m iïs Vrijdag I Mei 1915 39e Jaargang Omenta! Staten-Seaeraal. Batata! üit Se. Praviasie. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Eerste Kamer. Dhr Stenhuis hield gisteren zijn inter pellatie over de werkverschaffing. Hij protesteerde er tegen, dat de ongeschool den uit de steunregeling worden gehaald en verwezen naar de armbesturen. Dat werkt demoraliseerend. Ook het minimum loon by de werkverschaffing moet ver hoogd. Minister Ruys antwoordde, dat de regee.ring geen bemoeienis heeft met de gemeentelijke steunregelingen. Hem is echter niets gebleken van een verwijzen van ongeschoolde arbeiders naar de arm besturen. Overigens moeten de gemeente besturen vrij gelaten worden in de bepa ling, wie naar de steun en wie naar het Armbestuur wordt verwezen. Aan den aandrang om meer dan één persoon uit een gezin tot de werkverschaffing toe te laten heeft spr. nooit toe willen geven. Hij vreest, dat jonge menschen, die tot de werkverschaffing worden toegelaten geen vak leeren. De lust tot emigratie is iu sommig© deelen van ons land tot het nulpunt ge daald. En toch zal daarin verandering moeten komen. Tweede Kamer. Het voorstel van den voorzitter om aan de Agenda toe te voegen het wetsont werp inzake den arbeid in broodbak kerijen ontmoette tegenstand bij de so cialisten. 'Met 42 tegen 16 st. kreeg de voorzitter echter zijn zin. De soc.-demo- eraten wilden liever hun ontwapenings wetje het verkiezingsparadepaardje bij uitnemendheid doen vooigaan. Terecht zei echter dhr Duymaer van Twist, dat men in de afdeelingcn dagen zal noodig hebben om van de bedoeling daarvan op de hoogte te komen. Het ontwerp tot wijziging der Invali diteitswet werd aangenomen met 47 te gen 12 stemmen. Togen stemden de hee- ren Van Rappard, Colijn, Van Gijn, Dres- selhuys, Staalman, mej. Westerman, Ter Hall, Boon, Zijlstra, Van Sasse van IJs- selt, Seheurer, Beumer en de Voorzitter. Aangenomen werd ook het ontwerp houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegd heid tot uitoefening der tandheelkunst- Eveneens de wijziging en aanvulling der Loterijwet, hoofdzakelijk betrekking hebbend op de premieleeningen. Ten slotte ook het wetsontwerp tot invoering van hot nieuwe wetboek van strafvorde ring. Dhr Kleerekoper oefende bij dit laat ste critick op de politie-rechters, niet op het instituut als zoodanig, maar hij kwam er tegen op, dat de politie-rechters soms zaken behandelen, die allerminst eenvou dig zijn. Dhr v. Sasse van IJsselt ging accoord met deize critiek. Vandaag komt de subsidie aan de Olym pische spelen in behandeling. De onlusten in Bulgarije. Het proces tegen de personen die er van verdacht worden, bij den aanslag op de kathedraal te Sofia te zijn betrok ken, zal op 1 Mei te Sofia beginnen. T>e politie heeft de noodige veiligheids maatregelen getroffen om orde-verstoring te verhinderen. D:e dagvaarding somt op, welke personen bijl den aanslag op de kathedraal betrokken zijn, en zegt, dat de beklaagden Petrini, Kosowski en Dimi- troff voortvluchtig zijn. Ook Vasko, die de lont in (le kathedraal heeft aangesto ken, is nog niet gevonden. Er zullen 46 personen als getuigen worden ge hoord. Tegen acht beklaagden zal do doodstraf worden geëischt, tegen de ove rigen zware gevangenisstraffen. Dé po litie heeft intusschen de verblijfplaats van Grantsjarof, den radicalen boerenlei der, ontdekt, die zich op den zolder van een huis in een dorp verborgen hield. Het huis werd omsingeld en 'Grantsjarof, die op do agenten schoot, werd toen door do agenten, die terugschoten, gedood. Korte berichten. Bij den aanleg van een nieuwe mijn schacht is te Bür (Roergebied) een stelling ingestort. Van de arbeiders die daarop werkten zijn drie zwaar en drie licht gewond. Naar de Nation Beige uit Aken meldt heeft de Ententecommissie, belast met de bewaking der Rijnscheepvaart, aan boord van een uit Nederland komende hoot 17 ton oorlogsmunitie, lichtkogels en brandkogels in "beslag genomen, die ep de ladingbrieven niet vermeld ston den. Ter opheldering gaven de verant woordelijke Duitschers te kennen, dat het n-t- slechts oud roest was. Een kapitein en veertien man van een ïransche kolonne in Marokko zijn ge dood en elf man gekwetst in een gevecht met een troep van vierhonderd inboor lingen. De regeering heeft bekend ge maakt, dat het gevecht drie dagen en nachten heeft geduurd en dat de inboor lingen terugtrokken met achterlating van dertig dooden. Te Parijs is een Russische dame door haar Estlandsche kamenier voor an derhalf millioen frank aan juweelen be stolen. De dievegge is voortvluchtig. Julius en Henri Barmat zijn ernstig onderzocht om na te gaan of hun ge zondheid een verder verblijf in het huis van bewaring kan verdragen. Zij zul len beidon ter observatie naar d' Charité warden overgebracht. Vandaag, op den feestdag der so cialisten, zullen in Parijs alle straatbetoo- gingen verboden zijn, doch op bijzonder daartoe aangewezen plaatsen kunnen ver gaderingen worden gehouden. Men zal vliegtuigen boven Parijs laten vliegen, die draadloos telefonisch verslag aan de politie zullen uitbrengen, zoodal ten spoe digste ingegrepen zal kunnen worden. Het staat nu vast dat de beëediging van Hindenburg niet voor don 11 en of I2en Mei kan plaats hebben, daar do verkiezingscommissaris niet tijd'g met de vaststelling van het eindresultaat klaar kan zijn. Die maarschalk zal zich voor dien datum niet in Berlijn vertoonen. De prins van Wales, die gelijk men weet, een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, is te Kaapstad aangekomen. Mr Zimmerman vertrekt op ïtifeioo- diging van de Poolsche regeering 16 Mei voor 3 dagen naar Warschau, om zich op de hoogte te stellen van het sanee- ringswerk in Polen, De politie te Rome heeft verschei den huiszoekingen gedaan in revolutio naire kringen. Zij heeft er veel belang rijke documenten gevonden. Eenige per sonen werden gearresteerd. De politie heeft twee vrachtwagens bolschewistisch en anarchistisch propaganda-materiaal in beslag genomen. Radio voor de Prinses. Gi teren werd ran de ve tegenwoordi- gers der Philips gloeilampenfabrieken en Ü©r Ncderlandsche seintoeste'lenfabrieK te Hilversum, gelegenheid gegeven het door deze instellingen aan Prinses Juli ana. aangeboden radio-ontvangtoestel van de nieuwste constructie, in het paleis op het Loo aan te brengen. Op het oogenblik der aanbieding speelde het or kest in de Hilversumsche muziekzaal Ne- rlerlard che liederen w lkc belangstellend aangehoord werden, Rotterdams pensioen korting. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben zich niet vereenigd met het besluit van don gemeenteraad aangaande de 3'/2 pet. korting voor het weduwen- en weo- zenpensioen op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel, op grond van de overweging, dat de daarvoor aange nomen pensioenregeling ligt boven de f30(10. Goedgekeurd is de 3 pet. aftrek voor het eigen pensioen. Het verdrag met België. Het bij de Tweede Kamer ingekomen ontwerp tot goedkeuring van het nieuwe verdrag met België brengt in hoofdzaak geen andere dingen dan reeds in de communiqué's is meegedeeld over: Het onaangetast laten der Wielingen- kwestie; het stellen van het beheer oveï de Schelde onder een Belgisch-Nederland- sehe Commissie; het verdeden van de beloodsing door voor binnenkomende schepen de Wielingen toe te wijzen aan de Belgen en het Oostgat en de Deurloo aan de Nederlanders; wat volgens do Memorie een aanzienlijke bezuiniging voor beide landen zal meebrengen; het geven van verlof voor het graven van een event, kanaal van Antwerpen naar Ruli- rort, en van Antwerpen naar den Moer dijk. Verder wordt nog vermeld: de waterafvoer uit Belgisch Vlaanderen door Zeeuwsch-Vlaanderen zal onverwijld bestudeerd worden door een commissie van eenige Belgisch-Nederlandsche leden, die plannen zal opmaken en toezicht zal houden, en die zal waken tegen overstrooming en verontreiniging en voof het ojp normaal peil houden van hét grondwater; de loodsgelden zullen voor de reis van uit volle zee tot Antwerpen en om gekeerd, niet meer mogen bedragen dan dio voor de reis van uit volle zee tot Rotterdam, maar zij zullen lager mogen zyn indien daartoe door de commissie of den scheidsrechter wordt besloten; de Belgische visschers zullen voortaan hun mosselen mogen lossen in 3e haven van Bouchoute, waar thans trappen om te lossen zijn aangelegd, en waar Neder land om de haven van Bouchoute en langs den lcidijk tot aan den Belgischen rijksweg geschikte wegen aanlegt, ten ein de de visschers in staat te stellen het vervoer rechtstreeks naar België te doen plaats hebben; de Belgische visschers zijin toegelaten tot de verpachting van de mosscibankcn in de Ooster-Schelde. Voor het kanaal GentTerneuzen is de bevoegdheid van de Kanaal commis sie dezelfde als d:e der .Schelde-commis- sie; op het kanaal zullen de schepen niet loodsplichtig zijn, en in de sluizen van Terneuzen begint of. eindigt de loods- dienst. Voorts zij nog over do vrijheid van scheepvaart op de Schelde gemold, dat de tekst oorlogsschepen uitsluit, maar niets regelt over de doorvaart van Belgi sche oorlogsschepen over de Schelde en haar toegangen in tijd van oorlog. AHerlei. De burgemeester van Bennebroek is door Ged. Staten van Noord-Holland voor een maand geschorst. .~m~~r i II iiiinpii 11 ii 11 i 1 n niiMi ii mpii mi in—nu mi aim SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en de schou ders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder, dat gij u over dag 'zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het Slachtoffer Wij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls cle eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoe dig vqlgenhoofdpijn, duizeligheid, ze nuwachtigheid, graveel, blaaszwaktc en waterzuchtige zwellingen Wacht niet, tot het te laat isl Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwikke ling tot ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kunnen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zrjt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. (32) Verplaatst met ingang van 1 Mei de besteller R. Baas van het hulppost- kantoor te Kapelle naar het post- en telegraafkantoor te Goes. Eij Kon. besluit is aan E. A. van der Bent met 16 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester van EUewouts- dijk, onder dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als burgemees ter bewezen. Middelburg. Op 67-jarigen leeftijd over leed gisterenmiddag plotseling de heer H. J. Brouwer, sedert 1 Januari gepensio neerd als directeur van gemeentewerken en havenmeester alhier. De overledene mocht zich tijdens zijn ambtelijke loop baan in aller sympathie en achting ver heugen en zijn heengaan, na een zoo kor ten rusttijd, wordt dan ook zeker in bree- den kring met leedwezen vernomen. Za terdagmiddag 'te half twee zal het stof felijk overschot vanuit diet sterfhuis naar de algemeene begraafplaats worden over gebracht om aan den schoot der aarde te worden toevertrouwd. Dit jaar zal de bekende Zeeuwsche muziekdirecteur en componist, de heer Jan Marles, directeur van het Middel- burgsch muziekkorps een voor een mu sicus van zijn leeftijd - de heer Morks wordt dit jaar 60 jaar zeldzaam jubi leum herdenken. Het zal namelijk 15 Juni a.s. 50 jaar geleden zijn, dat de heer Morks als tamboertjo in dienst trad hij het toenmalige Schutterij-Muziekkorps te Dordrecht. Wij komen later nog op dit jubileum terug. Vllssingen. De kruiser Java, die heden door de Marine is overgenomen, zal nog eenigen tijd in de binnenhaven aldaar blijven liggen, en dan naar Rotterdam vertrekken om aldaar in het dok te wor den opgenomen, alvorens de eerste reis te aanvaarden, die naar Skandinavig gaat. Goes. Donderdag 7 Mei is het drie- en dertig jaar geleden, dat het Leger des Heils in Goes zijn arbeid begon. In ver band hiermede houdt de afdeeling alhier, in haar met vlaggen etc. versierde lokaal, bijzondere samenkomsten van 3 lot 10 Mei. Oud-officieren dezer afdeeling en staf kapitein J. de Dtreu, oud-Goesenaar, ko men spreken. Kapelle. De kolenbond O. V- hield haar 34e algemeene jaarvergadering in het lokaal Obadja. Van de 292 leden waren 49 tegenwoordig. Uit de rekening over tiet afgelO'Open dienstjaar bleek dat do ontvangsten bedroegen f 188.57.94, de uit gaven f 16848-08, saldo, kas 12009 86. Voor elke genoten ILL. kolen of sloffen werd den leden f015 terugbetaald. Aan gekocht wei-den 385 ton nootjeskolcn, 235 ton Eierkolen, 33300 K-G. sloffen, 35 ton anthraciot en 10 ton smeekolcn. Do voor zitter, dhr J. Ganseman werd herkozen mot greote meerderheid. Het reglement werd na enkele wijzigingen vastgesteld. Besloten werd dit elke jaarvergadering voor to lezen. Het bestuurssalaris bleef gehandhaafd, rok het daggeld der lossers werd gehouden op f 4 per dag. Het vervoer van kolen enz. zal aan besteed worden voor een geheel jaar. De Kerkeraad der Gerof. Kerk al hier besloot een nieuwe pastorie te bou wen aan den Biezelingsch.cn straatweg Die thans beslaande werd gegund aan den hoogston inschrijver, dhr J. A. Mol, alhier. Door Burg. en Weth. der gemeente alhier is benoemd tot gemeente-besteller, bedoeld in art. 70 sub 2 van het alge meen reglement voor hot vervoer op de spoorwegen, vastgesteld bij Koninklijk be sluit van 4 Januari 1901, Staatsblad no. 20, dhr P. Paardekropea-, vrachtrijder alh. Kruiningen. Woensdag wend hier op gericht ©en vcrneniiging1 van gediplomeerde oud-leerlingen van den Tuinbouw-winter- cursus, met aanvankelijk 14 leden. In het l>estuur werden gekozen: Ph. Meijt- aard, voorzitter; P. M- Polderman, secre taris; C- J. Kale, penningm.; Ph, Cök, vioe-voorz. en D. Duindam, commissaris. De vcrceniging stelt zich ten doel het geleerde op bovongenoemden cursus bij te houden en te vermeerderen. lerseke. De vereenigmg voor Geref. L- onderwijs hield Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer H. Vende- villo oen goed bcochte ledenvergadering- Die penningmeester burgemeester Sinke, gaf rek. en verantw. over 1924, welk© niet ongunstig was te noemen en sloot met eien batig saldo. Over de nog loo pen de schulden en hypotheken werd van ge dachten gewisseld. Een aflossing werd algemeen goedgekeurd. Beslote n werd ook om nieuwe reglementen te doen drukken en werden cok eenige wijzigingen aange bracht. Ellewoutsdijk. Aan den heer E. A. van der Bent is eervol ontslag met dank ver leend als burgemeester dezer gemeente. Hanswqert. De werf alhier van de in liquidatie verkeerende naamlooze vennoot schap van dien naam, is verhuurd voor- loopig voor den tijd van twee jaar, aan den heer H. J. van Beekum, den vroege- ren directeur. Deze begint daar vandaag zijn werkzaamheden met den bouw van drie Rijnschepen. Voor Hansweert zeker een heuglijk bericht (M. C-) Waarde. Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Ónder de in gekomen stukken bevond zich een ken nisgeving van dhr M> de Lcoze, dat hij, wegens vertrek uit deze gemeente, -ont slag neemt als lid van eten Raad. Het verzoek vair de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg tot uitvaar diging van een verordening betreffende buitenlandsch vleesch, werd voor kennis geving aangenomen. Wordt besloten geen rekening op te nemen bij den Bond van Nederl. Gemeenten. Het in do vorige ver gadering aangehouden adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, be nevens de kiésvcreeniging afdeeling S- G. P., betreffende de sluiting van her bergen en tapperyen op Zon- en Ghr. feestdagen, benevens de Goede Vrijdag, wordt met algemeene stommen verwor pen, en worden B. en W. uitgenoodigd in een volgend© vergadering! ter tafel te kernen met een concept tap- en speelver bod voor d© herbergen en tapperijen op Zondagen en 1© Kerstdag. Na aanbieding van het gemeenteverslag wordt de ver gadering gesloten. Driewegen. In de vergadering van den Raad op 30 -April waren alle leden pre sent. Tol wegwerker werd benoemd met ingang van 1 November 1925, A- Koole Pz. Het stembureau voor do 2e Kamer verkiezing werd aangevuld. Plaatsvervan gend' voorzitter werd P. Koeman en plaatsvervangend lid W. Noels. In de begroetingen over 1924 en 1925 werden een paar wijzigingen aangebracht. Onder vaststelling van enkele voorwaarden werd goedgevonden om voor de woning van G. J. de Jager een benzine-pomp te plaat sen. De gemeente sluit zich niet aan hij. de Bank van Nedcflandsche Gemeen ten. 'Het diner der stomopnemers bij de stemmingen werd afgeschaft en alsnu ©en presentiegeld ingevoerd van f2-50 voor eiken strmopnemer en van f 1 voor eiken plaatsvervanger. Op een vraag van een der leden over den zomertijd op school, werd geantwoord, dat tijdens den duur van den zomertijd do school volgens het leerplan naar den ouden tijid geregeld wordt. Kortgene. In d© D|insdagavond gehou den Raadsvergadering was de heer Ver burg afwezig. Voorzitter de heer Dorst, oudste wethouder. In verband met de vorming van ©en derde klasse aan de school voor U- L. O. mot September a.s. Stellen B. en W: in het belang van het onderwijls voor, een oproeping te doen ter benoeming van een assistent, op ecu belooning van f 900 's jaars, daar het ondoenlijk is, wil het onderwijs op het peil blijven, waarop het thans staat, dat één leerkracht tegelijkertijd in twee klas sen les geeft. De bezoldiging1 van ddtT" assistent komt geheel voor rekening der gemeente. Het voorstel wordt aangenomen evenals het daaraan vastgekoppeld voor stel tot eenige vorhooging der schoolgel den met ingang van *1 September 1925- Van deze verheoging wordt een meerdere opbrengst van f 250 tot 300 per jaar verwacht. Besloten wordt tot aankoop van grond voor de doortrekking van de Burge meester Snellensü-aat, het aanleggen van den weg en het daarvoor aangaan ©ener geldleening vair f2100. rentende hoog stens 5V2 pGt 's jaars, af ie lassen in uiterlijk 14 jaar, alles behoudens goed keuring van Ged. Staten. Blijkens inge komen rekening is de gemeente nog ver schuldigd wegens den indertijd door A. Reit-ma geleverden onbruikbaren ruwolie- motor krachtens vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, in hooger beroep bevestigd door het Hof te 'sGra;- venhago een som van f2675.39, kosten van rechtskundigen bijstand, enz. inbe grepen, welke som uit de gewone» inkom sten der gemeente moet betaald worden. Het heffingsperoentago gomeente'ijko in komstenbelasting voor 1925'26 wordt vastgesteld op IV2 pCt. De heer Moideii- berg' zegt, dat hij tengevolge zijn aan staande woonplaatsveranderingi ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De voorzitter drukt. hierover zijn spijt uit en zegt den heer Meulenberg namens den Raad dank vcor hetgeen hij in bot belang der gemeente heeft verricht. Souburg:. Donderdag vergaderde de Raad. Aanwezig alle leden. Het jaarver slag over den toestand der gemeente wordt aangehouden. Aan ieder raadslid zal een exemplaar toegezonden worden. Het jaarverslag van de commissie van toezicht op het L. O. wordt na voorlezing Toor kennisgeving aangenomen, eveneens het verslag woningbouwvereeniging. De vast stelling van rooilijn Nieuwe Vlissingsche weg, ingang Tuindorp, wordt goedgekeurd. Aan mej. A. Pieterse-Joosse zal f25 ver- hooging worden gegeven voor het schoon houden van het Gemeentehuis. Behandeld wordt wijziging begrooting 1924 in verband met waarborgsom gestort door school voor Chr. Volksonderwijs (Marnixscliool), welke f 500 hooger moet zijn. De Raad keurt dit goed. Behandeld wordt percentage voor ge meentelijke inkomstenbelasting 1925/'26- Het percentage zal volgens het dag. be stuur zesjnioeten bedragen. Dhr de Pries ter heeft in de vorige zitting gezegd 5 pet en hij handhaaft zijn voorstel. Dhr. Melis geeft toelichting. Het belastbaar inkomen gaat schrikbarend achteruit. De bereke ning is gebaseerd op een belastingop brengst van f 56.000. Dhr. de Priester betreurt het nogmaals, dat B. en W. met geen gedetailleerde cijfers komen. De be- lastingschroef is voor de arbeiders al te hoog aangedraaid en men zal naar andere middelen moeten omzien om een sluitende begrooting te krijgen. Dhr. Melis is van meening, dat voor onze gemeente het be lastingstelsel zal moeten herzien worden. Wat de forensenbelasting betreft, hieraan is niets te doen vóórdat de kamer deze wet heeft aangenomen. Een percentage van 5 pet. zal blijken niet voldoende te zijn. Dhr. Braam zegt, dat de berekening van den heer de Priester juist was, maar. spreker wijst er op, dat wij dit jaar heel wat minder rijksinkomstenbelasting zullen ontvangen. Het voorstel van den heer de Priester om 5 pet. te heffen, wordt met 6 tegen' 5 stemmen verworpen. Tegen dhrn Jobse, Melis, Areudse, Cijsouw, Kodde, Suur- mond. Het voorstel van het dag. bestuur om 6 pet. te heffen wordt met 6 tegen' 5 stemmen aangenomen. Het bedrag der zekerheidstelling voor den gemeente ontvanger wordt op f8000 gesteld. Aan de orde is benoeming gemeente-ontvanger. De voorz. wenscht de openbare zitting een oogenblik te schorsen. Dhr. de Pries-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1