ikering IELEN achines Maandag li Mei 1925 39e Jaargang Mo 186 bi) Goes. 1912. AL F", Bandrem en nden JODIJK. oering. geen verstoppen. EEM, te laten bouwen. i. ni (haemorrhoïden, zooals feukingen, i is itkomst zelfs in de voorname drogisten. OER REST. aan den e I a n d i n als tot „Onzen van den Islam uitdrukking ol der .zending aantal jongens, oen góede op- ieft zich sedert :kclJZij draagt ïs-College" naar die de Pescha„ riep; en in het tss'cholen neemt 3 plaats in. Iu atigrijik werk ver zending, en niet i,d en de' omlig- r hulp, maar er lit bergstammen uk te jaren lang ell- Zijn weduwe, arts is, ven-leent het ziekenhuis, ïg, onderwijs en zaad de:s Evan- Uitg'estrooid op dingsveMen dor gsarbeid in Pe- ■bjnding met het igeknoopt wordt, en. Vele zieken, Peschawar wa arland terug on indruk van ge- óm liefde kweekt anisme niet le Afghaanscho be hoeft in Pescha,- gehioord en den nd moegenomen, aan de Oost- en ighanistan er toe gesloten vesting nen H. MjOSTERT. Heidenbote, ver ader t Drukkers-ExpUitinten QOSTCftBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Verstelraat 68—70, G»e» Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 01.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.2Ö, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Hst ministerie Ruys de Beerenbrouck. Het is te begrijpen dat de tegenstanders van dit kabinet in pers en volksvergade ring al lang doende zijn om allerlei kwaads ervan te zeggen. Dit is niet te verwonderen. Telkens om de vier jaar geschiedt dit, wanneer de Tweede Kamer aftreedt. En bovendien er i s ook wel iets kwaads te zeggen van ons rechtsche ministerie- Het is nu zeven jaar aan het roer geweest, ep 't zou ook wel wat wonders wezen, als 't in die zeven jaar geen kwaad had gedaan. Als jij lezer en ik en nog zeven of acht an dere knappe menschen, die zoo goed kun nen zeggen boe 't eigenlijk had gemoe ten, eens zeven dagen dus geen zeven jaar aan de regeering waren geweest, wij zouden in die eene week allicht heel wat meer kwaads gesticht hebben. Doch er is van dit kabinet niet enkel kwaads te zeggen. Er is nog veel goeds bij. Dat dit kabinet in 1918 met Gods hulp den revolutionairen raadslag van Troelstra en diens getrouwen verijdeld heeft, mag, dunkt ons, ook wel wat bc- teekenen. 'En ook dat het in 1924 het land, ook weer onder Gods zegen, heeft beveiligd tegen de waardevermindering van het geld en den ondergang van het oeconomische leven mag bij 't opmaken der zondelij st ook wel eenig tegenwicht in de schaal leggen. Zelfs een liberaal blad als „Het Han delsblad" gewaagde dezer dagen nog met genoegen van de regeerkracht, die vooral in den laatsten tijd door dit kabinet (en de rechtsche partijen) is ontwikkeld. „Een regeerkracht", zoo schrijft het blad, „die wij niet meer aanwezig achtten" en „die tot ernstig nadenken moet stemmen over de vraag of na welhaast zeven jaren be wind, waarin uiteraard in Regeering en meerderheid een en ander is gehavend, versleten, verslapt en vermoeid, eenige andere regeerings-constellatie wel tot zulk een krachttoer in staat zou zijn geweest". Wanneer het derhalve om het ministerie Ruys de Deeronbrouck ging, dan zouden deze twee of liever drie factoren al ge noegzaam wezen om ons te overtuigen' dat dit ministerie moet aanblijven. Het het heeft ook getoond dat het wat kon! heeft toch de hulpe Gods genoten en Maar het gaat bij deze verkiezingen heelemaal niet om dit ministerie. Meer dan één lid van dit kabinet verlangt niet meer achter de regeeringstafel terug te keere*. Doch ook zelfs al ware hot tegen deel het geval, dan nog wenschen wij, als te voren de kabinetten Kuyper en Heemskerk nu uitgezonderd ook dezen verkiezingsstrijd te voeren buiten het mi- aisterie om. Dit verklaren wij, ongeacht onze bewondering voor het feit, alleen reeds van zijn optreden onder zeer moei lijke omstandigheden: een vermeerderde schuldenlast en een dreigende samen zwering tegen de Kroon. Wij haalden daareven aan wat het libe rale blad „Het Handelsblad" schreef over de regeerkracht door dit rechtsche ka binet ontwikkeld. Hog eens de strijd zal niet gaan om de voortzetting van dit kabinet. Dóch wij hopen wel dat we een der gelijk kabinet weer krijgen zullen. Daarom moeten alle kiezers die een vorige maal Rechts gestemd hebben, dit weer doen, en zoo immer mogelijk elk 'nog een nieuwen kiezer meebrengen. Want wanneer Rechts het verliest, dan krjjgea we een kabinet uit de Linksche partje». En de ervaring heeft geleerd dat deze partijen wel weten wat zij niet wil le», maar niet wat zij wel willen, en hoe ze dat zullen uitvoeren. Een stelletje beste uienschen misschien, doch met welke het onmogelijk zal zSn een regeerkrachtig ka binet te vormen. Bij stukjes en beetjes. Hoe moeilijk het voor de tegenstanders va* de bijzondere school is om in te leven in den geest der pacificatie bleek uit het verslag van de laatste raads- zittiag te Arnhem. Daar staakten de stemmen, 16 tegen 16, om aan de gemeentebewaarscholen teea klein schoolgeld te eischen. Tien bijzondere bewaarscholen zijn er, waarop voor de kinderen schoolgeld be taald wordt. Daarnaast bestaan vijf ge- «neewteljjke bewaarscholen, die kosteloos ter beschikking staan. Een zeer laag schoolgeld daar verplich tend te stellen werd afgeketst, omdat de concurrentie met de bijzondere school zou wordea 'bemoeilijkt. Keu ander voorstel van E. en W., om aan de bijzondere bewaarscholen een sub sidie van f7 per leerling te verleenen, T0*d bij de socialisten en een deel der ^zinnigen wel scherpe bestrijding, maar haalde toch de meerderheid- Merkwaardig was dat zoowel de socia list als de vrijheidsbonder ter bestrijding het argument aanvoerden: bij stukjes en beetjes trachten de rechtschen de voor- deelen der pacificatie binnen te halen. „Rij stukjes en beetjes de voordeelen binnenhalen" welk een geestesstem ming! „Bij stukjes en beetjes het jaren lang aangedaan onrecht herstellen tegenover palstaanders, die weigeren recht te doen" ware juister terminologie' (Rotterdammer.) Zou dat gaan? Naar aanleiding der verwerping van het miljoen zegt do (liberale) „Nieuwe Arnhomsche Courant": Voor ons vrijzinnigen steekt in dit geval deze leering: In Nederland zal bet liberalisme, dat zich gezuiverd heeftvan een benepen anti-clericalis- me, binnen afzienbaren tijd weer zijn geroepen om op te komen tegen de zelfvoldane eerzucht en bekrompen ketterjagerij. Wij spatieerden hier eenige woorden. En wel omdat wij nog niet gelooven kunnen,, dat het liberalisme zich gezui verd heeft van „een benepen anti-clerica- lisme". Van benepenheid en anti-clericalisme bleek zelfs datzelfde Arnhem, waar de liberale Nieuwe Arnhemsche den toon aangeeft, nog lang niet gezuiverd. Lees maar bovenstaande driestar uit „De Rot terdammer". Trouwens benepenheid en anticlerica- lisme waren gedurende drie kwart eeuw oen karaktereigenschap van het libera lisme. En een zoodanige eigenschap raakt men stellig in geen paar dagen kwijlt. Heropening van Wembley. Zaterdagmiddag om twaalf uur is de rijkstentoonstelling te Wembley (Eng.) voor een jaar heropend. Toen de Koning en de Koningin het stadion binnenreden en zich. naar de tri bune begaven, groeide de geestdrift tot uitbundigheid. Het was de eerste maal, dat de Koning na zijn herstel een open bare functie vervulde en de geestdrift was daarom bijzonder groot. Er waren 90.000 personen tegenwoor dig. Het volkslied werd gespeeld, de her tog van York hield een kort toespraakje, tusschen dit alles door klonken telkens de daverende commando's tot de soldaten, die het militaire eerbetoon brachten, en i de fanfares der trompetten, en toen kwam de Koning voor de eigenlijke openingsrede gedurende een kwartier aan het woord- De koning zeide dat de tentoonstelling aan de Britsche volken en aan dc wereld in het algemeen toonde dat het rijkvreed- zarnen wederopbouw en zorgvuldige ont wikkeling van hulpmiddelen beoogt en den vrede in eigen land en daarbuiten nastreeft. Hij hoopte dat de tentoonstel ling met Gods zegen den algemeenen voorspoed en het geluk van de wereld bevorderen zou. 's Konings stem klonk weer krachtig en duidelijk, waarmee hij bewees dat de aandoening van zj'n adem halingsorganen geheel genezen was. Men hoopt dat het tweede jaar van de tentoonstelling het tekort grootendeels zal goedmaken dat in het eerste ontstaan is- Rijkspresident Hindenburg. De politie is bezig ordemaatregelen te treffen voor vandaag en morgen en er zal heel wat van haar gevergd worden en zij blijft gedurende beide dagen in den aller- hoogsten alarmtoestand ter been. De weg, dien Hindenburg van het station der Heerstrasse tot het paleis van den kan selier moet afleggen, is zes kilometer, lang. Behalve op dezen weg heeft de politie het oog te houden op een groot aantal openbare plaatsen, waar de communisten relletjes aangekondigd hebben. Langs den' weg zullen, behalve de politie, ook de le den van verschillende vaderlandsche bon den geschaard staan. Het is aanvankelijk het plan dezer jongelieden geweest, het feest op te luisteren door met gummi knuppels en ploertendooders gewapend op het appèl te verschijnen. De politie heeft zulks echter ten strengste verboden. De republikeinsche bonden hebben zoowat allen besloten van het feest weg te blijven'. De strijd tegen de communisten in Bulgarij'e. Naar de „Times"-correspondent te So fia meldt, bedraagt het totaal der in ge heel Bulgarije gearresteerde personen od- geveer 3000, waarvan 700 te Sofia en het grootste gedeelte der overigen in de dis tricten Vratsa en Shoemen. De commu nistische organisatie is wijdvertakt en heeft vertegenwoordigers in alle steden en groote dorpen. De autoriteiten gelooven, dat zij de hand gelegd hebben op alle leidende personen der jongste communistische beweging, doch een of twee groepen van de jonge en fanatieke communisten worden nog ge zocht. Het is thans wel zeker, dat de vroegere afgevaardigden Petrini en Kos- sofski gedood zijn, als repressaille, on middellijk na den aanslag in de kathe draal. Overigens hebben geen repressailles plaats gehad. Het land wordt weer rustig, maar de hartstochten, welke* gewekt zijn, zullen slechts langzaam bedaren. De staat van 'beleg zal waarschijnlijk langen tijd ge handhaafd blijven. Tegen het dranksmokkelen. De nieuw verscherpte actie van de Amerikaansche douane-vloot tegen de smokkelaars heeft al geleid tot wanhopige maatregelen van verweer aan den kant der „bootleggers". Met geld en bedreigin gen wordt gewerkt op het personeel der douane-vloot, en dit leidt tot niet weinig gevallen van sabotage. Zelfs wordt al melding gemaakt van verdwenen over- heidsschepen, gevangen genomen beman ningen en verwonde of zelfs gedoode schepelingen. Hot hoofdkwartier van de drankbestrijders te Washington wordt be stormd met klachten en bezwaren over de driestheid der smokkelaars, die naar beweerd wordt eenvoudig een guerilla voeren tegen- de anti-smoklrel- vloot. Schepen van die vloot worden in de haven onder de waterlijn met horen lek gemaakt en tot zinken gebracht. De motoren worden onklaar gemaakt met zand, de bemanningen worden verlokt, al thans in verleiding gebracht met gold. De clandestiene drankverkoopers zeg gen: wordt het maar op zee een beetje ongunstig weer, dan wordt de anti-smok- kelvloot wel weer van zee geblazen en komt er weer genoeg drank het land binnen. Uit den staat Indiana wordt gemeld, dat in de hoofdstad Des Mornes de hoofd commissaris van politie het blok weer gaat invoeren, te weten het toestel, waar in .overtreders met de voeten en de han den worden vastgezet, en waar zij dan een bord boven het hoofd krijgen met de vermelding, aan welk delict zij zich heb ben schuldig gemaakt. Dit zal meent deze hoofdcommissaris den smokke laars leeren „wie en wat zij zijn en welke plaats zij innemen in de samenleving". Korte berichten. Het stadje Klewan, in Wollhynië, is Vrijdag j.l. voor een groot deel door brand vernield- Men vermoedt met een communistischen aanslag te doen te hebben. Painlevé deelde aan de pers mede, dat zoodra de Fransche troepen in Ma rokko voldoende versterkt zijn, den vijand aldaar een beslissende slag zal worden toegebracht. Inzake het ontwerp-antwoord aan Duitschland betreffende de veiligheids kwestie wordt gemeld, dat Frankrijk niet als voorafgaande voorwaarde voor de on derhandelingen zbQ stellen, dat Duitsch land lid van den volkenbond wordt. Bij het eind-accoord zal het echter tot den volkenbond moeten zijn toegelaten. De overeenkomst mag geen bepalingen be vatten, strijdig met de laatste vredes verdragen. In het Belgische kabinet Van de Vij- vere zullen de Katholieke ministers van het afgetreden kabinet-Theunis wederom zitting nemen. Voor de andere portefeuil les zoekt de formateur extra-parlemen taire persoonlijkheden. De centrale commissie van den Prui- sischen Landdag heeft zich uitgesproken voor een staatskrediet van 50 millioen mark ten gunste van den in' het gedrang geraakten middenstand en den klein handel. De rente zal niet meer dan 2 pet. bedragen. De sneltrein KosiceBratislava is even voor het station Brestovany ont spoord- De machinist en 'drie passagiers werden gedood en elf personen gewond- Er is een hevige strijd gaande tus schen Engelsche, Hollandsche en Duit- sche scheepswerven om de bestelling ter waarde van 24 millioen gulden, van acht koelschepen voor de Blue Star-lijn mach tig te worden. Naar verluidt, is de laagste Engelsche inschrijving 240.000 gulden per schip hooger dan de laagste Hollandsche en Duitsche. De Engelsche scheepsbou wers bewegen intusschen hemel en aarde om de bestelling te krijgen. Naar uit Sofia wordt gemeld, hebben de Bulgaarsche krijgsraden tot dusver 20 doodvonnissen geveld, welke de koning nog geen van alle bekrachtigd heeft. Men verwacht, dat althans 'eenige in levens lange gevangenisstraf veranderd zullen worden. Volgens berichten uit Belgrado heb ben de overstroomingen in Servië veel schade aangericht. Gok zijn er tal van menschenlevens te betreuren en is veel vee omgekomen. De Senaat van den Ierschen vrij staat heeft met 25 tqgen 13 stemmen een amendement van senator Harrington ver worpen, strekkende tot het vervangen van de doodstraf in gevallen van landverraad door gevangenisstraf. De geheime politie te Washington heeft naar zij meedeelt, een samen spanning op groote schaal ontmaskerd tot het vervalschen van oorlogsspaarzegels en belastingzegels. Slechts zelden hebben op zoo groote schaal vervalschingen plaats gevonden. Er zijn 300 a 350 lieden in' hechtenis gesteld in drie staten der Unie. Te Pittsburgh zijn al 8 lieden in staat van beschuldiging gesteld. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Foster's Maag- pillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft nor male werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogist zaken. (11) De Wester schel de. Naar de N- R. Ot. meldt, vreest men in Antwerpsch© zeevaartkringen voor een nieuwe verzanding van de geul bijl Valke- nisse. Sed ert de baggerwerken aldaar weer zijn stopgezet, zou het loodswezen nieuwe aanzandingen hebben geconstateerd, en zou de geul, tengevolge daarvan, een 15 meter smaller zijn geworden. Het Ant- werpsch© blad Neptune dringt in ver band met dit bericht o>p een spoedige en intensieve hervatting van de bagger werken in de Westerscbelde aan. De Rijssensche abattoir kwestie. In de vergadering van den gemeente raad te Rijssen was onder de ingek. stuk ken 'n schrijven van Ged. Staten van Over ijssel, mededeelende dat de gemeentebe- grooting niet* goedgekeurd is in verband met de weigering van den Raad om den post betreffende het abattoir op f 1000 te brengen. De voorzitter stelde voor in beroep te gaan bij de Kroon. Dit voorstel werd na langdurige discussie met 85 stem men verworpen. De voorzitter wees op de gevolgen van dit besluit: de gemeente zal geen beta lingen meer aan haar personeel kunnen doen, het onderwijs, de gasfabriek, de gemeentereiniging, etc. zullen moeten wor den stop gezet, enz. De meerderheid van den Raad verklaarde zich daar niets van aan te trekken. Het raadslid Siege- rink meende, dat Ged. Staten maar in hooger beroep moesten gaan! AH erlei. De Minister van Justitie heeft op de vragen van het Kamerlid Boon betreffen de toestemming tot het houden van een loterij door het N. O. C. voor de Olym pische Spelen in 1928 geantwoord, dat hij geen toezeggingen vooraf kan doen zoolang zulk een verzoek niet is inge diend en onderzocht. Een distributiekwestie. Enkele ingezetenen van N. en St. Joios- land vroegen ons, waarom wiji van de Raadsvergadering van 6 April zulk ©en onvolledig verslag hadden opgenomen, ter wijl van de vergadering van 27 April in 't geheel geen verslag weru geplaatst. Daar wij hadden opgenomen, hetgeen ons was toegezonden, zijn. wij' zelf op nadere informatie uitgegaan en is ons gebleken, dat in de vergadering van 6 April de volgende kwestie aan de orde is gekomen. De voorzitter deelde mede, dat in Octo ber 1922 bericht is ingekomen van het departement van financiën, dat er nog een bedrag van f 3892-40 moest betaald worden wegens geleverde distributie-ar tikelen (boter, kaas, enz.). De secretaris destijds directeur van het Distributie bedrijf is toen over deze kwestie in 1923 naar Den Haag geweest- Hij kreeg enkele tijdelijke ambtenaren te spreken, welke de distributiezaken moesten afwer ken, maar geen andere inlichtingen kon den geven, dan uit de boeken viel op te maken. Later in 1924 is de secretaris evenals den eersten keer op eigen kosten weer naar Den Haag geweest, maar toen waren de ambtenaren, die liü den eersten keer te spreken kreeg, reeds weer ontslagen. Gok dit bezoek bracht dus geen opheldering. Ook uit opgevraag de en ontvangen nadere afschriften van Distributie-rekeningen bleek niet, dat be doelde post van f3892,40 betaald was. Do voorz. zei dan ook, dat de vordering niet betwist kan worden, maar dat het Rijk toch ook schuld heeft, door de reke ning daarover zóó laat Oct. 1922 in te dienen, dat controle eigenlijk on mogelijk is. De secretaris zei, dat de rekening niet eerder dan Oct. 1922' is ontvangen. Spr. had bjf het afsluiten der Distributie-boe ken geen onbetaalde rekeningen meer. Waren zo op tijd ingekomen, dan was nar tuurlijk afrekening gevolgd en was het tekort voor de gemeente over het betrok ken jaar grooter geweest. In Dec. 1922 zoo deelde de voorz. verder mede is van 'tRijk mededeeling ontvangen, dat, aangezien £e schuld nog niet was betaald, men zou overgaan tot vermindering van de rijksuitkeenng, zoo lang tot de schuld was afgedaan. Dit is inmiddels geschied, zoadat de rekening nu betaald is uit de gemeentekas. Burgemeester en secretaris hebben de zaak lang voor zich gehouden, omdat ze hoopten, dat er klaarheid in gebracht zou worden. Eerst in Deo. '24 hebben de wet houders er kennis van gekregen. Dia voorzitter wees er nog op, dat ook andere gemeenten in deze omgeving nog late distributie-vorderingen te betalen hebben. Spr. noemde o.a. Grijpskerke, Meliskerke, Zoutelande, St. Laurens, Dom burg, en Middelburg. Sommige gemeenten beweren zelfs de in rekening gebrachte goederen niet 'eens te hebben ontvangen. Over deze mededeelingen ontspon zich oen vrij scherpe discussie. Die leden spra ken hun afkeuring er over uit, dat niet vroeger hiervan mededeeling is gedaan. Besloten werd de zaak door een accoun tant te laten onderzoeken en diens ïapport laf te wachten. Tot zoover wat we te weten konden komen over de vergadering van 6 April. Van do discussies kunnen we niets mel den, aangezien de notulen daarover ook weinig bevatten. Op 27 April werd weer Raadsvergade ring gehouden. In deze vergadering werd de opmerking gemaakt, dat de notulen van 6 April zoo onvolledig waren en werd. het betreurd, dat ook in de pers een onvolledig verslag van die vergade ring is verschenen- De secr. antwoordde dat hij, aangezien hij zelf aan de discus sies had deelgenomen, weinig aanteeke- uingen had kunnen maken. Ooit werd gevraagd, of het rapport van den accoun tant nog niet binnen was. De voorz. ant woordde ontkennend. Bij navraag' door den heer Nelisse bleek, dat de voorz. eerst 14 dagen na de laatste Raadsver gadering naai' den accountant was ge gaan. Dhr Nelisse vond hierin een reden, om den voorz. het vertrouwen op te zeggen. Eerst laat men den Raad enkele jaren in het onzekere en nu wordt weer armoedig 14 dagen gewacht. Bieslotenwerd te vergaderen, zoodra het accountants-rap port is ingekomen. Tot zoover, wat we momenteel over deze kwestie kunnen schrijiven. Heden middag zal de Raad daarover weer ver gaderen, van welke vergadering wij mor gen verslag hop'en te geven. Vermakten wij nog, dat in de vergade ring van 27 April tot vast gemeente werkman op een salaris van f 900 is benoemd uit 10 sollicitanten dhr J. de Kuyper Mz„ thans tijdelijk. Tot leden der Comm. tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd de hoeren G- P, Reijin- hioudt en P, Ddngemanse Az. Het ver- menigvuldigingscijfer voor de plaatselijke belasting werd, evenals vorig jaar, be paald op 1- Te 'sGravenhage is, 67 jaar oud, overleden de heer M. Caland, oud-rrjks- hoofdingenieur bijl den waterstaat. De Landbouwtentoonstel ling te Kruiningen. Behoudens on voorziene omstandigheden heeft de Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich gaarne bereid verklaard, deze tentoonstelling te openen. Zeeuwsche Dambond. Als af gevaardigde voor de Goesche Damclub neemt de 'heer J. y. d- Meulen Bosma zitting in het bestuur der Z. D. B. in de functie van penningmeester. A.s- iWoensdag vindt de tegenwedstrijid plaats tusschen D. I. B. uit Vlissingen en. Mid- delburgsche Damclub II.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1