Mo Donderdag 30 April 1015 30e Jaargang iflpteer 4 Gen. "ÜIRSTË"BLAD. Hmteitlani Staten^eueraal. Schoonmaak Bit de ProTlacte. gevraagd, Dienstbode, oeden slaaf xe Auto Najaarskoe, ïESCHUIT- ENt (BAKKERIJ ijke Dienstbode, Dit mvamsr bestaat uit twee bladen lieriimarde et ea bf de be- hi rentmeester le toenemettde ie vroeger na* Aclitereatvol- rentmeeBter <3e aring te Am- gemeentfsecre- bij bet kan- directour von megen on. een. Nijmegen. Dit wijst er op, ie ontkebtenia teriaal, dat is tgezet raisdrijf en valschheid spr. Arie jaar ld wachter, stonden giste- uit Albergen, at zij' in "den 1924 in of ht hebben den hter A. Koel- ven. Als des- de lieer H. J. die den ge in diens lin- rwonding was, sffen, niet le- nog aoht ge- ging tot zware in rade tegen itoefening bun- beklaagde, 'die oor den twee- genisstraf met OOP Spoed. persoon®, mag en nagezien en n. voor f 700. C. VAN LOO, |t L 105, M'burg. [ARPE, Biggekerke. levraagd |oorkeur op een .er H Bureau van jcvraagd j ticheren. Brieven prijs oiider letter blad 'te Go«s. 1, Segeerssingel, «n HandknecM jiOUWS Az., Oostkapelle. Juni istbode NIJSSE, Bakker 1 spoedig mogelijk 3zin, voor dag en Condities bij bespreken. >E LA RIE, houwerjj,Leiden. jtnende werken, y, bij Mejuffrouw Uoetinge. an Meid of aan* benoodigd, bg IJS, Oostkapelle Drukkers-Exploitanlcn OOSTERBAAN LE COIWTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUU, L. Burg. Tel. no. 259 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. AAN NEERLANDS PRINSES JULIANA 30 APRIL 1925. Neerlands vreugde, Neerlands hope, Ons geliefde Vorstenkind, Zie rondom u! Allerwegen Waait U Neerlands driekleur tegen En 't geliefd Oranjelint. Heil U, onze Juliana Dat zich oud en jong verblijd'! Mint het Ouderhart U teeder: Op deez' feestdag blijk' het weder Hoe Gij 's Volks liovïing zijt. Spaar' U God ons tal van jaren, Ook als Ge eens op Neerlands troon Als Vorstinne moogt rogeeren En schonke U de Heer der Heeren Dan veel meer danaardsche kroon! 't Schuim der natie moge bruisen Als de baren om de rots, Maar de kern des volks houdt trouwe; Dat Uw hart daarop steeds bouwe, Roemesd in „de gratie Gods". Znid-Afrika en Engeland. Hertzog, de nationalistische premier, heeft in het parlement onder indrukwek kende stilte, verklaringen afgelegd over de verhouding tusschen Zuid-Afrika en Engeland. Hij zeide o.a. persoonlijk van meening te zijn, dat, voor zoover dit de unie van Zuid-Afrika betrof, afscheiding van Engeland een flagrante fout zou zijn; en dat het een nationale ramp zou zijn, indien een deel, het Engelsche of het Hollandsche, zijn wil aan het andere op legde. Big zijn toelichting der begrooting legde Hertzog den nadruk op de regee- ringspolitiek voor dc- bescherming der nij verheid en het streven naar open markten voor de Zuid-Afrikaansche producten. Hertzog verklaarde ten slotte, dat Enge land wel degelijk in de unie voorkeurs rechten genoot. Een samenzwering tegen Chamberlain. Naar een draadloos telegram uit Lon den meldt, is men aldaar op het spoor gekomen een complot, gericht tegen het leven van minister Chamberlain. Deze sa menzwering, waarvan de politie van be vriende zijde te Londen in kennis werd gesteld, zou jn dezelfde Europeesche hoofdstad zijn gesmeed, waar ook dc troebelen, welke te Sofia hebben plaats gevonden, zijn voorbereid. De politie heeft terstond de noodige maatregelen getroffen. De ontwapening in Zweden. De „Vossisclie Ztg." verneemt uit Zwe den, dat de burgerlijke partijen en de socialisten een compromis bereikt hebben in zake de ontwapening. De commissie van onderzoek heeft met 14 tegen 9 stem men aangenomen, dat het aantal regimen ten infanterie van 28 op 20 teruggebracht zal worden. De regeering en de socialis ten hadden een reductie tot 18 voorge steld. Korte berichten. Te Kaapstad zijn groote toebereid selen getroffen voor de verwelkoming van den Pnns van Wales op heden. De versie ringen zijn met groote kwistigheid aan gebracht. Verscheidene politieagenten te Sofia zijn gedood en gewond bij de arrestatie van een bandiet, die ten slotte gedood werd. Rijkspresident von Hindenburg is naar Hannover teruggekeerd- Hij heeft de reis van Gross Schwülper per automo biel gedaan en kon onopgemerkt zijn villa bereiken. De politie heeft een bijzonderen veiligheidsdienst voor het nieuwe staats hoofd georganiseerd. In de Bremer vrijhaven is een sleep boot van de Midgardlinie omgeslagen, waarbij vijf menschen verdronken zijhv Hindenburg zou niet voornemens zijn, bij zijn a.s. beëediging per proclama tie of anderszins, eenige politieke verkla ring af te leggen. Bij het eerste onderhoud tusschen rijkspresident en rijkskanselier over politieke aangelegenheden is alge- heele 'overeenstemming gebleken. Daar de Bulgaarsche regeering er niet in geslaagd is 10.000 inan te recru- teeren voor de overtallige troepen, welke door de geallieerden zijn toegestaan, over weegt zjj een lichting op te roepen. De bevolking van de sovjet-republiek bedraagt officieel 133.947.439 zielen. S o-e asy gevonden! Het Bureau C- C. verzoekt ons mede te deelen, dat or na de Deputatenvergade- ring te Utrecht in Tivoli is gevonden een so-easy, met cirkelvormige, gebogen gla zen zonder rand. Terug te bekomen op het Bureau, Dr Kuyperslraat 5 te Den Haag. H u r c n arbeiderswoningen. Naar de „Res.b." verneemt heeft de Regeoring bepaald, dat arbeiderswonin gen, waarvan de huren te hoog zijn, verlaagd kunnen worden, en het verschil kan bijgepast worden. Dc Regeeringssteun zal echter in geen geval verder gaan dan tot de maximum bijdrage, welke indertijd als uiterste grens voor steun van rijkswege werd gesteld. Voor zoover dc maximum bijdrage niet toereikend is, dient de betrokken ge meente het meerdere tekort bij te passen. Onderwijzerssalarissen. Volgens „De Res.bode" wordt op het oogenblik op het Departement van On derwijs op verzoek van den Minister van Financiën een overzicht samengesteld van de gevolgen van het Bezoldigingsbesluit voor d.e onderwijzers, waarbij alle kor tingen, ingevolge dat besluit op hen toe* gepast, benevens alle toelagen, uit welken hoofde oolc, worden in aanmerking ge nomen, teneinde een overzicht van de werking van dat besluit te verkrijgen. Nationale Unie- De Nationale Unie heeft in haar leden vergadering van 25 April 1.1. op voorstel van het Bestuur met algemeene stemmen besloten, -bij de a.s. verkiezingen niet met eigen candidaten uit te komen. Eerste Kamer. Het leek aanvankelijk of minister Colijn zijn wetsontwerp op de richtige belasting heffing er niet door zou krijgen. Fel waa de critiek van 'de heeren Blomjous, v. Slingenherg, v. d. Lande en Dobbelman. De critiek was ongeveer gelijk aan die, welke ook in de Tweede Kamer was ge hoord. Er waren ook in de Eerste Kamer natuurlijk wel verdedigers. Zoo achtte dhr. mr de Veer de bezwaren tegen het wets ontwerp overdreven; het beoogt immers alleen ontduiking van belastingen tegen te gaan. De heer de Vos van Steenwijk heeft in een materie als deze terecht eens gesproken van belastingdeserteurs, door wier toedoen anderen des te zwaarder worden belast. De bestrijders van het ontwerp hebben niet aangetoond hoe het dan wèl moet. Het gaat om rechtshan delingen die de bedoeling hebben om be lastingen te ontduiken. Rechtshandelin gen niet begaan om belasting te ontdui ken vallen niet onder deze wet maar daarom ook dienen handelingen, er wel onder vallende, des te strenger worden aangepakt. Wie wel eens achter de cou- fïssen van de belastinginning heeft geke ken, weet wel dat de belastingschuldigen niet altijd zulke onschuldige schepselen zijn. Spr. heeft ook wel enkele bezwaren, b.v. dat deze wet toegepast zal worden vóórdat er een wijziging verkregen is van de inkomstenbelasting, waardoor win sten en verliezen gecompenseerd kunnen worden. Spr. dringt op spoed te dien aan zien aan, alsmede van het samengaan van inkomstenbelasting bij naaml. ven nootschappen. Minister Colijn kwam aan veler .bezwa ren tegemoet, door te verklaren, dat hij spoedig zal komen met een partieele her ziening der Inkomstenbelasting, waardoor de belastingbetaler de winsten en ver liezen over verschillende jaren zal kun nen compenseeren. Dan stelde de heer Colijn nog eens uitdrukkelijk vast, dat dit wetsontwerp niet gericht is tegen eerlijke menschen, doch slechts tegen hen, die po gen den fiscus wederrechtelijk te bena- deelen. Het bezwaar, dat een Naamlooze Vennootschap, welke ingevolge deze wet tep aanzien van de Inkomstenbelasting niet wordt erkend, toch wel dividend- en tantièlmebelasting zal hebben te betalen, zoodat feitelijk een dubbele belasting zal worden geheven, vermocht de minister echter niet voldoende te weerleggen. Wel verklaarde hij, dat het bedrag der divi dend- en tantièmebelasling beschouwd zat worden als een last, welke op het bedrijf drukt en daarom niet als winst in de In komstenbelasting zal meetellen. Ten slotte werd het wetsontwerp aan genomen met 36 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Slingenherg, Blomjous, van der Lande en van Embden. Hierna werd behandeld het wetsont werp tot herziening in het algemeen be lang van bij erfstelling of legaat gemaakte bedingen, hetwelk werd aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Vervolgens werd in behandeling geno men 't wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schat kist ten behoeve van den aanleg van een tramweg ZutphenDeventer. Tweede Kamer. Door de Tweede Kamer is gisteren de begrooting van Curacao aangenomen even als de begrooting van het Staatsvisschars- havenbedrijf te iJmuiden. Het ontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet kwam hierna in behandeling. Bij de eindstem ming waren slechts 48 leden tegenwoor dig, zoodat de vergadering moest worden verdaagd- Vereeniging „Kinderzorg". De Woensdag te Middelburg gehou den jaarvergadering van de Vereeni- ging „Kinderzzcug" werd na gezamen lijk zingen van Gsez. 21, het lezen van Lucas 103037 en gebed, dooi den voorzitter, ds N. M. de Ligt, ge opend met woorden van welkom en de herinnering, dat de vereeniging in haar 20ste jaar is en dus een ju bileumjaar heeft, hetwelk hij hoopt, dat het een goed jaar voor de stich ting zal zijn. Het kost veel zelfver loochening om de kinderen bij te bren gen. dat men ze lief heeft, het moei lijkst is om hen te brengen tot den Heiland. Spr. wekt op tot het zichzelf geven aan dit werk en om te trachten te redden, wat nog te redden valt. Aanwezig bleken te zijn 27 afgevaar digden, die stemrecht hebben, en ver schillende belangstellenden. Aan het jaarverslag van den secretaris, dhr Ds H. Jonker, ontleenen wij, dat in het vervolg geen vergaderingen zul len worden gehouden van hetmode- ramen, maar alleen van het volle dige bestuur. Spr. wees op: verschil lende bezuinigingen, die zijn inge voerd, o.a. het samenvoegen der bei de keukens tot één, wat uitstekend bevalt. Verder deelt de secretaris me de, dat in het gesticht begin 1924 waren 121 kinderen en er buiten 32, eind 1924 waren er resp. 121 en 39, dus samen 160. De groote moeilijk heid is voor het bestuur wat moet gedaan worden met de kinderen, die meerderjarig worden. Er waren 2 meisjes, die aan t. b. c. lijden, terwijl in het afgeloopen jaar 2 jongens zijn overleden. Vervolgens bracht de directeur, de heer Middelkoop, verslag uit over het meer intieme leven op de stichting, waarin hij o.a. wees op de noodige samenwerking tusschen bestuur, di rectie, personeel en alle belangstel lenden, in dit werk der christelijke barmhartigheid. Spr. herinnert aan het stoppen der Koningin voor het hek der stichting op 6 Augustus, aan de Kerstfeestviering, aan de rijtoeren, aan het kampeeren, maar daartegen over aan de moeilijkheden met on willige kinderen, aan zieken en an dere droeve zaken. De voorzitter bracht dank voor dit verslag en hulde aan den directeur en zijn echtgenoote en mej. Willems, hoofd der meisjesafdeeling, voor wat zij voor de stichting en voor de kin deren doen. Namens de gemeenten Middelburg, Nisse en Zaamslag, die de rekening van den penningmeester, Ds J. de Vries, hebben nagezien rapporteerde de heer Klaasse uit Middelburg, dat wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Hij merkte op, dat de contributies zeker verhoogd konden worden, zoo als de diaconie reeds deed. Mede gedeeld werd, dat thans Zaamslag dit voorbeeld gevolgd heeft en ook Goes het rdeds deed. De rekening wijst aa,n in ontvang en uitgaaf f 70.840.98, het goed saldo daalde van f 750.95V2 tot f454.74. De penningmeester vond o.a. gelegenheid dank te brengen aan hen, die door het brengen van aard appelen en groenten, door het toe zenden van linnengoederen, de stich ting steunen. Juist deze giften in na- tura maken het mogelijk de begroo ting sluitend te maken. Over den Kinderzorgcent is spr. tevreden, maar niet over de wijze, waarop de con tributies en aanslagen binnen komen. Spr. wees verder op het met f 4000 dalen van ,den post verpleeggelden door minder zieken in het gesticht. De kosten .per kind en per dag, alles in begrepen bedroegen fl.03. Bij de begrooting wees spr. er op, dat door de gemeenten f31300 moet worden opgebracht. Spr. wenschte op te wekken tot een jubileumgave voor het 20-jarig bestaan mede met het oog op het doen inrichten van een elec- trische waschinrichting, wat f1600 zal kosten, maar tot groote besparing op den post „wasch" in de toekomst zal leiden, terwijl hij ook gaarne van een oude schuld van f3500, geleend van particulieren, af zou komen. Uit de discussie bleek, dat een meer gere gelde herziening bijv. om de 10 jaar, zeer gewenscht wet-d geacht. Het bleek ,dat van de 88 gemeenten ei- slechts 20 geheel aan haj-e verplich tingen voldoen. Behalve genoemde f 3500, heeft de stichting een schuld van f52400, terwijl in 1924 is inge teerd f4100, die op de Nationale Bank stond. Uit de vergadering werd ook. het idee van het maken v,a,n persoon lijke propaganda door de heeren Ds de Vries" en Ds de Voogd-, die zoo speciaal met de stichting en haar werk bekend zijn. Alvorens de mor genvergadering gesloten werd, sprak de heer Ds Tjebbes woorden van groo- ten lof over den arbeid speciaal van den voorzitter, en sprak de hoop uit, dat deze door God nog lang voor de stichting zal worden gespaard. In de pauze waren de aanwezigen in de gelegenheid o.a. den bazaar te bezoeken van werk door de meisjes en jongens gemaakt en werd koffie en brood aangeboden. In de middagvergadering, die ge opend werd met zang van een deel der meisjes van de stichting, heette de voorzitter speciaal welkom, den Commissaris der Koningin. Verder heette spr. welkom den substituut- officier van justitie, de leden van den Voogdijraad, Pro Juventute, leden van andere rechtelijke colleges en de ove rige belangstellenden en niet het minst mejuffrouw Mr C. Frida Katz, lid dei- Tweede. Kamer te Amsterdam, die zou spreken over „Theorie en Praktijk der Kinderwetgeving". Hierna deelde de voorzitter mede, dat de uitslag van de aan 'het einde der morgenvergadering gehouden stemming is, dat herkozen zijn tot bestuursleden mevrouw A. D. Ouar- les van UffordBaronesse Muleri tot de Leemcule; en de heeren: Ds N. M. de Ligt; Ds J. de Voogd, Ds J. de Visser en Ds C. E. van dc Griend. Voor zooverre aanwezig verklaarden de herbenoemden zich bereid de func tie weer op zich te nemen, behalve Ds de Voogd, die de beslissing erikele weken in beraad wenschte te hou den. Daarna verkreeg mejuffrouw Mr Katz het woord tot het houden van haar referaat. Spr. begint met iets te vertellen uit de wordingsgeschiede nis van de kinderwetten. Voor 1886, toen wij het wetboek van strafrecht kregen, leefden wij hier nog onder de Fransche wetgeving, waarvan men in de praktijk gemerkt had, dat zij niet meer voldeed. In 1861 was reeds een schrijven gericht aan de ambtenaren van hel. O. M. om tegen te jeugdige kinderen niet te hard op té treden en rekening er mede te houden of zij handelden met oordeel des onder- scheids. Het werd toen regel kinderen beneden de 10 jaar niet te straffen, maar voordien was bijv. door de rechtbank te Goes eens een kind van 5 jaar met een ouder broertje ge straft tot resp. 5 en 7 jaar gevange nisstraf. Gelukkig verleende de ko ning in zulke gevallen gewoonlijk gra tie. Toen werden kinderen en volwas senen in een gevangenis onderge bracht. Er kwam eerst eenige veran dering door het oprichten in 1833 van het Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen. Er kwam eerst een gevangenis speciaal voor jongens, later ook een voor meisjes. Bij de wet van 1886 werd bepaald, dat kinderen beneden de 10 jaar moesten worden beschouwd als te handelen zonder oordeel des onderscheids. Voor kinderen van 10 tot 16 jaar -moest eerst worden nagegaan of zij al of niet met oordeel des onderscheids handelden en kon men de kinderen dan in het eerste geval naar een op voedingsgesticht zenden, in het twee de geval kon men hen straffen als volwassenen maar met lagere maxi ma's. Boven de 14 jaar kwamen de kinderen gewoonlijk voor korten tijd in cellulaire gevangenissen, maar dan kwamen zij ook spoedig weer in het verkeerde milieu terug. Een groot na deel was ook, dat de procedure ge schiedde in een zitting met open deu ren. Later kwamen andere denkbeel den uit het buitenland tot ons. Toen werden de kinderwetten in het leven geroepen, die veel grootere verschei denheid van straffen brachten en te vens civielrechtelijke straffen als ont zetting uit de ouderlijke macht, ter wijl de voogdijraden hun intrede de den. Men kreeg nu de mogelijkheid van de teruggave aan de ouders; het ter beschikking der regeering stellen in particuliere- of rijksopvoedingsge stichten, verder de 'mondelinge be risping en de boete, welke met mede werking van de ouders door de kin deren zelf uit hun spaarpot moest worden betaald. De tuchtschool kwam in de plaats van de gevangenis. Ook voorwaardelijke toepassing dezer straffen is mogelijk en zal 'bij kin deren wellicht nog beter helpen dan bij volwassenen. Er kan. plaats hebben ontzetting, maar ook ontheffing uit de ouder lijke macht. Het eerste zal geschieden bij wangedrag der ouders, het tweede als de ouders zelf voelen onmachtig of ongeschikt te zijn voor het werk der opvoeding. Dat er groot verschil is blijkt wel daaruit, dat bij' ontzetting het kiesrecht verloren gaat, bij ont heffing niet. Gelukkig de kinderen, die gehaald uit zulk een milieu, leeren te gelooven in God. In 1921 kwam de belangrijkste wij ziging door de invoering van kinder rechters en het scheppen van de mo gelijkheid gezinsvoogden te benoemen. De kinderrechter leidt tegelijk het vooronderzoek en de behandeling der zaak. Allen zullen begrijpen hoe veel liefde er bij al dit werk noodig is. Men kan dit alles dan ook alleen ver richten als men overtuigd is, dat er één is, die de wereld regeert en Wiens kracht onze. zwakheid kan aanvullen. Spreekster eindigde onder applaus der aanwezigen. De voorzitter bracht dank aan mej. Mr Katz voor haar lezing. Nadat van Gezang 50 het laatste vers was gezongen, ging Ds Jonker in dankzegging voor. De tijdens de pauze en hij den aanvang der mid dagvergadering gehouden collectes brachtén ruim f93 op. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Luit. ter zee 2e kl. G. B. Salm, werkzaam op het bureau Artillerie van het departement van marine, is overge plaatst op het wachtschip te Vlissingen. Goes. Heden is het 50 jaar geleden, dat wijlen dhr 1. Fokke alhier een zaak in brandstoffen in de Zusterstraat heeft geopend. In 1908 werd de zaak over genomen door zijn zoon I. Fokke en zijn dochter L. E. Fokke. Thans wordt ze gedreven onder de firma I. Fokke. Dat de firma het vertrouwen van velen wist te winnen en te behouden, is wel geble ken uit den gestadigen groei der zaak. We filiciteeren de fa. Fokke met dezen feestdag. Vlissingen. Gisteravond hield de ver eeniging voor Lager Onderwijs op Geref. grondslag in het Militair Tehuis alhier liaar jaarvergadering. De druk bezochte vergadering werd geopend door den voorzitter, dhr C. D. van Noppen, waarna door secretaris en penningmeester de jaarverslagen werden uitgebracht. Uit deze verslagen bleek, dat de school in bloeienden toestand verkeert. De aftre dende bestuursleden, de heeren J. F. Huson en J. Suurmond werden bij accla matie herkozen. Door den heer G. de Rijke, onderwijzer der school, werd een inleiding gehouden over: „Rapporten en cijfers op de lagere school", op welke inleiding een zeer drukke bespreking volgde. Bij de rondvraag werd de mogelijkheid uitgesproken, om te komen tot het in stellen van een commissie voor beroeps keuze in samenwerking met andere ver- eqnigingen. Aan het einde der vergade ring sprak de voorzitter een hartelijk woord van afscheid tot ds P. Ch. van der Vliet, die eerstdaags naar Utrecht zal vertrekken, waarna deze zijn beste wen- schen uitsprak voor den bloei dei' school, het onderwijzend personeel en de school- vereeniging. Daarna eindigde ds Van der Vliet met dankzegging. Biezelinge. Benoemd met ingang van 1 Mei a.s. de kantoorhouder E. Kant tot besteller alhier. - Rilland-Bath. In den afgeloopen nacht werd alhier ingebroken in de goederen loods der Ned. Spoorwegen. Door het breken van een ruit was men binnen gekomen, en door de deur had tnen de goederenloods verlaten. Medegenomen werd een pak kaas, en een pakje rrjwiel- onderdeelen. Van de daders is nog niets ontdekt," ondanks de nasporingen der po litie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1