No 189 Donderdag 14 Mei 1915 S9e Jaargang BE HEMELLOODS. Staten-Generaal. Buitenland. FEUILLETON. irukkers-Exploitnnle* eOSTCRBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 88—70, Gues Tel.: Redwtie no. 11; Administratie no. 5« Postrekening No. 36000. Btykantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw 1 Juli thuis. Tot al onze vrienden kome bij deze 4e raad om met een flinke blauwe pot loodstreep op hun maandkalender dezen datum aan te teekenen, om alsdan thuis te zijn, en niet vóór '2 Juli op reis te gaan, indien zij plan hebben om hun vacantia in 't buitenland te gaan genie ten. Men weet hoe in 1922 een viertal antirevolutionaire kiezers uit Zwolle, on der welke zelfs een predikant, ondanks trjdigo waarschuwing vóór den stemdag op reis gingen en zich zoo onttrokken aan hun Kiezersplicht, en hoe dit algemeen in onze Pers werd betreurd. Laat men nu toch beter oppassen, want meer nog dan toen zal het spannen 1 Ontwapening mogelijk? De S. LH. A. P. houdt vast aan haar eisch va» ontwapening. En zij motiveert dien eisch met de verklaring, dat zij op die wijs don oorlog buiten onze grens zal houden. AVij hebben al eens herinnerd aan En geland en Skandinavië, waai' onder an deren Mac Donald, Branting, en andere staatslieden van de kleur der S. D. A. P. gansch anders hebben gesproken e* gedaa». Nu kunnen wij ook wijzen op België, waar de socialistische staatsman Vander- velde op 18 Dcc. '24 in de Belgische Kamer zeide; „zonder twijfel zijn wij internationalistisch en antimilitairistisch en haten wij den oorlog, maar wij er kennen dat de natie een verdedigings- »iacht moet hebben." Om te onthouden. Staatspeusioneeringsdroomeu. De Vrijheidsbond tracht de kiezers te vangen met de belofte, dat hij het vraag stuk van het Staatspensioen in studie zal nemen. Zou er waarheid liggen in deze be lofte? Zouden de hceren waarlijk meenen dat hunne studie in, laat ons zeggen, de eerste tien jaren leiden zal tot een plan 4at op de belofte klopt? Zouden de liberale kiezers die door deze belofte tot den kant der Vrijheids- bonders getrokken worden, nu heusch denken dat zjj door te stemmen op mr Dresselhuis staatspensioen zullen erlan gen? Do Engelsche minister Lloyd George beloofde aan zijn kiezers ook Staats pensioen en met welken uitslag? Dat men vrij algemeen dat instituut voor een grooto fout houdt, en al meer tot het Nederlandscho systeem helt van sociale verzekering, die door het bedrijf zelf wordt gedragen. Men roept er wel ach en wee dat ook do werknemer zal moeten bijdragen aan zijn pensioen; doch men merkt van de andere zijde hiertegen op dat de Arbei- dersminister Snowden in het vorige ka binet (het ,,Leeber"-kabinet) in zijn. verze- keringsontwerp een veel hooger bijdrage van de» werkman vorderde. Wat aangaat de Ontwapening mag den sociaal-democraten een „zie naar Enge land" worden toegeroepen. En wat de Staatspensioneering betreft geldt voor den Vrijheidsbond een zoodanig „Zie »aar Tkgelaud" evenzeer. He{ graotc verschil. Wat o»ze partij-organisatie aangaat «nag veilig vastgesteld dat deze beter is dan voor zestig jaren. „De Rotterdammer" herinnert er aan Een varhaal uil het Verre Westen. (Nadruk varboda*.) 3) o— Die* gwschen dag volgden wij het pad, Jat an over de heuvels, dan dwars door et' vruchtbare dalen liep. Hier en daar ware*, da valleien doorsneden van snel vlietend» blauwgrijze rivieren, doorschij- atad o* ijskoud, en van de hoogste lifcUToltoppen konden wij een blik werpen op ui' aig vriendelijk meertje, dicht be volkt *et watervogels, die lustig piep- k® schreeuwden en plasten, alsof zij geen gevaar duchtten. Nu en dan trok een donkere vlek, die zwart afstak tegen "®t groen der weiden, mijn aandacht; herdeirshutten, verklaarde mijn neef. Hoe afgezonderd van de bewoonde wereld, 'n twe eenzaam, als verloren tusschen ('o tallooze heuvelen, moest de bewoner zow'a hut zich wel voelen K zaj nooit den zomeravond vergeten, daarop johan en ik Zwaankreek binnen- '•«len, aaaar er was geen dorp te zien, hoe Groen van Prinsterer in 1863 in zijn „Studiën en Schetsen" deze vraag tot zijn lozers ri'chtte „Gaarne zou ik vernemen welke de naam is van onze Kiesvereeniging te Amsterdam? Ook in verhand met den aandoenlij'ken brief van eenige burger lieden. Het flaauw kloppen van den hartader waarvan Thorbecke sprak zal wel niet op onze talrijke christelijke vrienden aldaar toepasselijk zijn?" Hot is goed dat het blad in herinne ring bracht, hoe de toenmalige leider der antirevolutionaire partij in een vlug schrift moest informeeren naar naam en adres van de antirevolutionaire kiesver eeniging in de hoofdstad des lands 1 Dit was zoo in 1866. Maar in 1878, van welk jaar de vol tooiing van dc in 1872 ingeluide orga nisatie onzer partij dagtcekent, was het nog slechts weinig peter. Van de zeventiger jaren toch getuigde destijds „De Standaard": „Eenige poli tieke organisatie is toen ter tijd noch door de heeren in Den Haag, noch dooi de heeren te Amsterdam tot stand ge bracht. Die Antirevolutionaire kiesvereeni ging in Den Haag kwijnde van meet af, en te Amsterdam, onder het voorzit terschap van Messchert van Vollenhoven (de A.-R. oud-burgemeester van Amster dam. Red. Z.) telde ze ternauwernood een half-honderd leden". Het is dan ook in 1878 pas tot eon partijorganisatie gekomen, van welke kracht uitging. Reeds het volgende jaar kwam dit aan het licht bij de verove ring van een drietal districten Go- rinchem, Zwolle en Steenwijk waar door het bekende driemanschap Lohman- Kcuchenius-v. d. Hoop met A. baron v. 'Diedem hun intrede in de Tweede Kamer deden. Sedert won onze organisatie in kracht. Zij groeide vast in tal en last. En naar den feilen strijd die bij elke verkiezing tegen haai- ontbrandde, en ook thans weer tegen haar losbarst, kan men haar kracht en beteekenisvolle positie afmeten. Doch ook van haar geldt; „Beter benijd den beklaagd". r Jaarlijks honderden millieenen voor leger en vloot weggesmeten. De heer Schaper maakt school. Nog verscii ligt in het geheugen hoe hij in zijn begrootingsrede in de Tweede Kamer fulmineerde tegen de meer dan 150 millioen, die voor oorlog en ma rine gevraagd werden. Daarop bouwde hij zijn betoog, dat be drag vergeleek hij met de posten van andere departementen, daaruit leidde hij een schandelijke stijging der militaire uit gaven af. Toen .van allen kant verzet rees en hem er op gewezen werd, dat hij de uitgaven moor dan 50 pet. hooger stelde dan de 96 millioen die zo in werkelijk heid bedroegen, plaatste hij zijn vermaard stukje in „Het Volk" met de verontschul diging, dat hij in grooten haast per abuis de cijfers van Waterstaat had genomen. „Zelfs een weesmeisje" kon volgens hem, zulk een onschuldige vergissing overko men. De heef-^Schaper legde een slordig schepje van 50 millioen op de uitgaven van leger en vloot. Maar zijn phantasie is nog beperkt in vergelijking met de verbeeldingsgave die de redactie van het socialistisch orgaan „Land- en Tuin bouw". blijkt te bezitten. In het laatste nummer toch schrijft de redactie „Laat men er op wijzen, dat nog jaar lijks honderden millioenen voor leger en niet eens een gehucht, alleen een Halte een langwerpig houten gebouw, ander halve verdieping hoog; eenige stallen, en een toko, goed voorzien van alle moge lijke levensbehoeften. Een hoek van den winkel was tot postkantoor ingericht, eai de eigenaar- woonde er boven. De ligging was ©enig mooi. Rechts de golvende prai rie, die zich als een bruingele vlakte tegen den purperkleurigen horizon aanvlijde; links do dichtbegroeide heuveltoppen, met hun achtergrond van wazig b Lauwe bergen. In deze wereld, waar alles betrekke lijk is, schatten wij de dingen natuurlijk naar hun onderlinge verhouding, zoodat dan ook, in tegenstelling met onzeri lan gen rit door een onbewoonde streek, deze twee huizen met hunne bijgebouwen mij een middelpunt van leven toeschenen. Aan het hek bij de Halte waren eenige paarden vastgebonden. „Aha!" zei Johan. „Ik wed, dat de- Edele Zeven op het dorp zijn." „Wie?' 'vraagde ik. „Wel, de Edele Zeven, de keurbende van Zwaankreek. Komaan, we hebben dus zeker een Vergunningavond." „Wat is een vergunningavond?" vraag de ik. vloot door onze christelijke regeering worden weggesmeten. Wanneer daar belangrijk op wordt be zuinigd en dat kan wanneer men het ontwapeningsvoorstel der sociaal-demo craten aanneemt zal er zeker ook geld komen om onze landbouwers en tuinders op behoorlijke wijze die voorlichting te geven, die verhooging der productie ten gevolge heeft, in het belang van onze geheele bevolking." „Jaarlijks honderden millioenen voor leger en vloot weggesmeten" I Welke begrooting heeft deze scribent nu weer te pakken? Verschuilt ook hjj zich achter de rok ken van pen weesmeisje of van het boerenmeisje? (Rotterdammer.) Gewogen. Churchill's optreden inzake de sociale wetgeving is verrassend en voor de La- bour-partij beschamend. Meer en meer blijkt, hoe groote teleurstelling het La- bour-kabinet heeft gebracht. In den eigen kring wordt reeds lang erkend, dat Mac Donald's optreden een mislukking is ge weest. Zijn goed bedoeld initiatief in de buitenlandsche politiek wordt als uiterst oppervlakkig erkend, en het zou leiden tot het tegengestelde van hetgeen men er van verwachtte. Maar ook inzake de sociale wetgeving was er niets dan vruchteloosheid. Van een Snowden ver wachtte men wonderen, maai- nóch wat de sociale verzekering betreft, nóch wat de werkloosheid aangaat, kon hij1 tot eenig initiatief komen. De Labour-regee- ring, zoo zegt men thans, had het veel te druk met Moskou ter wille te zijn, wat thans de overheid in Engeland zeer veel zorgen baart. De Londensche medewerker van het „Handelsblad" constateert planloosheid bij het Labour-kabinet, En in de krin gen van de arbeiderspartij heerscht nu groote woede over het feit, dat Churchill wel werkt en datgene doet, wat men zelf naliet. Gewogen dus, en te licht bevonden. Dte actie van 1853. Het is nu twee-en-zeventig jaar ge leden, dat. de April-beweging Thcrbecke's Kabinet omver wierp. Die April-beweging ging op zich zelf niet in tegen het plaatsen van een Néder- landsch gezant bij het Vaticaan. Dit ge schil dook eerst veel later op. Het verzet dat te Amsterdam in het Paleis op 10 April 1853 uitbrak, gold de instelling in Nederland van oen Bisschoppelijke hiër archie, waartegen thans van niet één kant protest meer opgaat. Uitnemend geschikt, ook voor onzen tijd waarin van zekere zijde eveneens het smeulend vuur van het anti-papisme op nieuw wordt opgerakeld, is hetgeen dr Kuyper in Mei 1915 in „De Standaard" omtrent deze niet antirevolutionaire, maar conservatieve, dus in beginsel libe rale actie van genoemd jaar ten beste gaf. Leider van deze actie was, gal ijk bekend is, niet een gereformeerd predi kant, maar een predikant der Groninger richting; ds B- tea- Ilaar to Amsterdam, en een jaar later hoogleeraac te Gro ningen. Schrijver dezes aldus dr Kuyper die deze actie in 18-53 reeds met klare bewustheid mee beeft doorleefd, en hoe wel nog zeer jeugdig, met vollen harts tocht in de destijds uitgebroken April- woede mee-ijverde, weet intusschen maar al te goed en van zeer nabij, hoe toen tertijd misbruik van de geboden gelegen- „Och", 'antwoordde Joban op gedemp- ten toon, want er stonden een paar jonge mannen bij de deur, „je moet weten, dat sterke drank hier een verboden weelde artikel is; maar als een van de jongens een gevoel heeft, alsof hij ziek zal wor den, vraagt hij vergunning om een paar fleeschen voor een geneeskundig doel te halen. Daar krijgt hij dan een briefje voor en omdat de andere jongens natuurlijk aan dezelfde ziekte zijn blootgesteld, noo- digt de patiënt, die bet briefje kreeg, zijn kameraden uit, om hem het voorbehoed middel te helpen opdrinken. En", voegde "hij er met een ondeugend knipoogje hij: ,,'t ls merkwaardig hoeveel besmettelijke ziekten ons bijna zouden hebben aange tast in dit zoo door en door gezonde land." Diit gezegn hebbende steeg hij af en veegde zich bij do Edele Zeven. HOOFDSTUK II. De Edele Zeven. Johan werd met groote hartelijkheid ontvangen. Begroeiingen als: Ha, daar is Jol Big je te zien! Iloe vaar je, Simon Pijpedop? hem op vroolijken toon toegeroepen, deden mij begrijpen, lieid is gemaakt, om tweeërlei heel ander doel na te jagen. De geheele actie heette destijds tegen den Paus te gaan, maar ze richtte zich feitelijk en welbewust tegen Thorbecke. De Aprilbeweging ging van de toenmalige Conservatieven uit. De conservatieve Staatslieden waren liet, die de aanstelling hier te laude van. de bisschoppelijke hier archic aangrepen als middel, om hun macht te herwinnen. En die, zeer wel wetend, hoe teergevoelig ons protestant- sche volk in de burgermaatschappij en onder de landsbevolking op het punt van het Antipapisme is, uit allen hoek zich vereenigden, om het volk te prikkelen en in vuur en vlam te zetten, in hoofdzaak met geen ander doel, dan om Thorbecke af te kammen, en het oude conservatieve gilde weer tot macht te brengen. Volbloed Gereformeerden waren toen ter tijd onder de predikanten in de groote Kerk uiterst zeldzaam, en juist die supranatureele predikers, die met de Confessie braken, maar toch theologisch een conservatief standpunt bleven in nemen, sloten zich toen naar hartelust bij de politieke Conservatieven aan, om tegelijk weer iets warmer de gunst van 'het gelen vige volk te winnen. En als tweede factor kwam hierbij, dat het Vaticaan, blijkbaar van den toe stand hier te lande niet naar eisch on derricht, ons 'bij de aankondiging van de hiërarchie in niets gespaard, en hierd.oor veel beterdenkenden geërgerd had. Dit nu werd in vlugschrift na vlugschrift uitgekreten als laakbare, onduldbare aan matiging van de geestelijke heeren, en zoo kreeg men tot zelfs het anti-reli- gieusc element bij zijn stormloop mee. Hoe 't daarentegen in onzen eigen, toen nog zoo engen kring stond, ziet men 't best aan de houding van Groen van (Prinsterer, toen de wet op de Kerkgenoot schappen den storm moest komen stillen. Met snijdend sarcasme heeft Groen toen het ware en het valsche element in de April-beweging uiteengerafeld. Er trad een nieuwe toestand in, die toezicht eischte, maar bij de actie zelve, zooals zij in de Aprilbeweging ojrvlamde, stond noch Groen noch Elout met het Anti-Papistisch vaandel in de hand, voor aan. Men ziet dan ook, uit wat hoek ook nu weer P rumor in casa opkomt. Do Calvinist blijft er vreemd aan. Eerste Kamer. De Eerste Kamer kwam gisteren na enkele uren afdeelingsonderzoek in openbare zitting bijeen, om zonder discussie en hoofdelijke stemming de volgende wetsontwerpen aan te nemen Wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Hooger Land bouw- en Hooger Veeartsenij kundig Onderwijs enz. Wijziging van de Fail- lissementswet. Voortzetting van be drijf na insolventie. Wijziging van do Beroepswet. De Kamer ging daarna weer tot 26 Mei uiteen. Tweede Kamer. Deze Kamer bezorgde aan de re geering het genoegen door het wets ontwerp betreffende het gouverne mentsgebouw te Haarlem te verwer pen met 48 tegen 18 st. (vóór stemden soc.- en vriiz.-dem. en dhrn A. Co- lijn en de Boer.) dat mijn. neef geacht en geliefd was in dezen kring. Hij knikte hen vriendelijk toe, en stelde mij vervolgens behoorlijk aan hen voor. „Mijn jeugdige neet, kers- versch gekomen uit de oude wereld", zei hij met een sierlijke handbeweging. Ik stond verbaasd over de hoffelijke bui gingen, waarmee deze boersch gekleede ruwe klanten de voorstelling beantwoord den. In een Londenschen salon zou men het hun niet verbeterd hebben. Als neef van Johan werd ik dadelijk opgenomen in hun kring, die zich anders niet zoo gemakkelijk opende voor een nieuweling. 'tWas een merkwaardig troepje. Bruin verbrand, mager, lenig, gespierd, deden zij denken aan soldaten, zooeven terug gekeerd uit den strijd. Zij spraken en bewegen zich met groote gemakkelijkheid en een zekere luchthartige onverschillig heid. Hunne oogen hadden een eigen aardige manier van iemand aan te zien kalm en vrijmoedig. Men voelde, dat het vlugge, vaardige lui waren. Dienzelfden avond werd ik plechtig ge ïnstalleerd, maar tot mijn leedwezen moet ik bekennen, dat ik er mij weinig van herinner. Onder het rijden toch werd veel gedronken, veel meer dan dienstig v ooi- mij was, en slechts aan Johans goede VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Pr ij a dar Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 ot Bij abonnement belangrijke korting. Aan de orde was daarna het ont werp tot het nemen van maatregelen en voorts het uitvoeren van werken, noodig tot voorziening in de belan- fen van de landsverdediging in ver and met de afsluiting en droogma king van de Zuiderzee. Daarin worden de defensiemaatrege len eenigszins nauwkeuriger omschre ven. O.m. wordt bepaald, dat de wer ken in 6 iaar zullen worden uitge voerd en 20 millioen zullen kosten, welke ten laste komen van het Zui- derzeefonds met een bijdrage van. hel Departement van Oorlog van geduren de 12 jaar twee ton per jaar. De heeren v. Zadelnoff en K. ter Laan, leden der pairtij van „geen man en geen cent" voor de landsverdedi ging, wilden er natuurlijk niets van weten. De heer van Zaaelhoff wilde den Minister van Financiën aan de debatten over dit wetsontwerp doen deelnemen, omdat deze ais Kamer lid eens de waarde va,n vaste verde digingswerken in twijfel had getrok. ken. Maar de Kamer meende het met de drie ministers achter de groene ta fel best af te kunnen en verwierp do motie-v. Zadelhoi'f met 42 tegen 23 stemmen. De heer Duymaer van Twist rond het uitgeven van gela voor defensie doeleinden wel heel mooi, maar als men het niet geringe bedrag van 2Q millioen daarvoor beschikbaar had, dan moest men ook wat meer over hebben voor steun aan de Zuiderzee- visschers, die straks bij de droogleg ging uit hun bedrijf gestooten zullen worden, meende hij. Deze klacht rond weerklank bij dhr ter Laan. Deze diende dan ook een motie in, om eerst het eveneens op de agenda! staande wetsontwerp betreffende He schadevergoeding aan de Zuiderzee- visschers te behandelen en daarna het verdedigings-ontwerp. Maar de Kamer verwierp de motie met 44 tegen 19 stemmen. Minister van Dijk betoogde, dat de Kamer ook bij de voorgestelde regeling elk jaar haar meening er over kan zeggen. Het aanhangige wetsontwerp noteert nog geenszins de benoodigde 20 millioen; telken jare zal een deel van het Zuiderzeefonds worden aan gevraagd, zoodat de Staten-Generaal elk jaar zich daarover zal kunnen uitspreken. Het wetsontwerp werd vervolgens met 49 tegen 18 stemmen aangeno men. Het wetsontwerp tot wijziging der Drankwet werd aangehouden .tenge volge van 'een motie van den heer Staalman waarin den Minister van Arbeid gevraagd werd om een deel der voorgestelde wijzigingen, n.I. dat betreffende de verpachting van ver, gunningen, uit hel: wetsontwerp te rug te nemen, totdat het rapport der commissie-van der Lande zal zijn verschenen. Deze kwestie zou dan De-; ter later hij een algemeene herziening der Drankwet kunnen worden voor zien. 1 I Lord Milner. f Gisteren mildden wij reeds het over lijden van lord Milner. Hij1 werd den 23sten Maart 1854 te Bonn geboren als zoon van een Engelschen arts en een Engelsche moeder. Hij studeerde zorgen ha«i ik dien nacht mijn behouden thuiskomst te danken. De Club der Edele Zeven was het alles beheeischende element in het district Zwaankreek. Opgericht door zeven jonge Engelschen van aanzienlijke geboorte tot -opscherping van het verstand en tot be vordering van het gezellig verkeer, was zij in den loop der jaren van karakter veranderd; maar niet van naam. In het begin werden alleen tot het lidmaatschap toegelaten de besten der kolonisten, zoo- als bijvoorbeeld Johan Dalen, verder „anderen van gelijke gezindheid", onder welke benaming naar ik onderstel twee veehoeders waren opgenomen van Ash- ley-Iloeve Hi Kendal en Bill Brondo. Langzamerhand liet de club hooger© eischen varen en bepaalde zich tot het bevorderen van gezellig verkeer, hoofd zakelijk dcor kaartspelen en whisky drin ken. Van goede afkomst, zorgvuldig op gevoed, van de jeugd gewoon zich te bewegen in beschaafde kringen, hadden deze jonge knapen, bevrijd van alle ban den, spoedig afgeworpen wat opgeplakt was, en vertoonden zij zich volgens hun natuurlijken aanleg. (Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1