Oit de Pers. Telegrammen Laatste Berichten. Openssare Verkopingen ge Ver- uacMmpa. Aanbestedingen. Maar ik heb zooveel geld mei, schreeuwde de onfortuinlijke zondaar. Dian dadelijk 30 dagen hechtenis. Vol gende zaak. Droevig. Inzake den moord op de tienjarige Joanna Anne, die, zooals wij reeds bericht hebben, met verbrijzel den schedel in een rhododendronboschje gevonden is op geringen afstand van liaar woonplaats Crowborough (Eng.) lieeft do politie den vermoedelijken dader reeds gearresteerd. Omdat uit de lijkschouwing gebleken was, dat het kind niet aangerand was, hechtte de politie groot gewicht aan de verklaring van een dame, die mede gedeeld had, da.t een jonge snuiter haar den dag voor den moord een tail bloe men op den openbaren weg ontrukt had zonder ©enige naspeurlijkc reden. Na eenig verder onderzoek in die richting kon do politie zich beperken tot da on middellijke omgeving van het kind en na het vinden van een paar met bloed be smeurde schoenen, werd George Jeffrey een jongen van 15 jaar en 7 maanden, gearresteerd. Hij is thuis bij' zijn ouders, die evenals de ouders van het slachtoffer in betrekking zijjn op het kasteel Bridge. Hij is tuinmansjongen en misschien niet volkomen normaal. Zijn vader had een werkzaam aandeel genomen bij het op sporen van het vermiste meisje en de ouders waren als lamgeslagen toen zij1 de gevangenneming van hun zoon. ver namen. Een geheimzinnig geval. In Frankrijk houdt men zich bezig met het plotselinge overlijden va,n den 24-jarigen graaf Gerard Guy de M.ontefiore, een be kend sportman-millionair, te Asnfères bij Parijs. Met zijn verloofde bracht hij een bezoek aan zijn aanstaande schoonzuster, die tc- Asnières woont. Den volgenden morgen dejeuneerde hij te haren huize en ïeed naar Parijs, waar hij met zijn oom de lunch gebruikte. Na afloop daarvan reed hij weer naar zijn verloofde om een auto tocht met haar te maken. Onderweg zeide hij tdt haar: „Ik word blind". Vóórdat hij thuis was. was hij1 ernstig ziek en vóórdat de doctoren kwamen, was hij overleden. Een der dokters verklaarde, dat do patiënt tengevolge van hartverlamming was overleden, maar ©en poiitiedokter, die het lijk onderzocht, meende een andere doodsoorzaak te moeten aannemen Bij een post-mortem-onderzock werden nu sporen van vergift gevonden. Het was bekend, dat de familie van den graaf zeer tegen zijn voorgenomen huwelijk gekant was en deze kwestie zou de graaf gedurende de lunch met zijn oom bespreken. Die verloofde beweert, dac de graaf, toen hij ging sterven, tot haar gezegd heeft: „Wanneer ik niet met mijn oom geluncht ha:d, zou ik zeggen, dat iemand mij vergiftigd heeft." Later wordt nog gemeld: Het mysterie is een nieuwe faze inge- ytreden en wel doordat op een grasveld van zijn kasteel te Dompierre een geheim zinnige vliegmachine is neergestreken, die evenwel onmiddellijk weder vertrok toen het nieuwsgierige dienstpersoneel kwam toeloopen. Juist toen de ontboden ge neesheer ter plaatse verscheen, is de graaf overleden. Men bemerkte daarop, dat zijn armen de sporen droegen van injecties met verdoovende middelen, wel ke erop schijnen te wijzen, dat de graaf een bijzondere behandeling heeft gevolgd. Uitlevering van Brieidée. Gistermorgen is Bridée, directeur van de Brusselsche Bank, uit Engeland te Hoek van Holland aangebracht, van waar hij naar Amsterdam werd vervoerd, waar bij ter beschikking van de justitie wordt gesteld. - Kieiue oorzaken./.. In een winkelzaak te Amsterdam was een rei ziger op bezoek, die toen een door hem getoonde oelluloid-kam in brand ge raakte de brandende kam in een kist, geheel met kammen gevuld, wierp. In ee*n oogwenk stond de inhoud der kist in lichte laaie. Door personeel Werd de kist op straat gezet, waar me vlammen meters hoog er uit oplaaiden. Een paard, voor een goederonkar gespannen, dat zich plotseling voor het vuur gesteld zag, schrok hevig en trok den wagen naar den kant der tramrails, juist op het oogenblik, Jat een 'motorwagen kwam aanrijden. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing. Do voerman, door den schrik overvallen, viel op straat en moest in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De vrachtkar werd ge heel vernield en do tramwagen werd ern stig beschadigd. Het brandje was spoe dig gebluscht. Moordaanslag. Dinsdagavond omstreeks 10 uur kwam de heer F- J. V. van een vergadering der Coöp. vereen. De Volharding, waarvan hij secretaris is, welke gehouden was in het gebouw der vereeniging in Den Haag. Hij zou te voet naar zijn woning in de Schalkburgerstraat gaan, maar ging eerst zijn vrouw afhalen, die een bezoek had gebracht aan hun getrouwde dochter in de Reitzstraat no. 53- Toen hij daar had aangebeld, stond plotseling een man voor hem, in wien hij herkend© J. van V., de vroegere bak kersknecht van De Volharding1. Deze man loste a bout portant een schot op hem. Blijkbaar was de dader den heer V. na- gelcopen, doch deze had daarvan niets bemerkt. Door het vallen van het schot ontstond een tumult, waarvan de dader gebruik maakte en den haal nam. De getroffene zette hem nog na, doch moest dit spoedig opgeven wegens bloedverlies. Het bleek, dat de heer V- getroffen was in den linkermondhoek. De kogel ging door den mond, raakte de tong, schoot een kies uit en zette een anderen kies dwars op den kaak. De heer V. kon niet spreken. Hij werd door den gemeen telijken geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis gebracht, waar hij voorloopig behandeld werd. Den nacht kon de go treffene thuis door brengen, doch gister morgen oordeelden de dokters zijn op neming in het ziekenhuis noodzakelijk. Gistermorgen kon de heer V- een weinig spreken en werd hij gehoord door den commissaris van politie. Voordat de re cherche ter plaatse kon zijn, was de dader zich reeds komen aangeven aan het politiebureau, waai' hij binnenkwam met in de hand zijn revolver, waarop nog vier scherp© patronen zaten, van V., di© ■een zenuwpatiënt is, werd onmiddellijk opgesloten'. Hij verklaarde, dat hij sinds jaren een wrok heeft tegen den heer V-. wegens het feit, dat 'hij ontslagen was en onrechtvaardig, naar zijn inzien, gepen sioneerd door de coöperatie De Volhar ding. Iiij achtte de heer V. de oorzaak van dit ontslag. Die dader is gehuwd en va,der van vier kinderen. Smokkelen. Aan de grens bij Bellingwoilde zijd gisteren 50 schapen, die over de grens werden gesmokkeld, door rijksambtenaren in beslag genomen. De vervoerder II. werd gearresteerd. Even t el f o, neer e n. Zekere G. te Leiden verzocht gisteren aan den heer K- aldaar, even te zijnen kantore te mogen telefoneeren, wat werd toegestaan. Nadat G. vertrokken was, bemerkte de heer K., die zich tijdens bet telefoongesprek even had verwijderd, dat uit een lessenaar een portefeuille met f 145 was wegge nomen. Hij deed hiervan aangifte bij de politie, die G. fouilleerde en de portefeuille met inhoud in zijn bezit vond. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. -De kindermoord in een Neder- landsoh gezin te Londen. Men meldt uit LondenDe instructie in de zaak van J. L., den 27-jarigen Nederlander, die op 11 April zijn vrouw overviel, zijn beide kinderen ver moordde en vervolgens zelfmoord pleegde door uit het venster te springen, werd Dinsdag ge sloten. De 'jury was van oordeel, dat de man inderdaad zijn twee kinderen vermoord en dat zichzelf van kant gemaakt heeft, een en ander als gevolg van een geestelijke afwijking. Zij keurde het beleid van den politieconstabel Edden goed. De weduwe verklaarde, dat haar echtgenoot glasblazer was geweest en langen tijd geen werk heeft gehad. Op 10 April had hij zich zeer terneergeslagen getoond. Daarna was hij in een vlaag van waanzin haar en haar kinderen te lijf gegaan met het reeds bekende gevolg. Het onweer. Dinsdagmiddag sloeg tijdens het korte onweder, dat boven Wasse naar woedde, de bliksem in het radiostation Meijendal aldaar. Verschillende lampen werden stukgeslagen en schade toegebracht aan en kele toestellen. Een begin van brand werd terstond gebluscht. De rattenplaag in Londen. Het rapport van den Gezondheidsdienst van Lon den over 1924 wijst uit, dat in het vorige jaar weder een groote slachting onder de ratten is aangericht. Hot gebruik van ver schillende soorten vallen heeft tot resultaat gehad, dat in één hotel in de afgeloopen drie en half jaar niet minder dan 2500 ratten slachtoffer zijn geworden. Doch ook de kat stelt lofwaardige pogingen in het werk om haar reputatie van erfvijand der rat -te her winnen en te handhaven. Verscheidene fir ma's hebben met deze rattenvangsters van beroep goede resultaten bereikt en er zijn firma's, die er voor de rattenvangerij 40 a 50 poesjes op nahouden. Naast Hameln heeft ook Londen nog zijn menschelü'ke rattenvangers, die in 1924 niet minder dan 21202 ratten wisten buit te maken. Slecht weer in Italië. De tem peratuur in Italië is zeer gedaald. Te Rome is zware regen gevallen, terwijl in Ancona en Verona hagelbuien vielen. De Appenijneu liggen onder sneeuw, hl Udine is het ver keer tengevolge van het slechte weer op talrijke plaatsen versperd. In een dorp zijn de kerk en 2 huizen ingestort. Vorst- en Insectenbest r ij ding. De Zweedsche ingenieur Jernberg heeft suc ces gehad met zijn proeven met kunstma- tigen mist en vergjftigd gas tegen sohade- delijke insecten. Hij heeft een uitnoodiging ontvangen om naar Brazilië en Argentinië te komen om met zijn uitvinding proeven te nemen tegen de sprinkhanen en zal waar schijnlijk dit aanbod aanvaarden. F. H. de Menté ver Loren. f DEN HAAG. V.D. Hedenmorgen is na korte ongesteldheid in den ouderdom van 64 jaar overleden het A.R. Tweede Ka merlid de heer F. H. de Montó VerLoren. De ter aardebestelling zal Maandag a.s. op Oud Eik en Duinen plaats hebben. (De lieer De Monté ver Loren werd 24 Maart 1861 te Utrecht geboren. Hij be zocht de Polytechnische school te 'Delft en werd in 1892 adjunct-commies aan het Departement van Waterstaat; en werd in April 1896 tot commies, in 1901 tot referendaris bevorderd. Na in 1903 te zijn belast met het beheer der afdeeling Spoorwegen, werd in 1906 benoemd tot administrateur dier afdeeling, welke func tie hij bleef waarnemen, tot hij door. het district Breukelen in October 1909 naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd. De heer Monté was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, van Oranje Nas sau en de Leopoldsorde van België. Hij was ook lid van de Bezuinigingscommis sie-Rink, in welke kwaliteit hij nog dezer dagen in de Kamer den minister van Wa terstaat ernstig bestrafte wegens de mis kenning van den arbeid dier commissie. Donderdag j.l. was hij nog in de Deputa- tenvergadcring. Daarna, blijkens bericht in de „Handelingen", is hij „licht onge steld" geworden. Zijn heengaan is een zeer groot verlies voor de A. R. partij, om meer dan een reden. Zijn opvolger is W. Warnaar Sr. te Sassenheim. De overledene was een zwager van ds C. R. van Lelyveld, een der vroegere Goesche predikanten.) ROTTERDAM- V. D. Dezer dagen kwam hier met een der groote stoomvaartlijnen aan een zending van 7 kisten, welke portretbusten heetten te bevatten. Het bleek echter, dat de inhoud uit cocaïne, morphine, etc. bestond. Een vreemdeling die de zending in ontvangst nam, om ze verder over zee te verzenden, en twee medeplichtigen werden aangehouden. De vreemdeling bleek te zijn de kantoorbe diend© A. W. uit Zurich. De medeplich tigen waren Canadeezen. Ze maken deel uit van een internationaal complot,- dat zich met den handel in verdoovingsmid- delon bezig houdt- De in beslag genomen partij vertegenwoordigt een waarde van f 200.000. PARIJS- V.D. De expres-trein Parijs- Boulogne is bij Amiens gederailleerd. Geen persoonlijke ongelukken. De mate rieel© schade is groot. LONDEN. V. D. Bij de manoeuvres te Malta is een vliegtuig in brand gevlogen en omloiog gestort. De bestuurder werd gedood, twee inzittenden bekwamen ern stige brandwonden. Middelburg, 30 April 1925. Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe 112f20.50. Verder geen no teering. Boter f 0.80, part. f 0.90, kipeieren f 5, part. f 6, eendeieren f 5.50, part. f 6.50. Veilingsvereen. Walcheren. Kipeieren f5f 5.20, eendeieren f5.30, ganseieren f 11f 15, kalkoeneieren f 8.20. MIDDELBURG. Door het Bestuur van den Polder Walcheren is heden aanbe steed: a. bet uitvoeren van werken tot verdediging van den onderzees chen oever tusschcn de1 dijkpalen 15 e.n 19 aan de Zuidwatering. Minste inschrijver dlir J. de Vries te Heemstede voor f 76870- b. 'de uitvoering der gewone onder- houds- en vernieuwingswerken aan de 4 wateringen in 5 perceelen. Minste in schrijvers: le perc. L. Minderhoud te Westkapelle voor f28594, 2e perc. J. Lindenbergh te Wemelding© voor f7670, 3e perc. A. A- de Wilde te Middelburg voor f 6260, 4e perc. L. Minderhoud voor f 99 80 ear 5e perceel dezelfde f 15884. BURGH. Gisteren werd aanbesteed het herstel van de door brand vernielde toren spits der Herv. Kerk. Minste inschrijver voor de massa fa Mosselman, en Korte- weg te lOo'ltgensplaat voor f11610- Het werk is niet gegund. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 April, 2.45 u. Berlijn 59.30—59.35 Brussel 12.6012.63 Parijs 12.99—13.01 Londen 12.073/4—12.077/8 New-York 2.492.4914 Mei. 1 Wemeldinge, inboedel, Kram. 1 Middelburg, inspan, Ittmann. 1 's-H. Arendskerke, inboedel, Pilaar. 5 Biggekerke, inboedel, Loeff. 5 en 6 Middelburg, inboedel, etc., No tarishuis- 5/9 Goes) heerenkleeding, enz., de Kok. 5 Goes, varkens, de Wilde Heijboer. 8 Borssele, afbraak, de Wilde Heij boer. 8 Colijnsplaat, beestiaal, diversen, Mar- kusse. 8 Middelburg, 'inboedel, enz., Blaupot ten Cate. Mei 1 's-H. Arendskerke, verbouwen open bare school, B. en W. 4 Rilland-Bath, bouwen dubbele arbei derswoning, Arch. Nieuwdorp. Om de vrije school. Dat het bewaren van het pa,nd ook de vrjje school betreft, wordt uit hetgeen in het kamp der tegenstanders tot ons komt, steeds duidelijker. Wij vestigden, aldus „De Standaard", de aandacht reeds op enkele belangrijke feiten. Zij worden treffend belicht door verschillende uit latingen. Wij willen voor ditmaal wijzen op een uit lating van een lid van den. Vrijheidsbond, mej. Westerman, die in een vergadering in Den Haag, volgens de verslagen in de bladen vertelde, dat het lager onderwijs in de laatste jaren niet ia, wat het vroeger waa. De pacificatie heeft allerminst tevredenheid gebracht. De schoolstrijd is thans verplaatst naar de gemeenteraden. De Vrijheidsbond handhaaft echter de gelijkstelling, wijl men geen anderen weg kan inslaan. Men zal er voorloopig niet aan tornen. Let wel: men zal er voorloopig niet aan tornen. Voorloopig niet. Heelemaal juist is dit niet. Want er is reeds aan getornd, maar zonder succes. Men blijft de gelijkstelling handhaven om dat er geen andere weg is. Zoo iets ais een zich neerleggen bij de „machtsverhoudingen". Misschien denkt men, dat wat niet is, nog kan worden. En dat is ook zoo, als ter Rchterzijde de waakzaamheid ontbreken mocht. Niet vergeten dus: voorloopig niet.... Een waardeerend oordeel. Het liberale „Utr. Dagblad" schrijft over de door Minister Colijn. gehouden Deputaten- rede „De rede, waarmede Minister Colijn Don derdagmorgen de deputatenvergadering der A.-R. partij heeft geopend munt uit door 'kloekheid van bouw en kloekheid van ge dachte. Dc heer Colijn heeft alle politiek dilettantisme, waar ons volk beu van is, als een waardeloos narrenpak in den hoek geworpen, en het'eene noodige op den voor grond gesteld: besef van den ernst van onzen tu'd. Deze rode wil binden. Binden aan het ge zag, binden aan de zedewet, binden aan het gevoel van verantwoordelijkheid. De rede is geen rakotspel met opvattin gen en meeningen, ze klimt stoer cn steil omhoog uit het beginsel en ze snoert de noodzakelijke zorg voor 's lands financiën aan de noodzakelijke nationale zelfbeheersching. Wie kritiek hebben op de onderdeelen van 's heeren Colijn's financieel beleid, mogen zich afvragen of niet de vastheid van over tuiging in dezen bewindsman, de fouten rijke lijk ^rgoedt. Meer dan ooit hebben wij in onze dagen de sterke vuist noodig, die re geert. De heer Colijn onderschat zijn taak niet. En liü deinst er evenmin voor terug, de waarheid onder het oog te zien. Hoezeer wij van onze niet-leerstclligo levens overtuiging uit, do dingen anders formulee ren en anders zien dan de heer Colijn in zijn rede, er zijn momenten in die rede, die ook tot de liberale harten hebben gesproken. UIT DJOGJA, Het Betronella-hospitaal jubileerde gisteren. In verband hiermee schreef de Hoefijzerredacteur van „Het Han delsblad" de heer Elout onderstaand van waardeering getuigend artikel. Be tronella?Vraag niet verder lezer, wie Be tronella is. Ik weet het niet en degenen, die het wèl weten, mogen het niet zeggen. Ze is een geheimzinnige, onbekende vrouw in Holland en het is haa,r petekind (zeer omvangrijk en welvarend en gevestigd te Djogja) dat dus óók Petronella, heet, dat dezer dagen jubelen zal. Want op 2,9 April wordt ze 25 jaar. Nu zonder geheimzinnigheidEen onbekende dame in Nederland heeft, vijf- en-twintig jaar geleden, de stich ting van het' zendingshospitaal te Djogja mogelijk gemaakt en naar haar voornaam is dat ziekenhuis genoemd. Ik ben er even geweest toen ik in Djogja was en heb geruimen tijd met Dr Öffringa gesproken. Wat hij mij vertelde, doodeenvoudig en rustig, zonder eenigen ophef, maar soms met ontroering, als hij over zijn voorgan gers Pruys en Scheurer sprak, heeft een sterken indruk op mij gemaakt. Het heeft mijn eerbied voor het prach tige pionierswerk van Dr Scheurer versterkt (wiens geestverwant ik al lerminst ben, maar wiens diepe waar achtigheid ik ook in zijn Kameradvie zen meermalen gewaardeerd heb) en mijn bewondering voor den medi sch e n arbeid der zending (wier gees telijk werk, juist in de Vorstenlanden, ik niet gansch zonder nadeel acht) eveneens bevestigd. Ik heb Dr Öf fringa verzocht, mij het verhaalde op schrift te willen brengen, hij heeft daaraan voldaan en wat hier volgt is aan zijn relaas ontleend. Het is een historie, die in den aanvang klinkt als het verhaal van een ware Jacobs- worsteling en een geschiedenis die doorloopend getuigt van een waar achtige Christelijkheid, van het Chris tendom der dienende daad. „De oorsprong van het hospitaal", zoo begint dr Öffringa, „dat thans zulk een uitgestrekt terrein op Groncüiokoesoeman beslaat, ligt op Bintaran. Daar is het, dat zich 17 Maart 1897 vestigde de heer J. G. Scheurer, aids. In opdracht der Hollandsclie Gereformeerde Kerken, na verkregen toestemming der Ilooge Regee ring, had hij; zich uit Poerworedjo hier heen begeven. „Reeds in 1893 was deze edele men- schenvriend, uitgezonden door de Ned. Geref. Zendingsvereeniging, op Java ge komen. Na eenigen tijd te Batavia ver toefd te hebben, vestigde hij zich te Poer woredjo. Van het kleine inkomen, dat de Zendingsvereeniging kon zenden, moest hiji daar wonen, leven met zijn gezin en zoo goed en zoo kwaad als liet ging polikliniek houden. Kort daarna is hij naar Solo gegaan, teneinde in het hart van het Javaansclie volksleven door het werk der barmhartigheid het Evangelie des Kruises te verkondigen. Daar' heeft hij geleefd met zijn gezin in de kam pong, in een Inlandershuis, daar heeft hij hulp verleend aan zieke Javanen, daar heeft hij soms gebrek geleden." Dr Öffringa vermeldt dan, hoe Dr Scheurer genoopt werd, Solo te ver laten, omdat hij als zendeling op trad. Aangezien echter de zending m Solo destijds niet was toegelaten, dunkt mij 's heeren Scheurer's ver banning uit Solo volkomen redelijk en kan ik dus niet het commentaar overnemen, dat (getuigend van andere opvatting) Dr Öffringa "er aan ver bindt. Hij vervolgt dan evenwel: „Scheurer ging terug naar Poerworedjo, met een bezwaard hart. Doch blijdere dagen volgden: In Djokja mocht hij zich vestigen. Een onbekende dame in Holland schonk f 10.000 voor den bouw en later nog f 5000 voor de inrichting van een ziekenhuis. „Daar er aanstonds geen geschikt ter rein voorhanden was, vestigde Scheurer zich op Bintaran, bouwde er öp zijn erf een eenvoudige pendoppe, waarin hij' een polikliniek begon. In Juli 1897 ving hij hiermee aan, toen kwamen er 10 a 15 patiënten per dag; 7 Augustus d.a.v: no teerde hij er 100 per dag. „In het eerste halfjaar werden er reeds 15.367 lijders behandeld, waarvan er twee overleden. Twaalf groote operaties onder narcose werden er verricht. „Een waardeerend artikel van dr Grone- man, geplaatst in „De Locomotief" van 21 Januari 1898, gaf aanleiding tot een geestdriftig gestelden brief, gericht aan den schrijver, van de hand van den -des tijds zeer invloedrijken regent van Demak, die ook tot de meest ontwikkelden van zijn volk behoorde: R. M. A. Iladiningrat, die Scheurer's inrichting ging bezoeken, vervuld als hij was van het ideaal, zijne landgenooten op die wijze te zien helpen. „En dr Scheurer heeft, door zijn vrien- dolijk-rustig optreden dat vertrouwen on- voorwa.ardelijk gewonnen. Gaven de Jar vanen hem niet den naam, den eerenaam „Dokter Toeleng? (Dokter Toeloeng be- toekent letterlijk: D'e dokter die helpt- Het was bedoeld zoowel als: de offervaardige" alsook als: de wonderdadige werker.) Zelfs vanuit Madicen kwam men tot hem. m „Intnsschen had de Sultan begin 1898 een terrein op Gondhokoesoeman beschik baar gesteld. Dit was het blijde begin voor het zoo belangrijke werk van het hospitaal. Het Gouvernement zegde in dien tijd een jaariijfcsch bedrag van f 2SOO aan medicijlnen toe. Tevoren moest de dokter zelf zijne medicijnen bekostigen. Dit geschiedde uit bijdragen van parti culieren, patiënten, die iets te missen hadden en door het belangrijke der dames- voreeuiging „Scheurer's hospitaal" in Holland. Men moet dit alles eigenlijk door Dr Öffringa hoo ren verhalen en met voorbeelden hooren illustreeren, ter wijl men in de eenvoudige directeurs woning zit, om het enorme werk van Scheurer in zich weerkaatst te vóelen. Dr Öffringa vertelt dan verder van de stichting van het gebouw en van den veelzijdigen steun, dien men daar bij ondervond (met bijzondere warm te sprak hij over den vorigen resident van Djogja, den heer Jonquière, hoe wel deze geen geestverwant van hem was) „Zoo verrees op het terrein hoek Gond- hokoesoeman-Klilren het Petronella-Hos- pitaal, vij'f ziekenzalen met bijbehoorende woningen, en gebouwen, alles van kèpang op steenen fondament, behalve de ope ratiezaal, die geheel van steen werd op getrokken. De bouw werd geleid door den ouden beer A- Stuur. Die eerste steen werd gelegd door J. II. Scheurer op 20 Mei 1899- En in Maart 1900 kom het Hospitaal in gebruik worden genomen. Welk een voldoening moet dit geweest zijn voor deti edelen Scheurer! „Hulp uit Holland kwam opdagen, want de taak van dr en mevrouw S- was te zwaar, bovenmenschelijke krachtsinspan ning hebben ze zich getroost Die dames J. H. Kuyper, dochter- van wijlen dr A. Kuyper, en J. C. Rutgers, dochter van wijlen prof- Rutgers, kwamen als ver pleegsters hen helpen. Die laatste woont nog op Java, ze is de echtgenoote van dr II. A. van Andel te Solo. Een 2de geneesheer werd gezocht. „Intusschen was het groote belang van dezen arbeid ook der Regeering niet ont gaan. In Eerste en Tweede Kamer werd op suhsidie-verleening aangedrongen. Eu met dankbaarheid kan er melding van worden gemaakt, dat het Gouvernement dit heeft gedaan, en, naarmate het hospi taal groeide1, ook den steun deed toe nemen tot op dit oogenblik toe. „Niet alleen de Regeering steunde. We noemden reeds den Sultan, die een terrein schonk en ook verder steun bleef ver kenen. De Vereeniging van Landhuur ders, wier fabrieken het hospitaal met giften, veeal in „natura" steunden, ber sloot de reeds bestaande bijdragen der ondernemingen te verdubbelen en te bren gen op een totaal van f7000 's. ja-ars. En ook deze krachtige steun is gebleven, en gegroeid naar behoeften. De Ned. Ind. Spoorwegmaatschappij verleende tot den bouw van het hospitaal o.a. krachtigen steun door vrij vervoer van materialen. En vele particulieren steunden het lief dewerk door hun sympathie en giften. „In 1901 moest Scheurer met verlof, jhjjtjl was op, maar 13 Maart 1903 was Schermer weer terug en zette met moed den arbeid voort- „De arbeid nam steeds in omvang toe. In 1905 werden 32709 patiënten in het hospitaal verpleegd en 1285 thuis en zijn 78 gestorven. „In 1906 was het met Scheurer's kracht, gedaan. Door overspanning gesloopt, moest hij voorgoed repatrieeren, na het beste zijner krachten aan den lijdenden Javaan te hebben besteed. De gedachtenis aan hem en zijne ©chtgènoote zal in deze landen in zegening zijn. Het bestuur van het Hospitaal ging nu óver op dr H. S. Pruys, tot dien tijd toe Officier van Gezondheid. Deze heeft voort gebouwd op het fondament, door dr Scheurer gelegd. Wel werd er nog veel vereischtWant wat vermag een hospitaal met een capaciteit van 100120 bedden voor oene bevolking va,n millioenen? (Slot volgt.) 5

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 3