l>E ZËEII W jpitenlani ddelburg tie Provincie. Rechtszaken. Fruitschaal. Iburg, Graven- t. Bij Zoute- Lieijnse's 1W- ■U VAN MAANDAG 4 MEI 1925. No. 180. aan "mi GEERSE, Ragke- askerke. aankomende Meid MOENS, Koude- imendc Meid ferendijke, Zoute- Beperkte Vrijhandel. Sinds meer dan een halve eeuw beju- beld.e het Liberalisme,, en met name het Liberalisme aan de Theems, het ideaal van den vrijhandel. Welk bijzonder belang de volken ook met 't oog op hun nationaal bestaan mochten bepleiten, de handel was geen specifiek nationaal, maar een wereldbe lang, aam alle volken gemeen- Het kosmo politisme was het woord der wijsheid van de 19e eeuw. De feil om ook op oecono- misch gebied elkaar slag te willen leveren, druischte in tegen het algemeen mensche- lijk belang. Vroeger sloot men zich op binnen zijn grenzen: Het was een zorgen van elk voor zich. Nii daarentegen trok en reisde men door alle land en over alle zeeën. Hier door vertienvoudigde zich het verkeer in de vaart. Vandaar dat de geheele oeco- nomische ontwikkeling zulke reusachtige evenredigheden had aangenomen. Gevolg waarvan was, dat Engeland in den Vrij handel voorging, en Nederland, als 't bootje achter het admiraalschip, volgde. Om de wereld, en niet om eigen land, ging het. En daarom, vrijhandel was het wacht woord, en moest het wachtwoord blijven liefst voor de toekomst van alle volken. Het bovenstaande lazen wij in een ver scheidene jaren oud nommer van „De Standaard". Leefde de hooggeleerde schrijver van het artikel nog, hij zou ditzelfde kunnen herhalen; doch er tevens op kunnen wij zen dat de draad van den vrijhandel zelfs door Engeland niet meer zoo strak ge houden wordt. Bij absolutcn vrijhandel heeft Duitsch- land vóór den oorlog vijftig jaren lang het meest geprofiteerd. Waar men nu van liberale zijde de zeer geringe verhoogiug van het tarief van invoerrechten aangrijpt als Jret politieke' wapen om er de Ned-erlandsche regeering mee te slaan, daar mag toch zeker wel op het voorbeeld van Engeland gewezen worden, dat op een gansch tegengestelde conclusie wijst. Trouwens, ware Europa, ware heel de wereld één vrijstaat, dan zou iedereen den vrijhandel als d'e waarborg voor den algemeenen wereldbloei hebben te loven. Doch nu dit eenmaal zoo niet is, kan 't trouwens sinds lange jaren niet meer geopperde bezwaar dat het tarief den buitenlander bevoordeelt, geen dienst meer doen. Wie het nu nog gebruikt, is zijntijd meer dan een halve eeuw ten achter- De 3 C's. Wij hebben verleden week den blik naar Engeland gewend, waar wij den mi nister van financiën Churchill bezig za gen met ongeveer gelijke maatregelen te nemen, en dat onder toejuiching- van de groote meerderheid der Volksvertegen woordiging, alb door onzen minister van financiën Colijn werden voorgesteld ter redding van de oeconomische positie van zijn land. Wij gaan nu even naar Frankrijk. Daar is Caillaux minister van financiën gewor den, en ook deze staatsman ziet zich voor dc zware taak geplaatst de ontred derde geldmiddelen van zijn land te her stellen. Hij heeft zijn plannen nog niet aan de Fr an schei Kamer van Afgevaardigden voor gelegd. Toch heeft hij. zich ©enigszins bloot gegeven in een vraaggesprek (in terview) met een journalist van de En- gelsche „Times". Hij is nog wel niet zoo ver als zijn Britsche_ en Nederlandschc confraters, maar hij is al begonnen aan te pakken. En nu is dit het opmerkelijke dat hij hun voorbeeld wenscht te volgen, name- lijk allereerst te trachten „een gezonde begrooting tot stand te brengen". Dit kan hij niet doen, zonder liet mes diep in de uitgaven te zetten, waarmede ook onze Colijn begon en waar kan ook Churchill bezig is. Hij zal de „autonome" begrootingspos- ten aanpakken. Dat zijn de uitgaven ter subsidieering van zelfstandige bedrijven als post- en telegrafie, spoorwegen, enz., van welke hij zegt, dat zij' „grootendeals hebben bijgedragen tot de.n tegenwoordi- gen ellendigen toestand der staatsfinan ciën". Gelijk ook Colijn deed. Hij wil het stelsel der indirecte belas tingen reorganiseerén, de monopolies pro ductiever maken, .een rentebelasting in voeren, en de bestaande belastingen tij delijk en gedeeltelijk uitbreiden, de uit breiding der vlottende schuld tegengaan en de verplicht© uitfceering aan Amerika en Engeland tijdelijk stop zetten; om dan over te gaan tot stabilisatie der valuta. Het laatste uitgezonderd, hetwelk ge lukkig voor Nederland niet noodig was, zijn deze maatregelen, men zou 't haast zeggen, afgezien van zijn Nederlandschen ambtgenoot. Of ook zou 't kiinrien zijn dat andere maatregelen dan die welke Colijn voor Nederland nam, volgens de meening van Caillaux voor Frankrijk niet zijn te bedenken. Zoo zijn liet op 't oogenblik deze drie: Colijn, Churchill, Caillaux, die door de omstandigheden aangewezen zijn hun va derland met Gods hulp voor den finan- cieelen ondergang te behoeden. De drie Cs! j Vastigheid is anders. i Inzake het militaire vraagstuk heeft de vrijzinnig-democratische Bond in de laat- ste jaren geen vast standpunt gehad. In 1922 stond het zoo: „Uitgangspunt bij het bepalen van hun houding tegenover het militaire vraagstuk, is voor de Vrijzinnig-Democraten de vol ledige erkenning der ideëele en materieele waarde van onze onafhankelijkheid. Van het vrije zelfbeschikkingsrecht van ons volk, zou niets overblijven, indien dit volk onder vreemde heerschappij zou worden gebracht. Evenzeer wenschen zij de neu traliteit te bewaren ingeval een oorlog uitbreekt. Voor dat alles is vooralsnog een weermacht noodig. Ontwapening door ons land alleen zou ons slacht offer kunnen maken van een politieke werkelijkheid, waarin de algemeene. ont- fwa.peniug nog niet is verwezenlijkt." Men kan dit lezen op blijz. 154 van het propaganda-geschrift van mr Oud „Onze Democratie", dat tot leiding diende .bij de propaganda voor de verkiezingen in 1922. In 1924 begon een andere vrijzinnig- democraat Prof. Van 'Embden de propaganda onder de leus: Ontwapening. Een veranderd standpunt dat door den leider van de partij het „verlossende woord" genoemd werd. Een frontverandering, waarop het woord „verbluffend" van toepassing is. 1922 1925. In 1922 stond het met den oecono- mischen toestand van ons land kritiek. De zco'zeer gevreesde inflatie was bijma niet meer tegen te houden. _Dte heer Cbüjin was toen nog geen mi nister, maar gewaarschuwd had hij al in tijlds, in geschriften en kiezersvergade ringen In den zomer 'tging tegen de< Kamer verkiezingen waarschuwde hij „dat allerwegen bezuinigd, krachtig bezuinigd moest worden, indien Nederland behouden wild© blijven. Het mes, zo,o sprak hij; moet diep in de wonde gezet, zoo diep, dat iedere Nederlander een pijnlijke uit roep zal laten hooren. Geen antirevolutio nair staatsman mag in dezen tijd met beloften 'komen. Daarvoor zijn de toe standen te ernstig. Integendeel, mocht „rechts" winnen, dan zullen er van het Nederlandschc volk offers, belangrijke of fers gevraagd worden. Want alleen daar door is naar den mensch gesproken, land cn volk tei redden." Rechts won en hot rechtse he kabinet werd bestendigd, doch minister de Vries werd door minister de- Geer vervangen, die cp zijln beurt bot werk weer in den stoek liet, en nu vervangen werd door minister Colijn. Dat geschiedde in 1923- Al dadelijk kreeg liiji het aan don stok met zijn vol© felle tegenstanders, die zijn bezuinigingsmaatregelen aangrepen om hem bij ambtenaren en middenstanders, winkeliers en weehiemenschen gehaat, en zoo het rechtsche ministerie onmogelijk te maken. Die kortzichtigen begrepen niet, dat zijl met deze schandelijke taktiek, waarbij ze hun vijandschap tegen de dragers van het Christelijk beginsel camoufleerden, aan ons nationaal leven groote schade deden. Dank zij hun opzet, hun uitmeten van d© „verslechteringen", waarvan vooral d© ambtenaren het. slachtoffer werden, wer den ook uit onze partij velen van dit ministerie afkeerig. Menigcn ambtenaar van Christelijken huizo kon maar niet aan het verstand gebracht worden, dat ver laging van zijn, salaris to verkiezen was hoven handhaving er van, waarbijl dan de gulden in waarde zou dalen. Doch minister Colijn is door good en kwaad gerucht heen voortgegaan. Met liet gevolg dat wij' nu 1925 mogen ver nemen dat de gulden gaaf bleef, het gat gestopt werd, ons economisch leven weer vasten grond onder den voet heeft, ons muntwezen weer in goeden en gezonden staat kwam, en de gouden standaard weer in tere hersteld werd. Vooral dit laatste wij merkten het in ons no. van Woensdag, reeds op is van groote beteekenis. Eu wij mogen dit volhouden, nu zelfs de redactie' van de Nieuw© Rott Crt., die- van bewondering voor den minister vaft financiën niet zal omvallen, gisteren schreef: „Dat het eindelijk daartoe is gekomen, dat onze munteenheid zooveel jaren ach tereen aan een voor hot oeconomisch leven fnuikende onvastheid was bloot gesteld geweest, is stellig een feit, dat met groote ingenomenheid mag wouden begroet". Waarbij komt de eerlijke toejuiching aan die zijde van het belangrijke feit dat nu Engeland, Nederland en Noord-Ame- rika „samenwerken om het goud zijn oude functie in het internationale verkeer te doen hernemen." Toch zijn er nog organisaties, die deze dingen ldein achten in vergelijking' met het feit, dat op hunne salarissen zooveel is gekort. Mocht elk van deze klagers, voor wier klachten wij overigens de ooren niet slui- "ten, beseffen d© groote beteekenis dat elke gulden die hij ontvangt een gulden waard is, dewijl do vastheid der munt, waarin zijn loon wordt uitbetaald, is hersteld. Mocht elk hunner verstaan dat, al ware zelfs zijn salaris nog gestegen, maar de gulden was tot de waarde van een dubbeltje gedaald, of nog lager, gelijk in Duitschland gezien is, en in Frankrijk het ei- al aardig naar toe gaat, hij! er dan veel slechter aan toe zou zijn ge weest. Vergeleken met 1922 staan wij er nu beter voor, al blijft zuinigheid en voor zichtig beleid geboden. Hiervoor komt God de eer toe. En naast God de dank aan den minister van financiën en aan de getrouwen, die hem in Kabinet en Kamers steun geboden hebben. Steun, die hem dit onthoude men wèl niet van Links, maar van Rechts is toegekomen. Een houding, te stuitender, dewijl deze hecren van Links na de Vlootwet-zaak, toen hun de kans geboden werd om het beter te doen, voor dit genot bedankten. Vooral van de liberalen geldt: Zijl dur ven de zee niet meer in, en blijven op hot strand kuieren. Communisme in Parijs. De huiszoekingen, die er in de laatste dagen, naar aanleiding van de bloedige ge beurtenissen te Parijs, in communistische milieu's aldaar zijn gedaan, hebben aan getoond, dat er te Parijs iets als een kleine communistische troopenmacht bestaat., ge vormd door achthonderd jongelieden, al len met automatische pistolen gewapend. Uit bij de huiszoeking in beslag genomen stukken moet eveneens gebleken zijn, dal de communistische kern te Parijs uit Mos kou, via Amerika, een bedrag van 30.000 dollar 'heeft ontvangen, welk bedrag is uitgedeeld aan menschen, die daarvoor een bewijs van ontvangst hebben afge geven. De Prins van Wales in Z.-Afrika. De prins van Wales is Vrijdag ge ïnstalleerd als kanselier van de universi teit te Kaapstad. De plechtigheid ging. gepaard met. een studenten jool. Een groote optocht van studenten, waaronder vele meisjes gekleed in de kleuren der uni versiteit, begaf zich naar het regeerings- paleis, waar de prins logeert. Aan het hoofd van den stoot reed oen groep rui ters, die als wapenen bezems en schuiers droegen; daarop volgde een door 12 ossen getrokken wagen. De prins werd uitge- noodigd om in den ossenwagen plaats te nemen, aan welk verzoek hij vroolijk lachend voldeed en op deze wijze reed hij verder naar de universiteit. Op den ossenwagen volgde een lorry, waarop heelden stonden, die Hertzog1, den eersten minister van Zuid-Afrika en andere mi nisters benevens Baldwin, Lloyd George on Mac Donald voorstelden. De prins ge droeg zich geheel naar den geest van deze demonstratie en scheen veel pret in den tocht te hebben. De installalie-plechtigheid geschiedde op de gewone wijze, behalve dat tijdens de redevoeringen af en toe een kip met de voetbalkleuren getooid op de tribune ver scheen, hetgeen ook weer een studenten grap was, terwijl de studenten ook eenige humoristische liederen op den prins zon gen. De prins dankte later de studenten voor hun hartelijke ontvangst en voor den armisanten rit. De uitslag; der verkiezing in België. De commissies, die belast zijn met het controleeren der verkiezingsuitslagen van de provincies Brabant en Luik, hebben een heel© reeks vergissingen ontdekt, die doorgaans in het nadeel der Katholieken zijn uitgevallen. Alleen te Brussel zouden niet minder dan duizend stemmen ver keerd berekend zijn. Het zou niet uilgeslo ten zijn, dat de socialisten twee ze tels zouden moeten afstaan aan "de Ka tholieken. Steun aan ex-keizerin Zita. Naar verluidt, zal de volkenbond zijn bemiddeling 'verleenen voor 't bijeenbreiv gen van een fonds uit de vroegere staten van de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie ten behoeve van ex-keizerin Zita, die in behoeftige omstandigheden verkeert. De diplomatieke correspondent der „Daily Tel." maakt naast dit bericht nog de op merking, dat hij er aan twijfelt, of do idee van zulk een bijdrage wel in een van. cle successiestaten uitgezonderd natuurlijk Hongarije aanmoediging zal vinden- Een betaling van een pensioen uit de in komsten van den Hongaarschen staat zou echter de sanctie noodig hebben van den commissaris-generaal van den volloen- bond voor de Hongaarsche financiën. De volkenbondsraad moet worden uitgenoo- digd deze zaak te onderzoeken. De storm. Aan de Belgische kust en in het Bel gische achterland heeft Vrijdag een lievige storm gewoed. De dienst OstendeDover moest gestaakt worden. Te Ostende werd groote schade aan gebouwen aangericht. De 1 Mei-betooging der socialisten kon er niet doorgaan, evenals te Brugge. Te Gent woedde een ware orkaan, maar de roode stoet is er toch uitgetrokken. Ook in het. Walenland was het boos weer. Te La Louvrière moest de 1 Mei-viering wegens den orkaan worden afgelast. Te Doornik en-om streken werd groote schade aangericht. Boomen werden er ontwor teld, daken afgerukt en schoorsteenen ver nield. De hevige storm heeft in Zuid-Duitsch- land veel schade berokkend aan boom gaarden, wijnbergen en bosschen. De Atlantische Oceaan heeft een zwa- ren cijns geëischt aan merischenlevens en schepen ter hoogte van de kust van Nieuw-Schotland. Tal van schepen vergin gen of raakten aan den grond- Op tal van kustplaatsen werden noodseinen op gevangen. Later bleek, dat deze afkomstig waren van het ss- Clackamas, dat in de haven is binnengevallen en in aanvaring is geweest met den schoener Capdor. Bij de ramp verdronken de vrouw van den gezagvoerder en vier leden van de beman ning van de Capdor. Duitsche officieren veroordeeld. Dc krijgsraad voor de provincie Namen heeft uitspraak gedaan in de zaak ten laste van eenaantal Duitsche Officieren die zich, op 23 Augustus 1914, te Dinant, schuldig zouden hebben gemaakt, aan het systematisch in brand steken van een groot deel der stad én het fusilleeren van circa 600 inwoners waaronder een oude vrouw van '88 jaar, jonge meisjes, kinderen van 9, 7, 6, 5 en ,2 jaar en zelfs een baby van drie weken. Eenige getuigen brachten ter terechtzitting ver scheidene nieuwe détails betreffende de aldaar gepleegde gruwelen aan het licht, herhaalden hoe vlubhtende vrouwen en kinderen door Duitsche mitraillisten om verbiddellijk werden neergeschoten, hoe een Duitsch militair, in de gevangenis, waar vele inwoners waren binnengejaagd, een baby van twee maanden worgde, enz. Daar er geen enkele beklaagde versche nen was, veroordeelde de krijgsraad, bij verstek, 19 officieren tot de doodstraf en 7 officieren ieder tot 20 jaar dwangarbeid. Nieuwe Engelsche projectielen. Sir Robert Hadfield, president van de N- V. Hadfield 'te Sheffield, heeft op de jaarlijksche vergadering medegedeeld, dat zijn fabriek een nieuw type van projectiel had gevonden met een kaliber van 16 Eng. duim (40 c.M.) dat door panljserplaten heendringt. De eerste aflevering van de nieuwe projectielen aan de regeering is reeds geschied. Er zijn proeven mee ge nomen met resultaten, die drie, vier jaar geleden als ïets onmogelijks beschouwd zouden zjjn. Dezelfde firma heeft ook een groote hoeveelheid bijzonder dunne pantserplaten vervaardigd, die aangeno men zijn ondanks de mededinging van al lerlei binnen- en buitenlandsche firma's (in Oostenrijk en de V. St.). De marine- deskundigen teekenen bij deze berichten aan, dat zij zeer belangrijk zijn. Misschien wordt een nieuw tijdvak in de evolutie der marine-artillerie door de vinding in- Profanatie. Bij het overlijdensbericht van den too- neelspeler Louis Bouwmeester gaf de „N. R. Ct." de volgende mededeeling: Omsli'eeks vijf uur ontlastte zich een kort maar hevig onweder boven de istad, met, zware slagen. Het was als het Irotsche afscheid van een groot man!" Naar aanleiding van dit bericht, merkt „De Rotterdammer" op: Wie met ontzag voor de majesteit Gods vervuld is, hoort de stem des Ileoren als „de God der cere dondert" en gruwt van het doen der vrijzinnige pers, die in haar eere voor de mannen van het plan konland geen profanatie te érg' vindt. De actie voor de Staatk. G e r e f P a r t ij. Mr H. A. Dambrink, lid der Chr. Geref. Kerk te Utrecht, vestigt er de aandacht op, dat Ds Kersten, Ds Rarth en ~Ds Zandt, van wie alleen Ds Rarth Chr. Geref. is, do kerkgebouwen der Chr. Geref. Kerk misbruiken om de A. R. partijl en haar leiders te bestoken) zonder dat een an dersdenkende en beter ingelichte Chr. Geref. gelegenheid wordt gegeven of gela ten om de beschuldigingen te weerleggen, daar geen debat wordt toegestaan. Mr Dambrink verklaart zich gaarne be reid waarheen men hem ook ontbiedt, zijn Chr. Geref. broeders in te lichten omtrent de vraag„Waarom allen één en Anti-Revolutionair?" In aansluiting "'hieraan zij1 nog herin nerd, dat D's Kersten, die verleden week te Zwijndrecht, waar ds v. d. Zaal, Chr. Geref. predikant, voor de A. R. kiesver- ecniging optrad, tot debat werd uitgenoo- digd, doch van deze uitnoodiging geen gebruik maaSte. Zoo kan D's. Kersten voortgaan zijn „politiek" te propageeren, zonder dat hij geneigd is noodzakelijke correctie daarop toe te laten. Dat is wel de gemakkelijkste methode. Maai- niet dc eerlijkste. („Rott.") Socialistische taktiek. Stenhuis de leider varl het N.V.V, en tegenwoordig ook spreker op vele ver gaderingen der S.DlA.P. ontpopt zich meer en meer als een gevaarlijk revolu tionair. Hij heeft maling aan het parle- mentairisme, en pleit telkens voor „de daad". Zoo nu on dan krijgt hij daarvoor om z'n ooren. "Zoo verleden week nog door Schaper in „Het Volk". In het nr. van Zaterdag poogt hij zich te ver weren. Onder zijn epistel schrijft de Re dactie „Wij vereenigen ons geheel met Sten huis' voorslag om taktiekdebatten enz. uit te stellen1 tot na de verkiezingen. Dit zal echter alleen mogelijk zijn, wanneer onze sprekers, Stenhuis inbegrepen, zich onthouden van inwendige kritiek. Wij plaatsen deze opmerking mede mar aan leiding van een passage uit Stenhuis' Amsterdamsche Meirede. die ons niet. in overeenstemming lijkt met Stenhuis' inzicht omtrent de wenschelijkheid der vermijding van taktiekdébn'ten tot na de verkiezingen.1) Op al onze sprekers doen wij een beroep om in de komende maan den in dezen zelfbedwang te oefenen." - J) Hü verkondigde n.l. daarin de meening dat in deze phase van den klassenstrijd do massa een daad moet verrichten en hekelde de Amsterdamsche soc.-dem. wethouders, die een peccavi hadden uitgesproken! 's Avonds diende Wibaut eventjes hierop van ant woord Men lioude deze partij dus in de gaten! Als de kiezers maar eenmaal aan 't snoer zijn, gaat men over de taktiek praten! Spoorweg-Mij Tholen en W- Brabant. Dpor de N.V. Spoorwegmaat schappij Tholen en W. Brabant, fg Dir. dr J. W. Jenny Weijbrman, is aan de gemeenten, polders enz. op Tholen en in Westelijk N. Brabant een uitvoerig schrij ven gezonden, verzoekende zich nogmaals uit te spreken over hetgeen zij bereid zijn te doen in het belang van dezen spoorwegaanleg. Herinnerd wordt aan de ia '18 en '19 aan den Minister van Waterstaat en de Staten van Noord-Brabant gezonden aan vragen voor 'n renteloos voorschot, waar over nog geen beslissing is genomen. In verband met do buitengewone (cnsis)- cmstandigheden wilde de N.V. niet op bespoediging aandringen. Dioor do aan besteding der werken van den spoorweg-, aanleg op Z-Beveland heeft men echter nu een betrouwbaren grondslag gekregen vcor hernieuwde kostenberekening. De vraag of verdere spoorwegaanleg wel van dezen tijd kan worden geacht, nu particuliere automobielen en motor rijwielen, autobussen vrachtautomobielen in steeds grooter wordend aantal langs de wegen snorren, meent de N. V. na' rijp beraad nog steeds bevestigend te niceten beantwoorden. Voor het vervoer van personen over kleine afstanden hebben do tram- en spoorwegen ongetwijfeld voor hot tegen woordige aan beteekenis verloren. Deze loeaalspooiweg zou echter worden geëxploiteerd door dezelfde onderneming die het geheel der Nederlandschc spoor wegen exploiteert. Dit geeft haar een voorsprong voor het personenverkeer over groote afstanden omdat zij aan de reizigers do meeste gemakken en voor deden verbindt door snelle aansluitingen en doorgaande tarieven. Vcor het vervoer van goederen in niet to groote partijen en over beperkten af stand za! de concurrentie der vrachtauto- mobielen groot blijven. Daarentegen zijn voor groote partijjen stukgoederen en mas sa-goederen over grooteren afstand, do Jocualspoorwegen zeer stellig in het voor deel, als zij uitloopers zijn van en de voedingslijn voor de hoofdspoorwegen. Er is echter een hernieuwde uitspraak ncodig van de streek zelve over de wen schelijkheid vair den spoorwegaanleg. D|e vroeger gedane toezeggingen van steun kunnen niet gpacht worden alsnog bin dend te zijln. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat de Directie goenerlei ofi'iciëele of officieuse toezegging heeft gekregen, dat het Rijk en de Ned. Spoorwegen, zoo zij! al weder om hun medewerking willen verleenen, dit in dezelfde mate zullen willen doen als toen de oprichting der Mijl N. Brabant werd besproken. Maar niettemin is een hernieuwde poging den daaraan verbon den arbeid waard. Uitgaande van de laatstelijk in Zuid- Beveland verkregen ervaring kan worden aangenomen, dat de aanleg dor spoor wegen van Biergen oip Zoom naar Lage Zwaluw© en naar Stavenisse ongeveer f ICO 000 per K.M- zal kosten of in het geheel £7 500.000, met inbegrip van de helft der kosten van overbrugging der Eendracht. Destijds is door een reeks van gemeen ten, waterschappen, ondernemingen, enz. deelneming in het maatschappelijk kapi taal toegezegd tot een gezamenlijk be drag van 'f 1.129.500, en doer andere.' tot een jaarlijksche bijdrage over 50 jaar tot een bedrag van £9-156.79, wat een annuiteitsloening zofu kruinen dekken van f 166-500. In het geheel zou dus uit de streek zijln bijeengebracht ong. fl.296.000 wat wel is waai" nog niet gelijk is aan oen derde 'der kosten. Maar toch is het tenminste van zoodanige grootte, dat wan neer de N. V. daarover beschikte, het werk uitvoerbaar zou zijn, indien Rijk of Provincie, of beide elk iets verder wil den gaan dan tot het dragen van een derde der kosten. Verzocht wordt over die toez.egging op nieuw uitspraak te doen vóór 1 Aug., daar de termijn van verbinding van de Staten van Zeeland slechts tot dien datum is verlengd. -1 Kapitein der infanterie H. P. van Vvmren, die gedetacheerd is bij het korps mariniers, is geplaatst aan boord van llr Ms wachtschip te Vlissingem, met be stemming vcor plaatsing op IIr Ms krui ser Java. St.,Maartensdijk. Bij het kort doch hevig onweder dat zich Donderdag boven deze gemeente ontlastte, sloeg do blik sem in de bijna voltooide woning van den heer G- van Iwaarden aldaar, zon der evenwel biand te veroorzaken. De goot werd geheel versplinterd, een muur plaat weggeslagen en vernield, terwijl eenige glasruiten werden verbrijzeld. Br waren geen werklieden aanwezig. Per soonlijk© ongelukken kwamen niet voor. (M- Gd lerseke. Van een zestal fietsen aan <lt-n zeedijk achtergelaten zijn d© rijwiel- plaid jes ontvreemd. Dp eigenaar-s heb ben Dij de Rijkspolitie aangifte gedaan. Voor de meinschen die voor hun brood gaan kreukelen een zwaar verlies. Een veldwachter veroor deeld. De Rechtbank J.e Zutphen heeft den 40-jarigen chef-gemeenteveldwachter van Gorssel, I. J. Su, wegens overtre-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5