Rönisoh Piano Me Spinbare Verknoping Laatste Berichten. Allerlei. Miszaken. BmwüjRe Stand. Adiertentiën. JOH. DE HEER, Rotterdam. Dames-, Heeren- en Kinderkleeding. Adverteert in dit Blad MarkttartGlites. VERHUISD: Het modern ingerichte BOVEN HUIS in de Langevorststraat is te huur. Eenigszins gebruikte te koop aangeboden voor f875 contant, met garantie. op Woensdag 13 Mei 1925, verkoopen Openbare Verkooping op Dinsdag 9 Juni 1925, 1. een Woonhuis, Erf en Tuin, 2. een Woon- en Winkel huis en Erf, 3. een Woon- en Winkel- huis en Erf, 4. een Schuur en Erf, 5. De Fruitkweekerij „Roosjeshof", kunnen ophelderen. Het vaartuig sloeg plotseling om en zonk. Br was geen tijSl oïn do reddingsgordels uit te werpen. Ben neger in een motorboot redde de overlevenden De aardbevingen van Zon- daig 3 Mei. Van de aardbevingen op Zondag 3 Mei, waarover in het begin dezer week verschillende berichten de rondo deden in de pers, heeft de eerste waarschijnlijk haar oorsprong nabij Zuid- Oost-Azië, ongeveer ter hoogte van de Plnlippijnen en de tweede in den Indi- schen Oceaan, Zuid-Oostelijk van Mada gascar- GrO'Ote brand te Leipzig. Op een houtstapelplaats te Leipzig is, waarschijnlijk door vallende vonken, een groote brand ontstaan. Een groote berg plaats van 60 meter lang stond weldra in lichtelaaie en werd met de aanwezige groote voorraden kostbare houtsoorten 'n prooi der vlammen. De schade is zeer groot. Het valsche Oanadecsche bankpapier. De valsche Oanadeesehe banknoten, die in Circulatie worden ge- bracbt door de Russische sovjet-agenten in Perzië, ovesrstroomen nog steeds het land. Ook Amerikaansche 10-dollar bil jetten zijn thans nagemaakt. D|e banken weten geen raad en hebben reeds groote ibedragen door deze fraude verloren. Ben meevallertje. Een bureau- employé van het landbouwsyndicaat te iMayenne was met schrijfwerk bezig, toen plotseling in een hoek der kamer een hoeveelheid kalk en zand neerviel. De ambtenaar zag juist nog een muis door een spleet verdwijnen. Hij! toog1 op onder zoek uit en haalde uit de ruimte achter do spleet tot zijn niet-gioringo verbazing een in krantenpapier gewikkeld pakje. Het pakket bevatte 4800 francs aan goudstuk ken. De krant waarin het goud verpakt was, droeg den datum van 13 Oc. 1868. De moeite waard. Emil Jaschke, de van origine Slowaksche hofkapper, van wiens overlijden wij indertijd melding heb ben gemaakt, blijkt een vermogen te heb ben nagelaten van meer dan 6 ton. Een bedrag van 30,000 p. st., waarvan zijn nabestaanden geen vermoeden hadden, stond op een anderen naam bij een bank, en is nu aan zijn beide dochters uitbe taald. Inbraak bij ao K- L. M- Op Zaterdagmiddag 25 April, toen de feesten op Houtrust in vollen gang waren, is er ingebroken in bet Hoofdkantoor dor K. L. M., Heerengracht 13 te Dien Haag. De dief. die blijkbaar in zijn werk ge stoord is, heeft weinig van zijn gading kunnen meenemen. Wol weraeii verschil lende lessenaars geopend on doorzocht, doch zonder resultaat. Slechts enkele zil veren coupes, prijzen op wedstrijden ge wonnen, en een paar kleinigheden werden vermist. Ook schijnt de inbreker zich meester te hebben gemaakt van visite kaartjes van den directeur der K- L. M- den heer A- Plesman en zich ©en week lang voor hem uitgegeven te hebben. Want Zaterdag, 2 Mei, wist de politie na een vervolging op het terrein van den Bijen korf, een bèruchten inbreker te vatten, die in het bezit van visite-kaartjes van den heer Plesman bleek te zijn en sindsr dien is uitgekomen, dat hij daarvan danig misbruik heeft gemaakt. De inbreker, die zich zeer goed wist voor te doen en ook uitstekend vreemde talen sprak, liep ook gaarne in officiers-uniform. Hij bevindt zich thans in verzekerde bewaring', dank zjj het doortastend optreden en den goe den inlichtingsdienst der Haagsche politie. Brand in de Antworpschei dokken. Vrijdagmiddag heeft in de dok ken van Antwerpen een vrij ernstige brand gewoed. Binnen twee uur was men het vuur meester. Volgens de eerste schat tingen beeft bet opgebrande hout eene waarde van een half millioen frs- De brand beeft aan de houtstapels van andere eigenaars een schade veroorzaakt, dat op een ÏOO-OOO frs wordt berekend. De ernstig© o vers [rooming in de Leiestreek. Wij hebben ge sneld, boe de Leiestreek in België door eene ontzaglijke ramp is geteisterd. De Br. Standaard meldt nog: Het vlas spoelt weg. Aan de bruggen en kaaien kan men bet tegenhouden, doch er ontstaat reeds twist tusschen de vlaisbazen over den eigendom. Naar we vernemen, zijn de .overstroomingen in Frankrijk nog. grooi- ,ter; al dat water moet dus flog gelost worden. Wat zal er gebeuren? Het vlas dat zich in het water bevindt is natuur lijk verzand, men zal het dus weer moe ten drogen, het zand uitslaan en op nieuw beginnen te rooten; daardoor ver liest het vlas de helft van zijn waarde en zjjn de onkosten drie of vierdubbel! On- igelukkig moet menige vlaswerker reeds het bed houden. Velen zijn 'uren en uren in het water blijven staan werken. Ir. Wevelghem betreurt men reeds een slacht offer. Anderen zijn gevaarlijk ziek. De overstrooming door het onweier verwekt, oeemt waarlijk de afmeting ,aan van een hachelijke ramp, die de streek in het [algemeen teistert en die in het bijzonder voor menig vlasnijiveraar een ruïne is. Men raamt de schade o<p millioenen fran ken op de heel© begroote Leielengte 25 a 30 K. M- Qa rivier biedt een tragischen laanblik. Sedert 1874 kwam zulk geen ramp meer voor. Tot overmaat van on geluk, treft de ramp juist tal van kleine ▼laskweekers. De schade omvat verschei dene 100 000 kilo's vlas. Het water -is in menige woning gedron gen en in veel stallen. ,01 het aantal Wdeageloopen kelders is niet te tellen. De moordaanslag op den T*ld wacht er. In verband met den moordaanslag op den veldwachter' Kloo- stra te Ruinen is een zekere K- aange houden. en naar Hoogeveem overgebracht. Inbraak. Te Eindhoven 'is inge broken in de sigarenfabriek der firma Altink en Burgers. Met een valschen sleu tel hebben de dieven zich toegang ver schaft en een bedrag van ruim f 100 uit de brandkast ontvreemd. Legaat- Mievronw dewed. Ds J. P. de MeijeroSchouten., op 9 April j.l. te Ede overleden heeft aan de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels gelegateerd een bedrag van f 1000, vrij van rechten en bosten. MIDDELBURG. Sic transit gloria. Zoo is dan heden het einde gekomen aan de diensten, die het rustieke Koepoortbrug getje gedurende een kleine 40 jaar heeft gepresteerd, na hot opheffen van het bij perscnen van middelbaren en hoogeren leeftijd nog in herinnering voortlevende „poortje", voor de passage tusschen het Molenwater en den Singel. Het heele ter rein rond de Koepoort is nu voor het publiek afgesloten en de noodbrug is hedenmorgen in dienst gesteld.-Vooral voor hen, die slechts een enkele maal daar passeeren, meenen wij goed to doen er op te wijzen, dat oi. do beste toegang naar die noodbrug is van de zijde van bet Molenwater de Branderijinolengang tusschen Schouwburg en gasfabriek. Het gangetje aan de andere zijde lijkt ons voor vrouwen en ouderen van dagen voor al, minder geschikt en mag zeker wel de vraag worden gesteld of men niet beter deed het gangetje behalve op de avonden dat in den Schouwburg gespeeld wordt, af te sluiten. Te Biergen op Zoem is Zaterdag ender voorzitterschapvan den heer H. P- M. Ver linden, wethouder dier gemeente eene vergadering giehoUden van personen betrokken bij de arbeidsbemiddeling, onder wie ook de leden van de districtsarbeids beurzen te Middelburg en te Terneuzen. De bedoeling was besprekingen te voe ren over de emigratie-mogelijkheid naar België, waar o..a. in de buurt van Brussel groote vraag is naar grondwerkers. Verder werd medegedeeld dat bij de Staatsmijnen in Limburg gelegenheid is tot het plaatsen van ongeveer 2000 jonge mannen van 18 tot 30 jaar, zoowel ge huwde als ongehuwde. Rotterdam, 11 Mei 1925. Tarwe ruim aangeboden in de schot kwaliteit prijshoudend verkocht van f 12.50f 14.25. Extra blanke soort daar boven 'betaald, kwaliteit van vóór den regen in de allerpuikste soort onveran derd verkocht, terwijl overigens slechts gedeeltelijk tot lagere prijzen was te ruimen. Rogge f 14f 14.75, Gerst (Ohevalliett f 14.75—f 15.50, Haver vaster gestemd f 12.50—f 13.25. Erwten (kleine groene) vaster ge stemd f12 50—-f 15., Schokkererwten f16 f 22-50, Bruine boonen onveranderd f 10 f 17- Zaai daarboven betaald. Alles per 100 K. jG. Mei. 12 Goes, buis, Van Dissel. 13 Kapelle, huizen, Pilaar. 13 Ierseke, kleeding, de Kok. 14 Middelburg, heerenhuis, Hioolen en Ittmann. 14 Middelburg, huis, Ittmann. 15 Wolfertsdijk, inspan, v. Cleef. 26 Veere, hof steetje, bouwland, Blaupot ten Cate. 27 Grijpskerke, inspan, Blaupot ten Cate. 27 Vrouwepolder, hofstede, v. d. Harst. 27 Borssele, afbraak, De Wilde Heij- boe'r. Juni r Wisselkoersen. Amsterdam, 11 Mei. 1.30 u. Berlijn 59.20—59.25 Brussel 12.60—12:65 Parijs 12.9012.95 Londen 12.06i/212.063/j New-York 2.48Vs2.487/s De oorsprong van de brieven bus. Weet men, dat dit nuttige en thans zoo onschuldige voorwerp in de zestiende eeuw een inquisitie-werktuig was? De republiek Florence had in de kerken houten doozen laten zetten, waarin een opening was aangebracht, en die moesten dienen om ver klikkers gelegenheid te geven verdachte per sonen aan de. overheid bekend te maken, zonder dat men wist van wie de mededeeling kwam. Als het donker werd, slopen de ver klikkers naar de doozen, en wierpen haastig een briefje in de opening, waarin de naam en de misdaad van hun slachtoffer gemeld werden. Die doozen droegen den naam van „tamburi". De leden van het gouvernement hadden er den sleutel van, en van tijd tot tijd gingen ze de ,t,amburi" eens ledigen, lazen de aanklachten, en gaven er het gevolg aan, dat ze noodig oordeelden. Heel wat terdoodvoroordeelingen, heel wat gevangenis straffen hebben haar oorsprong gevonden in deze „tamburi". Natuurlijk hadden de burgers van de repu bliek een geweldigen haat tegen deze doozen, waardoor elk oogenblik hun-leven in gevaar •kon worden gebracht, die hun alle vrijheid benamen en hen in voortdurende angst deden léven. Het verzet tegen deze instelling werd zelfs zóó sterk, dat de overheid zich .ge noodzaakt zag er een eind aan fe maken. De „tamburi" verdwenen dus tot op het oogenblik dat iemand het goede idee kreeg ze te benutten voor het eerlijke, fat soenlijke gebruik, waar ze nu nog steeds voor bestemd worden. Honing. Alin Caillas, Fransch scheikundige, zegt na ernstig onderzoek het volgende van den honing AVat is honing? De honing is een gesuikerde stof, verkregen van de bijen, door omzetting van den nectar, dien zij halen uit de bloemen. Deze nectar bevat een suiker, die niet verteerbaar is. De bü doet haar een bijzondere verandering ondergaan, waardoor twee anderesuikers ontstaan, die zonder eenigo moeite door onze maag kunnen verteerd worden. Wat bevat de honing? De honing bevat suiker ongeveer 75 pCt., die opneembaar en verteerbaar is. Maar hü bevat nog andore belangrijke stoffen, het zijn de mineraal stoffen. Wij vinden er steeds in: koolzure, zwavelzure en fosforzure zou ten, van ijzer en kalk. De fosfaten van ijzer en kalk zijn zeer belangrijk voor de her stelling van ons organisme. Hun natuurlijke en plantaardige afkomst vermeerdert het ver mogen om opgenomen te kunnen worden. Waarom moeten wij honing gebruiken? Omdat honing meer is dan een nage- rechtje, het js een voedesl van do eerste klas en van uitstekende vorteerbaarheid. Omdat honing is een krachtig herstellingsmiddel door de kalk en ijzerzouten, die er in voorkomen. Doordat de honing is een antiseptische stof, dank zij het mierenzuur, dat er in voor komt. Dit zuur tast de schadelijke microben aan, die zich in de spijsverteringsorganen bevinden. Omdat honing een voedsel is voor lieden mot zwakke gezondheid. Omdat honing zeer veel ziekten voorkomt en ze geneest of verzacht, wanneer men den honing altijd gebruikt. Jichtlijders, lijders aan rheumatiek, zenuw- zwakken, maaglijders, menschen mot zwakke spijsvertering, lijders aan Engelscho ziekte, overwerkten, eet honing; hij zal u zeker verlichting schenken. Waar vindt men goede honing Bicht u tot de ijmkers of tot do huizen, dio direct van de ijmkers verkoopen. De ho ning wordt ongelukkig vervalscht; koop daar om slechts 't zuivere product, voorzien van een étiquette, dat den oorsprong aanwijst. („Maanschr. v. Bijenteelt".) Door den officier van justitie is eveneens hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den politierechter te Middelburg van 24 April j.l., waarbij J. H., 30 jaar, zaadhandelaar te Bruinisse, we gens beleediging (het plaatsen van een: advertentie met beleedigende strekking in de Terneuzensche Cpuranl) werd veroor deeld" tot een geldboete van f 100 of 50 dagen hechtenis. Bigamie. Wegens bigamie stond voor de Zutphensche rechtbank terecht de 42-jarige gedetineerde slager V-, ge boren te Hengelo, thans in Duitschland wonende. Beklaagde was in 1924 in Duitschland een tweede huwelijk aange gaan met Lisette F-, terwijl hij in 1920 te Enschedé gehuwd was met de nog in leven zijnde vrouw Annigje V. Eisch een jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Brandstichting. De ambte naar van het O. M. bij de rechtbank te Winschoten eischte 1 jaar gevangenisstraf tegen de gedetineerde Lina B., 40 jaar, huishoudster te Musselkanaal, die daar brand stichtte in het slaapstee W. Moes- ker, op verzoek van den eigenaar. Geheime distilleerderij. Voor de rechtbank te Breda stonden te recht J. B. en V-, beiden beschuldigd van pogingen tot het ontduiken van ac cijns. Tegen B. werd eert hechtenis van twee maanden geëischt wegens het ver vaardigen van den distilleerketel. V. hoorde tegen zich vragen drie straffen, resp. van één, twee en drie maanden voor het behulpzaam zijn bij het maken van den ketel, het stoken van 'gedistilleerd en het verkoopen ervan. Rotterdam, 11 Mei 1925. Veemarkt. Aanvoer: 573 vette run deren, 293 vette kalveren, 177 schapen en lammeren, 1145 varkens. Prijzen per Va K.G.koeien 37,540, 51, 5862, ossen 47,649, 54, 59, vette kalveren '55, 75-77,5, 8590, schapen 26, 33, lammeren f25f35 p. stuk, var kens 37, 38, 38,5, Stieren 40, 45, 50. Koeien en ossen aanvoer ruim, handel matig, prijzen bijna onveranderd. Stieren aanvoer flink, handel traag, prijzen iets minder dan vorige week. Vette kalveren aanvoer ruim, bande! minder goed, prij zen vrijwel als vorige week. Enkele puik beste tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren aanvoer zeer klein, handel stug, prijzen werden met moeite gehand haafd. Varkens aanvoer tamelijk, handel vrij vlug, prijzen iets stijver, enkele puik beste iets boven noteering. Men koopt bijna uitsluitend voor het binnenland; al leen voor België werden eenige varkens gekocht van 100120 K.G. Zaden. Bruin Mosterd f 65f 70, Geel Mosterd f30f32, Blauw Maanzaad f40 f43, Karwijzaad f28f30, Lijnzaad (blauw) f20f22, Kanariezaad f22f24, Koolzaad f30f35. Vlas. 8000 K.G. blauw f 1.40—f 1.85, 10640 K.G. wit Zeeuwsch f 1f 1.30, 19300 K.G, Holl. geel f 1.30—f 1.75, 17000 K.G. Groningsch f 1.30—f 1.75, 1000 K.G. Dauw root f0.90f 1.20. Aardappelen. Brielsche Eigenhei mers f4.75—f5.25, Zeeuwsche Eigenhei mers f 4f 4.75, Zeeuwsche Bonte f 5.20 f6, Zeeuwsche Blauwe f5.20f6, Po ters fl.75f2.75, Red Star f4f4.50, Bravo's f5f5.75, Wintermalta's 1820 cent per K.G., Malta's (Spring) 2428 ets. per K.G. Zeeuwsche en Overmaasche eieren f 5.50f 6.50 per 100 stuks. MIDDELBURG. Overleden: A. Beckers, 83 j„ geh. met L. J. Cornaey; 0. Hoogen- boom 81 j. wed. C. J. v. d. Broek. GOES. Huw.-afk.9, Leendert Johan Heijnsdijk, 26 j. jm. te Goes en Theodora Elisabeth Tollenaar, 27 j. jd. te Kloetinge. Geboren: 10, Elisabeth Johanna Anna d.v. Alphonse Janssens en Anna Katha- rina Smits; '10, Johanna Neeltje, d.v. Ja cob Zwartepoorte en Cornelia Maria Re- jack. TELEGRAPHISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den. ochtend van 11 Mei. Medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste "barometerstand 768.8 te Co- runa, laagste 746.8 te Westmanoer. Verwachting tot den avond van 12 Mei Matige zuidelijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, later opkla rend, aanvankelijk eenige regen, zelfde temperatuur. Ds. en Mevr. WESSELSVan der Veen geven, met dank aan den Heere, kennis van de geboorte hunner Dochter ELIZABETH HENDERIKA. Veere, 10 Mei 1925. Geref. Pastorie. Voor de vele blijken van be langstelling bij de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA JOBSE Wed. Izaak Verhage, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, L. VERHAGE Jz. Biggekerke, 9 Mei 1925. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, L. KABBOORD, Kloetinge, 11 Mei 1925. Voor de vele blijken van deel neming ontvangen na het overlijden van mijn geliefden Man en Vader HENDRIK LEER, betuig ik mijn hartelijken dank. Wed. H. LEERVader. Middelburg, 11 Mei 1955. Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken da*k voor de belang stelling en deelneming ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Vader, den heer L. MINDERBOUD. Familie MINDERHOUD. Hoedekenskerke, 11 Mei 1925. Vet Spek 80 cent per Kilo, beslist Ie kwaliteit qekoeld Rundvleesch f 1.10 per Kilo. Rund- of Varkensgehakt f I.— p. Kilo. H. C FRE0ERIKS, Wagenaarstraat, Middelburg. Jonge Penny's te koop, ook in ruil. J. ANDRIESSEN, St. Sebasti- aanstraat, Middelburg. van Langevorotstraat naar Oostsingel („Rozenoord"). P. OOSTERBAAN. Oostzeedijk 324/32 10 9V De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat het verkeer met rij- en voertuigen en voor voetgangers over de P0ST- BRUG over het Kanaal door Ziiid- Beveland te Wemeldinge, wegens het uitvoeren van herstellingswerken aan die brug, zal gesloten zijn, van 18 Mei 1925 tot en met 18 Juli 1925. Voetgangers en wielrijders zullen per roeiboot kunnen worden overgezet op werkdagen van des voormiddags 6 uur tot des namid dags 8 uur en des Zondags van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur. Middelburg, 11 Mei 1925. van Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes zal )s middags om 12 uur, te ierseke, in de herberg bij Nolet, Heeren- en Jongeheerencostuums, Kinderpakjes, Regenjassen, Regen mantels, Regenhoeden, Hoeden, Petten, Manch. Werkbroeken, Jassen en Vesten, Kinderpakjes, Kinderbroekjes, Pilo werkbroeken, Korte en Lange Kantoorjassen, Blauwkeper-jassen en -broeken, Mantelcostumes, Damesmantels, Jongedamesmantels Kindermantels enz. enz. des avonds te 7 uur te Goes, in „De Prins van Oranje", voor de erf eren. van den heer J. F. VAN DER LEEUW, ten overstaan van de Notarissen PILAAR en VAN DIS SEL, van de volgende onroerende goederen in de gemeente Goes: aan de Kleine Kade no 27, groot 2 A. 52 c.A. Verhuurd aan dhr. P. Baarends. Te bezichtigen op vertoon van een toegangsbewijs, te bekomen ten kantore van de Notarissen. op den hoek van de KoniDgsstraat en de Magdalenastraat no. 8, groot 68 c.A. Verhuurd aan Mej. Wed. Bruggeman. aan de Lange Vorststraat, ne. 39, groot 94 c.A. Verhuurd aan dhr. J. Torbijn. aan het Groene Weitje, no. 4, groot 1 A. 28 c.A. Verhuurd aan Mej. Wed. D. Fukken. aan den Oostelijken havendijk, nos. 4, 6, 8 en 12, bestaande uit Woonhuizen, Schuren en Boom gaard, samen groot 2 H A. 23 A. Verhuurd aan Johs. Kempe. Te veilen ia 2 perceelen en in massa. Informatiën te bekomen bij ge noemde Notarissen. De Notarissen PILAAR en VAN DISSEL zullen Woensdag 10 Juni 1925, des namiddags te 1 uur te Goes, in „De Prins van Oranje", voor de Erfgen. van den heer J. F. VAN DER LEEUW, tegen contante be taling verkoopeni Meubelen, Huisraad en 32 Schilder stukken. Te bezichtigen Dinsdag 9 Juni a.s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3