf, behoorende tot de volgende lan den: Duitsehland, België, Denemarken, Hongarije, Nederland, Polen, Cechoslova- kije en Zwitserland hebben definitief het Internationaal Verbond van het industri eel broodbakkersbedrijf gevormd. Boven dien hebben zij adhaesie ontvangen van Oostenrijk, Finland en Zweden. De president van het Internationaal Verbond van het Industrieel Bakkersbe drijf heelt 'n nota gericht aan het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève, be treffende den nachtarbeid in de brood- bakkerijen. Die hoofdstrekking van de nota is invoering van een ploogenstelsel. verpleegster in het Ziekenhuis te dezer stede. Schoondijke. Maandagavond omstreeks half negen is het 41/2-jarig dochtertje van de familie B. alhier zonder dat zulks bemerkt was, van een loopplank, liggende over een achter de woning loopende nieuwe vaart gevallen en jammerlijk ver dronken. Zouteiande. Dinsdagmorgen is het lijk van den eersten machinist van „De Jonge Catharina", Jan Pieter Hendrik Sesseler, dat op den Ssten dezer op het strand alhier is aangespoeld en aldaar was be graven, op verzoek van de familie per GEËXPOSEERD: «Bolastingpersoneel- De minister van financiën heeft de sa larisschalen .vastgesteld ingaande 1 Jan. j.l.commiés 2e kl. maximum f1300; hoofdcommies maximum f 2900; com mies-verificateur maximum f3000; verifi cateur maximum f 4200. lijkkoets van hier vervoerd en te Vlis- singen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld- Tweede Kamer. De Kamer heeft het Fransch op de lagere school weer ingevoerd. Mej. Wes terman zag haar hiertoe strekkend wets ontwerp aangenomen. Met 35 tegen 32 stemmen, terwijl 33 leden op het appèl ontbraken. Van deze 33 waren twee niet in staat te 'komen, namelijk de heereni Wamaar, die nog niet beëedigd was, en Gerretson, die lijdende is. De Communis ten, Vrijheidsbond en Chr.-Historische Unie waren eenstemmig voor en de S. D. A- P. eenparig tegen het ontwerp, de ove rige partijen waren verdeel d. Van de vrij - zinnig-democraten .ging mr Oud wel, Ke telaar niet met 'Jt voorstel mee. In de A.-R. parlïjl waren de onderwijsmannen verdeeld- Enkele leden gingen met den grooten tegenstander v. d. Molen mee; an deren stemden met Heukels voor het ont werp. Wij kunnen deze beslissing niet toe juichen- Vermelden wij nog dat do Kamer bij zuivere partijstemming heeft beslist dat volgende week nog het Bioscoop-ontwerp zal behandeld worden; en a.s. Dinsdag bet debat zal worden voortgezet op de wetsontwerpen van den minister van oor log tot wijziging van de militaire pen sioenwetten. Bij de gisteren begonnen be raadslagingen vond de minister slechts matigen steun rechts (Duvmaer en Tila- nus) en daartegenover heftig verzet links (Ketelaar en ter Laan), die tegen de aan tasting van verkregen rechten -opkwamen. De minister van oorlog week echter niet van zijn standpunt, dat men na de jongste beslissing nopens de burgerlijke -pensi oenwetten deze wijziging cn aanvulling van de militaire pensioenwetten niet kon afwijzen, ontkende de aantasting van ver kregen rechten en beriep zich met klem' op den toestand van 'Is lands financiën, welke nog steeds tot voorzichtigheid noopt Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gouderak J. C- Wolthers te Sprang. Bedankt voor Putten door dr J. D. de Lind van Wijngaarden te De Bilt. Geref- Kerken. Beroepen te Hendrik Ido Ambacht L. J. AHaart te Rozenburg; te Zevenber gen W. H. Gispen, c-and. te Scheveningen- Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Arnhem dooi' S. C. v. d- Ven te Lisse. Te Beilen is in den ouderdom van '83 jaar overleden de heer J. de Braai Cz., oefenaar in de geref- kerken van Drenthe en bevorens reizend agent van de Veree- niging -voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Hij was geboren te Zierikzee. Donderdag (Hemelvaartsdag.) Ned- Herv. Kerk. 'sH-eer JEtendrikskindcren vm. ds Me loen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexanaen le stuurman groote vaart G- O. Verschoof, W. H. Hupkes en A- v. d. Maas; etn voor het voor- loopig machinistemdiploma J. Vis en G. de, Groot, beiden te Vlissingen. Men deelt ons mede, dat de Hon- gaarsche kinderen die naar Zeeland zijn gekomen, allen de plaats hunner bestem ming hebben bereikt. Het bleek dat er, evenals de vorige maal, weer enkele kin deren ontbraken, zoodat sommige pleeg ouders hun aangevraagd kind niet heb ben ontvangen. Op dit oogenblik weet het Zeeuwsch Comité de reden niet waarom deze kinderen niet met dit transport zijn meegekomen. Indien de pleegouders die hun aangevraagd kind niet ontvingen daarvan zoo spoedig mogelijk, in elk ge val vóór 27 Mei, bericht willen zenden aan den secretaris Ph- Wessels, Pape gaaistraat, Goes, zal deze dit bij de Hon- gaarsche Liga onderzoeken en trachten te bevorderen dat deze kinderen met het e.v. transport in Juni meekomen. Goes. D-e T. B. C.-commissie der Goe- scbe Wijkverpleging benoemd© i-n plaats van de te Zetten benoemde- Wijkverple* gingzuster C-. Me-rison, zuster Ten Hoeve, V er koop van gestorveneen den. Het kantongerecht te Purmerend heeft onlangs tot een hooge boete ver oordeeld een paar kooplieden, die ge storven eenden uit Volendam afkomstig, ten verkoop in voorraad hadden. Vol gens den directeur van den keuringsdienst voor waren te Alkmaar verkeerden deze eenden in ondeugdelijken toestand en zou den zij schadeffjk voor de gezondheid kunnen zijn. De kooplieden gingen tegen dit vonnis in beroep, met gevolg, dat zij nu door de Haarlemsche Rechtbank wer den vrijgesproken. Derde Tentoonstelling van Handel en Nijverheid te Middelburg. De dag is weer aangebroken, dat in de hoofdstad van ons gewest de tentoon stelling van Handel en Nijverheid wordt geopend. We zijn er bijna aan gewoon geraakt, dat er omstreeks -Hemelvaartsdag een dergelijke tentoonstelling in het Schut tershof wordt gehouden. En ook nu heeft het ijverige Comité dat ©enige wij ziging heeft ondergaan gezorgd voor een go-ede orga.nisa.ti© der expositie. En dat daaraan veel vastzit, laat zich denken! Zooals bij iedere tentoonstel ling, wegen de laatste loodjes het zwaarst. Toen wij, gisteren een kijkje namen, bleek het hier en daar nog een chaos en waren er nog maar weinig stands klaar. Maar er is -gisteren en vanmorgen hard gewerkt, zoo dat te ongeveer twee uur de boel „aan de-n kant" was en de gasten ko-nden worden ontvangen. In de voorzaal van het Kunstmuseum had te 2 uur de officieel© opening der tentoonstelling plaats, Is goedkoop en heerlijk, indien gebakken met Backin vervangt de Gist. 250 gr. ongezouten of ge» wasschen boter f 0.70 marg. f 0.30 250 gr. suiker„0.13 200 gr. Dr. Oetker's Gustin of maïzena 0.10 4 eieren0.24 1 theelepel van Dr. Oetker's Vanille»suiker 0.02,/j 1 Dr. Oetker's Backin 0.02Va 50 gr. cacao0.07Va Q-89l/s Bereiding: De boter wordt even verwarmd, dan tot room geroerd. Men voege lang» zamerhand suiker en Vanillesuiker toe, dan een ei, een weinig poedei met Backin ver» mengd; is dit goed verwerkt dan weder een ei en wat poeder, tot de eieren en de poeder verbruikt zijn. Ten laatste wordt de cacao door de massa geroerd en deze in een met boter ingewreven vorm gedaan en bij matige h«tte een goed uur in den oven gebakken. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakje ris Eenige Importeurs E. Ostermann fx Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gr a tis»receptenboekje toezenden. De voorzitter van het Comité, dhr, A. G. v. d. Hooft, voerde eerst het woord en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Vooreerst den heer P. D-umon Tak, die wederom bereid was het eere-voorzit- terschap te aanvaarden. Ook wordt wel kom geheeten mevrouw Dwmon Tak. Voorts wordt het. welkom toegeroepen aan de vertegenwoordigers van de Ge meente, de Handelsvereenigingen ën de Kamer van Koophandel. En voorts de Ex posanten en verder© genoodigden. 't Woord Tentoonstelling heeft voor velen een onprettigen klank, daar te vele tentoonstellingen niet voldoende worden bezocht. Het Comité stond voor het pro bleem: een jaartje, of twee jaren wach ten? Maar het spreekwoord zegt: rust roest. En gelet op de warme belangstel ling, die onze Tentoonstellingen reeds ja ren mochten ondervinden en op welke het Comité ook van vele Exposanten na afloop den dank'mocht aanvaarden, heeft hét Comité deze tentoonstelling met nieu wen moed weder voorbereid. Vele Firma's gaven aan den oproep gehoor en verklaarden zich bereid mede te exposeeren. Wanneer wij straks de standen zullen gaan bezichtigen, zult ge weer ervaren, wat op 't gebied van Han del en Nijverheid is te zien. Het Comité heeft gemeend naast deze Tentoonstelling ook een Nationale Huis- vlijt-Tentoonstelling te moeten organisee- ren. Toen het Comité vernam van de leege kas van de Vereen, to-t bestrijding der Tuberculose alhier en van het plan om een bazar te houden (die altijd schade beteeke-nt voor de winkeliers) heeft het gemeend een verloting te moeten hou den ten bate van bovengenoemde Ver- eeniging. Alle artikelen hiervoor zullen worden 'aangekocht bij de Exposanten. Ondanks de sombere voorspellingen over deze Tentoonstelling, is alle ruimte bezet in de zalen en in den tuin. Spr. wenscht den Exposanten goede zaken toe en dankt voorts de heeren Heijmans van Vlissingen, Lensvelt van Veere, Jacobs van Vlissingen en D© Jong van Middelburg voor de bereidwilligheid o-m als jury te willen fungeeren. Mogen zij, ook het vertrouwen hebben van de Exposanten. Ook de dames Boömer en D© Haas en de mede-juryleden brengt Spr. dank voor het waarnemen van d-e moeilijke taak der beoordeeling. Aan de Pers brengt Spr. in 't bijzonder dank voor liet groote aandeel, dat zij had tot het welslagen dezer Tentoonstel ling. Alles wat noodig is om de Tentoon stelling te do-en slagen, is dus aanwezig. Allen van binnen en buiten de veste

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1