DE ZEEUW TWEEDE BLAD. rf Gemeenteraad van Goes. VAN DONDERDAG 30 APRIL 1925. No. i77. Pr'mse8se Verjaardag. De 30e April is reeds lang een jubel dag voor heel ons volk geworden. riet wekt alom in den lande vreugde dat de jeugdige levenskracht van onze Prinses zich zoo gelukkig ontwikkelt. Toen zij laatst in ons midden was, in het keurig, kleurig gewaad onzer Zuid- Bevelandsche maagden, heeft zij aller har ten als het ware gestolen. Zij maakte een indruk van degelijkheid en fermiteit. En nog rust met welgevallen aller oog op de groep onzer Goesche meisjes, met in haar fiere houding de beminde Kroonprinses in het midden. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland, en de kennismaking met „ons Juliaantje", zoo voor enkele jaren als in den laatsten tijd heeft den band van het Koninklijk Huis en inzonderheid van onze Prinses aan onze Oranjelievende Zeeuwen onge meen versterkt. Haar kloeke verschijning 'zal vooral het jonge geslacht blijven boeien. En nog lange zal in de woningen, van aanzien lijken en geringen, vooral op haar ge boortedag met achting van haar worden gesproken, en voor haar kostbaar bezit worden gedankt. Onze Prinses is thans haar zeventiende jaar ingetreden. Naarmate de datum van haar meerder jarigheid nadert, zal van haar krachten veel worden gevergd. De omvang van het onderwijs zal steeds meer worden uitgebreid, om ten slotte schier alles te omvatten wat ook op het Staatsleven, op de Vaderlandsche Historie en op het Volkskarakter licht werpt. Al meer zal ook dit Koningskind gaan ervaren, dat haar levein geen spel meel is, dat de tijden, die zij beleeft ernstig zijn, en dat om nu eens een volks term 'te gebruiken de laatste loodjes vooral het zwaarst wegen. Daarom wordt het te meer noodig dat het Nederlandsche volk haar omringt met zijn gebeden. Met zijn gebeden ook voor de Konink lijke ouders, de Koninklijke Moeder hel meest, die bij de praclische opvoeding hunner dochter allermeest op het oog hebben de grootsche taak, die dit Kind in de toekomst, zij het spade! onder God delijke leiding wacht. God zegene deze poging. Hij sterke onze Prinses bij haar veelzijdige studiën. Hjj bekwame haar onderwijzers. Hij ver blijde het Koninklijk Echtpaar met een gewenschte uitkomst, die bevorderlijk is aan de eer Zijns Naams, het heil der Prinses en het geluk van het Nederland sche Volk! Onze eenheid. Met instemming lazen wij in de „N. Prov. .Gron. Crt.": Eenheid is voor een politieke partij van zeer veel waarde. De noodzaak der eenheid kan aan verschillen het zwijgen opleggen. Maar veel beter is het, als zij van zelf voortspruit uit eenheid van geest en eenheid van zin. Zulke eenheid ver toont, Gode zij dank, tot nog toe ons partijleven. En onze deputa ten vergadering gaf daar van het meest krachtige bewijs. Het antirevolutionaire volk heeft steeds een groote vrijmoedigheid getoond, als het er om ging zijn meening ook over zijn voormannen te zeggen. Dit bleek ook op de deputatenvergadering, toen daar een van de broeders een opmer king maakte aan het adres van het Cen traal Comité, waar hij meende, dat een enkele vergadering niet voldoende was bezocht. De heeren zijn er voor aange wezen, zeide hij, en als er geen nood zakelijke verhindering is, moeten zij zor gen er te zijn. :Men meene ook niet, dat er- in ons partijleven geen menschen zijn, die niet wel eens hebben geprutteld tegen door minister Colijn voorgestelde en doorge zette maatregelen. Men voorspelde dan ook, dat het er in de antirevolutionaire partij geducht spoken zou. De socialistische pers deelde aan zijn „bewust" publiek, dat veel onzin kan verdragen, gedurig mede, dat er bij de anti-revolutionaire mannen zoo'n angst be stond voor hun kiezers. Wij begrepen dit gepraat. Zulke schrij vers leggen hun eigen hart bloot. Zij zeggen eigenlijk: als wij zoo onzen plicht hadden gedaan, wat zou men ons dan de ooren wasscben, want onze taak is niet 't belang van het land te zoeken, maar de kiezers te behagen en dan natuurlijk voor al die kiezers, die hun eigen belang steeds op den voorgrond plaatsen en den groot sten mond opzetten. De deputatenvergadering heeft voor vriend en tegenstander doen zien, hoe onze partij tegenover de dingen van het politieke leven staat. Onze partij heeft gevoeld, dat er groot werk was te verrichten in het belang van het land. Zij heeft daartoe het offer van algeheele toewijding mogen brengen. Dat vraagt zij ook van haren leider en van hare voormannen. Als zij in dit op zicht niet hadden pal gestaan, dan zou er op de deputatenvergadering stellig me lig hard woord zijn gevallen. Maar thans leefde er dank in aller hart voor de rijke genade, die onze God ons ook in ons politieke leven schonk. in ons partijleven, evengoed als in an dere groepen verschillende opinies om trent allerlei dingen- Maar boven alles staan de groote dingen van ons politieke leven, boven alles staat onze dure roe ping voor ons volk, boven alles de rijke taak die onze God aan de antirevolutio naire partij gaf om te getuigen voor Zijn ordinantiën en den geest van het ongeloof te weerstaan. En dit besef van dure roeping smeedt tot die wonderbare eenheid aaneen, die onze ziel zoo verkwikt en die den tegen stander een raadsel is. De deputatenvergadering is de inzet voor den politieken kamp bij de stembus- Zjj er in allen kring getrouwheid, een ijverig arbeiden en getuigen voor de goede beginselen. Zoodat wij allen kunnen zeg gen, als de stembus dichtgaat: wij heb ben onzen plicht gedaan. Aan voorspellingen doen wij niet mee. Wij kennen den weg Gods niet. Voor ons komt het er maar op aan of wij hebben gedaan wat wij konden doen. En daartoe zetten wij ons thans. Weer in groote eenheid. Opmerkelijk. Hoezeer de arbeid van onzen leider als minister van financiën in breeden kring van ons volk warme instemming heeft gevonden bleek o.m. uit de wijze, waarop in het tijdschrift: „Stemmen voor waar heid en vrede", waarin Dr Bronsveld zoo lange jaren het optreden der anti-revo lutionaire partij bestreed, thans over on zen leider geschreven wordt. De bekende kroniek wordt thans ver zorgd door Dr de Vrijer. En deze schreef nu: „De verkiezingen voor de Tweede Ka mer zijn bepaald op 1 Juli. Ondanks dien naderenden datum gaat de heer Colijn voort met krachtige hand het meest ge voelige departement te leiden. Wanneer wij op de financieele krampen in Frank rijk letten, moet de stoere gang van den Nederlandschen minister van financiën onzen eerbied ontvangen. Ik heb zijn rede van den vierden Maart in de Eerste Ka mer nog eens doorgelezen en acht dat klare, rustige taal van een man, die het roer goed vdst houdt, en het ook na den eersten Juli in handen moge houden." Ziedaar een oordeel, waartegen nie mand iets kan inbrengen. En wat den wensch betreft, er in ge uit, terecht noemt de „Rotterdammer", waaraan wij het citaat ontleenden, die voor dit tijdschrift merkwaardig en ver blijdend- Een verrassende mededeeling. Minister Colijn heeft deze week in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd, zoo belangrijk, dat zij niet alleen in ons land velen verbaasd en verheugd heeft, doch ook in hot buitenland de aandacht zal trekken, en met name in die landen, met welke wij handel drijven, met be langstelling zal worden vernomen. De verklaring komt hierop neer: in de eerste plaats dat ontheffing is verleend van het verbod tot uitvoer van goud en gouden munt; in de tweede plaats dat de Koninklijke Besluiten, die het verbod behelzen, binnenkort zullen worden in getrokken; zoodat de door de verbods ontheffing (dispensatie) voorloopig in getreden toestand een definitieve, een weer altijddurende staat te worden. Men krijgt dan derhalve den toestand van vóór 1914 weer terug: de gouden munten worden weer standaardgeld, en ons ruilmiddel komt weer op zijn vaste, waarde. Voor het binnenland zullen nog geen gouden muntstukken worden aangemaakt, maar men kan er dan toch weer mee tiaar het buitenland gaan. Nederland heeft zijn crediot terug en geniet de eer de eenige te zijn, die met Amerika, Australië, Nieuw Zeeland en Engeland tot den gouden standaard is teruggekeerd. Een en ander is zelfs niet. zonder overleg tusschen de beide landen aan do Noordzee geschied. Immers Churchill to Londen en Colijn te Den Haag legden voor de volksvertegenwoordiging van hun land een gelijksoortige verklaring af. De Erf1 gelschc minister wees er zelfs op, dal Nederland en Engeland tegelijk tot dezen zelfden maatregel waren overgegaan. Dit resultaat kan niet hoog genoeg wor den aangeslagen. Menschen uit alle par tijen volksmenners en kleurenblinden natuurlijk uitgezonderd zullen zich er over verheugen. 't Is waar, velen zullen blijven klagen over den duren prijs, voor wat henzelf aangaat, tot welken deze mooie uitkomst werd gekocht. Hen moge de tegenstelling Neder- land-Engeland en België-Frankrijk troos ten. In laatstgenoemde landen word 't ge neesmiddel nog met gevonden of aan vaard, al roept men ook dat de franc niet meer mag dalen. En intusschen gaat de oeconomische toestand steeds meer achteruit; terwijl ten onzent en bij «onze overburen allengs verbetering intreedt. Voor onzen handel en het ruilverkeer is het vertrouwen in de gaafheid van onzen gulden noodzakelijk. Dat dit ver trouwen weer bestaat en toeneemt, is een feit, hetwelk wij niet genoeg kunnen waardeeren. Minister Colijn heeft zich van te voren het plan voorgesteld, waardoor ons land tot dien toestand kon geraken. Met groote energie heeft hij 't doorgezet; het her stel van de vaste goudwaarde is nu voor hem de kroon na zeer zwaren strijd ver kregen. Gisteravond vergaderde de Gemeente raad van Goes. Allen aanwezig. Voorzitter de Burgemeester, die met gebed opent. Ingekomen zijn o.a. de volgende stuk ken Adres van de Kamer van Koophandel i.z. maatregelen met betrekking tot den verkoop van buitenlandsch vleesch. Ver slag Gezondheidscommissie zetel Goes. Schrijven van dhr. D. C. W. Meijer dat hij het perceel tuingrond achter zijn huis niet huren wil op de door den Raad ge stelde voorwaarden.x) Agenda en verslag Waterleiding-Mij. „Zuid-Beveland". Ver slag Bank voor Ned. Gemeenten. Ver schillende goedkeuringen door Ged. Sta ten van raadsbesluiten. Proces-verbaal op name kas en boeken gemeente-ontvanger e. a. Besluit van Ged. Staten i.z. de vast stelling van de rekening 1923 van den Keuringsdienst van Waren. Het vvinstsaldo bedraagt f 13.833,lCB/g. Hieraan is toege voegd een staat van bedragen, welke door de verschillende kringgemeenten te veel zijn betaald en derhalve in mindering komen. (Voor Goes f234,09.) Verslag „de Rnyterschool' 'te Vüssin- gen. Rekening en verantwoording' van het Fonds der Vereen, van Werklieden. Ten slotte een schrijven van mej. J. A. Rooze-geb. Nagclkerke, welke vrouw bij het ongeluk met het plankier tijdens het Kon. Bezoek zoodanig werd gewond, dat ze waarschijnlijk levenslang invalide zal blijven. Ze vraagt van den Raad een schadeloosstelling van 1' 1000 wegens le venslange invaliditeit en f200 voor ver bouwing van haar woning, omdat ze gteien trappen kan klimmen. Dit. stuk wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. De andere stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 1. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Toegestaan. Ingebmikgeving van grond in het Biee- kerstraatje (de Chr. Bewaarschoolvereen. wordt mede-gebruikster). Aangenomen. 3. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van grond, gelegen in de voor malige Zoute Vest, aan M. Landman en A. Jobse. Dthr Grucq wil voor eén jaar verpachten en dan uitgifte in kleine ge deelten, bij wijze van volkstuintjes. Dhr v. d: Bout zegt, dat voor de omwonenden do gelegenheid daartoe is geopend geweest maar 'de animo was verbazend gering. Dhr Goedbloed meent, dat men zich had kunnen wenden tot de vereeniging voor volkstuintjes, al heeft spr. nooit gehoord, dat er gebrek aan gpond voor deze tuintjes is. Het voorstel wordt aangenomen. 4. Verzoek van de N. V. „Acetylena" om een benzinepomp te mogen plaatsen op gemeentegrond aan den Keizersdijk. Toegestaan. 5. Werkverschaffing. Die voorz. stelf voor, dank te betuigen aan het Burg. Armbestuur voor de verleende mild» tege moetkoming in de kosten van werkver schaffing. Dhr Crucq kan zich daarmede niet vereenigen. Wat tot stand is geko men, is productief werk. Het was niet noodzakelijk, dat het Armbestuur zulk een groot bedrag beschikbaar stelde. Productief werk moet de gemeente betalen. De voorz. wijst er op, dat hét een voor recht is, dat het Burg. Armbestuur zoo ruim in het geld zit en ook, zoo welwillend is te helpen. Aari andere gemeenten kost de werkverschaffing veel geld. Dhr Crucq meent, dat het niet op den weg van de gemeente ligt, de stad te verfraaien ten koste van liet Armbestuur. Dhr van Poel geest zegt, dat het 'Tot stand gekomene niet in den vollen zin productief werk is. dan was het zeker op goedkoopere wijze tot stand gebracht. Maar nu was liet hoofddoel toch: werkverschaffing. Dlhr Goedbloed vindt de getroffen oplossing prachtig, maat' toch is niet do juiste weg gevolgd, want. bij de to werk gestelden waren weinig cnsis-wcrkloozen, zoodat het Burg. Armbestuur hier zeker een groote taak had. Het voorstel wordt aan genomen. (Tegen dankbetuiging aan het Burg. Armbestuur de S.D.A.P.-ers.) 6. Voorstel tot verhuring van grond als tuingTbnd vóór de woningen aan den Stationsweg. Dhr Crucq vraagt, of de bewoners, voor wier woningen de sloot reeds lang is gedempt, nu ook moeten betalen. Die voorz. zegt, dat die bewoners zelf de kosten van demping hebben be taald, dus hier buiten vallen. Dhr Crucq vreest moeilijk heden met de bewoners. Zullen ze allen genoegen nemen met de te plaatsen hekwerken? Die voorz. meent, dat een oplossing wel gevonden zal wor den. Dhr Crucq wil de kosten leggen op do verhuurders, in plaats van op de huurders. Dhr v. d. Bout acht de kosten gering. Over 't. algemeen zijn de bewoners zeer met den nieuwen toestand inge nomen. Dhr Vieuings zegt, dat deeige- n a. a r s der huizen huurders worden, dus dat er wel geen moeilijkheden zullen komen. Het voorstel wordt, aangenomen. 7. Verzoek van den heer F. C- A. Hoornick om in pacht te mogen hebben een stuk grond aan den Oosthavendijk. Toegestaan. 8. Verzoek van de Ned. Middernacht- zc-ndingvereeniging om subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken Dhr v. Poelgeest brengt hierbij het Raads- gebed ter sprake en meent, dat dit door de veranderde Raadssamenstelling geen zin meer heeft. Eerbied voor de gods dienstige beginselen van anderen weer houdt hem echter een voorstel tot afschaf fing te doen. Dhr Goedbloed wil gaarne een debat over het Raadsgebed voeren, maar kan D De voorzitter deelt mede, dat voor het koopen van dezen grond reeds t.wee aanvragen zijn ingekomen. zich niet begrijpen, wat toch Jeze zaak met bedoelde subsidie te maken heeft. Dhr van Poelgeest zegt, dat het adres niet aan alle gemeenteraden wordt ge zonden, maar o.a. aan Goes. Vandaar zijtn opmerking. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 9. Voorstel tot wijziging der verorde ning, regelende de subsidieering der bij zondere bewaarscholen (betreffende kin deren uit andere gemeenten). Aangenom. 10. Voorstel tot wijziging der verorde ning op het financieel beheer van het gemeente-gasbedrijf. Aangenomen. („Noodgedwongen" interrumpeeren en kele leden.) 11. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening ten behoeve van werken in het belang der openbare orde. Dhr v. Poel geest vraagt, waarom er nu weer nieuwe verordeningen moeten komen. Weth. Süe- gcr zegt, dat deze verordening juist ge maakt is ter wille vau de gascommissie. Hel voorstel is in twee vergaderingen der gascommissie behandeld. Dhr van poelgeest herinnert het zich niet. Dlhr Buis wil omschrijlvea), dat schade aan wegen, enz. bij het leggen van buizen moet worden vergoed. Dhr Goedbloed zegt, dat een uitspraak van den Hoogen Raad zóó duidelijk is, dat de gemeente besturen in 'I vervolg wel voorzichtig zul len zijn. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1925. (Hieruit blijkt, dat de verbouwing der Vakschool voor Meis jes f 25.000 heeft gekost, welk bedrag uit een leening gevondei^ is.) Aangen. 13. Voorstel tot wijziging der begroo ting van het Grondbedrijf voor 1924. Aan genomen. 14. Idem voor 1925. Aangenomen. 15. Vaststelling van het kohier der Hondenbelasting, dienst 1925 (f 1068 voor 267 honden). Geen discussies. 16. Voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatse lijke Inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1925/1926. (B. en W. stellen 1,05 voor, vorig jaar was 't 1.15). Aangeno men. 17. Aanvrage van het Bestuur der R.-K. Meisjesschool om beschikbaarstel ling van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen en sclioolmeubelen. Toege staan. 18. Begrooting van het Gasthuis voor 1925 (ontvang en, uitgaaf f202.078.25). Geen opmerkingen. 19. Uitgifte van consenten tot het vis- schen in het gemeentelijk visehwater a f 1.50. Goedgekeurd. 20. Verzoek van de heeren J. M. van Riet en C. H. Blanker oin een bijdrage in de kosten der door hen verrichte dem ping van een sloot aan den Westwal. B. en W:. stellen voor dit niet in te willigen. Dhr Crucq vraagt overleg tus schen B. en W. en „de Ambachtsschool" en de Doopsgezinde kerk om het laatste stukje sloot aldaar te dempen. Dhr de Looff zegt, dat er in de laatste vergade ring van de Ambachtsschool reeds over gesproken is. Dhr Goedbloed zegt, wan neer dit overleg slaagt en de gemeente aan Ambachtsschool en Doopsgez. kerk fin. Steun geeft, dat dan ook te Overwe gen is, aan v. Riet en Blanker alsnog een bijdrage te geven. De voorz. zegt, dat men het in gedachten kan houden. Dhr Labrijn zegt, dat de nu verrichte dem ping een zuiver particulier-, eigen belang is, maar dat verdere demping in 't alge meen belang zou zijn. Dhr Stieger zegt nog, dat de nu verrichte demping juist verdere demping noodig zal maken. Dhr Goedbloed merkt nog op, dat particulier belang tevens algemeen belang lean zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 21. Voorstel tot het doen aanbrengen van een nieuwen motor in do motorspuit der brandweer en tot het aanschaffen van eenïg nieuw materiaal. Dhr, v. Poel geest heeft als technicus bezwaar tegen ,'n pingkraan in 't waterleidingnet. En nu heeft een ziiig-perspomp eigenlijk dezelf de werking als zulk een plugkraan. Van daar het bezwaar van de Waterleiding- Mij. Dhr Labrijn merkt op. dat de firma aan wie men het werk wil gunnen, zoo veel duurder was dau dé andere concur renten. De Voorz. meent dat men het beste kan doen repareeren. bij een be kende firma in brandbluschmaterialen,* die zelf maakt en repareert. Dhr v. Poel geest vindt het. zacht uitgedrukt, dat de motorspuit den laatsten tijd slecht functioneerde. Volgens Spr. heeft ze nooit gewerkt. Ook hoeft Spr. bezwaar te gen de garantie voor on bepaalden trjd. Dan blijft men altijd met die motor zitten. S.pr. is tegen liet oplappen van het oude materiaal. We moeten het beste nemen, wat er is n.l. een auto-brandspuit. Dhr Eckliardt meent, dat te Middelburg de motorspuit wel op de waterleiding werkt. Ook vindt spr. dat omschreven moet zijn, dat een motor ingeloopen moet zijn voor men ze accepteert. Proefdraaien is niet voldoende. De voorz. acht de firma Bickers toch niet de eerste de beste. Ook meenen B. en Wj. op grond van technische adviezen dat de motorspuit in goede conditie te brengen is. De techniek gaat altijd voor uit. Een auto-brandspuit is misschien straks weer niet volwaardig. Dhr Buis merkt onder hilariteit opi, dat B. en Wi. zeggen, dat de spuit voor f 1995 te Goes wordt geleverd eu later wordt er nog f 18 bijgeteld voor „heen en weer zenden". Dhr Crucq vraagt of het onmogelijk is, dat iemand uit Goes deze leverantie doet. De voorz. meent, dat men het beste af is met de fa. Bickers. Dhr v. d. Bout zegt: er is overal geïnformeerd. Dhr Crucq ontkent, dat men in Goes bij alle firma's heeft geïn formeerd. De voorz. weet niet, of ei' in Goes wel iemand is, die zulk een spuit kan monteeren. Ook het chassis van de spuit moet veranderd worden. Dus moet men weer in handen van anderen vallen. Dhr v. d. Bout meent, dat men met deze reparatie wel kan volstaan en wijst op den grooten steun der waterleiding bij een brand, zoodat de motorspuit pas in de 2e plaats komt. De voorz. zegt, dat er waar schijnlijk nog een prijsopgave zal ko men van de door de brandweerdirectie gevraagde schelinrichting. Ook is nu goed. geregeld, hoe in geval van brand moet gdliandeld worden, al of niet luiden, enz. Ook zal in de beide bouwplannen voor voldoende slangen worden gezorgd. Dhr. v. Bommel v. Vloten en Labrijn bestrijden het voorstel-v. Poelgeest. De laatste noemt hot zelfs baldadig, zulk eon uitgave te doen. Dhr Eckhardt begrijpt den heer v. Poel geest, „de man van "de waterleiding", niet. Dhr v. Poelgeest is juist voor een autobrandspuit, omdat hij ook de gebre ken van de waterleiding kent. De water leiding kan toch juist afgesloten zijn, als ér eens brand is? Goes heeft dank zij de waterleiding een zeer goedkoope brandweer gekregen (de brandkranen heeft Goes b.v. gratis gekregen) en nu moet er niet geaarzeld iets degelijks aan te koopen. Zijn voorstel wordt echter niet ondersteund. Op verzoek van den heer Cruc.q wordt de beslissing over dit punt aangehouden. Nu volgt van kwart voor 9 tot 10 u. 20 besloten vergadering. Bij heropening blijkt dhr Goedbloed de vergadering te hebben verlaten. Het punt brandweer komt weer ter sprake. Dhr Crucq blijft bij zijn meening, dat de Brand weerdirectie ook bij andere ingezetenen prijsopgave had moeten vragen. Het voor stel wordt aangenomen met de stem van den heer v. Poelgeest tegen. 22. Voorste] tot benoeming van een scheikundige aan den Keuringsdienst van Waren. De aanbeveling bestaat uit de hee ren P. Post te Leeuwarden en Ir E. Th. Leemans te Haarlem. Benoemd wordt dhr Post met alg. st. en wel met ingang van 1 Juni en voor den tijd van 1 jaar. Rondvraag. De Voorz. vraagt toe stemming aan den Raad om morgen een telegram van gelukwenscli te zenden aan H. K. II. Prinses Juliana. Dhr Crucq acht dit een beetje comedie. De voorz. vat dat niet zoo op. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen der S. D. A. P.ers tegen. Dhr Crucq vraagt naar liet stuk grond aan het Schipperswegeling. Daar is door verschillende personen' maanden geleden aanwijzing van rooilijn gevraagd. Tot lie den' is nóg geen antwoord gekregen. En intusschen ligt een stuk grond braak. De voorz. zegt, dat dit wacht op de goed keuring van het bouwplan. Aan B. en Wi. is maar .één aanvrage bekend. De voorz. zegt verder, dat de secreta ris bezig is de stukken door te werken rover den ophaaldienst bijl de belastingen en noodigt den heer Crucq uit, daarvan eens inzage te komen nemen. Dhr v. Melle zegt, dat indertijd op do begrooting van den Keuringsdienst een post is gebracht voor een auto. Ged. Staten keurden dezen post niet goed. Nu blijkt, dat hel gebruik van motorrijwielen voor de keurmeesters schadelijk en ge vaarlijk is. Waar tegenwoordig de auto's zoo goedkoop zijn, kan het financieel be zwaar zoo zwaar niet meer wegen. Kan bij de c.v. begrooting daarmede niet ge rekend worden? De-voorz. antwoordt, dat indertijd door Ged. Staten is toegestaan, dat zoo noodig telkens een auto mag worden gehuurd, als b.v. de wogen slecht zijn. Dhr. v. Melle zegt zijn inlichtingen van een keurmeester te hebben. De voor zitter meent, dat deze de kwestie met den Directeur had moeten bespreken. Dhr v. 'Melle meent, dat de Fordjes goed koop en in het gebruik „taai" zijn, ge tuige de auto van de waterleiding. Dhr v. Poelgeest zegt, dat deze haar tweede Fordje reeds heeft en ook nog een an dere auto, maar dat alle waar naar zijn geld is. Dhr Crucq merkt op, dat het hoekhuis in de Kerkstraat verkocht is. Hadden B. en W. in dezen niets kunnen doen teneinde daar het gevaar op dien hoek te verminderen? De voorz. zegt, dat de directeur van gemeentewerken een onderhoud heeft ge had met den kooper. Deze is niet onge neigd tot onderhandelen, als het nieuwe Bouwplan er is. Dhr y. Poelgeest betreurt het, dat dhr Verstrenge (Voorstad) van B. en W. toe stemming tot. verbouwing heeft verkregen. B. en W. hadden dien hoek kunnen verbe teren met 'toog op 'tverkeer. Dhr Rot huizen zei aan Spr. het er maar door te hebben laten gaan. Nu staat die hoek er wel 50 jaar of langer iu den weg. Waarvoor hebben we anders een bouw verordening Daarna sluiting. Do Stomplicht. Naar verluidt zeu dezer dagen de in diening te verwachten zijn van het wets ontwerp tot aanvulling der Kieswet, waar bij degenen die tegen stemplicht gewe tensbezwaar hebben, van den stemplicht worden vrijgesteld. ..Inspectie. In een dezer 'dagen te verschijnen le gerorder wordt meegedeeld, dat in 1925 aan het onderzoek, bedoeld in art. 41, derde lid der Dienstplichtwet, worden on derworpen 'de tot de landmacht behoo- rende groot-verlofgangers der lichtingen 1912 en 1916.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 5