Onderwijs. Pit ile Provincie. SerWssiws. thans Tan een 7o leerjaar verstoken blijft, ■iet zoo groot is, dat hun opneming de onderwijskosten in belangrijke mate zou vergrooten, het dringend noodig is, de wet Tan 30 Juni 1924 waardoor de in voering van het Terplichte 7e leerjaar tot 1 Januari 1930 is uitgesteld, in te trekken. Een ander deel Tan den Raad was van oordeel, dat de Raad zich van het uitspreken van een oordeel omtrent dit onderwerp diende te onthouden, omdat zulks hier niet gevraagd was en omdat de Raad te dien aanzien niet compe tent is. Opruiing? De bekende anarchist Jo de Haas, die onlangs tijdens de woelingen in de venen werd gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht, bljjkt daar nog steeds in voorarrest te zitten. Naar uit den kring van De Haas wordt medegedeeld, zou deze gevangenhouding in verband staan met een artikel in „De Moker", opruiend blad voor jonge arbeiders van 1 October 1924, getiteld: Bolsjewistisch bedrog, waarvan men De Haas den schrijver acht. De straf bare woorden zöuden zijn: „En wij zeggen het allen soldaten, over al, en tot de Octoberlichting nu weer in het bijzonder: Zeg de gehoorzaamheid op! Deserteer! Blijf thuis 1 Verbrand de kazernes èn de wapenen èn de unifor men, vernietig dit alles, jullie hebt slechts één groote zaak te redden je vrije persoonlijkheid." De beide redacteuren van het blad zijn reeds door den rechter van instructie ge hoord. I 1 Allerlei. 1 Naar wij vernemen, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten, met ingang van 1 Juni a.s., tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Overijssel van mr A'. E. baron van Voorst tot Voorst, te Groesbeek. Mr A. E. baron van Voorst tot Voorst is de oudste zoon van den heer J. M. baron van Voorst tot Voorst, het oudste lid van .Gedep. Staten van Overijsel, die thans waarnemend Commissaris van die provincie is. De zitting van het Centraal Stembureau tot de benoemdverklaring van een nieuw lid der Tweede Kamer (vac.-de Monté verLoren) zal 15 dezer worden gehouden. Eindverslag is uitgebracht over hot ont werp van wet tot opdracht aan de ont vangers der directe belastingen van de invordering van de vermogensbelasting en van de verdedigingsbelastingen I. Een distributiekwestie. II. Gistermiddag vergaderde de Raad van Nieuw en Sint Joosland voltallig. Na een klein© wijziging, der politieverordening en der begrooting voor 1925, kwam in be handeling het rapport van den accoun tant, den heer Kraayeveld, inzake de gisteren gemelde Distributie-kwestie. Dhr Goedhart wil geheime zitting. Dhr Nelisse is daar steak tegen. Het betreft hiei' een post van de begrooting, dus dat mag niet in besloten vergadering worden besproken. De voorz. wil het rapport in besloten zitting eerst voorlezen. De 'be sprekingen kunnen dan weer openbaar worden. Weth. Polderdijk wil hetzelfde. Het is een lijvig rapport, dat eerst wel in besloten zitting mag behandeld wor den. Dhr Poppe zegt: Wanneer zoo iets in een besloten vergadering behandeld wordt, lijkt het of er „contrabande tusschen zit". Begrijpt men dan beter en vlugger in een besloten dan in een openbare ver gadering? Het voorstel-polderdijk eerst in besloten vergadering hot rapport voor te lezen, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. (Tegen Rooze, Dingemansc, Ne lisse en Poppe.) Voor Polderdijk, Wattel en Goedhart. De voorz. leest daarna het rapport van den accountant, den heer Kraayeveld, voor. Gerapporteerd wordt, dat de rekening van het Distributiebedrijf over 1917, '18, '19 en '20 werd gecon troleerd. Die gegevens waren slechts ten deele aanwezig, zoodat een gewichts- en hoeveelhedencontrole niet kon plaats heb ben. De controle is dan ook slechts glo- baal. D® rekeningen geven een betrouw baar beeld van de resultaten van de dis tributie met uitzondering van de distri butie van boter en margarine. ITet rap port geeft daarom een gedetailleerde op gave van de gedistribueerde hoeveel heden kaas, boter en margarine, zulks aan de hand van de gegevens van het Rijjks- kantoor en de plaatselijke distributie. Blijkens de distributie-staten waren geen bescheiden aanwezig voor enkele par tijtjes margarine. Ook wordt eenig go- wichtsverschil gerapporteerd. In hoever dit normaal is, kan de accountant niet beoordeelen. Het verlies door gewichts- verschil bedraagt f 1132-98. De geheele distributie dezer artikelen leverde een nadeelig verschil op van f 1306-95- Het rapport komt tot de1 conclusie, dat het bewuste bedrag terecht door 'tRijk wordt gevorderd, verder dat de ontvangsten en uitgaven van de distributie van boter en margarine noch in de distributierekening noch in de gemeenterekening zijin verant woord, vervolgens, dat worden de ge- wichtsverschillen als normaal beschouwd, voor rekening der gemeente komt een na- deelig saldo op de boter-, kaas-, en mar- garinedistiibutie van f 1306-95, dat niet kan worden vastgesteld,' dat een rekening van kaas, groot f 254-08 is betaald en dat een onopgehelderd bedrag voor dis tributie van boter en margarine valt te rapporteeren van f 2370-74- In totaal kan dus niet opgehelderd worden een bedrag van f254.08, plus f2370.74, is samen i 2624-32. Dhr NeHsse' vraagt, waarom in ,'t rapport gesproken wordt van slechts een deel der bescheiden, die overgelegd zijn. De secretaris zegt. dat de accoun tant meegekregen heeft, wal hij1 vroeg. Meer verlangde hij piet. Alles, wat ver der nog aanwezig is, stond tot zijn beschikking. De heer Rooze meent ook, dat alle bescheiden niet aanwezig geweest zijn. Dhr Nelisse blijft van mee ning dat het rapport niet volledig is. Er ontbreken gegevens- Weth. Polderdijk acht de conclusies toch duidelijk. D|e se cretaris erkent, dat hij van de boter geen register heeft aangelegd, zooals van de andere artikelen. Dat is zijn fout geweest. Dhr Nelisse wijst op het groote ge- wichtsvcxschil en noemt de cijfers van 6, en één keer van 31 pCt abnormaal. Spr. blijft er bij, dat het rapport niet volledig is. Dhr Rooze concludeert, dat de admini stratie niet in orde geweest is. De socr. zegt, zich alles van 6, 7 jaar geleden niet te herinneren. Volgens zijn beste weten heeft hij alles geboekt, wat hij ont vangen en uitgegeven heeft. Wel heeft Spr. de laatste dagen neg enkele be wijzen van stortingen ran kleine postjes gevonden. Wat het gewichtsverschil be treft, wijst spr. op- hetg|een indertijd ge stolen is en wat het prijsverschil betreft, op een partijtje margarine, dat wegens bederf tegen lageren prijs werd verkocht. De Raad vereenigde zich daarna met het rapport. De voorz. vraagt: wat moet er r(i met het bedrag van f 2624-82. Van kwade trouw is volgens Spr. geen sprake, wellicht van een slordige admi nistratie. Spr. voor zich gelooft dan ook, dat het geld is uitgegeven door de ge meente-administratie- De gemeente kan het voor haar rekening nemen, of men kan het den secretaris doen betalen. Dhr Rooze meent: als men alministra- tie voert en men wordt daarvoor betaald, moet men er ook voor instaan. Spr. is er votor, dat hetgeen de secretaris nog kan aanvoeren, hem in mindering mag worden gebracht, maar de rest, vindt spr., is voor-, rekening van den secretaris. Dhr Nelisse deelt dit standpunt. Volgens Spr- is do zaak niet te vertrouwen, en dat wantrouwen is nog vergroot, doordat do voorz. den Raad zoolang heeft mis leid. Spr. geeft zelfs in overweging de zaak in handen te geven van den Offi cier van Justitie. De voorz. meent, dat dan Ged. Staten eerst moeten worden ge kend. Dhr Nelisse ontkent dit. Dat collego is ook al misleid door burgemeester en secretaris. Het heeft de rekening, die nu blijkbaar niet deugde, indertijd goed gekeurd. De voorz. vraagt, waarom de Justitie er in moet worden gekend, als het voor- stel-Rooze wordt aangenomen. De secr. herhaalt, dat hij altijd de zaak eerlijk heeft behandeld. Spr. ontkent, dat Ged. Staten zijn misleid. Zij hebben goedge keurd, dat de rijksuitkeering werd vermin derd met de bedoelde Distributie-schuld. Weth. Polderdijk gaat niet accoord met 't voorstel-Rooze. De secretaris heeft meer dan 20 jaar de gemeente-administra tie op nauwkeurige wijze gevoerd. Spr. kan zich niet voorstellen, dat hij opzet telijk onjuist heeft ^geadministreerd, en dat er kwade trouw in het spel is. Dhr Rooze verdenkt ook niet den secr, van kwade trouw. Stond spr. voor een persoonlijke zaak, dan zou hij ook toegeeflijk zijn. Maar we zitten hier voor een publieke kas. Het gaat hier om geld van de gemeente. Alle bedragen, die de secr. alsnog kan verantwoorden, kunnen hem later worden terugbetaald. Dhr. Nelisse steunt het voorstel-Rooze, maar stelt voor zich tot Ged. Staten te wenden (Het zich wenden tot de Justitie trekt spr. in.) Het voorstel-Polderdijlk (secretaris niets laten betalen) wordt niet ondersteund. Het voorstel Rooze wordt aangenomen met 6 tegen 1 st. (tegen weth. Polderdijk). De voorz. brengt een voorstel ter sprake om het bedrag door den secr. in gedeelten te doen betalen. Dhr. Rooze stelt dan voor: in 5 termij nen, ingaande 1 Juli 1925, rente 5 pet. Dit wordt aangenomen. Rondvraag. De voorz. zegt, dat in de school een kast gebouwd moet wor den. Besloten wordt een vaste kast voor f 67.50 aan te brengen. Dihr Goedhart bespreekt de rioleering bij P. de Vis ser. Het is daar een ongehoorde toe stand. Spr. stelt een oplossing met een draad voor. Dhr. Polderdijk zegt, dat hei steeds een groote sukkel par tij zal blijven, zoolang het geheele dorp niet wordt ge- rioleerd, al durft spr- ter wille van de kosten zulk een voorstel niet doen. Dhr. Wattel zegt, dat er toch vooruitgang is te constateeren. Alleen rond de kerk ont breekt de rioleering. Het voorstel-Goed- hart wordt aangenomen. Daarna sluiting. Een film over Nederland voor Amerika. Zaterdag j.l. waren eenige Amerikanen aan het werk om een gedeelte van Zeeland te filmen voor een opname, welke ten doel heeft meerdere belangstelling te wekken voor .alles wat Nederland betreft. Allereerst werd te Koudekerke opgenomen de ringrrjderij. De verschillende fazen van dit unieke feest werden nauwkeurig vereeuwigd. De jeugd, noch ouden van dagen, niemand ontbrak en de koning van het feest in zijn antiek costuum had welverdiend succes. De burgemeester van Koudekerke liet niets na om het den opnemers gemak kelijk te maken. In den namiddag vooral was het geheele dorp op de been en een gefingeerde bruiloftspartij werd onder al- gemeene vreugde geknipt. Eenige met lieve boerinnetjes zwaar geladen hondenkarren en boerenwagens plus melkkar maakten daarna hun op wachting voor do gevoelige lens van het maar eventjes f 60.000 kostende Ame- rikaanscho toestel, waarmede de opera teur een daggeld van 120 gulden ver dient. Tevoren waren met toestemming van Gravin van Lijnden in den fraaien slot tuin van het kasteel Ter .Hooge gefilmd de dansen van het gezelschap van den heer Mazure, welke in die schitterende omgeving een zeldzamen indruk maakte. Nadat de filmopname gereed was,' dans ten de kinderen, allen in Walchersch costuum, nogmaals voor de gravin zelve, die vanuit haar ziekenkamer het zeld zame tooneel gadesloeg. Allen werden onthaald op thee en gebak, terwijl de tuinman de meisjes fraaie bloemen aan bood. Na afloop van de opname werd den heeren nog een blik gegeven over ver schillende merkwaardige punten van het eiland, waarbij de mooie boerderij van den heer F. P. Polderdijk to N. en St. Joosland bezocht werd, en op den Zon dagmorgen werd op zoo bescheiden mo gelijke wijze een opname gemaakt van den kerkuitgang te Zoutelande. Bij het pas ingerichte huis van den kunstschilder Willems in den ouden Tol te Zoutelande deden de heeren verschillende inkoopen, oveneens in het fraaie huis „de Steen- rotse" te Middelburg. Om strijd getuigden allo Amerikaansche heeren, dat zij geen woorden genoeg hadden om de vriende lijke Zeeuwen, die zoo'n schoon land be wonen, te bedanken voor alles, wat voor lie ngedaan was. Ned. Maatsch. tot bevorde ring der Geneeskunde. De Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde zal zijn eerstvolgende algemeene vergadering 6 en 7 Juli a.s. te Middelburg houden. Biji koninklijk besluit is aangewe zen als ambtsgebied voor den inspecteur van de volksgezondheid, tevens inspec teur van den veeartsenijkundigen dienst dr A. A. Overbeek liet district Zeeland westelijk Noordbrabant. Hem is Breda als standplaats aangewezen. En is benoemd tot ingenieur der marine de heer ir H. v. d. Ploeg. Kapitein der zee W. Lam, onlangs algetreden als commandant van het Ko ninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord, wordt overgeplaatst naar Vlis- singen als oudst aanwezend zeeofficier aldaar. Officier van den marinestoomvaart dienst lo kl. W. J. Mantz is per par ticuliere gelegenheid naar Oost-Indië ver trokken; hij is bestemd voor den dienst aldaar. Middelburg. In de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders van de N.V. houthandel v.h. G. Alberts en Co., alhier, werd het jaarverslag; over 1924 uitge bracht, waarin met groot leedwezen wordt herinnerd aan het overlijden van den heer dr II. Japikse, die vele jaren een trouw lid der commissie volgens art. 12 der Statuten is geweest. Waar indertijd niet is voorzien in de vacature ontstaan in het college van commissarissen tengevolge van het overlijden van dhr C. M. Ghijsen, stellen de directie en commissarissen voor hierin thans te voorzien. De bovenge noemde statuaire commissie treedt dit jaar in haar geheel af en moet daarin door de vergadering worden voorzien. Het doet de directie genoegen te kunnen mede- deelen, dat het boekjaar 1924 een gunstig saldo opleverde van f 137.487.34. Na uit voering van het besluit gc-nomen op do alg. vergadering van 6 Mei 1924 bleef nog een onverdeeld saldo van 1923 over ad f 3582,37, zoodat de totaal te ver- deelen winst wordt f 141.069,71. Na do statuaire afschrijving op vaste goederen ad f 9600 blijft een saldo over van f 131.469.71, waaruit 71/2 pCt. dividend zal kunnen worden betaald. Het spreekt van zelf, dat het de directie een bijzon der genoegen doet, dat na het doormaken van enkele moeilijke jaren het weer mo gelijk wordt, zonder het treffen van bij zondere voorzieningen tot dividenduitkee- ring over te gaan. Nog een week en de D'erde Ten toonstelling van Handel en Nijverheid wordt geopend. Het is dus te begrijpen, dat de werkzaamheden met kracht wor den voortgezet, en een kijkje in het Schut tershof heeft ons doen zien, dat aan en kele stands reeds is begonnen. Wij wil len met een enkel woordje daaraan toe voegen, dat daaronder ook landbouw- machines zijn. Ook aan de feestverlichting wordt flink doorgewerkt, in één woord het is nu full speed om op 20 Mei ge heel gereed te zijn. Gaarne herinneren wij onze lezers hier en in de omgeving aan de lezing van ds Jaquemar uit We-enen over „de Evangelische kerk in Oostenrijk en haar liefdewerk". Men zie de adverten tie in dit nr. Goes. Met hartelijken dank aan allen die meewerkten en steunden,, deelt de T. B. C.-commissie mede, dat de opbrengst der Emmabloem-coilecte neito f 216,12i/o bedroeg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oterdum (Gron.) toezeg ging T. W. Dijkstra te Westerbroek (Gron.), voorheen te Oterdum; te Rhenen A. J. Wormgoor te Alblasserdam; te Onst- wedde G. van Montfrans te Sommelsdijk. Geref- Kerken. Tweetal te Doetinchem J. Kruger to Delden en P. v. d. Sluis te Dirkshorn. Beroepen te Westmaas J- C. Houtzagers, cand. te De Bilt; te Domburg-WestKa- pelle R. J. de Boer, cand- te Zwartsluis. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Harderwijk P. de Smit te Nieuwe Pekela. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Genemuiden door R. Kok te Aagtekerke. De Hervorming in Zui d- Beve land. In den regel heeft men een verkeerd denkbeeld omtrent den omgang van de be volking bij en kort na de reformatie van den Roomsch-Katholieken tot den Hervormden godsdienst. Brabant zondert men dan daarbij uit, maar voor Zeeland neemt men aan, dat het haast zonder slag of stoot Hervormd werd. Dit is althans voor sommige deelen zeker geheel onjuist. Zuid-Beveland met Goes aan het hoofd, deelde dat lot zeker niet, want het is bekend, dat verschillende plaat sen in Zeeland reeds predikanten hadden, toen men te Goes den ouden ecredienst nog steeds hoog hield of althans weinig gehoor verleende aan de prediking van het Evan gelie -volgens de Hervormden en het doet eenigszins vreemd aan zelfs na 1G00 nog te lezen, dat de Hervorming weinig ingang had gevonden, ja, gedurende een strijd tus schen de predikanten Lansbergen en de Stads- regeoring te moeten vernemen, dat de Heeren Burgemeesters, met name genoemd, in -bet openbaar zich Protestanten noemden, maar heimelijk den R. Kath. godsdienst beleden. Goes bleef lang volhouden om vrije uitoefe ning van den ouden godsdienst te bedingen en men zou denken, dat de hervorming wel harden strijd moest voeren, om er- in te komen; het geschiedde zonder strijd en toen in 1577 Goes aan den Prins overging, was wel de eerste voorwaarde vrije uitoefening van den Roomschen godsdienst en het stede lijk bestuur ijverde voortdurend daarvoor, zoo zelfs, dat men in 1612 het getal Hervormden zoo gering achtte, dat men geen 20 notabele Hervormden kon vinden. In 1578 waren er maar een tiental Her vormden en wel werd een predikant beroepen nog in hetzelfde jaar, maar toch bleek èr weinig geestdrift en het waren vreemdelin gen, die don eisch kwamen doen om af stand van de Groote kerk. Het tijdelijk be lang heeft daarbij misschien ook een rol gespeeld en zoo wordt beweerd, dat de Am- bachtsheeren te plattenlando in Zuid-Beveland er weinig voordeel in zagen over te gaan tot de Hervorming. Er zijn ook schrijvers, die beweren, dat de afgezette Roomsche priesters hot volk uit de kerken der Hervormden hielden en mee- nen daarin reden te vinden waarom er nu nug zoovele Roomschgezinden in Zuid-Beve land worden aangetroffen. Het laatste zal evenwel wel onjuist zijn. In de eerste plaats is het aantal belijders van dien godsdienst daar niet zoo groot als men uit deze op merking zou doen gelooven, en bovendien is het bekend, dat een groot deel van de katholieken, die nu in Zuid-Reveland wonen, veel uit Duitschland en België zijn .gekomen. Volkomen vast staat echter, dat de Her vorming in deze streken een bijzonder zwa- ren strijd heeft gehad. (Hand.) Arnemuiden. De collecte, Zondag ge houden voor het leerstoelfonds bij de intrede van ds Kruishoap heeft opge bracht de som van f85. De kerk in Saksen. Daarvan verhaalt ds Knap in „Oude Paden": 't Kerkbezoek is er miniem. Af en toe gaat men es een Zondag, maar heeft dart ook wel weer een maand noodig om van zijn kerkgang uit te rusten. Dat de dominee voor nog geen dozijn hoorders preekt, is dan ook geen uitzon dering. Toch ztijn er nog dagen, dat hef volk in grooter getale komt. En dan vervolgt ds Knap: Vooral de Palmzondag is in trek. Op dien dag worden op de meeste plaatsen de nieuwe lidmaten bevestigd, 't Geschiedt daar op jonger leeftijd dan in ons land gebruikelijk is, terwijl het catechetisch onderwijs veel korter duurt- Met het gevolg, dat men de jongelui eigenlijk in de moeilijkste jaren van zestien tot achttien of negentien nief meer geregeld in de hand heeft, zij zijn dan te veei aan zichzelf overgelaten, ter wijl juist dan de twijfelzucht zich veelal aandient en een goede leiding veel kwaad kan voorkomen. Maar laat mij niet afdwalen- 't Geheele dorp ziet er op dien dag feestelijk uit. Het huis van eiken leerling is rondom de deur met zware guirlandes van den nengroen getooid. Evenzoo de deuren 'Iet kerk, der school en der pastbrie. Van elke woning der catechisanten is naar de kerk een blank pad met wit zand over den weg uitgestrooid, terwijl het dennen- groen ook daar niet ontbreekt, maar heel mooi tegen het blanke zand doet. In de kerk zelve is het altaar omringd van palmen en bloeiende gewassen. Over het Doopbekken ligt een fijnbewerkt lin nen kleed, en daarop een klimopkrans eri een massa geurige violen, in bossen saam- gebonden. De kerk is bij die gelegenheid dicht bezet. Bij het altaar op het podium zitten de aanstaande lidmaten rechts en links. De prediking is natuurlijk geheel op de plech tigheid ingericht. Treffend is de zooge naamde inzegening. De kinderen knielen daartoe beurt om beurt neer en zeggen daarbij een vers op, dat zij zelf uitge kozen hebben, en waarin een soort ge lofte uitgedrukt wordt- Hierop ontvangt elk hunner nog steeds geknield de Beves tigingsspreuk en den zegen van den dienstdoenden leeraar. Terwijl die zegen op het hoofd der kinderen gelogd wordt, slaat de groote klok diep en vol aan, en dan loopt er een trilling van ontroering door het heele kerkgebouw. Ziedaar in 't kort de plechtigheid. Aangrijpend voor kinderen en' ouders. 's Middags gaat de predikant er met zjjn echtgenoot® dan in den regel op uit om in elk der betrokken geei»»ea een bezoek af te leggen en een persoonlijk** zegenwensch te brengen. Zóó wordt de 's morgens ontvangen indruk verdiepl. God geve, dat die indruk bjj velen blij vend zij. De Schooldag ie Goes» Dankbaar maar niet voldaan. In het verslag van den schooldag te Goes, opgenomen in het nummer van 8 Mei j.i., werd opgemerkt, dat de ver gadering goed was bezocht. Voorts, wat de referaten betreft, dat deze getuigde» van dege studie en van liefde voor ons Christelijk onderwijs en dat ze dan ook met aandacht werden aangehoord. Met dit laatste kunnen we volkomen instemmen en het eerste willen we niet weerspreken. Wat de opkomst ter vergadering betreft gevoelden we ons dankbaar gestemd. De zaal van Schuttershof was goed gevuld. Toch moge men het ons ten goede houden, wanneer we achter dat „dank baar" laten volgen het meer gehoorde „niet voldaan", dat ook hier, naar onze meening, op zijn plaats is. Van lang niet alle bij den Schoolraad, aangesloten scholen waren besturen en. onderwijzend personeel aanwezig. Precies weten we niet alle besturen dio vertegenwoordigd waren, omdat de regeling met de presentielijst nog niet geheel in orde was (waarvoor we hij een volgende vergadering beter hopen te zorgen), maar dat vele scholen ontbraken, dat staat wel vast. We misten zelfs, die we daar stellig hadden verwacht. Zullen nu de districts vo rgader i n ge» brengen wat met haar bedoeld vrordt dan is gewenscht, dat uit heel de provin cie alle scholen tegenwoordig zijn. Temeer geldt dit voor onze provincie, omdat we hier zooals ook ter vergade ring werd opgemerkt zoo ver uit het centrum des lands wonen, de vergaderin gen van den Schoolraad te Utrecht daar om maar door weinige besturen en on derwijzers worden bijgewoond, en het be zit van een afgeleid centrum des te meer kan noodig geacht worden. Zal het „elkander vermanen en stich ten" tot zijtr volle effect komen dan mag er niet één school on niet één Van het onder w ij zend per soneel ontbrekendan hebben we allen noodig. Mochten er dan ook bezwaren hebben bestaan, die aan de deelneming der ver gadering in den weg stonden, en dio voor mededeeling vatbaar zijn, zoo houden we ons aanbevolen die te vernemen om, zoo mogelijk, voor een volgende vergadering daarmee rekening te houden. Want bij het „dankbaar" kunnen we- alleen dan het „voldaan" voegen, wan neer alle aangesloten scholen tegen woordig zijd. Tegenover die gemeenschap, die niet anders kent dan dwang, hebben we te stellen de andere gemeenschap, dio alleen het heil verwacht van den II. Geest der gemeenschap, die ons leidt in de waarheid, maar dan moet ook die ge meenschap be oefend worden. Dat die gemeenschapsoefening onmoge lijk zou zijn, wanneer we in ons eigen ge west daartoe de gelegenheid vinden, zai we'l niemand durven beweren. We blijven daarom hopen, dat een vol gende vergadering ons D.V. zal brengen het bereiken van dat ideaal. De gedelegeerde voor het 9e dis trict van den Schoolraad, Ds. A. G. He ij. jets over het iezen. Medicijnmeester, goners u7.elven I Het lezen is tegenwoordig het middel bij uitnemendheid om veel te leeren en de onmiddellijke of middellijke weg om zelf wat goeds voort te brengen. Het is dus eene zaak van groot belang goed te k u n- n o n lezen en van hetgeen men leest een goed gebruik te kunnen maken. Als allereersten raad zou ik dezen wil len geven: lees weinig, beperk u in uw lectuur, maar doe het met doorzicht! Wij willen allen, niet waar? een broe den blik. een rijke kennis, ©en wijden horizon hebben, en natuurlijk moeten wij daartoe veel lezen. Ma-ar vergeleken bij de stortvloeden van boekon, die de wereldpers voor ons uitstalt, kan het toch maar weinig wezen, (Jat wij daar van tot ons laten doordringen. Wij moeten waken tegen den hartstocht, togen de dronkenschap, tegen de cMoro- fo-rmiseering van dat verslinden van hc-eken, dat een der dreigendsle gevaren is van onzen waanzinnig-jagenden tijd. Voor vele menschen is hluri lezen een even groote zonde als voor een dronk aard de jenever- of wijhflesch, als voor een speler de kaartendoos. Men moet lezen met de bedaardheid van de huisvrouw, die ik in Lausanne op eiken marktdag de kramen en win kels ruslig zag afloopen om hare in koopen te doen, met de voorzichtigheid waarmee een Iiollandsche keurmeester naar de preek zit te luisteren; maar velen storten zich op hun boek met denzelfden hartstocht, waai mee duizenden in onze dagen zich opmaken naar het sensatiestuk van de bioscoop. Men leest geen boek om zijn ziel te bedwelmen, maax om haar te verrijken en te versterken. Een 0 onoordeelkundige lezing van rijp en groen bederft den geest, maar ver- lijk t hem niet; zij maakt den menscto ongeschikt tot zelfonderzoek en meditatie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2