IJS Dinsdag 13 Mei 11115 No 187 39e Jaargang Buitenland EE HEMELLOODS. W Vanaf WOENSDAG is er in „De Landbouw", Middelburg Binnenland FEUILLETON. Hotge pssten in handen van katho liek». Rome is troef! Nederland verroomschtl Alle hooge posten raken in handen van Katholieken! Zoo luiden de antipapisti sche jammerklachten, waarmee getracht wordt de goê-gemeenle tegen Rome in verzet, te brengen. Wie neiging gevoelt aan deze klachten gehoor te verleenen neme kennis van het relaas der feiten dat de heer Goulmy itezer dagen in de „Maasbode" plaatste- „De voorzitters van de beide Kamers «ter Staton-Generaal en van den Raad van Ministers zijn Katholieken- Ken en ander is heel redelijk, hoewel men begrijpen kan, dat daardoor onder ie protestanten ontstemming ontstaat. Eerste Kamer: de meerderheid is rechtsch, van de 31 rechtsche zetels zijn er 16 in handen van de R.-K. Staats partij, zoodat de R.-K. Staatspartij on der de 3 rechtsche fracties is do groot ste, welke op den presidentialen zetel rechten kan doen gelden. Tweede Kamer: de meerderheid is rechtsch, van de 59 rechtsche zeiels zijn er 32 in handen van de R.-K. Staats partij, zoodat de R.-K. Staatspartij is de grootste van de 3 rechtsche fracties, wel ke op den voorzitlerszetel aanspraak kun nen maken. Ministerraad: nadat twee bekende pro- testantsche staatslieden, n.l. de hoeren Colijn en Jhr. Mr de Savornin Lohman, in 1918 in de gelegenheid geweest warefi om een rechtsch kabinet samen te stel len, maar daarvoor H. M. eerbiedig be dankt hadden, kwam een Katholiek, Jhr. Mr Ruijs de Becrcnbrouck aan de beurt, die tot de formatie overging. Is daar nu met reden iets tegen aan te voeren, nu in 1918 van de 150 zetels, welke do Staten-Generaal tellen, er niet minder dan 47 in handen der R.-K. Staatspartij waren? Immers de anti-revolutionairen en «hristelijk-historischen konden hiertegen over slechts 32 zetels stellen! Ja., in 1922 klom het aantal Katholieke zetels in de beide Kamers zelfs tot 53! Toch waren er in 1922 op de 10 ministers slechts 3 Katholieken. Overigens waren de Katholieken, hun getalsterkte in aanmerking genomen, heel bescheiden onder de hooge ambtenaren vertegenwoordigd. Neem b.v. den Raad van State: op 15 leden 4. De Alg. Rekenkamer: op 7 leden 2. Commissarissen der Koningin op 11 twee, hoewel van de 2.444(583 Katholie ken op 31 December 1920 er slechts 1.070.762 in Noord-Brabant en Limburg wonen. Burgemeesters: in Amsterdam, Rotter dam en de 11 provinciale hoofdsteden treft men slechts 2 Katholieke burge meesters aan. Curatoren-colleges der 3 Rijksuniversi teiten: op 15 leden 2. Eén ding valt hier vooral óp. In de rechterlijke colleges, welke in Noord-Bra bant en Limburg hunnen zetel hebben, heeft men Protestantsche en Katholieke plaatsen te bezetten, b-v. in het Gerechts hof te 's-IIertogenbosch zijn van do 7 rechtsprekende leden er 5 Katholiek en 2 Protestant; in de Arrondissements- Rechtbank aldaar van de 7 er 4 Katholiek en 3 Protestant. Boven de Maas is van een dergelijke verhouding geen sprake meer. Toch schikken zich de Katholieken daark buitengewoon goed." Nuchter en overtuigend! Wij zeggen het „De Rotterdammer" na. Hindenburg's intocht in Berlijn. Gisteren heeft president Hindenburg Ilannover verlaten. Op het station was een klein gezelschap aanwezig om van den maarschalk afscheid te nemen. On der dat gezelschap was o.m. opperpre- sident Noske, die een korte rede als af scheidsgroet van Hannover hield. Hin denburg cn Noske drukten dan elkaar de hand. Er waren in Hannover veel vlaggen, waaronder vooral de nieuwe kleuren. Er waren ook merkwaardige opschriften als „het Duitsche rijk is een republiek", „het volk is de bron van het gezag" of „wij behooren met onzen laatsten druppel bloed aan de republiek". Te Berlijn was het heel anders gesteld. De zwart-rood-gouden vlaggen imponeer den door hun afwezigheid. Niet een op de duizend vlaggen was een republikein- sche. Op straal; waren opgesteld vakver- eenuringen, studentenvereenigingen, schut- torijcorpsen enz. met lmn vaandels en tallooze decoraties. Achter deze groe pen stonden naar schatting 1.40.000 a 200.000 menschen geschaard. Het weer was druilerig, muziek was door den po litic-president verboden. I De politic was geheel ter been, een 10.000 man, die van vrachtauto's, motor fietsen en vliegmachines gebruik maakte, terwijl zich nog een 200 detectives onder de menigte bevonden. Een uitgebreido eerste hulpdienst was mede aanwezig. Het volk was echter ordelijk. Hindenburg was in burger met hoogen hoed. Met den rijkskanselier stapte hij in don gereed- staanden auto. Een tweede wagen volgde. Velen juichten en zwaaiden met hunne vlaggen, terwijl verscheidene voreenigin- gen de vaderlandsehe liederen boven alles uitzongen. Voor het paleis liet von Hindenburg zich even filmen. Vandaag zal rijkspresi- dent in den rijksdag, den eed o>p de consti tutie afleggen. Hindenburg heeft den wenscti tc kennen gegeven zich in hoofdzaak te Potsdam op te houden, waar hij het nieuwe slot zal bewonen. Slechts voor representatieve doeleinden zal hij te Berlijn vertoeven. Engeland, Frankrijk en Italië zijn over eengekomen, om bij de installatie van Hindenburg geen telegram van geluk- wensch te zenden. Mien acht do gewone visite van den diplomalieken vertegen woordiger te Berlijn voldoende. Ovc-r Hindenburg causeert ds Gispen in „De Bazuin" in zijin Brieven naar Jeruzalem, als volgt: En wat zegt ge wel van den tweeden Duitschen rijkspresident? Eerlijk gezegd, heb ik medelijden met den ouden heer. Als ik lees, dat hij voor nu 14 jaar als militair met pensioen ging, daarna uit zijn rust gehaald werd. om een werk zaam aandeel te nemen in de leiding van don wereldoorlog en nu weer om aan het hoofd te staan van het Duitsche Rijk, dan durf ik met een vrij! geweten te ver klaren, dat zoo'n ouden dag in mijn oogen allesbehalve benijdenswaardig is. Wel be wonder ik ook -in deze den gang in de geschiedenis I Er zullen niet vele profeten geweest zijn, die bij' het sterven van Ebcrt voorzegd, hebben, dat von Hindenburg hem zou. opvolgen. Zijn ze er geweest, dan zijn ze vast bespot en uitgelachen. En toch do groote vechtgeneraal staat nu aan het hoofd van heit ontwapende, vernederde Duitsche volk! Daarom zul len we wijs doen ons aan geen voorspel lingen te wagen wat de verdere ontwikke ling der wereldgeschiedenis in de naaste toekowis't betreft. Die wonderen zijn de De Zeeuw Drukkers-Expltifanten OOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange V#rsi«!raat 6870, Geet Tel.: Redactie no.'ll; Administratie ne.58 Postrekening No. 36000. (^kantoor Ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 258 Etn verhaal uit het Verre Westen. (Nadruk verboden.) 1.) -o- HOOFDSTUK I. usaclien de groote prairiën en het Hooggebergte liggen de Lage Heuvels. Over een uitgestrektheid van negen honderd mijlen vertoonen de prairiën juch «is een effen vlakte. Dan veran dert het tooneel. De bodem begint te rijze», vormt zacht afgeronde lieuvcl- 'jes, verderop hoogere, scherper van om- totdat zij op .puntige klippen gaan ï'-lijketi en ten laatste gestuit worden «oor het machtige Hooggebergte. Dit golvend terrein, dat de prairie met I hergen verbindt, heet Laag' Heuvel land. Het beslaat niet meer dan hon derd mijlen, maar geen andere honderd mii'on in het Verre Westen bieden zoo- 3. eigenaardig bekoorlijks. Deze land streek toch vereenigt de schoonheden van prairie en bergland beide. Er zijn valleien zoo breed, 'dat zij den horizon schijnen te raken, en hoog vlakten, zoo uitgestrekt, dat zij aan de groote prairie doen denken. Naarmate men dichter bij de bergen komt, worden de dalen enger en enger, totdat zij niet ,veel meer zijn dan diepe ravijnen, waar de blauwgrijze wateren doorheen schie ten, afkomstig van de gletschers, die verblindend wit liggen te glinsteren tus- schen de ver verwijderde bergtoppen. Hier vindt men de hoogweiden, waar tal rijke kudden hoornvee en paarden grazen. Hier vindt men ook de woningen der veefokkers, wier dikwerf ruw en eenzaam bestaan vol is van den ernst en de scherts, van het aandoenlijke en het blij geestige, die gezamenlijk de poëzie van het leven uitmaken. Onder hen komt men lieden tegen, die alles aandurven, vermetele waaghalzen, van alle volk en natie. Maar ook uitgeworpenen, gesjees- den, teleurgestelden, hebben hun weg ge vonden naar de woudhutten van Laag I Heuvelland, 'tls een streek, welker zon nige hoogten en lommerrijke dalen hun merk drukken op het leven der bewo ners, want nergens is de tegenstelling wereld neg niet uit en de rust keert voor- loopig nog niet in de wereld weder! We zijn nog niet aan het oinde der ver rassingen gekomen. Gelukkig toch maar, dat we weten, dat God regeert. Wembley. Zaterdag, den eersten dag van de nieu we Weinbleytenloonstelling, zijn er 11.1.000 bezoekers door de draaihekjes gegaan of 50.000 meer dan op den ope ningsdag van verleden jaar. De bladen aanvaarden dit als een gunstig voortee- ken. De eerste maand krijgt men nu demon straties van de Londensche luchtverdedi ging, welke Zaterdagavond begonnen zijn mei oen luchtaanval. Het waarschuwend sein weerklonk en de zoeklichten speel den langs - de lucht waar een eskader vliegtuigen zwermde. Door het vuur van afweergeschut heen bereikten de vliegers hun doel en een gebouw aan het West einde van het Stadion werd met brand bommen aangestoken en daarna vloog ook een groofe toren aan het Oosteindo in brand. Spannend was de blussching door de brandweer na de vortooning van allerlei reddingsmiddelen. Het eind- tafereel was een realistische nabootsing van den groeten brand van Londen in 1666, De Fransche Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren werden in Frankrijk de her stemmingen voor do gemeenteraden ge houden. Hoewel de uitslagen van do pro vincie nog niet ton volle bekend zijn, kan over het algemeen een verder verschuiven naar links worden geconstateerd. Do pers Va.11 links is natuurlijk met dit resultaat zeer ingenomen. Naarmate de gegevens vollediger be loond worden, blijkt do lierstemmingsdag ongunstig geweest te zijn voor de natio nalisten. Het groote feit van den dag is, dat de communisten, die den vorigen Zondag door het kartel verslagen heetten te zijn, zich dezen keer, dank zij het kartel bijna geheel hebben kunnen herstellen. De nieuwe coalitie van radicalen, socia listen en communisten heeft zeer nauw keurig gewerkt en de drie groepen.van links hebben tot den laatsten man toe elkander gesteund. Korte berichten. Van do kansels van alle Roomsch- Katholieke kerken te Kaïro is Zondag do waarschuwing afgekondigd, dat meis jes en vrouwen die na den 17en dezer gekleed zullen gaan op een wijze die niet als zedig te beschouwen is, uitgesloten zullen worden van kerkbezoek. De bis schop van dit diocees acht dezen maat regel noodzakelijk. De Zondag te Frankfort a. M. gehou den Stahlhelmdag is tegengevallen, In plaats van 30 a 50.000 deelnemers, die verwacht waren, hebben slechts een 10.000 aan de betooging deelgenomen. De bevolking van Frankfort bleek maar ma tigjes met de demonstratie ingenomen; liet kwam tot tegenbetoogingen, die aan leiding gaven tot kloppartijen, waarbij een man zwaar- en een licht gekwetst werd. - Zes Britten, die Zaterdag te Shang hai in een liuisboot terugkeerden van een pleiziertochtjo, werden door een Chi- neesche kanonneerboot beschoten. Een der Britten is gekwetst. De Britsche con sul-generaal heeft geprotesteerd. Het schijnt dat de bemanning van de kanon neerboot. in een paniekstemming ver- verkeerde, omdat een waarschuwing whs ontvangen, dat tegenstanders de kanon neerboot zouden aanvallen. De verscherpte actie van de douane- vloot tegen de smokkelschepen in Ame' rika schijnt eenig succes te hebben. Naar luid van een Router-telegram begonnen de smokkelschepen in „rum-row" zich te verspreiden, daar thans de waakzaam heid en agressiviteit van de douane- en kustbewakingsschepen hot werk der smokkelaars gevaarlijk en weinig loonend maakt. Opdat de Engelsclie werven aan de concurrentie van de buitenlandsclie scheepsbouw werven het hoofd kunnen bieden, heeft Mulherion, directeur-gene raal van de Tyne Iron Shipbuilding Com pany, in een rede bij het te water laten van ten schip het denkbeeld bepleit om invoerrecht te heffen van nieuwe sche pen, die in den vreemde gebouwd zijn. (Als ze in de prutsen zitten, ja, dan wil len de heeren vrijhandelaren wel de re geering vragen om een bescherihcnd ta rief!) Uit Kaapstad wordt gemold, dat de regcering van Zuid-Afrika op 1 Juli tot den gouden standaard wil terugkeeren. De agent-generaal voor de schade- vergoedingsbetalingen heeft een commu niqué gepubliceerd, dat aantoont dat Diuitschland in do eerste acht maanden van het Dawesplan 32000.503 pond ster ling betaald heeft, waarvan 5/6 in contan ten uit do Dawcsleening. Krachtens regeeringsverordening zijn in geheel Bulgarije weer telefoongesprek ken toegestaan. Met den steun der bevolking ontdekte de politie bij Grawiloff (Buig.) het toe vluchtsoord van een groote bende commu nisten, die na den eisch om zich over te geven gewapenden. tegenstand boden. De leider en eonige leden der bende wér den neergeschoten. Veel belastend mate riaal en een kleine drukkerij zijn gevon den ter plaatse. Ons Feuilleton. In dit nummer beginnen wij de plaat sing van een nieuw feuilleton, een span nend verhaal uit het Verre Westen, dat tevens een kijk geeft op het leven van fortuinzoekers en uilgesLoolenen in deze afgelegen streken. Sociale verzekering. In de op 9 Mei te 's Gravenhaga ge houden 15de Bondsvergadering van het Neder 1. Luth. Werkl. Verbond werd na behandeling van enkele huishoudel. aan gelegenheden door den heer H. Amelink, Secretaris van het C- N. V., het onder werp „Sociale Verzekering" ingeleid. Na ampele bespreking werd met alge- moene stemmen de volgende motie aan genomen on besloten, deze te publiceeren; Het Ned. Luthersch Wierklicden Ver bond in Bondsvergadering bijeen op-Zater- daig 9 Mei 1925 te 's Gravenhage, gehoord" de besprekingen over het onderwerp „de sociale verzekering", vaststellende, dat de sedert Juni 1913 door het Parlement aanvaarde en door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b 0 n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f8.— Losse nummersf 0.Q5 Prijs der Advertenliën: 1—4 regels fl.20, elke regel meer 38 ef. Bij abonnement belangrijke korting- H. M. dc Koningin bekrachtigde Ziektewet tot dusver nog steeds onuitgevoerd is gebleven cn dat daardoor dc arbeiders in belangrijke mate in hun rechten zijn verkort, constateert dat de herhaaldelijk opge worpen plannen en wisselende gedachten, die nu eenige jaren een onderwerp van telkens wederkecrcnde discussie hebben uitgemaakt, de invoering der bestaande ziektewet hebben tegengehouden, van oordeel, dat het zoo goed als zeker is, dat liet thans bij de Tweede Kamer aanhangige onlwerp-Zicktc-cn Ongevallen wet 1925, in deze parlementaire periode, niet meer in behandeling zal komen en do afdoening van dit ontwerp daardoor al licht weer belangrijke vertraging zal ondervinden, spreekt zijn teleurstelling uit over dozen gang van zaken en verlangt, dat eindelijk aan do arbeiders te dezer zake recht worde gedaan, door invoering eenc-r Ziek te-verzekering. Hooge Raad van Arbeid. De Ilooge Raad van Arbeid heeft in zijn Zaterdag, onder voorzitterschap, van den plaatsvervangenden voorzitter mgr. dr W. H. Nolens gehouden vergadering zijn adviezen vastgesteld omtrent lo. de reorganisatie van den Raad en 2o. het doen aansluiten van de bepalingen van do Arbeidswet bij aie van de onlangs ge wijzigde Onderwijswetten. Ten aanzien van de reorganisatie werd uitgesproken dat de gereorganiseerde Hooge Raad van Arbeid een zooveel mogelijk zelfstandig karakter zal moeten dragen. De Raad zal niet alleen op ver zoek van een hoofd van een Departement van Algemeen Bestuur, zooals op het oogenblik het geval is, maar ook uit eigen beweging een advies moeten kun nen uitbrengen omtrent alle onderwerpen welke de belangen van den arbeid raken. De Raad moet daartoe de vrije beschik king hebben over eigen financiën. Hif moet zijn eigen voorzitter kiezen, een bindende voordracht opstellen, waaruit zijn secretaris wordt benoemd, en zijn eigen werkwijze regelen. Het advies van den Raad omtrent het doen aansluiten van de bepalingen van de Arbeidswet bij die van de onlangs gewijzigde Onderwijswetten komt hierop neer Vrijwel eenstemmig was de Raad van oordeel, dat Wijziging van artikel 9 van de Arbeidswet niet gewenscht is. Een meerderheid in den Raad achtte liet ech ter wel gewenscht, art. 88 van de Ar beidswet in dien zin te verruimen, dat de daar gegeven uitzondering voor am bachtsscholen en vakscholen ook zal gel den voor den arbeid, welke wordt ver richt krachtens leerovereenkomsten als geregeld in den tweeden titel van de Ni{- verheidsonderwijswet en krachtens an dere vormen van vakopleiding, welke aan bepaalde sociale en paedagogische eischen voldoen. Een deel van den Raad achtte het bovendien gewenscht, uitdrukkelijk als haar oordeel uit te spreken, dat- waar uit de door den Raad bijeengebrachte ge gevens blijkt, dat er voldoende school ruimte voor een 7e leerjaar aanwezig is, dat over een voldoend aantal leer krachten beschikt kan worden en dat bo vendien het aantal kinderen, hetwelk af en drukte mij de hand op een manier, die mij deed voelen, hoe welkom ik hem was. Jaren waren voorbijgegaan, sedert hij iemand van de familie had ge zien, en de uitdrukking van innige vreug de in zijn oogen zeide mij genoeg, dat de dagen van ouds niet vergeten waren, dat zijn gedachten dikwijls bij' ons had den vertoefd. Na zelf twee jaren tus- schen de heuvelen geleefd te hebben, leerde ik nog beter begrijpen, dat men op sommige dagen half ziek kan zijn van verlangen naar hetgeen onherroe pelijk voorbij is. Toen wij gegeten hadden, schaarden wij ons rondom een heerlijik vuurtje, terwijl Johan en de Mesties rookten en praatten. Ik 'lag op mijn rug te kijken naar de fonkelende sterren aan den donkerblau- wen, wolkeloozen hemel en luisterde in volmaakte tevredenheid naar het ge sprek van mijn neef en den Mesties. Nu en dan deed ik een vraag, maar niet te dikwijls .Niet door vermoeiend vra gen, maar door zwijgend aanhooren krijgt men den bewoner van het verre Westen aan 't vertellen. Zooveel had ik al ge leerd gedurende mijn driedaagsche reis. (Wordt vervolgd.) van licht en schaduw duidelijker waar te nemen dan binnen de huizen der veeboeren in de provincie Alberta. Door al wat ik .ondervonden heb, ben ik bevestigd in de overtuiging, dat God regent over rechtvaardigen en onrecht- vaardigen, want anders zou ik nooit ken nis gemaakt hebben met deze streek en het zeldzaam aantrekkelijk leven der vee boeren, noch in aanraking zijn gekomen met den belangwekkendsten van het troepje belangwekkende mannen in Laag Heuvelland, -onzen lieven goeden Loods, zooals wij hem noemden. Mijn eerste studiejaar eindigde heel ongelukkig. Mijn voogd was wanhopig. Als ik er thans over nadenk, beklaag ik hem. Toen ten tijde vond ik, dat hij zich nutteloos ongerust maakte en eigen lijk een vervelende bemoeial was. De uit- noodiging Van Johan Dalen, een verren neef, om de zomermaanden bij hem te komen doorbrengen op zijn bergweide in Zuid-Alberta, kwam op 't rechte oogen blik. Ik verlangde vurig haar aan te ne men. Mijn voogd aarzelde lang, maar toen zich geen anderen uitweg voordeed, moest 'hij eindelijk wel erkennen, dat ik er, door te gaan, niet erger aan toe kon worden, dan ik reeds was. Zoo kwam het, dat ik op zekeren vroegen voor jaarsdag in 1884 afstapte aan een eind station en mij aansloot bij eenige vracht- lieden van de Hudson-Baai-Maatschappij, op weg naar de Canadeesche grens. Onze trein bestond uit zes wagens en veertien jok ossen, benevens drie hitten onder de hoede van een Franschen Mesties (kleurling) en 'zijn zestienjarigen zoon. Wij vorderden slechts langzaam, maar die geheele lange dag, van de grauwe nevel achtige morgenschemering, totdat de on dergaande zon den hemel met de schoon ste kleuren tintte, was voor mij een dag van ongekend genot. Op den avond van den derden dag bereikten wij de Halte waar Johan Da len ons zou opwachten. Ik herinner mij nog goed, hoe ik een en al bewondering was over de gemakkelijkheid, waarmee hij op ons toereed, gekleed in een los hangend buis, gezeten op een fraaien pony, terwijl hij voor mij een hit binnen den kring van wagens leidde, zonder zich te bekommeren om touwen, vracht goederen en andere dingen,die hem in den weg lagen. Nog voordat zijn pony tot staan was gekomen, sprong hij er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1