KEES HELDER No 196 Woensdag 29 April 1925 39e Jaargang uiüseniaBü. KRAKELINGENVERF KRAKELWGENVERF VERGROOTINGEN KRAKELINSENVERF KRAKELINGENVERF. Slaten-taeraal. Alweer een nieuw toilet Wel neen, man, ik heb met mijn oude NIEUW gemaakt. IN OE SCHOONMAAKTIJD is alles als NIEUW te maken met ook naar oude en verbleekte foto's FOTOGRAAF Langedelft I 34 - Middelburg Alle mogelijke Kleedingstukken Brukkers-ExpItUanlen: ©OSTEHBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorslslraat 68—70, Goes Tel.: Rertaotie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersff.OS Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Pij abonnement belangrijke korting. Zijn wij gereed? De leider heeft gesproken. De deputaten hebben zijn rede met toejuiching begroet. Zij zijn naar hunne haardsteden terug gekeerd met het vaste voornemen om in de mogendheid des Heeren te doen wat de hand vindt om te doen, teneinde zoo mogelijk alle mannen en vrouwen die tot ons behooren, te winnen voor de lijst, waarop de naam van onzen leider als eerste prijkt. Hij heeft zich geheel gegeven. Hij heeft zijn woord van trouw aan de partij die liem lief is verpand. Hij zal woord hou den. En wij, zijne geestverwanten, zullen hem volgen in den kamp ter bewaring van het pand. Laten wij tot in de uiterste hoeken onzer provincie paraat blijven. Wij schrijven heden 29 April. Volgens artikel 125 der Kieswet, hetwelk voor schrijft dat de candidaatstelling den voor laatste!! Dinsdag van Mei zal plaats heb ben, scheiden ons derhalve nog geen drie weken van den verkiezingsdag, waarvan dan nog moeten "worden afgetrokken een drietal Zondagen, dus goed geteld resten slechts zeventien dagen van voorberei ding. Laten wij dien korten tijd benutten ter goede voorbereiding. En dan met moed en beleid voor waarts. Zeeland zij niet de minste der broede ren in de spannende dagen, die wij met belangstelling tegemoet gaan. „Het is geen marrenstijd". Voorwaarts tot 1 Juli. Tariefservaring. Wij wezen reeds vroeger op uitspraken van handelsmannen, die dezer dagen een gUNsiig oordeel velden over de kleine verhooging van het Tarief, zooals die door minister Colijn was voorgedragen. Het waren o.a. mannen als Maas en Hel dring, die niet tot. de rechtsche partijen behooren. Maar reeds in 1904 waren er vooraan staande liberalen, die een. zoodanige ver hooging niet konden afkeuren, veeleer haar toejuichten. Wij noemen slechts den naam van den heer Van Diusseldorp, naast die van Veder en Jacobson, naar wier uitspraken wij reeds in ons nommer van 13 November 1924 verwezen. De heer Veder, lid der Rotterdamsche Kamer van Koophandel, verdedigde des tijds toen de Tarief wet van minister Harte aan de orde was een (blijvende) verhooging van ons tarief van inkomende rechten en eindigde zijn betoog met deze woorden Ik lieb getracht aan te toonen, dat het Ontwerp-tarief van een Rotter- dainsch standpunt beoordeeld, geen nadeeligen invloed op onzen handel en scheepvaart zal uitoefenen. En de (liberale) heer Jacobson, ook een lid van genoemde Kamer van Koop handel, zeide: Hebben wij nog niet genoeg leergeld betaald? Wat nu gedaan wordt, had reeds voor vijf-en-twintig jaren moeten geschieden. Dan zouden wij er nu reeds vrij wat beter aan toe zijn. En op de vraag: wat beoogt het voor gesteld tarief, antwoordde hij: „Wil het onzen doorvoerhandel fnui ken? W:il het Rotterdam benadeelen? Niets minder dan dat, wantonze ia- en uitvoerhandel zal er aan merkelijk door toenemen". Hetzelfde kan gezegd worden in be trekking tot de Tariefwet van minister Kolkman in 1913. Toen werd door de Rotterdamsche Ka mer van Koophandel deze wet wel ver oordeeld. Doch tegelijk verraste het. onge woon verschijnsel dat in dit gezelschap bij monde van de (liberale) heeren Van Stolk en Koch een warme verdediging ran het ingediende ontwerp werd gele verd en een degelijk protest werd uitge bracht tegen de oppervlakkige en holle agitatie, welke van de zijde der vrijhande laren tegen de tariefsherziening gevoerd werd. Genoemde heeren zijn geen persman- ien, die uit politieke overwegingen mee zongen in het Anti-Tariefwet-koor, maar vakmannen, die gewoon waren, dergelijke maatregelen zakelijk te beoordeelen. Levensbijzonderheden van Hindenburg. haul von Benechendorff ünd Hinden burg werd den 2den October 1847 te 'osen als zoon van een officier geboren. In 1866 werd hij tweede luitenant bij bot 3de garde-regiment te voet. In den veldtocht tegen Oostenrijk werd hij den 3den Juli hij Königgratz licht gewond. Met zijn regiment nam hij aan den oorlog van 1870 tegen Frankrijk deel, met name aan de veldslagen van Gravclotte, St. Privat en Siedan en verder aan de bele gering van Parijs. Met het ijzeren kruis 2e kl. gedecoreerd, keerde hij terug en werd in 1878 lid van den generalen, staf. In liet. jaar 1903 werd hij comman- deerende generaal van het 4de leger korps. 'In Maart 1911 nam hij ontslag uit het leger en vestigde zich te Hanno ver. Zijn militaire loopbaan scheen hier mede voorgoed geëindigd. Toen in 1914 echter de oorlog uitbrak en de Russen, sneller dan verwacht werd, Oost-Pruisen binnenvielen, scheen de lei ding der Duitsche troepen daar niet in goede handen. Toen deed de Duitsche keizer een beroep op den ouden generaal in Hannover. Als chef van den staf werd generaal Ludendorff in het com mando opgenomen. Als „Generaloberst" nam hij de bevelvoering op zich en weinige dagen later, den 29sten Augustus 1914 werd de Slag bij Tannenberg geleverd, waardoor Oost-Pruisen werd bevrijd en Hindenburg's room voorgoed gevestigd werd. Don 12den September 1914 volg de de overwinning bij de Mazoerische me ren. Daarop volgden do eerste opmarsch in Polen, de intusschen noodig geworden terugtocht en het plotselinge weder front maken, de slagen bij Lodz en tenslotte het zich nestelen aan de Rawka. De winter maakte voor een tijd de krijgs operaties* onmogelijk. Reeds in Februari 191.5 werden door den wintersiag in het Mazoerengebied de Russen definitief uit Oost-Pruisen verdreven. Daarop' volgden de „tocht naar Koerland" en de op marsch van Hindenburg's legers in ver- eeniging met het groote Mei-offensief tegen Rusland. .Aan de Duna en bij; het Litausche merengebied hielden zijn ar meeën stand, sloegen in Maart 1916 een voorjaarsoffensief der Russen en in Juli en Augustus van hetzelfde jaar het groote zoogenaamde Brussiloff-offensief af, dat tegelijk met de zwaro gevechten aan de Somme samenviel. De algemeene toestand werd nog ern stiger, toen den 27en Augustus 1916 Roemenië aan den oorlog kwam deelne men. Nu werd op 29 Augustus Hinden burg in plaats van Falkenhayn tot chef van den generalen staf en daarmede tot leider van het heele Duitsche leger be noemd. Naast hem werd Ludendorff eer ste generaal kwartiermeester. Roemenië werd ten onder gebracht. De terugtocht in liet Westen op de Hindenburg-linie maakte het mogelijk, aan het geweldige Engelsch-Fransche offensief in het jaar 1917, den zoogenaamden Vlaanderen- slag, weerstand te bieden. In den herfst 1.917 volgde de veldtocht in Italië. Den 21sten Maart 1918 begon het groote Duitsche offensief in het Wies- ten, de „groote slag in Frankrijk", die de Duitschers tot vóór de poorten van Amiens bracht. Nog volgde de doorbraak aan den hem in ^es Dames, die de Duit schers ten tweede male tot de Marne deed doordringen. Doch hiermede was de Duitsche aanvalskracht definitief uitge put. De derde aanvalsstoot in Champagne mislukte en nu werden de bordjes ver hangen. Het tegenoffensief van maarschalk Focli in Augustus bracht den Duitschen muur aan het wankelen. Stap voor stap volgde de Duitsche terugtocht tegen einde October op de AntwerpenMaas-linie en do wapenstilstand van 11 November 1918 maakte een einde aan de operaties. Om grooter onheil te voorkomen, stelde Hin denburg, na het afdanken van den keizer, en na het uitbreken der revolutie, zich ter beschikking van de nieuwe regeering en nam de zware taak op zich, het leger naar het vaderland terug: te voe ren. Dien lsten Mei 1919 deelde hij! aan rijks-president Ebert mede, dat hij zich in het particuliere leven terugtrok en ves tigde zich weer te Hannover. Daar werkte hij aan zijn memoires, die in het voor jaar van 1920 onder den titel „Aus mei- nem Leben" het licht zagen. De veldheer is aan alle denkbare eer bewijzen deelachtig geworden. Den 25en Maart 1918, na den „grooten slag in Frankrijk", verleende de keizer hem de gouden stralen bij het grootkruis van het ijzeren kruis, een onderscheiding,, die behalve door hem slechts door maar schalk Blücher gedragen is. Sinds 24 Septemper 1879 was v. Hin denburg gehuwd met Gertrude von Sper ling, die in Mei 1921 overleden is. Hij heeft tlians een eenzaam leven. Zijn bei de dochters zijn gehuwd en zijn zoon is officier. Maarschalk Hindenburg heeft zijn ver kiezing heel wat laconieker opgevat dan de meeste van zijn parlijgenooten. Hij is Zondagavond rustig gaan slapen, met het verzoek, hem niet te wekken, om mededeelmg van den uitslag te doen. Dezen heeft hij eerst Maandagochtend vernomen. Volgens de „Lokalanzeiger" is dr Lu ther reeds naar Hannover vertrokken, waar hij een onderhoud met Hinden burg zal hebben'. Zijn bezoek is in de eerste plaats een beleefdheidsbezoek doch tevens zal daarbij: gelegenheid zijn voor een eerste bespreking van den politieken toestand. Volgens de „Vos. Ztg." zal de installatie van Hindenburg op 9 Mei plaats hebben, nadat de rijksdagcommis sie op 8 Mei de geldigheid van de ver kiezing zal hebben verklaard. De „Rote Fahne" publiceert een open brief aan de besturen van den Duitschen vakvereenigingsbond en aan de sociaal democratische vakvereenigingen, waarin deze uitgenoodigd worden, om met de communisten op den dag van den intocht van den rijkspresident een staking van 24 uur af te kondigen, ten teeken, dat zij bereid zijin met de communisten den strijd tegen de monarchie te aanvaarden. Verplichte verzekering in Engeland. De Engelsclie regeering heeft besloten een uitgebreid plan. van verplichte verze kering te ontwerpen, waaronder het ge- lieele gebied der loontrekkende bevol king zal vallen. Dit plan zal voor 15 millioen zielen geldig zijn, het zal met ingang van Januari 1926 in werking tre den. In het eerste jaar zal het de schat kist niets kosten. Dit zal eerst in het der de jaar beginnen, als het plan volledig in werking is, en de kósten voor do schatkist zullen dan 4 millioen p. st. bedragen. Volgens dit plan zullen wedu wen 10 shilling per week ontvangen, het oudste kind 5 sh. en verdere kin deren 3 sh., totdat zij; den leeftijd van 14 jaar zullen hebben bereikt. Pensioenen zullen mogelijk op 65-jarigen leeftijd wor den uitgekeerd, inplaats van op 70- jarigen leeftijd, zooals thans het geval is. ChurchillColijn. Het is wel de moeite waard, eens kennis te nemen van het financieel pro gram, dat de Engelsclie minister Chur chill gisteren in het Lagerhuis heeft ont wikkeld. In hoofdzaak gaat hij "in de richting van minister Colijn. Hij stelt voor eenige verhoogingen voor de successierechten van boedels boven de 1.2.500 p. st. (hierin verschilt Chur- chil dus van Colijn van rneening) en de supertaxe voor groote inkomens te ver lagen met de bedragen, waarvoor de ver- liooging der successierechten een tegen wicht zal vormen. Voorts stelt hij een nieuw invoerrecht voor op den invoer van natuur- en kunstzijde. Voorts een beschermend recht voor geïmporteerde zijde. Ook zal nog een klein extrarecht van geïmporteerd bier worden geheven. Verder stelt hij voor de Mac Kenna- rechten te herstellen voor luxe-waren, die worden ingevoerd. Verder wil hij de bestaande rechten op gedroogde vruchten, afkomstig uit het r ijl k opheffen, en het rijksvoor keurrecht op tabak verhoogen. Hot voor keurrecht op zware wijnen zal Worden verhoogd, 'de „surtaxe voor schuimende wijnen eveneens. Hij stelt ook voor het voorkeurrecht op suiker te herstellen zoo als dit was, voordat het recht verleden jaar werd verlaagd. Met betrekking tot de inkomstenbe lasting stelt Churchil voor dén standaard grondslag met 6 stuiver te verlagen. Bo vendien stelt hij voor de vermindering/ die toegestaan wordt voor inkomen uit liet bedrijf tegenover inkomsten uit ver mogen te verhoogen van 10 "tot 16 pet. zoodat de kleine belastingbetaler een wer kelijk voordeel van 1 sh. in het pond zal hebbën. Korte berichten. Gary, de president van de Staal- trust in Amerika, heeft verklaard, dat de verkiezing van Hindenburg noch op den economischen toestand van Duitschland noch van de Vereenigde Staten, noch van eenigen anderen staat een ongunstigen in- vloed zal hebben. 0! Mevrouw! WAT PRACHTIG verft die Met geen enkele andere verf bereikte ik dit resultaat. Konrad Haniseh, de regeeringSpre- sident van Wiesbaden, en gewezen Prui sisch minister van onderwijs, is overle den. Churchill deelde in het Engelsche Lagerhuis mede, dat volgens overeen komst met de Bank of England met in gang van gisteren de gouden standaard weer wordt ingevoerd. Te Gabrowo (Buig.) is een commu nistische schuilplaats ontdekt, waar zich 5 samenzweerders hadden verborgen. 3 hunner, die zich tegen hun arrestatie verzetten, werden door de politie gedood. -Volgens de „Vorvvaerts" zou de Ilaliaansche regeering het voornemen hebben zoowel te Berlijn, als te Parijs enkele groote bladen aan to koopen. Tc Berlijn zou daarvoor de „Deutsche All- gem. Ztg." in aanmerking komen, welke de erfgenamen van Stinnes van de hand zouden willen doen. Een lid der Berlijn- sche fascistische organisatie zou hierbij zijn medewerking verleenen. De British United Press heeft op een telegrafische aanvraag bij den vroe- geren Duitschen keizer te Doorn tot ant woord gekregen, dat hij niet het minste heeft op te merken naar aanleiding van Hindenburg's verkiezing tot rijkspresident. De Kamerverkiezingen. De candidatenlijst van den Chris telijk- Democratischen Bond is bij stemming omdSr de leden als volgt vastgesteld: 1. J. van der Steen, 2. mr A- M- C- Sand- berg, 3- A. P. Jungcurt Jr, 4. H. Scholtem, Kzn, 5. mr A. Roodvoets, 6- A. K. Har- denberg, 7- Sj. Heringa, 8- G- A- de de Vries, 9. M. G- J. Kemoers, 10- dhr. de Vries, 11. D. J. H. van Wijk. Wijnko'op krijgt orders. Vanuit Moscou zijn aan David Wijn koop de volgende orders gegeven: Ie. De heer Wijnkoop zal belast blijven met de leiding der Kommunistische Partij Holland; 2e. aan de oppositie wordt het recht verleend een tweeden secretaris in het partijbestuur aan te wij'zen; 3e. de door den heer Wijnkoop c.s. gevoelde politiek ten opzichte van Neder- landsch-Oost-Indië wordt door de Elxe- cu tieve onvoorwaardelijk afgekeurd; 4e. de oppositie verkrijgt het. recht een vertegenwoordiger harerzijds aan te wij zen, die in de redactie van „Die Tribune" moet worden opgenomen; 5e. en ten slotte heeft de Executieve besloten, dat de volgorde der candidaten op de lijist voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer als eersten naam zal aan wijzen die» van den beer Wijnkoop, als tweeden dien van ©en lid der oppositie, als derden dien van een lid der Kommu nistische Partij Holland en verder zal worden aangevuld op de wijze als door het a.s. partijl-congres zal worden be sloten. (Gelijk men ziet, is de democratie bij de communisten zoek. Van hooger- hand wordt de lijst saamgesteld.) P r e.dikant-advoicaat. In November van het vorige jaar ver zette de Raad van Toezicht en Discipline der Orde van de Advocaten in het Arron dissement Winschoten zich tegen de in schrijving als advocaat en toelating als procureur bij bovengenoemde rechtbank van mr J. Mi. Vis, doopsgezind predikant te Noordbroek, op grond dat diens voor genomen wijze om de practijk uit te oefe nen (het houden van. spreekuren in ver schillende dorpen, zoowel in het arron dissement Winschoten als in het arron dissement Groningen) deze inschrijving zou maken tot een gevaar voor den stand der advocaten en procureurs. Door het hof te Leeuwarden werd bij beschikking van den 26en Januari van dit jaar, dit verzet gehandhaafd en de bezwaren van mr Vis ongegrond geoor deeld. Thans heeft de Ilooge Raad bij beslissing van den 24en April geoordeeld de door het Hof te Leeuwarden gegeven beslissing to moeten vernietigen en bet verzet van den Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Advocaten in het arrondissement Winschoten ongegrond te verklaren, en wel in hoofdzaak op deze gronden, dat in het. feit op zich zelf, dat een advocaat zitdagen houdt om het den mens dien gemakkelijk te maken hem te komen raadplegen, niet. is te zien een bedreiging van de eer van den stand der advocaten en procureurs, terwijl zulk een gevaar des te minder dreigt, wanneer de persoon .die do inschrijving verzocht, is een achtenswaardig man, van wien moet worden verwacht, dat hij zich zal onthouden van onwaardige middelen om kan men thans gemakkelijk verven, door het gebruik van Verkrijgbaar bij alle Drogisten. - het publiek tot zich te' trekken. Hiermee is deze zaak dus tot in hoogste instantie beslist overeenkomstig het door mr Vis ingenomen standpunt.. Actie in de Drentsche venen.. De verveners-organisatie te Rarger-Oos- terveen antwoordde, dat zijl het arbitrage- voorstel in haai' ledenvergadering had verworpen. Zij houdt vast aan haar aan bod va.n 20 pCt loonsverlaging. Daar de Leden der arbeidersorganisaties zich reeds uitgesproken hadden vóór staking in dit geval, nom de besturenvergadering gis teren eenstemmig het besluit om met ingang van heden de staking te procla- meeren. Zoo is dan de worsteling in het grootste veengebied begonnen. (Het Volk) Allerlei. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend betreffende maatregelen en werken, noodig tot voorziening in de belangen van dei landsverdediging in ver band met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. Die minister van Arbeid heelt van 18 Mei tot en mat 6 Juni a.s. een overwerk- vergunning voor het slagersbedrijf ver leend. Ingediend is een wetsontwerp om met 1 Jan. '26 gedeelten van Bloemendaal, Heemstede, Haarlemmerliede en Spaarn- woude en Spaarndam en geheel Schoten bij Haarlem en het gedeelte van Spaarn dam aan Velsen toe te voegen. Zoo-als wij gisteren reeds in een deel onzer oplaag meldden, is gistermiddag de bekende tooneelspeler Louis Bouw meester overleden. Kloven in de handen, eczeem, dauw worm en alle jeukende huidkwalen wor den spoedig bedwongen door Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmid del. Per tube f 1. (5) Tweede Kamer. De Kamer heeft zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van de Surinaamsche begrooting. De stemming oyer den economischen toestand van Suriname was dit jaar bij de Tweede Kamer minder pessimistisch dan andere jaren. Zou dit aan baron van Heemstra te danken zijn, die tijdens zijn verlof in liet moederland hard. voor de kolonie heeft gewerkt? Dhr. Scheurer was nog niet zoo enthou siast en wees er op, dat we jaarlijks 2 a 3 millioen op de Surinaamsche begrooting hebben bij te passen. Alles te zamen heb ben we al een 45 millioen in de Surinaam sche kas gestort. Ook het denkbeeld van het verknopen van Suriname roerde hij nog even aan. Wel erkende hij, dat wij verplichtingen hebben tegenover Suri name en daarom deed hij een denkbeeld aan de hand om' de kolonie er boven op te helpen. Nu eens geen commissie om de zaak te bestudeeren, zeide hij; com» missies hebben we al genoeg gehad. Maar- zend twee of drie bekwame mannen uit, die de zaak onderzoeken en met een con creet voorstel komen, hoe de Surinaam sche begrooting kan worden sluitend ge maakt. Andere leden vroegen kapitaal voor Su riname om land- en mijnbouw en industrie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1925 | | pagina 1