fto 183 Donderdag 7 Mei 1925 39e Jaargang Blttnenianl Staten-Seneraal. Brukkers-Exploilanlen: OOSTEWBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsls'raat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 ei Bij abonnement belangrijke korting. DE ANTITHESE. Ho« vaak de Antithese, do groote Te- jenstelliog, de Scheidslijn ontkend of weggeredeneerd wordt, als ran zelf komt zij toch telkens weer naar voren. Ook in de Tweede Kamer. Men hoeft het ook weer gezien bij de behandeling van het Olympiado-miljoen-regeeringsvoorstol. De regoering had besloten: des Zondags geen wedstrijden; zulks in het belang der Zon dagsheiliging. Terstond was mr Boon van den Vrijheidsbond er bij met Tiet voor stel om wel spelen op 'Zondag toe te staan. En dan die taal van soo.-democraten als Schaper en -Buys tegen de tegen standers van het regeeringsvoorstel smaad en spot was het deel van mannen als Kersten, Scheurer en Rutgers, die toch niets anders deden dan voor hun beginsel uitkomen. Nee», de Antithese is nog niet weg. Ook straks bij de verkiezingen zal het weer wel uitkomen. Ee»ige jaren geleden bij de verkie zingen van 1913 werd de beteekenis de zer Tegenstelling nog eens helder in 't licht gesteld door, wij meenen, prof. Aneaaa in „Do Rotterdammer". Het past nog pscnies op onzen tijd. Het volgende is •r aan ontleend Mag dan alzoo aangenomen, dat do antithese ook ditmaal weer den stembus strijd zal beheerschen, dan komt do vraag aan de orde, of met volle overtui ging onzerzijds aan dien strijd zal kunnen worden medegedaan. Immers, halve kracht is in den politioken strijd geen kracht. Welnu, wij aarzelen geen oogenblik, om do zooeven gestelde vraag met een on omwonden en overtuigend „ja" te be antwoorden. Wij gaan dit thans nog kor- telgk toelichten. Voorop sta daarbij, dat ook naar onze overtuiging yerre boven den thans be- staanden toestand de voorkeur zou ver dienen een politieke gesteldheid in den lande, waarbij de antithese tusschen hen, die christelijke staatkundige beginselen willen zien toegepast, en hen, die alle godsdienstig beginsel verre wil houden van hel staatkundig terrein, niet behoefde te worden gesteld. Men kan zich in een laad als het onze, dat uit drie ongeveer even talrijke volksdeelen bestaat, zeer goed een toestand denken, waarin deze drie volksdeelen niet elkander als zoo danig de opperleiding betwisten, maar wederzijds elkanders gelijke rechten gul weg erkenden en daarvoor stilzwijgend rui™ haan lieten. Het belijdend Protes- tantsch-christelijke volksdeel, de R.- Katholieko groep en het humanistisch gezelschap zijn alle drie wezenlijke deelen van ons volksbestaan. Lieten nu elk de zer drie groepen aan de andore de volle ruimte en het ongeschonden recht voor de ontwikkeling en toepassing van hun eigen speciale beginselen, dan behoefde daarover geen strijd te gaan. Bij elke regeling, die principes raakte, Icon men dan als van zelve zoeken naar een com promis, dat zooveel mogelijk aan alle diin mimte en recht gaf. Het principieel element bleef dan buiten gevecht en de politieke strijd had Terder kunnen loopen tusschen behoudend en vooruitstrevend. Maar dit hooge standpunt hebben de liberalen nooit kunnen innemen. Nooit hebben zij de beide andere volksgroepen als gelijkwaardig willen erkennen om zoo te geraken tot een waarlijk nationale politiek, waarbij aan alle volksdeelen hun goed recht werd gegund. Van den aan vang af zijn de Roomschen en nog veel meer do „fijnen", voor zoover ze niet verkozen aan de verlichte liberale poli tiek mee te doen, als minderwaardig ia den hoek getrapt. Zij, de liberalen, ware» het denkend deel der natie, de ana»o« dc-r moderne vrijheid, al de an deren waren achterlijke duisterlingen. Het openbaar liberaal onderwijs, de ambte naren, oen op het liberale volksdeel pas- fclaar gemaakt kiesstelsel, do moderne theologie dat waren dc machten waar mee men vooral dat duistere gebroed wel zou weten te verlichten en voor zoo veel noodig naar Rousseau's recept wel dwingen, om „vrij" te zijn. Die iibera'e practijk, in strijd met het wezen vaa deu modernen staat, moest in een als het onze dubbel noodlottig wer- ke», Men kent dan ook de gevolgen. Door do bekrompen aanmatiging op gees- koljjfc gebied werden de Christelijke groe pen tot georganiseerd verzet gedwongen, aoor de economische alleenheerschappij e^er de arbeidersklasse werd de sociaal- •remocratie in het leven geroepen en tus- ^he» die beide wordt 'het liberalisme langzaam maar zeker dood gedrongen, «aar daarmee alleen dan ook is de aatitlieee-politiek, om nu dat woord nog 'naar eens te gebruiken, reeds afdoende geioclitvaardigd. Geheel ten onrechte heeft men de Christelijke politiek beschouwd als een soort aanklacht, waarmede de personen van hen, die tot do linksche groepen bchooron, zouden worden gebrandmerkt als onchristelijk. Van de personen onzer tegenstanders zijn. wij steeds afgebleven 'en zullen we steeds afblijven. Hun pri vaat leven gaat ons als pclilieke mannen ganscliclijk niet aan, en in hun publiek leven beocrdcelcn wij hen naar karakter en bekwaamheid. Maar tegen het liberale politieke stelsel gaat de strijd, tegen we zen en practijk der vrijzinnigheid, zooals ze voor jaren nog eens ten voeten uit door Prof. Fabius in een gedocumenteerd requisitoir zijn geteekend. Want als het over het eeren van personen gaat, dan tarten wij het liberalisme, om eens de vergelijkende rekening op te maken tus schen wat dezerzijds van al hun voor mannen te zamen is gezegd en wat van hunnen kant alleen tegen den persoon van Dr. Kuyper is te berde gebracht. Die rekening zal voor ons een schitte rend batig saldo opleveren. Wat wij bestrijden zijn geen personen, maar het is de hooghartige overmacht van het humanisme, waarmee het uit zal zijn. En in dezen 'hebben de sociaal democraten als echt geestelijk nakroost dor liberalen de humanistische traditie overgenomen. In plaats van de liberale bourgeoisie plaatsen zij de humanistische arbeiders als dc alleenrechthebbenden op de publieke markt. Die> arbeiders alleen scheppen alle waarde, zijn de „alleen ver lichte proletaren", voor hen wordt thans tegenover de dompers de alleenheerschap pij opgeëischt. En de mooie schijn, dien het liberalisme nog ophield, wordt daar bij nu ook geheel ter zijde geworpen. Maar de hooghartige aanmatiging is de zelfde gebleven. Zijn eigen humanistische beginselen met dwangmiddelen aan de andersdenkende volksgroepen opdringen, dat was het liberale evangelie en het sociaal-democratische luidt niet anders. Het is die humanistische geest, die den mensch, eerst den „denkenden" en nu ook "den „werkenden" mensch, ten troon wil heffen en van God noch gezag wil weten, behalve van de macht van den sterkste. Daartegen druischt lijnrecht het Christelijk beginsel in en eerst als die strijd ten einde is gestreden, en in ons vaderland gelijk recht voor alle volksgroe pen zal zijn Verkregen, zal een andere partijgroepeering kunnen intreden. De hoogste en heiligste bqjangen zijn er mee gemoeid, dat de bestaande politieke constellatie met ongebroken kracht worde doorgezet. Verworpen. Het Olympiade-miljoen is door de Tweede Kamer afgestemd. Na een schit terende verdediging door minister de Vis ser en na een principieele bestrijding o„.a. door dr Scheurer, prof- Visscher en mr Rutgers namens de A.-R. partij, den heer van Vuuren namens de R.-K., en door den heer Kersten. Duizenden in don lande zullen deze beslissing 'betreuren, doch nog meerderen zullen haar toejuichen. Wat wel zelden zal voorvallen ge schiedde nu: de regeering werd krachtig ter zijde gestaan door de Linkerzijde met uitzondering van de Plattelanders en de Communisten, en door haar eigen geest verwanten niet alleen losgelaten maar ook krachtig bestreden. De geheele Anti-Revolutionaire Kamer club liet haar leider alleen staan. Slechts de kleinste helft der Chr.-Historische Unie ging met dr de Visser mee- En van de R.-K. Kamerclub stonden slechts twee den geestverwanten voorzitter van het mi nisterie ter zijde. Men heeft van Links nogal eens een groot woord over de mannen van de Coa litie, als zouden die alles op commando doen. Schimpnamen als Kuyperiaan, Cleri- caal, cadaver" soms, spreken voldoende uit hoe men zich aan die zijde „onze menschen" denkt. De verdenking is gisteren zeer-in-het- oog-springend gelogenstraft. Colijn, de Visser, Ruys. Alle drie zullen de ver zuchting hebben kunnen slakenvan onze vrienden moesten wij 't n i e t hebben. 4» Een vorstelijke euveldaad. Het is verschrikkelijk I Het had niet mogen voorkomen I Het is stuitend, weerzinwekkend, onge hoord En dat nog wel een koningin dat deedl Als het een vrouwtje geweest was uit de volksklasse, zoo'n simpel zieltje, dat tweemaal 's Zondags met een warm of koud hengselstoofje in de eene en een psalmboek met „zuileveren" slootjes in de andere hand ter kerke tijgt; als hot, zeggen we, zoo'n achter ondergor dijntjes en bloempotjes levend moeder ken was geweestdan had men 't met een meewarig glimlachje kunnen laten gaan. Maar een koningin! De koningin van oen beschaafd, sterker nog, van een democratisch land vergeet zich op een onvergeeflijke wijzei Er gaat, zeggen de persberichten, een huivering van verontvvaard'ging door het Duitsche volk, voor zooverre dit aan de „actie" deelneemt en dus staat tegenover de „reactie". Ilct kost dit denkond deel der Du'tsche natie moeite, den noodlgen eerbied te bewaren voor Hare Majesteit de Koningin van Zweden. Wat deze vorstin dan wel gedaan heeft? Is misschien gebleken, dat zij mede plichtig was aan den aanslag op do kathedraal in Sofia? Of dat zij in ver binding staat met Abd-cl-Krim Of heeft zij zich uitgesproken tegen steun uit do schatkist bij een cvcntueele Olympiade in Zweden'? Neen, van dat alles niets. Maar ze heeft is u op alles voorbereid? -nu dan, verneem dan de volle waarheid: ze heeft oen telegram van gelukwenscli aan Von Hindenburg gezondenNeenjam mer nu nog niet zoo luidruchtig, want het ergste komt nog. Er staat namelijk in dit felicitatietelegram: „God heeft ge holpen!" Ziedaar! Nu weet u 't. Indien u nog twijfelen mocht aan de schrikkelijke waahèidr, dan geven we u het ontstellende nieuws in den vorm waarin het ons bereikte. Volgens de „Dagens Nyheter" heeft de koningin van Zweden Hindenburg een telegram van gelukwensch gezonden, met de woorden: God heeft geholpen. Dit telegram wordt in het regeeringsorgaan aan scherpe critiek onderworpen, naar de correspondent van de „Voss. Z." to Stockholm meldt. Herinnerd wordt aan do telegrammen die keizer Wilhelm II placht te verzenden, waarin ook steeds het Opperwezen in den politieken strijd werd betrokken. Inzonderheid wordt op politieke gronden betoogd, dat zulk een telegram een koningin van Zweden on waardig is. J Het regeeringsorgaan in Zweden is, zooals men weet, rood. En wat rood is, vindt het een gruwel, dat het Opperwezen in de politiek betrokken wordt. Het Opperwezen. Gewoonlijk zegt men in die kringen de Voorzienigheid. Men moet wel in een buitengewoon devote stemming geweest zijn, toen men de be naming Opperwezen neerschreef. Van God of van Ileere te spreken dat gaat boven alle grenzen van revolutio naire devotie uit. Voor de eer van het Opperwezen komt nu het Zweedsche regeeringsorgaan op. Het acht dit Wezen te hoog, om in do politiek betrokken te worden. Wij kennen dat! Nóch in de Staten-, nóch in de raads zalen, nóch de collegezalen van het hoo- ger, nóch in de leslokalen van het lager onderwijs is onder vrijzinnig regime voor het Opperwezen plaats geweest. "Men sloot er het Opperwezen buiten uit enkel eerbied. Het klinkt een niet in de vrijzinnige religieuze beginselen ingewijde zeer vreemd, zelfs ongerijmd in de ooren, iemand uit eerbied buiten te sluiten; iemands naam uit eerbied niet te willen uitspreken of neerschrijven; iemands be velen uit eerbied te veronachtzamen; maar de vrijzinnigheid en de sociaal democratie zien dit anders en achten het zeer wel mogelijk. Zij kennen een „negatieven godsdienst". Vandaar hun verontwaardiging over het „betrekken van het Opperwezen in de po litiek" door positief godsdienstig en. Van daar ook nu hun verontwaardiging over de daad der Zweedsche koningin. Niettemin wagen wij, positief godsdien- stigen, het, ons over het woord der Zweedsche souvereine te verblijden. (N. Pröv. Gron. Crt.) Thorsson overleden. Thorsson, de Zweedsche Minister van Financiën, is overleden in den ouderdom van 6'6 jaar. Hij behoorde tot de sterkste personen van de Zweedsche Sociaal-De mocratische Partij, die hij had helpen stichten. Reeds in zijn jeugd als propa gandist, maar later ook als Minister, slaagde hij er in, door zijn zakelijkheid: en zijn vastberadenheid de sympathie der Zweedsche arbeiders te veroveren. Tweemaal is Thorsson die oorspron kelijk schoenmaker van beroep was Minister van Financiën geweest, en zelfs politieke tegenstanders erkennen, dat hij in ruime mate tot het herstel van het Zweedsche bedrijfsleven en tot den terug keer tot den gouden standaard heeft bij gedragen. Met Thorsson verdwijnt eigen lijk de laatste van de oude garde in de Zweedsche Sociaal-Democratie. Opgesloten. Een bericht, dat de koning van Servië zijn oudsten broer een hem passend ver blijf en een lijfarts ter beschikking had gesteld, is minder onschuldig dan het op liet eerste gezicht lijkt en blijkt met een opsluiting van prins George gelijk te staan. De prins, die altijd berucht is ge weest om zijn opvliegend karakter en die men ook in 1912 reeds heeft willen isolcercn, moet thans in een geestestoe stand verkeeren, die voortdurend toezicht en rust dringend noodzakelijk maakt. Zenuwartsen te Parijs zouden hiertoe hot advies gegeven hebben. Ook verzekert men, dat te Parijs 's prinsen toestand reeds van dien aard was, dat het on mogelijk was nog dienaren voor hem te vinden. Prins George is thans naar Be lie overgebracht, waar men hoopt, dat hij do kalmte vinden zal, die hij zoo drin gend behoeft. Hindenburg als oorlogsmisdadiger. De juridische commissie van den rijksdag hield zich gisteren bezig met een bij gelegenheid van Ilindenburg's beëedi- ging te vcrleenen amnestie. Besluiten werden niet genomen. Deze aangelegenheid brengt de vraag naar vpren, of Hindenburg zelf niet het voorwerp van een amnestie behoort te worden. Zooals men weet, staat hij als no. 237 ^op de lijst der oorlogsmisdadi gers. De vraag, die de geesten op het oogenblik bezig houdt, is die, welke de houding der verschillende entente-gezan ten zal zijn tijdens de receptie van liet corps diplomatique, welke Hindenburg van plan is, op 14 Mei a.s. te geven. Deze netelige kwestie is niet opgelost en schijnt den betreffenden personen nog al eenig hoofdbreken te kosten. Drastische maatregelen fegen de smokkelvloot. Met aanvang van gisteren heeft de Amerika ansche regeering een nieuwe krachtige campagne geopend tegen de dranksmokkelschepen, die voor de kust liggen, door eeri vloot uit te sturen van snelvarende schepen, van kanonnen voor zien en met, gewapende bemanningen. Men hoopt door deze actie, aan de smokkelschepen onder de kust, het be staan ondragelijk te maken. De beman ningen van de regeeringsschepen hebben opdracht, de schepen welke zich met dranksmokkelarij bezig houden aan te houden en zoo noodig in den grond te boren. Er zal een krachtige poging worden gedaan om de smokkelvloot van de zee te vagen vóór 1 Juni. Korte berichten. Daar de Mc Kenna-rechten met in gang van 1 Juli hersteld zullen worden^ valt een geweldige toeneming in den in voer van auto's, klokken en horloges in Engeland te constateeren. Over Folkestone komt 'n voortdurende stroom van Fransche auto's het land binnen en te Dover zijn ontzaglijke hoeveelheden uurwerken uit Fransche en Belgische havens gelost. Deze goederen komen echter grootendeels uit Duitschland en Zwitserland. Naar de „Voss. Ztg." meent te we ten, is de Duitsche soc.-democr. partij voornemens, op grond van onregelma tigheden bij de jongste presidentsverkie zingen, de rechtsgeldigheid dier ver kiezing te bestrijden. Naar uit Londen gemeld wordt, is Lord Leverhulme, het hoofd van de groote zeepfabriek van Lever Broth, ern stig ziek. Hij 'lijdt aan longontsteking, zoodat zijn toestand vooral in verband met zijn leeftijd (hij is '74 jaar bud) reden tot bezorgdheid geeft. Nader wordt gemeld, dat hij hedenmorgen half 5 is overleden. Afschaffing der Staats loterij. De Memorie Van Antwoord op het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer is verschenen betreffende het wetsont werp, houdende maatregelen tot af schaffing van de Staatsloterij. Daarin verklaart de Minister van Financiën, dat hij hot niet anders dan betreuren kan, dat verscheidene leden twijfelde* aan den ernst, die tot de indiening van dit wetsontwerp heeft geleid. Bedoelde leden achten de Staats loterij een onschadelijke instelling, waarvan een uitbreiding, eerder dan een afschaffing wenschelijk is, be schouwen het. spel waartoe de Staats loterij de gelegenheid verschaft als een onschuldig genoegen en vorklaren haar nuttig omdat zij het speellievend publiek beschermt tegen de praktijken van particuliere loterijen. Dat de Mi nister het met deze beschouwingen geheel oneens is, behoeft hij niet op nieuw uiteen te zetten. Zijn mecning, dat in de speelzucht een zedelijk en maatschappelijk kwaad te zien valt, mag bekend worden geacht. Hij staat trouwens in die overtuiging geens zins alleen. Behalve de in het Voorl. Verslag reeds aangehaalde voorbeel den, kan gewezen worden op Katho lieken als Windthorst en Dr Ratzin- ger; op Vrijzinnigen als Rivardo, Bosch Kempèr, Denting en Verrijn Stuart. Het exploiteeren door den Staat zelf van een bedrijf, waaraan zedelijke ge varen en maatschappelijke nadoelen verbonden zijn berooft de overheid van de kracht om op te treden tegen vormen van dat kwaad, die gevaarlij ker zijn dan die, welke met de Staats loterij zijn verbonden. Wie persoon lijk geenszins geheel-onthouder is, zal toch wel toestemmen, dat het niet op den weg van den Staat ligt om zelf drankgelegenheden te exploiteeren, mede op grond van het zedelijke ge vaar, dat dergelijke gelegenheden bie den. En hoe zou men oordeelen over een overheid, die de gelegenheid tot drankverkoop door particulieren ging verbieden en zelf daarmee voort ging? De vraag, of alle leden van het Ka binet inderdaad overtuigd zijn, dlat de afschaffing van de Staatsloterij om de zaak zelf gewenscht is, kan de Minister niet anders beantwoorden, dan door de mededeeling, dat geen der leden van het Kabinet fegen de indiening van het ontwerp bezwaren, heeft ingebracht. Het kan niet worden ontkend, dat de voorgestelde wijze van afschaffing der Staatsloterij min of meer op een compromis berust, nl. op de over weging om naast de belangen van de maatschappij ook die van de collec teurs te behartigen. Een dadelijke af schaffing zou den Minister meer wel kom zijn geweest, maar hij' zou zich dan verplicht hebben geacht maat regelen voor te bereiden, waardoor die personen geldelijk werden scha deloos gesteld. De uitgave, die daar van een gevolg zou zijn, naast hel wegvallen der bate, kan 's Rijks schat kist niet lijden. Vandaar het voorstel om de afschaffing geleidelijk te doen plaats hebben, al naar mate het aan tal collecteurs afneemt. K a b i n e t s v o r m i n g. Veelbeteekenend is, wat we in „Het Volk" van gisteravond lezen: De „Vrijz. Dem.' had uitgerekend, dat bij de verkiezingen o|p 1 Juli de rechterzijde zeer wel in de minder heid kon komen. Naar aanleiding daarvan schrijft de katholieke „Tijd": Het is toch duidelijk, dat, als er geen rechtsche meerderheid is, de vorming van oen parlementair kabinet wel heel moei lijk, zoo niet onmogelijk zal worden. Wffj krijgen dan óf een linksch kabinet met den steun der Vrijheidsbonders, óf een zakenkabinet. In beide gevallen legt de „demokratie" het loodje. Dit laatste zou dan toch alleen een gevolg kunnen zijn van een katho lieke weigering om met sociaal- en vrijzinnig-democraten samen een ka binet te vormen. Het zou dus de ka tholieke partij zijn, die in dat geval de demokratie het loodje deed leg gen. Overigens weet het blad, dat van samenwerking tusschen Vrijheidsbond en sociaal-demokraten geen sprake kan zijn. Tot zoover „Het Volk". Er blijkt uit bovenstaande, dat de S. D. A. R dus graag aan 't bewind wil komen in bond met de R.-K. en de Vrijz.- Dem. Wel de moeite waard, om er nota van te nemen! Tweede Kamer. De Olympiade-subsidie verworpen. Wat was er gisteren een belangstel ling voor de Kamerzitting! Gewone en gereserveerde tribune en loges wa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1