\j&UÓ Onderwijs. GRENMINESAUS Vrouwen en Binnenland. Kerknieuws. éin CasaoiSrank Er as en er isiifft maar OVERAL VERKRIJGBAAR A /0A/) B^npaA/e Korte Berichten, De staking in het bouwvak heeft zich thans ook tot Westfalen uitgebreid. In het geheel staken 15.000 bouwvak arbeiders. Het Spaansche dagblad „El Libe ral" is gestraft met een hoog© geldboete wegens het publioeeren van aan Fran- sche en Duitsche tijdschriften ontleende hatelijke caricaturen van Von Hinden burg. Uit Brunswijk wordt gemeld: Het Oberlandgericht heeft thans uitspraak ge daan in het proces, dat reeds sedert ja ren tusschen het huis Cumberland en den Brunswijkschen staat wordt gevoerd. Het vonnis brengt een vergelijk, waardoor het hertogelijk huis een jaarlijksche apanage van 350.000 goudmark krijgt. Partijen moeten voor 2 October verklaren, of zij het voorstel aannemen. Volgens een bericht uit Tokio heeft Japan thans zijn grootste duikboot vol tooid. Deze is 1700 ton groot en in staat een tocht over de Stille Zuidzee heen en ierug te maken. Dan mag mis schien prof. v. Embden wel eens een tochtje meemaken 1 De Berlijnsche justitie heeft geen ge luk met de mannen, wien zij in verband met de financieele schandalen voorloopige hechtenis heeft opgelegd. Wanneer zij niet dood gaan, worden zij ziek en wanneer zij niet ziek worden trachten zij zelfmoord te plegen. Dit laatste werd Zaterdag be proefd door den Rus Holzman die eigen lijk het heele schandaal aan het rollen heeft gebracht. De man wist zijn bewakers te verschalken en zich aan een stukge scheurd laken op te hangen. Na ver scheidene minuten in deze positie doorge bracht te hebben, werd zijn toeleg ont dekt en kwam hij met een hevige zenuw crisis vrij, die spoedopname in een bij zondere kliniek noodzakelijk maakte. Gemeld wordt, dat het officieele on derzoek inzake den Bulgaarschen grens- overval te Ti mok heeft uitgewezen, dat de aanvallers de uniform droegen van het Bulgaarsche leger. Twee hunner wer den door den pachter, die gewond werd, herkend als Bulgaarsche boeren uit een grensdorp afkomstig. Het incident zou geen verdere beteekenis hebben dan die van een persoonlijk© wraakneming. De Italiaansche Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij1 aan vrouwen het administratief kiesrecht wordt verleend. De staat van beleg in Lissabon is verlengd tot 31 Mei. Leden van het roode legioen hebben, uit weerwraak voor de deportaties naar aanleiding van de jong ste onlusten, een aanslag gepleegd op den commissaris van politie, die ge wond is. Meisjes! Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. De dividend- en tantième belasting. Naar aanleiding van de beraadslaging in de Tweede Kamer over het na een toezegging van minister Colijh weder in getrokken amendement-Boon, welk amen dement in verband met een adres van het gemeentebestuur van Schiedam was voorgesteld op het wetsontwerp: tot wij ziging der wet op de dividend- en tan tième-belasting 1917 en herziening van de regelen voor de heffing van opcen ten ten behoeve van de gemeenten op de dividend- en tantième-belasting, heeft thans de minister van Binnenlandscha Zaken een schrijven gezonden aan Ged. Staten der provinciën met verzoek hem hun gevoelen te doen kennen omtrent het verzoek van het gemeentebestuur van Schiedam, waarvan, evenals van het amendement Boon, de strekking is, de 48 gemeente-opcenten, van welke volgens het thans tot wet verheven voorstel even tueel 30 tusschen verschillende gemeen ten zouden worden verdeeld, alle voor ver deeling in aanmerking te doen komen, en van welk adres 'n afschrift 't ministerieel schrijven vergezelt. De minister zegt in dit schrijven voorts, dat er van het standpunt van het Rijk tegen verdee ling van alle opcenten uiteraard geen bezwaar bestaat. Onregelmatigheden te Bergen op Zoon. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft Vrijdag vergaderd en wel ongeveer 6 uur in geheime zitting. Met algemeene stemmen is aan den gemeente-ontvanger den heer A. J. J. de Meulemeester, ont slag uit zijn betrekking verleend, onder handhaving van de verantwoordelijkheid van het door hem dot dusver gevoerde beheer. Eveneens is met algemeene stem men besloten den gemeente-secretaris, den heer C. J. A. van Liempt, voor den tijd van 1 maand uit zijn betrekking te schorsen in afwachting Tan een na der onderzoek naar eventueel door hem gepleegde onregelmatigheden. Bloote beenen-manie. Frederik van Eeden schreef in de Msb. Het zal nu nog niet veel langer dan een jaar geleden zijh dat ik sprekende met een nauwelijks volwassen, braaf en kuisch jong meisje, haar de opmerking maakte, dat de vrouwen zoo weinig zelf standig waren en zoo ondergeschikt aan wat „mode" heet. Dit werd door het meisje natuurlijk ontkend. Zij beweerde naar eigen smaak zich te Ideeden, gebruik makend van de kleederen die in de magazijnen voorhan den waren. Toen wees ik haar op de korte rokken en d© satijnen kousen die zij droeg en vroeg of dit eigen verkiezing was of wel advies van de welbespraakte kleeder verkoopster in het groote magazijn. Zij bleef bij haar bewering, dat ze uit eigen oogen keek, en dat haar ouders het .goed keurden. De kousen waren parelgrijs, en die kleur vond de jonge dochter mooi, goed passend bij haar „teint". „En als de magazijn-juffrouw je rokken nu nog korter wil hebben, zou je dan nog geen bezwaar maken?" „Zeker, zou ik!" „En als de kleur van je kousen nu „uit de mode" gaat, zou je ze dan nog lichter van tint gaan dragen?" „Neen, neen!" hield het meisje vol, „dit is mooi genoeg 1" Maar het bleek niet „mooi genoeg'l. Misschien hebben de ouders hun doch ter vrijheid gelaten, en is de magazijn juffrouw de baas gebleven, maar het feit is, dat het bedoelde meisje nu kou sen draagt, die zoo bedriegelijk de kleur van naakt hebben, dat men op eenigen afstand, of bij zwak licht, stellig dupe zou worden. Ik hoorde de opmerking van een heer die spottend zei: „als dat kind met bloote beenen wil loopen, laat ze die dan eerst flink wasschen". Werkelijk was de kleur van haar kou sen, grijsachtig roze, precies overeenko mend met niet zeer goed gereinigd naakt. Of dit nu weer zoo juist overeenkwam met haar eigen smaak, dat heb ik maar niet gevraagd. Waarschijnlijk heeft de winkel-juffrouw haar duidelijk gemaakt, dat deze roze-grijze kleur precies paste bij haar teint en bij de mode. Maar jk kon niet laten mijl te ergeren over ouders, die het goedkeuren, dat hun onschuldig kind zich laat bepraten -om kleeren te dragen, die geheel den aard hebben van een lokmiddel, dat de aan dacht moet trekken van niet zeer on schuldige heeren. Dat het dragen van bloote armen en korte rokken in onzen tijd geduld wordt, dat kan er wel niet mee door, maar bij een jong kind is het nog vergeefelijk. Maar dat onze eenvou dige, gezonde en behoorlijk prcutsche Hollandsche vrouwen een vermoedelijk uit Parijs overgewaaide gemeene mode aannemen, die even belachelijk als on zedelijk is, dat vind ik een schande. „De zonden van RuysGolijln". Onder bovenstaanden titel gaf de S. D. A. P. een brochure uit. Op blz. 11 kan men lezen: En dezelfde regeering, die voor so ciale en cultureele zorg geen geld had, stelde wel voor één millioen gulden voor de Olympische wedstrijden, die in 1928 te Amsterdam zullen worden ge houden, en vijf honderd duizend gulden voor 'n ambtswoning voor den minister van Buitenlandsche Zaken. Dat betee- kent haar mentaliteit ten opzichte van de volksnooden. Deze brochure was al eenige maanden oud, toen in de Tweede Kamer de be slissing viel over het millioen aan de Olympiade. Men weet hoe het gegaan isnagenoeg geheel de rechterzijde stemde tegen het subsidie, terwijl de sociaal-democra ten, die hiervoor zelfs den zieken heer Troelstra hadden opgetrommeld, er vóór stemden. Wat ©en Voorlichting! Een voorproefje van de verleugening, die ons straks te wachten staat? Aanklacht tegen een gemeente- bestuur. De heer J. Kerkhof, oud-gemeente-ar- chitect en architect te Beverwijk, heeft wegens schending van auteursrecht een aanklacht ingediend tegen het gemeente bestuur dier plaats. Aanleiding is het openbaar maken van t.eekeningen, door deze te zenden naar de schoonheids commissie. Maandkaar-ten Spoorwegen. Met de nieuwe dienstregeling, welke 5 Juni ingaat, zullen, wat betreft de maandkaarten, eenige beperkende bepalin gen worden ingevoerd. De directie der Ned. Spoorwegen heeft namelijk bepaald, dat de maandkaarten geldig zullen zijh in alle treinen, wier aankomsttijd aan het station tot waar de kaart geldigi is, niet later zal zijn dan 8 uur voor middag ën jn de treinen, wier vertrek en aankomsttijden vallen in het tijdvak van 4 tot 7 uur 's middags Naar men aan een medewerker van het „U. D." van de zijde der spoorwegen nog mededeelde, is deze nieuwe maat regel gebaseerd op het principe, dat de maandkaarten ter wille van de arbeiders in het leven geroepen zijn, want slechts zij zullen met hun trein natuurlijk vóór achten des morgens binnen zijn. Het is dan ook niet te verwachten, dat in de zomerdienstregeling enkele forensentrei nen vervroegd zullen worden, zóó dat zij juist voor acht uur zouden aankomen. Een krasse on tva nger. De ontvanger der gemeente Dinteloord heeft tegen 1 Juli ontslag gevraagd. Hij is thans 83 jaar oud en heeft 64 jaar in dienst der gemeente doorgebracht. Bij zijn 40-jarige ambtsvervulling is hij be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Verduistering. Bij de politie te Middelburg meldde zich do reiziger van de firma C- te Goes, die mededeelde, zich gedurende eenigen tijd gelden, die hij voor de firma inde, te'bebbeo toegeëigend. Do man is ter beschikking van den com missaris van politie te Goes gesteld. Goes. Het muziekgezelschap „Hosanna" hoopt a.s. Woensdagavond een Volkscon cert te geven op de tent op de Groote Markt alhier 's avonds om 8 uur. Uitge voerd zal worden een geheel nieuw pro gramma, waarvan de nos. 2 en 7 resp. zijn het verplicht en het vrij nummer voor het Internationaal Jubileumconcours, het welk gehouden wordt te Oosterhout en waaraan door „Hosanna" op 21 Mei, He melvaartsdag, wordt deelgenomen. Het programma voor Woensdag luidt als volgt: 1. „Adolf van Nassau", marsch, J. R. v. d- Glas. 2. „Au pays Lorrain", ouverture, L. Balay. 3. „Souvenir d'Aix la Chapelle", valse, A. Govaert. 4. „Ergebung", largo, S. Landsman. 5. Fantaisie sur l'opera „Guillaumc Tell", Rossini. 6. Kröningsmarsch aus der op. „Der Prophet", G. Meijerbeer. 7. „Fantaisie Romantique", legende, L. Montagne. 8. „Spanische Rhapsodie", J. Richardy. 9. „Fantaisie Ballet", L. Montagne. 10. „Le Concours d'Anderlecht", marsch, L. Langlois. Vrijdagavond vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging alhier. Door den heer Bastmeijer werd als afgevaardigde ver slag uitgebracht van de laatstgehouden Deputatenvergadering. De heer Schuit maker deed als secretaris van de Pro- pagandaclub enkele mededeelingen over de inzameling van gelden voor de strijd- kas, welke inzameling onder de anti revolutionairen werd gehouden. Er werd ingezameld een bedrag van f 318- Er moe ten echter nog enkele adressen worden bezocht en er zal dus nog een nalezing worden gehouden. Hoewel enkele heeren zich aan den arbeid onttrokken, kon toch met lof gesproken worden over den ijver door de meesten betoond bij dit nood-> zakelijke werk- Vooral ook de dames, die voor dezen arbeid werden aangezocht vat ten haar taak ernstig op en werkten met voortvarendheid. Door Mr J. W. Goedbloed werd een referaat gehouden over „Sociale politiek". De volgende stellingen werden breedvoe rig toegelicht: 1. Sociale politiek is welvaartspolitiek, die zoekt naar de harmonieuse verzor ging der belangen van de onderscheiden maatschappelijke standen. 2. Onderdeel der sociale politiek is so ciale wetgeving, voor zoover deze zich uit in maatregelen der Overheid in wet geving en bestuur. 3. Onderdeel der Sociale Wetgeving zijn de arbeidswetgeving en de Sociale Ver zekeringswetgeving. 4. Zoowel de moderne Arbeidswetge ving als de Sociale Verzekeringswetgeving wortelen in de historie, worden beïnvloed door geestelijke en stoffelijke factoren en dragen een internationaal karakter. 5. Ons beperkend dezen avond tot de arbeidswetgeving, speciaal de arbeidswet 1919, moet op den voorgrond gesteld, dat het uitgangspunt dezer wet: bij het pro ductieproces staat de arbeider als mensch, als beelddrager Gods, op den voorgrond, niet de productie', juist is en een Chris telijke gedachte weergeeft. 6. Onjuist is dan ook de meening, dat de Arbeidswet 1919 te. danken is aan de Novembergebeurtenissen 1918 en een vrucht van socialistische actie. 7. Wel heeft de oorlog en de geestes stemming, tengevolge van den oorlog, in vloed geoefend internationaal, en zoo ook in Nederland. 8. Zeer zeker kleefden er bezwaren aan de Wet 1919, voor een deel haar oor zaak vindend in een te zware belasting van het bedrijf, 't welk minder sterk sprak in de dagen van de gunstige conjectuur 1919, 1920, 1921, doch bij de daarop volgende depressie zich deed gevoelen, voor een ander deel voortkomend uit het systeem der wet, dat noodgedrongen te veel uniforme regeling gaf en daardoor te weinig aansloot aan een regeling, uit het maatschappelijk leven voortkomend. 9. De wijziging der Wet in 1922 verdient vooral hierom toejuiching, omdat zij deze maatschappelijke regeling mogelijk maakt. 10. Ideaal moet zijn, dat deze maat schappelijke regeling overheerschend, de van Staatswege opgelegde, uniforme, uit zondering blijve en teruggedrongen wordt; dringend noodig is daartoe versterking der maatschappelijke organisaties van werkgevers en werknemers, zoöveel mo gelijk op principieelen grondslag, bevorde ring der collectieve arbeidscontracten en uitbouw dier contracten. Op dit referaat, dat met aandacht werd gevolgd, kwam een geanimeerde en dank bare bespreking. Medegedeeld werd, dat Mr J. A. de Wilde 26 Mei a.s. voor de Kiesvereeniging hoopt op te treden met een politieke rede- De Regelingscommissie van het Zangconcours, hetwelk gehouden wordt te Goes op 17 Juni a.s., ontving de mede- deeling dat Zijne Excellentie de Commis saris der Koningin in Zeeland, het beschermheerschap van bovengenoemd Zangconcours heeft aanvaard, terwijl door den Edelachtbaren heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, het eere-voorzit- terschap werd aangenomen. Verder zal het Eere-Comité bestaan uit de volgende personen: Edelachtb. heeren burgemeesters van Vlissingen, O. en W. Souburg, N. en St- Joosland, Kloetinge, 's-Heer Abtskerke, Kats en Bjurgh, de heeren D. D. van den Bout en Mr J. H. M. Sfieger, wethouders van Goes, Weled.Gestr. heeren Joh. Pi laar, ,A- Th. Verbist en E. C. van Dissel, allen notaris te Goes, Weled. heer G. Geysen, voorzitter „Nijtengo". Verder zullen aan het Zangconcours deelnemen 21 Zangvereenigingen plus 1 Kinderkoor met pl. m. 1000 zangers, en wel als volgt (tevens volgorde van op komen voor het concours): In de derde afd.1. Tot Oefening en Uitspanning, Borssele; 2. Ons Genoegen, Kats; 3. Door Oefening Vereen., Vlissin gen: 4. Cloetings Gemengd Koor, Kloe tinge; 5. Oefening Kweekt Kunst, Kamper land; 6. Nu met Hope, Burgh; 7. Zanglust, Wilhelminadorp; 8. Gemengd Koor 's-H. Abtskerke te 's-H. Abtskerke; 9. Vooruit gang zij ons Streven, St. Maartensdijk. In de tweede afdeeling: 1. Orelia, Axel; 2. Excelsior, 's-Gravenpolder; 3. Zang Veredelt, Korlgene; 4.. Geduld Overwint, Ter Neuzen; 5. Tot Nut en Uitsp., N. en St. Joosland; 6. Crescendo, Kruiningen; 7. Zanglust, 's-Heer Arendskerke. In de eerste afdeeling1Oefening Baart Kunst, Goes; 2. Crescendo, Hoek; 3. Luc- tor et Emergo, Wemeldinge; 4. Uitsp. door Inspanning, O. en W. Souburg; 5. Polyhymnia, Sluiskil. Hansweert. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot telefoniste te Rotterdam mej. L.' Kramer, alhier. Schore. In den z.g. Smokkelhoek onder deze gemeente werd Zaterdag een onbe heerd langs den weg liggend rijwiel van den werkman G. door een tot nu toe onbekend gebleven persoon meegenomen- De politie stelt, een nader onderzoek in. Tengevolge van een defect aan de hoofdas in de Schorebrug, kan deze niet op de gewone wijze worden bediend, zoo dat dit thans plaats heeft vanaf den wal door middel van touwen, hetgeen zeer remmend werkt op het verkeer daar ter plaatse, temeer daar tengevolge van de werkzaamheden aan de Postbrug de pas sage over de Schorebrug zeer is toege nomen. Rilland. In de op 16 Mei j.ï. gehou den vergadering van stemhebbend© in gelanden van den Reigersbergschen pol der werd de rekening over het dienst jaar 19241925 vastgesteld in ontvang op f 22138.87i/2 en in uitg. op f 17955,71. Die begrooting voor het dienstjaar 1925 1926 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 22122.90, terwijl het dijk- geschot bepaald werd op f 17 p. H.A (in 1924—1925 bedroeg dit f 16 p. H.A.) De heer Jac. Blok Jac.zn. werd herbe noemd tot vertegenwoordiger in den Dijk- raad voor het 'bestuur en beheer der waterleiding van den calamiteuzen Zim- mermanpolder. Krabbendijke. Vrijdagavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgem. Welleman. Dhr. Woutersen was met kennisgeving afwezig. De le zing der notulen der vorige vergadering nam bijna een half uur in beslag. Daarna ging alles vlot van stapel, Zoodat klokslag 8 uur de vergadering al was gesloten. Op aanwijzing van Ged. Staten werd een wijziging aangebracht in de verordening tegen het misbruiken van Gods Naam. Over 1923 kreeg het bestuur der Bijiz. school op Geref. grondslag nog f72. Dhr Vogelaar bracht hierbij ter sprake de vergoeding voor de administratie. Die bur gemeester voelde er veel voor daarvoor een bedrag uit te trekken. Bijl de drie- jaarlijksche verrekening kan hierop wor den teruggekomen. Het verhoudingscijfer der plaatselijke inkomstenbelasting zal 1 zijn (v.j. 1,2). Van dhr Claus te Goes zal ongeveer 35 vierk. M. grond f 1.50 p. vierk. M. worden aangekocht bij den ingang van de nieuwe straat van den Noord- weg af. Van dhr J. de Kok zal voor do nieuwe straat een strookje grond in erf pacht worden genomen in overleg en on der goedkeuring van de diakonie der Ned. Herv. Kerk aan welke de grond behoort. De'nieuw aan te leggen straat zal Juliana- straat heeten. Een geldleening van f5500 voor straatleggen en rioleering lean wor den aangegaan en in verband daarmee werden de begrooting der gemeente en die van het grondbedrijf gewijzigd. Bij de rondvraag vroeg dhr de Kok het bord aan den Oostweg, aanwijzende de maximumsnelheid, wat verder 'naar het oosten te plaatsen. Hulst. De heer H. A. van Dalsum, de bekende 'opposant-katholiek, sedert jaren lid van den raad alhier, heeft als zoodanig ontslag genomen. Zijn op volger is de heer J. B. de Boy. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zeist K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Aangenomen naar Lekkerkerk door J. N. v. d. Heijden te Berkenwoude. Bedankt voor Ouddorp door H. J. van Schuppen te Groot-Ammersvoor Joure door P. J. F. v. Voorst Vader te Lochem. Geref. Kerken. Bedankt voor Niezijl door H. Steen te Zoutkamp. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Bovenknijpe J. Wuite te Leiden. sassa" Baptisten Gemeente. Bedankt voor Emmererfscheidenveen door K. Ilabecker te Haulerwijk. De heer W. H. Gispen W.Hzn te Sche- veningen, Badhuisstraat 101, zal gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. RITTHEM. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk, alhier, is gekozen dhr Jst. Breel. De vacature was ontstaan door 't vertrek van dlir A. Cevaal uit de gemeente. Waar gaan we heen? Onder den. titel: „Ontwaak, Leerling 1" is te Utrecht een scholieren-blaadje verschenen, dat nota bene verkrijgbaar wordt gesteld voor een dubbeltje aan een kiosk. Het heet op ongeregelde tijden, te zullen verschijnen naarmate er ^eld is en de redactie houdt zich anoniem. Het wil' de leerlingen der middelbare scholen het hoofd op hol brengen, om mee het school wezen te helpen hervormen en roept hun daar toe aldus op: „Gij, opgeschoten schooljeugd, kunt even goed voor uwe rechten opkomen als een. vakverecniging van werklieden. Alleen tot nog toe is het niet gebeurd, maar wat nog niet is gebeurd kan gebeuren. Zet doorl Indien ge een briefkaartje schrijft met een betui ging van uwe instemming, of u opgeeft als abonneé van het op te richten blad; we zijn. er! Door middel van ingezonden stukken kunt ge ook uw klachten kenbaar maken aan het onderwijzeftd personeel der Middelbare Scholen, dat van onze beweging, gevolg van ons Ontwaken, wel notitie moet nemen, wil men niet op den duur den strijd tegen onze macht verliezen. De Redactie, die zich zal vormen, zal geheel opgaan in uwe ideeën, maar zal tevens wakend uitzien over het werkelijk heil van het onderwijs. Doch er is daarin veel te verbeteten. Voorloopig zul len we ons bepalen tot het bestrijden van fouten, door de leeraars begaan tegen onze menschvormi.ng. Als ieder dit leest, onze beweging steunt, blijven we voortgaan met ons werk, anders helaas, zullen we moeten wach ten, tot ge werkelijk rijp zult geworden zijn. Maar dat hopen we niet! Suft niet! Ondertusschen blijven we naar het suc ces van onze actie met reikhalzend ver langen uitzien en blijven ons aanbevelen voor uitingen van sympathie voorloopig te sturen, aan: Beheer: „de ontwaakte Leerling". Doet het, je wordt niet gecompromiteerd, je krijgt geen strafwerk, want leeraars heb ben hier tot nog toe niks mee te maken, krijgen het voorloopig ook niet. Het wordt een uiting van ons, leerlingen. Die moeten, toonen ook mee te leven, niet alleen als. lesjesleerders, maar ook als menschen be langstellend in hun lot, dat zoo goed mogelijk, dient te zijn, door ons. toedoen ook." 't Is fraai! Men zou zoo zeggen, óf de- „redacteur" is een groote kwajongen, óf hij. is door de Sovjet-reclame lichtelijk in de war gebracht. (St.) Zaterdagmiddag hield d© afd. Wal cheren der vereen, van Ghr. Onderwij zers in de Chr. Kweekschool te Middel burg een algemeene vergadering, welke goed bezocht was. Na de gebruikelijke opening werd medegedeeld dat het be stuur tot voorzitter had gekozen dhr S. Douma te Grijpskerke. Den heer C. Weeda, die als bestuurslid aan de beurt van aftreden, doch niet herkiesbaar was, werd onder applaus der vergadering dank gebracht voor al 't goede, dat hij als voorzitter voor de afdeeling heeft ge daan Verder werden verschillende mede deelingen gedaan over de a.s. groote vergadering. Naar -aanleiding van het feit, dat de- afdeeling dit jaar haar 45 jarig bestaan herdenkt, deelde de heer G. Weeda iets mede uit de geschiedenis der afdeeling. Het bleek dat vóór 1880 in Zeeland reeds een vereeniging van Chr. onderwijzers bestond. Daar alle Chr. onderwijzers der provincie er van lid konden zijn, heette zij „Zeeland". Waarschijnlijk bestond die reeds in 1874. Bekende namen der voor trekkers in Zeeland zijn o.a. J. H. v. Linschoten, P. J. Kloppers, A. J. Laer- noes, P. Voerman, J. Franse en J. A. van Noppen. De tegenwoordige afdeeling is opge richt den 28 Febr. 1880 en heeft eerst ook „Zeeland" geheeten, later „Walche ren". Van de oprichters is nog in leven dhr Chr. Ilondius, thans gemeenteraads lid van Middelburg, die 't onderwijs echter reeds lang verlaten heeft. Op verschillende plaatsen word verga derd, o.a. te Groede, Sluis, Goes, Middel burg en andere plaatsen op Walcheren. De gemaakte reiskosten werden onderling betaald. Verschillende onderwerpen van bespre king getuigden ran den geest dier tijden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2