Ho 193 Dinsdag 19 Mei 1915 39e Jaargang DE HEMELLOODS. IöMlani Baitenlantf. Drukkers-Exploiianfen OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Adminisfraiis no. 58* Postrekening No. 36000. Bijkantoor Ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Rijksmiddelen. De maandstaat, der Rijksmiddelen over April jl- maakt geen ongunstigen indruk. Er kwam ruim twee miljoen meer in dan in April van 't vorige jaar; en dat niettegenstaande registratie-, successie- en invoerrechten, statistiekrecht, goud en zil ver, domeinen, suiker- en wijnaccijnzen, dividend- en tantièmebelasting en ver mogensbelasting tot een totaal bedrag van ongeveer vijf en een half duizend te ruggingen. Tot de verhooging hebben vooral bij gedragen het bieraccijns dat van 298 dui zend klom op een miljoen en 237 dui zend; de zegelrechten, die 2i/a ton voor uit gingen; do grondbelasting die 2 erï de inkomstenbelasting, die 7 ton meer opbrachten. De tabak bracht ook een en een kwart ton meer op. In totaal brachten de middelen op f 37,394,245,40 tegen f 35,390,793,401/2 over April 1924; en sinds den aanvang des jaars 146 miljoen gulden tegen 134V2 miljoen vorig jaar. De inkomsten van het Leeningsfonds brachten f 10,5 (v. j. 10,7) miljoen op. Moscou's macht. U gelieve hoe eer hoe beter van uw post te verkassen, Want een ander zal in uwe plaats dat varken wel wasschen. Diezé woorden van wijlen Jacob van Lennep, uit scherls gesproken, komen onwillekeurig den oppervlakkigen lezer voor de aandacht, wanneer hiji verneemt, dat do bolsjewiken in Rusland den Ne- derlandschen partijleider uit zijn „amb ten" hebben ontzet. Doch bij eenig nadenken maakt humor voor ontsteltenis plaats. Ontsteltenis over hetgeen het partijbe stuur eener vreemde natie tot zelfs bui ten zijn grens durft bestaan; ontsteltenis over de onzichtbare machten der duis ternis wier griezelige grijparmen zich zelfs over ons land beginnen uit te strekken. 'tls waar, het begin klinkt vredelie vend. Een samenkomst met afgevaardig den der beide partijen; een vriendelijke beschikking hoe het verder moet; een vingerwijzing, doch daar blijft het niet bij1. Straks wordt aan twee Nederlandsche volksvertegenwoordigers, leden van het Nederlandsche parlement aangezegd hun plaats aan anderen af te staan en een van hen wordt zelfs de partijleiding ont nomen. Beidetf moeten verdwijnen van het staatstooneel. En de slachtoffers ge hoorzamen. Wijnkoop en v. Ravesteijn zijn geschrapt van de candidatenlijst en door hun antagonisten Lou de Visser en Seegers, .Wijnkoop's „doodsvijand",,i vervangen, terwijl o.a. nog een plaats aan een „Indischman" zal worden afge staan. Do „Executieve" heeft gesproken, en daarmee uit. V oor Wijnkoop een harde zaakhij, die achttien jaar lang den scepter heeft gezwaaid, treedt uit alles uit. Partij-lei ding, Tribune-redactie, Tweede Kamer, 't is al hem ontgaan. En hij zelf de woestijn ingedreven. En een zaakgelastigde van het sovjet is te Berlijn om op de rich- tige uitvoering van de besluiten der Exe cutieve toe te zien en zoo 'tmoet bijl te springen. Een cadaver-discipline Feiten, die te denken geven! - Wie nog wanen mocht dat Rusland geen wereldgevaar meer is, die moge zich van dezen waan laten genezen. Ten onzent slingert deze vijand nog met decreten en ultimatums, doch in FEUittETOftj, Een verhaal uit het Verre Westen. (Nadruk verboden.) 7) _o— Ik zag hem zoo lang mogelijk na en trachtte mij eon voor-stelling te maken van zijn verleden, dat stellig veel droe vigs verborg. Daarna probeerde ik uit te spinnen hoe zijn leven verder verloopen zou en wat er van zijln dochter moest worden. Mijn slotsom was, dat de komst van den zendeling nog niet zoo kwaad zou wezen voor den Voortrekker en nog anderen bovendien, als hij slechts de man bleek te zijn, dien wij gebruiken konden. HOOFDSTUK IV- Kennismaking. 'tWas Hi Kendal, die de komst van den zendeling had aangekondigd. Ik stond in de deur van mijn school de kinderen na te kijken, die op hun pony's naar huis reden, toen Hi in vollen draf naderde- „Ziezoo", zei hij, zijn pony plotseling; 't eigen land en in den Balkan werkte hij reeds met melaniet en kogel om er dui zenden mee te vernietigen. Rusland is, ten spijt van zijn nederla gen en verliezen de)r laatste vijf en twintig jaren, ondanks den dood zijner honderdduizenden, nog altijd sterk door zijn primitieve en numerieke kracht. En het is reeds lang geleden voorspeld: die kracht is een geduchte kracht. Op het oogenblik reeds. Doch wie zal haar kun nen peilen, wanneer over een halve eeuw do bevolking met een vijftig a zestig miljoen zal zijn toegenomen 1 Zal 't zoo lang nog duren, eer deze aasgieren ook over ons land worden losgelaten? Niemand die 'tweet. Doch de gebeur tenissen wijzen wel naar een snel komend wereldgericht heen, waarin Rusland, waarin Moscou een geweldige rol zal spelen, Die 'tleest, die merke er op en herinnere' zich ''s Heilands woordHetgeen ik u zeg, dat zeg ik allen: Waakt(Markus !1333). Het gevaar. De tweespalt in de Communistische partij kan op 't oogenblik aan de partijen eenige verademing schenken, het commu nistisch gevaar is er niet door bezworen. Trouwens nog nooit heeft tweespalt in eenige partij of coalitie een blijvende verademing gebracht aan de tegenpartij. Bij de stembus .zal 'tmet die commu nistische tweespalt nog wel losloopen. Voor het tweetal dat van de baan raakt, treedt een ander, een beetje rooder ge kleurd, in de plaats- ftelzelfde merk, doch onder ander etiket. D'e eenigb partij, die uit de communis tische relletjes wol spinnen zal, is de S. D>. A. P. Aan deze partij zullen de elementen die van de bolsjewieksche frac tie zijn losgeweekt weer terugvallen. Ook zijn deze partij in de laatste drie jaren weer. honderdtallen nieuwe kiezers toe gekomen, terwijl de liberale unie door sterfgeval of vertrek, of ook wel door desertie naar de hooger biedende sociaal democratische partij;, weer van minstens evenveel kiezers te haren voordeele zal ontlast blijken. Zoodat zoo links als rechts de S. D'. A. P. zal worden versterkt. Doch dit zal het communisme hoog stens electoraal een weinig terugdrijven. Het communistisch gevaar 'blijft, omdat het communistisch beginsel onsterfe lijk is. Indien met de personen het beginsel uit de wereld was, dan zou de Fransche Revolutie in de 18e eeuw zichzelf wel overleefd hebben, want hare belijders ver moordden elkander, zoodra Vrijheid en Gelijkheid waren reeds veroverd! de Broederschap tot haar recht kwam. Indien met de communistische perso nen ook het communistisch beginsel ver dween, zou het communisme reeds in de vorige eeuw vernietigd zijn geweest, toen zijn misleide slachtoffers elkander dood sloegen of zich in de vlammen hunner woningen van kant maakten, ter wijl de overigen door Thiers in hunne krotten als ratten werden doodgeschoten. Edoch beginselen sterven niet. Schijn baar dood, herleven zij) ten tijde als men op hunne „rentrée" niet verdacht is. Niemand verheuge zich daarom, wan neer het bij den tegenstander oremus is. En ook niet, wanneer het den ge vaarlijksten tegenstander niet naar den vleesche gaat. Hij zelf toch moge sterven, zijn be ginsel werkt door. Het oude spreekwoord „onkruid ver tot staan brengende, hij is neergestreken". „Neergestreken? Waar? Wat? vraagde ik, opziende naar de lucht, of ik een arend of eenig ander vliegend gedierte kon ontdekken. „Die verwenschte loods! 'tls me ér een! Een mooi ding... zoo'n schaap. Hij ziet er veel te jongejuffrouwachtig uit voor dit klimaat. Laat hem vooral niet los loopen op de prairie." Hi was klaarblijkelijk erg uitzijn hu meur. „Wat mankeert er eigenlijk aan, Hi?" „Wel, dat het geen dominee is. Ik loop niet weg met dominees; maar als ik er een krijg, dan moet het niet zoo'n- jong kalf zijn. Neen hoor! Zoo'n melkmuil ver lang Ik niet om mij heen te hebben. Als je dan met alle geweld een dominee hier wilt halen, breng er dan een, die haar op zijn tanden heeft". Hi's teleurstelling sprak uit zijn ge- heele houding. Dat w,as geen plezierig vooruitzicht voor den zendeling. Met uitzondering van de 'Muizerts, die strikt genomen niet mee telden, zag niemand verlangend naar hem uit. Het meerendeel der Gubgenooten be schouwde bet als een beleediging, dat men hun een zendeling zond, anderen gaat niet", mits „met een korrel zout" opgevat, geldt ook hier. Gelijk Parijs in de negentiende, blijft Moscou in de twintigste eeuw het gevaar. Verklaringen van Foch. Maarschalk Foch heeft de „Gazelta Venetia" een interview in verband met Ilindenburg's verkiezing verleend- Foch verklaarde, dat men vertrouwen moet stel len in den eed van den nieuwen presi dent, waarin hij zeide trouw te zullen blijven aan de grondwet van de repu bliek, maar dat men waakzaam moet blij ven ten opzichte der partij, wier pro gram een nieuw Pruisisch imperialistisch monarchisme bevat. Foch verklaaTOe zich tegen de vereeniging van Duitschland met Oostenrijk, maar voor een economisch verbond tusschen de successiestaten. Ten opzichte van het in gebreke blijven van Duitschland besloot Foch met te verkla ren, dat zoolang de geallieerden den Rijn bezetten elke neiging van Duitsche zijde tot revanche don kop zal worden inge drukt. Zedelijke achteruitgang. In de nationale vergadering van Hon garije is aan den minister-president Bethlen gevraagd, wat de regeermg ge presteerd heeft, ter bestrijding van den zedelijken achteruilgang van het Hon- gaarsche volk sedert den oorlog. In de interpellatie werd deze achteruitgang toe geschreven aan de onzedelijke tooneel- stukken, de slechte bioscoop, alcoholis me, weelde-zucht, slechte woningtoe standen, enz. In zijn antwoord gaf Bethlen als reden op een verloren oorlog, de revolutie en de slechte economische toestanden. De regeering had niet. stil gezeten en stemt ook gaarne in met de benoeming van een sociaal-ethische commissie, die voorstel len zal doen om het zedelijk peil des volks te verbeteren. De regeering zal ver der censuur op de bioscoopvoorstellingen uitoefenen. Er wordt onderhandeld over sluiting van de café's op Zondag. De regeering wijdt ook haar aandacht aan de verbetering van de woningtoestanden- Maar de hoofdverbetering moet komen door de verbetering der individuen zelf. De Bulgaarsche weermacht. De Engelsche correspondenten te So fia melden, dat er zich in verschillende deelen van Bulgarije nog kleine commu nistenbenden ophouden en dat er nog allerlei geruchten loopen over plannen tot aanslagen. Zij achten het niet wen- schelijk, dat Bulgarije genoodzaakt zal worden de kort geleden nieuw aange stelde soldaten reeds weder naar huis te zenden. De correspondent van de Times pleit in het bijzonder voor inwilliging van Bulgarije's verzoek om van de gemobili seerde 13000 soldaten 6500 ten minste tot eind Juli onder de wapens te hou den. Een afwijzing van het verzoek zou een slechte uitwerking hebben, daar het de communisten ten zeerste tot aanmoe diging zou strekken. Korte berichten. Uit Washington wordt gemeld, dat president Coolidge zich voorstander ver klaard heeft van een internationale over eenkomst tot de beperking van het ge bruik van giftige gassen in den oorlog. Blijkens een mededeeling van het Weerbureau te Manilla zijn in het ooste- voinden het vr-eesclijk vervelend terwijl zijn komst den Voortrekker schrik aanjoeg, én nu, om de kroon op alles te zetten, viel zijln uiterlijk voorkomen Hi lang niet mee. Ik ging hem tegemoet, maar de eerste aanblik stelde mij niet gerust. Hij was heel tenger, heel jong, heel onbedorven, met een gelaat, zooals men zich een engel zou kunnen voorstellen. Toch was er iets guitigs in. Het voor hoofd hoog en breed, de mond vastge- sloton, de oogen stralend, en donker van kleur, violet zou ik ze willen noemen, droomerig of schitterend, al naar gelang van zijln stemming; oogen, die een vrouw heerlijk zou kunnen gebruiken, maar miji 'in het hoofd van een zendeling een ver spilling toeschenen van moeder natuurs goede gaven. Hij stond in bewondering; te staren naar de blauwe lijln der bergen achter de lage heuvels, maar keerde zich om, toen hij! mijl hoorde komen. „Hoe onbeschrijfelijk mooi!" zei hij, en haalde diep adem. „Gijl zijt er misschien aan gewend, omdat gij het eiken dag ziet?" Toen bezon hiji zich en stak mij harte lijk de, hand toe. „Gij zijt de meester, nietwaar? Ben heerlijk werk! Ik ben er lijke gedeelte van het Negroseiland tien lieden omgekomen als slachtoffers van een aardbeving. Een aantal gehouwen is ingestort. De plaats Norman in den slaat Okla homa is door een wolkbreuk geteisterd. De stad kwam onder water te staan en tal van huizen stortten in. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren. In een aanvullingsverslag op het rapport van de Britsche delegatie uit de vakbeweging welke Rusland bezocht heeft, wordt' gezegd dat geen bewijzen ontdekt zijn dat de veelbesproken brief van Zi- nowjef aan de communistische partij in Engeland ooit bestaan heeft. In Queensland is Zaterdag een stemming gehouden over liet vraagstuk van plaatselijke keuze. In geen enkel dis-, trict hebben de verbodsmenschen het ge wonnen. Zij vermeerderden slechts hun aantal zetels met drie. Verscheidene dis tricten in het Westen verklaarden zich voor uitbreiding van het aantal vergun ningen. Mevr. Baldwin, de moeder van den Engelschen eerste-minister, is gister op 80-jarigen leeftijd na langdurige bedlegerig heid overleden. Zij was een van vier be- gaafde gezusters en had zelf grooten let terkundigen aanleg. De eerste-minister was haar eenig kind- Twaalf van de zestien drank smok- kelschepen der gehuurde drankvloot wel ke onder bewaking van de regeerings- schepen voor de kust ligt, hebben zee gekozen in de richting van Halifax. Hevige stormen hebben gewoed bo ven Uruguay. De haven van Montevideo is gesloten. Alle verbindingen met het binnenland zijn verbroken. De materieele schade is enorm. De campagne in Engeland tegen de zijderechten wordt steeds heftiger. Het verluidt, dat 100 conservatieve parle mentsleden (dus genoeg om de regeering te verslaan) tegen deze nieuwe rechten zullen stemmen als Churchill de oppo sitie niet bevredigt. Nog a 11ij d de Duitsche door tocht in 1914. In bet onlangs verschenen eèrste deel van het boekwerk „Les Armées francaises dans la grande guerre", uitgegeven door het Fransche ministerie van Oorlog en 'bewerkt door den Franschen Generalen Staf, is opnieuw, zonder eenige tegen spraak, melding gemaakt van de valsche voorstelling als zouden Duitsche leger eenheden bijl het uitbreken van den groo ten oorlog over ons grondgebied zijn getrokken. Het onware bericht 'is vervat in een telegram van den toenmaligen Franschen, Gezant te Brussel aan zijn Regeering te Parijs. In opdracht van den Minister van Bui- tenlandsche zaken heeft Hr. Ms. Gezant te Parijs deze zaak onder de aandacht van de Fransche Regeering gebracht en er op gewezen, dat 'deze beschuldiging, waarvan de ongegrondheid sedert lang onomstootelijk is vastgesteld, een pijnlij ken indruk in Nederlandsche kringen heeft achtergelaten. Daarbij werd de verwachting uitgespro ken, dat in het eerstuitkomend deel van gemeld geschiedkundig werk, een recti- tificatie zou worden opgenomen. ook mee begonnen, want het was altijd mijn groote begeerte, maar ik kon de jongens niet flink aan het leeren houden. Zij haalden mij altijd over om te vertellen. Ik was bitter teleurgesteld. Ik wil het nu met dit werk pro-beeren, ook heerlijk, en ik zal geen 'orde behoeven te houden. Ik geloof echter niet, dat ik een goed prediker zal zijn. Ik kom heel gauw uw school zien. Iiebt u veel scholieren? O, ik vind het benijdenswaardig, ik wou dat ik het kon." Ik was van plan geweest niet' al te toeschietelijk te zijn, maar zijn oprecht© bewondering van mijn ambt ontwapende miji geheel. Hij praatte maar door, zonder op ant woord te wachten. Zijn geestdrift, zijn aantrekkelijke manieren, zijn innemend schoon gelaat, zijin zonnig© oogen, namen mij stormenderhand in, en voordat ik mijzelf rekenschap kon geven van den ommekeer in mijn gevoelens, luisterde ik aandachtig naar zijn plannen tot ont ginning van het zendingsveld. Zoo groot was mijn belangstelling, dat ik hem uitnoodigde met mij mee te gaa.n cm thee te drinken. „Dat zou ik heel graag, doen, maar Latour rekent op mij'." Het scheelde weinig, of ik was in lachen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Pr ij s der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Do financiën van Petten. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Petten deelde de Bur gemeester mede, dat de begrootingsdienst 1925 wederom van Gedeputeerde Sta ten is terug ontvangen met eea groot financieel bezwaar. Gedeputeerde Staten stellen de gemeente den eisch, om, wil ze aanspraak maken op Rijks- en Provinciaal subsidie, 100 opcenten te heffen op de Rijksinkomstenbelasting] en daarnaast 'te heffen van de plaatselijke belasting 6 pet. van alle inkomens. Bijl de discussie daarover gevoerd bleek, dat dé vermenigvuldigingsfactor nog het vorige jaar aanmerkelijk was verhoogd, wat toen onder protest is geschied met de mede deeling, dat daarmee de grens bereikt was. Met algemeene stemmen werd be sloten geen gevolg te geven aan den wensch van Ged. Staten en mee te dee len, dat deze belastingheffing ver boven de krachten der ingezetenen zou gaan. Wi ij z i g i n g salarissen be 1 a s t i n g- personeel. Wij1 kunnen met groote zekerheid me- dedeelen, dat de Minister van Financiën beslissende op het rapport der bekende sub-commissie, de volgende wijzigingen in do salarisschalen heeft vastgesteld: Verificateur maximum f 4200, kommies verificateur maximum f3000, hoofdcom mies maximum f 2900, kommies 2e ld. minimum f 1300, een en ander in te gaan te rekenen vanaf 1 Januari 1925. De ontslagkwestiê te Bergen op Zoom. De Burgemeester van Biergen op Zoom heeft aan de leden van den gemeenteraad medegedeeld, dat het in zijln voornemen ligt cene openbare vergadering van den Raad bijleen to roepen op Vrijdag '22 Ivlel ter behandeling o.m. van de volgende punten. Een voorstel van B. en W. tot opheffing van het besluit van den Raad van Vrijdag 15 Mei 1925, waarbijl Chr. J A. van Liempt werd geschorst als secretaris der gemeente Bergen op Zoom.. Een voorstel-van R. en W. om Qhr. J. A. van Liempt te ontslaan als secretarisj der gemeente Bergen op Zoom en als amb tenaar van den Burgerlijken stand der gemeente Bergen op Zoom, en, in al- wachling van de goedkeuring door Ged. Staten van dit besluit voor zoover het deze ontslagen betreft, hem in zijlne be trekkingen te schorsen. T e g e n het v 1 o e k e n. Het bestuur van den „Blond tegen het schenden door het vlo-eken van Go-ds hei ligen Naam" heeft een huurcontract ge sloten met de directie der Posterijen voor het plaatsen van een opschrift in de vesti bules van alle postkantoren. D-e Olympiade 1928- Het Nationaal Steuncomité voor de Olympiade 1928 deelt mode, dat volgens een ruwe telling door openbar© inschrij vingen en op diverse lijlsten in totaal was bijeengebracht aan giften f 192.372', aan garanties f566.000. Er is echter minstens noodig f500 duizend gulden aan gifte-n en 1.000.000 aan garantie. Men is du-s nog belangrijk onder he-t minimum. Vandaag zal het Ned. Olympisch Qo-mité bijeen komen om te beslissen, o-f het al dan niet de Olym pische Spelen i-n 1928 vo-or Nederland kan acceptee-ren. Allerlei. B. en W. van Den Haag ste-llen voor -om over te gaan tot he-t bepalen van het v-erhoudingscijfer voor d-e gemeentelijke inkomstenbelasting op 1.2. Verleden jaar was dit 13. uitgebarsten, zoo ongewoon leek mijl die zorg om Latours gevoelens te sparen. „Ga mee naar Latour", ze-i hij;, en ik ging. Latour verwelkomde ons, een en al glimlachje-s. De Loods had zijin hart reeds gestolen. „Ik ben er al achte-r, Latour!" riep hij hem toe. „Dit i-s het", en hij 'hief ee-n welbekend. Fransch-Canad. liedje aan: „A la claire fontaine" dat den ouden half bloed -d-e tranen naar de oogen dreef. „Weet je waai' ik dat liedje voor het eerst gehoerd heb?" vervolgde hiji. „Op de Mattawa", en nu kwam e-r een verhaal over een ontmoeting met Fransch-Oana- dtesch-e houtvlotters, waarbij- hij zijn Fran-sch en Enge-lsch zoo alleraardigst d-o-oreienhasp-e-lde, dat Latour, die i-n zijn jonge jar-en ook houtvlotter was geweest, bijna niet m-eie-r wist, of hij op zijn hoofd dan wel -o-p zijin beienen stond. Na de th-e© stelde ik voor naar den naastbij-gelege-n heuvel te rijden, o-m van zijln top den zonsondergang t-e zien. Met ongewone -edelmoedigheid, stelde Latour zijn eig-e-n pony, Ajax, ter beschikking van zijn gast. „Ik kan niet goed rijiden", stribbelde deze tegen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1