Telegrammen. Ingezonden Stikken. Laad- ea Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Berishten. jfertterjisMaa Bnrgerljjke Stand. Oil lie Pers. Qpenta Verkoopingsn en Ver pachtingen. Aanbestedingen. rekenen moet naast mondeling ook schrif telijk worden geëxamineerd. Door deze erkenning verkrijgt het di ploma alle verleende en nog door den minister te verleenen rechten. De Han delsschool met 5-jarigen cursus (Hoogere Handelsschool) was reeds vroeger erkend- Eervol ontslag verleend met 1 Sept a.s. aan dr J. Snoep als leeraar aan de n. H. B. S- te Middelburg en aan P. Westerhof als leeraar aan de R.H.B. S- te Terneuzen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.] Landverhuizing naar Zuid-Amerika. Geachte Redactie, Het ingezonden stuk onder bovenstaan- den titel in Uw blad van 9 Mei j.l., geeft mij aanleiding U te verzoeken dezen brief in Uw blad op te nemen. Met den moesten nadruk waarschuw ik Uwe lezers tegen het ingaan op de plannen van de schrijvers van het inge zonden stuk, die hun slechts groote teleur stelling en ellende zonden bezorgen. Brazilië is voor do meeste onzer land- genooten ongeschikt voor vestiging- Niemand besluite dan ook daarheen te gaan, alvorens zakelijke inlichtingen te hebben ingewonnen bij de Nederlandsche Vereen iging „Landverhuizing", Bezuiden- houtscheweg 97, 's Graverihage, alwaar een ieder kosteloos en geheel belangloos wordt ingelicht. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, TJw dw. SANDBERG. De eerste Christelijke school te Budapest. Wij hebben even gewacht met het pu- hliceeren van de opbrengst der Kinder- Ooliecto op 30 April j.l. Er blijven post wissels „nederdruppelen", do oogst was (is?) nog niet geheel binnen. Van de ruim 1600 scholen hebben on geveer 300 aan onze dringende bede ge hoor gegeven en ons Comité mot een collecte vcrblijid. Wij willen hierbij een woord van hartelijkan dank brengen, èn aan de vele ouders, èn aan die duizen den kinderen en lest not least aan de Besturen en Hoofden van Scholen die ons verzoek steunden. Bon woord van warmen dank aan U allen! Bij dit woorcl van innigen dank, willen wij niet nalaten eon vriendelijk verzoek te richten tot dia scholen, van welke wij tot op heden nog geen bijdrage ontvingen. Mogen we alsnog een beroep doen op uw welwillendheid? Mochten er bezwaren zijn (het zou kun nen zijn) tot het houden van oen col lecte, dan is een flinke gift natuurlijk ook zeer wolkom. Laat geheel het Chris telijk enderwijs zijn offervaardigheid too>- nenl Wij weten, hoeveel er tegenwoordig gevraagd wordt. Wij' hooren van groote tekorten bij allerlei Ohristelijken aiSeid in ons eigen land. En het is dan ook met schroom, en alleen om hot groote gewicht voor de toekomst van Gods Kerk in Hongarije, als aan deze School ver bonden is, dat wij Uwe hulp hebben dur ven vragen. Er is veel gebeden in Hongarije. Er is veel gebeden in Holland voor deze co1- lecte. En God heeft ons niet beschaamd. Met lof etn dank aan Hem melden we, dat vele kinderen van Christelijke Scholen thans reeds f3865.14V2 hebben bijeenge bracht. Zijn er nog Christelijke Scholen, die voor 30 April niet konden klaar komen, dan is Uw bijdrage nog altijd wolkom bij onzen penningmeester O- de Neef, Anna Paulownastraat 49, Den Haag Giro 607. Namens liet Bestuur en het Collecte- Comité: OATH. M. E. KUYPER, secretaresse. Den Haag, 11 Mei 1925. Bij de Dinsdag te Middelburg gehouden veekeuring waren door de Landbouwver- etniging twee prijzen van resp. f 5 en f2.50 uitgeloofd voor de beste inzendin gen van 3 koeien door leden der vereeni- ging. Die eerste prijs werd behaald door .den heer J. Qverbeeke, de tweede dooi den heer P. J. Qevaal, bedden te Middel burg. Bovendien was door een particu lier f2.50 beschikbaar gesteld voor de beste koeien met melkstaten. D|eze prijs dio niet uitsluitend bestemd was voor leden der landbouwvereeniging, werd be haald door den heer W- Louwerso te Sou burg (Abeele). Ongelukken. Te Geldrop is het 2-jarig kind van een slager in een kuip met water geraakt en verdronken. Te Budel is een vierjarig meisje door den deksel van een waterput gezakt en daarin verdronken. Te Hoogkarspel is een jongetje bij het spelen in een sloot ge makt en verdronken. De 31-jarige O., arbeider te Venlo, die Maandagavond bij oen ruzie aldaar door een revolverschot gewond werd, is gjistermorgen aan 'de gevolgen overleden. Te Eindhoven is gisteren een 24-jarige kellner, terwijl hij' aan een electrische lamp draaide, in aan raking gekomen met de fitting en door den stroom direct gedood. De toesta nd in de venen. To Valthermond is gisternacht een loco mobiel ran den vervener H. door bal- da&gen geheel vernield. Branden. Te Capelle is de wo ning van M. afgebrand. De bewoners konden zich met moeite redden. De in boedel ging nagenoeg geheel verloren. Te Kaatsheuvel is de dubbele woning van mcj. V. geheel uitgebrand. Nabij Beilen is de woning der weduwe K. een prooi der vlammen geworden. Er is niets gered; ook kwamen twee varkens om. Het huis was niet verzekerd. Te Bronnegerveen is een groote land-® bouwscliuur afgebrand. Ook de land bouwwerktuigen werden, vernield. Laf. Een 5-tal onverlaten heeft te Maasbree den heer J. v. d. S. aange vallen en hem 15 messteken toegebracht. De daders zijn in hechtenis genomen. De Brusselsche Bankzaak. Door do Belgische gendarmerie werd Woensdag K., bekend als medeplichtige in de Brusselsche Bank zaak, wiens aan houding en uitlevering door de Neder landsche justitie was verzocht, aan de grens onder Nispen overgeleverd in han den der Nederlandsche maréchaussée. Op grond van zijn opzienwekkende groote verteringen, had de Belgische politie hem al spoedig te Antwerpen gearresteerd. Na zijn uitlevering is K. aanstonds dooi de marechaussee naar Amsterdam over gebracht en ter beschikking van de ju stitie aldaar gesteld. De woekerpractijken in Den Haag. De strijd tegen den woeker was de laatste jaren in de Residentie geluwd, zoodat de woeker meer en meer in aller lei vormen naar voren kwam. Een com missie inza-KO do woekerbestrijding, door den Armenraad ingesteld, heeft een onder zoek geopend naar den omvang van den woeker in Den Haag en gegevens verza meld omtrent woekerondernemingen. Hoe wel dit onderzoek nog niet is beëindigd, meende do Armenraad, alle Haagsche bla den to moeten uitnoodigen, voortaan geen woekeradvertcnlies, over dubicuse voor schotten en credieton te willen opnemen, daar dit de voornaamste oorzaak is dat do woiekerondernemingen kunnen florec- ren. In Amsterdam is op deze wijze het bestaan der woekerfirma's onmogelijk ge maakt. Het resultaat in Den Haag echter was, dat slechts 2 bladen, „De Nieuwe Courant" en „De Avondpost" verklaar den, hiertoe bereid te zijn. Naar de secretaris van den Armenraad mr C. J. M,. do Wilde zei', zal men over «enigen tijd zich nogmaals tot de bladen wenden, in de hoop, dan meer succes te zullen hebben. Van hoeveel beleekenis het is of de bladen medewerken, bewij'sl, spreker, door het voorbeeld van het woe- kerbureau „Laboremus" destijds te Am sterdam gevestigd- Toen de bladen daar zijn annonces niet meer plaatsten, kon het zijn matten wol oprollen en het bu reau was genoodzaakt in de hoofdstad zijn deuren te sluiten. Daarop zijn de exploitanten naar Dien Haag gekomen en daar heeft hot bureau zich onder den naam „Neptunus" gevestigd. Het adver teert druk in -de Haagsche bladen, zich aanbevelend voor voorschotten rnot en zonder borg. en velen worden weer het slachtoffer zijner practijken. Naar uit verschillende gevallen den Ar menraad ter core kwam, begint men bij dit soort „voorschotbureaux" met f3 in rekening te brengien voor kosten, die men zou hebben ter informatie naar den cre- dietvrager. Eien gemeentewerkman, die f 3 had gestort, ontving na eenige dagen be richt, dat men hem geen voorèchot kon geven wegens ongunstige informaties. Het bleek evenwel, dat het betrokken bureau in bet geheel niet geïnformeerd bad bij zijn superieuren. Dus feitelijk zuivere op lichting. Zoo worden dagelijks tientallen bet slachtoffer van dergelijke practijken. Want bekend is, dat de wachtkamers dezer woekerbureaux regelmatig vol zitten. Gaat een bureau er toe over een voor schot te verleenen, dan wordt de betrok kene eerst goed gjesneden. Wil hij f 1(X) leenen dan begint hij! met een kwitantie te teekenen dat hij f 125 heeft ontvangen. Iedere week, als het een werkman, iedere maand ais het een ambtenaar is, moet hij bij het ontvangen van zijn loon of salaris bedragen van f 5 tot f 10 als ïente betalen en belangrijke bedragen aflossen zoodat hij steeds minstens 200 procent van het geleende geld terugbetaalt. Een winst van 100 procent is voor der gelijke woiekerbureaux het minste waar mede zij genoegen nemen. Bij een Armenzorg was een klacht bin nengekomen van een brievenbesteller die liefst 8 maal het geleende bedrag had terugbetaald. En toen hij ten slotte niet betalen kon, werd beslag op zijln. loon gelegd. „Armenzorg" was genoiodzaakt bij te springen. Dp woekeraars zuigen hun slachtoffers uit tot er niets meer' te halen is. Hoewel er verschillende bona fide af- betalingsmagazijinen bestaan, die, door een matig percentage op de verkoopprijizen te leggen, den kooper met een beperkt in komen in staat stellen zich solide arti kelen op termijnbetaling aan te schaffen, worden ook hieronder ondernemingen aangetroffen, waarvan de practijken voor die der woekeraars niet onderdoen. O, ze maken het den menschen zc o gemakke lijk. Alles kan men bij ze krijgen tegen betrekkelijk geringe afbetaling Maar vraag niet van welke kwaliteit het geleverde is. Bij verschillende van deze magazijnen be taalt men het goed eenige malen te duur. De klachten die men hierover kan hoo ren zijn legio. Bij „Armenzorg" kwam een man met een jas waarvoor hij bij' een dergelijk slecht befaamd afbetalings magazijn f 70 had moeten betalen. Bijl onderzoek bleek, dat ze nog geen f 30 waard te zjjn. Een ander had een com pleet ameublement ingeslagen, dat na een jaar reeds tal ran gebreken vertoonde en vrij spoedig geheel „op" was. Nog jaren kan hij zuchten onder de lasten der af betaling. (Tel-) Poging tot. doodslag. Te Assen is gevankelijk binnengebracht H. IC., arbeider te Buinen, verdacht van poging tot doodslag op den gemeento-veldwaca- ter Kloostra aldaar, door met een revol ver tot tweemaal toe op dezen te schieten. Inbraak. Gisternacht is ingebro ken bij den manufacturier, den heer K- te Barneveld. Behalve winkelgoedercn, is een bedrag van ongeveer f 200 uit de cassa gestolen. Van de{n) dader(s) geen spoor. Een lastige aap. Te Gronin- gen is door de politie een man aange houden, die zijn aap, waarmee hij langs de straat demonstreerde, op het publiek afstuurde wanneer hij z.i. niet er voor inbeurde. Eien tweetal dames zijn dooi de aap duchtig gebeten. V ossen. Het mocht c'lem jachtopzie ner J. Lusink, van den heer Th. van Ditz- huijzen te Tcrborg gelukken in diens onder Zelhcm gelegen jachtterrein een mooien mannetjesvos te bemachtigen. Dit is dit jaar reeds do 10c, die door hem onschadelijk gemaakt is. Op Bergerhonk werd door jachtopzie ners van Huis Biergh een nest met 4 jonge vossen uitgegraven, waarin meri o.a. de resten vond van 15 konijnen, 8 hazen en 1 patrijs. Die ouden waren niet aanwezig. Het eerste spoorwegonge luk. Binnen enkele maanden zal do we reld het honderdjarig jubileum herdenken van den bcteekenisvollen dag dat op de Engelsche lijin StocktonDarlington de eerste passagierstrein met een vaart van 10 K-M. per uur over de rails ging. Vijf jaar later gebeurde het eerste spoorwegr ongeluk. De Engelsche afgevaardigde Ilus- kinson, die naar Liverpool reisde, be nutte het oponthoud op een station, om de machine van nabij te zien. In de beschouwing van het raderwerk verdiept bemerkte hij niet dat van den tegenover- gestelden kant een locomotief kwain aan rijden. Do arme man werd gegrepen en vermorzeld. Het geval verwekte overal in Engeland groote verontwaardiging. De „Edinburgh Review" gebruikte deze ge legenheid om op het nieuwe verkeersmid del een vernietigende kritiek te oefenen. „De waanzin zoo schreeft het deftige maandschrift om 700 personen in treinen van zes wagons met een snel heid van 25 K-M. te vervoeren, gaat alle perken te buiten." Keirmis-„vr eugd". Op de ker mis te Maasbree is de paardenhandelaar J. v. d. Sterren door vier personen zoo danig met messen gestoken, dat hrji ter plaatse niet kon worden behandeld dooi den geneesheer. In hoogst ernstigen toe stand is hij naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. D|o daders zijn gearresteerd. Drie uren op de golven ge dobberd. Een even merkwaardig als gevaarlijk avontuur in de Indische wate ren, waarvan een landgenoote, mejuffr. O- B., de onvrijkvillige heldin is, heeft een 'boven verwachting gunstigen afloop ge had. Naar zjj mededeelde, was mej. B., die in dienst der Ned .-Indische regeering is, uit Singapore met de „Insulinde" naar Batavia vertrokken. Om den laatsteri blik op de lichten van Singapore te werpen leunde zij voor het naar bed gaan nóg even uit de patrijspoort, toen zij door een plotselinge beweging van het schip buiten boord werd geslingerd; en vóór zij in staat was om .hulp te roepen, was het schip, aan boord waarvan niemand iets van het ongeval bemerkt had, buiten haar bereik. De zee was gelukkig kalm doch er stond een sterke stroom, waarin zij zich drijvende hield, tot ziji na drie volle uren eindelijk- een Sampa met drie Chineesche visschers bespeurde en er in slaagde hun aandacht te trekken. De öhi- neezen kwamen haar te hulp en volkomen uitgeput werd zij in de Sampa opgenomen. De visschers behandelden haar vriende lijk en kookten Wat rijst voor 'haar, doch in haar dunne onderkleeding moest zij nog gedurende zeven ulur de beproeving door staan van do felle zon, waartegen de Sampa geen enkele bescherming bood. Toen zij echter 's avonds om 7 uur in Singapore aan wal stapte, had zij van haar avontuur geen andere nadeelige ge volgen, dan een door de scherpe zon verbrande huid en den avond daarna heeft zij haar zoo plotseling afgebroken iels voortgezet. Hoewel de zee in de huurt van Singapore gevaarlijk wordt ge maakt door een groot aantal haaien, heeft zij al dien tijd dat zij in het water was, geen dezer ondieren gezien. Haar eenige ontmoeting van minder aangenamen aard was met een zeekrab, die tiaar een lich ten beet aan het been toebracht. Dei goede afloop van het avontuur is nog te merkwaardiger, daar mej. B. eerst verleden zomer in Holland had leeren zwemmen. Valsche kaartspelers ge arresteerd. Te Lugano zijn verschil lende leden van een bende valsche kaart spelers gearresteerd, n.l. een Engelsch- man, twee Amerikanen, twee Duitschers en een Nederlander. De politie was op hen opmerkzaam gemaakt door een Ita liaan, die bij 'tpokerspel f2400 aan hen had verloren, doch ten slotte ontdekte, dat de kaarten gemerkt waren. Bij de arrestatie ontveinsden de leden der bende, dat zij elkaar kenden; de visa op de paspoorten wezen uit, dat zij gezamenlijk in verschillende ste den als Londen, Parijs, Caïo, Venetië, Biarritz, enz. waren geweest en steeds op dezelfde dagen vertrokken waren. Zij deden zich zeer voornaam voor en had den steeds in de voornaamste hotels gelogeerd. Diefstal in een 'klooster. Uit het depositarium van het Francisca nerklooster te Praag is een zwaar ornaat, twee dalmatieken en een pluviale met al het toebchooren gestolen. Zij behooren tot de meest waardevolle schatten van het klooster. De waarde wordt berekend op J20 millioen Tsjechische kronen. Het ornaat is meer dan 300 jaar oud. Een eigenaardige erfenis kwestie. Een curieus geval houdt mo menteel het Armeensche patriarchale hof te Cairo bezig. Dit hof poogt de afstam melingen te ontdekken van een rijken Armeniër, Salerian genaamd, die een halve eeuw geleden in Indië overleed en een wilsbeschikking naliet, volgens welke zijn kapitaal vijftig jaar belegd en dan onder zijn afstammelingen verdeeld moest worden. "De meesten leven in Egypte, doch van de overigen, die de wereld zijn ingetrokken, is de verblijf plaats onbekend. Het kapitaal wordt ge schat op ruim 350 millioen gulden. Iets nieuws op crimineel gebied. Tijdens een feestmaaltijd in Gravesend (Amerika) drongen drie man nen de zaal binnen en doodden een der aanwezigen door hem met een geluidloos werkend pistool drie kogels in het hoofd te schieten. Een ander, die de moorde naars achtervolgde, werd eveneens neer geschoten. Dit is voor de eerste maal, dat in Amerika door misdadigers van een dergelijk wapen gebruik wordt ge maakt. De Culemborgsche moord zaak. De rechtbank te Tiel heeft giste ren de invrijheidstelling gelast van N. v. Wi., den verdachte in de Culemborgsche moordzaak. (Tel-) Dwaasheden. Een dame te Lon den, Alice Gunningham, heeft een aap, dien ziji als rnensch behandelt. Dfit heer schap heet John Daniel de Tweede, wordt in de wandeling John genoemd en laat zich lederen dag in zijn eigen auto. naai den dierentuin rijlden, waar hij' in de Leeuwenafdeeling „de goedheid heeft eenige uren per dag voor het publiek te figureeren". Erger nog: hij slaapt in een gewoon bed in de kamer van zijn mees teres, drinkt uit een kop, eet met een lepel van een bord en gedraagt zich in het algemeen als een jong menschelijfc wezen. Hij heeft zijn eigen kamer, waar hij, als hij niet „uitrijdt", orver dag, speelt zijn driewieler berijdt of op zijn schommel zit, of met zichtbaar welgevallen in zijh armstoel zit. De dame kreeg dezen gorilla een jaar geleden bij een bezoek aan den Congo ten geschenke van de inlanders, die hem toen hij jong was, hadden gevangen. Mei. 15 Wolfertsdijk, inspan, v. Cleef. 16 Nieuwiand, inboedel, De Neeling. 19 Middelburg, meubelen, confectie, schoenen, Notarishuis. 20 Middelburg, leersoorten, Notarishuis- 20 Domburg, electrische centrale, Blau pot ten Cate- 26 Veere, hof steetje, bouwland, Blaupot ten Cate. 27 Grijpskerke, inspan en huisraad, Blaupot ten Cate. 27 Vrouwepolder, hofstede, v. d. Harst. 27 Borssele, afbraak, De Wilde Heij- boer. 29 Rilland, werken Ziinmermanpolder. 's-H. Arendskerke, bouwland, Pilaar. Juni 4 Middelburg, aandeelen, Ittmann. 9 Goes, huizen en fruitkweekerij, Pilaar en v. Dissel. 10 Goes, meubilair en schilderstukken. Pilaar en v. Dissel. Kapelle, huis, boomgaard en bouw land, Kram. 's-Gravenpolder, bouw- en weiland, Neervoort. Mei 20 Colijnsplaat voor A. Kole, bouwen hofstede. Arch. Van Hee, Wissen- kerke. 23 Goes, bouw wagenhuis, enz. Arch. Goethals. AMSTERDAM. V.D'. Gisteravond is bij[ do Raampoort een vrachtauto door een defect aan de stuur-inrichting op het trottoir gereden. Drie personen werden gewond, waaronder één, een meisje van 7 jaar, ernstig. Het kind werd in bewus- teloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. LONDEN. V.D. D|e Times meldt uit "Warschau, dat weer 2 pogingen zijn ont dekt, om een trein in den Poolschen cor ridor te doen verongelukken. Een spoor wegambtenaar ontdekte een hoop steenen op de rails, en een ander ambtenaar zag twee mannen bezig de rails te be schadigen. Zij vluchtten en lieten een handgranaat achter. MIDDELBURG. Heden had de eerste (kandidaatstelling plaats voor de verkie zing van 6 commissarissen van den older Walcheren, gekozen door de stemgerech tigde eigenaren van gebouwd. Er werden twee lijsten ingeleverd. Een bevatte de namen van de heeren mr J. F- van Dcdnse, W. Bosman en H. Dron- hers. allen te Middelburg, J. Loois Azn te Vlissingen, W- Oovaal Pzn te Ritthefti en J. J. de Keijzer te Grijpskerke. De tweede lijst bevat do namen der heeren; L- F. Grossman, A. Jcronimus, W- A- de Rijteke en A. Barentsen, allen te Mid delburg, J. L. van der Harst en W. L. Huson te Vlissingen. De eerste lijst was van de Kiezersveroeniging Walcheren, de tweede van de „Verecnxging van Huis eigenaren' 'te Middelburg. Do stemming is bepaald op Donderdag 4 Juni van li tot 3 uur. MIDDELBURG. Op de vergadering van den Ned. Bond van Ziekenverpleging, wel ke Zaterdag 23 Mei hier gehouden wordt, zal in plaats van dr Stavermanj arts D. N. v. Gelderen refereeren. Zijn onderwerp zal zijn: „Zeeland en de Ziekenverple ging". Wisselkoersen. Amsterdam," 14 Mei 1.15 uur. Berlijn 59.20-59.23 Brussel 12.57—12.60 Parijs 12.97—12.99 Londen 12.07i/4—12.073/4 New-York 2.48342.487/s Middelburg, 14 Mei 1925- Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 13f 21. Boter f 0.871/2, part. fO.971/2', hipeieren 5 cent, part. 6 cent, eendeieren 5 cent, part. 6 cent MIDDELBURG, 13 Mei. Op de veiling werden de volgende prijzen besteed: dun sel 1727, spinazie 915, postelein 30 34, zuring 45, witlof 3839 cent, al les per K.G.; prei 12, radijs 23,5, peeën 30 cent, alles per bos; aardbeien 1,56, sla 610 cent, beide per stuk. VLISSINGEN, 13 Mei. Spinazie 7—17, wijnpeeën 55,5, witlof 3438, poste- leijn 2228 cent, alles per K.G.; kip eieren 50, eendeieren 52 cent, beide per 10 stuks; bloemkool 2047, sla 610 cent, beide per stuk; radijs 2,53, sel derie V42, prei 711,5, rhabarber 8 8,5 cent, alles per bos; peterselie 67, zuring 1418, bloemkool 94153, dun sel 3340 cent, alles per mand. OOSTBURG, 13 Mei. Tarwe f 14f 19, Gerst (chevallier) f 15f 15.50, Rogge f 14, Haver f 12.50, Kroonerwten f 16.50, Bruine boonen f 12f 18. GOES. Huw.-aang.14, Adriaan Jan se, 25 j. jm. te Heinkenszand en Pieternella Bal, 24 j. jd.; 14, Jan van der Bliek, 26 j. jm. en Catharina Does, 28 j. jd- Gehuwd: 14, Adriaan Priester, 29 j. jm. en Elisabeth Jacoba Mieras, 27 j. jd.; 14, Jacobus van Zweden, 29 j. jm. en Janna de Dood, 21 j. jd. te 's-Heer Abts- kerke. Overleden: 14, Francina Weststrate, 54 j., echtgenoote van Willem Mink. Naar draagkracht. Door een der vrijzinnige propagandisten was onlangs beweerd dat de rijiwielbelas- ting niet rekent met de draagkracht, een arme arbeider moet evenveel betalen als een millionair. Naar aanleiding daarvan zegt het „Utr. Prov. Weekblad": Een millionair en©en fiets. Kom nouEen jnillionair op ©en fiets. Wie millionair is, rijdt niet op ©èn fiets, maar in een auto, b.v. in een luxe Hispano Suiza torpedo. Dat is een kar retje van f 16000- Een heel mooie wagen. Maar weten die propagandisten wel, dat de millionair, die zoo'n auto koopt, daar voor in Amsterdam f1600 aan belasting moet betalen? Dat is wat anders dan f3 voor een "iets. En er is geen land ter wereld, waar zoo'n millionair meer belas ting voor z'n auto moet betalen dan hier. In het Sportblad „De Auto" kan men een staatje vinden, van hetgeen in ver schillende landen aan belasting wordt be taald bij aankoop van een eenvoudige auto gemerkt Fiat, en van een luxe His pano. Do eerste wagen kost f3600, de tweede f16000. Hieronder geven we een lijstje van plaatsen, met daarachter de bedragen, die bij aanschaffing van een Fiat of van een Ilispano betaald moet worden aan be lasting. Amsterdam f 342 f 1600 Den Haag f324 f1440 Londen f126 f 440 Parijte f 27 f 200 Brussel f 27 f 1.60 Milaan f153 f 560 New York f 18 f 54 Een millionair, die hier een auto koopt van f 16000 betaalt dUs circa f 1600 aan belasting terwijl z'n collega in Brussel met. f 160 er af is. Nu zeggen we niet, dat zoo'n millionair teveel aan belasting betaalt, maar als nu weer eens iemand bazelt over „be lasting naar draagkracht" alsof die in ons land zoek is, dan willen we toch, eens vragen, of hij ook altemet van lor retje is gepikt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3