Wetenschap ea Kunst. toezonden Stukken. Wolfaartsiiijk. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van afgevaardigden van het Waterschap voor de Uitwatering door de .Sluis aan den Oosterlandpolder werd de rekening over het dienstjaar 1924/'25 vastgesteld in ontvang op f 3110,8IV2 en in uitgaaf op f 1986,80i/2- De Waterschapslasten werden evenals in 1924/'25 vastgesteld op f 1.25 per H.A. De rekening betreffende de kaai- en ha- venexplpilatie werd vastgesteld in ont vang op f 12278,04V2 en in uitgaaf op f 9266,51i/2. Voor 1925/'26 kunnen de hef fingen op de kaai- en havengelden op ge lijk bedrag worden gestold en sluit de begrooting met een post onvoorzien ad f 1002,341/2- Ellewoutsdijk. Maandag vergaderde de raad voltallig. Ingekomen: verslag Ge- zondheidscom. Een antwoord van den Min. v. Waterstaat in verband met de omzetting van 't hulppostkantoor in 'n station. .Wegens te weinig postverkeer zal deze omzetting moeten doorgaan. Verder verslag v. d. Waterleiding-mij! Zuid-Be veland. Verslag van de schouwing over wegen en voetpaden, en verslag van den Vleeschkeuringsdienst kring Ovezande waaruit bleek, dat door de gemeente El lewoutsdijk is bijgedragen f 278.29, en terugontvangen f25.27, zoodat er betaald is f252.72, aan keurloon was ontvangen f 188, zoodat er een nadeelig saldo blijft voor de genjeente van f 64.72. Medegedeeld werd dat kasopname heeft plaats gehad bij' den gemeente-ontvanger en dat in kas bleek te zijn f5460.25. Alles jn orde. Ingekomen was bericht '"'van overlijden namens de familie Vroeg- op, van den heer P. C. Vroegop, in leven rustend ondorw^er dezer /meende. D'oor ■'""B. en W. is deze mededeeling beant woord met een brief van rotlwbekiag. Een concept-verordening betreffende veilig verkeer in autobussen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Vervolgens wordt door den voorzitter medegedeeld, dat het luidvverk van den toren is aanbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver Hoogstrate van Oudelande voor f 140. Hoogste inschrijver was f247. Ingekomen is de rekening van het Burg. Armbestuur over het jaar 1924 met een post van ontvang vau fl2.330.98Vs, in uitgaaf f 11.197.42i/2, ba tig saldo f 1.133.56. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting over 1925'26 evenals vorig jaar te brengen op 2i/2. Goedgekeurd. Vervolgens werd besproken het her stellingswerk aan den toren. De voorzitter deelt mede, dat dhr De Koning uit Goes advies heeft uitgebracht, welk rapport luidt: ten eerste de cementlaag voor zichtig verwijderen, daarna de voegen schoon uit te krabben en vervolgens opnieuw op te voegen, om hem daarna in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. Verder deelt de Voorz. mede, dat ook de heeren van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg den toestand van de foren hebben opgenomen en in ge lijken geest een advies hebben uitge bracht als dhr de Koning, doch tevens hebben gevraagd om wanneer de ce mentlaag verwijderd is, hen opnieuw ken nis te geven om dan nog eens de zaak te bezichtigen en zoo noodig bij een even- tueele verdere grondige restauratie mede te werken tot het Verkrijgen van Rijks- steun. Dhr Bruinooge vraagt of B. en W. een voorstel hebben waarop de Voorzitter antwoordt volgens advies van den ar chitect verder te willen werken, waarna hij den Raad machtiging vraagt voorbe reidende maatregelen in deze te nemen en verder voorlichting te vragen aan genoemden deskundige. Door den voorzitter werd nog in be spreking gebracht de torenspits, welke eveneens een grondige restauratie van noode heeft. Voor deze restauratie is door L. Pau- lusse een onkostehberekening ingediend van f200. Door deu Raad wordt even wel besloten, wanneer dhr de Koning B. en W. vair advies dient, ook dit werk er bij 'te voegen en hem pok over deze zaak te vragen advies uit te bren gen. Aan de kolenvereeniging wordt gebruik van een gemeentelokaal tot het innen van contributie toegestaan. Ingekomen is een verzoek van Dr C. E. Liesker, tandarts te Rotterdam, om be schikbaarstelling van een gemeentelokaal tot het beoefenen van de Tandheelkunde, teneinde dan om de 14 dagen zitting te houden. B. en W. stellen voor het oude Telefoonkantoor hiervoor beschik baar te stellen. Na ampele bespreking wordt goedgevonden, als zijnde een volks belang, dit gebouw gratis af te staan, doch het schoonhouden van het gebouw komt ten zijnen laste, benevens ook even tueel vuur en licht. Door B. en Wi. is een schrijven verzon den aan den heer P. T. Oosthoek, in verband met het bouwen van een var kenshok. Ook is een onderzoek ingesteld. De verordening verbiedt een dergelijke gelegenheid te bouwen in de kom der gemeente, doch door den heer Oosthoek is hiervan geen nota genomen. Hijl heeft ongevraagd gebouwd en komt nu met een verzoek óm ontheffing van de verorde ning, hoewel reeds een varken in het hok 'geplaatst is. De voorzitter zegt, dat B. en W<. advies hebben gevraagd bij1 de gezondheidscommissie en dat vermoede lijk het advies zal luiden niet toe te staan. Door verschillende leden werd hierover hun meening gezegd, waarna dhr Binders voorstelt geen beslissing te nemen dan na het advies van de ge zondheidscommissie, welk voorstel met algem. stemmen wordt aangenomen. Wijziging instructie gemeentewerkman. De voorz .doelt mede, dat art. 10 van deze instructie luidt, dat voor pensioen- verzekering geenerlei korting op de bezol diging mag plaats hebben. In verband met een besluit in een vorige vergadering ge nomen, dat een zeker percentage door de ambtenaren zelf moet worden betaald, is dit in strijd met deze instructie. Hij stelt namens B. en W. voor deze alinea uit het artikel te schrappen. Goedgevon den. Aan J. Schipper (Everinge) wordt voor een half jaar ontheffing van Hondenbelas ting verkend. Verder zegt de voorz. dat de verordening op straten, pleinen en voetpaden luidt, dat deze laatsten niet mogen bereden worden met rij- en voer tuigen. B. en Wi. meenen dat de paden ook niet met rij- en motorrijwielen mogen worden bereden. Hierover ontspon zich een drukke discussie, waarbij werd op gemerkt, dat wanneer hieraan strikt de hand wordt gehouden, dit in het najaar een groot ongerief met zich brengt met het oog op de bietencampagne. Wetli. Meulenberg stelt voor om tijdens de bie tencampagne ongeveer 4 maanden ont heffing te verleenen en dit artikel buiten werking te stellen. Een beslissing werd evenwel hierop niet genomen. Die voorz. zegt, dat door B. en Wi. met deze bespre king rekening zal worden gehouden, en bij het vaststellen van de concept-straf bepalingen nader Onder het oog worden gezien. Medegedeeld wordt, dat B. en W, niet zooals in een vorige vergadering is toe gestaan, 24000 stuks klinker willen aan. koopen, 'doch dit met de helft t<j veis minderen verband met de hóóge prij'- Zeil en tiat heden de gunning heeft plaats gehad voor den prijs van f 34.50 per duizend aan den heer L. v. Boven alhier. Bij de rondvraag wijst de heer Rin- ders op het muurtje bij zijn huis eu zegt te hebben onderzocht dat dit muurtje op gemeentegrond geplaatst is, dat alzoo ook het onderhoud is bij de gemeente. Hij zegt, dat indertijd door B. en Wl is medegedeeld, dit voor gezamenlijke rekening te willen herstellen, doch con stateert nu, dat het op deu weg ligt om het geheel voor rekening van de ge meente te verrichten. B. en W. zijn het met deze opmerking niet geheel eens en zeggen dat deze muur niet ïs ge bouwd door de gemeente, doch door den bewoner van dit perceel, waarna de voor zitter opmerkt, dat het alzoo op den weg ligt van den bewoner van dit perceel om de herstelling zelf te doen verrichten. Na enkele besprekingen door andere raadsleden bleek het dat B. en W:. dhr. Rinders gaarne ter wille zijn en dat B. en *Wj. deze zaak nader zullen onder zoeken en hierover in een yolgende ver gadering verslag uit zullen brengen. Vor der deelt de voorzitter mede een adres aan H. M .de Koningin te hebben gericht, om eervol te worden ontslagen uit bot ambt van Burgemeester tegen 16 Juli aanstaande, daar het op dezen dag 40 jaar zal geleden zijn dat hij benoemd werd tot burgemeester vau Ellewoutsdijk. Coiijnsplaat. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering was met kennisge ving afwezig de heer Verburg. Een ver zoek van de Zeeuwsche Kamer van Koop handel, dat bij eventueolen verkoop van buitenlandsch vleesch door winkeliers, zulks op soortgelijke wijze zal worden aangeduid als deu verkoop van marga- rineboter, werd voor kennisgeving aange nomen. Op voorstel van B. en W. werd in de politieverordening bepaald, dat in het vervolg niet alleen in de Voorstraat, doch ook in de Lepel- en de Achter straat zal zijn verboden, om zonder nood zaak met beladen voertuigen te rijden. De rekening Burg. Armbest. over 1924 werd goedgekeurd in ontvang op f968.77 en in uitgaaf op f923.79, alzoo met een goed slot van 144.98. Na voorlezing' van een desbetreffende circulaire van Ged. Staten, om te voorzien in een barak voor besmettelijke ziekten, werd besloten met 't Gasthuisbestuur te Goes 'n overeenkomst aan te gaan, waarbij dat bestuur, voor een vergoeding van f 20 per jaar, of 1 cent per inwoner, een bed beschikbaar stelt voor lijders aan besmettelijke ziek ten uit de gemeente. De beer Flipse sprak daarbij1 de wenschelijkbeid uit, het gast huisbestuur uit te noodigen, éénmaal per jaar opgave te verstrekken van het aan tal gemeenten en de daaruit verpleegde lijders aan besmettelijke ziekten, ten ein de aldus eenig overzicht te krijgen of de gevraagde contributie al of niet billijk is. Dit voorstel werd met 4 'tegen 2 stemmen verworpen. Aan dhr N. M. Ta- zelaar werd op verzoek eervol ontslag verleend als lid der schattingscommis sie inkomstenbelasting en in deze va cature uit een door B. en Wl. aanbevolen tweetal, met 4 van de 6 stemmen be noemd dhr J. de Looff. Met alg. stemmen werd besloten het bouwvallige schuurtje van den gemeenteveldwachter te verbou wen en tegelijk in te richten voor nood- slachtingen. Bij dè rondvraag .informeer de dhr Potappel naar de reden waarom de pas gelegde klinkergoot langs het erf van den dokter niet zoo laag is gelegd, dat het water van den weg er in kan afstroomen, waarop wethouder de Ridder mededeelde, dat volgens een waterpassing die goot lager moet liggen dan de weg. Arnemuiden. Ongegrond is door den Raad van State verklaard het beroep van den raad der gemeente Arnemuiden tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goed keuring is ontbonden aan het raads besluit tot opheffing van de openbare lagere school te Kleverskerke. Deze be slissing is gegrond op de overweging, dat te verwachten is, dat het aantal leer lingen, thans 11 bedragende, binnen en kele jaren zal stijgen en dat de afstand, welke de thans op die school gaande kinderen hij opheffing zouden moeten af leggen naar de openbare lagere school in het dorp Arnemuiden meer dan 4 K.M. bedraagt. Cadzand. De raad dezer gemeente kwam gisteren in voltallige vergadering bijeen. Besloten werd adhaesie te belui gen aan een adres van de vereenig ing van burgemeesters, secretarissen en ont vangers in West Zeeuwsch-Vlaanderen tot .Ged. Staten 0111 niet over te gaan tot verdere inkrimping van- de Zondags- dienstregeling bij de Prov. stoomboot diensten. Ten aanzien van de veranderde verrekening van vorderingen op het Rijk of omgekeerd, die 1 Juni a.s. in werking zal treden, besluit men de vorderingen terstond op te vragen en geen rekening courant te openen bij' de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten. Op het verzoek van den landbouwer A. Quaak, om tegemoetkoming in de kos ten van vervoer voor zijn twee kinderen, die de school met den Bijbel te Oostburg bezoeken, wordt besloten belanghebbende f2.70 per maand en per kind te betalen. Voor zicli aan te sluiten' bij de „Wet- RisicO'" zal nog eerst geïnformeerd wor den naar eventueela verzekeringsmoge* lijkheid bij ongevallen, ontstaan door over macht. Met het oog op de electrificatie der buurtschap „Potjes" wordt besloten de begroeting voor den dienst 1925 te wijzigen en ©en geldleening aan te gaan van hoogstens f 6500. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vaassen J. H. van Schup- pen te Groot Ammers. Bedankt voor Rouveen door A. F. P- Pop te Nijkerk. Geref. Kerken. Tweetal te Borger R. Brouwer te Her wijnen en D. Feenstra, cand. te Woudsend- Wie is schuldig? „Aan de ouders". Zoo luidde het ma nifest dat onlangs door de „Gong" de wereld werd ingezonden. Een „scherp" woord, dat we mogen vastleggen in ons gedachtenleven. Al komt het van een blad, dat vér van onze .richting afstaat- „De schuldigen, .ouders van Nederland, zijt gij- Gij ouders, die in uwen liuiselijken kring uw gezag hebt doen verloren gaan en uwe kinderen niet meer weet te re- geeren; gij die met het ellendige ge-jij en ge-jou den waren toon voor eerbied tot op het laatste snippertje hebt laten te niet gaan; die onder uwe oogen uw kin deren hebt doen ontaarden door hun vrij heden toe te staan, die de vrijheid van anderen aanranden en vernietigen. Gij, ouders, die door uw slechte voorbeeld van den huiselijken kring een broeinest maakt van ongerechtigheden; die met een glimlach oogluikend toestaat, dat uwe kin deren aan uwe onmiddellijke leiding ont snappen en hun twade neigingen bot vieren. Gij, die in hun tegenwoordigheid onbewimpeld uw afkeuring, ja uwe min achting uitspreekt over staatslieden en ambtenaren, over eerbiedwaardige, vaak oudere menschen, van wier karakter en handelingen gij zou goed als niets weet; die te genotzuchtig zijt om u met uwe kinderen bezig te houden, hun leiding te geven bij hun leeren en hun uitspanning; gij die verzuimt, de oudere vrienden van uwe jongens en meisjes te zijn. Gij zijt de allereerste, de ergste, de onverant woordelijke schuldigen." Naar wij vernemen zal Prof. Dr A. Noordtztj te Driebergen het volgende voor jaar een langdurige studie-reis ondernemen naar Egypte en Palestina. De resultaten daar van zullen D'.V. in boekvorm worden uitge geven door den Uitgever J. H. Kok te Kampen. Uit Hongarije ontving Prof. Noordtziji het dringend verzoek in den loop van dit jaar een vijftal lezingen over het Oude Testament te komen houden, en wel in Budapest, De- breczen, Klausenburg eu Sarospatok. De Hoog leeraar heeft zicli daartoe in beginsel bereid verklaard. Geslaagd te Delft voor het ingenieurs examen civiel-ingenieur o.a. de heeren A. E. Roest van Limburg te Middelburg, J. P. Dom misse te Ylissiugen en D. A. v. d. Werff te Dordrecht. Te Leiden voor het Candidaats- rechte nde heer H. J. van Nouhuijs te Zie- rikzee. Bevorderd te Amsterdam tot arts de de heer A. P. Kole te Kruiningen. Te 's-Gra venhage voor het machinistenexamen diploma B de lieer J. Hekkeling te Vlissingen. E11 voor het stuurliedenexanien derde stuurman groote stoomvaart P. J. A. Buchner, D. Reuk man, G. Altona en C. v. d. Berg. De eindexamens aan de B-afdeelingen der openbare hoogereburgerscholen in Zee land zullen plaats hebbenMiddelburg 22 26 Juni; Vlissingen 27, 29, 30 Juni, 1 en 2 Juli; Goes 3, 4, 6 en 7 Juli; Neuzen 8, 9 en 10 Juli, Oostburg 1317 Juli; des kundigen: Dr II. J. Verhagen, oud-leeraar M. O., te Kerkrade; dr J. Coops, assistent aan de Handelshoogeschool te Rotterdam; Prof. Dr H. Blink, oud-hoogleeraar, 's-Gra- venhage; mej. Dr A. Posthumus, privaatdo cente aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; P. Werkman, oud-leeraar M. O., Ledien; en, alleen voor de afdeeling A (lite- rair-economische afdeeling) der R. H. B. S. te Vlissingen: C. Kamermans, Vlissingen. En te Zierikzee 3 en 4 Juli. Deskundigen: Prof. Dr Jhr G. Elias te Delft, en P. E. Verkade te Rotterdam; Dr II. E. Greve, di recteur der openbare leeszaal te 's-Graven.- hageDr W, Le.endertz, bibliothecaris der Handelshoogeschool te Rotterdam; W. F. Wolters, oud-directeur H. B. S., 's-Gravenhage. De heer H. nSijders, oud-leeraar M. O. te Middelburg, is' deskundige bij 't examen to Den Bosch en Utrecht. Dr J. Brinkman te Haarlem bij de examens te Vlaardingen, e.a. Natronwaterglas als bindmiddel voor het wegendek. Het steeds toenemende auto-en vracht autoverkeer stelt zware eischen aan de wegen en om daaraan te voldoen wordt met tal van materialen getracht het we gendek te verbeteren, lezen wij! in „Che mie en Industrie". Indertijd wees het blad er op, dat men daarbij ook natron waterglas met succes had geprobeerd. Behalve in Engeland, heeft men dit pro ces nog met succes toegepast in het kanton Neuenburg en in de Fransche Jura ter verbetering van het uit week kalksteen beslaand wegendek. In de „Annales des Ponts et Chaus- sées" bericht ir. Quelle over de resul taten welke liij met dit nieuw procédé in het Fransche departement Douhs heeft verkregen. Hij wijst er op, dat de beste resultaten niet met middelbard kalksteen worden verkregen, maar met week, po reus en krijtachtig materiaal, en dat zulk een straat die tot vier keer langer be rijdbaar bleef, dan de niet behandelde straat. Hij gelooft ook dat krijt, dat in de departementen van de Somme en Cham pagne veelvuldig voorkomt, met natron- waterglas gebonden een goed wegenma teriaal oplevert. Hij stelt voor de toepassing van water glas de volgende zes regels opDe met waterglas behandelde wegen vertoonen een gelijkmatige afslijting en zijn licht te berijden, in het bijzonder voor kracht wagens. liet verkeer wordt aangenaam en de kosten voor benzine eu onder houd worden geringer. 3e. Deze soort straat geeft in vergelijking met gewone wegen een besparing in onderhoud van 3080 pet. 3e. Zegeven minder stof en vuil dan de oude straten. 4e. Vorst en dooiweer hebben geen nadeeligen in vloed. 5e. Ze geven minder geluid dat! gewone straten. 6e. De ipet waterglas behandelde straten bonden zich minstens drie keer zoo lang in goeden toestand als de andere straten en bezitten bo vendien nog Jiet voordeel, dat de ver- keersstorende nieuwe wegbedekkingen niet zoo vaak noodzakelijk worden. I11 het departement D'oubs worden nu vele kilometers wegdek volgens de nieuwe methode behandeld, waarvoor de som van twee millioen Fransche "francs in het budget van 'dit jaar Is opgenomen. (Hand.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Het bestuur der Vei-, tot stichting en instandhouding eener Chr. School op Geref. Grondslag te Krabbendijke lieeft, hoe vaak ook pijnlijk gegriefd, zich er van onthouden om ruchtbaar te maken, met welke middelen Ds Dekker voor een Herv. school ijverde. Nu echter X (in de wiskunde de groote onbekende, in het dagelijkseh leven wel eens niet), zich verstout tot het geven van eenige misleidende voorstellingen, zij het ons vergund enkele opmerkingen te maken, waarbii! wij ons tot het school-gebied bepalen. Onze Chr. Schooi te Kr. bestond op 21 Aug. 1924 vijf-en-twintig jaar. Allen, die Chr. onderwijs begeerden, zonden er hun kinderen heen. De school was dan ook niet kerkelijk, er was samen werking van Oud-Gereformeerden, Her vormden en Gereformeerden. De school werd met veel moeite gesticht, met groote offers in stand gehouden. Dat kon om dat het een beginselzaak was. Noch over den geest, noch over de hoedanigheid van het onderwijs rees ooit een klacht. Deze vredige verhouding werd helaas verstoord door de komst van Ds Dekker, die al gauw een Herv. school wilde. Deze school werd opgelegd niet b e- gee rd. Daarvan bleek nooit iets, wel het tegendeel bij liet afscheid, toen verschil lende ouders hun kinderen van school namen. Wat nu het recht aangaat van school stichting, met het enkele recht is men niet klaar, met het recht staat nauw de zedelijkheid in verband. Welnu, er zijn middelen aangewend, die bij meer alge- meene toepassing, de zaak van de bijz. school zeer bruikbare wapens in handen geven. De critiek in den Raad op liet tot stand komen der liandteekeningen was vernietigend en werd niet weerlegd. Het orgaan der liefde in Christus' Kerk, de diaconale verzorging, werd als wapen gehanteerd. Leden onzer Ver. werden geworven als lid, ten behoeve daarvan werd onze school verdacht gemaakt. Is het wonder, dat men van vrijzinnige zijde hier met het Chr. onderwijs spot? Moet de zaak van het Chr. onderwijs hiervan geen schade ondervinden? Geen wonder dat bij zoo weinig "begeerte voor een Herv. school zich dit kort voor de ope ning wreekte. Twee leerkrachten waren benoemd, en daaromhet getal 48 moest bereikt. Daartoe durfde Ds D. bij leden onzer Ver. verdacht maken die zelfde school, waar alleen gedurende 25 jaar te Kr. Chr. onderwijs te genieten was geweest. Toen de school werd ge opend, moest de Chr. school er ongeveer evenveel leerlingen voor leveren als de Openbare. Ja, daar verschillende personen, die onder pressie geteekend hadden, hun kin deren niet zonden, was er van 41) namen buiten de Chr. school geen sprake. Is dat in den geest der wet, op Wier recht X zich beroept? Met do misleidende cijfers van X zij men voorzichtig. „De bijzondere school kostte bij de overname f 10Q03, dit was dus voor een zevende der bevolking." Mis, waarde lieer, dat was voor de eenige Chr. school te Kr. met plm. 180 leerlingen van verschillende gezindten* en dus voor de grootste helft der be volking. Wie oorzaak is, dat van die school leerlingen werden afgenomen, waarvoor reeds betaald is, en waarvoor door nieuwe schoolstichting nog eens moet worden betaald, jaagt de gemeente op dubbele kosten. Hiermee zakt de heele verdere tendentieuse berekening van X in elkaar. Nu kost de school kwestie schat ten geld, doordat Ds D. het gerucht ver spreidde, dat splitsing noodzakelijk was,, daar anders de Chr. school moest worden uitgebreid. Het tegendeel is waar. Zonder splitsing, die nu geld verslindt, was het mogelijk geweest dat openbaar en bij zonder onderwijs van gebouw hadden ge wisseld, we hadden dan twee ferme scho len gehad, zonder dat liet do gemeente maar één cent kostte. „Zoo zijn de fei ten." X spreekt gaarne over recht. Dat schijnt onzen tijd eigen, 't Heeft zijn goe den leant, i als de p 1 i c h t, ook de m 0- r e e 1 e vèrplichtin g, er niet bij in schiet. Laat dan X de vraag eens over denken of het toelaatbaar is, dat een nieuwe vereeniging, zonder schuld leden en kinderen onttrekt aan een jarenlanir bestaande sclioolvereeniging die diep in de schuld zit ten gevolge van datgene, wat a an alle kinderen is ten koste ge legd. Ten slotte wachten- wij wrange vruchter; van een uitlegging der Lageronderwijs- wet als X geeft. Deze toch redeneert; liier zijn leerlingen, dus schoolstichting is recht, daar zijn er nog meer, dus nog meer recht. Men kan het nog eenvoudiger doen; do schoolbevolking eener gemeente- door 40 deelen, en de uitkomst leert precies op hoeveel scholen men „recht" heeft. Do ouden zeiden al„het hoogste recht is het hoogste onrecht". En voor de financiëele gelijkstelling en den eer bied voor het Chr. Onderwijs zou dit be- tcekenen een gewissen dood. De voorstanders van Chr. onderwijs moeten in het belang van eigen zaak zoo boog staan, dat ze een noodlottige schoolsplitsing verhoeden. De Herv. scliool is opgelegd, hoewel geen enkel ouder over onze school ontevreden was. Met de ouders uit de "Geref. Gemeente staat het evenzoo. Is het dan onder Christenen geoorloofd, waar de school vooral in het belang van de kinderen ook van die gemeente werd uitgebreid (het grootste deel dor leerlingen! en groote schulden werden aangegaan, die te laten voor rekening van hen, die voor Uwe kinderen naar hun krachten hef goede zochten en de school trouw blij ven? Het is bekend genoeg, dat de gees telijke leiders, die het vertrouwen heb ben, deze nieuwe splitsing en nieuwen schuldenlast niet begeeren en het be staande willen handhaven. Blijft dan ook getrouw aan onze school en laat U van, de enkelen niets opleggen. Het is in 't belang van het Chr. onderwijs. HET BESTUUR. (Dit stuk behooren wij billijkheidshalve le plaatsen, dewijl 't geen verband houdt met de oorspronkelijke quaestie, en is uitgelokt geworden door een inzender, die zich niet strikt bepaalde tot de quaestie waar 't eigenlijk alleen om ging. Nu de geschiedenis der totstandkoming der Herv. School in 't geding werd ge bracht, dienen ook voor eventueel inko mende repliek onze kolommen open te staan, mits behoorlijk geteekend, met open vizier. Red.) E Ongelukken. Te JR.eeuwijk is een 2-jarig kind in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden Een landbouwer onder Putten had Zaterdag bij het laden van boomstammen een ongeluk, wat hem het leven kostte. Een der boomen op den wagen, raakte iu beweging en bracht in zijn val den landbouwer een doodelijken slag toe. De man laat vrouw en kinderen achter. Te Stompwijk is de 28-jarige landbouwer L. te water geraakt en verdronken. Hoe wel hij spoedig op het droge was ge bracht, mocht het niet gelukken de levens geesten weder op te wekken. I, e u k, maar navolgenswaar dig? Politierechter St. John Morwood in West Ham geniet een bijzondere repu tatie voor de korte en bondige wijze, waarop hij in één zitting soms 50 tot ,60 bedrijvers van kleine vergrijpeei tot be kentenis weet te brengen en te veroor- deelen. De Express geeft het volgend ver makelijk staaltje van zijn methode: Beklaagde zou een jongedame op straat tegen haar wil gekust hebben en hij heeft zijn ega meegebracht om zijn alibi te bewijzen. De volgende dialoog ontspint zich tusschen den rechter en de vrouw: Welke dag was 15 April? Dinsdag 1 En teen was uw man den geheelan dag bij u thuis? Ja, want ik kan bewijzen Onnoodig, want 15 April viel op een Woensdag. Erkent u nu de bewuste dame gekust te hebben? Beklaagde staat op en beweert, dat de juffrouw zich vergist moet hebben Vrouwen vergissen zich nooit ais ze gekust worden. Veertig shilling boete eu hechtenis bij herhaling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 2