m 185 Zaterdag 9 Mei 1985 Sfie Jaargang iuüeülani KEES HELDER No. 23. EERSTE BLAD. VER0BÖ0TINGEN HET ADRES A. WILKSNG Schoonmaak Binnenland, Firma J. A. L. S. WITTE Bronchitis i i Abdijsiroop Uit Efe Fmmcie. Clit nummer bestaat uit twee bladen SPECIAAL ADRES VOOR FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg GOES HULST Bezoekt op de Tentoonstelling te MIDDELBURG onze stand Brukkers-Exp|»itantcfl GOSTBRBAAN LE COINTRE GOES Bursaux: Lange Vorsfslraat 6870, Get» Tel.: Redactie no. II; Administratie n*. SC Pesfrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel, no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f9.95 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. BRUSSEL. OtttraRien van N N f 5. Zie verder „Kerk*wuws" in dit no. De hongersnood in China. Omtrent den ontzettenden hongersnood in zestig districten van de provincie Kwei- kou meldt de correspondent van do „Daily Express" te Shanghai nog, dat de hoofd wegen met dooden bezaaid zijn en men- schen van honger voor hun huisdeuren' sterven. De levensmiddelenvoorraad van ket vorig jaar was sinds lang uitgeput en de bevolking leefde van gras. De honge rige boeren plukten de bladeren van de boomen als voedsel- In do dorpen kwa men algemeen gevallen van kannibalisme voor. Een deel van het platteland is ver late*. Vele bewoners vertrokken, op zoek *aar een gelukkiger streek, waar voedsel kon worden verkregen. Velen, die uitgeput waren, vielen onderweg neer. De weg, dje gevolgd werd, wordt aangegeven door de lijken van hen, die bezweken zijn. Velen kunnen geen voedsel koopen, doch er is overvloed van opiuw voor hen, die hun misère willen vergeten. Het is waarschijnlijk, dat de hongers nood nog zal toenemen. Er kan geen aan merkelijke verlichting in den toestand worden gebracht voor de nieuwe rijstoogst beschikbaar is en dit zal nog vijf maan den duren. De R. K. missie doet al wat ia haar macht is om den nood te lenigen, doch dit is nog slechts weinig, vergeleken bij zulk een ontzettende ramp. De schat kist van de provincie is ledig en de autoriteiten staan machteloos tegenover den hongersnood- (Msb.) Het enderzoek in het geval-Hoefle. De commissie van den Pruisischen Landdag, die een onderzoek instelt inzake het gebeurde met den in de gevangenis overleden oud-minister Hoefle, is nog steeds druk in de weer. Thans heeft zij eenige ziekenverplegers gehoord. De eerste verklaarde, dat het medisch onderzoek van de zieken door den gevangenisdokter altijd zeer opper vlakkig geschiedde. Hoefle was vrijwel in 't geheel niet onderzocht? en op Zon- en feestdagen kwam de dokter heslemaal niet. Bij herhaling heeft get. er den dokter op gewezen, dat Hoefle ernstig ziek was, maar had er zich niet in het minst aan gestoord. Op een vraag van d.eri voorzitter, hoe de gevangenisdokter zijn dienst waarnam, weigerde get. aanvanke lijk te antwoorden, omdat dit hem zijn baantje ,zou kunnen kosten. Na lang aan dringen door den voorzitter en nadat hem was verzekerd, dat hij in geen geval na deel van zijn verklaring zou ondervinden, deelde hij ten slotte niede, dal de dokter meestal eerst tegen den middag kwam, één a li/2 uur bleef en verder niets van zich liét hooren of zien. De verklaringen va» dezen getuige werden door zijn col- Rga's in hoofdzaak bevestigd. Tervolgens werd een der verdedigers va* Hoefle gehoord. Deze verklaarde, dat flÜ tweemaal een „medisch onderzoek" va* Hoefle had bijgewoond. De eerste maal had de dokter alleen gevraagd:„hoe gaat h«t er mee?" en den tweeden keer allee» den pols gevoeld- Na het vertrek v'a* de* dokter had Hoefle gezegd, dat <ut altijd het heele onderzoek was. Ook werd de katholieke geestelijke ge- '100rd> die aan het huis van bewaring van Moabit verbonden is en die Hoefle her haaldelijk heeft opgezocht. Hoefle sliep slecht en vertelde, dat hij door zijn arts *rg oppervlakkig werd behandeld. Hoefle die ia de gevangenis erg mager was ge dorde*, had nooit te kennen gegeven, dat 'dl zelfmoord wenschte te plegen. Mevrouw Hoefle heeft haar man een- maai i» zijn cel mogen bezoeken. Getuige was bij dit bezoek aanwezig en acht het geheel uitgesloten, dat mevrouw Hoefle haar man tijdens dit bezoek tabletten zou hebben overhandigd- Getuige begrijpt niet hoe de 33 tabletten in het bezit van Hoefle kunnen zijn gekomen. voor Manufacturen Dames-en Kindercenfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is De verkiezing van Hindenburg. Het verkiezingsgerechtshof heeft Vrijdag in den Rijksdag zitting gehouden ten einde de klachten en protesten in ver band met de verkiezing van Hindenburg to onderzoeken, in de eerste plaats het protest van de sociaal-democraten, die de verkiezing ongeldig wilden laten ver klaren, omdat het gerechtshof nog geen beslissing had genomen. Het protest werd afgewezen. Omtrent de vraag, of slembiljetten, waarop uitdrukkingen als Leve Moskou óf Gott mit uns was geschreven, geldig dienden te worden verklaard, indien er voor het overige op een der candidaten was gestemd- Hieromtrent werd geen be slissing genomen. Het geval is in de voor- loopige kieswet niet voorzien. Daarna werd een lange reeks protesten voorgelezen. Het zijn brieven en tele grammen uit alle hoeken dos rijks. Van veel beteekenis zijn dé prolesten niet. Een kiezer klaagt dat de stemming in zijn stembureau gedurende eenigen tijd was geschorst- Dit geschiedde onder kerktijd. Daar alle mannen van het dorp in de kerk waren en men den kerkdienst niet durfde storen, werd de voorzitter van het stem bureau te hulp geroepen- Deze hulp was dringend noodig, daar er juist een koe moest kalven. Dit geval lokte veel hila riteit uit. In een ander stemlokaal wer den de stemmen op de volgende wijze geteld. Bij elke stem op Hindenburg riep de voorzitter: Der Generalfeldmarschall, bij elke stem op Marx riep hij: Morgen gibt es lauter Marksknochen, en op Thael- mann: Solche Hunden. Deze onregelmatig heden hebben echter natuurlijk in het ge heel geen invloed gehad op het aantal stemmen, dat de verschillende candidaten hebben behaald. Aangezien ten gevolge dezer aardig heden Hindenburg slechts hoogstens hon derd stemmen heeft verspeeld, besloot het Hof do verkiezing geldig te verklaren. Maandag heeft de beëediging plaats- Hqt aantal rechtsche organisaties, dat zich bij de aankomst van 'den nieuwen rijks president te Berlijn langs den weg wil opstellen is zoo groot, dat men het aan tal deelnemers aan deze demonstratie op 200.000 kan schatten. Uit alle streken van het rijk zullen de organisaties vertegen woordigers naar Berlijn zenden. De weg van het station Heerstrasse, waar Hinden burg uitstapt, tot aan de rijkskanselarij is ongeveer 6 kilometer lang. 6000 agen ten van politie zullen de orde helpen be waren. Ook in de volksscholen zal géén on derwijs worden gegeven. Het onderwijs zal vervangen worden door een school feest, waarbij de onderwijzers de leerlin gen opmerkzaam hebben te maken op de beteekenis van de plechtigheid voor het Duitsche rijk. Korte berichten. De verscherpte actie der douane- vloot tegen de tranksmokkelaars hoeft al vruchten gedragen. Vier pas aangekomen drauksmokkelschepen, die van de nieuwe verscherpte actie der douane-autoriteitèni niet op de hoogte waren, werden bij aan komst in de Amerikaansche kustwateren, onmiddellijk door douane-vaartuigen om singeld en geïsoleerd. Er was ook een Duitsch schip bij uit Hamburg. Naar do Neue Freie Presse. ver neemt is ex-keizerin Zita ernstig ziek en hebben de geneesheeren haar alle bezoek verboden. - De auditeur-militair van den krijgs raad te" Sofia heeft inzake den aanslag op de kathedraal de doodstraf geëischt voor de beklaagden Zagorski, Friedmann, Koef en Daskalof en een zware kerker straf voor Gamboerof. Te Giessen zijn tien communisten, die in het bezit bleken van ontplofbare stoffen, ingerekend. De politie ontdekte in Boergas en Varna (Buig.) enorme voorraden wape- en munitie van bolsjewistischen oor sprong. De politie te Philippopel arres teerden den officier van justitie dr Iva- noff. In alle doelen van het land duren de arrestaties van communistische samen zweerders voort. De gezant van Colombia is te Brus sel door ee nauto overreden. Er bestaat bijna geen hoop op redding. Een lezer van de Daily Express brengt in herinnering, dat het eergisteren tien jaar geleden was, dat de Lusitania door een Duitsche duikboot in den grond geboord werd. De Matin meldt, dat de Fransche minister Caillaux de drie milliard extra ontvangsten, die de belastingbetalers moe ten opbrengen, voor de helft wil halen uit een verhooging der indirecte belasting op tabak en alcohol en voor de andere helft uit de inkomsten van landbouw en roerend goed- Caillaux zoekt de bezuiniging in de le plaats in de personeelsvermindering. Hij hoeft den controleurs opgedragen, te waken voor de stipste toepassing van da person eels vermin dering. Maandag zal de Gazantenraad te Parijs obraadslagen over de algenieene lijnen, die inzake de nota aan Duitsch,- land gevolgd zullen women in aanslui ting aan hel rapport van het comité van Versailles en over den aard der andere eisehen, die aan Duitsciiland gesteld zul len werden. Er is allo reden te hopen, dat er zich geen groote moeilijkheden zullen voordoen. De kabinetskrisis in België nadert haar oplossing. Men verwacht, dat Van de VijVere zal slagen en ea in. het begin van de volgende week een nieuw kabinet zal zijn, een homogeen katholiek kabinet samengesteld uit leden van het katho- lieke blok. zoowel democraten als con servatieven. Te Moskou wordt het waarschijnlijk geacht, dat Trotski volkscommissaris van den buitemlandschen handel zal worden. Dit departement werd vroeger door Kras- sin geleid. In het Bulgaarsche communistenpro» ces heeft de auditeur-militair eon over zicht .gegeven van de samenwerking tus- schcn agrariërs en communisten, die op hevel van Moskou op 16 April zouden trachten de macht in handen te krijgen. Ook een civiel vertegenwoordiger van uen Staat heeft het woord gevoerd en 12-000.000 leva schadevergoeding ge- edseht. Ook hij betoogde, dat Moskou be proefd had in Bulgarije het Sow jet-stelsel in te voeren. De bevolking van Hannover heeft eergisteravond voor rijkspresident Hin denburg, den dezer dagen uit de stad vertrekkenden eereburger, een fakkel optocht gehouden. De deelneming was zoo groot, dat de stoet twee uur noodig had om voorbij het huis van Hindenburg te trekken. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Het Miljoen. De verwerping van het Miljoen-ontwerp heeft de sportwereld in actie gebracht om nu zelf het miljoen bijeen te brengen. Van overal komen berichten in omtrent geestdriftige actie. Te Delft gaven de stu denten in één avond al f 1300. Ook Java wordt in actie gezet. In „Het Vaderland" laat Zelfs iemand een juichtoon hooren over de verwerping, „omdat het sport- feest nu gevierd zal 'worden los van den beklemmenden band, dien de regeering het cowité wilde aanleggen dat op de Zondagen alles stil zou staan". Van die Calvinistische tyrannie is het nu in ieder geval bevrijd en ik gevoel dat als een ver ademing, voegt de schrijver er aan toe. Allerlei. Naar aan de Stand, wordt medegedeeld, is dhr C- v. d. Voort van Zijp geen lid meer van de A-R. Kamerclub. Naai' de Ned. verneemt, zal het wets ontwerp tot verhooging der zegelbelas- tirig (weeldebelasting) in deze parlemen taire periode niet meer door de Tweede Kamer behandeld worden. Naar van de meest bevoegde zijde aan bet Ned. Gorrespondentiebureau wordt medegedeeld heeft de Minister van Oor log thans beslist, dat de in het Zuiden des lands te detacheeren compagnie van de School voor Verlofsofficieren der- in fanterie te Breda zal worden gevestigd. Naar Het Volk verneemt is de heer E. Fimmen, secretaris van het Internationaal Vakverbond, de vorige week na zijn te rugkeer uit Zweden ongesteld geworden. Hij lijdt aan een ernstige maagaandoening en moet op advies van zijn dokter vol komen rust nomen. en andere borstaandoeningen a genezen met AKKER'* Tweede Kamer. Vrijdag werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 be treffende den arbeid in broodbakkerijen, en de motie-Staalman omtrent de indie ning van een wetsontwerp betreffende de vrijheid der bakkerspatroons om te wer ken in de eigen werkplaats. Minister Aalberse betoogt dat de bewe ring, als zouden door het ontwerp de nachtarbeid en de Zondagsarbeid weder worden ingevoerd, onjuist is. In het con- cept-tractaat, te behandelen op de eerst volgende Arbeids-Conferentie, wordt voor gesteld den bakkersnachtarbeid af te schaffen, met een overgangsuur van vijf uur, hetzelfde uur dat thans voor ons land als norm wordt voorgesteld. Bo vendien is thans reeds voor 85 pet. der gezellen een aanvangsuur van 5 uur mo gelijk. De agitatie tegen het ontwerp is dan ook onwaardig en onwaar. Van afbreken van eigen werk is bij den Minister geen sprake. Zich aanpassen a%n de omstandigheden is niet afbreken maar opbouwen. Als de Minister de oogen had gesloten voor economische noodzakelijk heden zou de storm tegen de Arbeidswet een orkaan zijn geworden, die veel zou ontworteld hebben van hetgeen thans nog is blijven staan. Spr. behandelt achtereenvolgens de be zwaren, tegen het ontwerp ingebracht, eiï daarbij eerst de opvatting van den heer Staalman, dat het ontwerp niet ver genoeg zou gaan ten aanzien van de vrijheid voor de patroons. Hij is er van overtuigd, dat de groote meerderheid der patroons de onbeperkte vrijheid niet zou willen, omdat die zou worden een dwang om nachtarbeid te verrichten in verband met de concurrentie. De beperking der vrijheid van de patroons in het bakkersbedrijf is noodig om voor de gezellen de afschaffing, van den nachtarbeid mogelijk te maken. Als de motie-Staalman zou worden aan genomen, zou de Minister haar niet uit voeren. Ten aanzien der opmerking van de hoeren Bakker en Oud, dat 'het ontwerp te ver zou gaan ten opzichte van de vrijheid voor de patroons merkt spr. op, dat in alle bedrijven de patroons vrij heid hébben om te arbeiden als zjj willen, en dat in verband daarmede de patroons vrijheid in "het bakkersbedrijf niet meer moet beperkt worden dan noodig is. Dat de bakkersnachtarbeid weer zou opkomen door aandrang van het Groot bedrijf, om nu om 4 uur te mogen be ginnen, kan de Minister niet voorzien. De aandrang zou niet worden ingewil ligd omdat het redelijke ervan niet zou kunnen worden aangetoond, wijl een aan vangsuur van vijf uur voldoende is in verband met het verkoopuur van tien uur. Een algemeen aanvangsuur van zes uur zou de productie kostbaarder en dus het brood duurder maken omdat tusschen 6 en it) uur het brood niet op de meest economische wijze is te bereiden en ver lating van het verkoopuur de ,distributie in cle war zou brengen. Foor een regeling bij collectief contract, door den heer Kuiper voorgestaan, is de tijd niet rijp. In het bakkersbedrijf zijn velen niet georganiseerd. Daarbij is in geen ander bedrijf de tegenstelling tus schen groot- en kleinbedrijf en daarmede de moeilijkheid eener collectieve rege ling, zoo groot. Verwerping van hot ontwerp zou doo- dend zijn voor het middenstands-bakkers bedrijf. De replieken brachteri de Kamer en den minister niet nader tot elkander. Het amendement-Smeenk vond bij den mi nister ernstige bestrijding. Het aanvangs- MMNHARDT» Staal-Tablofton '"Maag-Tabletten. .79 Zenuw-Tablettan T5 Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten ee# BIJ Apsth. ea uur algemeen op 6 uur stollen zou niet gaan, aldus de minister. De productie zou daardoor moeilijker en duurder wor den, hetgeen het brood met 1 oï 2 ct. duurder zou maken. Dit zou een indirecte belasting zijn, die vooral de minst draagkrachtigen zou treffen. Do heer Smeenk wilde daaraan tegemoet kom en en het verkoop- en vei-voerverbod tot half elf verschuiven, ja zelfs tot 11 uur; doch de minister meencle al zou dat aan de productie-bezwaren tegemoet komen, de distributie er weer door be moeilijkt zou worden. Spr. betoogde, dat do arbeiders, vooral in de groote steden, meestal 's avonds warm eten gebruiken, 's middags koopen de arbeiders, die op het werk overblijven, versch brood in den winkel. En bovendien hebben zrj vrouw en kinderen thuis, die om 12 uur ook versch brood moeten hebben. Ook de heeren Schaper en Staalman bestreden het amendement, dat echter in een zeer onvoltallige vergadering met 29 tegen 28 stemmen werd aangenomen, na dat op voorstel van den heer Schaper het verkoop- en vervoerverbod er uit ver wijderd was. De minister vroeg hierop schorsing der beraadslagingen. De minister had te voren gewaarschuwd dat aanneming van het amendement- Smeenk een algeheele ontwrichting vani het grootbedrijf ten gevolge zou hebben. fm mil lil— IWIII saiiMmmmmaei In verband met den te Beek (Bel gië) gepleegden moord op den landbou wer Braekers aldaar, heeft gisteren aam de Nederlandsch-Belgiscbe grens in tegen woordigheid1 van den procureur des ko- nings en den onderzoeksrechter 'te Ton geren de confrontatie plaats gehad tus schen de twee verdachten, den te Schaes- berg aangehouden J. G. uit Budel en den te Tongeren gedetineerden landbou wer J. S. uit J3eek. Beiden gaven elkander wederkeerig de schuld aan "deze misdaad. Waai' G. niet meer te Budel gedomici lieerd was, zal de verdere vervolging doorgezet worden door het parket van Maastricht, waarheen G. is overgebracht. Oostenrijksch kindertrans port. Het Centraal Protestantsch Oom. voor Oostenrijkschle kinderen heeft be sloten nog eenmaal een vacan tie-kinder- Iransport uit Oostenrijk hierheen te laten komen. Pleegouders, die hun vroeger pleegkind dus nogeens een poosje in huis willen hebben, kunnen dit, tegen betaling vair f25 reiskoeten (retour) gedaan krij gen. Men leze de annonce in dit nr. Tof buitengewoon opzichter hij de havenwerken te Vlissingen is benoemd de heer p. G. Bolier, buitengewoon op zichter bij den rijkswaterst. te Terneuzen. KI} het 14e R- Inf. zijn de navol gende dpi. knrpl.-titulair bevorderd tot korporaal; Dielcman, Roose, Lampier, La- main, van Opdorp, van Paassen, Droo- gendijk, Lubson, Lobbezoo, Polderman, van Heulen, Janse, de Jonge, Matthijlssen, de Roos, Venooijs, Wiessner, RrLesser, Bareman, v. d. Velde, Lemson, Deur- loo, Laton, van Almkerk, MallandeT, Koppe, Nederhand en Wolfert. De kapitein ter zee J- Tïssot van Patel zal als ouds aanwezend zeeofficier te Vlissingen, worden opgevolgd door den kapitein ter zee W- Lam. Middelburg. In cle gisteravond onder voorzitterschap van den hieer II. JT. G. Hartman gehouden vergadering van de vereen, tot bevordering van het vreemde lingen verkeer op Walcheren, werd door den secretaris, den heer P. G. Adriaans©, het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend: Het doel en streven der vereeniging „bevordering van het vreemdelingenver keer in Walcheren" is ook over 1924 met succes bekroond. De stroom van vreem delingen naar onze schoone stad en ons zoo mooie eiland was ook in 1924 weer forsch en krachtig en heelt op duidelijke wijze de bestaansnoodzakelijkheid en het nut der vereeniging aangetoond. Niet min der dan 2597 vreemdelingen uit alle oor den der wereld brachten een bezoek aan het informatiebureau, waarvan 932 per sonen hun naam in het register plaat sten. Stemt dus het vreemdelingenbezoek over 1924 aan de stad en omgeving tot groote tevredenheid, bedroevend mag het hoe ten cok over 1924 een vermindering van het ledental moet worden geconsta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1