Mo 191 Zaterdag 16 Mei 1925 «19e «laargang Heerste blad. Aardige Kinderfoto's KEES HELDER Bank voor Zeeland BANK-ASSOCIATIE No, 23. Deposito's Rekening-Courant Incasso's Firma J. A.iL. 0. WITTE HET ADRES A. W I L K 1 N G Bmenlani öit nummer bestaat uit twee bladen Moderne opvatting. FOTOGRAAF Lanpedelft l 34 - Middelburg GOES. KANTOOR GOES. DEPOSITO'S - SPAARREKENING EFFECTEN COUPONS Bezeekt op de Tentoonstelling te 1SDDELBURG onze stand Asthma msaBBoma* Abdijsiroop GOES RULST Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux:-Lange Vorsisfraal 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De zuiveringseed. Eea A.-R. gemeenteraadslid in onze provincie berichtte ons dezer dagen dat een nieuwbenoemd C.-H. raadslid bij zijn installeering niet den zuiveringseed maar «le belofte had afgelegd- Aangezien art- 39 der Gemeentewet de raadsleden vrij laat, zoowel wat aangaat den zuiveringseed als wat betreft hun ambtseed, in hun keuze tusschen het afleggen van den eed of van de belofte, zijn wij op deze mededeeling niet in- gegaa». Bedoeld A-R. raadslid schreef ons dat hij het met zijn nieuwen C.-H. ambtgenoot niet eens was. Tegenover zijn meening dat een A.-R. raadslid, die de souvereiniteit Gods eert, den eed. moet afleggen staat 't gevoelen van weer andere A.-R. raadsleden, die in den zuiveringseéd ontheiliging van Gods Naam zien. Wij raden allen die in deze quaestie be lang stellen aan, kennis te nemen van het oordeel van mr Noteboom in de jongste aflevering van „Antirevolutionaire Staat-- kunde", orgaan van de dr A. Kuyperstich-X ting ter bevordering van de studie der Antirevolutionaire beginselen. Daar wordt door genoemden rechtsgeleerde in de rubriek „Vraag en Antwoord", blz. 344 e.v.v., over deze quaestie gehandeld. Mr Noteboom herinnert aan de uit spraak van mr de Waal Malefijt dat de eed is „een plechtige betuiging hij het af leggen eener verklaring of belofte, dat men zich daarbij voor oogen stelt Gods alwetendheid en Zijn straffen van alle leugen". „Het is een godsdienstige han deling en heeft als zoodanig, voor zoover de eedsaflegger aan God gelooft, een veel lioogere beteekenis dan een eenvoudige belofte en verklaring. Ja, men zal zelfs moeten toegeven dat Se belofte of ver klaring haar beteekenis goeddeels ontlee- sen aaa het feit dat de wet ze naast en in de plaats van den eed stelt en toelaat." Slotsom is het advies dat ieder die aan God gelooft den eed doe. Maar men valle niet lastig wie er anders over denkt; want de wet laat ieder vrij. De Grondwet van 1887 schafte den eedsplicht voor de leden der Eerste- en Tweede Kamer af. De wet van 28 Mei 1896 S. 88 stelde den eed voor raadsleden en Statenleden, en die van 1916 ook voor burgemeesters, gemeenteontvangers en secretarissen fa cultatief, hoewel de Gemeentewet dezen functionarissen op het oogenblik nog het afleggen van den eed of belofte „naar de wijze der godsdienstige gezindheid" voor schrijft. Staatspensioen. Libarelen en Communisten -wel een wonder elkander zoo saam te zien! trachten de kiezers te winnen door voorspiegeling eener kans op Staatspen sioen. Dresselhuys gaf slechts de toezegging van een in-studie-nemen van dit vraag stuk. Maar Wijnkoop was er vlugger bij. Die stelde maar dadelijk den eisch. tKlinkt ook zoo mooi. Staatspensioen! Een goeden ouden dag! Geen zorgen meert Masr au komt niemand minder dan het Kamerlid Albarda in „Het Volk" dit boerenbedrog aan de kaak stellen. Te mooi om er in verkiezingsdagen van te zwijgen. Ook al gelooft men zelf niet aan de uitvoerbaarheid. Hij r etende uit, dat f 40 per week a uitkeering, die de communisten verlan- §en) maar eventjes 956 millioen kost, of meer dan anderhalf maal zooveel als liet geheel© Staatsbudget. Dat achtte de heer Albarda terecht krankzinnig. Maar wat willen de sociaal-democra ten? Willen zij b.v. f 10 per week uitkee- ren? Dit is toch niet te veel voor een ar beiderspensioen. Maar dat kost dan, volgens de eigen berekening van den heer Albarda, nog .239 millioen per jaar, meer dan wij uit geven voor lager-, middelbaar- en hoo- ger ouderwijs, voor pelitie- en rechtelijke macht en voor Oorlog; meer ook dan het viervoudige van het bedrag, dat tot dus ver met zoo groote moeiten werd be zuinigd; bijna het dubbele van het in r923 geraamde tekort op onze Staatsbe groting en twee-en-een-half maal zooveel als de geheele opbrengst van onze Inkom stenbelasting. Waar moet dit geld vandaan komen? Waar vandaan? Waar moet dit geld vandaan komen? De heer Albarda, aldus „De Amster dammer", stelde deze vraag aan Wijn koop en vond het demagogisch, op1 deze vraag het antwoord schuldig te blijven. Wij' stellen dezelfde vraag aan den heer Albarda, die nu te bewijzen heeft, dat hij wars is van demagogie. Staatspensioen Wij herhalen nog eens, wat wij vroeger schreven: Staatszorg is in de practijk vergulde armenzorg gebleken. Brengen wij! de arbeiders niet tot zelfhulp, dan ver vallen zij tot pauperisme. En de arbeider staat te hoog, om hem aan te wijzen op Staatsbedeeling. Zijn arbeid heeft de volle waarde van een menschwaardig bestaan. DirectieMr. AHT. VAK SEflCKEL, JOS VELTHUIISE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). lersekeG. D. VAN OOSTEN, Lepelstraat, Tel 28. Kapelle1. A. MOL Pzn., Nieuwe weg, Tel. 13. Allemaal verantwoordelijk. Ee A.-R. pers is in de laatste weken beschuldigd, dat zij de schuld van de indiening van het Olympiade-ontwerp op minister De Visser heeft geworpen en minister Colijn achter dezen minister heeft doen schuil igaan. Zoover wij weten heeft geen enkel Anti revolutionair orgaan misschien „De Waarheidsvriend" uitgezonderd zich hieraan schuldig gemaakt. De beschul diging was derhalve valsch. Thans heeft minister Colijn zelf ge sproken, en wel op den Partijdag te Leeuwarden, waar hij volgens het ver slag in „De Standaard" zeide: „Spreker vraagt kritiek. Maar men moet met die kritiek voorzichtig zijn. Spr. zegt, dat in verband met de ge schiedenis omtrent de Olympiade. Dut wetsontwerp is ingediend door Minister De Visser. Nu heeft spr. iets gemerkt van een neiging om een vinger uit te steken naar Minister De Visser. Dat mag niet. Daarvoor draagt spr. even goed de verantwoordelijkheid. En daar voor mag geen wapen gemaakt worden tegen de C.-H. Dat is niet eerlijk. De tijd om alles hieromtrent te zeggen, is nog niet gekomen, die komt nog wel eens. Met het dog. op de voor geschiedenis heeft spr. hier- voor pree de verantwoorde lijkheid aanvaar d." „De Nederlander" voegt hieraan toe: „Dat is mannentaal. Voor hen, voor wie deze zaak nog een quaestie mocht zijn, is deze nu zeker uitgemaakt -en uitgemaakt voor goed. Wij; meenden dit toch even, ook in onze kolommen te moeten vaststellen en bieden Minister Co lijn onzen hartelijken dank voor zijn kloek en trouw woord. Het laat aan duidelijk heid niet te wenschen over." Allicht zullen ook andere persorganen met dit kloeke woord zoowel van den minister als van „De Nederlander" te vreden zijn. Samen uit, samen thuis, was van ouds de leus van minister Colijn. De heele „regeering" schijnt aan die voorgeschiedenis te hebben vastgezeten. Lord Millner. f Onze oudere lezers herinneren zich den naam nog wel van dezen trotschen Brit, die in Zuid-Afrika zulk een droeve rol heeft gespeeld vóór den oorlog die aan onze Boerenrepublieken hunne onafhankelijk heid kostte en honderden Boerenfamilies in rouw dompelde of tot den bedelstaf bracht. fn „Het Vaderland" leest men omtrent hem Lord Milner's dood voert onweerstaan baar de gedachten terug naar dien gruwel tijd van een kwart eeuw geleden toen zijn naam stond voor al wat barbaarsch en on rechtvaardig was in liet aanzien der we reld. Thans is hij gestorven aan die ge heimzinnige slepende sluimerziekte, welke doctoren nog niet bevredigend te bestrij den weten, in den ouderdom van 71 jaar-, teruggetrokken en vergeten. Lord Rosebery's man „ongeëvenaard in charme en verstand", door anderen be schouwd als „de schoonste vrucht der menschelijke cultuur, die Oxford in onzen tijd heeft opgeleverd", door Chamberlain en Salisbury uitgekozen voor een taak in Zuid-Afrika, die tact aan moed en aan rechtvaardigheid moest paren, bleek hij een wreed© en brutale bureaucraat, zijn tegenstanders minachtend en onderschat tend. Zonderling- hoe al zijn voorspellingen, de een na de ander faalden en hoe hij desondanks zijn plaats handhaafde en zijn rampspoedige plannen doordreef tegen al len weerstand en protesten. ITij zond Bul- Ier naar Engeland terug toen deze oorlogs veteraan, die Zuid-Afrika kende en door de Boeren als een. bekwaam generaal werd gerespecteerd hem waarschuwde, dat het niet 10,000 maar 100,000 man zou nemen de republieken te veroveren. Mijner wist beter: „De Boeren gaan huistoe als het regent", was zijn minachtend commen taar. Het heeft 300,000 man genomen en geen drie weken maar drie jaar geduurd om de Boeren te verslaan en niet voor Milner en Kitchener de meest onscrupu leuze middelen hadden, te baat genomen, het barbaarschc wegvoeren en in concen tratiekampen opsluiten van vrouwen en kinderen, het verbranden van alle hui zen en het Verwoesten van allen grond. Hij was de man die rassenhaat warm hield zoolang hij kon, die den goh aten Cbineezenarbeid voor de mijnen invoerde en zelfbestuur tegenhield zoolang hij kon. Negen jaar van oorlog en ellende bracht hij over Zuid-Afrika; is het een wonder dat zijn naam iu heel 'het werelddeel is gehaat? Zijn val was als de val van Lucifer 'in Vondel's drama; zijn fiasco was te smadclijker naarmate de verwach ting van hem grooter was geweest. Had hij de ware inspiratie gehad, -die aan groote geesten is gegeven, hij zou den'weg naar het Boerenhart gevonden hebben en Zuid-Afrika zou vrede hebben gehouden. Hij was een fanatieke bureaucraat, wiens bekrompen begrip van Imperiale groot heid geen Boerenvolk tot nabuur duldde. Later, veel later, doen hij als T'orv de bedreiging van de macht der Lords door Asquith's Kabinet bestreed, ontsnapte hem de machtsspreuk die tot in lengte va.n dagen onafscheidelijk zal verbonden blij ven met zijn naam. Hij raadde het Hoogerhuis de liberale begrooting te verwerpen en „damn the consequences". Die roekelooze, kortzich tige politiek van bloed en zwaard was het, die zijn loopbaan in Egypte en Afrika en in het Hoogerhuis tot een reeks van ramp spoedige fiasco's heeft gemaakt. Zijn gebrek aan inzicht, verbeeldings kracht en gevoel werden niet door vernuft en administratieve bekwaamheid vergoed. Hij was ambtenaar en bureaucraat en had nimmer de leidende rol moeten spe len, waartoe zijn eerzucht hem dreef. Diep in zijn hart moet Milner gevoeld hebben wat een treurig fiasco zijn loop baan is geworden ondanks alle eerbewij zen, titels en de orde va.n den Kouseband. En is het niet enkele jaren geleden gebleken, dat deze harde natuur toch ten slotte 'heeft ingezien hoe schromelijk de politiek van rechtuit door alle tegenstand heenbarsten tenslotte mislukken moet. Denkt aan zijn rapport over Egypte, waar in hiji aan de Egyptenaren zelfregeermg beloofde, aan zijn opmerkelijke artikelen over Labour in de Observer. Maar ze kwamen van Milner en ze baarden geen groot opzien meer want Milner had afgedaan en aan zijn woorden werd weinig gewicht meer gehecht. Zijn einde als openbare figuur <kwam lange jaren voor zijn dood. maaatmemtaerr. GROOTE MARKT 24. TELEFOON No. 41. Drukke dagen voor Hindenburg, Het zijn drukke dagen voor rijkspresi dent Hindenburg, deze dagen, van den morgen tot den avond gevuld met ont vangsten, besprekingen, voordrachten en- zoovoorts- Donderdag was het corps diplo matique aan de beurt en daarna versche nen de staatssecretarissen. Bij beide ont vangsten hield Hindenburg een korte toe spraak. Het schijnt echter, dat hij tegen de vermoeienissen van zijn ambt beter opgewassen is dan men over het alge meen had verwacht. Voor ontspanning maakt hij des morgens en des avonds een wandeling door het prachtige park achter zijn paleis. Donderdagmiddag heeft hij den president van den Rijksdag, Löbe, een tegenbezoek in diens woning gebracht en daarna de vertegenwoordigers van de Duitsche pers ontvangen. Gisteren gaf 'Hindenburg, naar aanlei ding van het bezoek der staatspresiden ten en minister-presidenten der Duitsche landen, de eerste officieel© lunch, waar aan 65 personen deelnamen. Hindenburg zou voornemens zijn, Za terdag en Zondag door te brengen in het kleine jachtslot, dat door het Rijk inder tijd ten behoeve, van rijkspresident Ebert is aangekocht. W\ Het middel dat de benauwd- pD heden verlicht is AKlCER's De koning te Wembrey. De koning en de koningin van Engeland brachten Donderdag hun eerste on-offi- cieele bezoek aan de nieuwe Engelsche Rijkstentoonstelling te Wembley. Zij bega ven zich onmiddellijk naar het industrie- paleis, waar zij het tentoongestelde nauw keurig bezichtigden. II. M. bewogen zich on-ceremonieel te midden van een groote menigte andere bezoekers. Even voordas zij het paleis der industrie verlieten, om zich naar het paleis der schoone kunsten te begeven, had een merkwaardig incident plaats. vEen Amerikaan en zijn zoon had den het bezoek des konings met groote belangstelling gadegeslagen. Eensklaps baande de Amerikaan zich een weg door de menigte tot den koning, nam zijn hoed af, en strekte zijn hand uit, terwijl hij uitriep: „Hoe maakt gij het, Sire? Zoudt gij de hand willen reiken aan Amerika?" De koning lachte goedmoedig en strekte de hand uit, die de ander hartelijk drukte. Daarna stelde de Amerikaan zijn zoon voor, die ook Z. M. de hand reikte. Al vorens zijn tocht te hervatten gaf de ko ning de hoop te kennen, dat de bezoekers een genoegelijk verblijf zouden hebben. De Amerikaan, wiens naam wordt opgege ven hls John Towndee van Iowa, verklaar de later: „Het deed mij genoegen, uwen koning te ontmoeten. Hij bracht ons een werkelijken groet. Het was volgens de op welling van het oogenblik, en ik voelde, dat ik iemand de hand moest drukken, die zoo algemeen geëerd is in Amerika." Lord Kitchener's dood. Zal het' geheim van lord Kitchener's dood ooit worden opgehelderd? Gisteren is in Engeland een boek verschenen, ge- titeld „De waarheid over Kitchener", waarin de schrijver, V. W. Germains, een brief van Ludendorff publiceert, die als volgt luidt: „Zijn (Kitchener's) (geheimzinnige dood was noch het werk van een Duitsche mijn, noch van een Duitsche torpedo, maar van die macht, welke niet wilde gedongen, dat het Russische leger zich met de hulp van lord Kitchener zou herstellen, omdat tot de vernietiging van tsaristisch Rusland besloten was. Lord Kitchener's dood werd veroorzaakt door zijn bekwaamheden." De beteekenis hiervan is natuurlijk, dat het vergaan van de Hampshire met lord Kitchener aan boord door de bolsjewiki veroorzaakt zou zijn. De Engelsche schrij ver wil de puntjes niet te, scherp op de i's zetten, maar, zegt hij, Engelschen, die zich de ongewoon nauwe betrekkingen uit die dagen tusschen de Russische revo lutionaire comité's en den Duitschen N.V. Koopman's Meelfabrieken, Leeuwarden Engrosverkoop bij Gebr. Duvekot, Goes. n—rgi—ïiimn mimtiw—■■■mwwii—iiwim—mi «wnmimiui spionnagedienst herinneren, zij het ver geven, dat ziji hun eigen conclusies trek ken. Volgens lord Jellicoe in zijn boek The Grand Fleet is de Hampshire op een mijn geloopen Korte berichten. De graanoogst staat er in het ge heele Duitsch rijk goed voor. Als het weer normaal blijft, wordt dit jaar een record- oogst verwacht. Te' Hattersheim bij Frankfort a. d. M. is gisternacht de groote olie- en koren molen Josef Hattemer verbrannd. De scha de beloopt een millioen goudmark. De bestelling van acht koelschepen voor de Blue-Star-lijn voor 2 millioen p. sterling is ten slotte in Engeland ge plaatst. De scheepvaartmaatschappij had voor de kosten wel meer geraamd dan de werven op het vasteland vragen, maar de Engelsche werven zijn inplaats van' zonder winst te werken, zelfs bereid, met verlies te werken. voor Manufacturen Dames- en Kanrïencoirafectic Tapijten - JSwrdijneirj Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is De staat van beleg te Lissabon is opgeheven. De orde is overal hersteld. De Beiersche minister Hubert en een Duitsche koopman zijn gedood bij een bot sing tusschen twee met pelgrims bezette autobussen op den straatweg van Flo rence naar Avezzo. In de eene bus bevon den zich Beiersche, in de andere Ameri- kaansche pelgrims. Volgens een bericht uit Belgrado zouden 30 Bulgaarsche soldaten met ma chinegeweren bij Timok over de Zuid-Sla vische grens gekomen zijn en een' Ser visch dorp binnengevallen zijn. De bewo ners verjoegen hen. Een hoeve werd ver brand, een vrouw en 3 kinderen werden onder het puin begraven, terwijl de boer gewond werd. Er is een dagelijfcsche vliegdienst van Londen op Zweden, via Amsterdam en Kopenhagen geopend- Het eerste vlieg tuig is gisterochtend om acht uur met passagiers van het vliegveld te Croydon (Eng.) vertrokken en werd gisteravond zeven uur te Maknö verwacht. In verband met de ernstige econo mische toestanden is het aantal studen ten aan de Boedapester universiteiten in den loop der laatste drie jaren van 13.293 tot 9102 gedaald. De Spaansclie oogsten worden be dreigd door de droge koude lente. 75 pet. der wijnen is vernield in het La Mancha- district. Indien er geen regen komt, wordt hèt land met hongersnood bedreigd. Stemplicht en gewetens- fa ez wa'r en. Verschenen is de memorie van, ant woord over het wetsontwerp tot aanvul-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1