Süo 181 Dinsdag 5 Mei 1925 S9e «laargang Btewala»). II! pFöfïuck Buitenland. Ijsukkers-Exploifanle* OOSTEBBAAN LE COIHTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Reifaaiie no. 11; Administratie no.58 Postrekening No. 36000. Ef$<nntoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Beschuldigingen. Schier bij iedere periodieke Kamerver kiezing duikt er zoo eens een broeder op, om beschuldigingen aan het. adres van Antirevolutionaire en Christelijk-Histori- sche woordvoerders en journalisten te lanceeren. In 1913 deed dit nu .wijlen prof. Chante- pie de la Saussaye in „Onze Eeuw" en thans dood dit ds Ling beek in „Staat en Kerk". Die professor schreef aan het adres der Antirevolutionairen „dat liet met het ge halte van Christelijk© karakters onder po litieke woordvoerders dezer groep vrij treurig gesteld (was)". Hn de Chr. pers Standaard en Nederlander voorop - hadden „uitgemunt door verdachtmaking, onwaarheid, perfide aantijgingen, en een laag zedeljjk peil, waardoor (aan die zijde) «eer ongeloof dan Christelijke zin (viel te) speuren". Destjjds heeft „De Nederlander" tegen deze onbewezen aantijging ernstig ge protesteerd en tevergeefs gevraagd „de feilen te mogen vernemen, waarop zijn grievende beschuldiging (rustte)". Thans doet ds Lingbeek. Hervormd pre* dikant te Redtsum, hetzelfde in een ar tikel, waarboven het bekende gevleugeld woord van wijlen ds N. H. de Graaf staat: „Het, liegt". Hij schrijft o.a.: „Het liegt" nu reeds. En wees ei' zeker van, tegen den tijd der verkiezingen zal,het nog wel erger worden. Dan giet- en stort- en pias-liegt het gewis". Ofschoon hij geen namen noemt, gaat „De Nederlander" ook tegen diens ge schrei in, en neemt het voor de Chr. pers op, van welke haar „niets onder de oogen (kwam) dat zoodanige beschuldi ging on een uitdrukking als „het liegt" zou kunnen rechtvaardigen." Terecht merkt liet blad hierbij op: „Wie een dergelijke uitdrukking gebruikt buiten het geval Jat hem een duidelijk aan te geven beleediging trof plaatst zichzelf in den hoek, waar een C h r i s t e- 1 ijk Blad zeker niet thuis behoort". Wg behoeven hieraan niets toe te voe gen dar. alleen onze hartelijke instem ming met dit (nu herhaalde) protest van „Dcc Nederlander". Ongelijke ervaringen. Wij wazen in ons vorig nommer op de gelijksoortige maatregelen door „d© drie C.'s" genomen in 't belang, oener goede bezuiniging. Da maatregelen mogen ongeveer gelijk zijn; met de daarbij verkregen medewer king is dit niet het geval. Churchill vindt steun bij al de libe ralen. Zelfs de Arbeiderspartij schijnt niet afkeerig. Gaillaux heeft het vooruitzicht dat uit alle partgein steun geboden wordt. Immers reeds het vorig jaar kwam in de Franscbe Kamer uit den hoek waar de commu nisten zitten de uitroep tot Roincaré: „Be hoed ons voor de inflatie". Colgn had een dergelijke ervaring van do zijd© der linksche partijen niet. In tegendeel, zij werkten tegen. Men herinnert zich hunne taktiek im mers nog wel? Ja, men wilde wel bezuiniging, maar anders, maar langzaam, maar eerst over leg 1 Vooral de S.D.A.P. ging met geweld tegen de bezuinigingsmiddelen in. In de Kamer sprak men zelfs van „satanisch". Zoo geheel in strijd overigens met haar houding inzake de loonsverlaging van de Amsterdamsche gemeente-werklieden, van welk voorstel hare geestverwanten de drie wethouders Wibaut, Polak en de Miranda de vaders en de verdedigers waren, en de redactie van „Het Volk" de verdedig ster was. Verdedigster met deze argumenten: Geen overleg, gij ambtenaren rfibet in schikkelijk zijn. Het tekort is te groot, en bc-Jaetingverliooging alleen zou al de ar beiders treffen. Bovendien gij ambtenaren moet niet meenen dat je op een bevoor recht eiland zit; en andere ambtenaren, b.v. het spoorwegpersoneel, hebben al veel eerder dan jelui salarisverlaging ge kregen. Drie juiste argumenten, maar toen ging het om Wibaut. Voor Oolijn daaren tegen had men niets dan heftig verzet! Bolsjewisme. Uit de 1-Mei-rede van het sociaal-demo cratisch Eerste Kamerlid Stenhuis. Een klassenstrijd-rede- Gelezen in „Het Volk". „Het kapitalisme maakt alles dood en dor ©n grauw". „Voor het proletariaat is de strijd bo reaal noodig om te leiden tot de zelf standige machtsvorming der arbeiders klasse". ,In dit tijdperk van klassenstrijd m(>et liet woord zijn aan de massa-actie van het proletariaat buiten de parlemen ten en de gemeenteraden". (Luicl ap- pla us). „Er is slechts één middel om de wereld te redden. Dat is het neerslaan van de kapitalistische macht en het vestigen van do socialistische maatscliappij-vorming". (A p p 1 a u s.) „Meer dan ooit is een krachtig propa gandistisch optreden van de arbeiders in fabrieken en werkplaatsen noodig". „Deze groote tijden eisclren ook prin cipieel© politiek, steunend op' bet verzet cu het inzicht der massa's en niet op het stamelen van ©en „peccavi" door onze wethouders." Dit laatste slaat op den heer Wibaut eri zijn ambtgenooten in den Amsterdam- scben gemeenteraad. Het bovenaangehaalde doet duidelijk zien hoe ver het bolsjewisme reeds in de S. D.A.P, is doorgedrongen. Knabbelpartijtjes. Het woord is, gelijk de lezer zich her inneren zal, van wijlen onzen dr Kuyper. Het aantal knabbelpartijtjes. dat zijn die kleine groepjes welke zich %an de partij afscheidden, is weer met een ver meerderd; dat van de Roomschc Diemo- craten (R. K. Volkspartij). Di' Kuyper heeft indertijd voorspeld dat op den duu,r deze groepjes zich toch weer verliezen zullen in den groeten stroom, en dat, wanneer Evenredige Ver tegenwoordiging het opkomen van zulke groepjes tijdelijk zal doen toenemen, hun invloed ten slotte toch tot zoo goedhals niets zal worden gereduceerd. De groote man heeft wat het eerste betreft gced gezien. Zijn voorspelling is uitgekomen. Én wat het laatste betreft, was zijn inzicht ook hierin juist dat liet optreden van deze groepjes wei eens tot een tijdelijke nederlaag der groote groep kan leiden. Vandaar dat hij ook de ver maning er aan toevoegde, „de kiezers die ge weet dat goed willen (te) waar schuwen, en de anderen die schik in zulk spelbederf hebben, stil (te) laten geworden", 'en voorts „voor de fout in 'tllollandsch nationaal karakter, dat in deze knabbelgragen uitkomt, oen open oog te hebben." Want waar men lust heeft in het Ein spanne r spelen, daar is het juist de meest kleinzielige eigenliefde, die zich door die Einspannerei gestreeld voelt". De prins van Wales te Kaapstad. Aan een feestmaal dat ter eere van den prins van Wales in het parlementsge bouw te Kaapstad gehouden is, waren aanwezig de graaf van Athlone, gouver neur-generaal van Zuid-Afrika, alle voor name politici en alle leden van het par lement. De prins drukte iedereen de hand en hield een welsprekende rede. Daarin kwam het groote oogenblik, toen hij zeide „Meneer die speaker" en voortging in het Afrikaanse li te midden van stormen van toejuiching, die hun top punt bereikten in zoodanige tooneelenvan verbroedering en geestdrift als men nooit daarvoor in het parlement had aan schouwd. Na den maaltijd namen de Hollandsche leden den prins mede naar een ander vertrek en spraken daar lang met hem. Enkele van de jongere Hollandsche leden zongen een lied op zijn gezondheid in het Afrikaan sch. Stinnes Jr. aan 't woord. Hans Stinnes, de erfgenaam van Hugo Stinnes, vertoeft te Londen. Hij is ge- interviewd, waarbij hij verklaarde, dat Duitschland met bovenmenschelijke in spanning tracht zijn positie van voor den oorlog te herwinnen. „Ik zelf, zeide hij, ben betrokken bij de machine-industrie van de groep Stinnes en ik aarzel niet te verklaren, dat de Duitsche arbeider liet onmogelijke mogelijk maakt door zijn uiterste kracht aan den arbeid te geven." Be heer Stinnes noemde de bewering, dat Duitschland tot de monarchie zou wen- schen terug te keeren belachelijk. „Wij zouden den keizer onder geen voorwaarde terug willen hebben en wij zouden een terugkeer van de monarchie noodlottig achten." „Wij denken niet aan oorlog, vervolgde hij. Krupp, die bijna al het Duitsche oor logsmateriaal heeft geleverd, zou thans vele maanden van voorbereiding noodig hebben pm daartoe weer in staat te zijn." Voor een bondgenootschap met Frankrijk voelt men in Duitschland, volgens Stin nes, op het oogenblik weinig, daarentegen bestaat er groote belangstelling voor de mogelijkheid van een handelsverdrag met Engeland." De gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. Zondag zijn in 37.963 steden en dor pen in Frankrijk nieuwe gemeen!eraden gekozen. De deelneming der kiezers was buitengewoon groot. De hoop en verwachting van bet uiterst linksche kartel, dat het zou gelukken de gemeenteraden in overeenstemming met den uitslag van de kamerverkiezing van Mei van het vorig jaar te brengen, schijnt volkomen mislukt. Parijs, waar 80 ge meenteraadsleden gekozen werden, blijft voor het nationale bloc behouden. Voor' een definitief oordeel moeten de herstem mingen van Zondag a.s. worden afge wacht, doch de cijfers vertoonen nergens groote verplaatsingen. Een opmerkelijk feit is, dat het communisme «veral ach teruit gaat.; het heeft zelfs enkele zetels aan de socialisten verloren. Korte berichten. -Naar men zegt stelt bij den huidi- gen stand van de instructie in de zaak Barmat, het O. M. te Berlijn de volgende aanklachten: Barmat, medeplichtigheid tot ontrouw en otnkoopiirg van ambtenaren, liet gewezen Rijksdaglid Lange-Heger- mann, medeplichtigheid tot ontrouw. In de" mijn Glanzenberg bij Silber- bergSiegen zijn door een ketelontplof fing twee stokers gedood, een chef-machi nist zwaar en twee arbeidsters licht ge wond. Vrijdag is in Turkije de zomertijd gonnen, doch niemand wist het voor Za terdagochtend. Men begrijpt dat deze on- verhoedsche invoering in het zakenleven heel wat verwarring heeft gesticht. Het Bulgaarsch gezantschap te Pa rijs deelt mee, dat de geruchten omtrent het oproepen van een lichting in Bulga rije onjuist zijn. Het is waar, dat men er niet in geslaagd is de 10.000 extra-vrij willigers bijeen te krijgen, die door den gezantenraad zijn toegestaan, doch ver dere stappen heeft men niet -genomen. Op het Erie-meer bij Leamington (Canada) zijn negen zeelieden verdronken toen een kleine Amerikaansche stoom boot bij een zwaren storm omsloeg. In Canada is de zomertijd in den nacht van Zaterdag op Zondag ingegaan te Ottawa, Montreal en andere steden- De meerderheid van de gemeenten en alle plattelandsdistricten behouden ech ter den gewonen tijd. De Wembley-tenioonstelling zal a.s. Zaterdag weer worden geopend en zal ook dit jaar weer op Zondag gesloten zijn. Een draadloos telegram uit Con- stantinopel meldt, dat te Adana hevige aardschokken zijn waargenomen. De politie te Brussel heeft Zondag nacht zeven Polen gearresteerd, die in Frankrijk niet minder dan 11 moorden hebben gepleegd. Op het Noorderfront in Marokko hebben de Franschen den vijand een ernstige nederlaag toegebracht. De vijand liet meer dan 50 lijken achter, alsmede gevangenen en een belangrijke hoeveel heid 'materiaal. De verliezen der Fran schen zijn gering. Een algemeene staking in de train en autobus-bedrijven te Parijs is uitgebro ken wegens het geven van ontslag aan 1 Mei-stakers. Kutisker (uit de Kutisker-affaire wel bekend) heeft Zaterdagavond in de Ber- lijnsche „Charité", waarin hij zich sedert een week bevindt, een beroerte gekregen. Candidatenlifsten. De voorzitter van het C. C., tevens voorzitter van het College van Gemach tigden, heeft het volgende bericht aan jde Besturen der Kamerkieskringcentrales In verband met den korten tijd voor- de officieele candidaatstelling heeft het C ol ie i». van Gemachtigden, op grond van het bepaalde in de laatste alinea van art. 15 der Statuien beslist, dat tengevolge van h-t ontsiapeu van den heer F. H. de Moiité verLoren de volgende wijzigingen werden aangebracht in hoofd- en bij- lijst. Hoofdlijstde namen voorkomende on der de nummers 1 tot en met 13 krij gen de nummers 1 tot en met 12, terwijl als nieuw nummer 13 wordt ingevoegd Mr H. Bijleveld, te 's Gravenhage. De nummers 14 e.v. blijven als op de vast gestelde lijst. Bijlijst: de naam Mr H. Bijleveld wordt geroyeerd; de onder hem staande namen schuiven een nummer op, zoodat no. 20 oningevuld blijft. Bij het nemen van deze beslissing heeft het College van Gemachtigden zich doen leiden door de overweging, dat een juiste samenstelling van de Ka merclub eischt, dat de heer De Monté verLoren vervangen wordt door een in de vergadering der kieskringafgevaardig den op 18 Maart naar voren gebracht persoon, wiens studie en loopbaan hem zooveel mogelijk in staat stelt om de taak (e verruilen, die in de club meer speciaal den hoer De Monté verLoren ten deel viel. De textielindustrie te Veenendaal. De toestand in de textielindustrie te Veenendaal is niet gunstig. De wol- en sajetfabrieken verminderen de produktie aanzienlijk. De verklaring daarvan ligt in den steeds toenemenden bloei van de kunstzijde-fabrikatie te Ede, welke indu strie de behoefte aan wol sterk doet verminderen. Op de fabriek van de hoe ren Van Schuppen werden reeds een zestigtal mannelijke zoowel als vrouwe lijke werkkrachten ontslagen. Nog een veertig menschen zullen volgen. De ove rigen werken slechts 3 dagen per week meer. De fabriek van den beer Van Leeuwen is ook reeds aan bet inkrimpen van personeel. Zelfs gehuwden worden .daar op straat gezet. Op de Frisia verwacht men spoedig een ontslag van circa 50 menschen. Duizend Drent sch e gezinnen naa r Twente. Nu de minister van Rinnenlandsche Zaken in de Eerste Kamer, bij! de behan deling van de werkloosheid-interpellatie- Stenhuis heeft meegedeeld dat er plannen bestaan voor het verplaatsen op ruime schaal van arbeiders uit Drente naar elders, meldt het Volk nog, dat het voor nemen bestaat te Enschede een duizend tal arbeiderswoningen te bouwen en daarin Drentsche arbeiders met groote gezinnen onder te brengen. Het ligt in de bedoeling, de kinderen uit deze gezin nen in de textielnijverheid te werk te stellen en voor de mannen werkgelegen heid to zoeken bij de uitvoering van de kanalisatieplannen in Overrfsel. Begrafenis F. H. de Monté v e r L o r e n. Men meldt ons uit Den Haag Onder groote belangstelling, niet het minst uit Parlementaire en Departemen tale kringen, had gistermiddag op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" in allen eenvoud de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van ons 2e Kamerlid, den heer F. H. de Monté verLoren. Onder de aanwezigen aan de groeve merkten wijl op de Ministers Colijn, .Van Dijk, Heemskerk, Ruys en D© Visser en Mr Salverda de Grave als vertegenwoor diger van den Min. van Waterstaat. Verder de Tweede Kamerleden Rutgers, De Wjlde en Duymaer van Twist voor de A.R. Kamerfractie; Krijger voor de C. II. fractie; mr Oud voor de V.D.; IJzer man en Schaper voor de S. D. A. P.- fractie, het -oud-lid der Tweede Kamer Mr R. van Veen, de Eerste Kamerleden Van Wassenaar van Catwijck, de Vos van Steenwijk en Rink, voorz., en De Bloeme, secr. der bezuinigingscommissie, waarvan de overledene geruimen tijd lid was, de oud-ministers van Waterstaat en Land bouw Kraus en v. IJsselsteijn. Voor de .Dr A. Kuvperstichting waren aanwezig de heeren Dr H. Dooyeweerd en Mr Noteboom; voor het Centraal Co mité A. R. Kiesvereenigingen de heer R. A. den Ouden, adj. secr.; voor de afd. Spoorwegen van het Dep. v. Waterstaat de heeren dr v. d. Meulen en Slagter; voor de Rekenkamer de heeren Krap en Zuydenhoff; voor de Centrale A.R. Kies- vereen. te Den Haag de heer Schaafsma; voor de Boazbank de heer Potter. Als de kist voor de groeve staat, treedt Ds C. 'R. van Lelyveld, Ned. Herv. pred. te Dinther (N.-Br.) en zwager van den overledene naar voren en deelt mede, dat de overledene aan zijn vriend, Z.-Ex. A. W1. F. Idenburg, had verzocht op zijn graf te lezen Psalm 90 en het Fransche belijdenisgebed. Daar de heer Idenburg tot zijn leedwezen, wegens ongesteldheid, het bed moet houden, nam spr. deze taak over, eindigende met het „Onze Vader". De kist was bedekt met slechts één bloemtak en werd geflankeerd door bo den der Tweede Kamer, die als slippen- dragers fungeerden. De plechtigheid maakte door haai' soberheid diepen in druk. Allerlei. Na een korte ongesteldheid overleed onverwacht op het kasteel Burgsteinfurt de jeugdige vorstin van Bentheim en Steinfurt, geboren prinses Stephanie van Schaumburg Lippe, nicht van H. M. de Koningin-Moeder. Failliet verklaard: de Naaml. Venn. Ter Neuzensche Inrichting tot bewerking van vellen „Zeelandia" te Ter Neuzen. Toen de assuradeur V. te Oostburg Zaterdagnamiddag per auto de gemeente Oostburg met zeer matigen gang en signa len gevende kwam binnengereden, liep plotseling het vierjarig dochtertje van ze keren v. d. P. voor bedoeld voertuig, waardoor het werd aangereden en in zorgwekkenden toestand naar het plaatse lijk ziekenhuis werd overgebracht. Vol gens ooggetuigen treft den chauffeur, die ook als een zeer voorzichtig rijder be kend staat, geen schuld. Emmabloem. De opbrengst van den verkoop der Emma-b 1 o©nipjes bedroeg in do gemeenten Kloetinge, 's Graven polder en 'sH. Abtskerke samen f86.90. Goes. Op Hemelvaartsdag- zal het Zuid- Bevelandsch a capella-kcor (directeur dhr Tamminga) dat door zijn kunst, vollen zang zulk een goeden naam gekregen heeft, in de Groote Kerk ten bate der t.b.c.- bestrijding een liefdadigheidsuitvoering geven. Men neme nu reeds hiervan nota. Nadere bijzonderheden volgen per adver tentie. Vlissingen. De politie kon aan een 15- jarigen jongen, die f 125 had verloren, dat bedrag, dat door een ingezetene op straat was gevonden, weder ter hand stellen. Tevens kon de politie aan een ingezetene uit Middelburg een portemon- naie met f 25 terug bezorgen, welke hij in een tramrijtuig had achter gelaten- De politie heeft weder beslag gelegd op eenige partijen rubber, welke afkomstig bleken te zijn van de lading van het op 9 April vergane Nederlandsche schip „de Jonge Catliarina". Ook is .gebleken, dat reeds enkele partijtjes naar andere plaat sen in ons land, o.a. naar Rotterdam en Amsterdam, waren verhuisd en nu daar eveneens in beslag zullen worden ge nomen. 's-Heer Arendskerke. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de heer Westveer, chef te Bedum, als zoodanig overgeplaatst naar hier. (M. C.) Arnemuiden. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorz. deelt o.a. mede, dat de gasprijzen met 1 cent per kub. Meter zijn verlaagd en voor de straatverlichting van 2 op 11/2 cent per branduur zijn gebracht; dat is ontvangen, een dankbetuiging van de kerkvoogdij te Kleverskerke voor ontvangst der gemeen telijke bijdrage in de kosten herstelling toren; de beslissing der Kroon, waarbij het beroep van den Raad is ongegrond verklaard inzake opheffing school Kle verskerke (de school blijft dus); een schrijven van de Bank van Ned. Gemeen ten inzake opening van een rekening courant in verband met de betaalbaar stelling rijksuitkeering over die bank, naar aanleiding waarvan B. en W. opdracht hebben gegeven de aan de gemeente toe komende gelden over te storten bij de Coöp. Centr. Raiffeissenbank op rekening der Coöp. Boerenleenbank alhier. Alles voor kennisgeving aangenomen. Goedgekeurd wordt de door de Ver. voor Bijz. lager onderwijs op G. G. over de jaren 1922—1924 overgelegde reke ning. Voor het stembureau voor de a.s- Tweede Kamerverkiezing worden benoemd tot plaatsverv. voorz. L. Puijpe, tot leden C. v. Waarde en J. K. Crucq en plaatsv. leden J-. Janse en A. Schuit. Allen ne men de benoeming aan. Vastgesteld wordt een verordening hou dende voorschriften voor motorrijtuigen bestemd voor het vervoer van reizigers tegen vergoeding. Ingekomen is een adres van den ker- keraad der Ned. Herv. kerk om bij ver ordening Zondagssluiting der winkels te regelen. B. en W. zijn van oordeel, dat zoodanige verordening in strijd zou zïjn met de bepalingen der Zondagswet van 1815. Dhr. Schuit is evenwel van meening dat een aanvullende verordening niet in strijd zou zijn met de bepalingen 'der wet. De voorz. licht daarna het voorstel van B. en W. nader toe. Dhr. Franse zegt met verwondering kennis te hebben genomen van het adres van den kerkeraad. Dat meerdere winkels geopend zijn des Zondags was hem niet bekend. Spr. is er ook geenszins voor, dat kwaad te laten voortwoekeren, doch naar zijn meening was het de plicht van den kerkeraad in dezen, om de zondigende broeders of zusters zulks onder 't oog te brengen en als dit geen resultaat af werpt, om dan de geloovigen op te wek ken zulke winkels niet te steunen. Het is wel niet in den geest der bevolking dat hier 's Zondags verkocht wordt, doch het ligt z. i. niet op den weg van den kerke-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1